Mat Herben stapt op als LPF-leider oordwijkse stoeptegel tegen :weld verovert heel het land Eis 15 jaar cel na ramp in Enschede Duitser flikt atleet Maase 'kolerestreek' Geronk in de nacht en een grondlucht Leidsch Dagblad De Zilk domineert NK bommetje Duitse boulevardbladen: Claus pleegde euthanasie lgemeen 'Functie slechts tijdelijk' 'Ik sprong gewoon scheef in het water' Vernieuwing spoor tussen Alphen en Leiden wordt race tegen de klok Tim de Cler niet naar Engeland Danny Broens dient claim in KPN: Abonnement vooraf betalen Leidsch D blad NR. 42995 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 OPGERICHT 1 AAAART 1860 Hfiehenge krijgt I landschap delijk terug ndtekeningen eten Rochelle vader brengen •current boos er smaaktest thondenvoer dse kinderen iwen eigen lianendorp derdorp ziet van koop pand Zijlbed rijven onstuimige mars van het achvolleybal rthe ereen hoort alleen gene wat hij rijpt Leidsch Dagblad donderdag 8 augustus 2002 [DE ANDERE JUWELIER vangerntZr^) ^e/iers^' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 wAvw.vanGemer.coin denhaag/gpd - LPF-leider Mat Herben wil 'op korte termijn' zijn functie als fractievoorzitter neer leggen. Herben zegt al bij zijn verkiezing tot fractievoorzitter, op 16 mei, te hebben aangegeven dat hij die post slechts tijdelijk wil vervullen. Hij pleit nu voor een jaarlijks roulerend fractie voorzitterschap. Vanaf zijn vakantieadres zegt Herben vandaag in reactie op de commotie in de pers over zijn positie, dat er van een machts strijd absoluut geen sprake is. „Ik heb voordat ik met vakantie ging binnen de fractie gezegd dat we eens na moeten denken over hoe we verder gaan. De fractie weet dat ik geen voorzit ter wil blijven. Dit voorstel om wat te brainstormen, is een ei gen leven gaan leiden." Volgens Herben zit zijn taak als fractievoorzitter er na de beëdi ging van het kabinet in feite op. „Ik heb die taak uit respect voor Pim Fortuyn en onder grote druk op me genomen. Ik wilde een normalisatie van de situatie in het land na de moord op For tuyn en ik wilde een goede kabi netsformatie." Herben heeft zijn fractie de sug gestie gedaan het voorzitter schap in deze kabinetsperiode te laten rouleren. „Als we jaar lijks een andere fractievoorzitter hebben, kunnen we bij de vol gende verkiezingen kijken wie zich het beste kan profileren om lijsttrekker te worden. De LPF- ministers horen daar natuurlijk ook bij. Ik ben tegen het idee van een kroonprins, dat is bij andere partijen ook maar al te vaak funest gebleken." Herben ziet zelf uit naar een meer onopvallende rol binnen de fractie. „Ik ben behoorlijk moe na de afgelopen maanden. De partij heeft nog zo weinig structuur en we hebben ook nog praktisch geen personeel, dat komt pas in september. Daar door heb ik het gevoel dat ik de hele partij in m'n eentje heb moeten dragen. Het was echt te veel Eigenlijk wil ik gewoon gaan doen wat ik voor de moord op Fortuyn al wilde: een meer adviserende rol op de achter grond. Wat er ook over mij ge schreven wordt, ik ben totaal niet gevoelig voor macht." Volgens Kamerlid Gerard van As is de recente 'mediahype' rond het mogelijke aftreden van Her ben de oorzaak van diens beslis sing. „Hij is duidelijk bezweken onder de druk die hem door de media is opgelegd. Er is zoveel gespeculeerd over zijn aftreden in de media, terwijl daar op dat moment absoluut geen sprake van is. Dat is hem teveel gewor den, denk ik." Alphenaar Van As, in de afgelopen week veel vuldig genoemd als mogelijke opvolger van Herben, is ver baasd over de beslissing van de fractievoorzitter. „Ik wist van niets. Of ik hem zou willen op volgen? Ik ben nu op vakantie, ik ga daar wel over nadenken als ik weer terug ben." Pagina Binnenland: Commentaar münchen - Een jaar voorberei ding in de prullenbak. De kans om een Europese medaille te pakken naar de filistijnen. Ka- miel Maase was in München op de 10.000 meter kanshebber op goud, maar zijn optreden werd een fiasco. Een val, veroorzaakt door een Franse loper, schakel de hem al na een halve race uit. Maase finishte gedesillusioneerd als negende, ver achter de Spaanse winnaar Martinez. De trieste blik in de ogen van de 30- jarige atleet van Leiden Atletiek vertelde wat een klap dat bete kende. Op het Europese podium had hij willen scoren. Maase be hoort in Europa tot de top. Het begon gisteren zo goed. „Ik zat lekker voorin, liep agressief. Maar ik viel op een gegeven mo ment iets terug. Ik kwam in de groep en dan krijg je proble- iwijk - De stoeptegel met eveheersbeestje van de ing Tegen Zinloos Geweld •ordwijk verspreidt zich in tempo door heel Neder- In een jaar tijd zijn ruim stoeptegels tegen agressie weid geplaatst De aanvra- )or de tegel met het lieve- leestje komen niet alleen Nederland, ook andere tonen belangstelling. Al- e gemeenten uit de Leidse en de Duin- en Bollen- hebben geen enkele tegel d, aldus B. Wïsbrun, voor van de stichting, oordwijkse stichting, die eveheersbeestje als han- lerk draagt, begon de te- Qpagne vorig jaar mei. ulieren, gemeenten en be rt kunnen de tegel tegen tig van 68 euro bestellen, iet plaatsen van het object ïi ze 'een signaal afgeven' ijft de discussie over pes- igressie en zinloos geweld d, vindt de stichting. Een Van de opbrengst gebruikt ganisatie voor haar activi- ftystad is inmiddels een ment gemaakt met twaalf leersbeestjetegels, die sym bool staan voor alle provincies. Op het Centraal Station in Utrecht liggen twee tegels, voor het huis van Pim Fortuyn in Rotterdam is er ook een ge plaatst. In Amsterdam ligt de Reguliersdwarsstraat, waaraan een aantal homobars is geves tigd, vol met de tegels. Ook de vraag vanuit het onderwijs is groot. Zo ligt bij een school in Lelystad voor elke ingang een tegel. Volgens de stichting zijn er ook al tegels richting België en Duitsland gegaan. Ook in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek zijn tegels besteld. Maar altijd door parti- cu^ren. Wisbrun: „Er liggen te- door Maarten Fussel de zilk - Buurman nen Fred Waasdorp (bijna honderd kilo) en Roland Daalman (ongeveer 135 kilo) uit De Zilk hebben gisteravond het tweede Nederlands Kampioenschap 'bommetje springen' op hun naam ge schreven. Meer dan honderdentwintig kandidaten streden gisteravond in het zwembad van het Groningse Stadska naal om de mooiste of beste plons van Nederland Tijdens de prijsuitreiking wisten de winnaars overigens nog steeds niet waar ze aan toe waren. Fred stond op de hoogste tree van het podium, maar Roland kreeg de wisselbokaal en een ritje in een limousine. Volgens organisator J. Eefüng is de uitslag duidelijk. „Fred Waasdorp verplaatste met zijn 'bom' het meeste water van alle deelnemers. Hij creëerde een waterzuil van vijf meter." Waasdorp mag zich daarom Neder lands kampioen noemen. „Daalman is overall winnaar." Hij maakte een heel mooie sprong die ook nog eens veel water verplaatste. Fred Waasdorp uit De Zilk maakte gisteravond met zijn sprong een waterzuil van vijf meter. Hij werd daarmee Nederlands kampioen 'bommetje sprin gen'. Foto: ANP/Robin Utrecht Bij goed weer springen de Zilkse buren regelma tig in het water van het Hülegomse openlucht zwembad. „Bommetjes maken we dan aan de lopende band", vertelt de 33-jarige Waasdorp. „Er bestaat geen speciale manier om te winnen. Ik sprong gewoon scheef in het water." Op de radio hoorde hij over het op vallende kampioenschap in het noorden van het land. „Ik heb Roland ge mobiliseerd om mee te gaan. Het geintje liep een beetje uit de hand", zegt Waasdorp lachend. Daalman is dan wel geen Nederlands kampioen, hij viel wel in de prijzen. „Ik wilde alleen in de negen meter lange limousi ne gaan zitten als Fred mee mocht. Dat was echt lachen." Volgend jaar doen we weer mee, zeggen de winnaars. „Zeker weten." Het Guiness Book of Records meldt dat er nog nergens ter wereld een record 'bommetje' is ge vestigd. „Het betreft vermoedelijk een typisch Ne derlandse aangelegenheid", aldus een woordvoer der van de organisatie achter het boek. De win naar die vorig jaar een waterzuil van 6,5 meter veroorzaakte, deed dit jaar niet mee. almelo/anp - Officier van justi tie H. Stam heeft vandaag voor de rechtbank in Almelo vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35-jarige man die wordt ver dacht van het stichten van brand op het terrein van het En- schedese vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks op 13 mei 2000. De brand had de vuurwerkramp tot gevolg. Volgens Stam had de man moe ten beseffen dat de brandstich ting de dood van anderen tot gevolg zou kunnen hebben. Er is echter onvoldoende bewijs voor de stelling dat hij de ramp (22 doden en een verwoeste woon wijk) willens en wetens heeft veroorzaakt, aldus de aanklager. Stam zei dat dit specifieke geval van brandstichting de maximale eis tot levenslange celstraf zou hebben gerechtvaardigd, ware het niet dat er meer schuldigen zijn. Hij wees daarbij op de rol van de twee S.E. Fireworks-di- recteuren, die de veiligheids voorschriften niet naleefden, en op de rol van de gemeente, die men. Ze tikten me al vijf keer op de hielen, en ja, daama was het helemaal afgelopen." Het 'drama' voltrok zich iets voorbij de doorkomst op 5000 meter. De Fransman Abdellah Behar viel in het gedrang op de gladde baan. Maase kon hem niet meer ontwijken en ging ook hard onderuit. „Ik zag het ge beuren, sprong eroverheen, maar hij draaide zijn benen om hoog. Ik hoop dat hij het niet expres deed." Maase krabbelde wel meteen overeind,maar hij wist dat het voorbij was. Juist op het moment dat hij was gevallen, nam de Duitser Dieter Baumann het commando over en voerde hij een flinke versnel ling door, waardoor Maase on mogelijk nog kon terugkomen. „Een kolerestreek", zei Maase met een zuur lachje. De 450 meter lange werktrein vernieuwt het spoor tussen Alphen en Leiden meter voor meter. Foto: Taco van der Eb gels bij een paar basisscholen in Noordwijk en het Noordwijker- houtse Leeuwenhorst College. Ook liggen er op initiatief van een Noordwijkse politieke partij twee bij het Gat van Palace. En toen bijna een jaar geleden de Katwijker Stephan Hendriksen werd neergestoken hebben wij er een neergelegd bij de bloe men op De Grent. Die is vervol gens door iemand van de ge meente op de plek van een an dere stoeptegel geplaatst, maar op last van de burgemeester moest hij weer worden wegge haald." Die actie verbaast Wisbrun nog steeds. „Ze denken in Noord- wijk nog na over een monument voor Hendriksen. Wij denken dat die tegels juist een goede manier zijn om te herdenken. Het is aanwezig, maar niet al te opvallend. Ze liggen ook echt overal: in winkelstraten, bij uit gaanscentra, in stations... Maar hier in Noordwijk gaat het heel moeizaam. Blijkbaar hoe dichter bij huis, hoe meer verguisd. Al leen in maart bij de verkiezingen riep iedereen dat ze toch echt iets wilden doen tegen het zin loos geweld. Nu hoor je niets meer." door Nancy Ubert zoETERwouDE - Zeventig mensen werken bijna elke nacht aan het spoor tussen Al phen aan den Rijn en Leiden. Het traject van zestien kilometer moet begin oktober totaal zijn vernieuwd. In zijn soort is het één van de grootste klussen in Zuid-Holland. Terwijl in Alphen de stenen tussen het spoor worden opgeschud en vernieuwd met behulp van een kilometerslange werktrein, is in Zoeterwoude ouderwetse mankracht nodig om oude bielzen en spoorstaven te vervangen. Woensdag gaat over in donderdag als pro jectmanager André Kop van Railinfrabeheer meldt: „Zojuist heeft de aannemer de knoop doorgehakt. Een vemieuwingstrein wordt niet meer ingezet, we stappen over op een andere methode." De enige vemieuwings trein in Nederland die oude spoordelen ver vangt, ontspoorde een week geleden in Ab coude en is voorlopig onbruikbaar. Dat was de eerste tegenslag in de 'bovenbouwver nieuwing' van de spoorweg tussen Alphen en Leiden. Vanuit Duitsland had een ander exemplaar aangeleverd kunnen worden, maar daarvan ziet de projectleiding nu defi nitief af. Maandag ontspoorde een ander treinstel dat voor de werkzaamheden zou worden ingezet, in Leiden dit keer. „Maar we wanhopen nog niet", zegt Kop. „Er staan reservenachten gepland om de verloren tijd in te halen. Nachtwerk heeft iets magisch. Het geeft zo'n bijzondere sfeer. De lichtjes, met een beetje geluk ook vanuit de sterrenhemel, de stilte op straat en dan het geronk van het materieel." Het graven in het spoor levert een grond lucht op die je ook kunt ruiken als je aard appelen rooit. Doordat de omgeving in rust is, lijkt die geur sterker te worden. Maar de spoorleggers kunnen daar niet lang bij stil staan. Geconcentreerd werken zij door. In Alphen aan de ballast, zoals het kiezelbed tussen de rails wordt genoemd, en in Zoe terwoude aan de dwarsliggers en spoorsta ven. Straks is dat weer andersom. Alle houten bielzen van het traject worden vervangen door betonnen exemplaren. In Zoeterwoude is te zien dat hiervoor een krol (kraan op lorries) wordt gebruikt. Die ma chine heeft een dubbelfunctie. De krol graaft de stenen weg en tilt tegelijkertijd de dwarsliggers op. Elke nacht worden drie van die werktuigen ingezet. Gezamenlijk vervan gen ze dan 350 meter spoor. Maar zonder de handen van de werklui die tussen de rails staan lukt dat niet. Met de vemieuwings trein had het beslist minder mankracht en tijd gekosL Ondertussen glijdt in Alphen tergend lang zaam een ellenlange werktrein over het spoor. Hij heeft nog een lange weg te gaan van ten minste veertig nachten. Pagina R3: Ijverige boemel vordert niet meer dan 130 meter per uur op dat naleven gebrekkig heeft toegezien. De afgelopen maanden onder zochten deskundigen de man in het Pieter Baan Centrum (PBQ, de observatiekliniek van justitie. De verdachte weigerde deels aan het onderzoek mee te wer ken, waardoor het PBC geen ad vies kon afgeven. De verdachte wordt volledig toerekeningsvat baar geacht. In de rechtszaal heeft hij altijd ontkend iets met de ramp te maken te hebben. In afwachting van zijn proces biechtte hij in het huis van be waring echter tegen een aantal mede-gedetineerden en twee undercoveragenten wèl op dat hij verantwoordelijk was voor de brand en de enorme ontploffin gen bij S.E. Fireworks. Eerder dit jaar veroordeelde de rechtbank de twee directeuren van het bedrijf tot zes maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Omdat de opge legde straffen aanzienlijk lager uitpakten dan de eis, ging justi tie in hoger beroep. birmingham/leiden - Tim de Cler speelt komend seizoen niet voor West Bromwich Albion. De Leidse verdediger van Ajax zou een week stage lopen bij de club uit de Engelse Premier League, maar besloot al na vijf dagen te vertrekken. De Cler kreeg tijdens twee oefenwed strijden nauwelijks tijd om zich in de kijker te spelen en ook tij dens trainingen werd hij naar eigen zeggen volledig aan zijn lot overgelaten. De Cler wilde een contract afdwingen. Pagina Sport leidschendam - De 21-jarige Danny Broens uit Den Haag gaat een schadeclaim tegen Buitenlandse Zaken indienen. Reden: het Nederlandse consu laat in Alanya heeft 'precies niets' voor hem gedaan. De daadwerkelijke claim kan overi gens pas na de inhoudelijke be handeling in oktober worden ingediend, als Danny is vrijge sproken. Vader Oscar Broens noemt tevens een mogelijke claim tegen de Turkse staat we gens gemaakte onkosten. Een Turkse rechtbank stelde de jon ge Hagenaar maandag voorlo pig op vrije voeten. Pagina Binnenland niimegen - Meer dan zes mil joen klanten van KPN Telecom krijgen de komende maanden te maken met een eenmalig verhoogde telefoonrekening. KPN gaat voortaan het abonne mentsgeld voor het vaste net vooraf incasseren. Dat heeft tot gevolg dat klanten nog dit jaar eenmalig zo'n 23 euro meer moeten betalen. De abonnees die geconfronteerd worden met de nieuwe incasso-methode worden vooraf per brief geïn formeerd. Zes weken na de brief volgt de verhoogde reke ning. Mensen die krap bij kas zitten kunnen gespreid betalen. door onze correspondent Wierd Duk berlun - Voor de Duitse boule vardbladen is prins Claus vorige week overleden. Das Neue Blatt tekende zelfs de 'laatste woor den' op van de prins-gemaal: „Bewaar mij in jullie hart en leef verder in liefde en wederzijdse ondersteuning", zou Claus op zijn sterfbed, omringd door zijn naaste verwanten, hebben ge zegd. Volgens concurrent Die Neue Post was er eindelijk 'een einde gekomen aan zijn kwellin gen'. De pagina's lange specials waar mee de Duitse roddelpers af scheid nam van de geliefde prins kwamen de redacties op verontwaardigde ingezonden brieven te staan. Met Claus gaat het volgens de Rijksvoorlich tingsdienst sinds enkele dagen immers beter. En dat weten de Duitse lezers ook. „Heel verve lend allemaal", bekent een woordvoerster van Neue Post (oplage 1,2 miljoen). „Maar de verhalen moesten naar de druk pers op het moment dat het er naar uit zag dat Claus het niet zou halen. We hebben gegokt en verloren. Het is echt een schok." Het weekblad Neue Revue (300.000 exemplaren) zag die bui al hangen. Onder de kop 'Liefde aan de drempel van de dood' keek de redactie in een 'titelstory' daarom terug op het zo standvastige huwelijk van de Duitse diplomaat met de Neder landse vorstin. Hoofdredacteur Peter Bartels. „Maar je kunt ie mand zolang hij leeft niet zo maar dood verklaren. Ons ver haal kon ook heel goed. De mu ze heeft ons als het ware gekust en behoed voor een flater. Die Neue Post suggereerde dat Claus - heel Nederlands - om euthanasie ('Sterbehilfe') had gevraagd en dat die wens door de familie was gerespecteerd. Het blad Woche der Frau meldt dat de prins op het laatste mo ment zijn testament veranderde om zijn vermogen aan zijn ge liefde Maxima - 'de dochter die hij nooit heeft gehad' - te kun nen nalaten. Aan dit soort pulpjoumalistiek wil Bartels van Neue Revue zich niet schuldig maken. „Wij zijn toch iets serieuzer." Hoe maca ber het ook klinkt, in ons vak geldt de uitspraak: 'Hij of zij is niet op het juiste moment ge storven'. Waarmee het moment wordt bedoeld wanneer de bla den net zijn gedrukt." Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automaïsctie beölng 6 mjn Handtekening: 8 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl l'l AïiLHI'W.L',

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1