Windhozen bedreigen Nederland Opnieuw dodelijk ongeval op N207 KNMI: Situatie uiterst onstabiel m op de vuist :t acht agenten Ravage op spoor Diemen Leidse verkracht in Voorhout Minimumloon bij echt werk au pairs Postbedrijf TPG boekt meer winst Positie LPF-fractieleider Mat Herben wankelt Israël verbiedt Palestijnen autorijden na bloedige dag Gezin gewond na ontploffing op plezierjacht Nederlanders op camping bij Gardameer staan doodsangsten uit Windhoos veroorzaakt enorme schade Niet in een ver land? L XI Leidsch Dagblad NR. 42993 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 maandag 5 AUGUSTUS 2002 record op izwarte dag rankrijk ago rechter molen oedeld' gaat iets ider met de reliersbranche tie werft ga's onder gaanspubliek >t paard en igen door t duingebied acied Rafael n der Vaart is lemaal terug jtage lijkt geen t te hebben op tan Museeuw Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad door Helma van den Berg de bilt/utrecht - Wind- en wa terhozen bedreigen de komende dagen het noorden, westen en midden van Nederland. Volgens het KNMI moeten kampeerders en watersporters rekening hou den met een uiterst onstabiele si tuatie. De windsnelheden kun nen oplopen tot enkele honder den kilometers per uur en kun nen grote ravage veroorzaken. Afgelopen week raakten op ver schillende plaatsen in ons land acht personen door het nood weer zwaargewond. Onder meer op minicampings in lutrijp en bij Allingawierd, in het zuidwes ten van Friesland. Caravans vlo gen daar door windhozen tien tallen meters de lucht in. In één van de caravans bevonden zich vier kinderen en een ouder. Op de Vinkeveense Plassen sloegen twee zeilboten om door wind stoten van soms 75 kilometer per uur. Boven Vlieland werd een groep van dertien parachutisten door het slechte weer overvallen. Ze kwamen in zee terecht en moes ten bij een grootscheepse red dingsactie uit het water worden opgepikt. Het noodweer zorgde elders ook voor een enorme ra vage en veel materiële schade. Op veel plaatsen in Gelderland vielen omgewaaide bomen op huizen en auto's. In Veenen- daal, Ede en Arnhem had me nigeen te maken van waterover last. In een groot deel van de provin cie Utrecht viel de stroom twee uur uit. De meldkamer van de politie kreeg daardoor veel valse den haag/gpd - De positie van LPF-fractievoorzitter Mat Her ben wankelt „Misschien vindt hij het zelf wel tijd om het stokje over te geven", suggereerde fractiesecretaris loost Eerdmans voor het Radio 1 Journaal. Her ben is met vakantie. Volgens in gewijden bestaat er een gerede kans dat Herben na het reces meer bijstand krijgt van robuus te Kamerleden. Dat zou zijn laatste kans kunnen zijn. Vice-fractievoorzitter Ferry Hoo- gendijk wordt genoemd ais mo gelijke opvolger van Herben, maar hij is omstreden vanwege z'n uitspraken en presentatie. Dat geldt zowel voor de fractie als voor de buitenwacht. Fractiesecretaris Eerdmans ont kende zaterdag voor de radio dat er voortdurend en met opzet aan de stoelpoten van Herben wordt gezaagd. „Het gaat niet alleen over Mat Herben. Het is heel normaal dat je op een be- tdwukerhout - Acht poli- [enten en een waarschu- Sschot waren in de nacht zaterdag op zondag nodig een 36-jarige Noordwijker- er te overmeesteren. De die betrokken was bij een ie vechtpartij bij het Oos- uinsemeer, werd aanvanke- door de politie gemaand r te lopen en naar huis te l Hij keerde zich echter te- de twee agenten. Een poli- nan raakte even bewusteloos een harde klap op zijn oog. andere agent loste een cschuwingsschot. acht agenten kon de man ndelijk worden overmees- In totaal raakten drie agen- gewond, een moest met etsel naar het LUMC, de an- twee hadden verwondin- aan het gezicht, borst en L Noordwijkerhouter, die eer- op de avond bij het Oos- uinsemeer een 27-jarige 10'er uit Lisse had bedreigd geslagen, is opgesloten. Hij dt morgen voorgeleid aan de der van justitie. diemen - De stoptrein Hilversum- Leiden is vanmorgen in Diemen, vlakbij station Diemen-Zuid, be trokken geraakt bij een ernstig ongeval. De trein reed net na 07.00 uur op brokstukken van een brugleuning van een viaduct, die na een botsing met een kraanwagen op het spoor terecht waren gekomen. Een deel van de brugleuning boorde zich door de onderkant van de trein in een meldingen van winkels en be drijven. De brandweer had de handen vol aan ondergelopen kelders en bomen die wegen versperden. Vooral in de zomerperiode gaan onweersbuien soms vergezeld van windhozen. Zo'n hoos is een wervelwind, een snel draai ende kolomlucht, die vaak als een trechtervormige slurf onder een onweerswolk zichtbaar is. De hoos trekt met de bui mee en laat door wind en grote ver schillen in luchtdruk een spoor van vernielingen achter. Soms bevat de windhoos objecten die tijdens de tocht over het aard oppervlak zijn meegezogen. Volgens het KNMI zijn windho zen vrijwel niet te voorspellen. „Het ene moment is het windstil en het volgende moment is er windkracht zeven. Vooral voor watersporters en andere recre anten kan dat gevaar opleve ren." Maar het noodweer komt niet geheel uit te lucht vallen. Een wind- of waterhoos treedt alleen op bij weersomstandigheden waarbij de verschillen in tempe ratuur en vochtigheid groot zijn. Bovendien moet op zo'n tien ki lometer hoogte een zeer sterke wind staan. In de nazomer en het najaar ontstaan deze buien boven de warme zee of het IJs- selmeer. Hozen die bij buien boven water optreden en het land niet bereiken, worden wa terhozen genoemd. In Nederland traden de ergste windhozen met dodelijke slachtoffers op in Chaam en Tricht (1967), op de Moerdijk (1981) en op Ameland (1972 en 1992). Brandweerlieden moesten enkele buspassagiers uit hun benarde positie bevrijden. Het ongeval kostte een 33-jarige man het leven. Foto: Hielco Kuipers runsaterwoude- Een ongeval op de N207 bij Rijnsaterwoude heeft zaterdagmorgen het leven gekost aan een 33-jarige automo bilist uit Hellevoetsluis. Zeven inzittenden van een bus raakten gewond. De personen auto waarin de man zat, klapte zaterdag om 5.30 uur frontaal op een bus van Connex- xion. Het slachtoffer was op slag dood. De buschauffeur, een 44-jarige man uit Lei- muiden, sloeg na de klap door de voorruit en is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht Zes buspassagiers raakten licht gewond. De interlinerbus raak te door de botsing van de weg, die enkele uren afgesloten is geweest in beide richtin gen. Getuigen hebben verklaard dat een derde auto bij het ongeval betrokken was. Een wit te Peugeot 309 zou met een riskante ma noeuvre de lijnbus hebben ingehaald. De politie vermoedt dat het slachtoffer daar door moest uitwijken en op de verkeerde weghelft terechtkwam, waar hij met zijn au to op de bus botste. De vermoedelijke ver oorzaker reed na het ongeval door en heft zich tot nu toe niet gemeld. De politie is naarstig op zoek naar de man. De N207 staat al lang bekend als een gevaar lijke weg. In de afgelopen anderhalf jaar vie len in totaal vijf slachtoffers. Wethouder Chris Vink van Jacobswoude wil maatrege len. „Op de hele N207 wordt op termijn een inhaalverbod ingesteld. Wij willen dat dat nu zo snel mogelijk gebeurt. Met een in haalverbod had dit ongeval voorkomen kunnen worden. Volgens de procedure die nu gevolgd wordt, duurt het nog jaren." De beslissing ligt bij de provincie Zuid-Holland. Een woordvoerder van de provincie kon vanmorgen nog niet zeggen of het inhaal verbod er sneller komt dan eerst de bedoe ling was. voorhout - Een 21-jarige vrouw uit Leiden is zaterdag ochtend om kwart voor twee verkracht op de 's-Gravendam- seweg in Voorhout. De vrouw kwam op de fiets uit de richting van Noordwijkerhout. Vlak voor de rotonde bij Het Soldaatje werd ze door een onbekende man van haar fiets geduwd. Hij trok haar de bosjes in en ver krachtte haar. De man reed ver volgens weg, vermoedelijk op een bromfiets, in de richting van Voorhout. Amsterdam - Au pairs mogen alleen oppassen en lichte huis houdelijke klusjes doen. Voor ander werk moeten gastouders minimaal het minimumloon betalen. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden bepaald in een zaak die de FNV namens een Poolse au pair aanspande. In een Fries gezin moest zij mee helpen met de verbouwing van het huis en de verhuur van ap partementen. De rechter heeft het gastgezin veroordeeld om de Poolse met terugwerkende kracht ruim 6000 euro te beta len. den haag - TPG en KPN waren vanochtend de enige stijgende hoofdfondsen op de Amster damse beurs. Het postbedrijf maakte bekend in het tweede kwartaal 145 miljoen euro net towinst te hebben behaald. Dat is 22 miljoen meer dan in de zelfde periode vorig jaar. De omzet steeg met 4 procent naar 2,9 miljard. De opmars van het internetbankieren speelt TPG wel parten. Pagina Eonomie paald moment de zaken gaat evalueren. Herben heeft een wonderbaarlijke prestatie neer gezet. Een grootse prestatie zelfs." Eerdmans beschouwt zijn fractievoorzitter tegelijker tijd als 'een redder in nood', die na de plotselinge moord op Pim Fortuyn het voortouw nam. Bin nen de LPF wordt de druk van de slechte opiniepeilingen merkbaar. Volgens een recente opiniepeiling zou de LPF-ka- merfractie elf van de 26 zetels moeten inleveren. Enkele weken geleden sugge reerde LPF-kamerlid Winny de Jong - door Fortuyn ooit be stempeld als beoogd fractie voorzitter - dat ze wel wilde waarnemen om Herben 'einde lijk de kans te geven te rouwen'. Ook anderen ventileerden openlijk kritiek op Herben. Hij zou te weinig slagvaardig heb ben overlegd met CDA en WD over het nieuwe regeerakkoord. Van het plezierjachtje van de familie uit Den Hoorn is niet veel meer over. Foto: ANP/Peter van der Kant nieuwkoop - De vakantie van een familie uit Den Hoom is gis teren op de Nieuwkoopseplas- sen in een drama geëindigd. Op het jachtje van de familie ont plofte een gasfles. De vader van het gezin en één van de twee kinderen aan boord zijn met brandwonden opgenomen in het LUMC. De moeder had ademhalingsproblemen vanwe ge de kwalijke dampen Het acht meter lange plezierjacht van de familie lag afgemeerd bij een ei landje aan Braampjesgat in de Nieuwkoopseplassen. Rond half elf gisterochtend deed zich daar de ontploffing voor. Het ongeluk gebeurde toen het gezinshoofd een lege gasfles wilde vervan gen. Daarbij viel de nieuwe fles om en is vermoedelijk de afslui ter afgebroken. Gevolg was een explosie waarna brand uitbrak. De gezinsleden die binnen in de kajuit waren, moesten zich een weg door de vlammen naar bui ten banen. Het gezin is door een surveillanceboot van de politie van boord gehaald en naar het vasteland gebracht. Vader, moe der en één van de kinderen zijn vervolgens direct naar het zie kenhuis vervoerd. Het tweede kind uit het gezin bleef onge deerd. jeruzalem/dpa-afp-anp - Het Is raëlische leger heeft met ingang van vandaag Palestijnen verbo den auto te rijden in vijf steden op de Westelijke Jordaanoever. De maatregel volgt na een bloe dige zondag waarop bij Pales tijnse aanslagen in totaal zeker twaalf Israëliërs omkwamen. Bij de golf van Palestijnse aanslagen vielen ook nog eens ruim zeven tig gewonden. Zondag zijn ook minstens zes Palestijnen ge dood. Volgens de Israëlische radio mogen Palestijnen de vijf ste den, Ramallah, Tulkarem, Jenin, Nablus en Qalqilya, alleen nog om 'humanitaire of medische redenen' verlaten. In het noorden van Israël kostte een zelfmoordaanslag op een bus zeker negen mensen het le ven. Drie Idlometer voor de eindhalte in Safed blies een Pa lestijn zichzelf op. Er zaten veel Israëlische militairen in de bus, zeker zes burgers werden ge dood. De militaire tak van de ra dicale islamitische beweging Harnas eiste de verantwoorde lijkheid op. De Amerikaanse president Bush zei verontrust te zijn door de aanslag op de bus. Enkele uren later opende een 19-jarige Palestijn in Jeruzalem het vuur op een auto van de Is raëlische telefoonmaatschappij Bezeq. Hij doodde een inzitten de en werd uiteindelijk zelf doodgeschoten. Ook een Pales tijnse voorbijganger kwam om. Vlakbij Ramallah kwam een joods kolonistenechtpaar om toen hun auto in een hinderlaag reed. Hun tweejarige zoon raak te zwaargewond, hun baby bleef ongedeerd. Volgens de krant Ha'aretz heeft de groepering Martelaren van het Palestijnse Volksleger deze aanslag opge ëist. Bij de beschieting van een bus bij Tulkarem raakten vier men sen gewond. Vier soldaten lie pen verwondingen op toen een bom ontplofte naast hun auto toen zij in de buurt van Ramal lah reden. In het dorp Burka vlakbij Nablus zijn in de afgelo pen nacht twee Palestijnen doodgeschoten bij een schoten wisseling met het Israëlische le ger. (advertentie) Droom weg met de zomerpuzzel morgen, dinsdag 14 tot 16 uur. Willy Wortel's kinderWerkplaats (reserveringen 071-5214224) Museum Boerhaave Lelden Lange St. Agnietenstraat 10 WWW.MUSEUJWBOE8HAAVE.NL eersteklascoupé waar passagiers in zaten. In de trein raakte nie mand gewond, meldde de Rail verkeersleiding. Volgens de poli tie en de Railverkeersleiding werd de brugleuning op het spoor gedrukt door de kraan van de kraanwagen (foto) die het via duct had geraakt. De chauffeur raakte daarbij lichtgewond. Foto: ANP/Toussaint Kuipers manerba del gardjl/anp-gpd - „De caravan stond te schudden. Ik was bang voor mijn gezin en dacht heel even: komen we hier wel levend uit" Met haar man en twee kleine kinderen staat Monique Vinke uit Strijen op camping Rolli aan Manerba del Garda aan de zuidkant van het Gardameer. Afgelopen zaterdag werd dit gebied getroffen door een windhoos en zware hagel buien. Twintig mensen raakten gewond. Een groot aantal Ne derlandse kampeerders in het populaire gebied zag de vakan tie in duigen vallen door verniel de tenten en caravans. Bij de ANWB-alarmcentrale waren gis teravond volgens een woord voerder ruim achthonderd schademeldingen binnengeko men. Er is extra mankracht naar het gebied gestuurd om er een steunpunt voor de getroffen Ne derlanders in te richten. Het noodweer, dat over geheel Noord-Italië trok, rukte bomen uit de grond alsof het lucifers houtjes waren. De hagelstenen waren volgens ooggetuigen re gelrechte keien, sommige wo gen zo'n zevenhonderd gram. Auto's en huizen liepen zware beschadigingen op. In grote de len van de provincie Venetië viel de stroom uit doordat elektrici teitsleidingen afknapten. In de stad Brescia raakte een man ernstig gewond nadat een boom bovenop zijn auto was terecht gekomen. Volgens Vinke zag de camping plaats er gisterochtend uit alsof er oorlog heeft gewoed. „Tenten zijn stukgewaaid en een aantal hangt zelfs in bomen. Aan veel van die bomen zit overigens geen blaadje meer. Veel cara vans en auto's hebben flinke schade opgelopen door de ha gel." Het noodweer begon rond een uur of twee. „Het begon met een flinke hagelbui Die duurde nog geen vijf minuten, maar ik heb zoiets nog nooit meege maakt. Sommige hagelstenen waren zo groot als pingpongbal len." Veel campinggasten na men na de bui de schade op aan caravans en tenten, maar een half uur later bereikte het slech te weer opnieuw de camping door de draaiende wind. Vinke: „De windhoos die toen volgde heeft veruit de meeste schade aangericht" Camping Rolli bestaat een jaar of vijf jaar en biedt plaats aan circa honderd caravans en een groot aantal tenten. Veel Neder landse vakantieganers weten de camping te vinden. Ook de fa milie Vinke is er vaste gast. „We staan hier nu een week en blij ven nog veertien dagen. Veel mensen zijn echter al aan het inpakken en maken zich klaar om terug te gaan naar Neder land." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 m gratis. Naam MOV Straat fiS Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (Lv.m. controle nabezocgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bïamomaftsctebelalngtsmin Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1