ECONOMIE Randstad presteerl beter dan verwach 'CAO kan niet via de ondernemingsraad' Moordende concurrentie nekt OPG Vreemde spelletjes' rond trailerfabriek Kromhout 'Politie in dienst van Philip Consument geeft toch meer geld uit Nestlé versterkt met Chef America Nederlander zit tien uui per week achter comput Kabelverkoop is gunstig voor KPN P&G sluit jaar heel gunstig af Bush optimistisch over economie Microsoft maakt broncodes vrij Minder winst bij Britse bank HSBC Reclame Casema niet misleidend f Bonden hebben bij TNC nog slechts adviesfunctie Bedrijfshal in Swifterbant leeggehaald tijdens vakantie personeel Winstval voor Nutreco Akzo koopt poederverffabrieken voorburg - Consumenten ge ven nog steeds flink wat geld uit. In mei 2002 was de indivi duele consumptie 2,1 procent hoger dan dezelfde maand vo rig jaar. De eerste vijf maanden van dit jaar kent de consumptie een stijgende lijn, zo meldt het CBS vandaag. Bestedingen aan bijvoorbeeld elektronica en au to's lagen 1,9 procent lager, maar aan voedings- en genots middelen werd ruim 5 procent meer uitgegeven. zürich - Nestlé heeft in de Ver enigde Staten een miljarden- overname gedaan. Voor 2,6 mil jard dollar in contanten koopt het Zwitserse levensmiddelen- concern Chef America, een on derneming die is gespeciali seerd in diepvriessnacks. Chef America is vooral bekend van Hot Pockets, bevroren sandwi ches voor in de magnetron. dinsdag 6 AUGUSTUS 2O02 den haag - KPN heeft de ver koop van Vision Networks Tsje chië afgerond. Door deze trans actie wordt het moederbedrijf Vision Networks opgeheven. Daardoor komt een lening van Vision Networks aan KPN te vervallen. Dat scheelt 630 mil joen euro. Bovendien neemt het eigen vermogen van KPN met 700 miljoen euro toe. Vi sion Networks werd in 1997 op gericht omdat KPN de kabelac tiviteiten moest verkopen. In het bedrijf werden onder meer belangen in Casema en ComTel ondergebracht. KPN stak er destijds 771 miljoen euro in. Washington - Voedings- en wasmiddelenconcern Procter Gamble heeft in het vierde kwartaal van zijn gebroken boekjaar een nettowinst be haald van 910 miljoen dollar te gen een verlies van 320 miljoen dollar in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg van 9,6 naar 10,2 miljard dollar. P&G, onder meer bekend van Pam pers, plukte de vruchten van kostenbesparingen en had goe de resultaten bij zijn gezond heids- en cosmetica-divisie. De jaaromzet ging 3 procent om hoog tot 40,2 miljard dollar. De nettojaarwinst steeg 49 procent tot 4,4 miljard dollar. Pittsburgh - De Amerikaanse president Bush is optimistisch over de Amerikaanse economie. Waar beleggers en analisten vrezen voor een zogenaamde dubbele dip, verwijst Bush naar de lage rente en het solide mo netaire beleid. „Ik ben optimis tisch over onze economie", al dus Bush gisteren tijdens een lunch. „De fundamenten zijn sterk." Washington - Softwaremaker Microsoft gaat de broncode van een aantal programma-onder delen vrijgeven. Een Ameri kaanse federale rechter bepaal de in februari dat Microsoft die codes openbaar moest maken. De plannen van Microsoft zijn overigens nog niet goedgekeurd door de rechtbank. Door het vrijgeven van de codes kunnen bedrijven software maken die werken met het nieuwe bestu ringssysteem XP van Microsoft. londen - De Britse bank HSBC Holdings heeft in het eerste halfjaar haar winst met 7 pro cent zien dalen door de strop- penpot te verhogen van 441 tot 715 miljoen dollar. De netto winst kwam uit op 3,28 miljard dollar tegen 3,54 miljard in de eerste zes maanden van 2001. HSBC, dat wereldwijd actief is, moest de stroppenpot verho gen door de financiële crisis in Argentinië, waar HSBC grote zakelijke belangen heeft. den haag - De reclame van ka belbedrijf Casema over de snel heid van zijn internetdienst Wanadoo was niet misleidend. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren beslist. De uitspraak was een grote teleurstelling voor de Consumentenbond, die het kort geding had aangespannen, maar niet in beroep gaat. In een advertentie werd de snelheid vergeleken met adsl-verbindin gen. De gemiddelde snelheid van kabelintemet was echter hoger dan de werkelijke snel heid van Wanadoo, die volgens de Consumentenbond 'als langzaamste uit de bus' kwam. amsterdam/anp - Onderne mingsraden kunnen niet met de werkgevers onderhandelen over een CAO. Zij zijn geen zakelijke onderhandelaars, het grootste probleem is dat ze niet onafhan kelijk zijn. Dat zegt hoogleraar ar beidsrecht Verhulp in een reactie op het pleidooi van VNO-NCW via voorzitter Schraven om in de toekomst CAO's af te sluiten bui ten de vakbonden om. Leden van de ondernemings raad (OR) zijn niet opgeleid om met de werkgever te onderhan delen over de arbeidsvoorwaar den. „Een OR is juist een mee werkend systeem", aldus Ver hulp, docent aan de Universiteit van Amsterdam. Ander probleem ligt op het juri dische vlak. „Een OR kan werk nemers juridisch niet binden, tenzij die daarmee instemmen", aldus Verhulp. In de automati seringssector gebeurt dat. In het begin sloten werkgevers daar in dividuele contracten af. Met het groeien van de ondernemingen kwamen er contracten waarin staat dat de OR de werknemers kan vertegenwoordigen. Het buiten de CAO-onderhan- delingen houden van de vak bonden kan ook juridisch niet, dat is in strijd met nationale en Minder vakbondsleden Veranderingen in ledenaantal vakcentrales (xlOOO) 11(1111 =Fr V =CN Mf 1! li n t I 1 1 Ledenaantallen vakcentrales 1 januari 2002 Representativiteit vakbonden staat opnieuw ter discussie sOver de organisatiegraad van de vakbonden wordt al jaren ge twist Vorig jaar nog vonden politici van D66 en VVD dat de vakbeweging geen zitting meer hoefde te hebben in adviesorga nen als de Sociaal Economische Raad. De vakbonden rekenden eind 2000 27 procent van de beroeps bevolking tot haar leden, zo blijkt uit CBS-cijfers. In sommige sectoren komt de organisatiegraad echter nauwelijks boven de 10 procent uit, zoals in de ICT-sector. In deze 'nieuwe' beroeps groep hebben de bonden grote moeite - met name jonge - le den aan te trekken. In de jaren negentig nam het aantal leden van de vakcentrales FNV, CNV en MHP fors toe. Eind 1999 keerde het tij. De vak centrales zagen vanaf dat moment het aantal leden licht afne men. De daling zet sindsdien door. Opvallend is dat vooral mannen en jongeren de vakcentrales verlaten. Vrouwen en ou deren daarentegen zien een lidmaatschap steeds vaker zitten. Sinds 1999 verlieten minstens 39.000 mannen de vakcentrales. Dit is bijna tweemaal zo veel als de toename van het aantal vrouwen (22.000). In totaal waren op 1 januari 1999 1,814 miljoen mensen lid van een bij een vakcentrale aangesloten bond. Een jaar later waren er 1,797 miljoen leden. In 2001 verloren FNV, CNV en MHP er ruim 8000. anp - bron: cbs internationale verdragen. „De bonden kunnen niet zomaar buitenspel worden gezet", zegt de hoogleraar. Verhulp weerlegt Schravens idee dat de vakbonden niet meer vol doende werknemers vertegen woordigen. „Dat maken de werknemers wel uit. Ten eerste is de organisatiegraad niet zo laag, zeker niet in bepaalde sec toren. Bovendien voelt ongeveer 80 procent van de werknemers zich vertegenwoordigd, ook als ze geen lid zijn. Ze zien de voordelen voor het collectief, ze kijken minder naar die voor zichzelf." Ook is Ver hulp het niet eens met de uit spraak dat werknemers eerder dan vakbonden bereid zijn tot t loonmatiging. Vooral de vakcen trales handelen volgens hem over het algemeen zeer verant woord. „Tot nu toe zie ik van hun kant een zeer correcte handhaving van het Akkoord van Wassenaar uit 1982 gema tigde loonstijging, waaruit later het poldermodel voortkwam). De vakbeweging valt geen on verantwoordelijke opstelling te verwijten." Ook FME-CWM-voorzitter Kraaijeveld vindt dat OR-leden 'absoluut geen deskundige on derhandelaars' zijn. De FME- CWM ondersteunt overigens de 'actie' van Schraven 'volledig', maar het merendeel van de le den (metaal- en technologiebe drijven) zien volgens hem toch het liefst een deskundige onder handelaar aan tafel. Vooral klei ne ondernemers hebben geen tijd om zelf al die onderhande lingen te voeren. Vakbond De Unie vindt de uit spraken van VNO-NCW-voorzit- ter Schraven 'klunzig'. De op merkingen schieten daardoor hun doel voorbij en verzanden in de discussie met voorspelba re reacties. „Dit schaadt het vertrouwen tussen werkgevers en werkne mers en daar heeft niemand voordeel bij. De manier waarop Schraven de discussie aanzet leidt op voorhand tot een dood lopende weg", aldus de bond. delft/anp - Onderzoeksinsti tuut TNO in Delft is hét voorbeeld van een bedrijf waar de ondernemingsraad wel over de arbeidsvoor waarden onderhandelt met de bedrijfsleiding. Bij TNO onderhandelt de directie al 17 jaar met de OR over ar beidsvoorwaarden. Voor 1985 was TNO een semi- overheidsinstelling en het TNO-personeel volgde daar mee grotendeels de arbeids voorwaarden van ambtena ren. De bonden hebben bij het onderzoeksinstituut alleen een adviesfunctie. Zowel di rectie als OR tonen zich te vreden over de manier van zaken doen tussen beide partijen. In de contracten van de werknemers staat dat de on dernemingsraad hen verte genwoordigt en de arbeids voorwaarden voor hen af sluit. „De onderhandelingen zijn tot nu toe altijd in een goede sfeer verlopen, zegt personeelsfunctionaris Van den Berg. „We hebben on langs weer voor twee jaar (2003-2004) een overee komst gesloten voor de 50 werknemers." „De 14 instituten en de ce trale staforganen van Tl* leveren elk een lid aan centrale ondememingsra; Deze 15 COR-leden kiez uit hun midden vijf mens die de commissie arbei< voorwaarden vormen. D leden onderhandelen met directie. Voorafgaand aan nieuwe overeenkomst he de COR de wensen van achterban gëïnventariseerdL Bij de vakcentrale FNV 1 daarnaast alleen het Zweef se woonwarenhuis Ikea bi kend als voorbeeld waar d onafhankelijke vakbond4> niet deelnemen aan de CA(^ onderhandelingen. „Bij Ikea gaat het heel i treem", aldus een woordvoerster, mochten de werkneme^ zich helemaal niet or£ ren, terwijl de wet een bod op het vakbondsli^ maatschap verbiedt. Daai stelde de directie een eigi Ikea-vakbond in. Die is i onafhankelijk." swifterbant/gpd - Witheet stonden ze bij de poort, de ruim twintig personeels leden van trailerfabriek Kromhout in Swifterbant. Niet alleen is de bedrijfshal ontruimd tijdens hun vakantie, er was gistermorgen niemand om tekst en uitleg te geven. De medewerkers zijn radeloos: We zijn belazerd.' Dat de fabriek leeg staat, was inmiddels bekend. Het 'stiekem' ontruimen van een grote hal ontgaat een dorp als Swifter bant niet Maar het personeel had ge hoopt om gistermorgen duidelijkheid te krijgen over de toekomst van het bedrijf en, vooral, over hun baan. Ze kwamen bedrogen uit: de deur zat op slot en nie mand liet zich zien. Jan Brouwer, één van hen, heeft al enkele slapeloze nachten achter de rug. „Het is frustrerend, een vreselijk onzekere tijd. Of we wisten dat het slecht ging? Officieel niet, maar als medewerker inkoop vallen achteraf wel bepaalde zaken op. Eigenlijk kan ik me wel voor m'n kop slaan: ik had het moeten zien aankomen." Collega Edwin Beenen: „Ik was vorige week al een keer gaan kijken en zag dat de boel was leeggehaald. Dan besef je dat het mis is. Tja, het viel de laatste tijd wel op dat er weinig onderdelen waren. Dat was voor mij al een teken dat de zaken er niet goed voor stonden. Toch is het schandalig wat er nu is gebeurd. Dit hoort niet in Nederland." Tijdens de collectieve vakantie, gebruike lijk in deze branche, viel een brief op de deurmat bij het personeel. Strekking: Kr omhout kan niet meer aan z'n financiële verplichtingen voldoen. De medewerkers krijgen nog een loonstrookje voor de maand juli, zonder dat er geld wordt overgemaakt. Het is er simpelweg niet. Het grote probleem is dat Kromhout niet failliet is verklaard. En dus kan het GAK niet tot uitkering van de lonen overgaan. Namens het CNV is Frans Strolenberg druk bezig om schuldeisers te zoeken die het faillissement willen aanvragen. Hij hoopt morgen met dit verzoek naar de rechtbank te stappen. Strolenberg: „Vol gens de Kamer van Koophandel staat Kr omhout inmiddels op naam van ene me neer Holl uit Duitsland. Ik heb hem ech ter niet te pakken kunnen krijgen." Dat geldt ook voor de accountant van Kr omhout die in opdracht van de directie het personeel het briefje stuurde. Op merkelijk is dat hij tot voor kort aandeel houder was van de trailerfabriek, zo heeft Strolenberg ontdekt. „Er zijn vreemde spelletjes gespeeld, waar het personeel de dupe van is geworden", aldus de CNV -woordvoerder. Onduidelijk is ook de rol van Piet Klaas- sen, naar eigen zeggen op 22 juli ontsla gen als directeur van Kromhout. Hij zegt niets te weten van het leeghalen van de fabriek en wast zijn handen in onschuld. voorburg/anp - Nederlanders zitten gemiddeld tien uur per week achter de computer. De groep 25 tot 34-jarigen spant de kroon. Zij zitten 16 uur voor het beeldscherm. Daarentegen computeren 65-plussers gemid deld één uur. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gemeld na onderzoek. Het ge bruik van pc's is inmiddels wijd verspreid geraakt. Tweederde van alle 12-plussers gebruikt minstens elke maand de com puter, zowel voor werk als privé. Het CBS ontdekte een groot ver schil tussen mannen en vrou wen. Mannen brengen gemid deld twee maal zoveel tijd ach ter de computer door als vrou wen: 14 tegen 7 uur. Ooi? een groot onderscheid naa leiding. Personen met allee sisschool gebruiken de p; middeld 4 uur per week. I en universitair gediplomej doen dit wel 16 uur. Perj met een betaalde baan g ken de computer gemiddi uur per week, niet-werken uur. Dit heeft niet alleen ti ken met computergebruj het werk. De werkenden gebruiken ook vaker privé thuis. Opni lijk is het verschil in gebruï sen platteland en de sta zeer stedelijke gemeentel dat op 13 uur per week nog geen 8 uur op het dt volkte platteland. Farmaceutische groothandel OPC sluit zeven van de negen distributiecentra. ANP/Evert Elzinga utrecht/gpd - Het massa-ontslag bij de far maceutische groothandel OPG is schok kend, maar onvermijdelijk. Dat zeggen bon den en ondernemingsraad (OR). „Het blijft een heel triest verhaal", aldus OR-voorzitter De Wit. „Maar de concurrentie is moor dend. Als er nu niets gebeurt, is er straks geen groothandel meer. Dit is heel pijnlijk, honderden mensen zijn hier al 20, 30 jaar in dienst" OPG voert een drastische reorganisatie door waarbij 360 banen worden geschrapt, de helft van haar personeelsbestand. Het be drijf sluit zeven van de negen distributiecen tra in Utrecht, Nieuwegein, Groningen, Velp, Sittard, Tilburg en Alkmaar. Vanaf 2004 worden de medicijnen groten deels gedistribueerd vanuit twee nieuwe centra in Staphorst en bij Eindhoven. Die bieden werk aan zo'n 250 mensen. De be staande vestingen in Rotterdam en Amster dam blijven gehandhaafd, maar worden flink verkjeind. OPG kan niet langer de gigantische kortin gen bieden die ziekenhuizen en apothekers bedingen. De concurrentie tussen farma ceutische groothandels is zo hevig dat de winstmarges op de medicijnen nagenoeg zijn verdampt. Alleen door diep in de kosten te snijden, kunnen de bedrijven overleven. Voor het Utrechtse bedrijf wegen vooral de personeelskosten zwaar. Die zijn hoger dan bij de kleine concurrenten. De onderneming wil de reorganisatie in 2005 hebben afgerond. Eind volgend jaar moet het nieuwe distributiecentrum in Staphorst al in bedrijf zijn. Bonden en OR twijfelen of die termijn haal baar is. amersfoort/anp - Voedings- concem Nutreco heeft de winst in het eerste halfjaar van 2002 zien inzakken. Het nettoresul taat van 4,7 miljoen euro was 86 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. De resulta ten, die vanochtend werden ge publiceerd, zijn in lijn met de verwachtingen die de directie in mei dit jaar uitsprak. De omzet is in het eerste halfjaar gestegen met 2 procent naar 1,84 miljard euro. Deze stijging is vooral ge realiseerd door overnames. De resultaten van bedrijfsonder deel Nutreco Aquaculture wer den negatief sterk beïnvloed door de lage zalmprijzen. De vraag naar zalm en zalmproduc ten blijft evenwel stijgen en Nu treco verwacht een hogere winst te behalen in de tweede helft van dit jaar. Die verbetering zal echter niet genoeg zijn om de lage winst van het eerste halfjaar te com penseren. arnhem/anp - Akzo Nobel neemt de poederverffabrieken in Noord- en Zuid-Amerika en Azië van de Ferro Corporation over. H°t chemieconcern bedrijf betaalt hiervoor 73 miljoen dol lar. Met de overname wordt Akzo een van de grootste poederverf- fabrikanten in de VS. „Onze hui dige activiteiten waren nogal be perkt in Amerika. Dat verandert dus. Bovendien bouwen we onze positie in Ko rea en China verder uit", zei be stuurslid Van der Meer. De Amerikaanse mededingingsau toriteiten moeten de overname nog wel goedkeuren. Als de poederverf wordt verhit, gaat het over in vloeibare vorm. Zodra het afkoelt, wordt het hard. Het goedje hecht zich dan aan het oppervlak. Poederverf wordt bijvoorbeeld gebruikt voor auto-onderdelen, huishoudelijke apparaten en metalen ramen en panelen. amsterdam/anp - Uitzendketen Randstad heeft in het tweede kwartaal van 2002 betere resul taten geboekt dan verwacht. De nettowinst uit gewone bedrijfs uitoefening kwam uit op 14,3 mil joen euro. Analisten rekenden op een winst van 3,6 tot 4,7 miljoen euro. De winst was wel 2 miljoen lager dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. De omzet zakte 7 pro cent tot 1,36 miljard euro. Ook dit viel analisten mee. Op de beurs steeg het aandeel vanochtend flink. „Randstad is er in geslaagd zijn operationele prestaties te verbe teren in aanhoudend moeilijk economisch klimaat", zei be stuursvoorzitter Farla vanoch tend bij de publicatie van de cij fers. Het concern ziet op nagenoeg al zijn markten verbetering. Welis waar namen de inkomsten af in vergelijking met het tweede kwartaal van 2001, maar de da lingen waren minder sterk dan in de eerste drie maanden van dit jaar. Randstad schrijft dit toe aan meer inzet van zijn interceden- ten en aan strakkere controle van de kosten. Volgens Rand stad hebben de uitzendmarkten in Nederland en Duitsland het laagste punt bereikt. In de VS, waar Randstad veel heeft geïnvesteerd, ging het eveneens beter ondanks een be- Het hoofdkantoor van uitzendbureau Randstad in Diemen. Foto: ANP/Juan Vrijdag drijfsverlies van 6,1 miljoen eu ro. Het concern zette er meer in op de bulkmarkt in plaats van het plaatsen van gespecialiseer de uitzendkrachten. Dat ging wel ten koste van de winstmar ges, aldus Randstad. Door de ingezakte technologie sector heeft het concern met Yacht ook nog een zorgenkindje in huis. Deze gespecialiseerde dochteronderneming leed een operationeel verlies van 2,1 mil joen euro, vooral doordat IT- specialisten moeilijk waren te plaatsen. Randstad is in in Nederland begonnen r terugbrengen van het Yacht-kantoren. In het derde kwartaal Randstad met al zijn activi meer winst te behalen daj periode april-juni. Het concern verwacht, on<|f voorwaarde dat het ecoi|2 sche klimaat in de bela markten niet verslechtert! aandeel een winst van teift ste 15 eurocent. Dat was 1 tweede kwartaal 11 euroce^ breda/gpd - Philips heeft bijzondere opsporings ambtenaren in dienst. De rechercheurs zijn als opsporingsambtenaar onbezoldigd maar staan bij het elektronicaconcern op de loonlijst. Zij kunnen strafbare feiten binnen de Philips-bedrijven op sporen en melden aan het openbaar ministerie. De 'ambtenaren' worden voor enkele jaren aange steld door de minister van justitie, die hun aan stelling ook kan verlengen. De 'ontdekking' van dit fenomeen werd gedaan door de Roosendaalse advocaat mr. Van den Heuvel, die daarover ophel dering heeft gevraagd aan het College van Procu reurs-Generaal, dat het bestaan van de bijzondere opsporingsambtenaren heeft bevestigd. Van den Heuvel treedt op in een ontslagzaak van een hoge functionaris van Philips Lighting in Roo sendaal. Die is door een medewerker van 'Foren sic Audit' in Eindhoven verhoord. Volgens de ont slagen stafmedewerker heeft de man hem gewaar schuwd dat hij niet is verplicht vragen te Qt< woorden, maar heeft hij zich niet bekendgenje' Volgens mr. Van den Heuvel werd pas mal later duidelijk dat het om een opsporingsai,u naar ging. De ontslagen Philips-man, dertipc werkzaam in tal van kader- en staffuncties^ dat met het bestaan van de interne opspo^ dienst een geheim aan het licht is gekometo ken niemand binnen Philips die hiermee b#S was." Ia Philips-raadsvrouw mr. Nowak bevestigt hé staan, maar noemt het 'in deze zaak niet releR1 „De ondervrager is niet opgetreden als ofa ringsambtenaar en Philips doet er strafrecH ook niets mee." Haar collega Van den 1% vindt het verschijnsel echter 'heel bedreig „Dat er binnen een bedrijf heimelijk mede1 rondlopen die aan ontslag of zelfs aan straf tegen werknemers werken vind ik 19de-eeuv

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6