BUITENLAND Spanje overweegt verbod VN: Voorwaarden aan overleg Irak op politieke vleugel ETA Êk ijfiPAK'TNU UIT! Taiwanese president Chen Shui-bian is boos len na breuk Tadzjikistan br van Lebed i kandidaat j verongelukt lexico sep aanvaller rac ontbonden kien foetussen jruilnis in Cairo listanen blazen i op na aanslag rokko kiest 'uw parlement Siamese scheiding New York maakt plannen bekend voor herdenking Israël trekt naar Gazastrook VrouwBlairsteunt Gurkhas VS willen rechtszaak tegen Exxon Mobil voorkomen mbe - Zeker twintig inwo- ii het dorp Dasjt in het [1 van Tadzjikistan zijn htend omgekomen nadat Urp door een dambreuk lerspoeld met modder en Het ministerie van nood- s van de voormalige Jepubliek meldde dat de ft het Pamir-gebergte was ken onder de druk van hdderlawine. Volgens het ierie werden complete h meegesleurd door de jiassa. Ook een aantal ii kwam om het leven. - De eerder dit jaar bij likopterongeluk om het «komen Russische oud- Bi/cpntskandidaat Aleksan- "Zlted wordt niet opgevolgd ^ïverneur van de regio ijarsk door zijn jongere Gisteren trokAleksej Le- jn kandidatuur in van we- imerige' verkiezingscam- Ook heeft hij er geen rt| steeds met zijn beroem- ^ier te worden vergeleken. A» 'ia - Een busongeval in [sten van Mexico heeft in aan zeker 32 mensen [en gekost, 24 anderen gewond. Onder de do- ongeveer tien kinde- ider wie een baby van zes len. De bus reed volgens aanse media waarschijn- hard toen de remmen het en op de snelweg tussen lacan en Guadelajara. Het lig raasde door een tol- en sloeg om. In de bus reel leden van een religi- poepering op weg naar Ingres in Guadalajara. - De Franse regering nsteren de extreemrecht- -4eging ontbonden waar in lid half juli een aanslag "le op president Chirac. tat om de Unité Radicale, left minister Sarkozy van jüandse zaken meege- De 25-jarige man die op (nationale feestdag) in een kogel afvuurde op de p president werd vorige pangeklaagd wegens po- pt moord. Omstanders de man te overmeeste- ac bleef ongedeerd. Een Egyptische arts zit est na de ontdekking itien menselijke foetus- het vuilnis vlakbij zijn in Cairo. De man wordt it van illegale abortus- :en. Werknemers van de igsdienst ontdekten de n en waarschuwden de die de arts meenamen ferhoor. Hij verklaarde dat Ifoetussen legaal had ver- D bij de medische faculteit knderzoek. Abortus is in e alleen toegestaan op iche gronden, vooral als ven van de moeder gevaar 3d*FARABAD - De drie man- lie maandag waarschijnlijk nslag pleegden op een vofelijke school in Pakistan, 5 pn zichzelf gisteren opge- - i, nadat de politie hen Bfouilleerd. De aanslag op k, looi in Jhika Gali, ten 3I oosten van Islamabad, vier werknemers van de 1 ing en twee voorbijgan- et leven. 3' - Marokko kiest op 27 1 nber een nieuw parle- vDat heeft de Marokkaan- ïing Mohammed VI giste- ten bekendmaken. De g >usgang geldt voor veel ïemers als een test voor de de vorst aangekondigde •cratische hervormingen, n kko kent een democra- j gekozen premier, maar 'esluiten worden nog altijd Wde koning en zijn entoura- 3bomen. Mohammed pleit- [t na zijn aantreden in or democratische her gen. woensdag 7 augustus 2002 iid - Het zuidoosten van 4je is gisteren opgeschrikt Jeen aardbeving met een iPtvan 4,5 op de schaal van -r. Talrijke gebouwen in io Mürcia raakten be- maar persoonlijk let- 'f nagenoeg uit. Er viel iriuidt een lichtgewonde neerstortende brokken LDe beving was een van logste in de afgelopen jaar. Madrid - De Spaanse regering heeft gisteren stappen gezet om te komen tot een verbod van de Batasuna-partij, die wordt be schouwd als de politieke vleugel van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De regering verzocht om juridisch advies over de vraag of het uitblijven van een veroor deling door Batasuna van een re cente dodelijke bomaanslag kan worden beschouwd als steun voor de aanslag. Een medewerker van het bureau van premier José Maria Aznar zei dat het ministerie van justitie het openbaar ministerie en een juridische adviescommissie had gevraagd te onderzoeken of Ba tasuna onwettig kan worden verklaard. Het Spaanse parlement nam in juni een wet aan op grond waar van politieke partijen die direct of indirect terrorisme steunen, kunnen worden verboden. De Spaanse autoriteiten houden de ETA verantwoordelijk voor een krachtige bomexplosie die zondag twee mensen het leven kostte, onder wie een 6-jarig meisje, in de toeristenplaats Santa Pola aan de Spaanse zuid kust. Batasuna onthield zich van een veroordeling van de aan slag, zoals de partij zich traditie getrouw onthoudt het oordelen over veronderstelde ETA-aan- slagen. De regering zegt dat Batasuna deel uitmaakt van het netwerk van commando's, fondswervers en rekruteerders dat de ETA heeft gevormd. Batasuna-mede- werkers ontkennen dat de partij op enige wijze organisatorisch verbonden is met de ETA. Een voorlichter van de Spaanse regering, Alfredo Timerman, zei dat de regering ook de politieke partijen polst over een verbod op Batasuna. Zodra justitie besluit tot gerech telijke vervolging van Batasuna, kan de regering of het parle ment bij het Hooggerechtshof een procedure voor een verbod aanspannen, zei Timerman. Maandagavond demonstreer den meer dan 20.000 mensen in Santa Pola voor een verbod op de partij. washington/rtr-afp-ap - Het hoofd van de VN-wapeninspec- teurs, Hans Blix, zal alleen naar Bagdad reizen als het overleg zich concentreert op de prakti sche regelingen voor hervatting van de inspecties. Dat heeft se cretaris-generaal Annan van de volkerenorganisatie gisteren aan Irak meegedeeld. De inspecties werden eind 1998 gestaakt, kort voordat de Ameri kanen en Britten begonnen met luchtacties die de Irakezen moesten straffen voor hun wei gering met de inspecteurs sa men te werken. Annan vroeg Bagdad gisteren in te stemmen met de bepalingen van de Veiligheidsraad uit 1999 over ontwapening van Irak en wapeninspecties voordat de VN officieel een uitnodiging kunnen aanvaarden. los angeles - Een team van meer dan vijftig artsen en assistenten in het Mattel Children's Hospital van de Universiteit van Californië in Los Angeles is er in 22 uur in geslaagd een i-jarige Siamese tweeling uit Guatemala te scheiden. De leider van het team neurochirurgen, Jorge Lazareff, zei dat de vooruitzichten voor de twee kinderen positief wa ren. Na de scheiding ondergingen de zusjes Maria Teresa en Maria de Jesus Ouiej-Alvarez nog plastische chirurgie om de opengelegde herse nen te bedekken. Er zullen nog verschillende vervolgoperaties nodig zijn. Gevallen als die van deze twee meisjes komen voor bij maar een op de 2,5 miljoen geboorten. Slechts vijf keer eerder vond een dergelij ke scheidingsoperatie plaats. Niet alle tweelingen hebben die schei ding overleefd. Foto: AP/Scott Ouintard door onze correspondent Gert-Jan B roe re Peking - De Taiwanese president Chen Shui-bian is boos, omdat een van de weinige nietige staatjes die het eiland nog diplomatiek erkenden, Nauru, door China is omgepraat, met behulp van dollars. Genoeg is genoeg vindt Chen. Ondanks al zijn handreikingen in de hoop een dialoog op gang te brengen, bleef het de afgelopen twee jaar in Pe king akelig stil. China weigert zaken te doen met Chen, die door het land wordt gezien als een ille gaal gekozen bestuurder van de afvallige Chinese provincie. Chen behoort tot de Democratisch Progressieve Partij (DPP) en hij kan maar weinig doen om Chi na er van te overtuigen dat hij niet op onafhanke lijkheid van Taiwan uit is, tenslotte het bestaans recht van de DPP. Er is eigenlijk maar één toverformule die de poort naar onderhandelingen zou kunnen openen en dat is de acceptatie door Chen dat er maar één China is en dat Taiwan daar onderdeel van uit maakt. En dat zijn nu net de woorden die Chen niet over zijn lippen kan krijgen, omdat het gelijk staat aan politieke zelfmoord. Nauru was tenslotte het miezerige druppeltje dat de emmer deed overlopen. 'No more mister Nice Guy' dacht Chen en gooide het over een andere boeg. Vorige week liet hij al weten 'dat Taiwan zijn eigen weg zou inslaan' als Peking hem bleef doodzwij gen. Dit weekeinde ging hij nog verder, door op te merken dat zich twee landen aan beide zijden van de Straat van Taiwan bevinden. Bovendien wil hij De Taiwanese president Chen Shui-bian. Fo o: AP/Jerome Favre dat er een wet komt, die het mogelijk maakt voor het Taiwanese volk om zich in een referendum uit te spreken over onafhankelijkheid. De vraag is wat Chen Shui-bian met de harde op stelling denkt te bereiken, behalve dan de te voor spellen woede van Peking. Heeft hij zich echt la ten leiden door frustratie over de nieuwe diplo matieke tegenvaller, zoals een assistent wilde doen geloven toen hij vertelde dat Chen ziedend was toen hij vernam dat Nauru was overgelopen. Of steekt er een groter plan achter? Theorieën daarover zijn er te over. Chen zou er van overtuigd zijn dat Peking hem een doetje vindt en daarom over hem heen loopt. Door zich nu als harde jongen op te stellen hoopt hij respect te krijgen. Een andere theorie suggereert dat hij probeert gebruik te maken van de vermeende ver deeldheid in de communistische partij over de opvolging van Jiang Zemin. Door het onderlinge gekonkel zou China niet adequaat reageren als Taiwan nu stappen in de richting van onafhanke lijkheid zou nemen. De stellingen snijden echter weinig hout, omdat de belangrijkste factor in deze vreemde driehoeks verhouding ontbreekt: de Verenigde Staten. De VS zijn Taiwans belangrijkste bondgenoot en Taipei is nog nooit zo hartelijk door de Amerikanen aan de borst gedrukt als tijdens George W. Bush' pre-* sidentschap. Maar tegelijkertijd heeft Bush China nodig in zijn strijd tegen het terrorisme. En zo kan het gebeuren dat de VS een grote zending wapens naar Taiwan verschepen, om er gelijk bij te vertel len dat onafhankelijkheid van Taiwan onbe spreekbaar is. Nu is er in Washington niet echt een doortim merd China-beleid. Volgens waarnemers is de weegschaal duidelijk doorgeslagen naar toenade ring met China, maar is er maar weinig nodig om de balans te herstellen. Misschien probeert Chen met zijn opmerkingen precies dat te doen door Peking uit de tent te lokken, maar dan heeft hij wel het verkeerde moment gekozen. Want het Amerikaanse Congres - pro-Taiwan - is met reces en komt pas in september weer bijeen. Tegen die tijd is de laatste rimpeling in de Straat van Taiwan al weer weggeëbd. Blijft dus over de woede over Nauru, een eiland van 21 vierkante kilometer in de Stille Oceaan, waarvan 90 procent onbewoonbaar. Het overha len van Nauru kostte Peking 135 miljoen euro aan ontwikkelingshulp en schuldvermindering. Geld dat anders waarschijnlijk uit Taiwans schatkist was gekomen. Misschien is dat juist de grote winst voor Chen Shuj-bian. Maar frustratie is nu eenmaal een slechte .jadgever. TAIWAN 36,000 km* 22 miljoen inwoners Chinese marinebasis Taiwanese marinebasis o Chinese militairee oefeningen gepland voor midden augustus, waarbij Taiwan nadrukkelijk als doelwit is uitgeroepen. Stappen naar onafhankelijkheid: 1911: De Ding Dy nastie wordt opzij geschoven door de nationalisten, die de Republiek China uit roepen. 1949: De natio nalisten trekken zich terug op Tai wan. De communisten hebben het vaste land onder con trole en roepen de Volksrepubliek China uit. 1971: De Verenigde Naties erkennen Peking en schrap pen Taiwan. 1991: De regering in Taiwan schrapt de claim van soeve reiniteit over heel China. Maar de Volksrepubliek Chi na handhaaft die claim over Taiwan. 1999: President Lee van Taiwan normaliseert de betrekkingen met China. 2001: Taipei staat voortaan handelsbetrekkingen met het vasteland toe Peking stelt voor om het 'one country, two systems' stelsel in te voeren voor de hereniging. GRAPHIC NEWS I DvhN De brief van Annan is een reac tie op de uitnodiging van de Iraakse minister van buiten landse zaken Sabri om Blix naar Bagdad te sturen voor de be sprekingen die mogelijk kunnen leiden tot hervatting van de wa peninspecties die in 1998 wer den afgebroken. Naast deze voorzichtige diplo matieke inspanningen blijft Bagdad oorlogszuchtige taal uit slaan. Sabri dreigde gisteren tij dens zijn bezoek aan Jordanië dat Irak 'het hoofd af zal hak ken' van iedere agressor die het Iraakse grondgebied bedreigt. Hij legde de verklaring af na af loop van besprekingen met de Jordaanse koning Abdullah over inspanningen om een nieuwe Amerikaanse militaire operatie tegen Irak te voorkomen. „Wij zullen onszelf, heiligdommen en land verdedigen tegen kolo niale hebzucht en tegen dege nen die ons aanvallen", aldus Sabri. Intussen zullen hoge medewer kers van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en ministerie van defensie aan het einde van deze week in Wasington een ontmoeting heb ben met zes leden van de Iraak se oppositie die in het buiten land in ballingschap verblijven. De verwachting is dat de bijeen komst wordt bijgewoond door de leider van het Iraakse Natio nale Congres (INC), Ahmed Chalabi, en leiders van Koerdi sche partijen. Het INC is een overkoepelende organisatie van oppositiepartij en die miljoenen dollars steun heeft ontvangen van de VS. new york/afp - Met een 102 mi nuten durende ceremonie her denkt New York komende 11 september de aanslagen op het World Trade Center van een jaar geleden. De duur van de ceremonie komt overeen met de tijd die verstreek tussen het moment waarop het eerste vliegtuig zich in de noor delijke toren van het WTC boor de en het moment waarop die instortte. De noordelijke toren werd als eerste geraakt, maar stortte als tweede in. De plechtigheden op Ground Zero, de plek waar de torens stonden, beginnen precies om veertien minuten voor negen 's morgens; op de minuut af een jaar geleden dat het eerste ge kaapte vliegtuig het WTC raakte. Oud-burgemeester Rudolph Giuliani zal samen met de nabe staanden de namen van de slachtoffers voorlezen. Giuliani oogstte als burgemeester van New York veel lof voor zijn op treden in de directe nasleep van de aanslagen. Ook zal een passage worden voorgelezen uit de toespraak die Abraham Lincoln in 1863 hield na afloop van de bloedigste slag van de Amerikaanse burgeroor log in Gettysburg, Pennsylvania. Om één minuut voor half elf zullen in de hele stad de klokken worden geluid, het moment vo rig jaar dat de tweede toren in stortte. President Bush zal tegen zonsondergang een eeuwige vlam ontsteken. De Amerikaanse vliegmaat schappij Spirit Airlines heeft aangekondigd dat alle binnen landse vluchten op 11 septem ber gratis zullen zijn. „De lucht zou die dag vol moeten zitten met Amerikanen. Zo laten we zien dat we niet klein te krijgen zijn", aldus de directeur van de maatschappij. Wegens te weinig boekingen hebben veel vlieg maatschappijen vluchten op 11 september moeten annuleren. (advertentie) SUZUKI SWIFT SPECIAL INCL. PAKKET EN METALLIC LAK v.a. 11.017. Er is al een Swift Eco vanaf 7.999,- met ook nog eens een premie van 1.000,-!* Het Special-pakket omvat 14" lichtmetalen velgen met Dunlop banden achterspoiler in carrosseriekleur mistlam pen voor 'Special' badge op voorschermen. Pakketprijs 1.442,- U betaalt 699,- Uw voordeel 743,- ER ZIT MEER IN ©SUZUKI gaza-bethlehem/rtr-ap-afp - Het Israëlische leger is vanoch tend de noordelijke Gazastrook binnengedrongen. De inval volgde nadat Israëlische en Pa lestijnse functionarissen maan dag besprekingen hadden ge voerd over een veiligheidsplan dat voorziet in terugtrekking van het Israëlische leger uit de Gaza strook. Op nog geen kilometer afstand van het vluchtelingenkamp van Jebalya stelden tussen de vijftien en dertig tanks en pantserwa gens zich op. Volgens ooggetui gen bestookten de Israëlische militairen het kamp met kogels en granaten. Daarbij kwam een 28-jarige Palestijn om het leven. Op de Westelijke Jordaanoever heeft het Israëlische leger van daag de leider van de islamiti sche terreurorganisatie Al-Aqsa Martelarenbrigades opgepakt. Dit is vernomen in kringen van de Palestijnse veiligheidsdien sten. Yahia Dashamsa werd aangehouden in een woning in de stad. Het gebouw werd ver volgens door Israëlische solda ten opgeblazen. De man werd al twee jaar ge zocht. Vandaag staat een ontmoeting gepland tussen Israëlische en Palestijnse functionarissen om het veiligheidsplan van de Israë lische minister Ben-Eliezer van defensie bespreken. londen/rtr-afp - De gevreesde Gurkha-legereenheden hebben het recht gekregen om de Britse regering voor het hooggerechts hof te dagen wegens discrimina tie. Ze worden in de rechtszaal bijgestaan door de Londense advocate Cherie Booth, de echt genote van premier Tony Blair. Phil Shiner, de advocaat die de zaak van de Gurkha's uit Nepal heeft voorbereid, zei dat ze de staat beschuldigen van discrimi natie op 24 manieren. De Gurk ha's werden ingelijfd in het Brit se leger in 1815, nadat hun ge vechtstechnieken indruk had den gemaakt op de koloniale of ficieren. Ze zeggen dat hun schamele loon en pensioen, vastgelegd in een contract van 1947, hun niet dezelfde levens standaard biedt als ze met pen sioen gaan in Nepal als die van hun gepensioneerde collega's in Groot-Brittannië. Maar niet alle punten van de aanklacht gaan over geld, zei Shiner. Zo golden voor de Gurk ha's speciale kledingvoorschrif ten, hadden ze toestemming nodig om de barakken te verla ten en waren ze verplicht hin doe-religieuze diensten bij te wonen, terwijl velen boeddhist zijn. Een woordvoerster van Defensie heeft al laten weten dat haar mi nisterie zich 'krachtig zal verwe ren in het proces'. Ze zei dat de Gurkha's altijd erg gewaardeerd en goed behandeld zijn. Het is niet de eerste keer dat Cherie Booth een partij verte genwoordigt die haar mans re gering aanklaagt In 2000 nam ze het al succesvol op voor vak bonden die langer ouderschaps verlof eisten. Toen werd een schikking getroffen. washington/rtr-afp - De Ver enigde Staten hebben gisteren bij een Amerikaanse rechtbank getracht een aanklacht tegen oliegigant Exxon Mobil tegen te houden. De onderneming wordt beschuldigd van schending van mensenrechten in het Indonesi sche Atjeh. De VS menen echter dat de strijd tegen terrorisme en de handelsbelangen in Indone sië gevaar lopen als de zaak voor de rechter komt. De zaak is bij de rechtbank ingediend door elf inwoners van een dorp in de provincie Atjeh die worden ver tegenwoordigd door een men senrechtenorganisatie. Volgens de dorpelingen heeft door Ex xon lobil ingehuurd personeel zich m de jaren negentig schul dig gemaakt aan moord, marte lingen en verkrachtingen. Het zou gaan om werknemers die waren belast met de beveiliging van een gasveld van de onder neming. „Het ministerie van buitenlandse zaken meent dat behandeling van deze zaak een potentieel negatief effect kan hebben op een aantal belangrij ke belangen van de VS in Indo nesië, waaronder de voortdu rende strijd tegen internationaal terrorisme", aldus een woord voerder van het departement. Volgens het ministerie zou de zaak bovendien de onderhande lingen tussen de Indonesische regering en Amerikaanse bedrij ven die in dat land willen inves teren, kunnen schaden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5