KUNST 8f CULTUUR Monument voor schapenstad Leiden Oud-ING-topman Aad Jacobs bedenkt thriller N i Fundatie erft collectie Rotterdamse longarts Katwijkse galerie De Witte Duif verhuisd 'Hou toch op met pietepeuteren' Voorman Kelly Family overleden R5 G erbells in nluchttheater >etoon aan 'jarige graficus ld Herman 1 >d onthuld ipoEiist Hans iber overleden Na twintig jaar wachten wordt kunstwerk geplaatst bij Groenoordhallen Tilburg biedt onderdak aan bedreigde kunstenaar woensdag 7 augustus 2002 :*ug -Na het succes van Streken' komen de Tin- s met een nieuwe thea- tokje, 'TinkerToverStof nderen tussen 5 en 10 het stuk gaan de elfjes 1(lk naar het recept van de ei overstof waarmee ze !<j toveren en vliegen. Na ze zingen de Tinkerbells 8 kendste liedjes. 'Tinker- e(tof is te zien op 25 au- om 14.00 uur, in het r5jchttheater Zuiderpark in ;^ag. Reserveren: tel. 070- '^eitsfoto ^iveen - Museum Jan van r tt in Amstelveen toont hgang van morgen recent fin Kees de Waal. Aanlei dde tachtigste verjaardag ake graficus. De Waal be- '^rt zijn etsplaten, drukt ze :eapier, plakt hierop vaak e®een oud boek, tekent en ■dlleert hierover fantasiefi- en schrijft op het blad '4sofische, ironische of - Sstische tekst. De exposi- fyitot 15 september duurt, ;%)ndag officieel geopend •nselore Gerritsen. - Het borstbeeld van Brood krijgt vrijdag w initieve plaats. Ruim een dat de zanger en beel- ^jjimstenaar zelfmoord p, wordt het beeld ge hoor de ingang van pop- Hedon in Zwolle, de Brood is geboren en i. Het beeld wordt om 's middags op de sokkel :t. De Zwolse formatie Glory treedt bij die ge- ïid op. ingen - Componist en Hans Ninaber is giste- 15-jarige leeftijd in Sche- :n overleden. Hij was ekend als componist its 'Liefde in rhythm' it j Day en de Millers), tip-vous' (Orkest Edmun- g«), 'Nacht over Java' (Ki- Jtpwaiians) en 'Morgen ga *njeet' (Rita Corita). Ook :nJjarenlang verbonden Kurhaus in Schevenin- entertainer-pianist. Hij 1de onder anderen Ca- ralente. den haag/gpd - Een Nederland se bank dingt mee naar de grootste opdracht uit de ge schiedenis. Maar de bank, een kleine speler op de markt, ziet zich geplaatst tegenover de machtigste financiële onderne mingen van het land. Om toch een schijn van kans te hebben maakt de bank schaamteloos gebruik van het feit dat veel top mensen uit het Nederlandse be drijfsleven hun positie hebben te danken aan de bankiersfami lie. Dit is de kem van een nieuwe fi nanciële thriller, 'Schijn van kans', die volgende maand bij uitgeverij De Geus verschijnt. Bijzonder is dat de verhaallijn is bedacht door Aad Jacobs, voor malig topman van de ING Bank. Het boek komt indirect voort uit het VARA-programma 'De show van je leven' uit juni 1999, waar in Jacobs, destijds voorzitter van de Raad van Bestuur van de ING Bank, te gast was. Jacobs liet daarin blijken mateloos gefasci neerd te zijn door bankroven, fi nanciële schandalen en maffia bazen als Al Capone. Presenta trice Astrid Joosten daagde hem daarop uit om de plot te beden ken van een thriller die zich af speelt in de bankwereld. Jacobs ging de uitdaging aan. De oud-bankman bedacht de intrige, maar liet de uitwerking vervolgens aan een ander over. 'Schijn van kans' werd geschre ven door misdaadauteur Char les den Tex, bekend van financi ële thrillers als 'Dump' (1995), 'Claim' (1996) en 'Deal' (1999). Jacobs leverde Den Tex veel in formatie aan, die banktechnisch wel klopte, maar waar je nog geen boek van kon schrijven, zegt de auteur. „Hij is een hart stikke leuke man, maar hoe een plot in elkaar stak, wist Jacobs niet. Zo leverde hij een verhaal lijn zonder hoofdpersoon. Moet dat dan, vroeg hij me nog." De samenwerking ging echter bij zonder vlot, aldus Den Tex. „Met zijn informatie heb ik nog een aantal mensen uit de finan ciële wereld opgezocht, om de plot te vervolmaken. Daarna hebben we het verhaal nog eens samen doorgenomen. Het is wel mijn boek, maar naar een idee van Jacobs." door Theo de With leiden - Ze is als maker van mo numenten wel het een en ander gewend. Maar twintig jaar wach ten op de plaatsing van een kunstwerk had ook Wendela Ge vers Deynoot niet eerder meege maakt. De Amsterdamse kunste nares bleef de gemeente Leiden geregeld herinneren aan de haar verstrekte opdracht. Niet tever geefs. Het schapenmonument bij de Groenoordhallen wordt vol gende maand eindelijk onthuld. In haar drijvende atelier laat Ge vers Deynoot het ontwerp voor het monument zien. Het wordt momenteel in België vervaar digd door aannemingsbedrijf Van Roey, dat ook tekent voor Groenoord Plaza. Haar kunst werk stelt een schaapskudde voor met in het midden de her der. Het wordt gemaakt van roestvrijstalen platen. In een spiraalvorm lopen een stuk of tien schapen achter de herder aan. De schapenhouder steekt met kop en schouders boven zijn kudde uit. Hij wordt zo'n 2.50 meter hoog. „Ik kreeg de opdracht in 1983", weet de kunstenares nog pre cies. „Een inmiddels overleden Leidenaar had bij de gemeente voorgesteld een monument op te richten ter nagedachtenis aan de schapenhouderij in de Leidse regio. De stad heeft veel aan het beest en zijn wol te danken. De Lammermarkt heet niet voor niets zo. De wolwevershuisjes en de Lakenhal danken ook hun bestaan aan het dier." Met zijn pleidooi vond de man dan ook een gewillig oor bij het toenma lig stadsbestuur. Wendela Gevers Deynoot rea geerde op de oproep en werd samen met twee andere kunste naars uitgenodigd met een schetsontwerp te komen. De keuze viel uiteindelijk op haar. Zij kreeg de opdracht een defini tief ontwerp te maken. „Ja, de Groenoordhallen waren toen al in beeld. Wel ontstond in de loop der jaren onduidelijkheid over de exacte plek: bij de in gang, in de middenberm van de Willem de Zwijgerlaan, naast de molen langs de Gooimeerlaan. Wat er in al die jaren ook veran derde, mijn ontwerp is in grote lijnen hetzelfde gebleven. Ik heb eens gevarieerd met maten, maar aan het basisidee heb ik Wendela Gevers Deynoot bij haar maquette voor het schapenmonument. Rechts staat het silhouet van de herder op ware grootte. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer nooit getornd." Rond de Groenoordhallen rom melde het de afgelopen jaren flink. Ze werden verkocht, de veemarkt werd afgeschaft en er werd een nieuwe opzet voor het complex bedacht. „Ik had het ook los kunnen laten. Dan was mijn ontwerp in de doofpot ver dwenen, maar dat is zonde van alle moeite", zegt de Amster damse in haar rommelige woonboot. Jarenlang had ze haar atelier op het KNSM-ei- land. Ze moest wijken voor wo ningbouw en creëerde toen maar eigenhandig een werk ruimte op haar ark. Haar atelier is vijf meter hoog. „Ik heb licht en ruimte nodig om monumen tale kunst te kunnen vervaardi gen." Toch werkt ze niet alleen op groot formaat. Gevers Deynoot maakt ook miniatuurtjes en on derscheidingen. Zo ontwierp ze de laatste tijd prijzen voor de mode- en de zinkindustrie. „Ik ben van mening dat kunst moet communiceren. Of het nu om een monument gaat of een prijs, het draait om de zeggings kracht." Ze was blij verrast dat Libéma als nieuwe eigenaar van de Groenoordhallen bij de ontwik keling van de plannen rekening wilde houden met haar kunst werk. „Het was een soort om mekeer. Ik was toch wel een beetje ontmoedigd geraakt. Op een gegeven moment heb ik zelfs een jurist in de arm geno men. Dat was nodig om de zaak weer even op te peppen. Ik had immers zwart op wit een af spraak met de gemeente Lei den." Libéma hield woord. Voor haar schapenmonument werd ruim te gereserveerd op het voorplein van Groenoord Plaza. Als de tweede toren is opgetrokken, staat het kunstwerk precies tus sen beide torens in. Gevers Dey noot: „Het is een abstract beeld, maar zowel van dichtbij als van veraf is de herder met zijn schaapjes te herkennen. Ik heb de silhouetten uitgesneden uit plat materiaal. Ja, dat kun je wel een handelsmerk van mij noe men. Herkenbaarheid vind ik belangrijk voor een monument. Een monument refereert im mers aan mensen, een plek, een situatie." De kritiek dat haar beeld mos terd na de maaltijd is - nu de veemarkt door de mond- en klauwzeercrisis definitief verle den tijd is - wijst Wendela Ge vers Deynoot van de hand. „Een monument verbindt het verle den met het heden en de toe komst. Het verwijst niet alleen naar de veemarkt, maar naar het totale verleden van Leiden als wolstad. Het helpt ons herinne ren. Wij komen steeds verder van de natuur af te staan, maar een wollen trui komt nog altijd van een schaap." Het plein van Groenoord Plaza is openbaar terrein en gaat niet meer schuil achter een hekwerk. „Het is een nieuw plein voor de stad. Het moet een eigen leven gaan leiden. Ik hoop dat de schaapskudde daaraan een bij drage levert. De spiraalvorm komt in de bestrating terug en zorgt ervoor dat je ook het kunstwerk in kunt lopen. Een monument moet een stootje kunnen hebben. Het moet de toekomst kunnen weerstaan, mij kunnen overleven. In dat licht bezien is twintig jaar hele maal niet lang." heino - De Hannema-de Stuers Fundatie (HSF) blijkt vorig jaar een groot deel van de particulie re kunstcollectie van Willem Hogervorst te hebben geërfd. De Rotterdamse longarts en verza melaar overleed vorig jaar en liet bijna zeventig werken na aan de fundatie. De HSF maakte de erfenis giste ren pas bekend ter gelegenheid van de tentoonstelling rond de verzameling. Die is van 8 sep tember tot en met 10 november in de bouwhuizen van kasteel Nijenhuis in Heino. „We hebben gewacht met het bekendmaken omdat we eerst onderzoek wilden doen", aldus een woordvoerster. „We hebben onder meer geprobeerd de ge hele collectie in kaart te bren gen, maar dat is helaas niet ge lukt." De erfenis bestaat uit werken van voornamelijk kunstenaars van de Parijse school (Ecole de Paris) zoals Le Fauconnier, Dodeigne en Bissière. Verder zijn kunstenaars als Leo Gestel en Asger Jom vertegenwoor digd. Hogervorst (1909-2001) verzamelde zowel abstracte als figuratieve kunst De Hannema-de Stuers Funda tie, vernoemd naar grondlegger- /verzamelaar Dirk Hannema, noemt de erfenis een 'welkome aanvulling' op de eigen collectie. De fundatie hoopt eind volgend jaar een nieuw museum in Zwolle te betrekken dat moet uitgroeien tot een collectio- neursmuseum. katwijk - Galerie De Witte Duif in Katwijk heeft een nieuw on derkomen. De galerie, gespecia liseerd in realistisch werk van Nederlandse en veelal Katwijkse schilders, is verhuisd van de Ko ninginneweg naar de Haven straat. Het voormalige pand, waar de galerie vijftien jaar heeft geze ten, was aan een uitgebreide re novatie toe, verklaart galerie houder Piet van Duivenvoor den. „Bovendien heeft de ver huurder andere plannen met het pand. Hij wil er - geloof ik - toeristen onderbrengen." Een leegstaand pand aan de Haven straat, tot voor kort een bakkerij, bood uitkomst. Voortaan is De Witte Duif hier ondergebracht. Om aan de nieuwe plek bekend heid te geven, heeft Van Dui venvoorden een verkoopexposi tie georganiseerd met een voor Katwijkers aansprekend thema: de Oude Kerk - ook wel Andre- askerk - van Katwijk. Op een dertigtal olieverven, aquarellen, tekeningen, etsen en gravures is de markante torenklok vanuit alle hoeken en onder alle weers omstandigheden te zien. Het oudste werk is een gravure van Abraham Rademaker (1675- 1735), die voor zijn dood enige jaren in Katwijk verbleef. Van de Duitse kunstenaar Paul Wallat (1879-1966) is een doek te zien met de titel 'Gezicht op Katwijk aan Zee vanuit het zuid-oosten'. Dat het kerkje ook voor heden daagse schilders een bron van inspiratie is, blijkt uit een drietal werken van de Katwijkse schil der Niek van der Plas (1954). 'Zicht op de Oude Kerk te Kat wijk aan Zee', 10 augustus t/m 21 september, galerie De Witte Duif, Havenstraat 15, Katwijk. Open: zaterdag 11-13 en 14-16 tilburg - Tilburg gaat als tweede stad in Nederland onderdak bie den aan een in eigen land be dreigde schrijver, journalist of kunstenaar. Het gemeentebe stuur heeft hiervoor 10.000 euro beschikbaar gesteld aan de Stichting Vrijplaats Tilburg. Til burg wordt op 29 augustus offi cieel Vrijplaats. Amsterdam ging de stad in 1997 voor. De initiatiefnemers stellen dat 'de problematiek van vervolging van kunstenaars, schrijvers en journalisten steeds groter wordt'. Door ook in Tilburg een plek te bieden aan een bedreig de kunstenaar hopen ze dat er meer aandacht komt voor deze misstand. Een woningbouwvereniging heeft een huis beschikbaar ge steld. De organisatoren hopen dat bedrijven en instellingen hun project verder willen spon soren. De gemeentelijke subsi die is volgens een woordvoerder van de gemeente vooral bedoeld om 'op te starten'. In overleg met de gast wordt ge keken of deze lezingen kan ver zorgen en gastcolleges kan ge ven aan de Katholieke Universi teit Brabant. „Maar hij of zij zou ook een column kunnen schrij ven in een regionaal dagblad", aldus de organisatie, die op 29 augustus de naam van de kun stenaar bekend wil maken. In Amsterdam worden sinds 1997 schrijvers en journalisten opgevangen op initiatief van het Rushdie Defence Committee. Ook Berlijn, Bordeaux en Straatsburg bieden onderdak aan bedreigde kunstenaars. :n en de regio bestaat grote belangstelling voor professio- amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- jgenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, to eren of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Berit Kroese irmond. Jen jij ontzettend aan het jr euteren. Ga toch eens op doeken werken." Het was q ties dat Berit Kroese jaren *p n op het goede spoor zet- be aarvoor aquarelleerde ik. va edetailleerd en priegelig ïal. Na die opmerking ben 11 rgestapt op grote doeken. as een ontdekking. Ik ben 'ok met acrylverf gaan n, heerlijk spul. Sindsdien niet anders." 3n e bladert door een dikke )f ol werk. Felle kleuren ;en in het oog. „Dit is bij- imaal gemaakt naar aan- ;van opdrachten", zegt t ilderes. „Want ik ben ei- niet zo'n liefhebber van lie tinten. Ik werk liever irdkleuren." Ter illustra- st Kroese naar een inge- )ek. Bruin en roodbruin leren. „Kijk, die lange, figuur is een Masai, af- ig uit Kenia. En die dikke vooraan komt uit Cuba. Maar ik vond het wel leuk om ze elkaar in de woestijn te laten ontmoeten." Van de tien jaar dat Kroese nu schildert, volgt ze de laatste vier jaar lessen bij Yoke Zandbergen op de Vrije Academie in Sassen- heim, waar ze deel uitmaakt van de Groep van Dever. „Haar cursus is eigenlijk een soort heroriëntatie in de breedste zin van het woord", legt de schilde res uit. „Je ziet bij veel mensen dat ze na een jaar of vier, vijf vast komen te zitten. Ze weten niet hoe ze nu verder moeten. Yoke laat zien hoe ze een ande re richting kunnen inslaan. Door andere kleuren of tech nieken te gebruiken, een ander onderwerp te kiezen, noem maar op." Daarbij werkt de Groep van De- ver vaak aan de hand van the ma's. Het afgelopen cursusjaar was dat 'reizen'. De werkruimte werd omgedoopt tot een reis bureau, waar de cursisten in Reisindrukken vormen een belangrijke bron van inspiratie voor Berit Kroese. Foto: Henk Bouwman cujrsi overleg met de docente hun rei zen konden boeken, hulp zo er ken bij moeilijke situaties en te rugkeren om het avontuur te evalueren. Kroese: „De invul ling van het thema werd aan onze eigen verbeelding overge laten. Een reis in het buiten land, een reis in jezelf, een reis door kleuren, noem maar op." Het was een thema waarmee Kroese wel uit de voeten kon. „Mijn man en ik reizen veel, dus er zijn genoeg indrukken waarop ik kan teruggrijpen^Zö— liet Kroese zich inspireren door een grottekening in Sri Lanka. Maar ook een Japanse sumow- orstelaar, een vrouw van de Afrikaanse Ndebele stam en twee Arabieren gaf ze een plekje op het canvas. Momenteel zijn deze doeken te bezichtigen in de Leidse bibliotheek, samen met de tientallen werken van haar 'reisgenoten'. Op het reisthema is Kroese in ieder geval nog niet uitgekeken. Ze toont een 'work in progress': het gedistingeerde gezicht van een Chinese grijsaard. „Ik heb geprobeerd hier een beetje het mysterie van het oosten in te leggen. Dat intrigeert me enorm. Ik heb wat dat betreft ook nog zoveel interessante on derwerpen liggen. China, Ma leisië, er is nog zoveel wat ik wil doen." Groep van Dever, t/m 31 au gustus, Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4, Leiden. Rody van der Pols keulen - De voorman van The Kelly Family, de 71-jarige Dan Kelly, is maandag overleden aan de gevolgen van een reeks be roerten. The Kelly Family is in Duitsland zeer populair, maar ook in ons land heeft de groep veel fans. Vader Kelly was al ja ren niet meer actief in de band. Dan Kelly had wel tot het eind de leiding van de groep. Met zijn vrouw Barbara en twaalf kinde ren had hij een rondreis van on geveer twintig jaar dwars door Europa achter de rug toen het succes van de groep kwam, vooral in Duitsland. In de jaren negentig stond The Kelly Family met ballades, folksongs, schla gers en popliederen langdurig in de hitlijsten en verkocht ze in Europa miljoenen platen. Van het album 'Almost Heaven' gin gen drie miljoen exemplaren over de toonbank en van 'Over the Hump', waarmee de Kelly's doorbraken, vier miljoen. In 1988 was de Iers-Amerikaan se familie, ondanks de onmodi euze kleren en kapsels vooral bij jongeren populair, op een woonboot in Keulen honkvast geworden. Tien jaar later betrok de familie het nabijgelegen Slot Gymnich, dat ze voor ruim 6,7 miljoen euro had gekocht. Niet temin zou Dan tegenstander zijn gebleven van de overvloed van de consumptiemaatschap pij. In media werd hij vaak een patriarch, tiran of zelfs dictator genoemd, die zijn kinderen maar een beetje zakgeld gaf. De langharige musici hebben veel van hun vader geleerd. Naast het bespelen van diverse instrumenten bracht de voor malige gymnasiumleraar hen rekenen, schrijven en lezen bij. Naar school gaan vond hij voor zijn kinderen niet nodig. De jon ge Kelly's moesten jaarlijks een test afleggen aan een internatio nale school. Begin dit jaar heeft de familie haar gemeenschappelijke kas teel opgegeven, omdat een aan tal kinderen inmiddels zelf een gezin heeft gesticht en in een ei gen huis is gaan wonen. In mu zikaal opzicht heeft dat niets veranderd. The Kelly Family was vorige maand nog in het nieuws omdat ze zou optreden tijdens de fees ten ter afsluiting van de Nij meegse Vierdaagse. Tot groot ongenoegen van de fans had de organisatie het optreden afge last, omdat de veiligheid niet kon worden gegarandeerd. Er zouden heel veel mensen op het miniconcert afkomen, terwijl al le beschikbare politiemensen en vrijwilligers van het Rode Kruis hard nodig waren bij de intocht en dus niet inzetbaar waren bij het concert

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15