KUNST CULTUUR Bestrijding van inktvraat onderzocht Geweven vuilniszak als kunst aan de muur Film 'Amélie' breekjt Nederlands record Eerste prijs in museumtest kroon op werk 'nieuw5 Verzetsmuseum >nde penissen t theater ierij Rubens i jaar terug nd Festival Muziek |men voor [teurkunst ige acteurs lijnwerpers Hilversumse kunstenares recyclet onbruikbaar materiaal tot kunst Hamlet afgelast wegens Down syndroom Ophelia Belangrijke werken worden bedreigd Cineaste Herman Dolz maakt film over Gergiev Lokale tijd Expo 2004 gaat niet door Gigs for Kids op Rapenburg ch - Voor vrouwen wa de 'Vagina Monolo- or mannen is er nu de Cock', oftewel de 'pra- ;nis'. Met zijn een- dw stond de komiek Ri- erring gisteren op het gh Fringe Festival. In Wing tot 'Puppetry of is', de 'genitale origa- jfrstelling die binnenkort Vland te zien is, blijft het ■sdeel van Herring net- ^^1 broek opgeborgen. Ifloet de Brit des te meer jt mannelijkheid. Ook Ionderwerpen als im- 3 komen aan bod. Ter «iding ging Herring via - site ('www.talkingcock- ews') op zoek naar bij- penisverhalen. Zo j zwarte mannen of het id klopt dat ze zo fors ^en zijn. De Vagina Mo- zijn komend seizoen, >t en met 24 mei, te e Leidse Schouwburg, uters Een schilderij van de n meester Peter Paul Ru- t in 1986 met zeventien unstwerken in Dublin tolen, is in het noor- de Ierse hoofdstad te lden. Het schilderij an een man' dateert Het werd gestolen uit ïg van een rijke Zuid- se diamanthandelaar, chttien geroofde :ken zijn er twee nog cht. Een ander kunst- i Rubens, 'Portret van nik', dat destijds even- gestolen, werd in 1993 onden. 5 - Tijdens het Holland )ude Muziek Utrecht f or het eerst uitgebreid t besteed aan de 19de programmering is belangrijk deel afkom- ort le Belg Jan Van den 8 de nieuwe artistieke :ker van de Organisatie iziek. John Eliot Gardi- 28 augustus voor een optreden naar Hij dirigeert de English I Soloists en het Monte- oir in Handels oratori- egro ed II Penseroso. pman verzorgt op 24 de eerste uitvoering 200 jaar van Carl Phi- nuel Bachs' Matthaus lit 1769, die in 1999 in irontdekt. Het festival ats van 23 augustus tot *1 september. Info: 030- L%et publiek kan via in- vww.talenspalet.nl) Ti voor de beste ama- van Nederland. Aan ■arlijkse Talens Palet wedstrijd is door meer Bfcuizend mensen mee- Na regionale voorron- er nu nog 132 winnaars meedingen naar de pu- js. In de Leidse regio Gijzel, M.J. de Groot gg )p den Kelder als win- gewezen. Voor de Al- egio zijn Christa van jk, Diny Polman en An- omp als winnaar uit de men. De publieksprijs 13 september uitge- ir dichter Gerrit Komrij. ei 15- Jonge Nederlandse - taan dit jaar in de 15 tpers tijdens het Ne- Film Festival in Onder de titel 'Nieuwe Beeld van een Genera- Ben speciaal program- 25 )nder meer een confe- -1 talkshows. Het festival 3( tjonge acteurs tussen 30 jaar als gast onder Jansen, Daan Schuur- Borgina Verbaan, Katja - ian en Kim van Koo- Kooten presenteert sa- t filmjournalist Hans _j imp een dagelijkse 'met acteurs als gas- festival, van 25 septem- aa i met 4 oktober, laat Ims zien waarin de ac- afgelopen jaren door- s( oals 'Costa!', 'Lek', it ossels' e 'Zusje'. I door Theo de With leiden - De Hilversumse kun stenares Sacha Wendt is dol op afval. „Ik vind het heerlijk om materiaal ergens voor te gebrui ken waar het niet voor bedoeld is." Ze maakte in het verleden onder meer theaterkostuums van gips, gaas, stenen en ge droogde vissen. Tegenwoordig vervaardigt ze vooral tassen. Een selectie is deze maand te zien in de Leidse galerie Zóne. Wendt deelt de expositieruimte met haar tekenende collega Ma- riska Eyck uit Leiden. Ze leerden elkaar twee jaar geleden kennen bij een cursus voor kunstenaars om bedrijfsmatiger te leren wer ken. Het klikte. „We bleken el kaar heel erg te inspireren", zegt Eyck. Toch is het werk van de twee kunstenaressen zeer uiteenlo pend. De tekeningen van Maris- ka Eyck hebben een sprookjes achtig karakter. Er figureren ko ningen, prinsessen en elfjes in. „Het zijn universele symbolen. Iedereen kan er zijn eigen invul ling aan geven. Ik ga zelf heel in tuïtief te werk. Zittend in mijn atelier krijg ik zin in een bepaal de kleur en ga ik daarmee aan de slag. Die abstracte klodders werk ik later uit. Soms verzin ik er een verhaaltje bij, maar ik be gin nooit met een idee vooraf." Zo kan Sacha Wendt niet wer ken. Omdat zij een deel van de arbeid uitbesteedt aan bedrijf jes, waar mensen met een lichte handicap werken, moet zij wel een plan maken. „Op dit mo ment is plastic mijn favoriete materiaal. Van een fabriek voor plastic tassen betrek ik de mis drukken. De tassen snijd ik in reepjes en vervolgens laat ik die op een weefgetouw tot een soort stof weven. Ik doe het ook met vuilniszakken. Gewoon grijze huishoudzakken, maar ook de blauwe die ze in ziekenhuizen gebruiken." Behalve geweven kunnen de reepjes ook gebreid worden. De resultaten zijn soms verrassend. „Voor mij zijn het echt gebruiks voorwerpen, maar er zijn ook mensen die mijn tassen aan de muur hangen. Die zien het meer als kunstobject. Zelf heb ik er gewoon één in gebruik om boodschappen mee te doen. Hoewel van stroken vuilniszak gemaakt, gaat hij al anderhalf jaar mee. Het is stevig plastic." Toch zijn de tassen voor de Hil versumse ook een soort daad van protest. „Ik heb zo'n hekel aan die plastic tasjes die je te pas en te onpas krijgt", zegt Wendt. Zelfs in arme, zuidelijke landen. In een land als India mag je ze niet weigeren. De tas jes gelden daar als teken van rijkdom. Ik ben voorstander van een vaste boodschappentas die je jarenlang kunt gebruiken. Dat is toch veel vriendelijker dan een keukenla vol plastic zak ken." In galerie Zone toont Sacha Wendt zo'n twintig tassen. Een enkeling kan ook als hoed wor den gedragen. De gemiddelde prijs is 60 70 euro. „De ver koop begint nu echt te lopen. De mensen zoeken toch iets unieks. Of het concept erachter spreekt ze aan. Iets dat geen be tekenis heeft, krijgt betekenis." Sacha Wendt en Mariska Eyck, t/m 1 september, wo. t/m vr. 12.00-18.00 uur, do. 19.00- 21.00 uur, za. 10.00-17.00 uur, zo. 13.00-17.00 uur, galerie Zó ne, Nieuwstraat 17b, Leiden. Beide kunstenaars zijn zondag 18 augustus aanwezig. Mariska Eyck (links) en Sacha Wendt tonen een aantal van de kunstzinnige tassen. Foto: Dick Hogewoning new york - Twee bezoekers houden stil bij een kunstwerk van de Franse kunstenaar Jean-Luc Vilmouth in het nieuwe museum voor moderne kunst in Oueens, New York. Het werk is getiteld 'Local Time'. Foto: EPA Photo/Matt Campbell Oijs van Seters: „De historische degelijkheid van de informatie moest natuurlijk wel voorop blijven staan." Foto: GPD/Roland de Bruin den haag/anp - Drie Nederland se instellingen doen mee aan Eu ropees onderzoek naar een nieu we manier om inktvraat aan te pakken. Op dit moment worden in Nederlandse collecties belang rijke werken van bijvoorbeeld Rembrandt en Guercino door inktvraat bedreigd. Het gaat om het Nationaal Ar chief, Teylers Museum en het Instituut Collectie Nederland (ICN). Vanuit het buitenland werken onder meer het Louvre in Parijs en de Universiteit van Ljubljana (Slovenië) mee. De sa menwerking heet InkCor, een afkorting van Stabilisation of Iron Gall Ink Containing Paper. De EU steekt een miljoen euro in het onderzoek. Vanaf de Middeleeuwen tot de rotterdam/anp - Cineaste So- nia Herman Dolz maakt volgend jaar een documentaire over de masterclasses die dirigent Valery Gergiev dan geeft tijdens het naar hem vernoemde festival. De film gaat 'De meester en zijn leerling' heten en wordt door de NPS uitgezonden in 'Het uur van de wolf. Verder is de docu mentaire verkocht aan de BBC. Gergiev viert in 2003 zijn vijftig ste verjaardag en het festival staat in het teken daarvan. Vol gens Herman Dolz heeft haar documentaire evenwel niets met de verjaardag te maken. „Ik wil de masterclasses laten zien die Gergiev geeft aan vier jonge dirigenten", zegt ze. „Dat hij volgend jaar 50 wordt is niet de aanleiding voor de film, maar toeval." De gemeente Rotterdam steekt 60.000 euro in het project Het door Francoise Ledeboer Amsterdam - Kan het Verzets museum blijven bestaan nu de generatie die de Tweede We reldoorlog meemaakte, lang zaam uitsterft? De voormalige verzetslieden die in 1984 het ini tiatief namen tot oprichting van het museum in de Lekstraat in Amsterdam, stonden daar van zelfsprekend niet bij stil. We hebben een perfect museum bezocht', beantwoordde het Historisch Nieuwsblad deze vraag bevestigend in de test van tien historische musea waarin het Verzetsmuseum anno 2002 met een negen op de eerste plaats belandde. Een trotse di recteur Gijs van Seters: „Dat was de kroon op ons werk En is het niet mooi dat laatst bij een pei ling zestig procent van de be zoekers jonger bleek dan vijfen dertig?" Dat er de afgelopen jaren werk is verricht dat het publiek waar deert, bleek alleen al uit de ge stage groei van het bezoekers aantal van 25.000 naar 30.000 sinds de heropening in 1999. „Dat was al boven verwach ting", aldus Seters. Maar hij be sefte qjas goed dat er ook inhou- 20ste eeuw werd galinkt (op ba sis van de galnoot) gebruikt. Het zuur en ijzer in deze inkt kan op den duur oxideren en een ver woestende werking op papier en perkament hebben. Volgens de betrokken instellingen is een snelle oplossing voor deze vraat geboden. Bestaande methoden tegen inktvraat zijn voor deze vorm geen oplossing. Vanaf volgende week dinsdag gaat een team restauratoren van het Nationaal Archief aan de slag met honderd stukken uit het archief. In Teylers Museum wordt de schade aan topwerken van Rembrandt en Guercino ge ïnventariseerd. Met ultraviolet licht worden de eerste sporen van inktvraat opgespoord. Het ICN coördineert deze eerste fase van het onderzoek. festival is van 12 tot en met 21 september en heeft als titel Va lery Gergiev 50 years - a life in music'. Op het programma staan mijlpalen uit de carrière van de dirigent met werken van onder anderen Gubaldulina, Stravinsky, Prokovjev, Mahler, Berlioz en Sjostakovitsj. Sonia Herman Dolz is onder an dere bekend van de film 'Lagri- mas Negras' (Zwarte Tranen) over een bejaarde Cubaanse muziekgroep. Ze won daarmee onder andere de Holland Film Award van het Nederlands Film Festival en de publieksprijs van het Chicago Latin Film festival. Gergiev is sinds 1995 chef-diri gent van het Rotterdamse gezel schap. In 1996 werd op zijn ini tiatief het eerste Gergiev-festival gehouden. Vorig jaar bezochten zo'n 20.000 mensen de diverse uitvoeringen. delijk een grote prestatie was verricht toen hij aan de Plantage Kerklaan ook buitenlandse col lega's uit verre oorden als Japan, de Verenigde Staten en Zuid- Afrika op bezoek kreeg van wie hij enthousiaste reacties kreeg. De verhuizing was noodzakelijk geworden omdat het gebouw aan de Lekstraat al gauw te klein bleek om de gestaag groeiende collectie te huisvesten. De per manente expositie in de Lek straat was in de eerste plaats een uitstalling van historische voorwerpen. De doelstelling was helder: de initiatiefnemers uit het verzet wilden volgens Van der Horst laten zien 'wat er was gebeurd én waarschuwen voor een herhaling van de gebeurte nissen uit de Tweede Wereld oorlog'. Maar dat deze bood schap voor de jongere genera ties zo langzamerhand in een nieuw jasje moest worden gego ten, was ook helder. Van der Horst: „We hadden bij onze wis seltentoonstellingen al ervaren hoe je de aandacht moet vast houden. Decors bouwen, dét bleek te werken en in samen werking met de vormgevers is dat ook in de vaste opstelling gerealiseerd." In het persbericht over het be halen van de prijs, laat het Ver zetsmuseum het aan het Histo risch Nieuwsblad over om over de geslaagde herinrichting de loftrompet te zingen: 'Alle mu seale trucs zijn gebruikt om de bezoeker te vermaken, te ont roeren en hem iets bij te bren gen. Chronologisch wandel je door de geschiedenis van de Nederlandse bezettingsjaren. Het verhaal wordt aangrijpend, maar zeker niet moralistisch verteld met authentieke voor werpen, foto's en documenten, film- en geluidsfragmenten. Er is een vitrine met foto's en licht en geluidseffecten over de Am sterdamse jodenvervolging en de Februaristaking. Je krijgt er de rillingen van. De hele opstel ling is vrij donker; aan het einde is er fel licht met kleurige bogen; de bevrijding. Cliché? Ja, maar het werkt wel.' Van Seters benadrukt: „De his torische degelijkheid van de in formatie moest natuurlijk wel voorop blijven staan. Maar om de aandacht vast te houden, hebben we die vermengd met de presentatie van persoonlijke belevenissen. Dat maakt het mogelijk dat de bezoekers zich identificeren met de mensen die in de Tweede Wereldoorlog leef den. Ze leefden in extreme tij den, maar de keuzes die ze had den te maken, zijn immers van alle tijden?" Met deze keuzes ('Aanpassen? Aanblijven? Melden? Helpen? Staker? worden de bezoekers gedurende de hele wandeling door de periode 1940-1945 ter loops geconfronteerd. Maar aan het slot kan niemand er meer omheen: op een wand met een diapresentatie worden deze vra gen nog eens herhaald onder toevoeging van een veelzeggend citaat'van Remco Campert: 'Je- door Windy Kester oslo/kopenhagen - Drie acteurs van het Koninklijk Theater in Kopenhagen hebben zich terug getrokken uit 'Hamlet' omdat de rol van Ophelia door een actrice met het Down syndroom ver tolkt wordt. De toneelspelers noemen het ethisch onverant woord de geliefde van Hamlet door een geestelijk gehandicap te te laten spelen. Ophelia wordt in Shakespeares stuk gek en pleegt daarna zelfinoord. De 35-jarige amateur-actrice die de rol voor haar rekening zou nemen, zegt zelf graag mee te doen aan de productie. Haar woordvoerder laat weten dat ze het juist ziet als „positieve aan dacht voor mensen met het syn droom van Down, een groep die vaak aan de kant wordt gezet door de samenleving." De bedoeling was dat 'Hamlet' deze herfst in Kopenhagen op de planken zou staan, maar de Zwitserse regisseur Stefan Bach- mann ziet zich nu genoodzaakt de boel af te blazen. Hij zou zo snel geen vervangers voor de ac teurs kunnen vinden. De zaak heeft veel stof doen op waaien in de Deense theaterwe reld. In een ingezonden brief in de krant PolitUken noemt regis seur Lars von Trier de houding van de acteurs beschamend. Hij amsterdam/anp - De Franse film 'Le fabuleux destin d'Amé- lie Poulain' van regisseur Jean- Pierre Jeunet heeft in acht maanden tijd 300.000 bezoekers naar Nederlandse bioscopen ge trokken. De rolprent is daarmee veruit de best bezochte Franse arthousefilm van de afgelopen twintig jaar. Arthousefilms zijn doorgaans niet-commerciële films (anders dan de gangbare Hollywood-producties), die in kleine, onafhankelijke theaters worden vertoond. De film staat na acht maanden nog steeds in de top twintig van best bezochte films in Nederland. zelf een vraag stellen Daarmee begint verzet En dan die vraag Aan een ander stellen.' Het Verzetsmuseum is gevestigd aan de Plantage Kerklaan 61, Amsterdam. Openingstijden: di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur en za. t/$i ma. van 12.00-17.00 uur. vindt dat het Koninklijk Theater de drie zou moeten ontslaan. De acteurs zouden ontslag, volgens de regisseur, aan zichzelf te danken hebben „door hun arro gantie en het idee dat zij zelf be tere genen hebben dan andere mensen. Iemand uitsluiten van een baan vanwege erfelijke ei genschappen is voor zo ver ik weet crimineel", schrijft de Re gisseur van onder meer de film 'Dancer In The Dark'. Von Trier maakte in zijn tv-sepe 'The Kingdom' zelf gebruik van twee geestelijk gehandicapte ac teurs. In de succesfilm 'The idi ots' steekt hij bovendien de draak met de houding van de samenleving ten opzichte van mensen die 'anders' zijn. De directeur van het Koninklijk Theater verwijt de acteurs llun keuze niet en denkt niet óv£r ontslag. Henning Jensen, een van de ac teurs waar het om gaat, noemt de reactie van Von Trier volko men overdreven. Hij benadrukt dat hij niet is weggelopen omdat hij zich beter voelt dan anderen of omdat hij niet met de vrouw samen zou willen spelen: „Ik heb de productie verlaten van wege de manier waarop del re gisseur Stefan Bachmann haar wil gebruiken. Ik wil geen getui ge zijn van de behandeling die ze krijgt." Amélie vertelt het verhaal vtin een jong meisje dat zich ten doel stelt de levens van vrienden en onbekenden een positieve wending te geven. De film won de afgelopen maanden al ver scheidene grote prijzen, waar onder een aantal Europese Os cars en vier Césars, onder meer voor beste film en beste regie. Niet alleen in Nederland is de film een succes. In Frankrijk trok Amélie in enkele maanden acht miljoen bezoekers terwijl ook in Amerika records werden gebroken met een opbrengst van 30 miljoen dollar in vier maanden. parus - De wereldtentoonstel ling die in 2004 in Dugny bij Pa rijs zou worden gehouden, gaat niet door. Dat heeft de Franse premier Jean-Pierre Raffarin be sloten, vooral op financjële gronden. De belangstelling »uit het buitenland bleek tot dusver zeer gering. Nog geen tien lan den hadden willen deelnemen. De expo zou ongöteer 395 mil joen euro kosten. De laatste we reldtentoonstelling, twee jaar geleden in de Duitse stad Han nover, draaide uit op een fiasco. leiden - Kinderen komen ook aan hun trekken bij het Leidse Rapenburgconcert op 31 augus tus. Gigs for Kids doet dan 'De gekke gezichten ontbijtshöw'. Ter hoogte van café Barrera spe len saxofonist Rolf Delfos en pianist Erwin Hoorweg met hun begeleidingsband The Aurato- nes. Volgens Delfos en Hoorweg hebben hun liedjes 'een hoog Roald Dahl- en Annie Schmidt - gehalte'. Het concert is van 14.00 tot 15.00 uur. i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15