GESPREK VAN DE DAG 'Nog veel geheimen in Amazonegebied Python bewaakt etalage Plonzen van duikplank <j kampioenschap bommel Nederlandse apenontdekker bouwt natuurreservaten in Zuid-Amerikaans regenwoud Waterhoofd WOENSDAG 7 AUGUSTUS MENSELIJK Het is geen alledaags object en of de kopers in de rij staan is zeer de vraag, maar in het Eibergse dorp Rekken is een KERKHOF TE KOOP. De Van Ouwenaller Vereni ging houdt op te bestaan en wil daarom ook de begraaf plaats 'Rustoord' van de hand doen. In de 77 graven rus ten pupillen van de gelijknamige Rekkense inrichting en buurtbewoners. Maar ook enkele dominees, die in het aanpalende kerkje werkzaam waren. Bureau Arcadis, dat de Vereniging bij de verkoop begeleidt, is overigens al in gesprek met een potentiële koper, een 'direct betrokken particulier'. Keiko, de zwaardwalvis uit de film 'FREE WILLY', heeft zich goed aangepast aan het leven in het wild. Hij leeft nu in een groep voor de zuidkust van IJs land. Dat hebben weten schappers gisteren ge meld. „Keiko is nu meer geïnteresseerd in de oce aan en andere orka's dan in mensen. Dat is een be langrijke factor voor de te rugkeer in het wild", zegt Hallur Hallsson, die de aanpassing van de orka in de gaten houdt. Keiko ver toonde bijna twintig jaar kunstjes in amusements parken. Hij werd in 1998 naar zijn geboortezee bij IJsland teruggebracht na dat mensen hem hadden gezien in de film 'Free Wil ly' uit 1993 en een cam pagne voor zijn vrijlating begonnen. Begin vorige maand begeleidden Keiko's trainers de zwaard walvis naar een gebied in de open zee waar wilde soortgenoten leven. Keiko keerde na vier dagen terug naar het bassin. Ruim twee weken geleden brachten de trainers hem weer naar de andere or ka's. Foto: Reuters SPA-WATER werd al in de ACHTTIENDE EEUW tot in het noorden van Nederland gedronken. Archeologen stuitten bij een opgraving bij Zwolle in een kasteelkamer op fles sen waaruit vroeger het Belgische bronwater werd ge dronken, daterend uit het jaar 1730. In de achttiende eeuw werd het als zeer chic beschouwd bronwater te consumeren. De rijke familie Bentinck, de bewoners van de Zwolse havezate, lieten het zich kennelijk goed sma ken, gezien de grote partij - veertig flessen - die er werd gevonden. Als alles goed gaat, kun nen de parochianen van de rooms-katholieke kerk On ze Lieve Vrouwe ten He melopneming in Huijber- gen (Noord-Brabant) zon dag weer aanschuiven op hun eigen kerkbank. Vlooi en hadden bezit genomen van de kerk, waardoor de kerkgangers moesten uit wijken. Dat heeft het kerk bestuurgisteren gezegd. De VLOOIENPLAAG in de KERK werd vorige week ontdekt toen een bloemist bloembakken kwam opha len voor een huwelijk. De vlooien waren zo massaal aanwezig dat de pastor werd gedwongen de huwe lijksmis elders op te dra gen, hetgeen ook gold voor de zondagse woord- en ge bedsdienst. Inmiddels is diverse keren gespoten en hoopt men dat de vlooien zijn verdwenen. Een NEDERLANDSE EUROMUNT met een DUITS RANDJE. Peter van Es uit het Zeeuwse Vrouwenpolder wist niet wat hij zag toen hij het muntstuk van twee euro in handen kreeg. Het exemplaar heeft het hoofd van ko ningin Beatrix met een ring van Duitse sterren en de spreuk 'Einigkeit und Recht und Freiheit' uit het volks lied van onze oosterburen op de zijkant. Hij kreeg de munt in een winkel, de afwijking viel hem meteen op. Er is duidelijk geknutseld aan de munt: de rand is bescha digd en de binnenkant past niet helemaal. De vraag is nu of er sprake is van valsemunterij. Volgens de Konink lijke Nederlandse Munt niet, het ministerie van financi en vindt van wel. Van Es heeft zijd ontdekking gemeld op het politiebureau. „Maar die wisten niet wat ze er mee aan moesten." CHERIE BLAIR, de echtgenote van de Britse premier To ny Blair, heeft maandagavond een MISKRAAM gehad, heeft Downing Street 10 gisteren bekendgemaakt. Blair bracht zijn vrouw naar het ziekenhuis, maar zij mocht 's ochtends weer naar huis. Cherie Blair is 47. Het echt paar Blair heeft drie zoons en een dochter. Het jongste kind, Leo, werd in mei 2000 geboren. De familie zou met vakantie naar Frankrijk gaan, maar dat is uitgesteld. Na bekendmaking van het nieuws stuurden vele Britten een bloemetje naar de ambtswoning aan Downing Street. Foto: EPA Liefhebbers van vlees en vis kunnen in Japan straks likkebaardend naar de ijssalon. Op een beurs in Tokio heeft de firma Akagi Nyugyo IJS MET VLEESSMAAK gepresen teerd. Dat heeft de Japan se krant Mainichi vandaag gemeld op zijn website. De fabrikant gaat ijsjes maken met smaken als ossentong, palingen kip penpoot. De fabriek heeft ook aan vegetariërs ge dacht; voor hen zijn er on der meer de smaken cac tus, mie en zoete aardap pel. Als de hond meegaat naar de ijssalon, kan het baasje die trakteren op Wanko No Aisu, ijs voor honden. Dat smaakt naar yoghurt, maar om de maag van het dier te spa ren, heeft de fabriek er voor gezorgd dat er weinig lactose in zit. Een 2,15 meter lange albino tij gerpython bewaakt in een win keletalage in Assendelft een ivo ren olifantentand ter waarde van 4500 euro. Winkeleigenaar Ger Jong hoopt zo dieven te weren. Jong heeft voor de python gekozen, omdat hij niet zoveel vertrouwen heeft in een alarminstallatie. „Een etalageruit is snel vernield en een alarm piept alleen maar. Met een slang steek je je hand niet zo snel uit naar de tand." Naast bewaker van het ivoor is de wurgslang een grote pu bliekstrekker. De python ver dwijnt uit de etalage zodra de tand is verkocht en gaat dan te rug naar de eigenaar, de zwager van Jong. Volgens de winkelei- Deze albino tijgerpython bewaakt in Assendelft een ivoren olifantentand. Foto: ANP/Evert Elzinga genaar is het dier 'Hollandse kweek'. De handel in ivoor is verboden, maar Jong zegt te beschikken over een zogeheten 'cites-ver- klaring' waaruit blijkt dat de ver koop van de tand legaal is. Hij heeft het voorwerp een tijd gele den gekocht op een Nederland se veiling. anp De hoogste, de origineelste of de mooiste plons van Nederland: daarvoor strijden vanavond ruim 120 kandidaten in Stadska naal. Voor de tweede keer orga niseert het gemeentelijke zwem bad het Nederlands Kampioen schap 'bommetje springen'. De recordhouders van vorig jaar veroorzaakten waterzuilen van 3,5 (jeugd) en 6,5 meter (volwas senen). „Er zijn allerlei technie ken om een zo hoog mogelijke plons te krijgen", aldus organi sator J. Eefting. „Het is zeker niet zo dat de dikste deelnemer automatisch de winnaar is. Hoe je neerkomt is belangrijker dan je massa." Het merendeel van de deelne mers bestaat uit mannelijke tie ners. De oudste deelnemer was vorig jaar 54. Een lokaal echt paar dat die avond 21 jaar ge trouwd is, maakt dit jaar e speciaal bommetje: zij plc samen van de hoogste dui plank. De winnaars gaan naar hi een bokaal en kaartjes vo( wedstrijd van FC Groning 19-jarige kampioen van vc jaar verdedigt zijn titel ove niet: hij verkoos een vakai] met vrienden op Terschelj Volgens de Nederlandse a dance van het Guiness BcJ Records is er nog geen offj wereldrecord 'bommetje s gen' gevestigd. „Vermoed het een typisch Nederlanq aangelegenheid", aldus eé woordvoerder. De organis van het NK hoopt dat een| vaardiging van het gerenoj meerde recordboek het e\] ment in Stadskanaal bij wj nen. Primatoloog Marc van Roosmalen met een door hem ontdekte apensoort. In de jungle van de Amazone bewijst hij dat het apenbestand nog lang niet compleet is. Foto: GPD/Frans Lindenkamp In de jungle van Brazilië woont apendeskundige Marc van Roos malen. Hij maakte naam door zes nieuwe apensoorten te ontdek ken. Voor Van Roosmalen is dit het bewijs dat het Amazonege bied nog vele geheimen herbergt. De primatoloog maakt zich daar om sterk het oerwoud te be schermen door het oprichten van natuurreservaten. „Wie een nieu we apensoort naar zich ver noemd wil hebben, moet dona teur worden." Bioloog Marc van Roosmalen (55) woont in een levensgrote apenkooi in Brazilië die hoog boven de daken uittorent. In zijn achtertuin houdt hij de apen die hij op zijn wetenschap pelijke expedities door het tro pisch regenwoud uit de pan redt. Vangen doet hij ze niet. „Ik praat de babyaapjes bij de oer woudbewoners los, die ze als huisdieren houden. Hun moe ders zijn meestal al opgediend als maaltijd en de jonkies wacht hetzelfde lot", licht de primato loog toe. Eenmaal thuis bestudeert hij hun gedrag, DNA-onderzoek doet hij aan het Nationale On derzoeksinstituut voor het Ama zonegebied (INPA). Van Roos malen geniet wereldfaam. Hij ontdekte in de afgelopen zes jaar zes onbekende apensoor ten. Zijn jongste ontdekking - de Callicebus bernardi - vernoemde hij naar prins Bernard. Dit als eerbetoon voor de inzet van de prins-gemaal voor wereldwijd natuurbehoud. Van Roosmalen bood prins Bernard eind juni op Soestdijk een schilderij aan met daarop het betreffende aapje. De ontdekkingen van Van Roos malen zijn ongekend, want tot voor kort werd er nog vanuit ge gaan dat zowat alle apen ter we reld voor de wetenschap bekend waren. Het is voor hem het on omstotelijke bewijs dat het tro pisch regenwoud nog veel ge heimen herbergt en dat dit laat ste ongerepte natuurgebied ter wereld voor de ondergang gered moet worden. Van Roosmalen verzekert nog veertien nieuwe apensoorten in het 'vizier' te hebben. Wat lokte Van Roosmalen in 1986 met zijn gezin naar het Amazonegebied? Voor zijn stu die had hij in Suriname drie jaar onderzoek gedaan naar het di eet en het verspreidingsgebied van slingerapen. Het Braziliaan se ministerie van wetenschap en technologie was onder de in druk van zijn werk en Van Roos malen kreeg een betrekking aangeboden van het INPA in Manaus om een boek over het Braziliaanse Amazonewoud te schrijven. Door de jaren heen is zijn des kundigheid over apen zo sterk toegenomen, dat hij zich mag rekenen tot de mondiale elite onder de primatologen. De hon derd apensoorten die het conti nent telt zitten in zijn geheugen gegrift. Hij herkent een nieuwe ondersoort in één oogopslag. Het verschil zit hem met name in haarkleur, maar ook in stem geluid. De 'prins Bernard aap' heeft een oranje baard. Meestal meren Mare en zijn vrouw Betty aan bij 'caboclos' langs de rivier. Deze gemeen schappen bestaan uit twintig tot veertig personen gevormd door een paar families. „We richten ons op gezinnen die aapjes hou den, vertellen dat we onderzoek doen en vragen of we de beest jes mogen fotograferen", licht Van Roosmalen toe. „Waar het om gaat is dat we hun vertrouwen winnen, want dikwijls denken ze dat we van de milieupolitie zijn. Zijn ze eenmaal gerust gesteld, dan vra gen we ze ons mee te nemen over de bospaden. Daar waar de vruchten uit de boom zijn geval len, bevinden zich de apen", al dus Van Roosmalen, die daar mee aangeeft hoe hij zich als plantkundige ook als primato loog heeft ontpopt. Verlopen de contacten gesmeerd, dan durft Van Roosmalen het aan het ge zinshoofd te smeken een baby aapje af te staan. Hij heeft dan al lang door dat het een nieuwe (onder) soort betreft. Thuis bestudeert hij het beestje niet alleen op gedrag, maar ook op kleurverandering van de vacht. Van Roosmalen legt uit dat het extreem moeilijk is om de wezentjes in gevangenschap in leven te houden.Apen zijn erg gevoelig voor virussen van mensen. Daarom kan studie al leen in de achtertuin plaatsvin den en niet in dierengarde waar het wemelt van het personeel. Maar daar willen de milieu-au toriteiten niks van weten." Zijn kennis wil Van Roosmalen omzetten in blijvend natuurbe houd en daartoe biedt de Brazi liaanse natuurwet sinds 1996 de mogelijkheid via een wetgeving die voorziet in de creatie van particuliere natuurreservaten (RPPN's). Privé-personen mo gen lappen oerwoud opkopen en bestemmen voor permanent natuurbehoud. Daar mag nie mand aanzitten. Van Roosmalen prijst de door de Braziliaanse overheid be schermde status van deze gebie den als een van de meest i ter wereld. „In Nederland nen we al honderd jaar he schijnsel natuurreservaten Maar hier kunnen die pas kort gecreëerd worden. Ve pisch regenwoud is in bezi particulieren. Meestal zijn de nazaten van de rubber! nen. De Braziliaanse staat destijds veel oerwoud verk met het oog op de rubber] ductie." Van Roosmalen wil deze gj den opkopen en onderbrei in een stichting. De prijzer| hectare schommelen rond| tien euro. RPPN's ter grootj van een kwart van Nederlal zijn volgens hem haalbaar) naties hiervoor hoopt hij oj meer binnen te halen met 'verkoop' van de naam vai hem ontdekte en nog wete schappelijk te benoemen s ten. Roosmalen: „Wie een we soort naar zich vemoei hebben, kan zijn naam op manier vereeuwigen. Van Roosmalens eerste RP komt op vierhonderd kilor buiten Manaus in een gebi tussen de rivieren Purus ei limöes. Het geld voor dit rt vaat zo groot als de provini Utrecht is verstrekt door ee Nederlandse zakenman dii niet bekend wil maken. Het is volgens Van Roosm< met vijftien soorten het gel met de hoogte diversiteit a apen ter wereld. Hij bespei dat zijn contacten met de 1 bewoners na al die jaren et mentaliteitsomslag teweeg ben gebracht. De 'caboclos men immers diens gouden formatiebron. Dit niet allei voor het opsporen van on! kende primaten, maar ook nieuwe boomsoorten, wan daarvan ontdekt Van Roosi len er steeds meer. „Je ziet de oerwoudbewoners een j nere kijk op de wereld begii te ontwikkelen. Vroeger ha ze geen flauw benul dat zij I van het laatste ongerepte r< woud op aarde. Ze gaan er zorgvuldiger meer om." RPPN's openen in zijn ogei weg voor kleinschalig ecot( me. Groepjes van vijf tot ze personen kunnen een unie jungle-ervaring opdoen. Di aan kan de plaatselijke bevi king een centje verdienen zich op te werpen als gids. zo stelt hij - draagt bij aan tuurbehoud. Van Roosmak noemt het verre toekomstn ziek: „Eerst moeten de RPP van de grond komen. Daar of valt het hele idee mee." Frans Lindenkamp Een kenmerk van de voortgeschreden beschaving is dat er bij mij thuis een kraan is waaruit stromend water komt. Niet zomaar water, maar water dat aan alle voonvaarden voldoet. We worden er niet ziek van als we het drinken, we blijven er juist gezond bij. De pas teruggetre den minister van volksgezondheid, de arts Els Borst, zei eens en petit co mité dat heel Trafalgar Square en omstreken volstaan met generaals en andere beroemde steunpilaren van het alweer lang ter ziele zijnde Britse Imperium, maar dat ze in Lon den tevergeefs had gezocht naar een standbeeld voor die eenvoudige Lon- dense dokter die er achter kwam dat de cholera kans kreeg omdat er geen zui ver stromend drinkwater bestond. In 1848 eiste een cholera-epidemie in Londen meer dan achttienduizend do den. De ellende duurde vele jaren. Voort schrijdend inzicht onder aanvoering van die dokter leidde tot goede riolering en op de wat langere duur tot goede waterlei ding. Cholera is sindsdien iets voor de Derde Wereld. Dat is heel triest. Daar moet snel een einde aan komen. Van onze vakanties in Egypte en allerlei minder be deelde landen in de tropen kennen we de vermaning: drink nooit water uit de kraan, stop de tandenborstel droog in de mond, vertrouw op eigen spuug en spoel na met een slok wodka uit de gele taxfree zak van Schiphol. Welaan, als het aan de Nederlandse werk gevers van VNO-NCW ligt moeten we ook in ons redelijk geoutilleerde land aan wa ter uit de fles. Zulks niet zozeer uit solida riteit met de treurige landen uit de Derde Wereld, want daar hebben ze bij het VNO minder boodschap aan. Nee, de kraan in uw keuken wordt te duur. De meerder heid van dat keurig gezuiverde en gefilter de watergaal toch maar teloor in een wasmachine of de wekelijkse wasbeurt van een heilige koe met stuurbekrachti ging. Bij het VNO hebben ze een werk groep water en de voorzitter daarvan heeft alvast aangekondigd dat Nederland niet altijd water uit de kraan kan blijven drin ken. Er wordt soms gedacht aan twee kra nen in huis, in de nieuwbouw gebeurt dat ook wel, te weten één beschaafde dure kraan met drinkwater dat je zonder man keren aan de mond kunt zetten en een andere met India-kwaliteit, goedkoper dus en niet zonder risico's, cholera en zo, maar de dokters zijn zo knap tegenwoor dig.. Ik kan mij hierover heel boos maken, vooral ook omdat ikzelf voor tegen de 70 procent uit water besta. Laat die VNO- club de vakbonden - die langzamerhand even leeg zijn als de kerken - jennen dat hij voortaan over de CAO rechtstreeks met de ondernemingsraden wil onderhande len. Prima, daar lig ik niet wakker van. Maar van water dienen de heren af te ven. ,,Een paar drinkwaterfabrieken zijn ge koper dan een apart drinkwaternet", r het waterhoofd van VNO zeer onlangs Ik ken de geschiedenis. In Californiè is die manier zeer langde watervoorzien in handen geweest van de maffia. Er is nog eens een film overgemaakt, 'Chiru Town', met Jack Nicholson in een prai ge hoofdrol en er vielen authentiek his risch verschillende doden. Ik wil water uit de kraan en niet uit ee fles. Het is al erg genoeg dat de gepriva seerde stroom uitvalt, dat mijn buren regelmaat mijn post ontvangen en ikd van hen, dat de kabelexploitant jojoot naar het hem uitkomt met wat ik op n televisiescherm mag zien, maarmenee Stadler - dat is de naam van meerge noemd waterhoofd van het VNO - van mijn water blijft u af, en als u niet will luisteren trek ik u hoogstpersoonlijk di

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2