DUIN BOLLENSTREEK Politiesurveillant verdwijn uit Duin- en Bollenstreek Een lint van tentjes onder de koude douche des hemel; Spanning stijgt bij Skuytevaert voor bezoek kroonprins Speurtocht naar het verhaal van Late Lady Cursus internet voor ouderen Auto en carport in brand gestoken Jongerencursus zelfvertrouwen Ouders graven bij Noordwijk-op-Zee Deelnemers EK zeilen kamperen op het Katwijkse strand nfflii streek - De Stichting Welzijn Ouderen Teyiingen geeft weer een cursus internet voor oude ren. Sassenheimers, Warmon- ders en Voorhouters van 55 jaar en ouder kunnen zich opgeven de stichting, telefoon 0252- 231805. De cursus beslaat vijf lessen van anderhalf uur en kost 65 euro. hillegom - Een aan de Haven in Killegom geparkeerde auto is afgelopen nacht rond tien over een in brand gestoken. De brandweer kon het vuur blus sen. Een getuige zag drie jon gens wegrennen. De politie is op zoek naar hen. Twee uur la ter werd een stapel hout naast een carport aan de Van de Woestijneheem in brand gesto ken. Het vuur sloeg over naar de carport, die daardoor brand schade opliep. katwijk - Tieners met een wan kel zelfvertrouwen kunnen hun assertiviteit opvijzelen bij de zesdaagse cursus Brainpower, van de Katwijkse stichting Ku bus 85. Docent J. Heemskerk leert de deelnemers met behulp van oefeningen opkomen voor zichzelf, nee zeggen en grenzen stellen. Ook leren de cursisten omgaan met situaties waarin ze worden gepest. Er is plaats voor maximaal twaalf deelnemers, in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. De cursus begint op 8 oktober en kost 30 euro. Opgeven kan via 071-4033323 noordwijk - Een nieuwtje bij het tweede Noordwijk-op-Zee- festival, aanstaande zaterdag in Noordwijk. Voor het eerst staat ook voor ouders schatgraven op het programma. Zij kunnen, net als hun kroost, mooie prij- zeti'uit het strand opdiepen. Verder staan de bekende de- mbnstrades, kinderspelletjes en livemuziek op het programma. dinsdag 6 AUGUSTUS 2002 katwijk - Bij de Katwijkse zeil vereniging Skuytevaert loopt de spanning langzaam op. Zater dag, op de laatste dag van de Europese Hobie Cat zeilkampi- oenschappen, bezoekt kroon prins Willem-Alexander het Kat wijkse strand. De voorbereidin gen om alles op rolletjes te laten verlopen, zijn in volle gang. Woordvoerder H. Minnee noemt het officiële bezoek 'een gigantische eer'. „Maar de zenu wen beginnen nu zachtjes te ko men. Het is een hoop extra or ganisatie, zoiets doen we niet el ke dag." Het is onduidelijk of prinses Méxima meekomt naar Katwijk. Een woordvoerster van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) zegt dat dat niet gepland is. Ook Minnee heeft er nog niets over gehoord. „Het is een bezoek van de kroonprins en wat hij verder meeneemt, zien we ter plekke wel." Gisteren kwamen afgevaardig den van de RVD, de politie, de beveiliging, de gemeente en de provincie Zuid-Holland om het draaiboek door te nemen. Welke route legt de kroonprins af, waar gaat hij aan boord van de red dingsboot en op welke plek ko men de dranghekken om het publiek op een afstandje te hou den? Alle stappen werden nauwkeurig nagelopen, nu zo goed als alles klaarstaat op het zuidstrand bij de Katwijkse zeil vereniging. Willem-Alexander arriveert za terdagochtend om 10.15 uur op de zuidboulevard, waar hij naar het strandvak van Skuytevaert wordt begeleid. Na de koffie en een rondje over het terrein, stapt hij aan de waterlijn op de sloep van de Katwijkse Red dingsbrigade, die hem naar een jacht brengt waarmee hij nog verder de zee op gaat naa startplaats van de catama Rond 11.30 uur wordt het zoek weer terug op het st verwacht. Minnee verheugt zich voor; de kleding van de kroonp „Het is weliswaar een offi bezoek, maar wel in vrijet kleding. Dat is heel bijzoi Maar ja, je gaat op het stran eenmaal niet in pak lopen." door Peter van Egntond katwijk - Een tentje opzetten op het strand. Eigenlijk mag het niet, maar deze week knijpt het gezag een oogje toe. Want hon derden bezoekers en deelne mers van de Europese kampi oenschappen catamaranzeilen strijken dezer dagen neer in Kat wijk. Midden in de zomer, ter wijl alle campings vol zijn. Wat moet je dan, als organisatie? Je laat ze gewoon kamperen naast hun boot. Even nog had organisator Skuy tevaert een bijveld van Quick Boys op het oog als kampeerge legenheid. Maar al die tentha ringen zouden de grasmat maar verwoesten. Bovendien, dou ches en toiletten waren er niet. Dus slingert nu het kleurige lint van tentjes tussen de duinrand en de haag catamarans. Met Oostenrijkers, Duitsers, Engel sen, Italianen - allerhande volk. Een paar Katwijkers staan er ook. Scheelt toch weer een fiets tocht van huis naar het strand. Behalve wat avontuurzin en misschien een scheutje roman tiek, is het vooral pragmatisme dat de kampeerders naar het strand drijft. Een hotel is duur, een campingplaats zeldzaam. De kust is gratis, al lever je er een permanent en kansloos ge vecht tegen het zand. Het zijn vooral Duitsers die hun tent tegen de duinrand hebben opgezet. Dat is geen sinecure, want de steile helling van zand moet gecorrigeerd. De kunst is om een egale maar ook stabiele plek voor de tent te creëren. „We zijn met zes mensen een dag bezig geweest om een ver hoging te maken", wijst Eric Rieve naar de groene tent die te vens als bierhal gebruikt wordt. „Vreselijk. En overal is zand. In je eten, in je slaapzak, in je bier als je niet uitkijkt. Maar die ver hoging, die zakt niet meer weg." Rieve en zijn Zuid-Duitse vrien den kunnen het weten, want ze zitten er al sinds vorige week donderdag. Met weinig wind en veel regen - twee minpunten voor zeilliefhebbers. Als het re gent en de boot ligt aan wal, wordt van het leven genoten aan de grote tafel in de groene tent. Op de 'bierbank', zoals de Duitsers het uitdrukken. De keuken is een bijna onder het zand bedolven gaspit, een olie lamp zorgt voor sfeer. Het belangrijkste verschil met een gewone camping dat de Duitsers kunnen bedenken, is dat ze de douche missen. „Dat wil zeggen, de warme douche. Uit de hemel krijgen we af en toe een koude. Maar wat maakt het uit. Het is goedkoop, en we zitten dicht bij de boten." Waarom zijn hier eigenlijk zo veel Duitsers op het strand? Omdat ze toch al de grootste groep buitenlandse deelnemers zijn in de botenrace. En mis schien omdat ze alleen daar - alle clichés bevestigend - onge stoord him worst kunnen bra den op een vlammetje bij de trekkar van de catamaran, en hun bierblikken kunnen open trekken. Rieves kameraad Hanno Hardt heeft ook het cultuurverschil met Nederlanders opgemerkt. „Jullie zijn een gelukkig volk, dat ongestoord en spontaan van het leven kan genieten. In Duitsland zou het ondenkbaar zijn een feest met karaoke en bingo te organiseren tijdens een Euro pees kampioenschap. Maar jul lie doen het. En stappen vervol gens gerust met tien man het podium van de grote feesttent op om te gaan zingen - spon taan. Prachtig." Maar de Duitsers blijven zelf achter bij hun tent. Met het bier, en de zee, en een goed gesprek over de trainingswerk van van middag. En die vierde plaats die Rieve wist te bemachtigen in de voorkwalificaties. En als ze 's avonds, na het tem men der watéren, hun hoofd te rusteleggen op de opblaasma- tras, hoeven ze de ogen maar te sluiten om muziek te horen. Een xylofoon van tientallen boten, om precies te zijn. Met metalen masten als klankstaven en zwie pende touwen als slaginstru menten die in de wind hiin toonladders tingelen, in onna volgbare, caraïbische ritmes, op gezweept door het blazen van de wind. En op de achtergrond ruist de zee. Gutenacht Kat- waik... (advertentie) door Roza van der Veer bollenstreek - De politiesurveillant verdwijnt uit de Duin- en Bollenstreek. Dat heeft het re gionaal college van het politiekorps Hollands- Midden besloten. De huidige surveillanten blijven wel in dienst van de politie. Die be paalt voortaan hoe ze worden ingezet. De politiesurveillant is vooral in de Duin- en Bollenstreek een bekend fenomeen. Veel van deze 'agenten', die een contract hebben voor zes jaar, surveilleren in winkelcentra tijdens koopavonden, op de drukke zater dag, tijdens weekmarkten of in de uitgaans centra in het weekeinde. Daarnaast doen met name in de zomermaanden gemeenten als Noordwijk en Katwijk een beroep op de ze controleurs. Op die manier hebben de gemeenten meer 'blauw op straat', een van de grote wensen van veel inwoners en ge meentebesturen. Voordeel voor de gemeen ten was dat ze zelf konden bepalen hoeveel en op welke uren ze graag toezicht wilden. De laatste jaren bleek dat het korps Hol lands-Midden geld moest toeleggen op de surveillanten. Ook werd het lastiger om deze toezichthouders te vinden. Veel contractan ten vonden betere banen of stroomden door naar een 'gewone' agentenbaan. Met het gevolg dat gemeenten op papier toezicht inhuurden maar in de praktijk niemand kreeg. Dat was reden voor het regionaal col lege, waarin alle burgemeesters uit het ge bied van Hollands-Midden, de politieleiding en het openbaar ministerie zijn vertegen woordigd, de functie van surveillant onder de loep te nemen. Het verdwijnen van de surveillanten bete kent volgens politiewoordvoerder J. Nele mans niet dat het werk van deze toezicht houders verdwijnt. „Het werk is namelijk heel nuttig. Alleen gaat de politie zelf meer bepalen waar deze mensen worden ingezet. Dat kan bijvoorbeeld bij een regionaal eve nement dat de dorpsgrenzen overschrijdt in plaats van een rondje over de weekmarkt." De burgemeesters van de Bollenstreek, de politiechef en een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie gaan wel overleg gen over een nieuwe manier om aan d meentelijke wensen om toezicht te volc Volgens Nelemans is de politie bij vooi geen voorstander van de aanstelling vai zondere Opsporingsambtenaren, de heten BOA's. „We willen niet allerlei i sen met een opsporingsbevoegdheid, eindelijk vallen ze wel allemaal onder antwoordelijkheid van de politie." Datzelfde geldt voor de Lissese burgen ter Van Zon. Lisse, dat als eerste een sui lant inhuurde, heeft twee jaar geledei eerste ook weer punt gezet achter het tract met de surveillanten. „Ons probl was dat wij vooral toezicht nodig hebbei dens de nachtelijke uren in het weekei En dan kon je de surveillant die maar beperkte taak heeft, niet inzetten. Bo dien was het heel duur, want een survei kost bijna net zoveel als een gewone a| Lisse heeft, na een tijdje een observatiet te hebben ingehuurd, nu ook om extra tieuren gevraagd. En daar willen we evt eel best voor betalen", aldus de Lissese gemeester. door Gerard Baas sassenheim - Op 26 september 1944 even na vier uur 's mid dags werd een Amerikaanse B- 17 geraakt door luchtafweerge schut. Het fatale schot doodde een van de negen bemannings leden en zette de bommenwer per in vuur en vlam. Het vlieg tuig, de Late Lady II genaamd, redde het niet om veilig in Enge land aan te komen en stortte aan de Heereweg in Lisse neer op bollenvelden nabij de Engel- bewaarderskerk. Van deze ge beurtenis heeft de gemeente Lisse een kleine tentoonstelling gemaakt met een paar wrak stukken en kopieën uit een boek over neergehaalde Amerikaanse bommenwerpers. Een aardige tentoonstelling, maar niet echt bijzonder. Dat was de mening van de 25- jarige Erwin de Mooy, een Sas- senheimer die in het Lissese ge meentehuis op het archief werkt. „Ik heb dit altijd een fas cinerend verhaal gevonden en ik kon me zo voorstellen dat ande ren, en dan vooral kinderen, dat ook vinden." De Mooy heeft het niet daarbij gelaten. Hij besloot een paar maanden geleden om het verhaal van de Late Lady II compleet te maken en zette op internet een paar advertenties en oproepen. Misschien kan ik de voorstelling aanvullen en le vendiger maken, was zijn voor zichtige gedachte. Inmiddels is De Mooys leven nogal omgegooid. Door een stortvloed aan reacties, ook van enkele bemanningsleden en hun kinderen, is het bijna een obsessie geworden. Het lot van de Late Lady II, onderdeel van het 749-ste squadron van het Achtste Leger van de Airforce, is zijn dagbesteding gaan beheer sen. „Eén e-mail heeft me op het spoor gezet. Wat leuk dat een jong iemand van 25 jaar een boek over dit onderwerp gaat schrijven', stond er. Dat liet me niet los en kort daarna heb ik besloten om inderdaad een boek te gaan schrijven." Ordners De Mooy is sindsdien keihard aan de slag gegaan. Nagenoeg elk vrij uurtje is opgegaan aan de bommenwerper. „Ik zat bijna altijd tot diep in de nacht te werken. Mijn vriendin en mijn familie vonden dat niet altijd erg geslaagd en nu heb ik de af spraak gemaakt dat ik in het weekeinde vrij neem." De vele uurtjes zijn niet zonder resultaat gebleven. Op de eetta fel in zijn ouderlijk huis staat een dikke rij met ordners waarin tips, verhalen en documentatie zorgvuldig zijn gerangschikt. Maar toch heeft De Mooy het verhaal nog lang niet rond. „Ik dacht dat ik er een makkie aan zou hebben om het verhaal compleet te krijgen, maar er is echt zo veel te vertellen. De Late Lady II werd bijvoorbeeld ook de Jayhawk genoemd, maar nie mand heeft me kunnen vertel len waarom. Ook weet ik niet waar in Nederland het vliegtuig is geraakt." Van de negen bemanningsleden overleed er een direct na de in slag van het luchtafweergeschut. De meeste anderen hadden tijd om met parachute uit het vlieg tuig te springen en vonden, met hulp van het verzet, hun weg naar een veilig adres of naar be vrijd gebied. Twee werden ge vangen genomen. De Mooy kent de adressen waar drie Amerika nen ondergedoken hebben ge zeten, maar meer dan dat weet hij niet. Hij zoekt dan ook naar mensen die kunnen vertellen over het lot van die drie die in Leiden zijn ondergedoken. „Het gaat om onderduikplekken in de Wasstraat, de Johan de Witstraat en de Zoutkeet. De Sassenheimer verwacht nog zeker anderhalfjaar bezig te zijn met zijn missie. In vier maan den tijd heeft hij de lotgevallen van drie bemanningsleden bijna compleet gekregen. En hij heeft er dus nog zes, of eigenlijk acht, te gaan. „Ik kan niet meer terug, mijn onderzoek moet af. Het is nu mijn taak om er achter te ko men hoe ik die verhalen ga dekken. Veel informatie is b schermd vanwege privacy, ik moet het echt van de betr kenen zelf hebben. Dat zal moeilijk worden, want het is opgevallen dat veel van degi die de oorlog hebben meege maakt daar nauwelijks nog hebben gepraat. Mensen wil blijkbaar hun gewone leven weer oppakken en hadden e geen behoefte aan om hun v haal te vertellen, niet aan hu vrouw, niet aan hun kindere Wat dat betreft heeft De Moi gelukkig al iets meegemaakt het werk voor hem sowieso moeite waard heeft gemaakt Ook al komt er nooit een bof „Ik kwam in contact met de zoon van een van de beman ningsleden. Hij had van jonj aan het Airforce-kostuum vt zijn vader in de kast zien hal gen maar nooit had hij van z vader iets over de oorlog ge hoord. Hij vertelde dat aan z 14-jarige zoon en die heeft d stoute schoenen aangetrokkf Dat jongetje heeft aan zijn 8 rige opa vragen gesteld over oorlog en voor het eerst heef die opa verteld over wat hij t heeft meegemaakt Als er eei boek komt, wordt dat mijn n draad. Als er geen boek komi hoef ik alleen maar aan dat v haal te denken om er genoeg voldoening uit te halen." Kamperen op het Katwijkse strand: overal zit zand. Foto: Henk Bouwman HEBE VERONICA bloeit tot diep in het najaar, in paarse en roze tinten houten tuinspiegel, 50 x 90 cm slechts SCH00NM0EDERST0EL echinocactus grusonii bolvormige cactus met goudgele stekels, diameter 12 - 15 cm MUNCHY KAUWSTAAF gemengd of rood, voor de hond, zak 100 stuks

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10