1 SPORT Slijtage heeft geen vat op Museeuw Alles draait voor even om Leontien en haar ploeg sedkoop kan tevreden onderuit zakken Roeitop wordt Steeds kleiner n Wely ^rheerst 5t Boys _erbekent Jingfraude S4 Belg lijkt op weg naar de wereldbeker Van Moorsel na negen jaar weer in geel e vlotte nederlagen tegen Rusland deren volleyballers niet j gC - Voormalig tennisser cker heeft bekend dat tingfraude heeft ge- pat meldt het Duitse Spiegel in de editie laag. Becker zou al een hebben gesloten met l. Hij zal 6,5 miljoen eu- »n betalen, terwijl hem en een voorwaardelijke JZfran twee jaar boven het ^ngt.Door tot een ak- 3l. komen vermijdt Beek- ngdurig en imagoscha- kbPces- De Duitser zou 992 en 1993 miljoenen >,-jn belastingen hebben n door het belastingpa- >,-onaco op te geven als verblijfplaats, terwijl hij i,-lste deel van de tijd in n verbleef. Volgens Der lf-noet Becker voor het van de boete een lening wint fonto - De ongeplaatste Ar- Juillermo Canas heeft iet tennistoernooi van gewonnen. In de finale _ivenement uit de Mas- :s won Canas in twee —de als twaalfde ge- Amerikaan Andy Rod- 17-5. Voor Canas was yeede toernooiwinst öar, in februari won hij miai- Het was pas de der- in totaal voor de Argen- las schakelde in de h halve finale hoog ge- tennissers uit. Eerst Ie de nummer twee van ^ingslijst, de Rus Safin, itflater was Canas te sterk ^ls derde ingeschaalde er^aas. maan o ac 5 augustus 2002 rel jk?A a/ANP - Schaker Loek 4 heeft op imponerende tiende en laatste Lost Vjmooi op zijn naam ge- mI. De grootmeester uit ijwon zondag in de ne- '71 laatste ronde van de Sutovsky. Met de zege ;t puntentotaal van Van 8,5. Dat was anderhalf h de concurrentie, -jy speelde in Amsterdam ja perfect toernooi. Al- de achtste ronde moest halfje afstaan. „Ik wilde om een dergelijk sterk te winnen met 9 uit 9 n liggen. Het zou een zijn geweest." Helaas Tilburger wenste de Handke niet mee te an het feest, kwam zaterdag welis- grote problemen, maar y slaagde er niet in het uit te werken. ;rs Jan Smeets en Mare -coorden in Amsterdam lorm. Smeets had zater- op fraaie wijze van Jan gewonnen en zou met in de slotronde van zowaar een grootmees- aat (GM-norm) hebben Hij verzuimde tegen de Florian Handke echter elegde winstkans, waar- 1 'slechts' een IM-norm De nederlaag was extra mdat hij daarmee circa flro prijzengeld misliep, arige Smeets had al vol- normen en kan binnen titel verwachten. De 15- larc Erwich daarentegen z'n tweede IM-norm en og alleen een gesloten n nodig. Direct na Lost sden Smeets en Erwich Hengelo waar zij deze n gesloten "Young Mas- den. Erwich hoopt daar tekende norm te scoren. door Annemiek Steenbekkers den bosch - Farm Frites-Hartol was gisteren 'hot'. Meer en min der grote wielerliefhebbers ver drongen zich bij iedere gelegen heid om de rensters van deze ploeg. De gratis posters en an sichtkaarten vonden gretig af trek, de shirts niet. „Ze gaan voor het gratis spul", vertelt een van de verkoopsters in het kraampje van Farm Frites-Hartol. Pal naast de tou ringcar van de ploeg - bedrukt met allerhande sponsomamen en een afbeelding van Leontien van Moorsel met een kop koffie - is er een verkoophoekje inge richt Shirts, oude uitvoeringen en de huidige wielerkleding, boeken over Van Moorsel, het is allemaal te koop. Het zijn toch vooral de gratis posters en an sichtkaarten - bestemd voor de handtekeningenjagers - eigenaar veranderen. En handtekeningen werden er gezet, honderden. De Farm Frites-formatie was gisteren tij dens de eerste dag van de Tour Feminin in Den Bosch 'most wanted'. Vooral natuurlijk Van Moorsel, maar ook Sissy van Alebeek, Elsbeth Vink, Mirjam Melchers, Arenda Grimberg, Anouska van der Zee en de Zweedse kampioene Madeleine Lindberg. 'Als zij met Leontien in een ploeg mogen rijden, moeten ze toch wel goed zijn', zo redeneerde de jagende jeugd. „Het is heel hectisch allemaal. Iedereen spreekt je aan, wil je even succes wensen of vraagt een handtekening. Hartstikke mooi hoor, maar wel druk", al dus Sissy van Alebeek. „Bij de ploegenpresentatie zaterdag avond en ook vandaag gaan we zo laat mogelijk naar het par cours. Om toch een beetje af stand te houden." Achter de imposante touringcar - Farm Frites-Hartol is de enige met zo'n grote bus; de andere teams verplaatsen zich per auto of kleine busjes - is een stuk trottoir afgezet met hekken. Die zijn nodig om het publiek op af stand te houden. Zo kunnen de rensters op het gemak gaan zit ten, zich laten verzorgen of zich inrijden voor de ploegentijdrit. „De drukte is gigantisch", zegt Elsbeth Vink, terwijl ze om zich heen kijkt. „Een gekkenhuis", concludeert Mirjam Melchers. 'Kom op Leontien, zet hem op', klinkt het vanaf de stoep als de ploeg zich naar de start van de ploegentijdrit begeeft. Van Moorsel is niet tevreden over de hoogte van haar zadel en laat het bijstellen. Alle ogen zijn op haar gericht, maar ze ontwijkt ze. Geconcentreerd. Na afloop is er wel weer aandacht en lacht en wuift ze haar fans vrolijk toe. De tijdrit is gewonnen, het geel is binnen. Geheel volgens plan. „Al die belangstelling doet me goed. Op sommige stukken kreeg ik gewoon kippevel", al dus Van Moorsel. „En niet al leen ik. Tijdens de koers zijn er ook verschillende buitenlandse rensters naast me komen rijden om te vertellen hoe leuk en fijn dat is. Zo behoort het ook te zijn bij een Tour Feminin." Zelf zorgde de rensters van Farm Frites-Hartol aan het slot ook voor een moment van kip pevel. Als winnaars van de ploe gentijdrit kwamen ze hand in hand het podium op, uitzinnig bejubeld door het publiek. En dankzij de gele trui voor Van Moorsel, waren de gele hoedjes gelukkig ook niet voor niks mee genomen naar Den Bosch. hamburg/anp - Stopt-ïe Wel of stopt-ie niet? Het is de vraag die Johan Museeuw al enkele jaren achtervolgt. De Belg, 36 inmid dels, hult zich altijd in nevelen als het onderwerp ter sprake komt. De sleet zit er in ieder geval nog niet op. Zondag won Museeuw de HEW Cydassics waarmee hij hard op weg lijkt voor de derde maal de wereldbeker te gaan winnen. Museeuws zege eerder dit jaar in Parijs-Roubaix werd be schouwd als een mijlpaal. Het was de derde keer dat hij de kei- enklassieker won en de tiende wereldbekerzege op zijn erelijst. Een week ervoor was hij naar ei gen zeggen nog bijna gestopt met wielrennen. „Dat had ik ge daan als ik de Ronde van Vlaan deren voor de vierde keer ge wonnen had", verklaarde Mu seeuw destijds. Zondag, na zijn zege in Hamburg, ging hij niet in op vragen over het naderende afscheid. „Ik weet niet hoe de toekomst eruit ziet", hield hij het kort. De zesde koers om de wereldbe ker was vooraf bestempeld als de revanchewedstrijd van Erik Zabel. Wielermindend Duits land, massaal uitgerukt in Ham burg, rekende op een sprintduel tussen de Telekom-kopman en de Australiër Robbie McEwen, winnaar van de groene trui in de Tour. De wraak kwam er niet. McEwen moest na een val de koers verlaten, Zabel reed lek in de aanloop naar de laatste be klimming van de Waseberg en was meteen gezien voor de zege. Op het heilinkje gaven de klas- siekerspecialisten gas. Eerst gin gen de Italianen Rebellin en Di Luca, in gezelschap van de Spanjaard Astarloa. Niet veel la ter vonden zeven renners aan sluiting, onder hen Museeuw, diens ploeggenoot Vainsteins, een andere Italiaan Bettini en de Amerikaan Hincapie. In het se lecte gezelschap ontbraken de Nederlanders hoewel Erik Dek ker aan de voet van de Wase berg nog op kop van het peloton was verschenen. De tien maakten er een boeien de finale van met aanvalspogin- gen van Bettini, Moreni en Di Luca. De laatste hield stand tot net onder het laatstekilometer- doek. Vainsteins bracht in dienst van Museeuw de groep weer terug waarna de Belg de sprint van kop af won. „Romans was ijzersterk, hij heeft vandaag veel voor me gedaan", compli menteerde de kopman van Do mo-Farm Frites de Letse oud wereldkampioen. Saeco-renner Astarloa werd tweede voor Davi- de Rebellin. Museeuw was zichtbaar ont roerd bij de huldiging; „Het is toch al weer mijn elfde wereld bekerzege." Grootste zorg was geweest te voorkomen dat de koers in een massasprint zou eindigen. „Daarin verlies ik van een man als Zabel. Maar als er in een klein groepje gesprint moet worden, zijn er niet veel renners die ik moet vrezen." Hij had zich voorbereid met een trainingskamp in het Zwitserse Sankt-Moritz en won vorige week nog een rit in de Ronde van het Waalse Gewest. „Ik wist dus wel dat de benen goed wa ren." Met de Clasica San Sebastian voor de boeg heeft Museeuw in middels een voorsprong van 96 punten op de Italiaan Bettini, zondag vierde in Hamburg. De wereldbeker ligt in het verschiet, terwijl Museeuw ook nog het WK in Zolder in het vizier heeft. In eerste instantie noemde hij die wedstrijd als eindpunt voor een imposante loopbaan, maar het gerucht wordt steeds hard nekkiger dat hij ploegbaas Lefevere volgt naar de nieuwe ploeg Quick-Step en er nog een half jaar aan vast plakt: „We zien het wel." Erik Dekker zal zaterdag niet deelnemen aan de Clasica San Sebastian, de zevende wedstrijd om de wereldbeker. De renner van Rabobank nam die beslis sing gisteren na de HEW Cydas sics in Hamburg. Dekker reed in de finale van de enige Duitse wereldbekerkoers nog even op kop van het peloton, maar kon niet aanpikken toen op de Wa seberg tien renners aanvielen. „Ik ben gewoon nog niet goed genoeg", was zijn nuchtere con clusie. Dekker brak eerder dit jaar in Milaan-SanRemo zijn rechterheup en richtte zich na zijn herstel op de drie wereldbe- kerkoersen in augustus. Behalve Hamburg en San Sebastian is dat ook nog het Kampioenschap van Zürich, waarvan het door gaan overigens onzeker is. Dek ker gaat zich nu voorbereiden op het NK tijdrijden, dat op 14 augustus wordt verreden. Johan Museeuw wint in Hamburg. De Belg wilde na afloop geen antwoord geven op vragen over zijn mogelijke afscheid na dit seizoen. Foto: EPA/Gero Breloer den bosch/anp - De trui zat een stukje strakker, maar Leontien Zijlaard-Van Moorsel maalde er niet om. Negen jaar nadat de Brabantse zich als ongelukkig hoopje mens als Tour-winnares liet huldigen, kreeg ze het lei derstricot voor eigen publiek in Den Bosch opnieuw om de schouders. Door de zege in de ploegentijdrit pakte Van Moor sel het geel en gaf hiermee kleur aan het eerbetoon. Nadat Van Moorsel in 1993 voor de tweede keer op rij de eindze ge in de Tour veroverde, had zichzelf voorgenomen de ronde nooit meer te rijden. Met een door anorexia uitgemergeld li chaam bedwong ze de hoogste bergen in Frankrijk, maar ge noot ze er geen minuut van. De Tour-start in Den Bosch bood haar dé kans om de wedstrijd nog één keer op een normale manier te rijden. De organisatie greep de deelna me van de drievoudig olym pisch kampioene meteen aan om een ode te brengen aan de beste wielrenster van Neder land. Een premiesprint werd precies gepland voor het huis in Boekei waar ze 32 jaar geleden ter wereld kwam. Tot grote te leurstelling van haar dorpsgeno ten werd Van Moorsel in de spurt geklopt door Debby Mansveld. ,Als oud-ploeggeno te zat er bij haar misschien wat oud zeer." De vele aandacht voor Van Moorsel en Farm Frites Hartol leek de ploeg aanvankelijk voor al te hinderen. De kopvrouwe en ook Mirjam Melchers, leid ster in de wereldbeker, zijn ge wend aan dergelijke taferelen. De andere vrouwen waren te veel onder de indruk. De ren sters werden lamgeslagen door het enthousiaste publiek langs het hele parkoers. De normaal goed functionerende 'zwarte trein' was niet in staat om Van Moorsel aan het slot van de ochtendetappe goed in stelling te brengen voor de massasprint. De zege ging overtuigend naar de Duitse Petra Rossner, die ook de leiding in het algemeen klas sement pakte. In een pittig gesprek in het hotel schudde ploegleider Michael Zijlaard, die vol vertrouwen al een lading gele petjes had inge slagen, zijn volledige team voor de race tegen de klok wakker. De Rotterdammer stak met zijn vrouwen vele trainingsuren in de ploegentijdrit. De rensters konden elke bocht dromen. ,A1 het werk mocht niet voor niks zijn geweest De meiden waren ook een beetje bang of ze het tempo van Leontien wel konden volgen. Er viel wel even een gat, maar Elsbeth Vink heeft zich toen opgeofferd. Hieruit blijkt hoe hecht dit team is. We zijn hier het hele jaar mee bezig ge weest, maar van zo'n succes kun je alleen maar dromen." Van Moorsel heeft 24 seconden voorsprong op de Duitse Judith Amdt, op de zesde plaats de eerste niet-Farm Frites-renster in het klassement Ze sloot een nieuwe eindzege echter meteen uit. Sinds haar terugkeer, in Syd ney bekroond met drie keer goud, concentreert ze zich voor al op de baan. Van Moorsel heeft de benen niet meer om in een snel tempo de bergen te be klimmen. Melchers was vooraf al dé troef voor het algemeen klassement Van Moorsel richt zich op een zege in de komende vlakke etappes en wil vooral 'knallen' in de individuele tijdrit die don derdag op het programma staat ncent Ronnes en/belgorod/gpd - De oudjes zijn bleven en enkele jongelingen hebben ien dat ze ook een potje kunnen vol- Is aan gene zijde van het net reu- Dus zakte bondscoach Bert >op gisteravond tevreden onderuit na moeiende terugreis van de laatste jd in deze World League-voorronde, fee laatste wedstrijden tegen Rusland orod werden weliswaar vlot met 3-0 1, maar de enige die zich daar een druk om heeft gemaakt was libero -ooistra. In de Russische stad mop hij wat over de keuze van de bonds- om de onmisbare krachten Görtzen mil, evenals vaste spelverdeler Nico thuis te laten. Want nu werd het Ne- team wel heel erg hard van het eslagen door een van de momenteel e teams van de wereld, nu Kooistra de ballen die hij om de leeg weer mag vergeten zal hij niet p kunnen dan concluderen dat het |ek idee van Goedkoop niet was. Al ja- te klagen de toppers dat ze onafgebro- |et club of nationaal team moeten spe- bs van de Goor vond het niet voor niks [eel jaren welletjes. Idien had Goedkoop de luxe - de laat- ïen ongekend voor de Nederlandse bondscoach - om zijn geroutineerde aan- valskrachten thuis te kunnen laten omdat Nederland zich verrassend genoeg al voor de twee wedstrijden van het voorbije week end had geplaatst voor de finale-poule vol gende week in Brazilië. Bijkomend voordeel was de kans die hier door enkele jeugdige spelers kregen. Niet dat ze daarom te benijden waren, want aan een leuk potje spelen tegen de Russische reuzen is zelfs een compleet Nederlands team niet in staat. Joram Maan, een van de vier twintigjarige talenten in de huidige se lectie, was zo'n weinig benijdenswaardige bofkont. Goedkoop: „Normaal gesproken doe je zoiets ook niet. Dan laat je zo'n jon gen onder wat prettigere omstandigheden wennen." Robert Horstink, ook nog maar 20, speelde al wat meer tijdens deze World League. Goedkoop is duidelijk over hem: „Dat is een van die zeldzame talenten die je maar af en toe tegenkomt. De twee andere leeftijdgeno ten, spelverdeler Nico Freriks en midden man Joppe Paulides hebben inmiddels al een vaste plek veroverd tussen de ervaren rotten in het basisteam. Deze World League moest onder meer antwoord geven op de vraag of deze jongeren structureel hoop kunnen bieden voor volleybalminnend Ne derland." Wat Bert Goedkoop betreft kan na deze tamelijk succesvolle WL-voorronde een positief antwoord gegeven worden op die vraag. „Nico en Joppe hebben enkele heel goede wedstrijden gespeeld. Ze hebben bewezen het te kunnen. Maar dan moeten we ook eerlijk zijn en ons afvragen in welke wedstrijden dat gebeurde. Dat was tegen Duitsland en Cuba en dat is subtop. De wedstrijden tegen Rusland in Eindhoven hebben bewezen dat we zelf nog lang geen top zijn." Erg zenuwachtig wordt de bondscoach bij het vaststellen van die slotsom niet. „We vergeten - althans, anderen, ik niet - dat het team op de Olympische Spelen van 1988 al lang zo'n jong team meer niet was als dit team nu. Mannen als Zwerver, Blangé en Posthuma waren toen al heel wat ouder." Vorig jaar keerde het Nederlands team rede lijk tevreden terug van de finaleweek in Po len. Daar werd toch maar mooi met 'slechts' drie maal 3-1 verloren. Goedkoop wil nu meer. „We moeten nu zeker een wedstrijd winnen. Gebeurt dat in de eerste wedstrijd, dan wordt het nog spannend ook of we het slotweekend halen." Vandaag wordt de loting bekend. De acht fi nalisten spelen volgende week verdeeld over twee poules in twee Braziliaanse steden. De vier sterkste mogen verder voor de grote geldprijzen in het slotweekend van de World League 2002. door Pirn van Bake! münchen - De top van het Ne derlandse roeien wordt steeds kleiner. Letterlijk. Gebrek aan talent bracht de achten vorig jaar al tot zinken. De onge stuurde vier kon door een bles sure bij slagroeier Michiel Bart- man de rol van vlaggeschip niet overnemen van de zilveren dubbelvier van Sydney. Geen wonder dat Hollands hoop bij de finale van het wereldbeker- circuit in München op de smal le schouders van de lichte roei- sters rustte. Driemaal zilver veroverde het keurkorps van bondscoach Josy Verdonkschot op de olympi sche watersportbaan. En de kleinste van allemaal verraste het meest. Kirsten van der Kolk reikte dan wel niet naar goud zoals de jonge honden van de lichte dubbelvier. Ze mocht dan slechts het erevlot beklim men in het bijprogramma van het toernooi om de World Cup, in tegenstelling tot het duo Ma- rit van Eupen-Hedi Poot dat uitkwam in de dubbeltwee, het enige olympische veld voor lichte roeisters. Maar het eerste echte solo-optreden van de tengere blondine verbaasde vriend en vijand. Vijfenvijftig kilo, schoon aan de haak. Na haar zilveren race, waarin Mirjam ter Beek niet verder kwam dan een vijfde plek, leek de 26-jarige Van der Kolk groter gegroeid. Evenals haar zelfvertrouwen. „Ik wil op het WK in Sevilla dubbelstar- ten: in de skiff en de dubbel vier. Het programma laat het toe. Ik heb hier laten zien dat ik één van de beste skiffeuzes ben en in de dubbelvier ben ik beter dan ieder van de vier huidige roeisters. Zij worden hier twee de, ik denk dat ik die boot in Sevilla langs die van Australië kan loodsen." Heeft Van der Kolk grootse plannen voor de wereldkampi oenschappen, de verwachtin gen van Michiel Bartman zijn bescheiden. De nestor van de Nederlandse equipe lijkt na het opblazen van de succesvolle dubbelvier het kind van de re kening. Bommenlegger Dirk Lippits heeft nog geen moment spijt van zijn overstap naar de skiff; zaterdag bewees hij met een zesde plaats opnieuw bin nen een jaar tot de top van de soloroeiers te zijn doorgedron gen. Zijn voormalige ploegma ten Geert Cirkel en Diedenk Si mon hebben in het veld van de ongestuurde twee die status nog niet bereikt Maar ook zij waren in München finalisten. Zo niet Bartman. Zijn half juni opgelopen rugblessure deed Cirkel en Simon besluiten de vier-zonder te verruilen voor de twee-zonder. Voor de 35-jarige Amsterdammer bleef niets an ders over dan met de onervaren Matthijs Vellenga in een dub beltwee te stappen. Zaterdag eindigde het duo in alle vroegte als vierde in de troostfinale. „Een tiende plek, zo had ik ons van tevoren ook ingeschat. Meer kun je op dit moment niet verwachten. We zijn net twee weken bezig." Officieel weet Bartman nog niet of hij naar Sevilla mag, maar hij twijfelt er niet aan. „Onze leer- curve is bepalend, niet dit op treden in München. We heb ben nu nog zes weken om lek ker te bouwen. Een medaille op het WK is een illusie, een finale plaats zal al een hele toer wor den. Maar ik moet wel probe ren het jaar nog een beetje po sitief af te sluitei^* Al is het al leen maar om z^»'A-status bij NOC'NSF veilig te stellen. Na tien jaar en vijf mondiale me dailles, waaronder olympisch goud in Atlanta met de Holland Acht, staat die namelijk op de tocht Bartman: „Gaat het fout, heb ik niet eens voldoende geld om te blijven roeien." Voor Rene Mijnders is dat laat ste onbestaanbaar. De hoofd coach van de Nederlandse roei- bond deed dit weekend nog geen uitspraken over de defini tieve afvaardiging naar Sevilla. Maar kijkend naar de Spelen van Athene ziet hij opnieuw een Nederlandse dubbelvier ex celleren. „Waarom niet? Dit is toch een tussenjaar. Maar dan is het wel zaak dat de mannen een beetje goed deze zomer doorkomen." Bartman hoopt het van harte. .Anders is het echt een beroerd jaar geweest."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17