ECONOMIE 'Openen telecommarkt is gelukt' 'Kabelcowboy' John Malone slaat zijn slag Steeds meer mensen hebben gat in hun hand Nieuw in VS: in boeien slaan van topmanagers >r goederen roerd in 2001 legraven is tr zakenstad end inkomen zelfstandigen tiemens nog o banen weg art INC'ers is bieltje kwijt Inkwater alleen in flessen' rkgelegenheid ;roeit amper EIGEN BEURS OPTA-voorzitter Arnbak ziet resultaat maar wil meer ECONOMIE WIJZER Gezelligheid is onbetaalbaar urg- In Nederland is vo- 2,5 procent meer goede- .-ïvoerd dan het jaar er- 0 blijkt uit cijfers van het an de stijging van totaal oen ton komt bijna 14 1 ton door het toegeno- ervoer per pijpleiding. Iinenschip is ruim 18 mil- ...jn meer vervoerd dan in Totaal is vorig jaar voor 1,5 miljard ton aan goede- igehaald en weggebracht, eeste transport gebeurt e weg: 74 procent. Voor penvaart is dit 24 procent ir het spoorvervoer 2 pro- raven - Voor de tweede eenvolgende maal is de :nte Bodegraven uitgeroe- t zakenstad van het j aar ndememerstijdschrift n handelsinformatiebu- lun en Bradstreet. Het is de keer dat een top-100 kensteden is samenge- iforig jaar stootte Bode- 1 vanuit het niets door e eerste plaats. Daarvoor e titel naar Aalsmeer en iveen. Gekeken is naar de eit en het percentage jevende bedrijven, de winstgroei en het beta- ïdrag van de ondeme- imeer - Het gemiddelde 'dbare inkomen van zelf- gen is in de jaren negen- rk gedaald. In 1998 ver- ;n ondernemers gemid- ïinder dan werknemers, jkt uit onderzoek van bu- IM onder 280.000 perso- 1 hun inkomens tussen n 1998. Het besteedbare ien daalde tussen 1990 en tiet 29 procent. Tot begin ïegentig deden zelfstan- het veel beter dan werk- s. Vanaf 1977 tot aan lam hun inkomen 50 pro- )e, ver boven het gemid- inkomensniveau van emers. iien - Volgens de Duitse tid IG Metall schrapt het hs-concem nog eens arbeidsplaatsen. Vooral bij eling telefonie en netwer- eigt banenverlies. Deze lijdt onder de crisis in de tnbranche. Het Duitse rn had al aangekondigd n twee jaar meer dan arbeidsplaatsen te ipen. Bij Siemens werk- september 2001 nog K) mensen. Inmiddels zijn 438.000. (vac - Een kwart van de werknemers van de ING p Nederland moet zijn le telefoon inleveren. Wie jmerking wil blijven ko- [oor een mobieltje tele- fan de zaak, moet zijn di- thef ervan kunnen over- dat het toestel onont- ik is voor een goede uitoe- 5 van de functie. Wie dat an, raakt zijn mobieltje Een woordvoerster beves- it er flink gemopperd over de bezuinigings- legel. ING Nederland wil tweede helft van het jaar (cent op de telefoonreke- iezuinigen. aag - Drinkwater zou niet uit de kraan moeten ko lnaar alleen in flessen ïn geleverd. Zo kan veel Irorden bespaard op wa tering, zegt voorzitter' er van de werkgroep water pt VNO-NCW. Hij vindt let zinvol zuiver kraanwa- Iblijven gebruiken voor rassen of tuinsproeien. t een paar fabrieken op er fles drinkwater leveren juut de leidingen voor vat er", aldus Stadler in lad van het ministerie van er en waterstaat. Onder- ïgsorganisatie VNO-NCW t afstand van de persoon- pvattingen van Stadler. ington - De werkgelegen- n de VS is in juli nauwe- aegenomen. Het aantal lsplaatsen, exclusief de ouw, steeg met slechts aanzienlijk minder dan erwacht. Dat blijkt uit gis- gepubliceerde cijfers van nerikaanse ministerie van d. Analisten hadden een voorspeld met 65.000 a i( D. Het percentage werklo- nder de beroepsbevolking vorige maand staan op vereenkomstig de progno- Financieel topman Sullivan van WorldCom voor het oog van de we reld in de boeien. Foto:Reuters/Shannon Stapleton amsterdam/anp - John Malone van Liberty Media is een lief hebber van zeer ingewikkelde transacties. Zo kreeg hij vorig jaar grip op de kabelbelangen van het Franse mediaconcern Vivendi door mee te werken aan de verkoop van tv-belangen van het Amerikaanse concern USA Networks. Liberty Media hield destijds een belang van 21 pro cent in het Amerikaanse bedrijf. door Tim Preger/ANP den haag - Het openen van de telecommarkt is gelukt. KPN heeft op diverse markten flinke concurrentie. Bovendien is bellen met de vaste telefoon goedkoper geworden. Dat zegt voorzitter Jens Arnbak van de Onafhankelij ke Post- en Telecommunicatie Autoriteit (OPTA) die afgelopen donderdag vijfjaar bestond. Hij pakt het jaarverslag over 2001 erbij. „Kijk, de gemiddelde beller was in 1998 per jaar zo'n 555 euro kwijt. Vorig jaar was dat 472 euro. En als de consu ment met carrier-selectaanbie- ders als Tele2 en One.Tel belde was hij nog goedkoper uit ge weest." Dat mensen die weinig bellen door de maatregelen juist iets duurder uit zijn heeft volgens Arnbak te maken met de geste gen prijs voor het KPN-abonne- ment. Ondanks de toegenomen concurrentie voor de KPN op het vaste net, maken de meeste consumenten er geen gebruik van. „Ik dacht dat het nu rond de 20 procent lag. Daar ben ik verbaasd en teleurgesteld over. Als iemand sokken of koffie koopt, wil hij toch ook keuze mogelijkheden. De meeste men sen blijven bij het bedrijf dat ze kennen. Het lijkt op luiheid van de consument. Maar willen we staatswinkels of echte keuze? Ik zie dat jongeren makkelijker overschakelen." „We hebben het aantal klachten tussen telecombedrijven onder ling de afgelopen jaren flink zien toenemen", constateert Arnbak. „Dat helpt OPTA geweldig om dat we aan de hand van de ge schillenbeslechting richting kunnen geven. In het begin van ons bestaan waren we meer een instelling die ambtshalve iets zei." Consumenten hebben niet rechtstreeks te maken gehad met de toezichthouder. Af en toe kwam de OPTA de afgelopen jaren in het nieuws met tariefs wijzigingen of rechtszaken die telecombedrijven aanspanden. Om marktwerking te versnellen, Een mooi voorbeeld van zo'n complexe transactie is hoe hij de macht kreeg bij het Neder landse kabelbedrijf UPC. Liberty Media vergrootte vorig jaar zijn belang naar 76 procent in UPC- moeder United Global Com (UGC). UGC is voor 53 procent eigenaar van UPC en heeft het er dus voor het zeggen. Voor de uitbreiding van het be lang in UGC betaalde Malone moesten in eerste instantie juist enkele tarieven zoals het abon nement omhoog. „Ja, want met de lage prijzen van KPN was het 200 miljoen dollar aan cash en 2,6 miljard dollar aan schuldpa pier. Dat leek veel, maar een groot deel van die schuldpapie ren kocht Malone eerder voor een habbekrats (215 miljoen dollar). De schulden werden on dergebracht in een nieuw be drijf, waarvan Liberty de aande len kreeg toegeschoven. Overal waar de man komt, trekt hij een spoor van ingewikkelde aandelenruilplannen en finan cieringsconstructies. Al die transacties met obligaties, aan delen en schulden leveren slechts één winnaar op: John Malone. Malone heeft zijn zin nen gezet op Europa, al heeft hij dat nooit hardop gezegd. Zijn Liberty Media wil nu de Neder landse kabelaar Casema inlij ven. Daarmee is hij weer een stukje verder met zijn Europese plan. Malone heeft al belangen in En geland, Ierland en dus indirect via Vivendi in Frankrijk. In Duitsland kreeg Malone nul op het request bij de overname van de kabels van Deutsche Tele- voor concurrenten niet mogelijk de markt te betreden." Later zijn tarieven gedaald. Een knelpunt zijn nog de ge- com. De nationale kartelwaak hond vond dat zijn macht te groot zou worden omdat Liberty Media al enkele kabelbedrijven bezat. Liberty tekende geen be roep aan, maar verliet Duits land. Malone is groot geworden in de kabelindustrie. In de jaren '70 kocht hij noodlijdende bedrij ven in de VS op. Zo bouwde hij een enorm imperium. Enkele ja ren geleden verkocht hij Tele communications Inc. voor zo'n 50 miljoen dollar aan het tele- combedrijf AT&T. Onder de vlag van AT&T bouwde hij met Li berty Media diverse belangen op. Malone vertrok later met ruzie bij het telecombedrijf en nam Liberty Media mee. Het bedrijf heeft slechts een handjevol me dewerkers. Maar er zijn grote belangen in onder meer News Corporation van Rupert Mur doch, AOL Time Warner, Viven di Universal, Telewest, Discove ry Channel, Sprint en Motorola. Malone is niet bij iedereen even populair. Voormalig vice-presi- sprekken van 'vast' naar 'mo biel'. „Met de prijzen zijn we nog niet tevreden." De OPTA wil die verlagen. „En dat gebeurt dent Al Gore in VS vergeleek Malone eens met Darth Vader, de slechterik uit Star Wars. Gore noemde Malone 'de leider uit de kabelmaffia'. Ook elders spreken mensen boosaardige woorden over de kabelcowboy. Dat kan hem overigens weinig schelen; Malone bouwt gewoon door. Malone is ook niet subtiel. Aan overheden heeft hij een bloed hekel. In 1995 liet hij weten dat de voorzitter van de Federal Communications Commission in de VS moest worden doodge schoten. Het is de vraag of Malone belan gen in Europa kan opbouwen zoals hij dat deed in de VS. Bij overnames daar morden de kar telautoriteiten een beetje. Het mislukte Duitse avontuur heeft echter aangetoond dat Europa een stuk moeilijker ligt. Nu moet de Nederlandse Mededingings autoriteit zich over het kabel- vraagstuk buigen. Liberty Media heeft laten weten dat het UPC en Casema niet wil samenvoe gen. Het is de vraag of de NMa daarmee genoegen neemt. ook. De telecombedrijven moe ten het tarief waarmee ze onder ling hun belverkeer uitwisselen verlagen. Daardoor gaan ook de prijzen voor consumenten naar beneden." Bij de post is de liberalisering minder goed van de grond geko men. „De staat wil niet vooruit lopen op andere grote Europese landen. In andere landen heb ben we wel gezien dat de dienst verlening verbetert waar er libe ralisering van de postmarkt komt. Het betekent goede prij zen, zelfs waar de concurrentie niet van de grond komt, zoals op het platteland van Zweden." TPG heeft onlangs aangekon digd dat in de komende jaren 5000 postbodebanen worden ge schrapt. „Om werkgelegenheid te behouden, zouden die post bodes best ook brieven van an dere bedrijven kunnen bezor gen", bepleit Ambak. TPG wil daar echter niet aan. Het bedrijf verkrampt volgens Ambak hele maal als dergelijke discussies worden gevoerd. Het is naar zijn oordeel aan de politiek of de postmarkt wordt geliberaliseerd. „Als de wil er is, dan gebeurt het." De OPTA wil graag meer be voegdheden. „Wij zouden graag bedrijven aan de schandpaal willen nagelen, net zoals de Au toriteit Financiële Markten dat kan. We kunnen echter niet rea geren op bijvoorbeeld mislei dende advertenties van bedrij ven. Ook zou ik graag meer wil len doen om de tarieven door zichtiger te maken. Vooral over mobiele diensten is er veel ver warring." Wellicht krijgt de OPTA die mo gelijkheden bij de gevraagde fu sie met de Nederlandse Mede dingingsautoriteit. Het is echter nog onduidelijk wanneer dat precies gaat gebeuren. „De nieu we minister van economische zaken moet daarover belissen." Wat ook kan helpen zijn de nieuwe Europese regels die over ongeveer een jaar van kracht moeten zijn in Nederland. De OPTA moet dan ook toezicht houden op de internet- en ka belsector. washington/ap - Het zien vallen van de machtigen der aarde kan een boos publiek genoegdoening geven. Dat was volgens Ameri kaanse advocaten dan ook de voornaamste drijfveer van de au toriteiten om twee topmanagers van het in opspraak geraakte te lecombedrijf WorldCom voor het oog van de camera's in de boei en te slaan en af te voeren. Zo'n optreden maakt het voor het publiek - en eventuele toe komstige juryleden - bovendien duidelijker wie de boeven zijn. In de zaak tegen de accountantsfir ma Arthur Andersen, het eerste grote Amerikaanse bedrijf dat re cent door frauduleuze boekhou ding in opspraak kwam, werd nog het hele concern aange klaagd. Gevolg daarvan was dat de jury dagen nodig had om tot een oor deel te komen. Juryleden zeiden na afloop dat de patstelling pas was doorbroken toen zij zich hadden overtuigd van de indivi duele schuld van een medewer ker. „Je krijgt meer aandacht als je ie mand geboeid afvoert dan als je een anonieme firma aanklaagt", zei advocaat Rothfeld uit Was hington die Arthur Anderson hielp verdedigen. Voor de tweede maal in korte tijd gingen beelden van mannen in krijtstreeppak met de handen op Wat is armoede? Wanneer kun nen we ons rijk noemen? De ge woonte is om bij die vragen di rect aan geld te denken. Volgens die definitie is de gemiddelde Nederlander rijk en de gemid delde Ethiopiër arm. Maar ik kan jaloers zijn op Italianen die zo gezegend lijken met hun in tensieve sociale contacten. En is die Thaise boer wel zo arm met zijn rijke boeddhistische tradi tie? Onlangs was ik per vliegtuig op weg naar een conferentie van de Wereldbank in Washington. De baas van de Wereldbank, de Amerikaan James Wolfensohn, denkt dat cultuur een rol speelt in de ontwikkeling van arme landen. En dat armoede voor een deel een kwestie van waarden kan zijn. Dus staat cul tuur op de agenda van de Wereldbank en zo krijgt een cul- tuureconoom als ik de kans aan te schuiven. In het vliegtuig raak te ik in gesprek met de vrouw naast mij. Ze kwam uit Ethio pië, was getrouwd met een Deen en woonde nu in Dene marken. Ja, in materieel opzicht was ze er sinds haar huwelijk enorm op vooruitgegaan, zei ze. Haar leven was nu luxe vergele ken met wat ze gewend was in Ethiopië. Maar gemakkelijk was het allemaal niet. Ze wilde graag werken, maar het bleek moeilijk een geschikte baan te vinden. En ze miste haar familie. In Ethiopië had ze een uitge breide familie waar ze intensief mee omging; ooms en tantes, neven en nichten, ze hoorden er allemaal bij. Ook miste ze haar kerk. Ze was een orthodoxe christen. In Ethiopië ging ze wel vijf keer per week naar haar kerk. Met leden van de familie natuurlijk. In Denemarken had ze geen kerk, dus beperkte ze zich tot het dagelijks lezen in de bijbel. Nee, haar geloof kon ze niet delen met haar echtgenoot. Ik vroeg wat belangrijker was voor haar: materiële welvaart, of haar familie en haar kerk. Ze keek mij aan met een blik vol onbegrip; ze vond mijn vraag duidelijk dom, want de keuze sprak toch voor zich. „Maar mijn geloof zegt me trouw te zijn aan mijn echtgenoot en aan zijn zijde te staan", sprak ze. Tijdens de conferentie moest ik geregeld denken aan het verhaal van deze Ethiopische vrouw. Amartya Sen, een van de eerste economen die onderkende dat materieel bezit niet noodzakelijk bepalend is voor de definitie van rijkdom en armoede, was ook in de rug gebonden de wereld rond. Twee weken geleden wer den de oprichter-eigenaar van kabelbedrijf Adelphia en zijn zoons op dezelfde wijze gearres teerd. „De manier waarop deze kerels werden gearresteerd is absurd", zei advocaat Roistacher, voor malig aanklager die nu verdach ten van witteboordencriminali teit bijstaat. „Het zijn geen des perado's." Volgens de advoca ten zouden de twee mannen alle medewerking hebben verleend als justitie de gebruikelijke gang van zaken had gevolgd. Nog een reden om bij World Com een nieuwe tactiek te ge bruiken kan de wens zijn ge weest om het bedrijf voor de on dergang te behoeden. Anderson ging na zijn veroordeling te gronde en sleepte duizenden werknemers in zijn val mee. WorldCom heeft weliswaar sur seance gevraagd, maar functio neert nog wel. „Ik denk dat de regering zware, welverdiende kritiek heeft gekregen omdat zij Anderson heeft vernietigd", zei rechtsgeleerde Presser. „Je gaat niet achter WorldCom aan om een bedrijf dat al in surseance verkeert in gevaar te brengen." Minister van justitie Ashcroft had weinig te melden over de beweegredenen: „We doen niets anders dan de wet uitvoeren." Washington. Rijkdom gaat vol gens hem veeleer om de concre te mogelijkheden die mensen hebben of niet hebben. Zoals het vermogen om vrij te kunnen kie zen, om te kunnen leren en om gezond te zijn. Die invloedrijke analyse van Amartya Sen heeft onder meer geleid tot een nieuwe statistiek: de menselijke ontwikkelings index. Die geeft een betere indi catie van hoe goed het toeven is in een bepaald land. Maar de in dex is verre van afdoende. Dat maakte mijn Ethiopische buur vrouw wel duidelijk. Het gaat in de eerste plaats om het vermogen om goede sociale contacten te onder houden. Met fami lie, vrienden, colle ga's, buren, landge noten. De rijke man die altijd opgesloten zit in zijn eigen landhuis, ver vreemdt van zijn fa milie en vrienden. Hij moet dat sociale vermogen ontberen, ook al zwemt hij in het geld. Mijn Ethio pische reisgezellin leverde bij haar ver trek naar Denemar ken een belangrijk deel van haar socia le vermogen in. En dat niet al leen. Ze gaf ook het vermogen op dat haar spiritueel inspirerende omgeving in haar vaderland bood. Tijdens de conferentie wees ik op de offers die mensen brengen voor de sociale en culturele di mensies van hun bezit. Ook mensen in de armste regio's op aarde laten economische kansen schieten omdat ze hun voorva deren blijvend willen eren en hun tempels willen onderhou den. Dat mag tffetioneel lijken, maar het is alleen irrationeel voor wie strikt in economische termen denkt. Sociale en culturele verworven heden zijn belangrijke waarden. Gaat economische ontwikkeling in de Derde Wereld ten koste van die verworvenheden, dan is er voor de betrokken ontwikke lingslanden goede reden niet zonder meer akkoord te gaan met het dictaat van een instelling als de Wereldbank. Het gevaar van deze redenering is dat zij ernstige materiële ge breken lijkt te vergoelijken. Ver tegenwoordigers van de Wereld bank, onder wie oud-minister van onderwijs Jo Ritzen (PvdA), zijn om die reden huiverig voor de redenering. Maar ik blijf van opvatting dat de wereld er heel anders zal uitzien als we allemaal onze sociale en spirituele bezit tingen optellen bij onze materië le. Wat nu rijk oogt, zal dan ar moedig heten. En omgekeerd. Het aantal mensen dat eind van de maand nog geld overhoudt, neemt af. Steeds meer Nederlanders moeten hun spaargeld aanspreken voor reguliere uitgaven. Incas sobureaus hebben het drukker dan ooit. Dat laatste geldt ook voor de instanties en bureaus die adviezen verstrekken aan mensen die tot over hun oren in de schul den zitten en uit die penibele situatie wil len geraken. De hulpverleners constateren een stijging van het aantal verzoeken om bijstand. Nederlanders geven graag de euro de schuld van de malaise, maar het kan geen kwaad voor de afwisseling de hand in eigen boezem te steken. Wat kunnen we zelf doen om geldproblemen te voor komen? Tijdig hulp zoeken en op een minder negatieve manier naar incasso bureaus kijken. De gemiddelde schuldenaar staat in het krijt voor 11.500 euro. En niet bij één schuldeiser, maar bij gemiddeld elf ver schillende. Elk jaar melden zich zo'n 30.000 huishoudens bij een gemeentelij ke kredietbank of andere hulporganisatie met het verzoek een oplossing te verzin nen voor hun financiële problemen. De Nederlandse Vereniging voor Volks krediet (NVVK), de vereniging van kre dietbanken, constateert een stijging van het aantal hulpaanvragen met circa vijf tot tien procent. „Lokaal kunnen er grote verschillen bestaan", zegt W. Pietersen van de NWK. De recente stijging kan volgens hem nog niet echt veroorzaakt zijn door de komst van de euro. „Inci denteel kan dat een reden zijn, maar dan was er waarschijnlijk al langer sprake van betalingsachterstanden Bij problematische schuldsituaties is er meestal meer aan de hand. De schulde naar kan te maken hebben gehad met een plotselinge terugval in het inkomen. Of hij kan domweg niet met geld omgaan. Of het gaat om iemand die niet kan lezen en schrijven. Of om iemand die worstelt met psycho-sociale proble men. Schuldsituaties lopen altijd een beetje achter de feiten aan; als het water aan de lippen staat, wordt door gaans eerst het spaar- en vakantiegeld aangespro ken. Pietersen verwacht dat de 'euro-illusie' (het onterechte idee dat 19,95 euro goedkoper is dan 43,95 gulden) pas eind dit jaar voelbaar wordt. „Feit is dat we de af gelopen jaren goed hebben leren consu meren, vaak met geleend geld. En nu het al een tijd economisch minder voorspoe dig gaat, zie je dat steeds meer mensen hun betalingsverplichtingen niet kunnen nakomen." De NWK merkt dat de groep die niet weet hoe ze een financiële huishouding moet voeren steeds groter wordt. Dat verschijnsel komt voor bij zowel lage als Brenda van Dam hoge inkomensgroepen. Mensen met een gat in de hand kunnen bij een kre dietbank terecht voor begeleiding. Ook zijn er cursussen over hoe om te gaan met geld, vaak in samenwerking met de gemeente of het maatschappelijk werk. Uiteindelijk zullen deze mensen het na een tijdje wel weer zelf moeten doen. Bijtijds aan de bel trekken is van belang. Pietersen: „Wij krij gen de mensen pas te zien als de problemen al fors zijn opgelopen. Praten over geldproblemen is in ons land nog een taboe." Ook incassobureaus heb ben het dit jaar een stuk drukker, vertelt Peter Groo- tenboer, woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Incassobureaus. Het gaat om allerlei soorten re keningen. Van nota's van postorderbedrijven tot aankoopnota's voor scoo ters. „Mensen lenen mak kelijker dan vroeger én ze vinden sneller dat er niet betaald hoeft te worden", aldus Grootenboer. „Bijvoor beeld als ze iets besteld hebben bij een postorderbedrijf, en het product niet in orde is. Dan laten ze de rekening soms liggen, met als gevolg dat er uiteindelijk een incassobureau aan te pas moet ko men." Grootenboer weet uit ervaring dat er bij een flink aantal schuldenaren structureel sprake is van geldgebrek. Dat maakt het innen van uitstaande rekeningen niet eenvoudig. Er zijn drie mogelijkheden. De leverancier kan de rekening afboeken en is dan zijn geld kwijt. Er kan geproce deerd worden, maar dat is tijdrovend en brengt hoge kosten met zich mee. De derde mogelijkheid is een regeling voor geleidelijke terugbetaling. „Een goed incassobureau denkt mee over een passende regeling voor terugbe taling en sanering van de schulden", legt Grootenboer uit. „Vaak verwijzen we naar de gemeentelijke kredietbank of we gaan zelf met de schuldenaar mee naar diens gesprek met een kredietbank." Hij erkent dat niet alle incassobureaus zo werken. In veel gevallen wordt het incas sobureau nog als boeman gezien. „Dat is jammer, zowel voor de consument als voor het bureau en de schuldeisers." Pietersen van de NWK beaamt dit laatste en juicht de groeiende betrokkenheid van incassobureaus toe. „Het is alleen maar goed als er lokaal goed wordt sa mengewerkt. Dat gebeurt al met woning corporaties, sociale diensten, maat schappelijk werk en dergelijke." Als schuldeisers uit eigen beweging mee werken, is dat doorgaans ook voor hen zelf gunstiger. Want de schuldeisers die bereid zijn mee te werken aan een oplos sing, zien doorgaans een groter deel van hun nog te ontvangen gelden temg. Als er een wettelijk traject in gang gezet moet worden, is dat meestal duurder. Er blijft dan voor de schuldenaar minder geld over voor het aflossen van de schuld. En daarmee zijn uiteindelijk ook de schuld eisers slechter af. Consumentenbond tegen overname Casema De Consumentenbond is tegen de overname van kabelmaat schappij Casema door de Amerikaanse Liberty Media Corpora tion. De bond dringt er bij de Nederlandse Mededingingsautori teit op aan de overeenkomst af te keuren. De Amerikanen kopen Casema van France Telecom voor 750 miljoen euro. De consu mentenorganisatie maakt bezwaar tegen de machtspositie van Liberty Media, die ook aandelen in Casema's concurrent UPC bezit. Verder blinkt Liberty niet uit in het investeren in kabelbe drijven waarvan zij (groot)aandeelhouder is, vindt de bond. UPC bedient 2,3 miljoen huishoudens, Casema bijna 1,4 miljoen. „Een dergelijke concentratie van macht in handen van één partij in Nederland is niet bevorderlijk voor concurrentie op de kabel", is het standpunt van de Consumentenbond Jens Arnbak: „Het lijkt op luiheid van de consument." Foto:ANP/Juan Vrijdag ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7