GESPREK VAN DE DAG Met officier Koos Plooy valt niet te spotte; 'Als het echt spannend wordt gaan de camera's uit Aanklager van Volkert van der G. geniet alom respect Vakantievreugd in eigen land MENSELIJK NOS en RTL 5 zullen morgen delen van de eerste zitting in de rechtszaak tegen Volkert van der G. rechtstreeks uitzenden. Het besluit van de rechtbank in Am sterdam om het geruchtmaken de proces tegen de verdachte van de moord op Pim Fortuyn deels live te laten vertonen is uitzonderlijk. Sensationele tele visie zal de weergave echter niet opleveren. Tegen de tijd dat het écht spannend wordt, gaan de cameralampen weer uit. De rechtbank heeft televisie- en radiozenders toestemming ge geven de tenlastelegging van de officier van justitie en zijn toe lichting op het verloop van het onderzoek rechtstreeks uit te zenden. Het deel waarin de per sonalia van Volkert van der G. aan de orde komen en de dis cussie tussen de officier en de advocaten van de verdachte mogen echter niet worden vast gelegd. Het gaat om een experi ment dat voorlopig alleen geldt voor de pro-formazitting, bena drukt een woordvoerster van de rechtbank. De zitting van de rechtbank waarin 's middags het verdere verloop van de zaak wordt besproken, wordt even eens uitgezonden, maar niet li ve. De NOS onderhandelt nog met de rechtbank over uitzen ding van het vervolg van het proces. Het is toe te juichen dat de ten lastelegging, die de officier van justitie namens de samenleving opstelt, wordt uitgezonden, zegt D66-Kamerlid Boris Dittrich, die er al jaren voor pleit om net als de schrijvende pers ook audiovi suele media in de rechtszalen toe te laten. Rechtstreekse uit zendingen vanuit de rechtbank gaan hem echter te ver. „De pri vacy van verdachten en getui gen is dan niet langer te waar borgen." Dittrich pleit er daar om voor om rechtszalen stan daard te voorzien van camera's, maar pas na afloop te bepalen welke passages wel en niet ge schikt zijn voor uitzending op tv en radio. De wet schrijft nu voor dat de rechter per geval beslist. Bij de zitting van morgen is de verdachte niet aanwezig. Voor veel kijkers zal de zaak dan ook pas spannend worden als Vol kert van der G. zelf aan het woord komt, als hij tenminste niet in zijn zwijgen blijft volhar den. Volgens Dittrich zou ook de on dervraging van de verdachte, zij het niet live, op televisie te zien moeten zijn. „Het is mogelijk om de verdachte alleen van ach teren te filmen en om zijn stem te vervormen. Zaken van maat schappelijk belang zouden, op een gereserveerde manier, voor elk medium te volgen moeten zijn. We leven nu eenmaal in een tv-democratie." Volgens de voormalige advocaat en rechter is op die manier de soms kwalijke 'randverslagge- ving' op tv te ondervangen. .Ad vocaten krijgen in allerlei pro gramma's uitgebreid de gele genheid om zonder weerwoord hun kant van de zaak uit de doeken te doen. Vanuit de rechtszaal, waar alle betrokke nen hun standpunt verduidelij ken, krijg je een veel afgewoge- ner beeld. Mensen zien dan dat het in de rechtszaal louter gaat om bewijzen en feiten in plaats van om allerlei smeuïge details." Berrit de Lange Waarom heeft Lech Walesa zijn kenmerkende walrussnor afge schoren? Niemand die het weet. Toch werd de oud-president van Polen en oprichter van de vak bond Solidariteit gisteren met een gladgeschoren gezicht gesig naleerd in de buurt van zijn woonplaats Gdansk.Ik ben met snor en al geboren", was het eni ge dat de oud-elektricien en No belprijswinnaar later per telefoon kwijt wilde. Zijn secretaresse Ewa Wolanska heeft gemengde gevoelens over het ge zichtshaar van haar baas. „Als juriste zeg ik dat hij kan doen wat hij wil, maar als Poolse en als patriot vind ik het een slecht idee. WALESA'S SNOR is uitgegroeid tot een historisch symbool. En als vrouw vind ik dat hij er met snor beter uitziet." De KAPPER voor dak- en thuislozen in Groningen is een groot succes. In de salon die in februari opende, kunnen zwervers voor 1 euro hun haar laten knippen. Ook zijn er verpleegkundigen aanwezig die gratis wonden en zweren behandelen. Het Groningse initiatief is uniek in Neder land. Woordvoerder en initiator W. Koks van de Stichting Dak- en Thuislozen stelt dat gemiddeld vijf daklozen per dag hun wonden laten verzorgen. Dagelijks laat eenzelf de aantal zich knippen. Ook Thuiszorg Groningen is en thousiast over het project. „Steeds meer thuislozen we ten de salon te vinden", aldus een woordvoerder. „De mond-tot-mondreclame onder zwervers is enorm." Drie leden van de Britse pop groep OASIS zijn dinsdag tijdens hun tournee in de Verenigde Sta ten gewond geraakt door een AU TO-ONGELUK in Indianapolis. Dat heeft de band gisteren op zijn website gemeld. Zanger Noel Gallagher, bassist Andy Bell en toetsenist Jay Darlington werden per ambulance naar het ziekenhuis gebracht nadat de taxi waarin ze zaten frontaal te gen een andere auto was ge botst. Ze konden na behandeling van snijwonden en kneuzingen i het ziekenhuis weer verlaten, maar moesten van de artsen wel twee dagen rust houden. Het op- - treden van Oasis in het Murat Theater in Indianapolis ging daardoor gisteravond niet door. Het Australische dorp Gunnedah (13.000 inwo ners) wil het helemaal gaan maken met de VER KOOP VAN KOALAPOEP. De gedroogde uitwerpse len, verkocht onder de naam 'Koala kitsch' wor den in zakjes voor 1 Au stralische dollar (ongeveer een halve euro) aan de man gebracht. Gemeente functionaris Frend hoopt dat het idee aanslaat, zo dat kan worden overwogen de poep wellicht in goud, als oorbel of hanger, uit te brengen. De huidige leve rancier is een vrouwtjes koala, die haar intrek heeft genomen in een boom voor het toeristenbureau. De vraag is nog niet zodanig dat er onder de boom al een emmer moet worden klaargezet. Wapenhandelaar Mink K., drugs baron Charles Z., de lijfwacht van de vermoorde topcrimineel Sam Klepper en Volkert van der G. Ze hebben een gemeenschappelijke kennis bij het Amsterdamse Openbaar Ministerie: officier van justitie Koos Plooy. (Oud-)colle- ga's en advocaten prijzen de aan klager de hemel in. „Van der G. is feitelijk al veroordeeld voor de moord op Fortuyn, maar bij Plooy heeft hij al helemaal geen kans." Een oude rot in het vak is Plooy (39) zeker niet. Toch heeft de aanklager met het jonge gezicht en slanke postuur in ruim een decennium als (plaatsvervan gend) officier van justitie - eerst in Utrecht en sinds 1998 in Am sterdam - inmiddels een aardige staat van dienst opgebouwd. Die maakt hem volgens ingewij den tot een van de beste aankla gers, zo niet de beste, van het hoofdstedelijk parket. Plooy is van vele markten thuis. Momenteel is hij belast met de bestrijding van zware criminali teit, in het bijzonder met straf rechtelijke onderzoeken naar ambtelijke corruptie en crimine le netwerken. In de voor Neder land unieke zaak rond de moord op een veelbelovend politicus kan al zijn ervaring Plooy goed van pas komen, of het nou zijn leidende rol was in het onder zoek naar de bomaanslag op kunstenaar Rob Scholte of de vervolging van twee Turken voor een dodelijke afrekening met twee zigeuners in het najaar van 1996. Niettemin is de moord op Pim Fortuyn qua kaliber absoluut onvergelijkbaar met eerdere 'doorsnee moordzakén', als die al bestaan. Ook mega-drugsza ken als tegen Bouterse, de Hak kelaar of Etiënne U. halen het wat uitstraling betreft niet bij het proces tegen Volkert van der G. Met Plooy lijkt het OM te heb ben gekozen voor een zo risico loos mogelijk offensief. Straf pleiters typeren hem als 'zake lijk', maar ook als 'een goeie vent om na afloop van een zaak een biertje mee te drinken'. (Ex- collega's bij het OM spreken van een heel prettige collega die nooit te beroerd is om iemand uit de brand te helpen. Advocaat Hans de Haij van de familie For tuyn is zelfs uitermate tevreden over Plooys 'keurige en begrip volle' optreden jegens de nabe staanden. ,Als zich iets nieuws voordoet, zoals bij de tweede huiszoeking in het huis van Van der G., belt Plooy me meteen. En hij komt al zijn toezeggingen na." In de rechtszaal staat een ande re Plooy. Vorig jaar nog nagelde hij droogjes de bodyguard van de geliquideerde topcrimineel Sam Klepper aan de schandpaal wegens poging tot moord en verboden wapenbezit. De uit Sarajevo afkomstige lijfwacht had bij de liquidatie van zijn baas op 10 oktober 2000 tiental len schoten gelost op een nog steeds onbekende schutter. Het vonnis: zes jaar cel. Plooy had een relatief hoge straf van negen jaar cel geëist, onder meer omdat het wildwest-tafe reel de rechtsorde ernstig had geschokt. Van een geschokte rechtsorde is in het geval van de moord op Fortuyn zeker ook sprake. Er circuleren al berich ten dat de aanklager tegen Van der G. ook hoog zou wiHen in zetten en wel op het maximum: levenslang. In 2000 vertolkte Plooy ook al een rol in het landelijke nieuws als aanklager in de geruchtma kende zaak tegen wapenhande laar Mink K. De Amsterdammer kreeg drie jaar en zes maanden cel vanwege zijn betrokkenheid bij een groot wapenarsenaal. De verdediging vond echter dat de hele zaak de prullenmand in moest omdat journalisten via een openstaande microfoon mee hadden kunnen luisteren met een verhoor van K. achter gesloten deuren. Plooy leek ui terlijk geen moment van zijn stuk gebracht en volhardde in zijn vervolging met een eis van vijf jaar en vier maanden cel straf. Mink K. kreeg daarop zijn drieënhalf jaar. Plooy, van origine advocaat, is een heel ander type officier van justitie dan zijn voorgangers Teeven en Witteveen, 'crime- fighters' pur sang met enig ge voel voor drama in de rechts zaal. Een beetje saai, maar gede gen. Zeker geen aanldager die met vlammende betogen van de buis wil spetteren, zo schetsen collega's en advocaten een grof profiel van Plooy. Zijn droge voorkomen is waar schijnlijk een belangrijke reden geweest voor de Amsterdamse justitie om Plooy op de zaak- Volkert van der G. te zetten. „Een heel rustig, scherpzinnig jurist die zich niet gek laat ma- Morgen begint in de hoogbeveiligde rechtszaal in Amsterdam-Osdorp - de Bunker - de pro-forma zitting in de zaak rond de moord op Fortuyn. Aangeklaagde Volkert van der G. zal hoogstwaarschijnlijk niet aanwezig zijn. Foto: ANP/Marcel Antonisse Plooy speelde een leidende rol in het onderzoek naar de aanslag op kunstenaar Rob Scholte (mid den). Foto: ANP/Koen Suyk ken," zegt Fred Teeven, inmid dels fractieleider van Leefbaar Nederland in de Tweede Kamer. „Kijk, de zaak zelf is inhoudelijk redelijk eenvoudig als je uitgaat van één dader, zoals het OM tot nu toe steeds heeft gedaan. Alle bewijs wijst richting Van der G. De moeilijkheid zit 'm in de aandacht die de zaak van bui tenaf genereert. De enorme be langstelling van de media en de druk van hogerhand om het proces toch vooral tot een goed eind te brengen. Teeven geeft toe dat hij zelf 'wel moest wennen' aan de enorme mediadruk in de tijd dat hij als officier van justitie Johan V. alias De Hakkelaar voor de rechter bracht. In het proces tegen Vol kert van der G. is zijn opvolger Plooy echter 'de beste man op de beste plaats', verzekert Teeven. „Geen onbezonnen uit spraken doen, een beetje dor en grijs optreden, geen menselijke kantjes laten zien, dat is al wat in deze zaak van een officier ge vraagd wordt. Dan is Plooy dé kandidaat." Van der G.'s aanklager lijkt op de goede weg. Hij vertoont zich ondanks vele mediaverzoeken niet in de schijnwerpers. Ook een verzoek om voorafgaand aan de pro-formazitting van morgen alvast een foto te mo gen maken wordt door zijn woordvoerders meteen afgewe zen. Zelfs een pasfoto van Plooy uit de administratie van het Am sterdams parket wordt niet ver strekt: alle aandacht moet ge richt worden op het ijzersterke bewijsmateriaal. Van der G.'s advocaten - toch ook niet de minsten - zullen alle trucendozen opentrekken om daar gaten in te schieten. Vol gens collega-raadslieden zullen ze daarbij een zware dobber hebben aan hun opponent Plooy, die alom te boek staat als een papiervreter en scherp den ker met kennis van de kleinste details. „Deze man verschijnt altijd tot de tanden gewapend op de zit ting. Hij zet alles op papier, is heel moeilijk te bestrijden," al dus advocaat Fred Staehle. Hij heeft meer dan eens de degens gekruist met Plooy, onder meer als verdediger van een medever dachte van Mink K. „Voor een zaak tegen Plooy moet ik de avond tevoren extra vroeg naar bed." Staehle verwacht dat Plooy ook in de zaak tegen Van der G. op Pro-formazitting: kwestie van aftai De eerste aflevering var rechtszaak'die Amerild zouden omschrijven all volk versus Volkert van1 G.' is een zogeheten pri mazitting. Op deze zitti wordt de zaak niet inhc lijk behandeld. Zij wore hoofdlijnen doorgenori en justitie maakt de exa de voor hem zo typerende werk wijze „heel zorgvuldig te keer zal gaan". „Je kunt de eerste de beste officier op deze zaak zet ten en hij zal het dankzij het ijzersterke bewijs tot een goed eind brengen. Daar heb je Koos Plooy niet voor nodig. Maar Van der G. heeft bij deze aanklager al helemaal geen kans." Ferdi Schrooten pro-formazitting is noi een zaak binnen een be paalde termijn op een 2 ting aan de orde moet i geweest, maar het nog vroeg is voor een inhoi ke behandeling. Die tei bedraagt maximaal hoi dagen na de arrestaties de verdachte. Dan moe per se een zitting kome is het maar eenpro-foi zitting. Volkert van der werd op 6 mei ingereke en dat is morgen 95 daj geleden. Tijdens deze z wordt de zaak op hooft ten bekeken. Zowel just als de advocaten van d( dachte geven aan 'uit y hoek' ze getuigen willet roepen. De namen van getuigen worden overig niet altijd bekendgemai De pro-formazitting is s al bedoeld om één of bi partijen meer tijd te ges zich op de zaak voor te reiden en alvast een kat schetsen voor het echte ces, zodat later geen de partijen voor complete rassingen komt te staar dens een pro-formazitti wordt meestal ook de a vangsdatum voor het ii delijke proces vastgeste 'Het geld groeit niet op mijn rug. Met die uitdrukking groeiden wij, de kinderen, in het naoorlogse Ne derland op. Er was vaak geen geld voor vakantie. Pas in september 1954 vond een eerste welvaartsron de plaats die een loonsverhoging van zes procent bracht. Hard no dig voor iets meer rek in het huis houdgeld. Vakantiegeld werd als algemene maatregel pas wette- lijk vastgelegd in 1962 toen ie- der een recht kreeg op tien vakantiedagen en 4% va- kantietoeslag. Het nationale vervoermid del voor werk en vrije tijd was de fiets: 65% van de mannen ging op de fiets naar het werk. De rest liep of f nam de tram of de 1 i bus. Ik was zeven I toen ik mijn eerste I i fiets kreeg. Gemoffeld, II dus als nieuw. Op de V gekocht, met grote houten blokken op de trappers. Ach- teruittraprem. Mijn vader holde achter mij aan, op het fietspad van de Hooigracht in Leiden. Op zondag werden er uitstapjes ge maakt per fiets, de kleintjes in zitjes bij vader en moeder voor- en ach terop, de groten op eigen fietsen. Vakantie was voor veel Nederlan ders dagjes uit. Naar de Efteling bij voorbeeld die in 1951 werd ge opend. Met een echoput en een dwerg die almaar 'kleine bood schap' riep, een uitnodiging voor jongens om daar ter plekke te plas sen. Echte 'vakantievreugd'. Maar ook een bezoek aan 'de speeltuin', meestal in een lommerrijke omge ving was heel gewild. Heleentje van Capelle zong er een liedje over, met het Orkest zonder naam, dat in die dagen mateloos populair werd: 'Af en toe gaan pa en moe met ons naar de speeltuin toe. Dat is voor ons kinderen het fijnste wat be staat... Het liedje eindigt met: 'En we wippen en we draaien en we schommelen er fijn. Tot we mis'lijk van het draaien en de limonade zijn. Heel de dag is het dan feest, tot we 'r uitzien als een beest, nu we heerlijk in de speeltuin zijn ge weest'. Dat alles speelde zich voor mij afin Oud Hortuszicht. Met lan ge schommels die je hoog tot bij de kruinen van de grote bomen brach ten. Daar kreeg je even een flitsend vergezicht over de stad. Nederlanders die een weekje of meer op vakantie gingen, gaven in 1954 de voorkeur aan het binnen land: 18% ging naar badplaatsen aan de Noordzee, 15% naar de Ve- luween 14% naar de watersportge bieden. Meer dan de helft van deze binnenlandse vakantiegangers lo geerden bij familie en kennissen. Er werd ook veel gekampeerd, in zelf gemaakte slaapzakken van twee dekens die aan elkaar waren ge naaid. Naar het buitenland gaan was in de jaren vijftig heel bijzonder. In 1954 weggelegd voor 14% van de Nederlanders. Daarvan ging 21% naar Duitsland, 14% naar Spanje en Portugal en 13% naar Italië. De mediterrane landen hebben de wer vende faam van ver en exotisch. Er wordt nog veel gereisd met de trein. Het bezit van een auto is nog uit zonderlijk. En vliegen? Ik was twin tig toen ik voor het eerst in een vliegtuig zat. Toen mijn ouders in betere doen raakten namen ze tijdens de vakan tie een paar weken hun intrek in het huis van een familie in Noord- wijk. Die trok zich bescheiden terug in schuur of stal. Een seizoensge bonden gebruik dat gezinnen in badplaatsen in staat stelden hun karig inkomen aan te vullen. Voor ons, stadskinderen, ging er een we reld open. We waren de hele dag buiten. Op het strand, in de zee of in de duinen. In Noordwijk ging de Tweede Wereldoorlog nog lang door. Het Wirtschaftswunder bracht al in die jaren vijftig rijke Duitsers naar deze badplaats die zich ponti ficaal uitdosten in badjassen. Een luxe die Nederlandse mannen zoals mijn vader een rode waas van woe de voor de ogen bracht. Hoe konden die schurken het al weer zo goed hebben, terwijl zij iedere cent moes ten opdraaien en ternauwernood een zwembroek hadden? Denk ik aan Noordwijk dan een grote kuil voor op het stn met zitjes voor ieder kind, va het zand schuren, mijn schoi branden, en loop ik samen rit mijn moeder de vloedlijn aft ren naar een broertje of zusje zoek is. Boven dat alles strekt een oneindige koepel van lick ruimte uiten om mij heen is merkwaardige demping van die alleen het strand geeft. Ik de zondoorstoven lucht van l wilde rozen en bramen die u duinen opstijgt. En herinnert oneindigheid van lange zomi avonden waarin wij, kinden naar hartelust rondrennen er stoppertje spelen. Als ik veertien ben, komt aan Noordwijk een einde. Mijn nt wil wat anders: een huisje int bossen van Overloon. Kunnet van daaruit ook naar Duitsla fietsen. Zijn we ook eens in bi land geweest. We gaan op b& vaart naar Kevelaer. Wapenhandelaar Mink Kok (rechts achterin) en Volkert van der G. hebben Koos Plooy binnenkort als gemeenschappelijke kennis. Foto: ANP/Marcel Antonisse Koos Plooy is een heel ander type officier dan zijn theatrale voorgan gers Teeven (links) en Witteveen. Foto: ANP/Raymond Rutting

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2