s JEen 'onmogelijk' uitje met bejaarden Oudere vraagt vaker financiële hulp Creatief met knopen en euro's op het wiskunde zomerkamp 'LUMC moet ziekenhuis op Sint Eustatius adopteren REGIO htauto fietser leidingen voor ranging brug utte geeft deges I: SDL moet wachtlijst hanteren Angst voor bioterrorisme bezorgt Crucell nieuw order MAGISCHE ZOMERSHOW OP DUINRELL LEIDEN Kom voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Hkibad. De magische LG zomer- show met Scott the Magician Miss Muriel mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oudl Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258 www.duinrell.nl Noordwijk >eft bevlogen ngerenwerker Monster Ter Aar irslijt in jaar ie advocaten i - De politie zoekt een twagenchauffeur die gis- ddag in Leiden doorreed tl botsing met een fietser. I de vrachtauto als de fiet- ;n 41-jarige Leidenaar, en voor de stoplichten op [singel bij de kruising met ;e Rijndijk te wachten, iet licht op groen sprong, de vrachtwagen bij het kken de fietser die hier- ten val kwam. De man ie over hoofdpijn en liep e schrammen op. Zijn aakte beschadigd. De twagenchauffeur reed - Tussen het Schutters - n de Molenwerf bouwt de ente Leiden een nood- die de Valkbrug voor lan- jd vervangt. De werk- teden duren van 19 au- tot 14 september. De trug zal ongeveer tweeën- drie jaar blijven staan, wordt de vernieuwde rug in dienst genomen, oet beter geschikt zijn ware transporten en hoog g voor pleziervaartuigen, is de aanleg van de nood- vordt verkeer van het :ersveld naar de binnen- mgeleid via de Schiphol- Villem de Zwijgerlaan, lan, Herensingel en Lan- ht. Oud-Kamerlid Gert te geeft binnenkort vijf es politiek debat aan de opleiding Politieke We- i~n tap van de Universiteit Schutte (63) zat van ot 2002 in de Tweede Ka- Dor de GPV en later de enunie. De colleges vin- laats in de Haagse vesti- gj an de universiteit. Vol steen woordvoerder van de siteit is het doel van de bs om kennis uit de prak- studenten over te bren- door Roelf Reinders leiden/sint eustatius - Het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) moet het noodlij dende ziekenhuis Queen Beatrix Medical Center op Sint Eustati us adopteren. Dat wil Oegst- geestenaar Lex Proper, eigenaar van hotels op Sint Eustatius en Sint Maarten, die een stichting heeft opgericht om het zieken huisje te helpen. Het ziekenhuisje op het Antilli aanse eiland heeft dringend be hoefte aan injectienaalden, la kens, rolstoelen, rollators en medische apparatuur zoals een couveuse en een echo-toestel. Proper noemt de situatie in het medisch centrum 'schrijnend'. „Ik ben er pas nog geweest en toen hadden ze nog maar twee kleine injectienaalden. Ze moe ten dus op grotere naalden overstappen. Dat soort dingen. Het personeel moet 's ochtends kiezen welke patiënt wel een schoon bed krijgt en wie niet omdat er te weinig lakens zijn. Dat kan toch niet in Nederland? Proper heeft vorige maand met Katwijker Jan de Best en Jan van der Bend uit Oegstgeest de stichting Gezond Statia opge richt om hulpmateriaal voor het ziekenhuisje op Sint Eustatius - ook wel Statia genoemd - bij el kaar te krijgen. „Ik probeer waar mogelijk mensen te helpen", al dus de hoteleigenaar uit Oegst geest „Ik ben erg gehecht aan het eiland en als ik zo iets terug kan doen, dan graag. Op het oog ziet het ziekenhuis er goed uit. Maar als je goed kijkt, zie je hoe schrijnend het eigenlijk is." De Antilliaanse overheid laat het er bij zitten, zegt Proper. „Vanuit Willemstad hebben ze denigre rend opgemerkt dat we er een academisch ziekenhuis van wil len maken. Dat is natuurlijk on zin. Laten we er gewoon voor zorgen dat er op Sint Eustatius een goed ziekenhuis is." Het bezoek van kroonprins Wïl- lem-Alexander en Méxima aan Sint Eustatius op zondag 18 au gustus kan daaraan bijdragen, hoopt hij. Het paar brengt dan een bezoek van twintig minuten aan het ziekenhuis. „Het is goed dat hij eindelijk eens naar Statia komt want dat kent hij helemaal niet", aldus Proper. .Alexander gaat altijd naar Curasao." Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst is de kroonprins al zeker vijf keer op Sint Eustatius geweest. „De laatste keer was in 1995." Voor het LUMC ziet voorzitter Proper van Gezond Statia ook een belangrijke rol weggelegd: het Leidse academisch zieken huis moet het Queen Beatrix Medical Center adopteren. „Ge meenten gaan toch ook verban den met gemeenten uit anderen delen van de wereld aan? Waar om ziekenhuizen dan niet?" Sa menwerking tussen het LUMC en het medisch centrum is een idee dat nog moet worden uit gewerkt, aldus Proper. Hij zegt dat zijn stichting nog geen con tact met het LUMC heeft ge zocht maar dat hij dat zeker gaat doen. Geneesheer-directeur Hendrik Vunderink van het Queen Bea trix Medical Center is vóór het idee van Proper om zijn zieken huisje te laten adopteren door het LUMC. „Dat zou fantastisch zijn", aldus Vunderink. „Stu denten kunnen hier dan stage lopen en het LUMC zou hier gouden adviezen kunnen neer leggen." Vunderink zegt dat samenwer king met het Leidse ziekenhuis veel goeds kan brengen maar weigert de situatie in het Queen Beatrix Medical Center schrij nend te noemen. „Het gaat hier redelijk, het is hier echt niet hor rorachtig", zegt hij. „We leveren goede gezondheidszorg maar werken met sterk verouderd materieel. Het gaat om ellendige kleinigheidjes, ongemakken waar we continu tegen aan lo pen zoals te weinig injectienaal den en lakens, kapotte rolstoe len en rollators." Vunderink heeft ook dringend behoefte aan een couveuse en een vacuüm- apparaat om baby's tijdens las tige bevallingen uit de baarmoe der te halen. „Ik zit ook te sprin gen om software voor een pati- enteninformatiesysteem. Maar daar heb ik geen geld voor." Vunderink zegt door de proble men van het ziekenhuis niet toe te komen aan het opbouwen van goede zorg voor suikerpati ënten. „Sint Eustatius heeft veel diabetespatiënten, dat is een groot probleem", aldus de di recteur die zijn Beatrix Medical Center meer ziet als een huisart senkliniek dan als een echt zie kenhuis ('Opereren doen we hier niet en dat willen we ook niet'). „De huisartsen in Neder land hebben de afgelopen vijf tien jaar in de diabeteszorg veel bereikt. Niemand *ivordt meer blind of hoeft te worden geam puteerd. Maar zover zijn we hier nog niet Sympathiek idee, zo'n samen werkingsverband tussen het Queen Beatrix Medical Center en het LUMC, maar het Leidse ziekenhuis doet er niet aan mee. „We hebben geen geld om een ander ziekenhuis te adopteren", zegt LUMC-woordvoerster Else Mulder. „Dat wil niet zeggen dat we geen begrip hebben voor de situatie op Sint Eustatius. We krijgen wel vaker dit soort ver zoeken van ziekenhuizen uit het buitenland, maar we kunnen daar echt niet op ingaan. Indi rect doen we wel aan hulp. Er lopen een aantal medische on derzoeken in de Derde Wereld. Op die manier dragen we wel bij aan de verbetering van de ge zondheidszorg in arme landen." door John Bminsma Ze doen aan karate, rijden paard of zitten op turnen. Maar ze zijn óók weg van rekensommen en vraagstukjes. Daarom laten scho lieren hun hersens kraken in het wiskunde-zomerkamp van de Leidse universiteit in Lunteren. 'Gezéllig!'. Ochtendproblemen in Lunte ren. Hoe knip je een touw van tien meter in stukjes van een de cimeter door zo min mogelijk met je schaar te knippen? En dan de eurokwestie. Anne geeft Bert en Chris evenveel euro's als ze al hebben. Bert geeft Anne en Chris evenveel euro's als ze al hebben. Chris geeft Anne en Bert evenveel euro's als ze al hebben. Ze hebben nu alle drie 16 euro's. Met hoeveel euro's begonnen ze elk? In groepsverblijf de Wïldwal, het soort accommodatie dat is uit gevonden voor schoolkampen, buigen 44 kinderen uit de bo- venbouwgroepen van de basis school zich over de hersenkra- kers. In het hart van de zomer vakantie. Jeugdige delinquen ten, die als alternatieve straf een extra portie schoolwerk uitge- serveerd krijgen van het een of andere HALT-bureau? Nee, jon gens en meisjes die bij hun volle verstand naar oplossingen voor wiskundige problemen zoeken omdat ze dat 'leuk' vinden. Dus: welkom op het wiskunde-zo merkamp van de Universiteit Leiden en de stichting Vierkant voor Wiskunde! Dat wiskunde saai en moeilijk is, alleen geschikt voor 'nerds' die natte dromen krijgen van de stelling van Pythagoras, is vol gens de organisatie van het kamp een misverstand dat nog steeds uit de weg geruimd moet worden. Al was het maar omdat het vak wiskunde wel wat aan was kan gebruiken. „Met name voor universitaire wiskunde staan mensen niet bepaald te dringen", zegt kampleider Pieter van der Hoeven, in het dagelijks leven wiskundeleraar aan het El- zendaal College in Boxmeer. Om de vreugde van de wiskun de voor eenieder te ontsluiten, beleeft het zomerkamp alweer zijn negende editie. „Je moet er een beetje aanleg voor hebben", meent Van der Hoeven. „Maar je hoeft er niet echt héél goed in te zijn. Het leuke van wiskunde zit hem in het er mee bezig zijn, niet in het streven om elke keer het goede antwoord te geven." De sfeer in de zaal lijkt hem ge lijk te geven. Die heeft meer weg van de gemiddelde knutselmid- dag dan van de vibraties in het doorsnee wiskunde-klaslokaal. „Het is hier gewoon heel erg ge zellig", zegt Elze Oude Lansink (10) uit Wierden. En dat ligt niet alleen aan het feit dat ze haar vriendinnen Lonneke Fruytier (11) en Femke Schroder (10) heeft meegenomen. De Siamese drieling - zo noemen ze zichzelf - vermaakt zich met de puzzels, spelletjes en werkjes die ze in Lunteren voorgelegd krijgen. Zoals vandaag met een van de drie weekopdrachten, aan de voltooiing waarvan ze tot don derdagavond mogen werken: een knoopwerk maken. Daarin kan het Overijsselse trio de ken nis kwijt die het maandag heeft opgedaan over het maken van knopen en ondertussen maken ze nog iets creatiefis ook. Als va der en moeder hun vrijdag op komen halen, kunnen ze het re sultaat bewonderen op de af sluitende tentoonstelling. Dan hebben de kids de bonte avond, de dropping en het Cluedo in het bos ook al achter de rug. Want er is meer in het leven dan wiskunde. Lonneke zit ook nog op turnen, Femke rijdt paard en Elze zit op atletiek. Maar het drietal, dat na groep acht geza menlijk naar het gymnasium in Almelo hoopt te gaan, vindt die vraagstukjes toch wel zó leuk dat ze er in de zomervakantie ook mee bezig willen zijn. Al Deelnemers aan het wiskundekamp rekenen In de zomer graag door. Foto: Henk van Holland hebben ze niet aan de klas ver teld dat ze op wiskundekamp gingen. Elze: „En nou maar ho pen dat ze niet naar het Jeugd journaal kijken. Want dat heeft opnamen gemaakt" Het is namelijk wel zo dat je wat vreemd kunt worden aangeke ken als je bekent dat je een deel van je vakantie zo doorbrengt. „Sommige kinderen vinden het gek dat ik het doe", bekent Bart Hoving (11) uit Zwolle. „Maar er zijn er ook die het leuk vinden dat ik me zo vermaak." Want dót doet de kersverse brugklas ser, die tweetalig atheneum op de Van Capelle Scholengemeen schap in zijn stad gaat doen. „Op school krijg je vragen waar op je meteen het antwoord weet. Bij rekenen hebben ze dan ook een hekel aan me, bij ande re vakken niet. Maar hier krijg je hele moeilijke, waar je uren mee bezig bent" Die van dat touw had Bart trouwens vrij snel: ge woon in zoveel mogelijk stukjes van een decimeter vouwen en dan knippen in de bocht En Anne begon met 26 euro, Bert 14 en Chris 8. 50 bejaarden tussen de 80 jaar die aan een rolstoel ;ekluisterd, een dagje naar trand in Katwijk. Compleet zandkastelen bouwen, vol- il, vliegeren, kampvuur en jarbecue. Dat gaat zorg- tot dinator Anneke Willemsen van het Elisabeth Gasthuis- ^T, an de Caeciliastraat dins- t0, !7 augustus ondernemen, omdat het op het pro- ima van het verpleegtehuis maar omdat ze vindt dat liets 'gewoon' uit zichzelf doen. Als klap op de vuur- aoet zij het uitstapje zelf '9'.' aiseren én bekostigen. J['|j msen volgt momenteel rursus persoonlijkheids- ikkeling bij Landmark 'os ation. Daar heeft ze het ;e over de ingewikkelde pe ie van de mens geleerd, is mensen eigen om laag zetten. Bij Landmark leer t je meer kan en meer it hebt om iets te doen. ing om zou je niet eens een keer je nek uitsteken? Doe iets wat onmogelijk is. Zo kan ik de dingen die ik tijdens de cursus heb geleerd in de praktijk bren gen." Dus ging Willemsen bij zichzelf te rade. „Wat is je passie?, zo vroeg ik mij af. Is dat waterpolo, tennis of saxofoon spelen? Nee, ik koos voor het omgaan met mensen. Onder meer mijn werk dus. Daarom besloot ik met de mensen hier een dagje naar het strand te gaan. Een plek waar ze normaal gesproken nooit meer komen. Ja, ik steek mijn nek uit Maar als ik dat niet doe, gebeurt er hier niks behalve een uitstap je naar het museum of tuincen trum en de jaarlijkse barbecue in de tuin." Toen Willemsen de beslissing eenmaal had genomen, ging ze op zoek naar steun en geld. Ze organiseerde, regelde en lobby de. Busbedrijf Beuk en strand paviljoen Willy Zuid komen haar tegemoet in de kosten en Heineken kleedt de vrijwilligers aan met een T-shirL Bedrijven met rolstoelbusjes springen bij. „Het is de bedoeling dat op elke patiënt minimaal één begelei der meegaat. Zij komen van het personeel van het Elisabeth, uit mijn familie, maar ook van de waterpolo- en tennisclub uit Sassenheim, de tennisvereni ging in Voorschoten en de fan fare Sint Jan uit Zoeterwoude waar ik allemaal speeL Ik vind het belangrijk dat mensen vrij willig meegaan. Zo wil ik het beste in de mensen boven ha len. Daarom heb ik bewust ver meden dat zij meedoen omdat ze er een salaris voor krijgen. De begeleiders betalen allemaal 7,50 euro." Daarnaast is het de bedoeling van Willemsen om te laten zien dat er achter elke 80- of 85-jari- ge rolstoeler nog een persoon lijkheid zit. „Het zijn meer dan kwijlende bejaarden. Toen ze mijn leeftijd hadden, kwamen ze misschien wel heel vaak op het strand. Ik wil ze nog één keer op die plek laten komen waar ze normaal gesproken nooit meer komen. Ik wil ze nog één keer die zonsonder gang laten zien. En als ze het willen mogen ze het zeewater in ook. Dan laat ik ze door twee stevige waterpoloërs oppakken en kunnen ze pootje baden. Dat zal Arbo-technisch gezien wel hartstikke verboden zijn, maar op deze dag mag dat." Willemsen wil op 27 augustus 'absoluut geen gehandicaptens feertje'. „Het is niet de bedoe ling dat de begeleider de hele dag het handje van de rolstoeler vasthoudt en tijdens de barbe cue het karbonaadje naar bin nen schuift." Met het uitstapje wil ze aantonen dat het werken in de zorg zo verkeerd nog niet is. „Natuurlijk zijn er wachtlijs ten en is er veel ellende maar het kan ook heel leuk en dank baar werk zijn. Ik wil met dit project aantonen dat je elke dag opnieuw kunt starten. Dat je gewoon de dagelijkse shit kunt vergeten." Ondanks alle moeite en al het georganiseer, zit Anneke Wil lemsen nog met een gat op haar begroting. Mensen die willen bijspringen kunnen haar berei ken op 0252-220025 of 06- 23546867. Internet: anneke_wil- lemsen@zonnet.nl Erlc-Jan Berendsen leiden - Steeds meer ouderen hebben hulp nodig bij het beheer van hun financiën. Deze trend signaleert de Stichting Dienstver lening Leiden (SDL) die in toene mende mate het verzoek van ou deren krijgt hen te helpen met het op orde brengen van hun fi nanciën. Voor deze service be stond vorig jaar dan ook een wachtlijst. Voor de overige diensten van de SDL hoefden ouderen in 2001 niet te wachten. Niettemin steeg ook de vraag naar deze SDL- diensten, zoals bijvoorbeeld Ta feltje Dek Je en de alarmerings regeling, het afgelopen jaar weer. Dat steeds meer ouderen een beroep op de SDL doen is het gevolg van de vergrijzing en de wens van ouderen om langer zelfstandig te blijven wonen. Met name weduwes van 75 jaar en ouder krijgen daarbij proble men met hun boekhouding, be merkt SDL-directeur A. Verlaan. „Ze hebben zich in het verleden nooit beziggehouden met de fi nanciën. Dat deed pa tenslotte altijd in het traditionele gezin. Het is moeilijk om die taak op latere leeftijd over te nemen. Ze ker nu het allemaal zo geauto matiseerd is. Vroeger zou deze groep al in een verzorgingshuis hebben gezeten, maar tegen woordig blijven mensen veel langer zelfstandig wonen." De weduwen van 75 jaar en ou der zijn bovendien nog eens ex tra kwetsbaar op financieel vlak omdat ze gemiddeld genomen niet zoveel te besteden hebben. „Een foutje kan maandenlange financiële consequenties heb ben. Want op een klein inko men heb je snel een te grote schuld." Ook allochtone oude ren hebben, als zij al de weg naar de SDL weten te vinden, vaak vragen van financiële aard. Dat komt volgens Verlaan om dat zij de Nederlandse regels niet goed kennen. De stichting zelf zag dit jaar een deel van haar financiële proble men opgelost. Het nieuwe colle ge heeft een eind gemaakt aan een slepende ruzie met een aan tal gesubsidieerde instellingen door voortaan de CAO-stijgin- gen volledig te compenseren. De afgelopen vier jaar hield de gemeente bij het verstrekken van subsidie geen rekening met de gestegen loonkosten. Tal van welzijnsinstellingen zagen zich daardoor in hun mogelijkheden beperkt. „Maar ik heb uit het collegeprogramma begrepen dat de gemeente zich de ko mende vier jaar wel aan haar verplichtingen gaat houden." Overigens dient zich met de modernisering van de AWBZ die volgend jaar ingaat, een nieuwe bedreiging aan voor de stich ting. Want zoals het er nu uitziet gaat deze verandering ten koste van de zogenoemde welzijns diensten. Verlaan vreest dat het AWBZ-zorgkantoor niet wil op draaien voor bepaalde kosten van de thuiszorg. „Informatie verstrekking, voorlichting en co ördinatie bijvoorbeeld. Daarover zul je ongetwijfeld de discussie krijgen of dat zorg is of niet En dat terwijl dit soort functies heel belangrijk zijn voor ouderen die langer zelfstandig willen blijven wonen. Met een klusjesman al leen red je het niet als je een huis aan wilt passen. Dat moet je afstemmen met de bewoner, de betrokken organisaties en de vrijwilligers." Als de AWBZ be sluit dit niet voor rekening te nemen, voorziet Verlaan proble men voor bijvoorbeeld de oude renadviseur. Verlaan hoopt dat de gemeente die kosten voor haar rekening wil nemen. .An ders vrees ik een enorme ver schraling van de mogelijkheden om mensen langer thuis te laten wonen." leiden - De angst voor bioterro risme heeft het Leidse biotech- bedrijf Crucell opnieuw een op dracht opgeleverd. Crucell gaat vaccins ontwikkelen tegen mar burg- en lassavirussen die nu al jaarlijks duizenden doden kos ten. De Amerikanen zijn bang dat de virussen door bioterroris- ten kunnen worden ingezet. Het Leidse bedrijf doet het on derzoek in samenwerking met het vooraanstaande Amerikaan se biomedische onderzoek- zoeksinstituut NIH. Sinds mei van dit jaar doen het NIH en Crucell al onderzoek naar een vaccin tegen het ebolavirus. Ook dat is een virus waarvan de Amerikaanse overheid vreest dat het kan worden gebruikt door bioterroristen. „De vaccins kun nen nuttig zijn om bescherming te bieden tegen de opzettelijke verspreiding van deze virussen als die worden gebruikt bij bio logische oorlogsvoering", aldus Crucell. Ebola- en marburgvi russen veroorzaken een zeer do delijke vorm van koorts en bloe dingen die in Afrika de laatste jaren honderden doden hebben opgeleverd. Het lassavirus infec teert per jaar 100.000 tot 300.000 mensen, van wie er duizenden sterven. Op dit moment bestaan er geen vaccins tegen de ebola-, marburg- en lassavirussen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 Zorgcoordinator Anneke Willemsen van het Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat gaat eind deze maand met 50 bejaarden tussen de 80 en 85 jaar die aan een rolstoel zijn gekluisterd, een dagje naar het strand in Katwijk. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11