BINNENLAND Blokker: Door asielindustrie roofovervallen Getuigenissen in moordzaak Andrea Luten zijn tegenstrijdig >n vertrekken =Cardameer ;)chot op )ubsidie rijnse FIS in rland bijeen' d gesticht in toekersboot elijk fraude tenaren Delft -mstoring in m Den Haag telle niet in ia bespreken' iverkeer plat Overdachte tas Woede Turkse familie na vrijspraak Haagse kapper COMMENTAAR 'Alle bedrijven doen mee aan MPA-opkoopregeling' Vakbondje pesten Zieke hond ingestraald Beschuldiging in jaarverslag Herben niet houdbaar voor LPF, maar wie welImmigratie voor gezin neemt sterk toe Geen uitsluitsel over lot Fireworks-verdachte - De Nederlandse itrales zetten vandaag sen in om toeristen ilië terug te brengen Ierland. Het gaat om Sten die naar huis wil tonden op campings [üdkant van het Garda- iwerden zondag getrof- leen windhoos en ha- In totaal kwamen bij centrales achthonderd eldingen binnen. De 5 sturen ook tientallen 's naar het gebied. De Jfccht heeft bij zestig au- ruiten geplaatst. iq; - Minister Kamp van 1 vesting gaat mensen !t schot voor de huur- eigeven. Daarmee wil de nan een achterstand it jetaling voorkomen, ajsterie is verrast door aantal mensen dat eerst een aanvraag n sidie heeft ingediend, rtfom 140.000 nieuwe n binnengekomen, sterie had gerekend op al 40.000 nieuwe aan- ujussEL - Het radicale Al- Islamitisch Heilsfront partij die al bijna tien njoden is in Algerije, elopen weekeinde in g id een congres gehou- heeft de Belgische se ine-Marie Lizin gisteren reactie op een bericht rabische nieuwszender a. Die wees België juist e plaats waar het FIS ram. ilf aPAM - De asielzoekers- eiVerkendam is gister- brandstichting ander- ujontruimd geweest. De veeft een 30-jarige be- ds verdachte van de ijjchting aangehouden. r<jor de brand gewond n Honderdtachtig bewo- i,iden de boot tijdig ver zijn elders opgevan- onden laat in de avond ar hun woningen. Over ef van de brandstich- pg niets bekend. Iet college van burge en wethouders in Delft lahet openbaar ministe- ;n Haag aangifte van Qij het productiebedrijf Df van CombiWerk, een [Jyerkplaats. De gemeen- voor zover nu bekend Ie 75.000 en 100.000 eu- j|e geleden. Uit een on- lj bleek dat de hoofdver- rakele van zijn onderge- ^i tijdens werktijd of -•jrlof werkzaamheden Ichten voor privé-zaken. >c - Het centrum van Mag heeft gistermiddag 'liren te kampen gehad stroomstoring. De mi- van defensie en justi- "jdeel van de Tweede Ka ïn groot aantal winkels er last van. Volgens een irder van energiebe- :o begon de storing ir 14.30 uur. Rond had het bedrijf de lorziening hersteld. De van het probleem was :te kabel. Dam - De beroepsver- ;van psychologen ver- It de discussie tussen logen in de media over )mst van Rochelle Rik- :e openbare discussie meisje extra psychische I toebrengen, aldus de ling NIP in een verkla- rchologen hadden in de )un mening geuit over van zaken rond Ro- over de overplaatsing psychiatrische instel- :ïn - Het treinverkeer naar Enkhuizen heeft lorgen urenlang plat ge- tor een verdachte tas in rein van Amsterdam uizen. Een conductri- de tas, waaruit elektri- iden staken, rond half in een kastje van het tas maakte bovendien rend geluid. Medewer- i het Explosieven Oprui- 'Commando (EOC) had- |t elf uur nodig om vast te |dat het verdachte pak ken bom was. dinsdag 6 AUGUSTUS 2002 door Robbert Salome alanva - Puffend en druipend van het zweet vlucht Bilal Kalay- ci het gemeentehuis van Alanya in. De advocaat moet deze maandagochtend rennen voor zijn leven kort nadat een Turkse rechter zijn cliënt, de 21-jarige Haagse kapper Danny Broens, heeft vrijgesproken. Broens heeft volgens de rechter geen schuld aan een scooterongeluk met dodelijke afloop, maar de familie van het slachtoffer denkt daar anders over. Omdat de Ha genaar direct na uitspraak door zwaar bewapende militairen te rug naar de gevangenis is ge bracht, richt hun woede zich op zijn advocaat. Vooral de moeder en de zus van het slachtoffer zijn door het dolle heen. Ze gil len, huilen en vervloeken de Hollanders, die verdomde Hol landers. Uren voor de uitspraak van de rechtbank wachten Danny's va der Oscar, zijn stiefmoeder Cin dy, zijn schoonouders, een handjevol kennissen en tiental len Nederlandse en Turkse jour nalisten in de brandende zon op de komst van de Hagenaar. Als een geboeide en zwaar bewaak te Danny Broens kort na negen uur bij het gerechtsgebouw in het centrum van het door toe risten overspoelde provincie stadje wordt afgeleverd, ver plaatst iedereen zich naar bin nen. Uiteindelijk mogen alleen de ouders van Danny, de Neder landse consul en een handjevol bewakers mee de zaal in. De rest van de menigte dromt samen voor de ramen van de rechtszaal en probeert de zaak op die ma nier te volgen. Als de vrouwelij ke rechter na zo'n drie kwartier besluit dat Broens geen schuld heeft aan de dood van de 21-ja rige Halil Uslu, barst de hel los. Volgens de familie van het slachtoffer reed Broens met zo'n tachtig kilometer per uur over de voor voetgangers verboden weg. De rechter houdt de lezing van het openbaar ministerie aan. Dat gaat ervan uit dat Broens in de nacht van 24 op 25 juni met de scooter van zijn schoonouders op een weg bui ten Alanya reed. Uslu raakte door het ongeval ernstig ge wond en bezweek na een week in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. Broens, die geen rijbewijs had voor het rijden op de scooter, werd een week na het ongeluk gearresteerd. Tot gisteren ver bleef hij onder slechte omstan digheden in een gevangenis in Alanya. Volgens vader Oscar zat zijn zoon samen met 96 ande ren, onder wie moordenaars en verkrachters, in een cel van zes bij zes meter. Oscar en Cindy verwijten het ministerie van buitenlandse za ken, de Nederlandse ambassade in Ankara en advocaat Bilal Ka- layci een te afwachtende hou ding. Volgens de twee hebben de drie partijen veel te weinig gedaan om de kapper vrij te krij gen. De Nederlandse consul ontkent de aantijging ten stellig ste. „De Turkse wet is nu een maal anders dan de Nederland se." Danny's vader en stiefmoeder zijn kort na de uitspraak van de rechter opgelucht. „Maar van blijheid is geen sprake", zegt Oscar Broens. „Die moeder is wel haar zoon kwijt. Dat voelt niet lekker. Danny komt er wel weer overheen, maar die jongen komt nooit meer terug. Daar zit Danny ook het meeste mee." zoetermeer/anp - Alle 29 bedrij ven die zijn getroffen door het MPA-hormoonschandaal willen meedoen aan de opkooprege ling voor hun varkens. Dit bete kent dat de veehouderijen die aan de voorwaarden van de re geling voldoen, hun varkens la ten slachten en het vlees laten vernietigen, zo meldt het Pro ductschap voor Vee, Vlees en Ei eren (PVE). Het gaat om enkele tienduizen den varkens van 29 bedrijven. Normaal gesproken gaan er we kelijks tussen de 300.000 en 350.000 varkens naar de slacht. De slacht begint waarschijnlijk vandaag in de loop van de dag. Als alle bedrijven aan de voor waarden voldoen, kan de rege ling maximaal 8 miljoen euro kosten. De verwachting is dat enkele bedrijven buiten de boot vallen. Een speciale commissie beslist hierover. Het ministerie van landbouw schiet het geld voor de regeling voor, maar alleen voor bedrijven die aantoonbaar geen schuld hebben aan de besmetting met het MPA-hormoon. De sector wil het geld terugbeta len uit de claim die zij bij de ver oorzakers van het schandaal gaat neerleggen of uit een hef- fing. De levering van het besmette voer kwam in mei aan het licht. Uit onderzoek bleek dat twee Ierse bedrijven verantwoordelijk waren voor de productie en de levering van het MPA. De sector wil deze bedrijven laten op draaien voor de schade. Op 27 bedrijven hebben varkens zwaar vervuild voer gegeten, de twee andere bedrijven hebben varkens uit de eerste groep op gevangen omdat de dieren op hun eigen bedrijf in het gedrang kwamen. De biggen op de 29 bedrijven die geen vervuild voer hebben gehad, blijven gespaard. Het ministerie van landbouw en de varkenssector kwamen vorige week overeen dat alle varkens die het zwaar vervuilde voer hebben gegeten, in het slacht huis afgemaakt moeten worden, en het vlees vernietigd. Het al ternatief, de varkens stuk voor stuk laten testen om het vlees toch te kunnen verkopen, was te duur. Bovendien wilden de su permarkten het vlees niet in de schappen hebben. Even leek het erop dat de levensmiddelen branche van gedachten veran derde, maar de voorwaarden die zij stelde, botsten met Europese afspraken. Een publiciteitscampagne van de Dierenbescherming om het vlees toch in de winkels te krij gen, had geen succes. Gisteren heeft de Dierenbescherming nog een laatste fax gestuurd naar de betrokkenen om hen op andere gedachten te brengen. loenen - In het Gelderse Loenen behandelt paranormaal paragnost Anneke Dorland een hond op de Loe- nense pony- en paardenjaarmarkt. Dorland behandelde in mei onlangs nog een orang-oetang in Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. Foto: ANP/Martin Hollering Als het aan werkgeversvoorzitter Jacques Schraven ligt, staan de vakbonden voortaan bij CAO-onderhandelingen buiten spel. In de optiek van Schraven zijn vakbonden achterhaalde en verstarde instituten waarmee het geen goed zaken doen is. Met het passeren van de vakbonden bepleit de werkge versvoorman indirect ook voor de afschaffing van de collec tieve arbeidsovereenkomst. Hij wil in de toekomst alleen nog op bedrijfsniveau onderhandelen. Als het Schravens bedoeling was om met zijn uitspraken de vakbonden de gordijnen in te jagen, is hij daarin geslaagd. Bij de FNV spreken ze over een oorlogsverklaring en de vak centrale dreigt nu uit het overleg in de Sociaal Economische Raad en de Stichting van de Arbeid te stappen. De werkge vers lachen ondertussen in hun vuistje. Het gaat Schraven er namelijk niet in de eerste plaats om om de vakbonden op een zijspoor te zetten. Hij wil wel even la ten zien dat centrum-rechts aan de macht is en dat de vak bonden bij de komende CAO-onderhandelingen hun loonei sen maar eens flink moeten matigen nu het zo belabberd gaat met de economie. Schraven begeeft zich echter op glad ijs door de verhoudin gen zo op scherp te stellen. De basis van de Nederlandse welvaartsstaat is gelegen in het poldermodel waarin de werk gevers arbeidsonrust afkochten met - ten opzichte van het buitenland - geringe loonstijgingen. Als de werkgevers nu klagen dat de lonen te hard zijn gestegen, dan vergeten ze dat ze daar zelf debet aan zijn. De werkgevers mogen in hun handen knijpen dat de vakbonden hier zo timide zijn. Wellicht is die goedmoedige opstelling van de vakbonden debet aan het verschijnsel van vergrijzing en leegloop waar mee zij nu worden geconfronteerd. De vakbondsbonzen mogen wel eens de hand in eigen boezem steken, uit hun ivoren toren komen waar ze al jaren met de werkgevers ge- noegelijk verkeren en weer eens voor de werknemers hun mouwen opstropen. assen/anp - De eerste dag van de rechtszaak tegen de 27-jarige verdachte van de moord op An drea Luten heeft het openbaar ministerie (OM) in een lastig parket gebracht. Twee van de acht getuigen die de rechtbank in Assen gisteren moest horen, kwamen met tegenstrijdige ver klaringen. De verdachte ontkende weder om schuldig te zijn. Ook sprak hij de beschuldiging tegen dat hij zijn ex-vriendin heeft gepro beerd te vermoorden. Volgens advocaat A. Moszko- wicz heeft het OM geen techni sche bewijzen tegen zijn cliënt. Dna-onderzoek heeft uitgewe zen dat de schaamhaar cfie op het lichaam van het meisje is gevonden, niet van hem afkom stig is. Hij hecht weinig tot geen waarde aan de getuigenissen die gisteren zijn afgelegd. De ver dachte zou echter twee jaar ge leden tegenover zijn vijf jaar jongere collega, de 22-jarige kroongetuige uit Zuidwolde, na ettelijke biertjes bekend hebben de moordenaar te zijn van An drea. Met de handen om de nek van zijn collega zou de verdach te hebben voorgedaan hoe hij het meisje had gewurgd. De aanleiding zou zijn geweest dat het meisje hem had afgewezen. Gisteren zei de getuige echter dat de verdachte nooit de naam Andrea Luten had genoemd. Toen hij zijn collega vroeg of het meisje Andrea Luten was, kre gen de twee ruzie en verliet hij ijlings de woning van de ver dachte. Later op de middag kwam hij hierop terug. Na tijdens een schorsing te hebben nagedacht, zei de kroongetuige dat de ver dachte hem wel bevestigend had geantwoord op de vraag of het meisje Andrea Luten was. Hij hield deze lezing vol, ook na dat hij op de consequenties van meineed was gewezen. Ook een andere getuige heeft de afgelopen jaren wisselende ver klaringen afgelegd. De vrouw meldde al een paar dagen na de dood van Andrea tegenover de politie dat zij het fietsende meisje samen met een jongen op de bromfiets had ge zien. In 2001 kreeg de vrouw een klassenfoto van de verdach te te zien. Zij herkende hem destijds niet als de bromfietser. Gisteren kreeg zij de foto op nieuw te zien en herkende hem wel meteen. De rechtbank heeft gisteren acht van de negen getuigen gehoord. De moeder van de verdachte was te zwak om te worden on dervraagd. Op 9, 12 en 15 au gustus volgen nog eens achttien getuigen, onder wie de ouders van Andrea Luten. laren/anp - Jan Blokker, mede eigenaar van Blokker Holding, geeft in het jaarverslag van het concern de 'complete asiel- en il- legalenindustrie', onder wie poli tici, de schuld van het grote aan tal roofovervallen. „Nederland is een beetje dom geweest", meent Blokker. Tot de Blokker Holding horen naast de winkelketen Blokker en de speelgoedwinkels Intertoys en Bart Smit, ook Leen Bakker, Casa, Xenos en Marskramer. Topman Blokker zegt dat het aantal roofovervallen op de win kels van het concern verontrus tend groot is. „In een winkel werken betekent anno 2002 in Nederland een gerede kans heb ben op een kwade dag in de loop van een pistool te tijken of een mes op de keel gezet te krij gen", aldus Blokker. Het overgrote deel van deze overvallen wordt volgens de za kenman gepleegd door allochto nen. „De daders hebben vooral een Antilliaanse, Marokkaanse of Oost-Europese achtergrond. Dit wisten de medewerkers van de winkels al jaren, maar achter eenvolgende regeringen hadden het niet door", stelt Blokker. „Beroepsmoralisten die een complete asiel- en illegalenin- dustrie op gang hielden, samen met de gezagsdragers die Ne derland als gidsland presenteer den en met hun tolerantie de drugsmaffia vrij spel gaven, zijn medeverantwoordelijk voor een sociale verloedering die onder meer in onze winkelstraten tot uiting komt." De achtereenvolgende regerin gen hebben geen goed beleid gevoerd, meent Blokker. Blokker pleit voor meer politieagenten op straat Het blauw dat er de afgelopen jaren bij is gekomen, schijnt volgens de ondernemer vooral de vingers blauw te schrijven op het bureau. „Het aantal agenten per 100.000 in woners behoort tot het laagste in Europa." De zakenman benadrukt in het jaarverslag dat het concern een groot aantal zeer gewaardeerde allochtone medewerkers in dienst heeft. „Veel van deze actieve, op maat schappelijke integratie gerichte nieuwe landgenoten van bui tenlandse afkomst staan zelf aan het 'front' in onze winkels en sommigen van hen hebben het traumatiserende effect van een overval aan den lijve ondervon den." Joost Eerdmans. Foto: GPD/Harmen de Jong door Ap van den Berg en Erwin Tuil den haag - Hoe sterk staat een fractievoor zitter/partijleider als zijn fractie hem niet volledig steunt, als partijbaronnen hem dringend adviseren op te stappen en als een groot deel van zijn achterban hem ziet als saai, zonder charisma en zwak? Dat is de vraag die Mat Herben zich op zijn vakan tielocatie in Italië moet stellen. Het ant woord is simpel: zijn rol is uitgespeeld. Mat Herben ontpopte zich na de brute moord op Pim Fortuyn als de woordvoerder en nieuwe partijleider van de Lijst Pim For tuyn. De LPF was radeloos en leek reddeloos zon der Fortuyn, maar Herben kwam als een duveltje uit het doosje tevoorschijn. Als lei der. Met een ongekende winst trok de partij de Tweede Kamer binnen en Herben zat, voor hij er zelf erg in had, met de WD'er Gerrit Zalm en CDA-leider Jan Peter Balke nende aan tafel te praten over een rege- Gerard van As. Foto: ANP/Robin Utrecht Winny de Jong. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Ferry Hoogendijk. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Het aantal bui tenlanders dat naar Nederland emigreert om hier te trouwen of samen te wonen groeit sterk. In 2001 kwamen bijna twintigdui zend mensen voor gezinsvor ming naar Nederland. Dat is ruim dertig procent meer dan het jaar daarvoor, toen het er nog vijftienduizend waren. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de twintigduizend 'gezins- vormende immigranten' kwa men er vorig jaar 6.500 uit Tur kije en Marokko, zeventienhon derd meer dan in 2000. Ook uit westerse landen zoals de Ver enigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland kwamen meer mensen over om in Nederland een gezin te stichten. Gezinshereniging (het overhalen van gezinsleden uit het buiten land) neemt de laatste jaren juist sterk af. Twee jaar geleden kwamen er nog meer dan ze ventienduizend gezinsleden over naar Nederland. Dit aantal is in één jaar tijd met ruim drie duizend afgenomen. In totaal kwamen vorig jaar 133.000 immigranten naar Ne derland. Dit evenaart het in 2000 gevestigde record. Een der de van de immigranten heeft de Nederlandse nationaliteit. Hier onder vallen ook Antillianen. Het aantal immigranten met een niet-Nederlandse nationali teit steeg met drieduizend per sonen naar 94.000. Deze stijging is vooral te danken aan het snel stijgende aantal gezinsvormin gen. Daarnaast kwamen er bijna tweeduizend meer buitenlandse studenten in Nederland een op leiding volgen. Het aantal asielmigranten daal de in 2001 licht: van 28.400 naar 27.260. Er kwamen vooral min der asielzoekers uit zogeheten traditionele herkomstlanden als Somalië, Afghanistan en Irak. Uit landen als Angola, Sierra Leone en Sudan, alsmede be paalde deelrepublieken van de voormalige Sovjetunie, komen de laatste jaren juist meer asiel zoekers. ringscoalitie. Ga er maar aan staan, dacht menigeen op het Binnenhof. Ook de onder handelingspartners CDA en WD beseften dat en stelden zich coulanter op dan het ge val zou zijn geweest bij iedere willekeurige andere partij. De onervarenheid van de LPF werd minder uitgebuit dan mogelijk was. Desondanks is niet geheel ten onrechte de indruk ontstaan dat Herben steken heeft la ten vallen. Te veel, vindt een deel van de LPF-achterban. Zijn positie is onhoudbaar geworden en op volgers dienen zich voorzichtig aan. De Al- phense projectontwikkelaar Gerard van As is de afgelopen weken gegroeid, maar wordt niet geroemd om zijn grote mond. Ook frac tiesecretaris Joost Eerdmans wordt ge noemd, maar hij is jong en wordt door som migen gezien als ongehoord ambitieus. Fer ry Hoogendijk ziet zichzelf de fractie aan voeren, maar is onacceptabel voor zowel 'partijbaronnen' en leden. Winny de Jong dan? Ook zij zal niet op de onvoorwaardelij ke steun kunnen rekenen van de achterban. Al is het maar omdat ze wordt gezien als een vat emoties dat ieder moment kan ontplof fen. Herben heeft grove fouten gemaakt in de af faire-Bijlhout; hij is afgegaan als een gieter bij het debat over de regeringsverklaring. Hij etaleerde zich als een kat in een vreemd pakhuis. Hij is geen begenadigd debater, geen charismatisch politiek leider. En dus, stellen ook de partijaanvoerders in het land vast, kan hij maar beter opkrassen. De kritiek uit zijn fractie kan Herben nog af doen als een gezond intern debat. Maar sa men met de kritiek van de regiocoördinato ren die de onuitgesproken steun lijken te hebben van de waarnemend partijvoorzitter Ed Maas, is er een spreekwoordelijk mes in de rug van Herben gezet. De boodschap aan Herben is zonneklaar hij heeft zijn krediet verspeeld. Voor hem tien anderen, vinden LPF'ers. En vinden andere criticasters. Maar heeft iemand zich afgevraagd wie het stokje voor lange tijd kan overnemen? almelo/gpd - Het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht trekt in een lijvig rapport wel conclu sies over de persoon van de 35- jarige man die wordt verdacht van brandstichting bij SE Fire works, maar verbindt daar geen advies aan of hij bij een veroor deling tbs met (dwangverple ging moet krijgen. Dit zegt de Almelose persrechter Inden. De rechter heeft nog niet eerder meegemaakt dat het PBC op een dergelijke wijze een onderzoek afrondde. De Utrechtse justitiële observa tiekliniek geeft in haar rapport geen toelichting waarom het ad vies over wel of niet tbs achter wege is gebleven. Het is de bedoeling dat officier van justitie Stam donderdag zijn strafeis presenteert tegen de man die wordt verdacht van op zettelijke brandstichting die leidde tot de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei 2000, met 22 doden tot gevolg. Voor de af handeling van de zaak is het juist van belang in hoeverre de man op de rampdag toereke ningsvatbaar was en hoe ge vaarlijk hij voor de samenleving is als hij zonder (dwang)behan- deling weer vrij komt. Door de onvolledigheid van het rapport is het vrijwel zeker dat het proces opnieuw wordt aan gehouden en dat de PBC-mede- werkers eerst in de rechtszaal als getuigen worden gehoord over hun bevindingen en over het ontbreken van het advies. In te genstelling tot wat de verdachte eerder aankondigde werkte hij wel mee aan het zeven weken durend PBC-onderzoek. De man werd eind januari vorig jaar als verdachte aangehouden en zit sindsdien in voorlopige hechtenis. Hij zou de fatale brandstichting hebben bekend tegenover een undercoveragent die zich voordeed als medege vangene. Ook werden op zijn sportbroek voor hem belastende vuurwerksporen gevonden. De verdachte ontkent en zegt dat hij ten tijde van de ramp lag te

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3