ECONOMIE Ook dit jaar weer verlies Connexxion Ik Noodkreet Blokker oogst bijval en kritiek Afboeking bij Versatel zorgt voor megaverlies Protest tegen hoge tarieven luchtvracl DSM zint op overname Britse koningin riddert Greenspan Rabo verlaagt hypotheekrente Prestatiebeloning in bloemenhandel Werkloosheid in eurolanden stijgt Hoger-beroepzaak ESD ingetrokken Actie drukkers bij Wegener Houten Olieprijs stijgt met halve dollar Reorganisatie in 2003 afgerond Utrecht heeft laagste cijfer werkloosheid Concurrentiestrijd Nestlé en Unilever in VS op scherp r Afbouw 'politie' bij bedrij Tariefstijgiiig bij Kadaster I Vewin tegt voorstel 'vi kraanwate Washington - Koningin Eliza beth II heeft Alan Greenspan tót ridder verheven. De voorzit ter van de FED, de centrale bank in de VS, krijgt de onder scheiding voor zijn 'buitenge wone bijdrage aan de economi sche stabiliteit in de wereld en het profijt dat Groot-Brittannië heeft gehad van de wijsheid en kundigheid waarmee hij de FED heeft geleid'. Greenspan dje de FED leidt sinds 1987 liet in een reactie weten zeer ver eerd te zijn. Hij mag zich als Amerikaan geen Sir noemen maar wel de letters KBE (Knight Cbmmander of the British Em pire) achter zijn naam zetten. utrecht - Rabobank, de groot ste verstrekker van hypotheken, verlaagt de tarieven op leningen met een rentevaste periode van 1 tot en met 15 jaar en hypo theekgarantie met 0,3 procent. Met de wijziging komt het tarief vpor een hypotheek met een rentevaste periode van één jaar of) 4,4 procent en voor 15 jaar op 5,9 procent rente. Zonder nationale hypotheekgrantie lig gen de tarieven 0,2 procent ho ger. aalsmeer - Goede medewerkers krijgen extra loonstijging. Dat is afgesproken in de nieuwe twee jarige CAO voor de bloemen en plantengroothandels. Goede werknemers krijgen er 1,5 pro cent bij, normaal functioneren de personeelsleden 0,75 pro cent en de slechte collega's krij gen alleen de basisverhoging van 3 procent vanaf juli dit jaar en nog eens 3 procent in juli 2003. Loonsverhoging afhanke lijk van de beoordeling door de leidinggevende komt steeds va ker voor. Onder meer bij Ikea en Getronics is zo'n variabele beloning al ingevoerd. Luxemburg De twaalf eurolan den rapporteerden in juni een gemiddelde werkloosheid van 8,4 procent. Een jaar eerder was dat nog 8 procent, aldus het EU-bureau voor de statistiek Eurostat. Vergeleken met een maand eerder is de toename 0,1 procent. In Oostenrijk, Neder land en Ierland is de werkloos heid het meest gestegen, maar ze is nog steeds laag vergeleken met de rest van de EU. In Fin land en Denemarken is de werkloosheid zelfs gedaald. Spanje heeft met 11,5 procent het hoogste percentage mensen zonder werk, gevolgd door Frankrijk, Finland en Duitsland. In het laatste land is het aantal werklozen vorige maand weer gestegen tot boven de 4 mil joen. Groningen - Het openbaar mi nisterie trekt hoger beroep in de zaak tegen het bedrijf Elek- troschmelzwerk Delfzijl (ESD) in. De kans dat straffen zouden worden opgelegd schat het OM klein in. ESD en een aantal oud-directeuren werden in juni vrijgesproken van overtreding van milieuwetten, valsheid in geschrifte en onterecht innen van subsidies. Er waren geld boetes van rond de miljoen eu ro geëist. Het OM deed vier jaar lang onderzoek naar vermeen de overtredingen. Het was een van de langstlopende zaken in de geschiedenis van de recht bank in Groningen. houten - Medewerkers van We gener Nieuwsdruk Houten voe ren overmorgen actie in hun bedrijf. Ze zijn het niet eens met een sociaal plan als de drukkerij in Houten volgend jaar april dicht gaat. Wegener onderhandelt met bonden over een regeling voor de 81 druk kers. Een aantal werknemers wordt overgeplaatst naar de nieuwe drukfabriek in Leid- schendam of naar andere druk kerijen van Wegener. Voor an deren komt er een afvloeiings regeling. londen - Brent-olie uit de Noordzee, die vaak als maatstaf voor de olieprijzen wordt geno men, is gisteren met 49 dollar cent gestegen naar 25,38 dollar cent per vat. Als oorzaken noemden handelaren de drei ging van een militair optreden tegen Irak, maar ook de scherp stijgende aandelenmarkten. De verwachting van een rentever laging in de Verenigde Staten, die daaraan mede ten grond slag ligt, betekent volgens hen ook een stimulering van de eco nomie en daardoor een vraag naar ruwe olie. woensdag 7 AUGUSTUS 2 door Bert-Jan Klein Hilversum - Vervoersmaatschap pij Connexxion verwacht ook dit jaar af te sluiten met een nega tief bedrijfsresultaat. Vorig jaar boekte het bedrijf ondanks een toename van de omzet met 1,6 procent een nettoverlies van 20,2 miljoen euro tegenover een posi tief resultaat van 8,8 miljoen eu ro in 2000. Bestuursvoorzitter Westdijk houdt rekening met een vergelijkbaar verlies voor dit jaar. Het financiële resultaat wordt sterk beïnvloed door de kosten van de in mei gestarte reorgani satie en andere extra voorzie ningen. Zonder die kosten zou het bedrijfsresultaat vorig jaar 7 miljoen euro positief hebben brussel/gpd - Utrecht heeft van alle 262 regio's in de Europese unie, inclusief kandidaat-toetre ders, met 1,2 het laagste percen tage werklozen. Het Finse Aland staat met 1,3 procent op plek 2. De rode lantaarn is voor de Franse eilandengroep Réunion met 33,3 procent werklozen. Peildatum van de EU was april vorig jaar. In het Utrechtse provinciehuis is woordvoerder Van Dopperen een beetje bang voor de positie volgend jaar. „De laatste tijd zijn de ontwikkelingen niet zo gun stig. We zijn wel heel afhankelijk geworden van de zakelijke dienstverlening, die het nu heel moeilijk heeft." Hij doelt op be drijfssluitingen, faillissementen en vacaturestops. „Verder ver wachten we niet meer dan 1,5 procent werkgelegenheidsgroei te boeken, terwijl we jarenlang 4 procent gewend waren." Nederland doet het op de Euro pese ladder sowieso goed. Van de 'beste' zeven regio's liggen er vier in Nederland (behalve Utrecht zijn dat Flevoland, Noord-Brabant en Noord-Hol land). De regio's met de meeste werklozen zijn meestal tropi sche eilandjes die bij Frankijk horen. Ook het zuiden van Italië en Spanje kampen met een hoog percentage mensen zon der baan (22 tot 24 procent). In Oost-Europa liggen in Hon garije en Tsjechië regio's waar de werkloosheid ver onder het EU-gemiddelde van 7,6 procent ligt, maar de meeste gebieden hebben juist hogere percenta ges. In Bulgarije zijn de proble men het grootst. Van de zeven slechtst scorende regio's in Oost-Europa zijn er vier Bul bedragen. Connexxion verwacht in het eerste kwartaal van 2003 de reorganisatie te kunnen af ronden. Volgens Westdijk verloopt het terugbrengen van het aantal re gio's en personeelsleden en het samenvoegen van de hoofdkan toren in Boskoop en Hilversum voorspoedig. Hij benadrukt dat met deze derde reorganisatie de mogelijkheden voor verdere ver beteringen zijn uitgeput. „Con nexxion kan niet veel efficiënter opereren dan het nu doet", al dus Westdijk. Volgens Westdijk zullen de mar ges in het openbaar vervoer, de belangrijkste van de vier divisies van Connexxion, altijd klein blij ven, omdat marktwerking wordt beperkt door de rol van de over- De reorganisatie bij Connexxion gaat niet ten koste van het aantal buschauffeurs. FotorANP/Toussaint Kluiters heden bij het vaststellen van ta rieven en aanbestedingen. Hij vindt het niet op de weg van Connexxion liggen om op dit moment te streven naar uitbrei ding van het marktaandeel in het streekvervoer. „Wij hebben het zeer druk met het verdedi gen van onze huidige marktpo sitie". Connexxion hoopt de tak 'nieu we activiteiten' de komende ja ren verder te ontwikkelen. Voor beelden zijn de Mobililty Mix, een compleet pakket van diverse vervoersdiensten voor het be drijfsleven en Combonet, de ex ploitatie van een communicatie systeem tussen de bussen en de centrales. Westdijk verwacht dat deze activiteiten op termijn winst opleveren. Connexxion zal opnieuw bij de rijksoverheid aandringen op ex tra middelen voor de invoering van de 'chipkaart', het elektroni sche kaartje voor alle vormen van openbaar vervoer in Neder land. Deze kaart is gebruiks vriendelijk en biedt mogelijkhe den om het zwartrijden tegen te gaan. De ontwikkelingskosten van 1 miljard euro zijn te hoog voor Connexxion of andere ver voersmaatschappijen om zelf te dragen. amsterdam/anp - De reken meesters bij telecombedrijf Ver satel hebben de afgelopen we ken weer flink gepuzzeld. Resul taat is een papieren verlies van 302,8 miljoen euro over het eer ste halfjaar van 2002. Het grootste deel betreft een ex tra afschrijving van 217,9 mil joen op de goodwill. Kort ge zegd zijn de bezittingen minder waard dan waarvoor ze in de boeken staan. Versatel heeft dus in het verleden te veel betaald voor enkele overnames. Het bedrijf kampt met een enor me schuld van 1,7 miljard euro, waarover rente betaald dient te worden. Het telecombedrijf is nu bezig om die schuld uit de zürich/rtr - Nestlé heeft in de VS voor 2,6 miljard dollar in contanten Chef America ge kocht. Een onderneming die is gespecialiseerd in diepvries snacks. De onderneming, die geen beursnotering heeft, behaalt volgens het Zwitserse levens- middelenconcem dit jaar een omzet van 720 miljoen dollar, 15 procent meer dan in 2001 en is een van de meest winstgevende voedingsbedrijven in de VS, al dus het Zwitserse concern. Nestlé was in de VS nog niet ac tief met snacks die vlug kunnen worden bereid. Wel heeft het concern met diepvriespizza's en kant-en-klare maaltijden al een sterke positie. De Zwitsers krij gen bovendien een aanzienlijk deel van de overnameprijs terug via fiscale voordelen. Daardoor zal Chef America circa 2 miljard dollar kosten. De overname zal naar verwachting de concurren tiestrijd tussen Nestlé en Unile ver verhevigen. Nestlé kocht zich in juni al in bij het ijsmerk Dreyer's, dat op de Amerikaanse markt met Ben Jerry's van Unilever vecht om de gunst van de consument. Nestlé wil zijn Amerikaanse ijsactiviteiten bun delen met die van Dreyer's. In deze gezamenlijke onderneming krijgt Nestlé, dat onder meer Haagen-Dazs inbrengt, aller eerst 67 procent van de aande len. De Zwitsers worden ook in ver band gebracht met snoep- en chocoladefabrikant Hershey, die sinds juli te koop staat. Nestlé heeft belangstelling voor Hershey's Amerikaanse rechten op de chocoladereep KitKat. De rechten in de rest van de wereld bezit Nestlé al. heerlen/gpd - DSM heeft 3 mil jard euro in kas en wil hiermee het liefst een grote vis aan de haak slaan. Daarom praat het chemieconcern met het Zwit serse Clariant. Het bedrijf is na DSM de nummer twee in de we reld op het gebied van ingredi ënten voor geneesmiddelen en agrochemische producten. Het concern telt ruim 28.000 mede werkers, 8000 meer dan DSM. Clariant ontstond in 1997 uit Sandoz Chemicals en Hoechst Special Chemicals. De fusie pak te tot nu toe niet erg gelukkig uit. Omzet (6,7 miljard euro) en winst (96 miljoen euro) bleven vorig jaar ver achter bij de pres taties van DSM. Ook het aandeel Clariant presteert al jaren slecht. Analisten adviseren beleggers dan ook de vingers er niet aan te branden. Vorig jaar nog kwam Clariant in het nieuws toen het met het Franse geur- en smaak- den haag/gpd-anp - De zorgen van Jaap Blokker van de gelijknamige winkelketen over het grote aantal roofover vallen en de toenemende winkelcriminaliteit, worden ge deeld door de Nederlandse detailhandel. MKB-Nederland, de Raad Nederlandse Detailhandel en grote winkelcon cerns vinden dat ze al jaren vergeefs aan politie en justitie vragen om winkelcriminaliteit strenger aan te pakken. „Als je iemand betrapt op een winkeldiefstal loopt hij even later weer vrij rond", zegt een woordvoerder van Vendex-KBB, moederbedrijf van onder meer V&D, He- ma en de Bijenkorf. „Dat is erg frustrerend." In het jaarverslag trekt oprichter en eigenaar Jaap Blok ker van leer tegen het 'verontrustend grote' aantal roof overvallen op zijn winkels, dat volgens hem gepleegd wordt door voornamelijk Antillianen, Marokkanen of Oost-Europeanen. MKB-Nederland bevestigt dat vooral in grote steden de laatste jaren steeds meer winkels worden overvallen. „In Rotterdam is vastgesteld dat het met name allochtonen zijn die dit doen. Het lijkt erop dat in de andere steden dat ook het geval is," aldus een woordvoerder. Het MKB is blij dat Blokker het onderwerp aansnijdt. Volgens de midden- en kleinbedrijfkoepel wist de over heid niet goed wat ze ermee moest omdat het een taboe was. Daarom zou de overheid 'lankmoedig' hebben op getreden tegen roofovervallen. De Raad Nederlandse Detailhandel zegt niet te weten of allochtonen verantwoordelijk zijn voor de roofoverval len. De uitlatingen van Blokker worden 'een noodkreet van een van haar leden' genoemd. De raad erkent dat het probleem van de winkelcriminaliteit groot is en wil dat minister Donner (justitie) meer agenten op straat aanstelt. „Toen eind 2001 het aantal veiligheidsmaatregelen op straat verscherpt was vanwege de invoering van de eu ro, daalde het aantal overvallen. Nu is er weer minder politie op straat en merken we dat er weer meer over vallen gepleegd worden." Ook moet het gemakkelijker worden om aangifte te doen en zou er een speciale offi cier van justitie moeten komen voor de vervolging van overvallers. Ook de Raad van Hoofdcommissarissen herkent het probleem. „Het zijn vaak dezelfde daders die de misda den begaan", aldus een woordvoerder. „Het is maar een kleine groep die roven en stelen in de winkels." Een uit breiding van het politiekorps is hard nodig, zegt de poli tie. De nieuwe regering heeft 8000 nieuwe politiemen sen beloofd, van wie er 5000 de straat op moeten om preventief criminaliteit te voorkomen. „Onder de vorige twee kabinetten is er enorm geïnves teerd in de veiligheid", zegt WD-kamerlid Comielje. „Er zijn duizenden agenten bijgekomen. Maar Blokker heeft gelijk als hij zegt dat het nog niet voldoende is. Niet voor niets begint het regeerakkoord met de zin dat Neder land veiliger moet worden. Dat is het belangrijkste on derwerp voor de komende jaren." Het CDA is blij dat Blokker 'het beestje bij de naam noemt'. „We hoeven niet te stigmatiseren, maar veel roofovervallen worden inderdaad gepleegd door illega len en junks. Dat moet je kunnen zeggen zonder de hele allochtone gemeenschap er op aan te kijken", zegt CDA-kamerlid Cörüz. „Daarom moet illegaliteit strafbaar worden gesteld, moeten junks verplicht afkicken en moeten daders die in herhaling vallen strenger worden gestraft. Want het gaat - zoals Blokker zegt - inderdaad om steeds dezelfde overvallers." Vluchtelingenwerk Nederland zegt ontzet te zijn over inhoud en toonzetting van het jaarverslag. Het verband tussen sociale verloedering en de asielindustrie is stui tend volgens de organisatie. Ook vindt zij het onbegrij pelijk dat zo gemakkelijk een verband wordt gelegd tus sen overvallen en de asiel- en illegalenproblematiek. Het Landelijk Bureau Bestrijding Rassendiscriminatie had ook liever gehad dat Blokker zijn argument beter had onderbouwd. „Hij wekt de suggestie dat het asiel beleid iets te maken heeft met criminaliteit", aldus een woordvoerder. „Dat is niet zo. Verder spreekt hij van overvallers met Antilliaanse en Marokkaanse achter grond. Dat is nooit bewezen. Blokker gaat een stap te ver." Miljoen reizigers t Connexxion is de grootste streekvervoerder in ons land en I volgens eigen zeggen 60 procent van het streekvervoer in h1 den. Dagelijks vervoert het bedrijf een miljoen reizigers, vei\ lijkbaar met het aantal dat de Nederlandse Spoorwegen be dient. Bij het bedrijf werken ruim 12.000 mensen en de ven der beschikt over een vloot van 3000 bussen. De aandelen Jl in handen van de staat. boeken te halen. Voor dat doel is uitstel van betaling aange vraagd en verleend. Het tele combedrijf wil die schuld afko pen in ruil voor aandelen in het bedrijf. Financieel directeur La- zar verwacht dat de hele opera tie eind september geregeld is. „We blijven letten op de kos ten", zegt Lazar. „Investeringen moeten direct klanten opleve ren, want anders doen we het niet." Wanneer Versatel winst gevend is? „Wij kijken niet naar de lange termijn. Bovendien kan boekhoudkundig al heel makke lijk nettowinst gemaakt worden. Ik kijk liever naar de cash flow. We hopen dat die in 2004 posi tiefis." stoffenconcern Rhodia fusiebe sprekingen hield, maar deze lie pen op niets uit. Daarna pro beerde DSM het bij Rhodia, maar ook dat liep stuk. Voor DSM zou Clariant een betrekke lijk koopje zijn. De beurswaarde van Clariant is nu zo'n 2,7 mil jard euro. DSM heeft met de verkoop van de petrochemische fabrieken aan de het Saoedische Sabic eerder dit jaar 2 miljard euro gebeurd. Met de verkoop van de aardgasbelangen aan de Staat heeft DSM nu ruim 3 mil jard in de oorlogskas. Dit geldt niet voor Clariant, dat voor 2,9 miljard euro in het krijt staat. Het maakt een overname een riskante operatie. De reputatie van DSM op ovemamegebied is overigens niet zo goed. Gist Bro cades leverde jaren na aankoop (in 1998) pas winst op. Ook door Catalytica in de VS (in 2001) moest eerst flink de bezem. zoetermeer/anp - Europese ver laders beschuldigen luchtvaart maatschappijen ervan prijsaf spraken te maken over het ver voeren van vracht. De Neder landse koepel EVO is samen met Europese collega-organisaties naar de mededingingsautoritei ten in Brussel gestapt om te protesteren tegen een tariefsver hoging van meer dan 20 pro cent. Volgens de Europese verla ders zou het besluit daartoe eind mei tijdens een conferentie van de internationale lucht vaartorganisatie IATA zijn geno men. „De vervoerders laden de verdenking op zich kartelafspra ken te maken", aldus secretaris Leijgraaff van de EVO-raad voor lucht- en expressvervoer. De verladers hebben hun Ame rikaanse en Aziatische collega's opgeroepen ook in actie te ko men. Leijgraaff spreekt van een eenzijdig opgelegde prijsverho ging, die per 1 oktober 2002 zou moeten ingaan. De IATA-maatregel houdt vol gens EVO in dat het volume van een ladingpakket zwaard meetellen in de vrachtt^ Vooral bedrijven die kv| zaken als bloemen, hightf farmaceutische product! vervoeren, zijn de dupe. land telt ruim 2000 luc ders en jaarlijks wore 450.000 ton vracht met 1 gen in- en uitgevoerd. KLM weerspreekt dat IATA prijsafspraken wor maakt. Volgens een woo der klopt het dat een keer per jaar wordt gepr; passagiers- en vrachtt „Dan wordt gekeken na wikkelingen op het geb verzekeringen en brandi zen." Maatschappijen bepalen gens wel degelijk hur prijsbeleid, aldus de KL1 man. „Bijna nergens is 1 currentie zo hevig als luchtvaart." KLM is een grotere vrachtvervoerdi wereld, en in Europa d mer drie achter Air Fra Lufthansa. Archieffoto/Ton Kastermans den haag/gpd - De bijzondere opsporingsambtenaren (boa's) die in dienst zijn bij een aantal grote Nederlandse bedrijven, sterven de komende jaren uit. De rechercheurs, een aantal ja ren geleden aangesteld door de minister van justitie, krijgen door een aangescherpte wet waarschijnlijk geen verlenging van hun opsporingsbevoegd heid. Dat meldt een woordvoerder van het openbaar ministerie naar aanleiding van het bericht dat Philips een bijzonder opspo ringsambtenaar in dienst heeft. Dat kwam aan het licht in de ontslagzaak van een hoge func- apeldoorn/gpd - Het Kadaster heeft deze week zijn tarieven met gemiddeld 20 procent ver hoogd. Het is de eerste keer sinds de verzelfstandiging dat de tarieven omhoog gaan. Het inschrijven van een nieuwe hypotheekakte gaat de huiseige naar 89,90 euro kosten, een ver hoging van 35 procent. Voor een uittreksel uit het kadaster moet in het vervolg 5,45 euro worden betaald. Het Kadaster voerde de afgelo pen jaren verschillende keren tariefverlagingen door om het zeer riante vermogen te verla gen. Als zelfstandig bestuursorgaan mag het Kadaster geen winst maken. Daarom mag ook het ei gen vermogen niet hoger zijn dan een afgesproken normbe drag. Volgens het Kadaster is het vermogen inmiddels op 'een ge wenst niveau'. Doordat het met de verkoop van onroerend goed de laatste maanden en naar verwachting ook de komende tijd minder hard zal gaan, blijft volgens het Kadaster de omzet achter bij de kosten. Om die reden moeten de tarieven worden verhoogd. De ministerraad heeft inmiddels ingestemd met de tariefverho ging- tionaris van Philips Lighl De woordvoerder van h beschikt niet over heri aantal boa's in het bedrijf' „Maar voor zover ik w^ het slechts om een kleirf bij bedrijven van het kalib' lips." Unilever, Shell, ABJC en Ahold melden in iedi' geen boa's in dienst te h^1 Het beeld dat justitie bijF een hele divisie voor 0 recherche heeft gestald" volgens woordvoerder Sjl niet. „Het betreft welgeW medewerker van de 1 corporate security, dieB binnen de bedrijfspoortj] opereren." Rijswijk/ANP - De vei van waterbedrijven Vew gen het idee om drinkwï meer uit de kraan, maa nog in flessen aan te lev< waterbedrijven zien te zondheidsrisico's als kra< niet meer gezuiverd zc den. „Wie wil er douch legionella's of zijn baby in water met bestrijding! len?", vraagt de Vewin Gezuiverde zacht water i beter zijn voor de (af)wa ne. De Vewin reageert persoonlijke idee vc Stadler van de werkgroe van VNO-NCW. Hij wil d ter alleen in flessen, on sparen op de zuivering. „Op het eerste gezicht gedachte terecht", erken win. „Een Nederlander hooguit zo'n drie liter dag, terwijl we totaal g 126 liter gebruiken. Maai vergeet dat risico's nie optreden bij drinkwatt ook bij water dat voor| persoonlijke toepassing! gebruikt". De Vewin mi vendien dat flessem duurder en ongemakkc dan kraanwater. De vestiging van Chef America in Chatsworth (Californië). Foto:EPA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6