Poldersport moet je zien, voelen én ruike Eén telefoontje, twee keer goed nieuw' Korte broek en Hawaïshirt zijn uit den boze Tapas in de tuin Excursies Nieuwkoopse plassen fe V Stappen, zoenen, zwemmen en bezoek WOENSDAG 7 AUGUSTUS 2^ Natuurmonumenten organiseert de komende dagen excursies door stille gebieden van de Nieuwkoopse plassen. De eerstvolgende ex cursies vinden plaats op zondag 11 augustus om 10.00 en dinsdag 13 augustus om 14.00 uur. Op woensdag 14 augustus organiseert Natuurmonumenten een speciale excursie voor ouders met kinde ren. Informatie bij VW Nieuwkoop, telefoon 0172-571069. door Saskia Buitelaar Gestrand in het buitenland en hoe nu verder? De ANWB alarmcentrale, op de grens van Den Haag en Wassenaar, weet wel raad met Hollanders met de handen in het haar. Dage lijks regent het telefoontjes. Al tijd is een oplossing voorhan den. Of de opgelopen schade gedekt wordt, is een tweede. Een ochtendje in het zenuw centrum: „Zij bellen met een probleem, wij lossen het op." Drie dagen na het noodweer in Noord-Italië, dat zo veel Neder landers dupeerde, is het nog steeds een drukte van jewelste in de alarmcentrale. Er heerst een soort noodtoestand. Alle verloven zijn ingetrokken, zo veel mogelijk parttimers wordt op hun vrije dag verzocht toch aan het werk te gaan en tijd om te lunchen is er niet. Op het bord dat het aantal wachten den aangeeft inclusief de se conden die zij in de wacht staan, loopt de teller regelmatig op. Soms tot twintig minuten. Afspraak is dat tachtig procent van de bellers binnen 30 secon den iemand aan de lijn heeft gehad. Op dagen als deze is dat onmogelijk, legt Robin van der Kamp uit, verantwoordelijk voor de afdeling vervoershulp- diensL „Het is extreem. Een dag als deze is niet te plannen. We hebben broodjes laten aan rukken voor het personeel." Gebeurtenissen als in Italië val len in de categorie rampen, ook al zijn er-geen doden gevallen. Maar tenten, caravans en een flink aantal auto's zijn door de windhoos verwoest en vervan gend materieel moet naar het 'rampgebied'. Hoewel binnen 24 uur alles richting Noord-Ita- lië is vertrokken of al ter plaatse is, dreunt de windhoos in Ne derland nog na. Dat merkt een beller uit Kroa tië, die met autopech staat. De man moet zo snel mogelijk te rug in Nederland zijn en wil een vervangende auto mét trek haak. Hij heeft geen zin om de caravan met hebben en hou wen achter te laten. De man heeft driedubbel pech. Alle au to's met trekhaak zijn naar Ita lië en hij blijkt ook nog eens niet voldoende verzekerd. De terugreis gaat hem minimaal 400 euro kosten. „Die man heeft geen tijd om te wachten", vertelt Esther de Koning, die hem zojuist te woord heeft ge staan. „Maar al zouden we een auto hebben, hij is onmogelijk morgenochtend aan te leve ren." Er zit voor de man niets anders op dan het aanbod te accepteren en met een huurau to de terugreis te aanvaarden. Die moet nog even in München worden omgeruild. De caravan wordt later wel opgehaald. Niet iedereen hoeft drie keer te slikken voordat hij of zij het on vermijdelijke moet aanvaarden. Een Turks gezin met vier kinde ren is voor de tweede keer langs de kant van de weg komen te staan. Dit keer met de vervan gende auto. De garage ziet geen heil meer in de in de soep ge draaide motor. Voordat de zaak volledig afgehandeld is, arran geert De Koning uit voorzorg via het interne reisbureau de terugreis per vliegtuig alleen het fiat moet nog komen van de huurmaatschappij. Nog geen uur later kan dit gezin opge lucht ademhalen. Mariëlle Versteegen is een van degenen die deze dag is terug geroepen van haar vrije dag en heeft inderhaast een oppas moeten regelen. Versteegen („Er zijn nog steeds mensen die zonder reisverzekering op va kantie gaan onder het mom van: dat gebeurt mij niet") be handelt vragen over onder an dere ziekenhuisbezoek en klei ner menselijk leed. Zoals H van een mevrouw op de cfl ping in Zeeland die bijna ter water uit haar tent heel1 moeten scheppen. Er zijn t het overtollige vocht wat e ri trische apparaten stuk geg „Even de krant van vanda|| bewaren voor de datum er foto maken van de schadefc vrouw. Een verklaring van campinghouder dat het eéK natte dag was, is ook wel 1 cl dig voor de verzekering. „Maar ik heb de bonnetje; a bewaard. Wie doet dat noi 1 stamelt de vrouw. „Die dftti sie moet u maar met de ve i kering aangaan. Maar het echt wel goed", sust Ver- d steegen. a Minder bang voor een sleo I afloop is een man op een a ping in Zuid-Frankrijk. Nat De Koning de Franse weg# wacht op zijn koelvloeisto 'I kende auto heeft afgestuui informeert ze nog even na weer daar om eraan toe te gen dat het in Nederland 11 bakken uit de hemel kom „Kijk, dat zijn goede beric 1 ten", lacht de gedupeerder Eén telefoontje met de ala centrale, twee keer goed - nieuws. Het kan slechter. door Gertjan van Geen Voor bedrijfsuitjes en vrijgezel- lenfeestjes is het een groeiend al ternatief. Poldersport staat ga rant voor een dag lol en verbroe dering. Op het boerenbedrijf van Albert en Astrid Blommestijn in De Kwakel drommen wekelijks mensen samen om eens lekker vies te worden. Want één ding is zeker: je wordt nat en vuil. Ze begonnen zo'n negen jaar geleden met hun nieuwe onder neming. Naast de koeien en schapen op het land vindt het echtpaar Blommestijn een extra nering in de poldersport. Bij aankomst is het al vrij snel dui delijk waar het allemaal om draait Links en rechts staan ver zopen groepjes. Zwart van de modder en groen van het wier, maar iedereen lacht. Judith van der Peet, verantwoor delijk voor de public relations en de administratie, legt uit. „Het is gewoon leuk als je op stap bent met het bedrijf en de directeur ligt samen met de se cretaresse in de sloot. Van som migen verwacht je het helemaal niet, maar het verbaast ons steeds weer dat alle soorten mensen hier lol hebben." Er wordt wat van het uithou dingsvermogen geëist, maar over het algemeen kan groot en klein, dik en dun meedoen. Per twintig deelnemers gaat een in structeur mee om de onderde len te beoefenen. Van een zeskamp met onder an dere een plastic stormbaan en buikschuiven over een meters lange met groene zeep inge- Met het zwaaiapparaat over de sloot, of liever zwemmen? Nat en vies word je hoe dan ook, tijdens een dagje poldersporten. Publiciteitsfoto smeerde baan, een kanotocht, highland games, en een bungee trampoline tot de mogelijkheid om met zelfgebouwde vlotten de natuur lijke hindemissen te nemen. Bij alle onderde len wordt zelf werkzaamheid en samenwer- een bungee dersport al m king verwacht, daarom is pol dersport als bedrijfsteamtrai- ning zo populair. En omdat in een apenpakkie door Amsterdam of Antwerpen lopen niet bij elke vrijge zel in goede aarde valt, maken steeds meer vrijgezellengezelschappen een tussenstop in De Kwakel. Vorig jaar kwamen er zo'n 15.000 bezoekers. Op een druk ke zaterdag zit er ruim 300 man. Alsof het voorprogramma nog niet zwaar genoeg is, staat voor het tweede dagdeel de populaire poldersurvival op het program ma. De safari door de polders is erop gericht de soms vijftien meter brede sloten droog over te komen. Door middel van pols stokken, wiebelige bruggen, tou wen, klimrekken of zwaaiappa- raten („elk jaar weer breiden we uit"). Door de vermoeidheid en onvermijdelijk opkomende bal dadigheid is zwemmen het meest voorkomende alternatief. Echt gevaarlijk is het niet. Van der Peet: „Er gaat wel eens ie mand door zijn enkel, maar er komen niet meer blessure dan bij een voetbalwedsti Na afloop zorgt een che ervoor dat de narighei snel mogelijk van de huid verwijderd. Alhoewel n« in de door modder en koi vlaai niet meer te dragen net zo populair- is, gezien grote schare druipende d< mers die zich rond het vuur of buiten op het tei heeft genesteld. Eenmaal fris gewassen st< voor wie wil een barbecui een Italiaans buffet te wai Daar kan het napraten, m vooral het nalachen begir Poldersport je moet het i voelen én ruiken. Waar: Poldersport is te bt nen van 1 aprü tot het ee c weekend van november. Inlichtingen op www.poldersport.com of telefoonnummer 0297-51 Prijs: Varieert van 32 euri persoon voor het volle df gramma tot 21 euro voort, halve dag. De lunch bedrf euro, de barbecue of het L aanse buffet komt op 16 L bi Een dag poldH staat garant Je avontuur, lol L zelligheid. IC ke Met smetvreesgl; slecht polderspei Verslaggeefster Nancy Ubert is met Leid- se minima op groepsvakantie. Negen moeders met kinderen verblijven in re creatiecentrum De Woensberg in Blari- cum. Vandaag deel drie van een serie impressies. Aysha uit Syrië en Sharda uit Eritrea kenden elkaar al van voor de vakantie. Dankzij hun zonen die graag met el kaar spelen. De vrouwen trekken veel met elkaar op maar vinden ook aan sluiting in de groep. „We hebben echt een leuke groep", denkt gastmoeder Carla hardop. „De sfeer is fantastisch. Zie je hoe iedereen elkaar steeds weer opzoekt? Het staat je vrij om in je eentje dingen te ondernemen, maar bijna nie mand doet dat" Laury wel. Die gaat in haar eentje een avondje stappen. Op een dag hebben Amal en Laury elkaar in de Digros ont moet en sindsdien bleven ze met hun boodschappenkarretjes op elkaar bot sen. „Ook in de Aldi", aldus Laury. In de supermarkten hadden hun zoontjes steeds lol met elkaar. Twee weken gele den had Amal Laury over haar vakantie verteld en op de valreep kon Laury er nog bij. Nu Laury aan de boemel is, past Amal op de jongens. Dat is niet vervelend, want ze zijn nog nooit zo lief geweest als deze dagen, vindt Amal. Maar helemaal lekker zit het haar toch niet. „Ik ben zo bang dat Laury zich in een avontuurtje stort waar ze spijt van krijgt. Ze zegt zelf steeds dat ze op de verkeerde mannen valt." Om zes uurs morgens wordt Laury thuisgebracht. Haar fiets ligt in de kof ferbak van de auto. Een paar uur later, aan de ontbijttafel, vertrouwt Laury de anderen toe: „Ik heb niet eens moeite voor hem hoeven doen, hij kwam zelf naar me toe. Hij zoende heerlijk maar daar is het bij gebleven." Echt enthou siast kan gastmoeder Carla niet reage ren. „Ik vind het maar niks als een van mijn meiden de hele nacht wegblijft." Wanneer Marian aankondigt dat ze met haar zoon en dochter naar het zwembad gaat, willen een boel kinde ren en een paar andere vrouwen dat plotseling ook Oma Judith heeft geen zin („Ik moet bijslapen, ik ben nu al moe van alle trieste verhalen") maar haai' kleindochter wordt enthousiast in de fietscolonne opgenomen. Als de groep is weggereden, gaan Aysha en Sharda er samen met hun kinden voet achteraan. Gastmoeder EllyL leidt hen voor de gezelligheid. Ayr loopt liever dan ze fietst. „Dan zi& tenminste echt iets van de omge"T Het is bijna stil geworden in en r<L het Arie Groenvelt Huis. Fien is e|ö de vrouwen die is achtergebleveiid haar zoon had geen zin om te ga^i zwemmen. „Ik houd er niet zo vaje Berty en haar zoon zijn eveneens^ meegegaan. „Ik krijg bezoek Mijlc milie komt een dagje langs." De jp gens gaan samen tafeltennissen, jn en Berty nemen nog een bakkie kd, De gezamenlijke lunch schiet er b daag bij in. Gastmoeder Carla kaje daar totaal niet druk over makenn Het is vaak al moeilijk genoeg, dat moment 's ochtends voor de klerenkast. Maar op zomerse dagen hebben gemeenteambte naren het nóg zwaarder bij het kiezen van hun outfit. Want kor te broek en Hawaïshirt zijn op gemeentehuizen uit den boze. In Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn maken ze het nog niet zo bont als in Bergen op Zoom. Daar stuurden burge meester en wethouders per e- mail een kledingcode naar alle ambtenaren, toen ze tijdens de hittegolf vorige week tot hun schrik in de kantine allerlei korte broeken ontwaarden. Dat is gelukkig hier niet nodig. Op het Leidse stadhuis lopen al leen bodes en portiers in dienst kleding en dragen de vuilnis mannen speciale kleren voor hun eigen veiligheid. Verder be staat er een korte-broekenricht- lijn voor de afdeling sociale za ken, waar de ambtenaren con tact met cliënten hebben. Ande re baliemedewerkers mochten een paar jaar geleden wat leuks uitzoeken van de c/ossic-lijn van Mexx, maar inmiddels trekt ie dereen ook daar weer aan wat ie zelf heeft gekocht. Dat kan ook, zegt gemeente woordvoerder F. Delemarre, want de 'kledingronde' heeft een vorm van zelfregulering los gemaakt. „Men is zich bewust van zijn representativiteit. Dat is voor werknemers zelf trouwens ook prettig: hoe je eruit ziet, be paalt mede hoe men tegen je aankijkt Wij hanteren het zoge noemde kapstokartikel: een ambtenaar moet zich gedragen zoals het een ambtenaar be taamt" In Katwijk vertrouwen burge meester en wethouders op het gezonde verstand van de perso neelsleden. Regels zijn er niet, zegt woordvoerster N. Huisman. „We gaan ervan uit dat men zich correct kleedt. Wat dat in houdt? Tenue de ville, normale nette kleding." Ook hier is 're presentatief het sleutelwoord. En de Katwijkers weten het ver stand kennelijk goed te gebrui ken, want ondanks de soms tro pische temperaturen in het gla zen gemeentehuis zijn er nooit incidenten geweest. Wie met zijn tuin of balkon bij de tijd wil blijven, moet met een grote winkelwagen en een dikke portemonnee door de tuincen tra struinen. Met een zak bollen, een doos violen en een petunia in een hangmandje kom je het jaar niet meer door. De tuin krijgt - sinds die langzamerhand een verlengstuk van de woonka mer is geworden - minstens evenveel aandacht als de inrich ting van het huis. De laatste jaren zijn steeds meer 'binnenaccessoires' ook voor de tuin beschikbaar. De klamboe hangt dit jaar niet alleen boven het bed, ook boven de ligstoel. Kaars op de eettafel? Vuurpot op de tuintafel. Overigens samen met het tweede servies, want schalen, borden en glazen staan gastvrij klaar in de hippe tuin. Bij Intratuin in Ter Aar is te zien wat er komend seizoen verder bij moet staan: tapas. De Spaan se kleine gerechten veroverden de Nederlandse keuken al een tijd geleden en zijn nu aanbe land in de tuin. De flesjes olie en azijn, olijven en tapenade in bruingetint pottenwerk mogen naar buiten. Liefst op een een voudig houten bistrosetje, zegt bedrijfsleidster Jannie van Leeu wen-Kroon. „De trend is een decoratieve ta fel, zowel binnen als buiten. Vroeger was de tuin een buiten tuin, maar nu is die niet meer los te denken van het wonen in huis. Je moet op je sokken naar buiten kunnen lopen." De felgekleurde lampionnen, In Alphen aan den Rijn is de laatste veroorzaker van inciden ten twee jaar geleden vertrok ken. De toenmalige wethouder Dales wist de ongeschreven co des nogal eens te breken met overhemmetjes zonder strop en met een vestje in een opvallende kleur. Inmiddels is hij, als bur gemeester in Breukelen, alleen nog in onberispelijk pak gesig naleerd, net als overigens het huidige college van burgemees ter en wethouders, zegt woord voerster K. Bekker. Voorschrif ten kent deze gemeente niet, maar wellicht komt daar veran dering in als de ambtenaren de ze herfst verhuizen. Dat heeft niets met het nieuwe, chique onderkomen te maken, verze kert Bekker, maar met het feit kaarsen en kralengordijnen die deze zomer de toon zetten, ma ken binnen enkele weken plaats voor de nazomer- en herstcol- lectie. Roze, oranje en lila wordt dan steenrood, roestbruin, grijs en aubergine; de knalblauwe hortensia een zachtpaarse hei de. „Aardetinten komen terug, net als natuurproducten, zoals riet" En niet te vergeten de sierpom- poenen, niet meer weg te den ken uit Nederlandse tuinen. De ze herfst is de Turkse Muts een must, een kalebas in de vorm van een tulband. In VT Wonen lezen we deze zo- Incidenten met ongepast gekleed ge- meenteperso- neelhebben zich nog niet voorgedaan in Katwijk, Al phen aan den Rijn en Leiden. Alleen wet houder Alexander Pechtold glip te er driejaar geleden tus sendoor, toen hij op zijn vrije dag ineens moest opdra ven om het gerestaureer de zwaard van de burcht leeuw te ont hullen. In de functie van lo co-burgemees ter. Vandaar de opmerkelij ke en zelden eerder getoon de combinatie van ambtske ten en bermu da. Archieffoto: Wim van Noort dat daar straks ook mensen van andere organisaties komen te zitten. Daar is misschien wat af stemming nodig. Alles netjes dus, in Alphen, ook tijdens die warme dagen? „Ja hoor, korte broeken heb ik hier nog nooit gezien. Maar wel mannen met sandalen. En dan sokken erin. Ooohh, daar heb ik altijd zo'n hekel aan." mer dat er eigenlijk heel i kan in de trendy tuin, als maar kiest voor een stijl. kleurrijke bohémientuin, alles mag zolang gezelligl voorop staat. De romanti Cottagetuin met handige i en boüenmanden. De kla tuin, overzichtelijk en syi trisch, met een tuinbeeld teromament. Of de strak i gegeven minimalistische i waarin consequent is gel voor dezelfde accessoires i getogen kleuren. De tuin is als een tweede 1 kamer. Alleen jammer da i dak ontbreekt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16