LEIDE Onrust over uitbreiding markt dSM&Si Auto's blijven branden in de Merenwijk S£rbSSchting iet ene terras is het andere niet REGIO R1 I oving op ntage 'Stille Rijn heet niet voor niks Stille Rijn' Schade aan 't Kruytschip ishow van dse hofjes idleiding langs nivore planten ursie in nesteyn Zomer 50-plus activiteiten N\yere Werk aan het spoor tussen Lammenschans en Morsweg dinsdag 6 AUGUSTUS 2002 Een lint van ntjes op het itwijkse strand Waarschijnlijk haalverbod op jodenweg' N207 li - Een 27-jarige Leider- »r is gisterochtend rond ur op de Plantage in Lei- pi zijn portemonnee be- 1. Hij liep vanaf de Hoge- richting Hoge Rijndijk hij door drie mannen werd fcsproken. Vervolgens (hij klappen. Hij viel en pr het bewustzijn. Toen hij ïinis kwam, was zijn geld jen. door Eric-Jan Berendsen leiden - Onder bewoners van de Stille Rijn en Leidse marktkoop lieden is grote onrust ontstaan over de aanwijzing door de ge meente van de Stille Rijn als marktterrein. Langs het water van de Stille Rijn, met uitzonde ring van drie parkeerplekken voor invaliden bij de Waaghoofdbrug, verschijnen mogelijk vanaf vol gend jaar de eerste marktkra- Omwonenden vrezen dat zij de inpandige parkeergarage aan de Stille Rijn niet meer in- en uit kunnen. Ook de marktkooplui zien weinig in het plan. „De Stil le Rijn heet niet voor niks Stille Rijn", aldus woordvoerder C. Verplancke. De kooplieden vrezen dat de ge meente deze uitbreiding van het marktgebied aangrijpt om een deel van de marktkramen op het Stadhuisplein en de Visbrug te verplaatsen naar de Stille Rijn. Temeer omdat ambtenaar R. van Gulick in een brief aan de Projectgroep Nieuw Aalmarkt plan laat weten dat 'B en W de markt op de Visbrug en ter hoogte van het Stadhuisplein nader overwegen'. Tegen het 'aanwijzingsbesluit marktterreinen' zijn rond de vijftig bezwaarschriften inge diend. Verplancke wijst erop dat de Stille Rijn een uitbreidingsge bied is en geen verplaatsingsge- bied. „De gemeente wil de Vis brug vanwege het historische karakter vrij hebben. Daar voe len wij echter niks voor", zegt Verplancke. „We hebben name lijk de Hoogstraat als marktge bied al opgegeven." Er zit echter nóg een addertje onder het gras. Als het grand ca fé onder het stadhuis eindelijk opengaat, vermoedelijk in het najaar, en als er een fietsenstal ling onder het Stadhuisplein komt, staan ook de marktkra men op het Stadhuisplein onder druk. Verplancke geeft toe dat de toekomst van de kramen op het Stadhuisplein 'twijfelachtig' is. „Maar verplaatsing naar de Stille Rijn is wat betreft de am bulante handel niet aan de or de." Daarnaast wijst Verplancke op een ander probleem van de Stil le Rijn. „Er is daar een inpandi ge parkeergarage, waardoor niet de hele straat als marktroute kan worden gebruikt Wil je als markt circuitvorming gaan creë ren, dan moet je aansluiting zoeken met de Vrouwensteeg, anders heeft die hele uitbreiding geen enkele zin. Voorlopig wacht ik op een gesprek met de gemeente." Dat gesprek komt er in septem ber, zo belooft een woordvoer der van Milieu en Beheer. Dan gaan we met alle belanghebben den rond de tafel zitten om de situatie te bespreken. „Met de nadruk op eventuele uitbrei- ding." Volgens de zegsman zou de Stil le Rijn 'een mogelijke optie zijn' als de markt mocht worden uit gebreid. „Ik heb het dus niet over verplaatsing van marktkra men. Die brief van Van Gulick aan de Projectgroep Nieuw Aal marktplan is bij ons niet be kend. En wij zijn toch echt de afdeling die over de warenmarkt gaat" De bedenkingen van een aantal bewoners van de Stille Rijn te gen uitbreiding van de markt naar hun straat zijn hem be kend. „We weten dat daar een inpandige garage is. Daar gaan we dus in september óók over praten." door Timoteus Waarsenburg leiden - Tot twee maal toe zijn zondag ruiten van het in aan bouw zijnde appartementen complex 't Kruytschip aan de Garenmarkt ingegooid. Volgens de politie zijn zondagochtend twee jongens van 17 en 18 jaar oud daarvoor opgepakt „Een buurtbewoner zag de jongens bezig en heeft ze op het Steen- schuur aangehouden. De politie heeft hen meegenomen naar het bureau, 's Middags zijn er vervolgens nog een paar ruiten ingegooid. In totaal zijn zes rui ten gesneuveld." Leidenaar T. Kleijn, belast met het toezicht op het pand, reed rond vijf uur 's middags naar de Garenmarkt om de schade van die ochtend op te nemen. „Toen ik daar aankwam, zag ik dat een paar van die alcoholisten nog meer ruiten kapot gooiden. Ik heb meteen de politie gebeld, maar die kwamen niet Uitein delijk ben ik maar naar het bu reau gegaan om aangifte te doen." Eigenaar en bouwer Boy van Dijk werd zondag door de poli tie op zijn vakantieadres gebeld. „Ik kreeg te horen dat er een flink aantal ruiten is ingegooid. In het verleden is al voor tussen de twintig- en dertigduizend gulden aan ruiten van dat ge bouw vernield. Er schijnen twee verdachten te zijn opgepakt De schade probeer ik te verhalen. Maar ja, van een kale kip kun je niet plukken." „Ik vind het schandalig", zegt Kleijn. „Het waren dezelfde gas ten die eerder brand stichtten in het gebouw en die ook keer op keer de ruiten van het vredes- monument kapotmaakten. Dat monument is uiteindelijk weg gehaald, maar dat is natuurlijk niet de oplossing. Het kan toch niet zo zijn dat die dronkelap pen maar him gang kunnen gaan?" t - In zorgcentrum Van filligenhof aan de Apollo- 164 is donderdag 8 augus- n 14.30 tot 16.30 uur een jrstelling over Leiden en e hofjes van Leiden. De ig bedraagt 1,25 euro. i - Bij de ingang van de Hortus Botanicus begint ig 11 augustus om 12.00 in excursie langs camivo- esetende planten. Deel- kost vijf euro. Dit bedrag usief de entree voor de s en een kopje koffie of Vanuit het bezoekers- ïm het Reigersbos in pol- rk Cronesteyn verzorgt N, afdeling Leiden, zon- augustus om 14.00 uur tcursie met als thema nen en insecten'. Insecten veel, vaak niet te ontlo- i soms hinderlijk. Maar in tuur spelen ze een belang- nuttige rol. De deelne- worden langs de bloem- plekjes van het polder- ;eleid en zien zo de relatie insecten en bloemen, excursie is zowel voor vol- nen als kinderen geschikt, oop kan in het bezoekers- ïm nog de tentoonstelling r in de omgeving' beke urden. door René van Zoen leiden - Opnieuw vloog zaterdag nacht een auto in de brand in de Merenwijk. In totaal zijn er dit jaar al 21 aangiftes gedaan van autobrand. Gedupeerden zijn nij dig en verbijsterd. Het echtpaar dat getroffen is door de brand van afgelopen za terdagnacht in de Zonnebloem is ontzet. „Wat een vlammen. Verschrikkelijk was het", zegt de eigenaresse die net met haar boodschappenkarretje komt aanlopen. Net als vele andere gedupeerden wil ze, uit vrees voor represailles, niet met haar naam in de krant „Mijn man werd rond twee uur wakker van de claxon, die afging door kort sluiting. Toen we uit het raam keken, zagen we metershoge vlammen." Het echtpaar kan moelijk zonder de auto. „Ik heb een spierziekte en mijn rikketik- je is niet helemaal goed." De ei genaresse is nijdig op de dader. „Je zou zo iemand toch bij de strot willen grijpen. Niet dat ik dat echt zou doen, maar ik ben verschrikkelijk boos. Het is ge woon mensen pesten", zegt ze fel. Een buurtbewoonster mengt zich in het gesprek. Bij een vriendin van haar uit de Mi mosaduin werd een paar maan den geleden een auto in brand gestoken. „De brand is op de zelfde manier aangestoken. Zelfs het tijdstip is gelijk, zater dagnacht rond twee uur." Haar vriendin had haar broer die nacht te logeren. Ze merkten de brand in zijn auto niet op. Toen zij 's ochtends wakker werden, was de auto al weggesleept. Een maand geleden brandde een auto uit op een parkeer- De uitgebrande auto aan de Zonnebloem in de Merenwijk. Foto: Mark Lamers plaats aan de Scilladuin. Aan de verschroeide bosjes en het roet op straat is nog te zien waar de brand was. Een jongetje uit de straat werd wakker van het ge luid van een leeglopende auto band. „Het leek net een gillende keukenmeid. Toen heb ik mijn vader geroepen. Die dacht dat ik had gedroomd, maar hij ging toch kijken. Toen zag zij vlam men boven de bosjes uitko men." De moeder van het jon getje spreekt haar twijfel uit over de aandacht die de politie schenkt aan het probleem van de autobranden. „Vlak na een brand zie je hen niet, maar dan moeten ze juist controleren. Dan zie je ineens allerlei onbe kende mensen in de straat." De eigenaresse van de auto aan de Scilladuin twijfelt of ze iets wil vertellen. „Een pyromaan vindt het toch heerlijk als er aandacht aan wordt besteed." De geeft haar mede-wijkbewo ners een tip. „Mensen moeten opletten waar ze hun auto par keren. De meeste uitgebrande auto's stonden met hun neus gericht naar de bosjes. Daar kan iemand makkelijk schuilen en wegkruipen." De gedupeerde vrouw denkt niet dat de bran den kunnen worden voorko men. „De politie heeft mij ge zegd dat zij andere prioriteiten heeft De politie liet gisteren nog we ten dat de autobranden de hoogste prioriteit hebben, maar dat preventie erg moeilijk is. Be woners van de Karperbuurt doen wel aan preventie, zij heb ben een buurtwacht „We pa trouilleren elke avond door de buurt", vertelt een woordvoer ster. „Dat doen we sinds hier twee jaar geleden twee auto's uitbrandden. We snoeien ook de bosjes en ontdoen lantaarns van bladeren, zodat we beter zicht hebben. Daardoor hopen we nieuwe branden te voorko men." assen. Ze vormen een eeu- punt van conflict tussen de eente en horeca-uitbaters. !en wil zoveel mogelijk stoe- leerzetten en zo lang moge- e klandizie buiten laten zit- En dat alles bij voorkeur op terras dat opvalt Of in elk 1 herkenbaar is als terras, e gemeente wil vooral dat enassenbeleid in regels it gevangen. Want stel je voor dat iemand rechten cunnen ontlenen aan het is van zijn buurman. En daarom wil de gemeente wel terrassen in de stad. Maar voor al niet op vlonders. Restaurant La Cloche in de Kloksteeg had zo'n opvallend terras. Een witte vlonder voor de deur, vol met planten. En bij mooi weer met eters. Een blik vanger in het toch al pittoreske steegje tussen Rapenburg en Pieterskerkhof Die vlonder lag er al twintig jaar en staat in het geheugen gegrift van iedereen die daar in de afgelopen twintig jaar ooit heeft gegeten. Maar hij De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 moest weg van de gemeente. Want de vlonder lag op de openbare weg. En dat mag niet Want als La Qoche een vlonder neerlegt, staat volgende week misschien zijn buurman klaar om een serre aan zijn voorgevel te bouwen. Twee maanden geleden vocht eigenaar Ewoud Brouwer het besluit van de gemeente nog aan bij de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Hij wilde zijn gezichtsbepalen de vlonder behouden. Het is volgens hem geen bouwwerk, want het zit niet nagelvast De gemeente denkt daar anders over, omdat de vlonder niet el ke avond naar binnen ging. Maar inmiddels is het probleem opgelost Althans, zo lijkt het De vlonder is weg. Brouwen „Ik heb nog geen uit spraak van de gemeente bin nen. Maar nadat hier de straat is opgeknapt en de gemeente oude lantarenpalen heeft laten plaatsen, vind ik dat de Klok steeg weer voldoende uitstra ling heeft. Dus heb ik 'm weg la ten halen." En dat zal voor de gemeente een opluchting zijn. Hoewel? Net als Brouwer zijn betoog voor de deur van zijn restaurant doet, komt een gezinnetje langslopen. „Is je vlonder weg? Wat zonde. Ik zou toch serieus nadenken of je dat nu wel zou doen." En dat brengt Brouwer weer ernstig aan het twijfelen. „Het restaurant gaat pas vol gende week weer open. Ik heb dus nog een week de tijd om na te denken." Terras 2 Het ene terras is het andere niet Enige tijd geleden meld den wij dat café 't Praethuys aan het Vrouwenkerkplein een terras had aangelegd. Niet zo maar een terras, maar een vlon der van vele vierkante meters. Verhoogd, om ondanks het sterk aflopende wegdek toch een gelijkvloers plankier te krij gen. Aanvankelijk moest het terras van de gemeente weg, omdat het een illegaal bouw werk was. En dat klopte, want deze vlonder zat zeker nagel vast. Maar klanten organiseer den een handtekeningenactie, en met succes. Het terras ligt er nog steeds. En het mag voorlo pig blijven. Eigenaar Ruud Lor- rier heeft een voorlopige ver gunning gekregen. Waarom mag de ene vlonder nu wel blijven liggen en de an dere niet? „Een tenasvergun- ning op een vlonder kan alleen worden afgegeven als het om losse vlonders gaat Plankieren die niet één, twee, drie te ver wijderen zijn, hebben een bouwvergunning nodig", zegt een voorlichtster van de ge meente. „En die worden niet af gegeven voor bouwwerken die zich op de openbare weg bevin den. Dan kon iedereen de rooi lijn van zijn pand verplaatsen tot aan de grens van het terras. Een wit vlonder voor de deur, vol met planten. Het gezichtsbepalen de terras van restaurant La Cloche zoals dat twintig jaar in de Klok steeg lag. Publiciteitsfoto La Qoche komt dus niet in aan merking voor zo'n vergunning." „En 't Praethuys wel. Het gaat hier om een tijdelijke vergun ning, omdat de gemeente nog nadenkt over een definitieve in richting van het Vrouwenkerk plein. Als het onder handen wordt genomen, zal deze vlon der permanent verdwijnen." Timoteus Waarsenburg den haag/leiden - Een 47-jarige vrouw uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een celstraf van een jaar en tbs met dwangverple ging, omdat ze haar eigen huis in brand had gestoken en spul len had gestolen bij Albert Heijn. De Leidse lijdt aan een psychi sche stoornis. Al dertig jaar ver keert ze geregeld korte of lange re tijd op gesloten afdelingen van psychiatrische instellingen. Het afgelopen jaar woonde ze voor het eerst sinds tijden alleen aan de Leidse De Genestetstraat. Het lukte de vrouw echter niet om een zelfstandig leven op te bouwen. Op 10 maart van dit jaar kreeg ze een paniekaanval. Eerst pro beerde ze haar eigen trui in brand te steken. Toen dat niet lukte, zette ze haar gordijnen in de hens. De Leidse belde zelf 112. De brand sloeg niet over op naastgelegen woningen. De vrouw bekende de misdrijven. Ze zou zich zo eenzaam hebben gevoeld dat ze de brand stichtte. Ook verminkte ze zichzelf regel matig. Ze zei dat ze niet alleen kon zijn en hulp nodig had. De rechtbank vonniste overeen komstig de eis van de officier van justitie. Volgens de recht bank was tbs de enige optie die nog open stond voor deze vrouw. leiden - Komende twee weken is er van alles te doen in het kader van 'zomer 50 plus': fietstoch ten, excursies, intemetcursus- sen en dansmiddagen. De acti viteiten worden georganiseerd vanuit wijkservicecentrum Vo gelvlucht in Leiden. Woensdag 14 augustus gaat om 13.30 uur een fietstocht naar Heineken in Zoeterwoude. Ook op vrijdag 16 augustus wordt Heineken bezocht, maar dan vertrekt men vanuit buurthuis Matilo. Woensdag 7 augustus staat een excursie naar de tapijtfabriek en het tapijtmuseum in Genemui- den op het programma. Men vertrekt om 08.30 uur. Vrijdag 9 augustus is er om 10.00 uur een excursie naar Museum Boer- haave in Leiden. Intemetcursussen voor senioren hebben dinsdag 13 en donder dag 15 augustus plaats in het Leidse Volkshuis. Van 10.00 tot 12.00 uur kan men daar terecht Maandag 12 augustus wordt er gedanst in de Vogelvlucht. Country Line-dansen staat woensdag 14 augustus op het programma. In buurthuis het spoortje wordt vrijdag 16 augus tus gedanst. Alle dans-midda- gen zijn van 14.00 tot 16.00 uur. Voor inschrijving of meer infor matie: 071-5313648. (advertentie) Regionale cultuurprijs De Zilveren Veer is de cultuurprijs van de regio Zuid-Holland Noord. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt en is bestemd voor mensen die bijzondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio. Als bewoner van de regio kunt u zelf kandidaten aanmelden en stemmen op een van de genomineerden. Heer informatie Haal de folder bij gemeente, openbare bibliotheek of Leidsch Dagblad. U kunt ook een folder aanvragen via het telefoon nummer 071 535 63 62 of het e-mail adres zilverenveer@mvkk.nl. Meer informatie vindt u op de website WWW.fTlvkk.nl leiden - Omwonenden van het spoor tussen station Leiden Lammenschans en de spoor wegovergang aan de Morsweg kunnen de komende twee maanden flink wat overlast krij gen door nachtelijke werkzaam heden aan het spoor. Ook het verkeer ondervindt hinder door dat een aantal overwegen bij toerbeurt zal worden afgesloten. Railinffabeheer heeft opdracht gegeven om op 12 augustus te beginnen met vemieuwings- werkzaamheden aan het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. De werkzaamheden worden dagelijks uitgevoerd tussen 20.00 uur en 06.00 uur en duren tot 1 oktober. De overwe gen aan de Kanaalweg en het Roomburgerpad, Herenstraat, Telderskade, Haagweg en Mors weg zijn in die periode afwisse lend een paar nachten gesloten. Het verkeer wordt dan omge leid. Railinfrabeheer heeft huis-aan - huis brieven verspreid met de data en tijden waarop gewerkt wordt en wanneer welke spoor wegovergangen gesloten zijn. Voor vragen, klachten en op merkingen over de werkzaam heden is Railinfrabeheer tijdens kantooruren telefonisch bereik baar 010-2824406.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9