De opmars van het beachvolleybal 'We hebben het toch wel erg goed hier' Aso's, vwo-kind en minimumlijder Wilde weersvoorspellingen zi geen ramp voor attractiepark! Dansen Jongeren terug van werkvakantie in Roemenië DONDERDAG 8 AUGUSTUS door Paul de Tombe Voor de een is het de ultieme zo- merervaring. „Op een zwoele avond tot een uurtje of tien lek ker ballen op het strand, terwijl de zon in de zee zakt en er een kotter voorbijvaart. Dan ben je toch meteen verkocht?" Voor de ander gaat het om de trendy sce ne tijdens toernooidagen, om de flitsende outfits, de fraaie zonne brillen en de kleurige bandanas. Een derde wordt alleen aange trokken door het spectaculaire van de sport, die officieel wordt gespeeld met teams van twee personen, maar natuurlijk ook door uitgebreidere formaties kan worden beoefend. Naast alle re denen om beachvolleybal te gaan spelen, staat één ding onomsto telijk vast: het spelletje wordt al maar populairder. Bij steeds meer strandtenten zijn palen met net ten te vinden en in de Lipton Ice Tea Tour is bijna geen plek meer te krijgen. Voor de 26 toernooidagen van Neerlands grootste beachvolley- baltoemooi zijn dit jaar rond de 7800 inschrijvingen. Dik tien maal zoveel als bij de start elf jaar geleden. „En we hebben geen idee waar het gaat eindi gen", stellen Lex Bouwer en Frank van Overeem. Zij zijn de directeuren van de Haagse Free Time Promotion Group, die de tour in opdracht van de Stich ting International Dutch Beach Volleybal Circuit in dertien weekeinden langs negen ver schillende badplaatsen leidt. Het centre court, het kleine stranddorp met sponsor- en or ganisatiestands en de 95 tot 115 veldjes zijn overal en altijd vol. Het is tekenend voor de snelle opkomst van de 'fiinsport', die in betrekkelijk korte tijd olym pisch werd. Overgewaaid van de stranden in Noord- en Zuid- Amerika, boeide het spelletje Frank van Over eem (links) en Lex Bouwer bij hun fa voriete, trendy tijdverdrijf: beachvolleybal. Foto: Henk Bouwman Nederlandse beachvolle want daar is het begoni neemt met The Wave Ti ook deel aan negen toei van de Lipton Ice Tea T was degene die meteen kocht' was toen hij in IS spelletje voor het eerst s de zon in zee zag zakkei kotter voorbij zag varen twee weken geleden hac zo'n ervaring. Aan de en ging de zon onder, aant re kant kwam de maan i en wij stonden lekker te Dat maakt beachvolleyb prachtig." Waar: De Lipton Ice Te, Volleybal Tour doet op 11 augustus Vrouwenp Walcheren aan. Op 17 augustus wordt het toe weer in Scheveningen den. Met onder meer c van de strijd van de 16 beachvolleyballers van land om de titels Queei King of the Beach. Ook weekeinde op 24 en 25 tus, met prijsuitreiking afsluitende beachparty, gepland in Scheveningi zich in hetzelfde weeke het NK Beach Volleybal speelt Internetadressen: www.liptonicetea.nl, www.beachvolley.nl, www.freetime.nl Als je niet van zee houdt, kui spelletje maar b spelen. ziek, maar af en toe schalt via de geluidsinstallatie ook een op roep die het ongedwongen ka rakter van de dag onderstreept. „Er zijn weer een paar teams zoek. Willen Charlie's Beach An gels en de Zandtaartjes naar veld 56 gaan?" „Ja de namen zijn alternatief en het is ook een beetje een trendy wereldje," zegt Robert Blan- kesteijn, volleyballer van het Voorschotense Gemini die met zijn teamgenoot Daan Meijs op het strand de tweemansformatie 'Nu even niet' vormt. „Maar de entourage is geweldig en het is altijd heel gezellig. Zonder het sfeertje er omheen zou ik ook wat minder gaan, al is het ons vooral om de sport te doen." De grootste attractie van het spelletje zelf, ligt in het spelen in de vrije natuur en in het specta culaire karakter. Het mulle zand verleidt de deelnemers vaak tot de gekste capriolen en anders dan in de zaal, waar volleybal wordt bedreven met teams van zes op een groter veld, kan nie mand zich op het strand ver stoppen. Zwakke punten wor den daardoor in een mum van tijd blootgelegd. Op wat hoger niveau is beachvolleybal dan ook een sport voor allrounders, maar iedereen die een beetje balvaardig en wendbaar is kan ermee beginnen. Daar zijn maar een paar attributen voor nodig: een beachvolleybal die in elke sportzaak te koop is, een partner en een paar tegenstanders. Langs de kust zijn vervolgens wel strandpaviljoens te vinden waar netten hangen of waar die tegen een gering bedrag te hu ren zijn. „En er zijn ook mensen die de palen, de netten en de lij nen zelf meenemen", zegt Van Overeem. Hagenaar Danny Raatgever doet dat geregeld in Kijkduin of Sche veningen („het mekka van het Beachvolleybal i leren en op elk i beoefenen. Je h( lid te zijn van i en je hebt er wi ding voor nodig, bikini zijn al vo Bandana (teg zweet) en zonn het zand uit de weren, zijn aan t aanvankelijk voornamelijk om het blitse imago (mooie meiden, strakke mannen), maar gaande weg verleidde de aparte combi natie van zon, zee, zand en zweet velen tot meedoen. „Komt omdat iedereen het kan spelen, ook bij ons", weet oud- Oranjevolleyballer Frank van Overeem. „Van mensen die net weten dat een bal rond is, tot topvolleybal- lers uit de zaal. Voor de toppers is het topsport, voor de re creanten is het een aparte vrijetijdsbeleving en de sfeer er omheen is heel ongedwongen." Volgens Van Overeem past dat precies in de trend die heerst in de doelgroep van 18- tot 35-jari- ge, hoger opgeleide jongeren. „Daarin is het niet meer stoer om te laten zien dat je rijk bent, maar dat je over vrije tijd be schikt en daarin op een relaxte manier actief bent. Zoals het ook een trend is om elkaar daar bij op te zoeken. De toernooien hebben het karakter van een grote reünie en worden gezien als een korte strandvakan- tie." Het blijkt tij dens een van de dagen waarop Schevenin gen wordt aangedaan. Wie niet twee tegen twee, drie tegen drie of vier te gen vier speelt, ligt lui in meege nomen koepeltentjes - wie wel in het veld staat, spant zich ont spannen in. Begeleid door mu- Verslaggeefster Nancy Ubert is met Leidse minima op groepsva- kantie. Negen moeders met kin deren verblijven in recreatiecen trum De Woensberg in Blaricum. Vandaag de vierde en laatste af levering van de serie impressies. Begin „Op naar de jongens. Ik ben er helemaal klaar voor." „Schrijf dat maar op je buik, Roxanne", wijs ik mijn bijna dertienjarige dochter al rijdend in de auto te recht. „We doen een paar dagen aan een vakantie voor bijstands moeders mee en als het goed is zijn alle kinderen jonger dan twaalf jaar. Dus dat lellebellen met jongens van vijftien kun je wel vergeten." „Wat moet ik dan al die dagen doen?" „Je kunt er iets van leren. Wij zijn bijvoor beeld nog nooit op groepsva- kantie geweest. Kijk maar eens goed om je heen. En ga de klei ne kinderen vermaken, zodat hun moeders wat tijd voor zich zelf hebben." „Ja, hoor! Dat heb ik weer, een moeder die zonodig sociaal wil zijn en mij dwingt daaraan mee te doen. Wedden dat ik me rot verveel. Wedden dat het allemaal aso's zijn. Dat past toch niet bij een vwo-kind als ik ben." De verdere rit zit er een chagrijnig meisje vol voor oordelen op de passagiersstoel. Dan Roxanne laat zich alleen tijdens de maaltijden zien. Oma Judith en haar kleindochter hebben haar hart gestolen. Marlies en haar zesjarige jongen kunnen niet meer stuk. „En Marian met haar kinderen vind ik ook zo leuk. Eigenlijk vind ik iedereen hartstikke aar dig." Rox doet aan een urenlange fietstocht door de regen mee (iets dat ze thuis nooit zal doen) en klaagt geen enkele keer over de maaltijd (wat ze thuis altijd doet). Ze vermaakt de complete kin derschare met een stoelendans, kleit met de allerkleinsten en bekvecht met de jongens van haar leeftijd. „Die zijn wel veel kinderachtiger dan ik ben, maar verder vallen ze wel mee." Omdat Roxanne zich geen mo ment verveelt, heb ik alle ruimte om met de vrouwen te praten. Aanvankelijk zijn ze op hun hoede. 'Wat ga je dan schrijven', 'Ik wil echt niet in de krant', 'Je zet toch niet mijn hele naam er in'. Later willen ze ook van mij alles weten. 'Ben jij soms ook bijstandsmoe der geweest?' Nee, maar zeven jaar geleden was ik als freelancer wel een echte minimumlijder met een veel te duur huis. Tenslotte „Naar huis?! Ik ga niet mee. Ik pieker er niet over. Wat moet ik thuis doen dan? Beetje achter de computer zitten, zeker." Roxan ne bokt. „De anderen blijven toch ook nog een paar dagen." „Het is hun vakantie, Rox. We waren slechts een paar dagen te gast." In de auto ratelt ze maar door. „Een paar vrouwen zijn wel een beetje te dik, hoor. Volg kunnen ze daar niks aai Gezond eten kost gewoi te veel geld. Echte aso's niet bij. Die kleine van is zo'n gaaf slim ventje, Weet je dat Marian na d tie voor het eerst weer g ken? Amal heeft, geloof wel het een en ander m maakt. Toch ben ik wel wij geen minima zijn." het anders wel geweest paar jaar geleden." „Echt? Daarom kon ik z goed met ze opschieten Zelden hebben de weersvoorspellingen van het KNMI dreigender geklonken dan de afgelopen dagen. Pas op, waarschuwen de weerprofeten, het mooie weer kan ieder moment omslaan, en voor je het weet word je gegrepen door een wer velwind. Het ontbreekt er nog maar net aan dat iedereen die niet per se naar buiten hoeft, het dringende advies krijgt om achter de geraniums te blijven zitten. Maar duidelijk is in ieder geval dat wie toch naar buiten gaat en overvallen wordt door noodweer, daarover achteraf niet mag gaan klagen in De Bilt. Het kan natuurlijk niet uitblijven, of dit soort ex treme weersvoorspellingen hebben effect op het gedrag van de recreant Als die al de deur uit gaat, dan toch liever naar een overdekte plek, en als hij al de weg op gaat, dan in ieder geval niet met de caravan over de dijk Enkhuizen-Lelystad. „Mensen gaan bij slecht weer naar alternatieven zoeken", weet Duinrell-directeur Roderick van Zuyien van Nijevelt, die er vervolgens trots aan toe voegt dat zijn park die alternatieven in ruime mate in huis heeft. „Wij hebben natuurlijk het Tikibad en allerlei overdekte shows", aldi Zuylen.Het aantal bezoekers daalt daardc slecht weer niet dramatisch. Ook andere attractieparken hebben de af pen jaren flink geïnvesteerd in slecht-we< zieningen. „Wij hebben dagelijks shows v zo'n duizend man overdekt kan zitten of vertelt directeur Jos Faaij van familiepark vliet in Leidschendam. Toch wordt de Drievliet-directeur niet vrc het weer van de afgelopen tijd. „Toen het week 32 graden was, merkte je dat iederei het strand ging. Dat is ook geen goed wet ons. Het moet ergens tussen de extremen ten, dan gaan mensen er eerder op uit. M zeggen wel eens dat het lijkt of het weer ii jaar extremer wordt." Gisteren barstte in de loop van de dag nel gens de voorspelling op sommige plekkei noodweer los. Op de meeste plaatsen wat een rustige zomerdag met een temperatu boven de twintig graden. De attractiepail leefden een topdag. Ouders, broers, zussen en vrien den en groepsgenoten. Allemaal stonden ze gisterenmorgen om kwart over tien op station Lam menschans in Leiden. Toen kwam de trein aan met vijftien jongeren van diaconaal centrum De Bakke rij. Uitgeput keerden zij terug van een bijzondere werkvakantie in Roemenië. „Hartstikke gaaf was het", ver zucht Andrea van Leeuwen (21) nadat ze zich uit haar moeders omhelzing heeft losgeworsteld. „De mensen daar zijn heel erg lief, maar vooral in de steden heerst grote armoede. Velen hebben geen gas en geen dou che. Misschien zijn ze wel heel gelukkig zo. Ik weet niet of luxe je leven wel verrijkt. Ik heb best veel geld uitgegeven op terrasjes en tijdens het winkelen. Het is daar zo goedkoop." Reisgenoot Aafke de Roos (23) gaf slechts vijftien euro uit. „Het voelt niet lekker als je uit die ar moede met bergen spullen te rugkomt" Ze vindt de reis 'heel erg indrukwekkend'. „Ik heb zo veel gezien, dat ik het nog niet allemaal op een rijtje heb." 'Superlekker' omschrijft een zichtbaar vermoeide Thomas Wassenaar (16) de reis waarop de groep werkte met straatkin deren en bejaarden, en hulp bracht aan arme, grote gezin nen. Met een hoed op zijn hoofd en een grote tas op zijn rug zoent hij zijn reisgenoten gedag. „Mensen zijn daar of heel erg arm of heel rijk. We be zochten een familie die met z'n achten in een hokje woont." Begeleidster en diaconaal wer ker Jacqueline Schoonwater (49) van De Bakkerij bezocht Roe menië voor de 28ste keer. Zij is inmiddels vertrouwd geraakt met de armoede. Toch was ook zij geschokt door het achtkoppig Familie en vrienden onthalen jongeren van diaconaal centrum De Bakkerij na hun reis naar Roemenië. Foto: Henk Bouwman gezin dat in het piepkleine hokje woont. „Hun woonsituatie was echt mensonterend, 's Winters wordt het daar wel min dertig graden. Het deed een beetje aan Archeon denken, maar dan er ger en echt." Voor deze mensen en voor nog vier andere gezinnen wil De Bakkerij vijfhuizen kopen en opknappen. De jongeren gaan iedere maand vijf euro storten. Door de projecten van de diaco nie verbetert de kansarme situa tie van veel Roemenen. Arnien die niet bij een project mogen aanschuiven, zijn duidelijk slechter af, meent Jacqueline. „De overheid wil of kan niets re gelen. Door de geldontwaarding zijn pensioenen en huizen niets meer waard. Ik mag het natuur lijk niet zeggen, maar eigenlijk zou iemand een keer een aan klacht tegen de staat moeten in dienen." Dick van Popering (24) kwam dinsdagavond al aan met het vliegtuig. Frisgeschoren en ge wassen staat hij zijn groepsge noten op te wachten. „Ik wil lie ver niet reizen op zondag, van wege mijn geloof. Vliegen was hét alternatief." Bovendien gaf een vervroegde terugkomst ex tra tijd, tijd die Dick hard nodig heeft. „Morgen heb ik een tenta men burgerlijk recht." Relativeren, dat leer je in Roe menië meent Dick. „Mensen in Nederland kunnen ook onder slechte omstandigheden leven maar dat is niets vergeleken met Roemenië. Op de wegen scheur je zigzaggend om de kuileA Een paard en wagen is nog een doodnormaal vervoersmiddel in de kleine dorpen. We hebben het toch wel erg goed hier", ver zucht de student. Het geloofs- motto 'heb je naaste lief kon de overtuigd christen eindelijk in praktijk brengen. „Het werkt aanstekelijk. Ik kan het iedereen aanraden." Na innige omhelzin gen en vele afscheidszoenen gaat iedereen snel met paps en mams mee naar huis. Een snelle warme douche en dan eindelijk slapen. Heel de zomer moeten werken? Of de kiekjes uit Frankrijk al lang en breed ingeplakt? Dan wordt het bijna weer tijd om de vol gende trip te boeken. Het na- jaars- en winteraanbod van de reisorganisaties geeft suggesties voor lekker lange wintervakan- ties, maar ook originele, korte uitjes. Want vakantie moet te genwoordig vooral anders zijn. Wat te denken van de jazz- en salsacruises die Peter Langhout in de maand september ver zorgt. Twee nachten feesten op een luxe ferry op de Noordzee, met een tussenstop in Newcast le. Voor wie niet van dansen houdt, is de shoppingcruise naar Engeland een alternatief. Ook Arke heeft zich door Groot- Brittannië laten inspireren en komt dit seizoen met Harry Pot- ter-reizen. Een trip langs histori sche plaatsen waar de jonge to venaar zijn avonturen beleefde. Dus met de kinderen op spo kenjacht in York en naar Aln wick Castle, het kasteel uit de film 'Harry Potter en de Steen der Wijzen'. De wintergidsen liggen binnen kort bij de reisbureaus en belo ven naast avontuur ook veel zon. De behoefte aan een dosis zonneschijn in de koude maan den blijkt nog elk jaar te groeien. Maar ook hier is een ticket naar een comfortabel hotel met zwembad voor de hippe vakan tieganger niet meer genoeg. Djoser stuurt reizigers naar de Canadese Rocky Mountains om per hondenslee gletsjers te be dwingen. Of naar Peru of Nami bië, om te sandboardenop de latten, maar zonder sneeuw. Nog meer 'andere' reizen: op een expeditieschip langs Filip pijnse eilanden en ei peersafari tijdens de duistering op 4 oktober Afrika. In de brochure voor I kanties van Holland li nal wordt Barcelona a zen als stedentrip bij ui eenmaal uitgekeken o[ tuur, gastronomie en tr gaansgelegenheden kui met helikoptervluchten marantochten. Onmogelijk te kiezen heerlijks? Dan is een singsreis van Swingl j| schien iets. Vul een bi geef de wensen door I of glamour, eenvoudig cultuur of natuur) en maakt een plan, dat je voor vertrek te horen I je toch wat anders wilt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16