Slapen op stand voor een 'prikkie' Geen wonder dat Duitsers naar Nederland komen Angst, strijd, steun en mannen Badmode i el Aviodome toch op Schiphol R3 Ambassadeurs naar Scott the Magician CEAUSCSCUhtCOUC ilatcj; hiphol blijven wellicht f twee historische vlieg- i achter als het nationaal raartmuseum Aviodome elystad verhuist. Aviodo- recteur A van der Holst niet afwijzend' tegenover se. Aviodome op Schip- uit op 31 december zijn 101 n. De collectie verhuist 'ar iet Luchtvaart Thema 1 n Lelystad, dat in de zo- 1 ïaanden van 2003 open- Volgens Van der Holst n er steeds meer signalen t Haarlemmermeer om iets van het luchtvaarterfgoed in de gemeente te bewaren. „We kunnen in Lelystad toch niet onze hele collectie tonen. Dat probleem kan worden op gelost door één of twee vlieg tuigen op Schiphol te statione ren." Aviodome overweegt de suc cesvolle bustours over het Schipholterrein voort te zetten. Die tours organiseert het mu seum sinds 1 juni van dit jaar, onder leiding van oud-KL- M'ers en voormalige Fokker- medewerkers. Verslaggeefster Nancy Ubert is met Leid- se minima op groepsvakantie. Negen eenoudergezinnen verblijven in recrea tiecentrum De Woensberg in Blaricum. Vandaag deel twee van een serie impressies. De een heeft het via de Raad Daad winkel gehoord, de ander las het in de krant. Sommige vrouwen hebben el kaar de tip gegeven dat de gemeente Leiden in samenwerking met de Paas- heuvelgroep een speciale vakantie or ganiseert voor (eenoudergezinnen met kinderen tot 12 jaar. De zoon van Fien is eigenlijk een jaar te oud, maar niemand die daarop let. Het is ookzo'n schat van een gozer, zeggen de vrouwen tegen elkaar. Fien is een oude bekende, dus voor haar werd een oogje toe geknepen. Voor Fien moet af en toe een beetje ge zorgd worden. „Maar volgend jaar mag het echt niet meer Fien", maakt gast- moeder Elly duidelijk. „Van mij wel, maar van de organisatie niet. Je kan dan nog wel met je dochtertje komen." Fien wil dat niet begrijpen en wordt bij na boos. „Ik ken me jonge toch niet al leen late", treurt ze in onvervalst Leids. Ook coördinatrice Ria Molenaar, die een dagje vanuit Leiden is overgeko men, is onverbiddelijk „Hij zou dan op kamp kunnen." „Ik ga volgend jaar weer", weet Amal nu al zeker. „Ik heb mijn schaamte moeten overwinnen als bijstandsmoe der, ik heb mijn angst voor een groeps vakantie opzij moeten zetten maar weet nu hoe bijzonder het is." „Je leeft te bang", concludeert Marlies. „Begrijp me goed, ik val je niet aan, maar ik zie dat in de manier zoals je met je zoontje omgaat Je mag hem best wat meer los laten." „Ik weet het. Ik ben altijd bang dat hem iets overkomt. Maar hij is ook het enige dat ik heb." Later op de avond, als de kinderen in bed liggen, vertelt Amal over haar strijd tussen haar Marokkaanse afkomst en de Nederlandse cultuur die ze voor een groot deel eigen heeft gemaakt „Mijn huwelijk is stukgelopen op de funda mentalistische inslag van mijn ex." De warme aandacht en het begrip van de andere vrouwen ontroeren haar. „Ik wist niet dat een groepsvakantie ook zo goed voor mezelf kon zijn." Gastmoeders Elly en Carla luisteren maar mengen zich geen enkele keer in dit gesprek „We hoeven niet overal bo venop te zitten", verklaart Carla even later.„Als het nodig is geven we onder steuning, maar veel beter is dat ze din gen met elkaar uitwerken." „Laten we eerlijk zijn", zegt Marlies. „We komen hier allemaal voor hetzelf de." „Vandaar dat hier geen mannen zijn", grapt Judith, de oudste van het stel. „Die krijg je niet mee." „Ja", klinkt het bijna in koor, die zijn veel te bang om zichzelf tegen te ko men." Judith is zelf over de mannen begon nen, maar wil het daar eigenlijk niet over hebben, zo maakt ze duidelijk „Ik ben op dat gebied uitgestreden. Ik ben echt een zelfstandige vrouw gewor den." DINSDAG 6 AUGUSTUS 2002 Koopjes zijn altijd leuk in de zomermaan den. Want het lijkt elk jaar weer alsof het va kantiegeld sneller uit de portemonnee vliegt dan die verdraaide thermometer wil stijgen. Het chique hotel De Beukenhof in Oegst- geest heeft er één. En een leuke, voor Ne derlandse begrippen. De kamers zijn deze maand 25 procent goedkoper. Dat is fiks, maar de prijzen zijn er dan ook niet mis. Zonder korting betaal je er 175 euro voor de Bedstede tot 680 euro voor de Hooizolder Suite. En dan zit de ha- vermoutsepap 's ochtends er niet bij inbe grepen. „Maar het zijn ook geen standaardkamers", legt A Fajardo uit, verantwoordelijk voor de Guest Relations in De Beukenhof. Voor dat geld beschikken de gasten over een espres so-apparaat, supermoderne audio- en tv- apparatuur, dvd's, cd's en in de suites zelfs infrarode warmtecabines. Toch blijkt het moeilijk om in de zomer maanden de superdeluxe kamers aan de klant te brengen. „Deze maand is het erg rustig, dus daarom geven we een flinke korting", legt Fajardo uit. Zo rustig zelfs dat - bij wijze van spre ken - afgelopen nacht de knaagdieren het rijk alleen hadden in De Beukenhof, van oorsprong een middeleeuwse herberg. De rest van de week zijn er tot nog toe drie vier kamers per nacht geboekt. Het zijn juist de goedkoopste kamers die moeilijk volkomen. „De mooiste kamers lo pen wel, maar dat is ook de doelgroep waar op wij ons richten. Hoewel natuurlijk ieder een welkom is." Dat blijkt uit de gastenlijst, waar De Beuken hof trots vermeldt dat onder meer koningin Beatrix, Maria Callas, Liz Taylor, Montgo mery en Prins Bemhard De Beukenhof een avond hebben bezocht Maar ook het voet volk komt er binnen..Zelfs toeristen", aldus de receptionist. „Die reageren op de walk in rate. Zeg maar de last-minuteprijs. Vorige week hadden we overnachtingen van 150 en 200 euro. Dan wordt het een grote competi tie met de andere hotels in de omgeving om als eerste helemaal vol te zitten." En? Gelukt met deze spotprijzen? „Nee. we hadden he laas nog een kamer vrij." Nee, in de Splash gaan ze naar alle waarschijnlijkheid niet: de ambassadeurs die donderdag zijn uitgenodigd voor de traditionele ambas sadeursdag in attractiepark Duinrell. De heren en dames krijgen 's middags een keuri ge receptie in de Orangerie op het complex, een wel komstwoordje van Roderick van Zuyien van Nijevelt, een optreden van Scott the Magi cian en zijn assistente Miss Muriel en een borreltje. Ambassadeurs van meer dan dertig ambassades maken in het Wassenaarse park hun opwachting. De ambassa deur van Korea, zijne excel lentie Yong Kyoo Kim, is uit geroepen tot speciale gast Onder de andere gasten ver tegenwoordigers van 'grote' landen, zoals Duitsland en de Verenigde Staten. Maar ook tal van ambassadeurs onbe kende landen als Oezbekis tan, Kazachstan, Bangladesh, Bolivia, Sudan en Eritrea. Vorig jaar een leuke slangen- printbikini gekocht met zo'n grappig broekje met korte pijp jes? Is dat nou jammer. Want prints van tijgers, slangen en an dere reptielen kunnen deze zo mer echt niet meer. Wil je op het strand nog een beetje de blits maken, dan moet de bikini een felle kleur hebben. Roze of lila of oranje. En het broekje met pijpjes is al helemaal uit Dat wil zeggen: daarin flaneren dit jaar de heren over het strand. En je gaat je toch niet in een mannen- zwembroek vertonen? Nog even wat meer over de mannenzwembroek. Die heeft deze zomer dus bij voorkeur korte pijpjes, en doet verder net jes waarvoor het kledingstuk be doeld is: de edele delen verber gen. Het korte, strakke zwem broekje waarin de contouren van de inhoud gedetailleerd zichtbaar zijn, is dit jaar abso luut not done. De zogeheten 'ballenknijper' staat met stip bo venaan de zwarte lijst van het in dit soort zaken gezaghebbende For Him Magazine. En de man met string krijgt de weinig aan trekkelijke titel 'misser van het seizoen'. Terug naar de bikini. Een goede bikini is klein. Superklein. Dat vinden niet alleen de mannelijke strandgasten, maar dat is ook de mening van min of meer serieu ze trendwatchers op internet De bijgeleverde foto's tonen wulps kijkende dames gehuld in - in derdaad - minuscule boven- stukjes. Het bewijs is geleverd. Heel leuk allemaal, maar voor de dames die gezegend zijn met wat grotere borsten is dat na tuurlijk helemaal niks. Twee kleine textiele driehoekjes kun nen nou eenmaal niet zo veel hebben. En laten er nou op de één of andere manier steeds meer jonge meiden komen die met gemak het oerdegelijke badpak van hun oma kunnen vullen, maar die toch graag een beetje aantrekkelijk op het strand willen verschijnen. Het zal dan ook wel niet toeval lig zijn dat er juist dit jaar voor het eerst een beetje behoorlijk aanbod is in trendy bikini's 'voor de grotere cupmaat'. Ver koopster Judith van Body Boos ters aan de Stille Mare in Leiden laat trots de collectie verstevigde en voorgevormde bikini's zien. „Ook handig als je niet zo veel hebt", weet ze. „En volgend jaar wordt deze collectie nog veel groter." Groot nieuws dus. En dat in het jaar van de kleine bikini. De Schalke-huiskamer in het clubmuseum. Publiciteitsfoto attractie van de stad. Wie zich nog een beetje kind voelt, kan ook terecht bij de modelspoor baan in een voormalige kolen mijn. Niet voor niets wordt de spoorbaan omschreven als een van de grootste ter wereld. Op een oppervlakte van 700 vier kante meter ligt ruim 4100 me ter rails en de 200 treinen met in totaal 3000 wagons maken er een reis vanaf de Duitse Noord zee, dwars door het Ruhrgebied, langs de Rijn, via het Boden- meer naar Zermatt am Matter- hom in Zwitserland. Het geheel is de verwezenlijking van een jongensdroom. Be drijfsleider Norbert Hannig is een van de vijf mensen die met de aanleg begonnen in hun kel dertjes in Gelsenkirchen en in 1998 terecht konden in de voor malige omkleedruimte van de mijnwerkers. Een van de vijf hobbyisten legde het geld op ta fel en de baan werd in dik een jaar opgebouwd. „We trekken 60.000 mensen per jaar", zegt Hannig. „Maar liever had ik in Oberhausen gezeten. Dan wa ren het er veel meer geweest" Die opmerking zegt veel, zo niet alles over Gelsenkirchen. natuurlijk geen vakantieoord. Leuk voor een paar dagen, maar zeker niet voor twee weken." De rondleiding wordt verzorgd door gids Jorg, duurt 75 minu ten, is gelardeerd met veel over bodig geneuzel, maar blijft leuk. Vooral dankzij het bezoek aan de sobere kleedkamers en een inpandig kapelletje, dat je in Eu ropa verder alleen nog vindt in het Nou Camp stadion van Bar celona. Voor een aardig bedrag kunnen de grootste Schalke- fans er trouwen. Poeh, het valt niet mee. Een sta dion met uitschuifbaar veld en verschuifbaar dak als grootste V9M Gelsenkirchen is niet ver en niet duur. In de om geving zijn natuurpar ken, verschillende kaste len en voor kinderen is het attractiepark Wam er Bros Movie World in Bottrop een must. Aan schaf van een 'RuhrPott- Card' geeft recht op een aantal gratis extraatjes, te vinden op www.ruhr- pottcard.com De cultuurliefhebber heeft in Gelsenkirchen en omgeving weinig te zoeken. v &e»tsdU3*a rtss Het modelspoor mag er ook zijn. Al hadden ze zelf liever in Oberhausen gezeten. Publiciteitsfoto Door Gertjan van Geen en Paul de Tombe Ze bevestigt meteen het vermoeden: Gelsenkirchen heeft bepaald niet veel te bieden als 'FreizeitstadfJe vindt er wat industrieel erf goed, kasteeltjes, parken en musea, maar verder nauwelijks iets at tractiefs. Op de vraag watje als toerist 'unbedingt' gezien moet heb ben in de stad, geeft de VW-informatrice in het kantoor op de Hein- rich König Platz drie antwoorden: 'Die Arena, die Arena, die Arena.' Oké, er is ook een modelspoorbaan te bezichtigen, maar daarmee houdt het echt wel op. Geen wonder dus dat de Duitsers uit het Ruhrgebied in de vakantie massaal naar de Hollandse kust komen. Toch vreemd dat de persoon die door Gelsenkir chen wordt betaald om de stad aan te prijzen, slechts negatieve reisadviezen geeft. Een stads wandeling maken? „Niet echt nodig. De Altstadt is lang niet zo mooi als die van Düsseldorf zegt ze. „Nee, als je echt wat ap arts wil zien, moet je naar de Arena. Dat is een droom." Op dus naar Die Arena Auf Schalke, het nieuwe stadion, de trots van Gelsenkirchen, met een Nederlandse link. Allereerst door de voormalige oefenmees- ter Huub Stevens. Hij leidde de club naar grote successen en is als dank uitge roepen tot trai ner van de eeuw van het elftal van de eeuw. Verder heeft Youri Mulder het er als spits tot de reservebank ge schopt Aan de buitenkant springt met een de 'Tausend Freunde Mau- er' in het oog. De plaquettes vermelden de namen van de fans die 500 DM hebben bijge dragen voor de bouw, onder het motto: '1000 Freunde die zusam- menstehn, dann wird der FC Schalke niemals untergehn'. Voor een rondleiding moetje el ders zijn. In het Schalke-muse- um aan de nabijgelegen Kuzor- raweg, vernoemd naar de legen- 'b' iet ultieme vakantiegevoel ervaren? Stuur de foto die dat weer oproept in eweet haalt uw 'gevoelige plaat' de krant. U kunt uw foto opsturen naar, cel ch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, afgeven bij de balie aan de iveltstraat 82 of in jpg-formaat (hoge resolutie) zenden naar 3o tie.ld@damiate.hdc.nl. Toeristische attracties in Gelsenkir chen? „Die Arena, die Are na, die Are na", vat de Duitse VW- voorlichtster de mogelijk heden kort en krachtig sa men. Publiciteits foto darische middenvelder die van 1923 tot 1949 onafgebroken in het eerste speelde. Bedrijfsleider van het museum met de gebruikelijke prullaria, foto's en videobeelden over de successen van de bijna honderd jaar oude club, is Stephan Ehrenteit Hij zegt dat gemid deld 7 k 8000 bezoekers per maand naar 'het modernste sta dion van Europa' komen. Lo gisch in een gebied waar werken en voetballen allesbepalend zijn. „Het is aardig groen in de om geving, maar het Ruhrgebied is ongepland en heel bijzonder*. Zo kwalificeert Ajolt Elsak- :s) de foto, waarop hij samen met Alexander van Mazijk op van Nicolae Ceausescu staat, een vakantie in Roemenië bezocht de Leidse student geschie- .r Jmet zijn in bestuurskunde afgestudeerde kameraad ook hoofd- ikarest. id die vol staat met gebouwen die aan Ceausescu herinneren, het Paleis van het Volk bijvoorbeeld, waarvoor hij de hele oude 'istad plat heeft laten leggen. Zevenduizend woningen en der- ifken heeft hij ervoor laten slopen en 30.000 mensen kwamen it te staan omdat de man zo nodig het grootste gebouw van ild wilde neerzetten. Dat is het ten slotte niet geworden - het jon in Washington is groter - maar het geeft wel aan dat Ceau- als partijleider en president een enorm stempel op het land gedrukt, voordat hij eind 1989 tijdens de revolutie door het volk werd afgezet en geliquideerd. En wij wilden wel eens zien waar die man nou begraven lag." Dat wilde of kon niemand in Boekarest vertellen aan de twee Leide- naars. Maar in de Lonely Planet-reisgids vonden ze een vermelding dat de afgezette communistische dictator wel eens op de Ghencea- begraafplaats zou kunnen liggen. „Toen we daar liepen te zoeken, kwamen er twee politieagenten op ons af, die heel moeilijk deden. Ze wilden ons het graf wijzen, maar van fotograferen kon geen sprake zijn. Dat mocht absoluut niet en zij stonden er juist om ervoor te zorgen dat dat verbod werd nage leefd en te voorkomen dat het graf een protest- of bedevaartsplaats wordt. Maar vervolgens raakten we in gesprek over de levensom standigheden in Roemenië. Daarbij kwamen ze helemaal los en het eind van het verhaal was, dat zij deze foto maakten. Dat maakt dit plaatje voor ons heel apart."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11