DUIN BOLLENSTREEK Brand verwoest opslag en restaurant Schuitemake Prijzen bollen zijn laas Meer leerlingen voor Kruider na 200 7 Sportschool Rijnsburg wacht op ja of nee Neem een proefabonnement i BEL 071-5128030, WEKEN VOOR 22,00 Dwangsom dreigt voor De Molenwieck O Katwijks onderzoek: Prestaties school met veel allochtone leerlingen goed Veilingmeester Hobaho: 'Dit doet zeer' Leidsch Dagblad ANNO donderdag 8 augustus 2 katwijk - Snackbar De Molen wieck aan de Katwijkse Tulp straat moet zorgen dat er een eind komt aan de geluidsover last voor omwonenden. Lukt het niet om het lawaai terug te drin gen, dan staat de eigenaar een dwangsom van 150 euro per week te wachten, oplopend tot een maximum van tien weken. Dat hebben B en W van Katwijk besloten. Het besluit is per direct inge gaan, omdat de eigenaar al en kele keren op de vingers getikt is, en dus de tijd heeft gekregen de geluidsoverlast van de snack barinstallaties terug te dringen. De eerste geluidsmeting vond december vorig jaar plaats. Naar aanleiding daarvan heeft de ei genaar maatregelen getroffen, maar zonder succes. Dit her haalde zich na een tweede ge luidsmeting, die plaatsvond in februari. Nieuwe metingen in mei wezen uit dat het geluidsniveau nog steeds te hoog lag. Ook bleven de klachten uit de buurt aan houden. B en W hebben daar om besloten een dwangsom op te leggen. door Anton Diedrich katwijk - Een uitslaande brand heeft gisteren de opslagruimte en de eetgelegenheid van vis handel Schuitemaker aan de Re derijstraat in Katwijk verwoest. De naastgelegen winkel bleef grotendeels intact, maar liep wel aanzienlijke rook- en waterscha de op. Om ongeveer kwart over tien gistermorgen begon de brand in een frituurpan in de keuken. Medewerkers van Schuitemaker blusten die brand, maar inmid dels was de hitte in de afvoer zo groot dat ook daar brand ont stond. Om twee uur 's middags was de brandweer de brand meester. Het nablussen duurde nog enige uren. Ook vandaag is de brandweer nog bezig met het blussen van een paar Test brandjes', een normaal ver schijnsel. Twee muren moesten worden omgehaald, vanwege gevaar voor de blussers en voor het verkeer op de industrieweg. Bij de brand zijn geen schadelij ke stoffen vrijgekomen. Honderden mensen trokken er op uit om de oorzaak van de grote rookwolken boven de ou de haven te gaan bekijken. In niet mis te verstane bewoordin gen kregen zij te horen dat ze dat beter niet konden doen. „At tentie, u staat in rook vol met giftige stoffen! Wegwezen hier!", schalde uit de politiemegafoon. Aan de overkant van het bran dende pand stonden medewer kers van Schuitemaker een siga retje te roken. Pieter Schuitema ker had de brand zien ontstaan. „Ik heb er meteen een blusde- ken overheen gegooid en twee blussers erop leeggespoten", vertelt hij. „Het leek uit. Maar toen begon het boven, en daar kom je niet zo makkelijk bij." Na overleg met de brandweer over het gevaar voor de omge ving besloot de politie niet alle buurtbewoners te evacueren. Wel reden drie politie-auto's door de buurt, met de bood schap dat mensen hun ramen en deuren dicht moesten hou den. De kijkers trokken zich van de manende woorden weinig aan. Zeker aan de achterkant van het pand, waar de rook niet naartoe woei, stonden honder den mensen met hun neus op de brand. „De gemeente zal wel blij zijn", werd er gemompeld. Schuitemaker moet verhuizen, want Katwijk wil op die plek huizen bouwen. Een geschikte nieuwe plek voor de vishandel is echter nog niet voorhanden. Burgemeester Wienen wilde het gistermorgen nog niet over de toekomst van Schuitemaker hebben. „Laten we eerst maar eens zorgen dat de brand mees ter is. Dan kunnen we de schade gaan opnemen, en verder na denken over het vervolg. Geluk kig zijn er geen gewonden geval len", aldus de burgemeester. „De winkel ziet er nog redelijk uit, maar ik denk dat van de op slag en het restaurantje niet veel overblijft. Er ligt veel verpak kingsmateriaal, dat blijft broei en. Vandaar al die zwarte rook." Pieter Schuitemaker heeft liever wel dat de gemeente haast maakt met een nieuw onderko men voor de vishandel. „Dat zou in ieder geval een goed voornemen zijn." Zelf verhuist Schuitemaker het liefst naar de Redschuur. „Als ze met een re delijk alternatief komen, dan zullen we daar zeker op insprin gen." Gedurende het hele bluswerk werd de concentratie van afval stoffen in de lucht gemeten. Op geen enkel moment is er gevaar geweest, volgens J. Kuijpers, commandant van de Katwijkse brandweer. Ook het bluswater, dat deels in het riool en deels via het gemaal in zee verdween, le vert geen problemen op voor de waterkwaliteit. Met een hoogwerker probeert de brandweer het vuur in de opslagruimte en de eetgelegenheid van vishandel Schuitemaker aan de R straat in Katwijk meester te worden. Foto: Dick Hogewoning door Roza van der Veer lisse - De prijzen van de bloem bollen zijn lager dan de voor gaande jaren. Volgens H. Hoger- vorst, veilingmeester van Hobaho Intermediairs aan de Haven in Lisse, zijn de prijzen van sommige kleine tulpensoorten zelfs gehal veerd. Maar ook voor narcissen en hyacinten zijn de prijzen voor de veilingklok flink lager dan voorgaande jaren. Alleen de kro kussen houden nog stand. De exacte reden voor de tegen vallende opbrengsten is volgens Hogervorst niet bekend. „Vanaf maart is de tendens om het kalm aan te doen. Daar zijn een paar oorzaken voor. Zo heeft de broeierij maar ook de export vo rig jaar wat weinig verdiend. En dus kopen ze nu minder bollen in. Wereldwijd is de markt voor zichtig en bovendien is van sommige voorjaarsbloeiers een overschot." Hogervorst wijst erop dat de bollen de afgelopen jaren duur zijn geweest. „Van de huidige si tuatie word je niet vrolijk. Hier verdient namelijk niemand iets aan. Hopelijk maken de goedko pe bollen nu reclame voor de volgende jaren." De grootste problemen zitten bij de botanische tulpen, lage tulp jes met een vaak felle kleur voor de tuin. Die zijn jaren duur ge weest met het gevolg dat veel te lers moeite hebben gedaan gro te partijen te kweken. Die ko men nu allemaal tegelijk op de markt. „Met als gevolg een lage prijs. Als je hard werkt en weinig verdient, doet dat zeer. Maar goed, het is hier de 'beurs van Lisse'. Alleen gaat het niet alleen om de lange termijn, zoals in Amsterdam, maar wordt er elk jaar afgerekend." Ook bij de buurman, de Coöpe ratieve Nederlandse Bloembol lencentrale (CNB), worden lage prijzen voor de veilingklok ge noteerd. Woordvoerder A.van Zeist kan ook nog niet aangeven wat de oorzaken precies zijn. Volgens hem is het mogelijk dat de aanvankelijk voorspelde ma tige oogst toch nog heel goed is waardoor het aanbod groot is. De aanvoer voor de veiling is groter dan voorheen. Het is ook mogelijk dat meer te lers hébben besloten grotere de len van hun oogst voor de vei lingklok te brengen, in plaats van in de voorverkoop. Het overgrote deel van de bollen wordt ruim voor de oogst ver kocht via bemiddelaars. De af gelopen jaren werden de beste prijzen via de klok behaald. Nu liggen de prijzen voor de klok juist lager dan in het voorsei zoen. Grote zorgen maakt Van Zeist zich niet. „Misschien moet je de prijzen over een periode van vijf jaar bekijken. En is dit gewoon de normale golfbeweging die nu naar beneden komt." katwijk - De enige openbare basisschool van Katwijk, De Krulder, trekt op de lange ter mijn weer meer leerlingen. Die voorspelling doet de gemeente Katwijk, die de daling van het leerlingenaantal op de Krulder heeft onderzocht. Na 2007 stijgt het aantal kinderen in de wijk Noord Hoomes weer. En daar moet de Krulder het voor een belangrijk deel van hebben. De Krulder had op 1 oktober 2001 155 leerlingen. Dat is het derde achtereenvolgende jaar dat de school onder de ophef fingsnorm van 193 leerlingen zit. Eigenlijk zou de school moe ten worden gesloten of fuseren. Dat laatste is niet nodig omdat alle openbare basisscholen in de Duin- en Bollenstreek onder een bestuur komen. En gemiddeld hebben de openbare basisscho len dan weer genoeg leerlingen om de Krulder open te houden. De Krulder heeft, zo blijkt uit het Katwijkse analyse, de pech in een wijk te zitten waar steeds minder basisschoolleerlingen wonen. Waren er in 1999 nog 624 basisschoolleerlingen in Noord Hoomes, in 2000 ging het nog om 515 kinderen. Het dieptepunt wordt bereikt in 2007 met 407 kinderen in de ba sisschoolleeftijd. In de jaren daarna stijgt het aantal leerlin gen weer. Meer dan de helft van de leerlin gen op de Krulder, op 1 oktober 2001 ging het nog om 155 leer lingen, komt uit de eigen wijk. Nog eens 20 procent komt uit Noord Rijnsoever, een nieuw bouwwijk waar op termijn ook steeds minder kinderen komen te wonen. Een andere 20 pro cent komt uit Katwijk Midden, een bestaande wijk met een sta biel leerlingenaantal. Positief is dat de Krulder in de toekomst wellicht profiteert van de nieuw bouw in het zogeheten tussen gebied en ook uit de Zanderij worden nog leerlingen ver wacht. De Krulder is niet de populairste school voor kinderen uit de wijk Noord Hoomes. Slechts 14 pro cent van de schoolgaande kin deren zit op de openbare Krul der. De protestants-christelijke school in dezelfde wijk trekt veel meer leerlingen. De Katwijkse onderzoekers vermoeden dat de Krulder 'last' heeft van het feit dat relatief veel allochtone kin deren de school bezoeken.! zwarte school mag De KruJ. met voor 38 procent kind van allochtone afkomst niel ji noemd worden. Die term \vf pas gebruikt als meer dai procent van de leerlingen allochtone afkomst is. Bij de dere scholen in Katwijk is n n maal 17 procent van de ki r ren van buitenlandse orij rt Volgens de onderzoekers i angst bij Katwijkse ouders het hoge percentage allochfa kinderen onterecht. De Kn d heeft daar al goed op ingesf ik met extra taallessen. De sc al krijgt extra geld voor zijn let r gen. Met het gevolg dat de >ti derwijsprestaties op i school, gezien de uitstn naar het voortgezet ondei |f gewoon goed zijn. Het dossier is inmiddels kilo's papier. Drie jaar correspon dentie. En toch heeft Peter van Duyvenbode er helemaal niets aan. Sportschool Rijnsburg zit te krap, wil best weg, en kan niet wég uit de Koestraat. Eh inderdaad, het is niet ruim, hét pandje in het oude Rijns- burgse centrum. Van Duyven bode schuift aan de koffie. Een imposante man, hij ziet er niet uit als iemand waar je ruzie mee rrioet krijgen. Maar hij heeft ook helemaal geen ruzie, zegt hij. Hij wil gewoon een keer weten waar hij aan toe is. „Als het nee is, zeg dan nee. En als het ja is, des te beter. Maar doe iets!" Die smeekbede is vooral gericht aan de gemeente. Al drie jaar probeert Van Duyvenbode zijn sportschool in een ruimer jasje té krijgen - en op één plek. Nu is de school verdeeld over drie ge bouwen: in de Koestraat, in het Visser 't Hooftlyceum en in de gymzaal van De Duinroos in Katwijk. Van Duyvenbode wil naar sportpark Middelmors. Al jaren. Maar hij weet nog steeds niet of dat ooit gaat gebeuren. „Een jaar geleden was de lande lijke politiek het er nog helemaal over eens: de jeugd moet meer aan sport doen. Maar blijkbaar is landelijke politiek nog geen gemeentelijke politiek", zegt Van Duyvenbode. Want Rijns burg lijkt niks te doen. „Ieder een maakt zich zorgen om rondhangende jeugd. Wat kun je dan beter doen dan een goed sportcomplex neerzetten, waar ze hun energie kwijt kunnen?" Inmiddels kijkt de sportschool houder - hij is namelijk niet gek - ook naar andere alternatieven. Je moet toch verder, zegt hij. „Ik zit al drie jaar in de wachtkamer. Dat word je een keer zat." Hij trekt een brief uit het dossier - een mirakel dat hij nog dingen kan terugvinden in de papier berg. „Kijk, dit is van een com missie die in opdracht van de gemeente aan de gang is ge gaan. Hun eindrapport, uit de cember 2001: 'Wij achten het zeer belangrijk dat op korte ter mijn aan de sportschoolhouder Peter van Duy venbode in zijn te krappe pandje aan de Rijnsburg- se Koestraat: „le dereen maakt zich zorgen om de rondhangen de jeugd. Wat kun je dan beter doen dan een goed sportcom plex neerzetten, waar ze hun energie kwijt kunnen?" Foto: Dick Hogewoning duidelijkheid wordt gegeven over al dan niet verhuizen naar Middelmors'. Zeer belangrijk? Ik weet niet wat zij 'korte termijn' noemen, natuurlijk..." Inmiddels is Van Duyvenbode met pand nummer zeven bezig. Zeven. „Ik heb de Zanderij ge probeerd, de Mazda, het oude politiebureau... Da's allemaal niet doorgegaan. Het water stijgt me tot de lippen. We hebben voor sommige uren, bepaalde lessen al een wachtllijst, ik kan niet eens meer iedereen plaat sen die hier aankomt." De alternatieven zijn dun ge zaaid. Als er al een pand be schikbaar is, dat eventueel groot genoeg zou zijn, dan past een fitnesscentrum vaak niet in het bestemmingsplan. De fit nessbranche is zó snel uitge groeid van trainen in een schuurtje tot volwaardige, pro- Onder redactie van Rob Onderwater tet. 071 5356457 fessionele branche - de bestem ming 'sport en recreatie' dekt de lading niet, zegt Van Duyvenbo de. Middelmors, ja, Middelmors, dat zou de allerbeste oplossing zijn. Maar ja, Middelmors „Ik begrijp best dat de politiek eerst wil weten hoe het sport park eruit gaat zien", zegt Van Duyvenbode. „Maar dat duurt nu al zo lang, en er zit zo weinig beweging inJe moet toch een keer ergens beginnen?" Waarom dan niet alvast begin nen met de sportschool? „Je kunt wel een groot ambitieus plan hebben" - zoals hijzelf - „maar dat staat of valt met de ruimte. Je moet kunnen parke ren, je hebt een aanrijroute no dig, je moet overlast voorkomen - het is niet voor niets dat een sportschool vaak aan de rand van een gemeente zit." „Trouwens, ik ben zelf degene geweest die naar de gemeente is gestapt, zo van: luister, jongens, ik veroorzaak hier parkeerover last en geluidsoverlast. Op een gegeven moment kwam er zo'n jongen van de milieudienst kij ken. Ze hadden klachten gehad over het geluid. Hij zei ook: ik snap best dat je hier niet veel mee kan. Maar begrip, daar koop ik niks voor." Voorlopig is het nog vakantie in het gemeentehuis. Naar het complete Middelmorsplan wordt na die vakantie gekeken, meldt de gemeentewoordvoer ster. „En dan beslist de gemeen teraad of het plan als geheel moet worden uitgevoerd, of dat we dingen loskoppelen. Zoals bijvoorbeeld de sportschool." Daar moet Van Duyvenbode op wachten. De gemeenteraad ver gadert in september of oktober over het sportpark. Anton Diedrich uit de Q ft 1 Vrijdag 8 Augustus VOORSCHOTEN - Dit jaar werden voor het eerst een vijftigtal werklieden aan de fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J.M. van Kem pen en Zonen, te Voorschoten, die in Leiden woon achtig zijn, door den Raad der gemeente Voorscho ten aangeslagen in de plaatselijke directe belas ting. De meesten komen 's morgens, 't zij te voet 't zij met de tram, gaan gedurende den schafttijd naar Leiden, komen weer terug en keeren 's avonds weer huiswaarts. Er zullen maanden, zelfs jaren. verloopen dat zij in het dorp komen, 't Is waar, zij verdienen hun weekloon in een werkplaats, die gi vestigd is onder de gemeente Voorschoten, doch daarvoor presteeren ze hun arbeid. Zoo zullen da V( deze werklieden van hun moeizaam verdiend looi je tweemaal plaatselijke inkomstenbelasting moete km betalen. Zou hier niet een vruchtbaar terrein liggen voor i een volksvertegenwoordiger, die zich gaarne de bLj langen der werkende klasse aantrekt, deze zaak;|n de Tweede Kamer aanhangig te maken? REGIO-Het Rijns- burgs bloemen corso trok zater dag ook door de Breestraat in Lei den. Foto: Archief Leidsch Dagblad ich Noordwijk waren vijftigduizend mensen op de 1 been om op de windstille zomeravond het bloe-: mensprookje op wielen aan zich voorbij te zien I0I trekken. Drie, vier rijen dik stonden de toeschoü-- er wers. Noordwijk is erg gelukkig met de komst vaï ;hi; het Rijnsburgse bloemencorso. Na de rondgang;: ïer door de badplaats werden de wagens opgesteld :n, langs de Koningin Wilhelmtna Boulevard waarzè oir rn het volle licht werden geplaatst. |et Overigens maakt men zich bij de bloemenveiling m Flora nu al enige zorgen waar né volgend jaar een rustpauze kan worden ingelast voor het corso. "fi de Doelenkazerne wordt afgebroken zou ik echt, 'W niet weten waar we met die stoet heen moeten. B )iïl Groenoordhal? Ach nee, daar heb ik niets te zoe-: ng ken. Zo'n stop moet je op je route kunnen maken, ferl En de Groenoordhal ligt excentrisch. Bij de Stacfe ier gehoorzaal raak je je wagens ook niet kwijt. Maar ja, dat is een probleem dat we nog maar eens m« e c ten bekijken", aldus Niek Hemmes. D j. en en Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57059 tai.v. Dagbladuitgeverij Damlatc b.v. Postbus 507,2003 Pi Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, anno d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de ba "6 van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. nfe Maandag 8 augustus RIJNSBURG - Rijnsburgs' 31ste bloemencorso heeft het dan toch droog kunnen houden. Hoewel vrijdagnacht het ergste deed voorspellen brak za terdagmiddag, nadat een fijne motregen de bloe menpracht bij het vertrek uit Rijnsburg eigenlijk alleen nog maar mooier maakte, zelfs al gauw de zon door. Tot groot genoegen van de figuranten op de dertien praalwagens. Zij kwamen er zonder een spoor van 'verlepping' vanaf. Het corso trok in to taal zo'n 300.000 bewonderaars. In Rijnsburg, Oegstgeesten Leiden schatten de organisatoren ongeveer een gelijk aantal bezoekers als vorig jaar, Leiderdorp trok meer publiek. Volgens Niek Hem mes van Flora is het allemaal 'op rolletjes' verlo pen en werd het corso door de politie exact op tijd schema langs de verschillende routes geloodst. "Een mooi succes", noemt Hemmes Noordwijk, waar het corso dit jaar voor het eerst rondtrok. In

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12