Einde patiëntenstop psychotherapeuten Rijntaptoe moet nationale uitstraling krijgen Politie werft agenten onder uitgaanspubliek REGIO Politie verwijst 30 procent meer jongeren naar Halt Autobrand in Merenwijk Computers van universiteit wissen 'spontaan' gegevens R1 itie zoekt f mobieltje tsingen na inkgebruik na-hulp buis dachte van veld opgepakt Tarieven voor hulp verhoogd Werktrein ontspoord bij Leiden leiden - Een geparkeerde auto aan de Zonnebloem in de Me renwijk is zaterdagnacht door onbekenden in brand gestoken. De vlammen ontstonden bij het rechtervoorwiel. De brandweer moest het vuur doven. De auto, eigendom van een van de bewo ners van de straat, liep flinke schade op. De autobrand in de Merenwijk is geen op zichzelf staand inci dent Sinds 1 januari zijn er bij de politie al 21 aangiftes van au toschade door brandstichting binnengekomen. „Daarbij gaat het zowel om auto's die zijn aangestoken als om voertuigen die in de buurt geparkeerd ston den en daardoor schade oplie pen", aldus de politie. Inmiddels is het onderzoek van wijkniveau naar districtsniveau getild. „Elke autobrand in het gebied Leiden-Voorschoten wordt bekeken en vergeleken. En ook alle oude branden heb ben we nogmaals onderzocht. In veel gevallen zien we dezelfde werkwijze. Dat suggereert dat het om één dader zou gaan. Maar zekerheid daarover heb ben we niet Want een aantal auto's is weer op een. andere manier aangestoken. De autobranden hebben in elk geval prioriteit bij de politie. „Bij elke brand doen we weer uitge breid sporenonderzoek. Maar een naamkaartje van de dader vind je nooit Wij zijn dan ook erg afhankelijk van wat omwo nenden gezien of gehoord heb ben." „Als iemand iets vreemds of ver dachts heeft gezien, hoe onbe duidend het ook moge lijken, meldt het ons. Alleen zo kunnen we de dader opsporen. In de preventieve sfeer valt nauwelijks op te tredei^egen een autopy romaan." leiden - Op de Faculteit Sociale Wetenschappen (FSW) worden door onbekende oorzaak harde schijven van computers gewist. Inmiddels zijn maatregelen ge troffen om verder verlies van ge gevens tegen te gaan. Vorige week dinsdag kreeg de helpdesk van de faculteit ver schillende meldingen binnen van medewerkers die gegevens misten of waarvan de computer niet wilde opstarten. Specialis ten van de Universiteit Leiden zoeken sindsdien naar de oor zaak van het probleem, maar weten nog wat er aan de hand is. Volgens een medewerker van de helpdesk is het waarschijnlijk geen virus dat via e-mail wordt verspreid. Dat soort virussen wordt met scanners buiten de deur gehouden. maandag 5 AUGUSTUS 2002 LEIDEN I - Een 18-jarige Frans- Is zaterdagnacht op de 2e •nvestgracht aangehouden rdenking van mishande- an een 20-jarige Leide- De ruzie zou zich hebben peeld in een horecazaak je Sint Aagtenstraat. Daar p Fransman de Leidenaar as in het gezicht hebben jrd, waarop de Leidenaar ansman zou hebben ge il. De Fransman liep de iiit, maar werd even later pakt. Beide mannen moes- ihet ziekenhuis aan hun )ndingen worden behan- M - De politie is op zoek een onbekende man die er Igmiddag op de Breestraat iet mobieltje van een 18- I Leidenaar vandoor ging. lachtoffer gaf zijn telefoon f, nadat hij door de straat- was bedreigd en geslagen, lef vluchtte richting Papen- r n - Een 44-jarige automo- p uit Leiden heeft zater- tiddag twee botsingen ver lakt. Zij reed in een auto uising Langegracht en >rt door rood, waardoor i de auto van een Haar- (29) botste. Na de aan- eed de vrouw door, apte op de Herensingel, rlemmer, die haar was probeerde vervolgens 3 voor die van de Leidse i. Daarop probeerde de im zijn auto heen te rij- t een tweede botsing tot lad. De Leidse ademde mtrole vier keer zoveel uit als de toegestane heid. Stichting Thuiszorg t Rijnland heeft een speci- iuma-wijkverpleegkundige enst genomen. Aan huis de verpleegkundige bege rig, voorlichting en advies de ziekte. Voor een huis- ek is geen verwijzing door nts nodig. Meer informa- 71-5161415. leiden - Het is zaterdagavond rond de klok van negen als twee mede werkers van het promotiebureau Auxilium uit Amsterdam voor de deuren van de bioscopen Lido en Studio aan de Steenstraat staan op gesteld. Gekleed in een politieblauw poloshirt delen zij aan de bioscoop- gasten en passanten plastic hand boeien uit „U bent al helemaal in het blauw gekleed", zo wordt ie mand in een spijkerpak aangespro ken. „U zou een ideale politieman zijn." De politie Hollands Midden heeft personeel nodig. En geen middel wordt daarbij onbeproefd gelaten. Zo werd zaterdagavond het uitgaan spubliek in Leiden benaderd. Er staan er nog bezoekjes aan de Grent in Noordwijk op het programma -10 augustus - en aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn - op woensdag 21 Augustus. Op beide plaatsen de len promotiemedewerkers eveneens 1000 handboeien uit met een actie- kaart en de daarbij passende wer vende teksten. 'Dus jij bent op zoek naar een baan die je boeit Waar geen dag hetzelfde is. Én waar je ook nog eens wat kunt betekenen. Tien tegen één dat de functie van allround politiemedewer ker je brengt wat je zoekt. Je wordt beschermer, helper en redder tegelijk. Scheidsrechter trooster en probleem oplosser. Of je nu op straat bent of op het bureau: elke dag brengt spanning De reacties waren opvallend positief. De stappers in Leiden lijken best wel geïnteresseerd in een baan bij de po litie. Slechts een enkeling wijst de handboeien af. „Sorry, ik heb een ei gen bedrijf', of „Joh, ik ben crimi neel", en „ik zou wel willen, maar ik heb een strafblad", motiveren de weigering voor de handboeien. Maar de meeste bioscoopbezoekers en stappers blijken de handboeien wel te kunnen waarderen. „Hartstikke kinky, daar kan je nog een heleboel leuke dingen mee doen", aldus één van de filmbezoeksters. Of dat het vangen van boeven zal zijn, moet nog worden afgewacht. De nieuwe politieopleiding van Hollands Mid den begint later deze maand. In no vember volgt een tweede lichting. door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie heeft vorig jaar aanzienlijk meer jongeren doorverwe zen naar bureau Halt ruim 30 pro cent. Ze kwamen daar vooral voor vuurwerkdelicten en diefstal terecht Dit blijkt uit het jaarverslag 2001 van Bureau Halt Zuid-Holland Noord. In 2001 werden er 817 jongeren door verwezen voor een alternatieve straf. In 2000 waren dat er nog 626. Voor een deel is de stijging te verklaren uit het feit dat de jaarwisseling van 2000 in het weekeinde viel. Daardoor wer den de meeste overtredingen met vuurwerk pas in 2001 ingeschreven. Het aandeel van vuurwerkverwijzin gen was met 35 procent in elk geval relatief hoog. Ook het aantal jongeren dat een alter natieve straf kreeg voor vermogensde licten, zoals diefstal en winkeldiefstal, was hoog: 30 procent Het merendeel van de verwijzingen, 253 jongeren, kwam uit Leiden en Voorschoten. Van hen hadden er 94 voor een vermogensdelict gepleegd. Het district Katwijk, Oegstgeest, Rijns- burg, Sassenheim, Valkenburg en Warmond kwam op de tweede plaats met 187 jongeren van wie bijna de helft - 90 procent - voor vuurwerk overtredingen. Alphen aan den Rijn en omgeving was een 'goede' derde met 179 verwijzingen. De 'vuurwerkmaanden'december en januari, waren het drukst met respec tievelijk 111 en 245 verwijzingen. Net als in 2000 vielen de meeste verwijzin gen in de leeftijdscategorie van 14 jaar, gevolgd door de jeugd van 13. Opvallend is de procentuele daling van het aantal 15-jarigen van 18 naar 15 procent en de stijging van het aan tal 12-jarigen van 8 naar 11 procent in vergelijking met 2000. De politie heeft vooralsnog geen verklaring voor deze toenames. Jongens gingen vaak in de fout met vuurwerk (40 procent) en vermogens delicten (22). De meest voorkomende delicten bij de meisjes waren - net als in 2000 - de vermogensdelicten (70 procent) en vernieling (17). Voor het project Stop - dat zich richt op kinderen tot 12 jaar - kwamen vo rig jaar voornamelijk jongens (68 pro cent) in aanmerking. De meeste Stop- jongeren waren 11 jaar (46 procent) en werden doorverwezen voor een vermogensdelict (53 procent). Met de alternatieve straffen wil Bu reau Halt Zuid-Holland Noord straf baar baldadig onder jongeren terug dringen en het liefst voorkomen. De politie is verantwoordelijk voor de doorverwijzingen. Duitsland, het jachthoomkorps Gemert en de Euroband." Het gratis evenement begin om 20.15 uur. Traditiegetrouw wordt de show 's middags om 15.00 uur voorafgegaan door een parade door de Leidse stra ten. „Alle korpsen, behalve de Genie, stellen zich dan op de Haarlemmerstraat op bij de Ha ven. Vervolgens gaat de route over de Haarlemmerstraat, via de Prinsessekade en Rapenburg naar café 1' Esperance. Het is de bedoeling dat burgemeester Lemstra daar het défilé af neemt Vervolgens gaat de op tocht via de Boisotkade, Doeza- straat en het Rapenburg naar de Nieuwe Beestenmarkt, waar de stoet wordt ontbonden." Vorig jaar maakte Dubbelaar de overstap van Zoeterwoude naar Leiden. „Zoeterwoude liep niet warm voor het evenement. De tribunes waren maar voor de helft bezet. Ik heb geen spijt van de overstap, want ondanks het slechte weer was het vorig jaar drukker dan in Zoeterwoude." Ook dit jaar wordt op de Nieu we Beestenmarkt evenwijdig aan de Steenstraat weer een grote tribune neergezet. „Met kuipstoeltjes", weet Dubbelaar. „Ik heb de tribunebouwer ge vraagd in elk stoeltje een gaatje të boren want vorig jaar liepen alle zittingen door de regen vol met water. Toen had iedereen een nat achterwerk", grapt de organisator. Een voorproeve van de Rijntap- Peloton 48, het exercitiepeloton van de landmacht, is zaterdag 14 september ook van de partij bij de Rijntaptoe. Publiciteitsfoto toe heeft Leiden tijdens de Peurbakkentocht op 4 juli al ge kregen. „Toen stond een deel van de The Band of Liberation in een prachtige, met bloem stukken versierde boot", aldus Dubbelaar. „De reacties waren positief. Een betere reclame hadden we niet kunnen maken." Volgens de or ganisator waren de meeste bands die in september optre den in het verleden echte leger onderdelen. „Door bezuinigin gen bij het leger zijn ze opgehe ven. Later zijn ze door muziek- en legerliefhebbers weer opge richt en nu bedruipen ze zich zelf. Daarnaast heb ik bewust gekozen voor een militaire uit straling' van de Rijntaptoe. Per slot van rekening is Leiden al tijd een garnizoensstad ge weest" Eric-Jan Berendsen Doe eens gek: in Katwijk niet ar het strand Reisactiviteiten in der Valk tan naar Alphen door Roelf Reinders leiden - Patiënten die psychische hulp nodig hebben, kunnen weer terecht bij de vrijgevestigde psy chotherapeuten. De therapeuten in de Leidse regio hebben de pati- entenstop opgeheven die zij be gin dit jaar instelden uit protest tegen de lage vergoedingen voor hun hulp. Het tarief is verhoogd van ruim 53 euro naar 70 euro per ge sprek. Het gaat dan om hulp aan patiënten die na een verwij zing van een arts volgens de AWBZ worden geholpen. Voor zitter D. Bouman van de vrijge vestigde psychotherapeuten in de regio Leiden, Den Haag, Gouda en Delft noemt het nieu we tarief 'een belangrijke stap vooruit, voldoende om de stop op te heffen'. De psychothera peuten protesteren al jaren te gen de in hun ogen te lage ver goedingen, maar oud-minister Borst van Volksgezondheid wei gerde lange tijd geld voor ver hoogde tarieven te geven. Uit eindelijk besloot ze toch zes mil joen euro voor hogere tarieven beschikbaar te stellen. De Leidse psycholoog en psy chotherapeut A Tibben vindt de nieuwe vergoeding van 70 euro een 'heel aardig tarief. Tibbens praktijk is niet zo groot dat hij patiënten heeft geweigerd, maar hij stond wel achter het actie middel van een opnamestop. „Het is jammer dat het ten koste gaat van de patiënt die toch hulp nodig hebben." De organisatie voor therapeuten in de regio Leiden en Den Haag gaat ervan uit dat tijdens de pa tiëntenstop van zes maanden zo'n 1200 patiënten zijn gewei gerd. „De beroepsgroep heeft er heel lang over nagedacht om tot een opnamestop over te gaan", aldus Tibben. „Het was een groot dilemma, maar het moest wel." Door de opnamestop zijn de wachtlijsten voor psychosociale hulp alleen nog maar langer ge worden, stelt Tibben. „Patiënten konden wel naar een reguliere instelling als de RIAGG, maar daar zijn de wachtlijsten al lang. En ook bij de vrijgevestigde psy chotherapeuten bestonden al wachtlijsten." Over die wachtlijsten maken de psychotherapeuten zich boos. Geld dat voor het wegwerken van de wachtlijsten beschikbaar was, is niet gebruikt, beweert therapeutenvoorzitter Bouman. De therapeuten wijten dit aan de bureaucratie bij de Neder landse zorgkantoren. „Over het hele jaar 2001 is er landelijk zestien miljoen gulden aan psychotherapeuten be schikbaar gesteld om de wacht lijsten weg te werken. Daarvan is door de zorgkantoren niet minder dan 7,5 miljoen gulden niet gebruikt en teruggestort naar het rijk." leiden - Bij Leiden is gistermor gen vroeg een werktrein ont spoord op een wissel. Het ging om een locomotief en een wa gon. Het ongeluk gebeurde onge veer een halve kilometer voor station Leiden Lammenschans, even voorbij industrieterrein Roomburg. De rails waren flink beschadigd en de reparatiewerk zaamheden namen vrijwel de ge hele dag in beslag. Met een vijzel werd de trein weer op de rails ge tild. Het treinstel wordt gebruikt voor de vemieuwingswerkzaam- heden aan het spoor tussen Al phen aan den Rijn en Leiden. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De NS zette vanaf de Lammenschansweg bussen in waardoor reizigers een vertra ging opliepen van 30 tot 45 mi nuten. Gisteravond was de dienstregeling weer normaal. Door een storing in het bedie ningssysteem van seinen en wis sels, lag gistermiddag het trein verkeer rond Amsterdam vrijwel stil. De intercity's in de richting van Leiden reden niet De storing duurde tot het begin van de avond. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in dé Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 t de derde dinsdag in sep- ïber, Prinsjesdag, voor het inenhof in Den Haag bete- ït, moet de tweede zaterdag september voor de Nieuwe ïstenmarkt in Leiden wor- n. Het moet er zwart zien van mensen, vindt organisator non Dubbelaar van de acht- editie van de Rijntaptoe. Het ïziekfestijn moet een natio- le uitstraling krijgen, verge- baar met de Taptoe van Delft de Taptoe van Breda. „Vorig jaar waren er ondanks de regen en de wind toch nog 2000 men sen. Als het weer meezit, wordt het 14 september zeker een vol le bak." Moeiteloos dreunt Dubbelaar het rijtje deelnemers op uit het blote hoofd: „The Band of Libe ration, Peloton 48, Batterij Rij dende Artillerie, Fanfarekorps der Genie, het historisch Tam boerkorps Verbindingsdienst, de pipes and drums van The Royal British Legion gelegerd in Bioscoopbezoekers kregen zaterdagavond op de Steenstraat plastic handboeien uitgereikt Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7