LEIDEN REGIO Oud-Poelgeest hoeft Oranjerie niet te slope JDETIJ I Copepad koestert ook dode bomen Gered uit grijpgrage handjes van kleinkinderen Zaak tegen 'monster van Ter Aar' doorgeschoven naar september Extra aandacht vrijwilligers Jury werkt lange lijst af Rommelmarkt voor Rode Kruis Cursussen in Warmond Geen treinen door uitloop nachtelijke werkzaamheden Gemeente Oegstgeest verliest rechtszaak tegen beheerder van landgoed Provincie overweegt inhaalverbc op 'dodenwi de Bijenkorf (^1 dinsdag 6 AUGUSTUS 2O0; Zij aan zij zwoegen bewoners van het Copepad om hun tuintjes zo groen mogelijk te maken. Foto: Eric Taal alphen aan den rijn - Als deel nemer aan de Entente Florale Internationaal beoordeelt de jury Alphen aan den Rijn vrij dag niet alleen op zijn groene kleur. De keurmeesters letten ook op de gemeentelijke visie op groenbeleid en de prakti sche uitvoering daarvan, zoals het stedelijk groen in het open baar, in voortuinen en op be drijfsterreinen; op recreatieve en toeristische voorzieningen; op natuur in de stad in samen- hang met het ecologische bui tengebied en inrichting zoals vijvers, straatmeubilair en bloembakken. Alphen denkt vooral te kunnen scoren met de medewerking door bewo ners en het natuurlijk groenbe- heer. De steden en dorpen die mee dingen in de internationale competitie: België: Tielt en Omal/geer; Duitsland: Celle en Pase; En geland: Bath en Thorpe Salvin; Ierland: Ennis en Stradbally; Frankrijk: Evian en Yvoire; Oostenrijk: Pinkafeld en Antau; Slovenië: Ptuj en Kos- tanjevica; Tsjechië: Frdek Mi- stek en Teleci; Hongarije: Paks en Géderlak en Nederland: Al phen aan den Rijn en Ommen. schoffel het mos tussen de stoeptegels weg. De vijfjarige Michelle van Steijn staat gecon centreerd met een voor haar lengte aangepaste schoffel de aarde te bewerken. Ze weet pre cies wat wel en niet moet blijven staan. Alleen de hond van de fa milie Rengers valt uit de toon. Die doet niets en ligt te suffen op één van de schuine hout snipperpaadjes die de lange linttuin in meer stukken verde len. Joop Rengers zegt grappend dat hij zijn zoons nog kan ver murwen om mee te helpen, maar dat hij die rothond maar niet aan de arbeid krijgt. „We kwamen hier ruim een jaar gele den wonen. Onder meer vanwe ge die prachtige tuin voor de deur. Blijkt dat we daar zelf iets voor moeten doen. Kijk, dat was niet bij de koop inbegrepen." Rengers is niet de enige die grapjes maakt. Er heerst een uit gelaten sfeer aan het Copepad. Frans de la Ram Belje, die als enige geen ligusterhaagje in zijn voortuin heeft staan, wordt vriendschappelijk gepest. „Als het vrijdag misgaat en wij die Entente Florale niet winnen, is dat jouw schuld. Want jij hebt dat haagje weggehaald." RUNWOUDE - Rijnwoude gaat extra aandacht besteden aan vrijwilligers in de gemeente. De komende weken kiezen de be woners van Rijnwoude een commissie die zich buigt over de vraag welke vrijwilligers dit jaar een prijs verdienen. Hier voor moeten zij een aanmel dingsformulier invullen dat wordt gepubliceerd in een loka le krant. Rond 7 december wordt bekend wie de vrijwilli gers van het jaar zijn. Het is de bedoeling dat uit elke kern van Rijnwoude een winnaar komt die een oorkonde krijgt. Met de prijs beloont de gemeente de vrijwiliggers voor hun inzet en verdiensten voor het vereni gingsleven in de dorpen. Bo vendien wil zij het vrijwilligers werk hiermee promoten. Tot vorig jaar kende Rijnwoude ook een sportveriaezing, maar die ging ter ziele toen sponsor Ra bobank afhaakte. De gemeente zag geen kans om het jaarlijkse evenement nieuw lezen in te blazen. voorschoten - De Voorscho- tense afdeling van het Rode Kruis houdt vrijdag een rom melmarkt. Van 9-15.30 uur staat de deur van het gebouw aan de Einsteinlaan 3 open. De op brengst is bestemd voor het plaatselijke Rode Kruiswerk. warmond - In 't Trefpunt in Warmond beginnen op maan dagavond 9 september diverse cursussen. Deelnemers leren met klei te werken of tekenen. Er zijn aparte cursussen voor kinderen en volwassenen. Op geven: 071-3011109. alphen aan den rijn - Er rUSt geen zegen op de werkzaamhe den aan het spoor tussen Al phen aan den Rijn en Leiden. Omdat het werk vannacht niet vlotte, konden vanmorgen de eerste drie treinen tussen Al phen en Leiden niet rijden. De Nederlandse Spoorwegen zagen de uitloop aankomen en zorg den tijdig voor bussen om de reizigers te vervoeren. Niemand bij de NS kon vertellen waarom het nachtelijke werk uitliep. De vertraging volgt amper twee dagen na de ontsporing van een werktrein vlakbij Leiden. Even voorbij het industrieterrein Roomburg raakten de rails zon dagochtend zo beschadigd dat de rest van de dag nodig was om ze te repareren. Het treinstel wordt gebruikt voor herstel werkzaamheden aan het spoor. Ook toen moesten de NS de rei zigers in bussen vervoeren. De werkzaamheden, regulier onderhoud inclusief een ingrij pende aanpassing van de spoor wegovergang bij de Kanaalweg in Leiden, duren ten minste tot begin oktober. door Nancy Ubert oegstgeest - Gebouw De Oranjerie op landgoed Oud-Poel geest mag blijven staan. De gemeente Oegstgeest verloor de rechtszaak die zij tegen de beheer- en exploitatiestichting van het landgoed had aangespannen. De tonnen die Oud- Poelgeest had moeten besteden aan de sloop van het ge bouw, kan de stichting na twee jaar procederen gebruiken om De Oranjerie op te knappen. Volgens directeur Dool van Oud-Poelgeest zijn de drie gro te zalen in De Oranjerie een noodzakelijke aanvulling op de ruimten in het kasteel en in het voormalige koetshuis die door hun authenticiteit niet rolstoelvriendelijk zijn. Door de gebouwen te gebruiken voor congressen kan de stichting het onderhoud en de restauratie van het land goed bekostigen. De Oranjerie moet zo worden aangepast dat mindervaliden hier terechtkunnen. „Als het gebouw rolstoelvriendelijk is, kunnen nog meer mensen gebruik maken van de faciliteiten van Oud-Poelgeest", zegt Dool. „Ook ligt er een plan klaar voor herstel en aanpassing van het park en de tuin rondom De Oranjerie. „Zodat het een fraai geheel gaat vormen en een aanwinst kan zijn voor het landgoed." „We zijn teleurgesteld", reageert een juriste van de ge meente op de beslissing van de rechter. Ze kan nog niet aangeven of Oegstgeest in hoger beroep gaat tegen het vonnis. Het juridische gesteggel tussen beide partijen had te ma ken met de vraag of De Oranjerie een op zichzelf staand gebouw is. De gemeente bestrijdt dat. Dool heeft altijd ge zegd dat De Oranjerie losstaat van de twee andere gebou wen die in 2000 tegen de vlakte zijn gegaan. „Het is geen drie-eenheid." De gemeente ging er vanuit dat bij die sloop ook De Oran jerie zou worden meegenomen. Omdat de stichtin gerde de sloophamer daarvoor te gebruiken, stapte geest naar de rechter. Zij was van mening een goe spraak te hebben gemaakt. In ruil voor de aan- en i bouw van de hotelaccommodatie in het Koetshuis z de drie gewraakte gebouwen, waarvan het voormali nerintemaat Jong Poelgeest nog gebruik heeft gei voor 31 juli 2000 met de grond gelijk zijn gemaakt, omwonenden hebben daarop gerekend", aldus de j In het voordeel van Oud-Poelgeest heeft de rechter steld dat het tijdens de onderhandelingen niet duid geweest dat De Oranjerie ook moest verdwijnen. Taxatiedag oud speelgoed in Leiderdorp door Peter Groenendijk rijnsaterwoude- De vincie Zuid-Holland c weegt op korte termijn permanent inhaalverbo te stellen op de provin weg N207. Ambtenaren derzoeken de mogelij den daartoe naar aanlei van het ernstige ongeval afgelopen zaterdag, wa een 33-jarige automo om het leven kwam. Over enkele jaren w naast de N207 een busl aangelegd. Dan wordei twee banen voor gev verkeer gescheiden dooi middenberm en is inf onmogelijk. Maar wet der Chris Vink van cobswoude liet gisteren ten dat dat hem te duurt „Het inhaalve moet er zo snel mogelijl men. Het ongeluk van z dag had daarmee bij\ beeld voorkomen kui worden", aldus Vink. Een woordvoerder vai provincie laat weten d< provincie de woorden Vink serieus neemt. „1 aanleiding van het ong en de oproep van de houder gaan wij kijke een inhaalverbod ove hele lengte van de we korte termijn mogelijk i situatie op de N207 is m lijk niet veilig genoeg." De dodenweg staat al j bekend als onveilig, aantal ongevallen op deel van de weg tussei phen aan den Rijn en 1 gom is groot in 2001 den op dat traject zeker tien serieuze ongev plaats, waarbij vier me om het leven kwamen N207 heeft zo de bijn 'de dodenweg' verwoi In maart 2001 is de n mumsnelheid op de verlaagd van honderd tachtig kilometer per kort na een aantal ern ongelukken. Volgens houder Vink is die maat al een eerste goede staj weest. „Daardoor is het tal ongevallen afgenoi maar nog lang niet void de." door Janneke Dijke leiderdorp - Zonder schroom haalt Hans Schalkwijk 325 euro tevoorschijn en geeft het aan het Leiderdorpse echtpaar. „En jij had eigenlijk helemaal geen zin om te gaan", stamelt mevrouw tegen meneer in Hotel Ibis in Leiderdorp. „Dit hadden we niet gedacht." Haar man vindt het geld leuk, maar is er vooral te vreden mee dat zijn Marklin- speelgoedauto uit de jaren der tig nu gerestaureerd wordt en een plekje krijgt in de Toy Galle ry in Brummen. „Thuis staat dat ding maar te staan, afgeschermd voor de kleinkinderen. Het mu seum kan er iets mee." Hun naam geven ze liever niet, op advies van Schalkwijk, taxa teur bij het speelgoedmuseum. Om de naamsbekendheid te vergroten hield de Toy Gallery gistermiddag een taxatiedag oud speelgoed in Leiderdorp. Vol gens Schalkwijk kregen mensen in het verleden wel eens last als in de krant had gestaan voor hoeveel geld ze oud speelgoed aan het museum hadden ver kocht. „Sommige mensen gaan je dan telefonisch lastigvallen, of er wordt ingebroken. Heel ver velend." De Leiderdorper had nog meer voor zijn auto kunnen vangen, als zijn vader bij het in elkaar zetten van de auto zuiniger op de doos was geweest, of als hij in zijn jeugd extra verwend was. „Ik was een jaar of zeven, het was rond 1936, toen ik deze au- Tijdens de zomermaanden is de Bijenkorf tijdelijk veranderd in een bonte dierenw Met nu vanaf 20 tot 35% korting op tijgers, leeuwen, panda's, olifanten, ijsberen, konijnen, herten, pinguïns, ijsberen, dolfijnen, giraffen, wolven en nog veel meer pluchen beesten. Ook verkrijgbaar op www.bijenkorf.nl De Bijenkorf zet de toon. KUK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BUENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0.30 PER MINUUT). door Peter Groenendijk ter jlar - De zaak tegen de zestigjarige man die verdacht wordt van moord op vier Groningse prostituees, wordt op nieuw aangehouden. Tijdens een pro forma-zitting die vanmiddag plaats heeft, verzoekt het Openbaar Ministerie de rechtbank om extra tijd voor onder zoek. Het OM verwacht dat de zaak in september wel kan beginnen. De verdachte vermoordde in de jaren zeventig in en rond Ter Aar twee vrou wen op gruwelijke wijze en verwierf daarmee de bijnaam 'het monster van Ter Aar'. Hij zat achttien jaar vast voor die twee moorden. In 1991 kwam hij vrij en vestigde zich in het Groningse Harkstede. In november 2001 werd hij echter opnieuw gearresteerd. De man bekende al snel dat hij drie Groningse prostituees had vermoord. De politie beschuldigt hem sinds maart ook nog van de moord op een vierde prostituee. De zaak werd al eerder aangehouden, omdat de politie toen nog 'bergen werk' te doen had in het onderzoek naar de moorden. Het onderzoek werd bovendien bemoeilijkt, omdat de ver dachte weigert mee te werken aan een psychologisch onderzoek. Het OM wil de deskundigen laten onderzoeken of de verdachte bij het plegen van de moorden toerekeningsvatbaar was. Volgens een woordvoerder van het OM is het onderzoek nu bijna af. „Wij vra gen de rechtbank een nieuwe zittings datum vast te stellen. Vermoedelijk wordt dat begin september." De ver dachte wordt intussen niet meer verde digd door advocaat W. Anker, maar door de Amsterdamse advocaat G. Ha mer. Anker treedt namelijk al op als ad vocaat van de nabestaanden van één van de vermoorde prostituees. Taxateur Hans Schalkwijk bekijkt de Marklin-auto uit de jaren dertig. „Er moeten glaasjes in deze ramen, die heb ik nog wel liggen." Foto: Henk Bouwman to kreeg van een collega van mijn vader die altijd dure ca deaus gaf', zegt hij. De aanvul lende sets met lampen en een motor kreeg hij echter nooit. Had hij de lampen wel gekre gen, dan had hij nog eens 230 euro extra gekregen, en had hij de bij de lampen horende doos nog, dan had hij er zelfs 270 eu ro voor ontvangen. „Het kwam praktisch niet voor dat een kind de lampen kreeg", verklaart Schalkwijk. Een bewaarde doos is al helemaal zeldzaam. Personeel van de Toy Gallery brengt de Marklin-auto in oor spronkelijke staat, verzekert de taxateur. „Er mankeert van alles aan. De deur is stuk, een spat bord ontbreekt. Er moeten glaasjes in deze ramen, die heb ik nog wel liggen", zegt hij, ter wijl het echtpaar hem verbaasd aankijkt. „Het is leuker om zo iets helemaal in orde te maken dan als je het gaaf in je bezit krijgt." Het Leiderdorpse echt paar neemt zich voor om, als de auto in de vitrine staat, eens een kijkje te nemen in Brummen. En dat is precies waar het het museum om te doen is. Een leu ke auto op de kop tikken is mooi meegenomen, maar het is geen hoofdzaak, zegt Gemma Harm- sen, bestuurslid van het muse um en aanwezig als gastvrouw. Zij houdt de volgorde van wach tenden in de gaten, die stuk voor stuk minimaal een half uur zitten te wachten. Harmsen: „Sinds we deze taxaties houden, krijgen we 5.000 bezoekers extra per jaar." Daarom is ook het bezoek van Aleid Bombeke uit Zoeterwoude welkom. Zij haalt een oude puz zel uit haar tas. „Het is het enige speelgoed dat ik van mijn oma heb, uit het einde van de negen tiende eeuw. Zelf heb ik er veel mee gespeeld, maar mijn doch ters heb ik er niet mee laten spe len. Ik zag intussen dat het toch wel bijzonder was." De puzzel bestaat uit een aantal plankjes met sprookjesachtige afbeeldin gen met daarin zeshoekige uit sparingen. In de uitsparingen staan halve spreekwoorden, die passen bij de tekst op de achter kanten van de puzzelstukjes. Het kleinood is niet veel waard, stelt taxateur en Leidenaar Jan Mulder. „Er zijn een paar stuk jes nagemaakt en de originele doos ontbreekt. Jammer, want anders zou het meer waard zijn. Wat zal ik zeggen? Tien gulden?" Het kan Bombeke niet veel schelen. Juist de emotionele waarde, versterkt door het siga- renblikje van opa waarin ze de puzzelstukjes opbergt, is be langrijk voor haar. Waarom ze het dan wil laten taxeren? „Ik wil er graag meer van weten." Mul der adviseert haar een geschie denisboek over puzzels. „Daarin staat vast en zeker wat je zoekt." Alphense straat schaaft aan ligusterhagen door Nancy Ubert alphen jlan den rijn - Als groen ste stad van Nederland neemt Al phen aan den Rijn het in de En tente Florale competitie op tegen de winnaars van de negen ande re Europese landen. Het Copepad is er klaar voor. Vrijdag, aan het einde van de middag, stopt de bus na een lange Tour d'Alphen aan het Polderpeil. Dan stappen de jury leden uit en lopen ze tussen het hoekhuis van Heske Breen en dat van Leo de Koning en Eric Mulder door. Daarbij moeten de geveltuintjes in de smaak vallen, denken de 'poortwachters' van het Copepad. Eenmaal door de smalle steeg wacht de belangrij ke bezoekers een plaatje van een buurttuin, een ware lusthof. Maar zo ver is het nu nog niet. De bewoners van het Copepad hebben nog vier dagen de tijd. En deze maandagavond wordt er keihard gewerkt. Niet alle 24 huishoudens zijn vertegenwoor digd, maar het is dan ook va- kantiëtijd. „Gewoonlijk hebben we toch een opkomst van bijna honderd procent", zegt Piet Ma- dcm, secretaris van de bewo nersvereniging trots. „Doordat wij bereid zijn hier de handen uit de mouwen te steken, geeft de gemeente ons dure beplan ting en andere extraatjes." De buurttuin herbergt niet alleen uiteenlopende soorten heide zo dat er bijna altijd wel een struik in bloei staat, maar ook verschil lende bomen. Zeifis dode, want op de bewust neergelegde kron kelige stammen groeien tal van vetplantjes. De dakplataan, ge kregen omdat Alphen in 2001 de groenste stad van Nederland is geworden, heeft een ereplaats. Samen met de gedenksteen die daarbij hoort. Heske Breen is gevraagd om op de beoordelingsdag - waarvoor van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een programma is samengesteld - mee te toeren met de internationale jury, de Nederlandse delegatie van En tente Florale, burgemeester Schoof, wethouder Groen in 't Wout en een aantal medewer kers van de gemeente. „Eigenlijk neem ik de plaats van mijn part ner, Douwe de Vries, in." De Vries, overleden in februari van dit jaar, werd de groenambassa- deur van Alphen genoemd. Hij was het gezicht van de bewo nersparticipatie, waarmee Al phen vrijdag flink denkt te sco ren. Bijna 3.000 vrijwilligers hel pen bij het groenonderhoud van het openbaar gebied en dat moet wedstrijdpunten opleve ren. „Douwe was zo actief', zegt Heske Breen. „Hij kon de men sen zo goed stimuleren. Ook de kinderen. Die hielpen hem maar wat graag mee in de tuin. Mijn naam kennen ze niet eens. Ik ben altijd de vrouw van Douwe geweest. Iedereen mist hem." De klompen, die hij altijd droeg als hij aan het werk was, liggen begraven in de buurttuin. „Ik vond dat wel symbolisch." Ondertussen werken de bewo ners hard. Niet alleen in het wijkhof, die vol uiteenlopende soorten heide staat, maar ook in de voortuintjes. Geen grasspriet je mag vrijdag verkeerd groeien. De ligusterhaagjes voor elk huis (op één na) worden gelijk ge snoeid. Een man wrikt met een (advertentie) t/m 18 augustus

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12