.snadlt! LEIDEN REGIO Jacobswoude vreest tekort van 525.000 'Voor een boot vroegen we zevenenhalve cent' 3Ieder respectabel mens heeft tegenwoordig een eigen 'Monster Ter Aar' verslijt drie advocaten in één jaar Alkemade trekt twee nieuwe jeugdwerkers aan vToe op rails yptraagt trein Wethouder Carabain 'hersenstoeit' nog over de inhoud Stijlvol rouwcentrum Oegstgeestse blikt terug op jeugd in Oude Tolhuis BKjRB HgflL. Hfö&k B&Hi dffitr JtÊK*. HDC973 woensdag 7 AUGUSTUS 2002 esloten P- Rijksweg A44 is in de e van 16 augustus tot en i september vanuit Am- n in de richting Den rijf aaneengesloten week- afgesloten. De weg opgeknapt. De afsluiting elke vrijdagavond om 20 i li wordt op maandagoch- ?n 5.00 uur weer opgeheven. H( kzaamheden bestaan uit ei ibrengen van een ZOAB jo iag, groot onderhoud en in ntal aanpassingen. De lag uit 1983 voldoet niet ijg an de richtlijnen van te- te ordig. Van 18 oktober 20 :n en met 28 oktober 05.00 o(Jie hele weg in beide rich- afgesloten. In deze pe elden de volgende om en: Via rijksweg A4, naar lag Wassenaar en Am- iejn; Via de N207 en N208 ei issenheim en omstreken ^qrijksweg A4 en N445 naar In eringbrug it politie toe mgbrug - Enige inwo- n Weteringbrug hebben _pgenten toegejuicht tij- ;n snelheidscontrole op Igsloterdijk. Zij maakten 0 n foto's van de agenten, [housiast werden be- voor hun aanwezigheid, inten slingerden negen i twintig gecontroleerde e^jobilisten op de bon we- r(J hard rijden. De hoogste ,e^d was maar liefst 91 kilo- vper uur, terwijl slechts 50 ^ier per uur is toegestaan. j $tie hield de controle Opleiding van klachten -yjjhard rijdende automo- jjj. Even voor de zomerva- h^iad er nog een dodelijk ?j^l plaats op de dijk. nfn/alphen - Was het ngjseinstoring? Waren de czaamheden op het ir weer uitgelopen? Of er een boom op het >r? Driewerf neen! Dit zorgde een koe voor ithoud op het spoor "ten Leiden en Alphen den Rijn. Het dier liep jrmiddag rond half een pile rails. De politie was I [ter plaatste om de koe l-ihet traject te verwijde- zodat de trein op een srteldrafje verder kon rij- [e\ De Nederlandse nörwegen kunnen niet •etpllen waar de koe van- elh kwam. „Mogelijk er ergens een hek gdigestaan en is de koe rljontsnapt", zegt een it (voorlichter van de NS. door Nancy Ubert voorschoten - Wethouder Wim Carabain is 'een beetje boos' op de makers van de website Voor schoten Online. Op één van de pagina's stond aangekondigd dat Carabain door hen een ei gen internetsite laat ontwikke len. Dat Voorschoten Online op basis van een offerte, zonder verdere afspraken over de in houd van de site, openbaar maakt dat Carabain een eigen website krijgt, vindt de PvdA- wethouder niet kies. „Het gaat nota bene om een privé-project. De site moet een presentatie worden van mezelf." Carabain laat de website niet maken omdat hij ijdel is, maar wel omdat hij met het digitale tijdperk wil meegroeien. „Ieder respectabel mens heeft tegen woordig een eigen website. Dat is gebruikelijk." Dus waarom zou de wethouder niet. Over de inhoud van de pagina's is Cara bain nog aan het hersenstoeien. „Er komen in elk geval wat pu blicaties van mezelf op te staan." Marco den Boef van Voorscho ten Online heeft na een telefo nisch onderhoud met Carabain gistermiddag onmiddellijk de gewraakte aankondiging van het net gehaald. „We kunnen elkaar nog in de ogen kijken, hoor. Het is met een sisser afgelopen", al dus Den Boef. Het duurt nog weken voordat de website van Carabain opvraagbaar is. De wethouder heeft zelfs nog geen domeinnaam geclaimd. Zo zijn de adressen www.carabain.nl en www.wimcarabain.nl nog te re serveren. „Kun je nagaan hoe ver ik met dit project ben. Be grijp je nu dat ik niet blij ben dat dit nieuws uitlekt? Overigens is Carabain geen domeinnaam die iedereen graag zou willen clai men." Ondertussen wordt binnen het college van burgemeester en wethouders ook nagedacht over een eigen internetpagina voor iedere bestuurder. Die sites wor den gelinkt aan de gemeentelij ke website. „Maar ook hiervoor bestaan nog geen vastomlijnde plannen", zegt Carabain. „We moeten nog afspraken maken over hoe die pagina's eruit ko men te zien en wie ze gaat bij houden. Want niets is moorden- der dan een niet-actuele websi te. Dat is één keer klikken en nooit meer terugkomen." Hoe dan ook wil de wethouder via de digitale snelweg vaker 'zijn' bur gers gaan ontmoeten. „Ik ben ook zeker van plan om na de va kantie uitgebreid te gaan chat- ten met de mensen voor wie ik werk." Carabain hoeft het wiel niet op nieuw uit te vinden en kan pro fiteren van de ervaringen van zijn PvdA-collega Jan Hamming in Tilburg. Hammings site werd begin dit jaar bekroond met de Webwijzer Award en uitgeroe pen tot de meest innovatieve overheidswebsite. De jury prees het digitale contact met de in woners. Hamming chat elke dinsdagavond van zeven tot acht uur. alphen aan den run - Sommige mensen moeten er nog een beetje aan wennen, aan het splinternieuwe rouwcentrum naast de Salvatori- kerk in Alphen aan den Rijn. Dat het modern is, is ontegenzeggelijk waar. Architect Greve van architectenatelier Boskoop had de gedachte dat het rouwcentrum zich 'in metaforische zin' uit de aarde zou moe ten verheffen. Verder heeft het gebouw een dak van gras gekregen, een hoofdingang die 'glasrijk in scherven' is, en kijkstrepen in de zijge vels die 'als Gods brievenbussen nog een brug slaan tussen leven en dood'. Wie goed kijkt, ziet wat de architect daarmee bedoeld heeft. Het rouwcentrum is inmiddels helemaal af, de twee Alphense uit vaartondernemingen Eenvoud en Kramer hebben het gebouw al een klein maandje in gebruik. In september volgt de officiële opening. Foto: Wim Dijkman alkemade - Alkemade heeft twee nieuwe jongerenwerkers gevonden. Met ingang van 1 september vervangen Esther Luyken en Nastasia Verkade de jongerenwerkster Sas- kia Roosen. Het is voor de derde keer in twee jaar dat nieuwe jongerenwerkers met de jeugd komen kennismaken. Ruim een half jaar nadat ze is begonnen laat Roosen Alkemade achter zich. Ze was daar aangesteld via welzijnsbureau PJ Partners, maar had verwacht beleidswerk te doen in plaats van het directe contact met jongeren aan te gaan. „Toen ik dat hoorde dacht ik: 'dit kunnen we niet over onze kant laten gaan', aldus wethouder Reijnders. „Ik heb PJ Partners direct geprest om voor een nieu we jongerenwerker te zorgen." De nieuwe krachten Luyken en Verkade werken in Leiderdorp als koppel en gaan dat in Alkemade ook doen. „Ze worden daar voor een aantal uur weggehaald om voor ons te gaan werken", zegt Reijnders. Luyken en Verkade gaan werken vanuit De Alke burcht. ter aar- De rechtszaak tegen de 60-jarige Gronin ger die wordt verdacht van de moord op drie Gro ningse prostituees heeft opnieuw vertraging opge lopen. Gisteren meldde het openbaar ministerie nog dat de verdachte waarschijnlijk begin septem ber moet voorkomen, maar dat bleek onhaalbaar. De verdachte, die in de jaren zeventig in en rond Ter Aar twee vrouwen op brute wijze vermoordde en daarvoor achttien jaar vastzat, bleek opnieuw van advocaat te zijn gewisseld. De Amsterdamse advocaat G. Hamer, die de verdachte tot voor kort verdedigde, is door de Groninger aan de kant ge zet en wordt vervangen door advocaat B. Ficq. Zij liet de rechtbank in Groningen weten dat ze zich nog in de zaak moet verdiepen, en vroeg daarom om drie maanden uitstel. Dat verzoek is gehono reerd. Het is niet duidelijk waarom de verdachte Hamer aan de kant heeftgezet. Hamer weigert elk com mentaar. Ficq, die de verdachte inmiddels een maal gesproken heeft in de gevangenis in Hooge- veen, is al de vierde advocaat van de verdachte in een jaar tijd. Eerder werkte de man met de Gro ninger F. Landstra en de Leeuwarder W. Anker. jacobswoude - Jacobswoude be reidt zich voor op een financiële tegenvaller van 525.000 euro. Vooral door stevig gestegen per soneelslasten voorziet het ge meentebestuur een veel groter tekort op de begroting dan in voorgaande jaren. Om het gat te dichten stellen burgemeester en wethouders bezuinigingen voor op perso neel, gemeentelijke voorzienin gen en denken zij aan verhoging van de gemeentelijke heffingen en belastingen. Alleen op nale ving van regels en wetten willen B en W per se niet bezuinigen. Ook gedwongen ontslagen op het gemeentehuis zijn volgens burgemeester Van Beek niet aan de orde. Wel acht hij het moge lijk dat de gemeente bezuinigt door personeel dat korter wil werken niet te vervangen. Van Beek schat het verwachte geldtekort bij ongewijzigd beleid ongeveer twee keer zo groot als de afgelopen jaren. Vooral de met 191.000 euro gestegen loon kosten (volgens Van Beek onver mijdelijk door CAO-verhogin- gen) tildcen flink aan. Verder is Jacobswoude 108.000 extra kwijt aan de Intergemeentelijke Soci ale Dienst ISD. „Maar we steken nog altijd gun stig af bij Ter Aar en Nieuw koop, die veel grotere tekorten voorzien", haast de burgemees ter zich te zeggen. Op het ge meentehuis zoeken ambtenba- ren uit of de geopperde ombui- gingsvoorstellen elk een bespa ring van 175.000 euro kunnen opleveren. „Wij bekijken alles waar wij als gemeente invloed op hebben", zegt Van Beek, die met name mogelijkheden ziet om meer aan bouwleges te ver dienen. De burgemeester sluit ook een verhoging van de onroerend zaakbelasting OZB voor volgend jaar niet uit, maar die hangt me de af van de plannen van het ka binet. Dat wil op termijn af van de huizenbelasting. Van Beek vindt dat afschaffing van de OZB de gemeentelijke zelfstan digheid aantast Maar als het ka binet de belasting zou vervan gen door de instelling van een andere vorm van belasting, zo als een ingezetenenbelasting, verdwijnt zijn bezwaar. Tot nu toe verhoogt Jacobswoude de OZB volgens Van Beek minder drastisch dan omringende ge meenten zoals Leiderdorp en Rijnwoude. Het is niet gezegd dat de ge meenteraad alle bezuinigings voorstellen klakkeloos over neemt. Zo moeten de college partijen CDA en Gemeentebe lang kijken of de plannen stro ken met hun coalitieprogram ma. Daarnaast houdt Van Beek er rekening mee dat de kosten om de regels na te leven nog op lopen. Met de aanstelling van een zogeheten handhavingamb- tenaar zo weet hij inmiddels, ben je er nog niet „Je kunt wel een overtreding vaststellen, maar wij lopen daarna vast op de juridische afwikkeling. Die kost ook weer geld." Ubert afpcy (J iEST - Van Marrie Zwaan had het Oude Tolhuis Haarlemmertrekvaart restaurant mogen wor- vroeger is het ook r0 geweest", zo iar verklaring. De afgelo- volgde zij het nieuws jJiet ruim 300 jaar oude de voet. De vele ïoencnten verzamelde zij plakboek. Want kwieke Oegstgeëstse l^ji ue Tol' als geen ander. geboren en bracht daar haar hele jeugd door. In de huiskamer hangt een groot schilderij van zondags- schilder C. Eulink. Het is een wintertafereel met op de achter grond het Oude Tolhuis. „Dat wil ik dus nooit meer kwijt", be nadrukt ze. „Ik heb het van mijn man gekregen. Die heeft het ge kocht op de allereerste kunst markt die bij winkelcentrum Lange Voort is gehouden." „Ik ben toch zo blij dat Menno Smitsloo eindelijk groen licht krijgt om De Tol op te knappen. Zo jammer dat hij zoveel tegen werking kreeg bij zijn eerdere plannen. Dat hij er een restau rant van wilde maken, bijvoor beeld, was juist een hartstikke leuk idee. Ik had het mijn kinde ren en kleinkinderen al beloofd: 'Hoe duur het ook is, wij gaan daar dan eten'. Vroeger, ik heb dat niet eens meegemaakt, is het ook een soort herberg geweest Een pleisterplaats om de hard werkende paarden rust te ge ven." Zwaan heeft 24 jaar in het Tol huis gewoond. „Ik ben uit huis getrouwd, zo ging dat nog in die tijd. Ik werd als tweede meisje geboren. Na mij kwamen er nog drie. Mijn vader vond het best jammer dat hem geen zoons werden geschonken, maar aan de andere kant was hij ook trots op zijn vrouwen. We moesten al jong meehelpen. Mijn oudere zus hielp vooral mijn moeder in het huishouden. Ik was het bok- kie en moest met mijn vader het land op en de koeien melken. Ik heb het nooit leuk gevonden en was maar wat blij dat nummer vier dat op een gegeven mo ment van me overnam." „Ik werd toen kleuterleidster. Mijn vader was boer en tolgaar der. Hij pachtte De Tol van de gemeente Leiden. Ik weet niet hoeveel hij daarvoor moest be talen. De pacht verdiende hij dus terug door tol te heffen. Mijn moeder hielp daarbij en wij ook, toen we eenmaal oud genoeg waren. Dat was me wat hoor. Voor een boot vroegen we zeven en een halve cent, auto mobilisten moesten het dubbele betalen en paard en wagen mocht er voor een dubbeltje door. Op vrijdag stikte het van de brikken. Dan gingen de boe ren heen en weer naar de Leidse markt. Het was altijd rennen om het geld te krijgen. Zeker die bo ten jakkerden gewoon door en dat kon mijn vader natuurlijk niet uitstaan. Tijd om een jas aan te doen had je niet. Dat heeft ons beslist tegen de kou gehard." En het was vaak koud in het Tolhuis, zegt de Oegstgeestse te rugblikkend. „Mijn moeder zei altijd: 'Hier of in Warmond, dat scheelt je een hele jas'. We had den geen elektriciteit of stro- Het echtpaar Zwaan koestert het wintertafereel met het Oude Tolhuis. Foto: Mark Lamers hoe koud de winters toen wa ren." In zo'n koude winter ontmoette Marrie Ciggaar Bart Zwaan uit Warmond. „Dat was op het ijs", vertelt hij. „We zouden een baantje samen op schaatsen, maar zijn tot laat in de avond doorgegaan." Een paar maan den na de trouwerij emigreerde het echtpaar Zwaan naar Au stralië. „Daar hebben we dertien jaar gewoond", gaat Marrie Zwaan-Ciggaar weer verder. „Ik kreeg steeds meer last van heimwee en leed ook vreselijk onder de hitte. Daarom zijn we ilie Ciggaar voor De Tol, ruim 75 jaar geleden. Marrie Zwaan-Ciggaar ligt als baby in haar moeders Foto: Particuliere foto mend water, maar wel gas. Ook uiteindelijk naarNederland te- de verlichting werkte op gas. Als ruggegaan. We kwamen weer in ik eraan terugdenk voel Uc weer het Tolhuis te wonen. We kon den namelijk niet zo snel een huis vinden. Werk wel, maar een woning niet. We hebben ongeveer een jaar bij mijn ou ders ingewoond. In die tijd, 1964, ramde een vuilniswagen één van de palen van het tolhek. Ik heb daar nog foto's van. Wat een consternatie was dat. De hele paal lag eruit." Dan heeft ze het nog even over de Tweede Wereldoorlog die het gezin goed heeft doorstaan. „Wij hebben nooit honger hoeven te lijden, al moesten we in de laat ste winter verschrikkelijk zuinig zijn. Mijn moeder verkocht de melk van onze koeien, maar heeft daarvoor nööit een woe kerprijs berekend. Daar ben ik achteraf best trots op. Ook mochten er altijd mensen mee- eten en wie onderdak nodig had, kon dat bij ons vinden. De Duitsers hingen altijd wel bij ons in de buurt rond. Ze konden zich nabij het Tolhuis goed ver stoppen. Dan eisten ze de fiet sen op van passanten. Eén keer hebben ze alle mannen uit de omgeving een dag vastgehou den in het seminarie in War mond. Ook mijn vader zat daar bij. Terwijl beneden in het Tol huis een commandant zat, bi vakkeerden twee zwagers van me boven in een piepklein ka mertje. Ze durfden bijna niet te ademen en wij konden hen na tuurlijk niets te eten of te drin ken brengen. Dat is voor ons ei genlijk de spannendste dag van heel de oorlog geweest." Hoe er straks wordt geleefd of gewerkt in het 300 jaar oude monument kan de Oegstgeestse eigenlijk niet zoveel schelen. „In al die jaren dat er nu over de be stemming van het Tolhuis wordt gebekvecht, heb ik me nooit druk gemaakt over wie of wat zich daarin zou vestigen. Zolang de buitenkant maar bewaard blijft en het omliggende terrein in oude luister wordt hersteld. Weet je dat vroeger het oude tolhek jaarlijks werd opgeschil derd? Er kwam een speciaal mannetje voor het wapen schild."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13