Oplopend tekort voor het kabinet 'Nu de grote jongens mond opentrekken, durf ik het ook' Chinese leger dreigt Taiwan aan te vallen Middenstand Leidse regio omarmt uitspraken Blokker: Allochtonen plegen 90 procent overvallen in Haarlemmerstraat Groei economie in 2003 lager jder Roebelle et aangifte nnexxion lijdt nieuw verlies erlief de jongen (ringt van boot Ajax wil AZ-doelman Henk Timmer voor een jaar huren 'Toren Zürich haalde toestellen door elkaar' Zwembad dicht vanwege roest Proces Volkert van der G. mag rechtstreeks op de tv Leidsch Dagblad Pechvogels weer thuis NR. 42994 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 7 AUGUSTUS 2002 tuurder is kritiek r dan beu inje overweegt irbod politieke eugel van ETA otest tegen ger tarieven tor luchtvracht Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad door Timoteus Waarsenburg leiden/regio - De uitlatingen van Blokker-top man Jaap Blokker over het onevenredig grote aandeel van allochtonen in roofovervallen, kunnen ook in de Leidse regio op steun van middenstanders rekenen. Volgens de spreek buis van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat is het aandeel van allochtonen in dergelijke misdrijven zelfs 90 procent. In het jaarverslag van Blokker Holding, het concern met zo'n 2400 filialen van Blokker, In- tertoys, Bart Smit, Leen Bakker, Casa, Xenos en Marskramer, stelt de topman dat het Ne derlandse vreemdelingenbeleid de oorzaak is van het grote aantal roofovervallen. „De da ders hebben vooral een Antilliaanse, Marok kaanse of Oost-Europese achtergrond. Dit wis ten de medewerkers van de winkels al jaren, maar achtereenvolgende regeringen hadden het niet door", aldus Blokker. Gisteren liet MKB Nederland al weten de uitlatingen van Blokker te onderschrijven. „De officiële cijfers wijzen inderdaad in die richting", zegt secretaris J. van der Krieke van MKB Leiden. „Blokker heeft stevige uitlatingen gedaan, waarschijnlijk ook omdat hij veelvul dig met deze problematiek te maken heeft. Ook hier speelt het Een groot deel van de mensen die voor problemen zorgen, zijn in derdaad van allochtone afkomst Dat is een probleem dat wij als winkeliers niet kunnen oplossen. Dat moet door de hele maatschappij worden aangepakt. Maar er zijn natuurlijk ook ontzettend veel allochtonen die in onze win kels werken waar wij buitengewoon tevreden over zijn. Het is een lastig probleem. In elk ge val is het in Leiden niet erger dan in de grote steden. Leiden zit een beetje in de midden moot En de problemen verschillen ook van buurt tot buurt." Woordvoerder Peter Labruyère van de Haar lemmerstraat-winkeliers kan zich volledig vin den in wat Blokker zegt „Je mag dit soort za ken nooit zeggen. Maar nu de grote jongens hun mond opentrekken, durf ik dat ook. Ook wij hebben ontzettend veel last van vooral An tilliaanse en Marokkaanse jeugd. Ik durf zelfs te stellen dat negentig procent van de winkel diefstallen en berovingen in de Haarlemmer straat door die groepen worden gepleegd. Wij zijn al een tijdje bezig om met subsidie van de gemeente alle winkels hier op een videobewa kingsysteem te krijgen. Want het loopt echt de spuigaten uit." In Katwijk reageert secretaris H. Pijnaker van Winkeliersvereniging Hoomespassage ge schrokken op het Blokker-jaarverslag. „Per soonlijk heb ik een slecht gevoel bij dit ver haal. Zoeken we niet met z'n allen naar een zondebok? Een overval heb ik gelukkig nog niet meegemaakt, maar er wordt in mijn zaak natuurlijk weieens wat gestolen. Daar zitten ook allochtonen tussen, maar niet alleen maar. Voor mijn gevoel is de verhouding eer der fiftyfifty. Overigens, zelfs de politie zegt dat ze geen harde cijfers heeft. Dit verhaal van Blokker vind ik een beetje eng en voorbarig. Er zijn ook hele goede allochtonen en hele slech te blanke mensen." Een woordvoerster van het Meldpunt Discri minatie in Leiden, vindt de uitlatingen van Blokker op dit moment 'wat opportunistisch'. „Maar ik vind wel dat je dit soort dingen moet kunnen zeggen. Zolang je het maar kunt sta ven met cijfers. Belangrijker vind ik de toon waarop iets gezegd wordt Bepaalde uitlatin gen hebben een hele grote impact Er wordt te snel gewezen op culturele achtergrond alleen. Ik denk dat het van belang is om wat breder te kijken. Ook naar de sociaal- maatschappelijke achtergronden van daders bijvoorbeeld. En het is erg belangrijk om een balans te vinden tussen het niet benoemen van het probleem - iets wat de laatste jaren te veel is gebeurd - en de makkelijke stigmatiserende opmerkingen die je nu veelvuldig hoort. Het is niet zo dat al le allochtonen lieverdjes zijn. Maar je moet ze ook niet allemaal op één hoop gooien." Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Economie: Noodkreet Blokker oogst bijval en kritiek biecht - De vader van Ro le Rikkers, Martin Huis- I, heeft aangifte gedaan te- de Stichting Jeugdzorg Dor- l tht. Volgens een woordvoer- justitie beschuldigt an enkele medewerkers daging en geestelijke mis- tg van zijn 4-jarige iter. Rochelle, het zusje van Drig jaar vermoorde Rowe- faeisje van Nulde), is giste- giOp last van de rechter in hiatrisch ziekenhuis in ïdrecht geplaatst. Huis- fel gekant tegen opname ijn dochter in een kliniek. isuM - Vervoersbedrijf lexxion schrijft ook dit jaar cijfers. Mede door de in dit jaar ingezette reorgani- lijdt het bedrijf over 2002 ^gelijkbaar verlies als vo- r (ruim 20 miljoen euro), bedrijf is grotendeels af- ilijk van overheidsgeld dat lager wordt. „De enige >sing is snijden in de kos- aldus topman Westdijk. kina Economie Aand - Een verliefde tiener |steren in de Waddenzee een veerboot gedoken om lig te zwemmen naar Vlie- jd, waar het meisje van zijn omen nog was. De haven- fester viste de jongen uit het ter en hoorde zijn verhaal h Zodra de jongen in de ga- kreeg dat de politie hem op 'vaste wal opwachtte, ging hij vandoor. Politie en een cam- Pgbeheerder speurden tever- efs naar de jeugdige romanti- p-Vanochtend meldde de &ap zich bij de veerbootter- inal in Harfingen. den haag/gpd - Het nieuwe ka binet krijgt volgend jaar te ma ken met nog grotere economi sche tegenvallers dan verwacht. Uit vooruitzichten van het Cen traal Planbureau (CPB) blijkt dat de economische groei in 2003 fors afneemt. Het aantal werklo zen loopt mede daardoor vol gend jaar op tot 385.000. Een fi nancieringstekort van 0,8 pro cent (rond 3,6 miljard euro) is mogelijk. Dat is vier keer zoveel als verwacht. De jongste prognoses van het CPB betekenen een domper voor het kabinet-Balkenende. In het regeerakkoord werd er van uit gegaan dat er deze kabinets periode 7 miljard euro moest worden bezuinigd om uit de ro de cijfers te blijven en op koers te zitten bij het aflossen van de staatsschuld. Vlak voor Prinsjes dag voorspelt het CPB nu echter nog zwaarder weer. Als het kabi net zijn belofte gestand wil doen dat er geen tekort meer ontstaat op de overheidsbegroting, dan moet er nog eens 3 miljard extra bezuinigd worden. De problemen worden veroor zaakt door de algehele economi sche malaise. Volgens het plan bureau zakt de groei dit jaar te rug naar 0,75 procent Volgend jaar komt de groei niet boven de 1,5 procent uit Dat is minder dan de respectievelijk 1 procent en 2,25 procent waar het kabi net-Balkenende rekening mee hield bij het opstellen van het regeerakkoord. Een lagere economische groei betekent minder belastingin komsten. Als er niet extra wordt bezuinigd, betekent dit dat het begrotingstekort oploopt tot 0,5 procent van het bruto binnen lands product dit jaar en 0,8 procent (3,6 miljard euro) vol gend jaar. In het rapport aan het kabinet luidt het CPB de noodklok. De werkgelegenheid zakt mede als gevolg van de economische neergang ook in. Het aantal ba nen daalt licht met 0,25 procent. Het aantal werklozen loopt har der op dan verwacht. In 2003 komen er 155.000 bij. Verder ex porteren Nederlandse bedrijven dit en volgend jaar minder dan verwacht en investeert het be drijfsleven ook minder. Hetzelf de geldt voor de consument die zuiniger omgaat met zijn geld. Het is nog onduidelijk of het ka binet op Prinsjesdag inderdaad nieuwe bezuinigingen zal aan kondigen. Bij het debat over het regeerakkoord in de Tweede Ka mer liet premier Balkenende al doorschemeren dat hij mogelijk gedwongen was een tekort op het huishoudboekje van de overheid te accepteren. Daar komt bij dat regeringspartijen CDA en LPF niet veel voelen voor nog meer bezuinigingen. Beide partijen lieten weten dat ze desnoods een licht oplopend tekort zouden accepteren om de economie weer aan te jagen. Ze willen dit doen door verdere be lastingverlaging. De WD vindt dit absoluut onverantwoord nu het kabinet toch al te weinig geld heeft. amsterdam/gpd - Henk Timmer, tweede doelman van AZ, is in beeld om bij Ajax de kee- persnood te lenigen. De eerste twee goa lies, Lobont en Di- dulica, zijn langdu rig geblesseerd. Af gelopen weekeinde verdedigde de 19-ja- rige Maarten Steke lenburg het doel van Ajax. Inmiddels heeft Leo Beenhak ker, technisch direc teur van de Amster damse club, zich bij AZ gemeld voor doelman Timmer. Ajax wil de Alkmaar- se keeper een jaar huren. AZ wil liever dat Ajax de doelman koopt, omdat hij an ders 'een speelbal' wordt Vorig seizoen werd de 30-jarige Timmer ook al ver huurd. Toen was het Feyenoord dat gebruikmaakte van zijn diensten. De Rotterdammers wilden aan het eind van het sei zoen de keeper overnemen, maar vonden de vraagprijs van AZ (700.000 euro) te hoog. Tim mer keerde daarom deze zomer noodgedwongen en tegen zijn zin terug naar Alkmaar. Mocht Ajax Timmer niet willen Henk Timmer. Foto: ANP kopen, dan staat AZ open voor een spelersruil. Wie daarin be trokken zouden moeten wor den, is niet bekend. Derde en laatste optie voor AZ is het ver huren van Timmer. Ajax had gisteravond nog niet gereageerd op de voorstellen van AZ. Henk Timmer zelf wil nog niet voor uitlopen op de ontwikkelingen. „Eerst maar eens afwachten of de clubs eruit komen", aldus de doelman. utrecht - Slachtoffers van het noodweer aan het Garda- meer stappen uit de bus op het Jaarbeursplein in Utrecht. Hier arriveerden vanmorgen 130 Nederlandse toeristen uit Italië. De Nederlanders stonden op campings aan de zuid kant van het Gardameer, waar een windhoos en hagel buien zondag abrupt einde maakten aan hun vakantie. De gedupeerde vakantiegangers konden niet meer op eigen kracht naar huis. Ook het vervoer naar Nederland was geen pretje. Er werd geklaagd dat de bus bloedheet was. Bovendien heeft de bus volgens de reizigers 2,5 uur omge reden. Vanmiddag vertrekken nog twee bussen uit Italië. Foto: GPD/Marco Hofste moskou/anp-dpa-rtr - De Zwitserse luchtver keersleiding Skyguide is gisteren verder onder vuur komen te Éggen wegens de vliegramp vorige maand in Zuid-Duitsland. Door een botsing tus sen een Russisch passagiersvliegtuig en een vrachtvliegtuig vielen 71 doden. Uit informatie van de zwarte dozen is volgens Russische media gebleken dat de betrokken lucht verkeersleider de toestellen door elkaar haalde en verkeerde informatie gaf. Zowel de Duitse als de Zwiterse justitie is eerder een gerechtelijk vooronderzoek begonnen naar de mogelijke schuld van Skyguide. Op het moment van het ongeluk was een van de twee verkeerslei ders van dienst met pauze, waardoor zijn collega in zijn eentje twee schermen in de gaten moest houden. Het alarmsysteem, dat moet waarschu wen voor dreigende botsingen, was bovendien niet ingeschakeld wegens onderhoud. Uit de gepubliceerde gegevens van de zwarte do zen van het Russische toestel is nu gebleken dat de luchtverkeersleider ongeveer 20 seconden voor de botsing de Russische piloot waarschuwde voor een naderend ander toestel. Die zou van rechts komen aanvliegen. Deze boodschap had eigenlijk gegeven moeten worden aan de piloot van het vrachtvliegtuig, al dus Russische media. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Taiwanese presi dent Chen Shui-bian heeft de toom van China gewekt met zijn oproep een referendum te houden over de onafhankelijk heid van het eiland. Dit onder graaft de pogingen van China om te komen tot 'vreedzame hereniging', aldus een woord voerder van het Chinese leger in het staatsdagblad China Daily. Volgens hem zou dat kunnen betekenen dat de 'vre de' in de Straat van Taiwan al leen maar gehandhaafd kan worden door het gebruik van geweld. Het is de eerste reactie van het Chijiese Volksbevrijdingsleger op de uitspraken van Chen Shui-bian van het afgelopen weekeinde. Chen verklaarde dat zich aan beide zijden van de Straat van Taiwan twee aparte staten bevinden. Boven dien wil hij een wet in het leven roepen die het mogelijk maakt een referendum te houden over de toekomst van het ei land. China, dat Taiwan als een afvallige provincie ziet, reageer- de woedenden dreigde dat Tai wan door Chens woorden regel recht op een ramp afstevent. Chen Shui-bian en zijn Demo cratische Progressieve Partij (DPP) wringen zich inmiddels in allerlei bochten om de schade van Chens uitlatingen te beper ken. De toch al zwaar beproefde beurs van Taipei kelderde maandag zes procent en de waardering voor Chen bereikte het laagste niveau sinds hij twee jaar geleden aan de macht kwam. Bovendien bleek op nieuw dat een overgrote meer derheid van de 23 miljoen Tai- wanezen nu geen onafhankelijk heid wil, juist uit angst voor een reactie van China. Volgens een woordvoerder van de DPP hebben de media de woorden van Chen iets te sim pel geïnterpreteerd. Er zou geen sprake zijn van onafhankelijk heid van Taiwan. Als een gebaar van goede wil zou Chen een mi litaire oefening, die binnenkort zou beginnen, hebben afgelast. Pagina Buitenland: Taix'ans president Chen is boos noordwijkerhout - Het Noordwijkerhoutse zwembad- De Schelft moet binnen een jaar een paar weken dicht. In het plafond is roest ontdekt en om te voorkomen dat de hele boel naar beneden stort, moet een renovatieklus wor den uitgevoerd. In twee zwembaden elders in Nederland is wel het plafond naar beneden gekomen, ove rigens zonder dat er gewon den vielen. Bij de twee zwembaden ble ken de haken waaraan de bo ven het plafond geplaatste luchtbehandelingskasten hangen te zijn doorgeroest. Officieel zijn die van roestvrij staal, maar de combinatie van hete lucht, chloor en vocht, blijkt toch tot roestvorming te leiden. Ook in Noordwijker- hout zijn deze haken ge bruikt De exacte kosten van de re novatie in De Schelft zijn nog niet bekend. Ook moet nog worden bepaald wanneer de klus wordt uitgevoerd. Pagina R4: Zwembad minstens zes weken gesloten amsterdam/anp - De pro for- mazitting in de zaak Volkert van der G. is vrijdag mogelijk rechtstreeks op televisie te vol gen. De rechtbank in Amster dam geeft de televisiezenders toestemming om delen van het proces direct uit te zenden. Van der G. komt zelf niet naar de zitting. Het is voor zover bekend de tweede keer in Nederland dat een rechtszaak direct via de te levisie wordt uitgezonden. Het is niet de bedoeling dat de hele zitting op de televisie wordt vertoond. De delen die de tele visiezenders mogen tonen zijn het voordragen van de tenlas telegging door de officier van justitie en de verklaring van de officier over de stand van za ken van het onderzoek alsme de eventuele beslissingen van de rechtbank. De behandeling van de perso nalia van Van der G. door de rechtbank en de discussie tus sen de officier van justitie en de advocaten van Van der G. mogen niet worden gefilmd. De raadslieden van Van der G. zijn niet gelukkig met de televi sieopnamen. „Volgens ons draagt het niet bij tot een soe pel verloop van de rechts zaak", zegt een van hen. De advocaten beraden zich nog of ze ook voor de camera willen verschijnen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A 8^ Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 'e\* Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 IXrTSlUOB HET WEER aan den gebruik uderen Leiden agen vaker ■anciële hulp nsburgse Boys I geen grond i buurman Iff' 111Wm dersport (je zien, i en ruiken ice Lee kennis is jezelf ituderen in iselwerking met nand anders

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1