Kamp van Zeist Kunst op stelten Korpschef Straver: Te weinig geld voor politie 'Alcohol niet alleen probleem van jeugd' 'We hebben de hoop nooit laten /aren Marion en Romy terug te zien' Leidsch Dapblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. Stadsomroeper uit Almelo door Gilde geroyeerd Bewakers bolletjesslikkers voelen zich bedreigd Website beitarief is enorm succes Tweede goud op EK voor 'VdH' Leidse automobilist ontkent rammen Blauwpoortsbrug Huisarts Katwijk reageert op ophef Hout van gekapte rode beuk terug als kunstwerk Kleine Prijzen, Grote Morkten LPF: Rechter moet zich in proces-Volkert terugtrekken \0 ITM MIN: Leidsch Dagblad Turkije op weg naar afschaffen van doodstraf 'Geneeskundig Onderzoek is in gevaar' Steeds meer mensen hebben gat in hun hand Stompwijkers kicken op de kerkuil Geertsema wil jong en dynamisch zijn Stuitje aan gruis in kunstmatige sneeuw Elvis, een gentleman van dynamiet Frftz Francken jammer, de moraal strookt niet altijd met het gezond verstand ultuurprijs Zuid-Hollant!1 Noord meld uw e'9*" kandidaat aan \\yece^ Meer informatie vindt u op www.mvkk.nl NR. 42992 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 3 AUGUSTUS 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden iTel. (071) 5122362 almelo/gpd - De Almelose stadsomroeper René Coupée is gistermiddag geroyeerd door het Nederlandse Gilde van Stadsomroepers. Coupée heeft volgens het Gilde in de media laten weten dat hij eind juni in het Engelse Newton Abbot Eu ropees kampioen stadsomroe- pen was geworden. Maar dat blijkt onjuist. In New Abbot heeft Coupée weliswaar twee prijzen gewon nen (samen met zijn vrouw werd hij uitgeroepen tot 'best dressed couple' en ook werd hij gelauwerd als 'best dressed towncrier'), maar de Belg Hans van Laetem werd Europees kampioen. Secretaris Fred M. Martens van het Gilde noemt Coupée 'een groot kampioen in het liegen en bedriegen'. door Hans Leber soest, zeist/gpd - Medewerkers van het speciale 'detentiecentrum' voor bolletjes slikkers Kamp van Zeist voelen zich onvei lig. De ruim honderd mannelijke gedeti neerden die er vorige week werden ge plaatst, gedragen zich zeer agressief. Het personeel is al met gijzeling bedreigd. Bo vendien is het gebouw onveilig. Dat zeg gen enkele personeelsleden in de vestiging 'Kamp van Zeist'. De medewerkers, die uit vrees voor re presailles anoniem willen blijven, vinden dat zij gevaar lopen door de gespannen situatie. In het detentiecentrum zitten niet alleen 'onnozele' bolletjesslikkers, maar ook doorgewinterde criminelen die vele kilo's drugs smokkelden. Enkele we ken geleden organiseerde met name deze groep een opstand onder de gevangenen van het detentiecentrum Amsterdam. Het centrum in Amsterdam is inmiddels gesloten; vorige week zijn de gedetineer den verhuisd naar Soesterberg. Op het PZ-terrrein in Bloemendaal is ook een opvang gevestigd voor bolletjesslikkers. Het personeel voelt zich de mond ge snoerd. Bij bezoeken van journalisten aan de detentiecentra kreeg het per in tern memo de opdracht niets te zeggen. „Zelfs bij een bezoek van de minister van justitie en Tweede-Kamerleden mochten we niets zeggen of vragen", zegt een me dewerker. Het ministerie van justitie zegt zich niet in de klachten van de personeelsleden te herkennen. „We erkennen dat het bij de ze centra om noodvoorzieningen gaat. Maar ze voldoen aan de voorwaarden", zegt een woordvoerder. Volgens het mi nisterie is het moeilijk op anonieme ver wijten te reageren. In de detentiecentra slapen meerdere ge detineerden in één cel en zijn geen pro gramma's voor sport en recreatie en bi bliotheken, zoals in gewone gevangenis sen. Volgens de medewerkers was de si tuatie in Soesterberg tijdens de recente hittegolf ronduit mensonterend. „Binnen was het veertig graden. Elke cel heeft één kleine ventilator, meer niet. Die ruimtes waar vier mannen zitten, ston ken verschrikkelijk. We hadden ook met héél veel agressie te maken. Er zitten ge detineerden tussen met enkele jaren cel, dus niet alleen de zielige eenmalige bol letjesslikkers bij wie het om drie tot acht maanden gaat, voor wie het detentiecen trum bedoeld is." Volgens het personeel zijn de gebouwen in Kamp van Zeist niet veilig. „De gangen Zijn veel te smal, je kunt er amper naast elkhar staan. Als de cellen opengaan en sluiten, wurmt iedereen zich tegelijk door die gang. Volslagen belachelijk, hartstikke onvéilig. Van alles komt binnen; er is bij celcontroles al hasj en cocaïne gevonden. Als je tegen de directieleden zegt dat er hasj wordt gerookt, grijpen ze niet in. Omdat de rust dan in ieder geval be waard blijft, zeggen ze. Maar voor ons als pérsoneel wordt het onveiliger. Het is Ook eenvoildig voor de gedetineerden om zélf steëkwapens te maken. den haag - De nieuwe website met een overzicht van de tele foontarieven van zestien belbe drijven trekt massale belang stelling. De internetpagina, op gezet door telecomwaakhond OPTA, werd binnen een dag ruim 739.000 keer aangeklikt. Pagina Economie berlijn - Pieter van den Hoo- genband heeft gisteren bij de EK in Berlijn zijn Europese re cord op de 200 meter vrije slag verbeterd. Hij won de gouden medaille. De Eindhovenaar tik te aan na 1.44,89. Zijn oude toptijd stond sinds de Olympi sche Spelen van Sydney op 1.45,35. Pagina Sport door Nancy Ubert leiderdorp - Korpschef Ries Straver van de politie in Hol: lands Midden denkt dat de nieuwe regering op de verkeer de weg is. Als de politie er niet gauw geld bij krijgt, wordt Ne derland volgens hem eerder on veiliger dan veiliger. Straver is teleurgesteld over het voorgeno men veiligheidsbeleid en denkt dat er voor de politie eerder minder dan meer geld over schiet. In de aanloop naar de verkiezin gen weerklonk het algemene ge luid dat de overheid meer geld moet investeren in veiligheid. Inmiddels is het plan geboren om voor criminaliteitsbestrij ding, rechtshandhaving en ram penbestrijding 700 miljoen euro extra beschikbaar te stellen. „Maar dat is te weinig", zegt Straver. Want niet alleen de po litie, maar ook het openbaar mi nisterie, de rechterlijke macht en het gevangeniswezen moeten daarvan meesnoepen. „Om het materieel op orde te brengen heeft alleen al de politie 500 mil joen nodig", aldus de korpschef. Hollands Midden wijkt met zijn financiële problemen nauwe lijks af van de andere korpsen, stelt Straver. „We moeten drin gend investeren in huisvesting - ik schat zo'n 60 miljoen - en in de communicatietechnieken tussen de verschillende hulp diensten. In toezicht op straat hebben we, net als onze colle ga's in den lande, de afgelopen jaren behoorlijk geïnvesteerd. Inderdaad, we hebben daarvoor extra geld gekregen, maar als te genprestatie moesten we met behulp van interne verschuivin gen ook extra blauw op straat zetten. Van 567 mensen in 1997 zitten we nu op 875 man in de basispolitiezorg. We hebben on ze belofte dus waargemaakt. Dat kan toch allemaal niet voor niets zijn geweest." Pagina R3: 'Politie krijgt niet meer, maar minder7 door René van Zoen leiden - De vermoedelijke be stuurder van de auto die op 6 juni in hartje Leiden twee vrou wen aanreed en bij de Blauw poortsbrug het water in reed, blijft beweren dat iemand an ders achter het stuur zat. De 29-jarige verdachte uit Lei den stond gisteren terecht voor de Haagse rechtbank. „Het is nogal wat waarvan u verdacht wordt", zegt de president van de rechtbank. „U probeerde twee vrouwen van het leven te bero ven. U reed zonder rijbewijs, onder invloed van alcohol en drugs, in een gestolen auto. U heeft de plaats van een ongeval verlaten en u heeft een brug ver nield." De verdachte beweert dat hij het niet gedaan heeft. „Ik zat op de bijrijdersstoel. Een collega van mij stuurde." Al op de dag van de dodemans- rit op de Steenstraat beweerde de verdachte dat een andere persoon de auto bestuurde. Nie mand heeft die mysterieuze tweede persoon echter gezien. Verschillende getuigen beweren dat zij één persoon in de auto zagen. De Leidse ondernemers Peter Labruyère en Jacques Ve- ringa, die in het water sprongen om de tweede persoon te zoe ken, troffen niemand aan. Ook de duikers van de brandweer konden niemand vinden. De president confronteert de verdachte met een rapport van de reclassering. „Volgens dit rapport heeft u een ambtenaar verteld dat u onder invloed de auto van een kennis in het water heeft gereden. Drie keer vraagt de president aan de verdachte of hij dat inderdaad gezegd heeft, maar de verdachte zwijgt. Omdat nog niet alle getuigen van de gebeurtenis zijn ver hoord, verwijst de president de zaak door naar 3 oktober. Tot die tijd wordt de verdachte, die al sinds 6 juni vastzit, opgeno men in een verslavingsprogram ma. irgen/cpd - Voor Corrie en ray ans van Buuren kwam er deze eek een einde aan meer dan |f jaar van onzekerheid over de aag of hun dochter Marion en eindochter Romy nog in leven aren. Hans van Buuren: ïinsdagavond kwam de jong- e broer van Okan (de vader rU in Romy) onverwacht bij ons joi ngs. Hij wilde praten. Hij was reselijk zenuwachtig. Hij kwam vl Dk moeilijk uit zijn woorden, as na een uur vertelde hij dat j niet meer kon leven met wat was gebeurd. Toen kwam het ruit: Marion en Romy leven et meer." k herinner mij wel een paar ;et Eer gevraagd te hebben waar in vertel je het nu pas? Hij was ang, zei hij. Maar ik weet nog eeds niet waarvoor. Belangrijk dat we nu zekerheid hebben uitrent Marion en Romy. Er &lt nu een enorme last van on- schouders. We zijn opge- icht, maar het is toch ook een 'eselijke klap." 'ans en Corrie van Buuren twij felden dinsdagavond geen mo ment aan de woorden van de broer. „Ik wil zien waar ze be graven liggen, zei Corrie. Dat was goed. We zijn toen met z'n drieën naar de duinen gegaan, het bospad opgelopen, de heu vel op. Daar wist hij het niet meer precies. Hij was er vijf jaar geleden met Okan bij maanlicht geweest. We zijn daar naar links en naar rechts heen en weer ge lopen. Hij zei wel dat ze op een mooie plaats begraven lagen. Woensdag is de politie direct gaan zoeken." De familie Van Buuren heeft zich altijd vastgehouden aan het kleinste beetje hoop Marion en Romy ooit in levende lijve terug te zien. „Diep in je gedachten houd je er wel een beetje reke ning mee dat Marion er mis schien niet meer is. Maar Romy? Nee, dat kon niet. Zij moest er gens zijn, in Duitsland of in Tur kije. Corrie heeft de hoop nooit laten varen. Je klampt je vast aan elke strohalm. Hoop is on verwoestbaar. Dat is vanaf het ilsSE - Aan het drinkgedrag van vakantievierende jongeren moet niet té veel aandacht worden besteed. Het mag dan wel een groot probleem zijn, maar die aandacht dreigt te verbloemen dat alcohol meer is dan een jon- geïenprobleem. „Het is een pro bleem van de maatschappij." f)at zegt Hans Moolenburgh, voorzitter van het Platform Ver slavingszorg Katwijk. Hij rea geert op alle ophef over vakan tievierende jongeren, die zich op Terschelling dagelijks een stuk in de kraag zuipen. Dat jongeren op vakantie meer drinken dan 'wel eens een bier tje', is al jaren bekend. Dat som migen dagelijks dronken zijn is ook geen nieuws. Maar het wordt steeds meer, en de televi- siëjoumaals hebben deze zomer uitgekozen om er uitgebreid aaiïdacht aan te schenken. Met als meest memorabele uitspraak het tienermeisje in het NOS- joumaal, dat trots verkondigde: „Mijn lever kan echt alles heb ben." Niet slim van de verzamelde media, vindt Moolenburgh, huisarts te Katwijk. Want ze be lichten de jongeren, die dat al leen maar mooi vinden. Dat werkt nog harder zuipen in de hand. En een nog belangrijker De tol van de Alphense beeldhouwer Frits Garenfeld komt te staan in de smalle ruimte tussen het Cen trum Beeldende Kunst en de Adventskerk. Het beeld is te zien vanaf de balustrade naast het CBK. Montagefoto verdwijnen van Marion en Ro my ons motto geweest. Daar hebben we altijd in geloofd. Tot dinsdagavond. Tot het moment dat de broer van Okan ons ver telde dat Marion en Romy niet meer leefden. Natuurlijk heb je er wel eens aan gedacht dat het zo zou gaan. Maar Romy, die moest toch nog in leven zijn. Wie vermoordt er nu zijn eigen kind?" „Wat we allemaal niet gedaan hebben om hen te vinden! Tot in Turkije, bij familie van Okan, aan toe. Mensen moeten soms wel eens gedacht hebben, daar heb je ze weer. Achteraf gezien heeft onze vastberadenheid de broer van Okan er mede toe aangezet om alsnog de waar heid te vertellen. Hij werd steeds geconfronteerd met onze zoek tocht, onze radeloosheid en ver twijfeling. Al die aandacht is niet voor niets geweest." Pagina Binnenland: Meer over Marion en Romy door Theo de With alphen aan den rijn - Gedich ten zijn ervoor geschreven, geld is ervoor ingezameld, verplaat sing ervan is onderzocht. Niets hielp. Op 13 maart 2001 ging ondanks alle gevoerde acties een monumentale rode beuk in het centrum van Alphen aan den Rijn tegen de vlakte. De meer dan tachtig jaar oude boom aan de Julianastraat moest wijken voor de stadsver nieuwing. Twee jaar na de fatale bijlslag keert de beuk terug in het Alphense stadsbeeld. Al thans, het hout ervan. Kunste naar Frits Garenfeld maakt er een beeld van. De Alphense beeldhouwer heeft de opdracht gekregen een kunstwerk te ontwerpen voor de beeldentuin naast het Centrum Beeldende Kunst (CBK). In deze smalle ruimte tussen het CBK en de Adventskerk komen twee beelden te staan. De tuin wordt niet openbaar toegankeiiljk. De angst bestaat dat deze uithoek vlakbij het uitgaansgebied van de Julianastraat dan een 'groot urinoir' wordt. Daarom heeft CBK-directeur Peke Hofman twee kunstenaars gevraagd beelden te ontwerpen (advertentie) effect: de journalisten gaan voorbij aan de werkelijke wortel van het kwaad, en dat is het al coholprobleem dat veel verder gaat dan jongeren op vakantie. „Ik maak me bijvoorbeeld meer zorgen om het alcoholgebruik van mensen tussen de 25 en 40 jaar. Ik heb veel gezinnen kapot zien gaan door drank." Moolenburgh houdt geen plei dooi voor een alcoholverbod. „Het bestrijden van alcohol werkt niet, kijk maar naar de drooglegging in de Verenigde Staten in de jaren dertig. In plaats daarvan moeten mensen leren om drankgebruik te be heersen." Jeroen, Jan en Linda, drie gewo ne Lissese jongeren, vinden van zichzelf dat ze al zo ver zijn. „Wij zijn de baas over ons drankgebruik" Jeroen (20 jaar) kent de Ter- schellingse alcoholverhalen. Hij heeft zich erover verbaasd. „Hoe kun je van 25 bier nou een alco holvergiftiging oplopen? Zoveel drink ik er zelf ook elke dag wel op vakantie, maar ik ben er nooit ziek van geworden. In ie der geval niet van bier. Op va kantie is het normaal dat je be gint met drinken als je wakker wordt en er mee doorgaat totdat je gaat slapen." die 'te zien zijn vanaf de balus trade naast het CBK'. Déze loop brug kan straks als alternatieve wandelroute door het stadshart worden gebruikt. Hofman: „Het heeft geen zin om beelden in de diepte neer te zetten. Dan hèb je bijna een verrekijker nodig om ze te kunnen zien." De ontwer pen van Frits Garenfeld en zijn Eindhovense collega Marjolijn Mandersloot staan daarom op zo'n vier meter hoogte. Garenfeld is van plan hét hout van de rode beuk te verwerken in een gigantische toL Dit speel goed rust op een spiraal vari ijzer. „Een tol heeft iets ma gisch", verklaart hij. „Zet een tol op de grond en hij valt otn. Al leen als je hem draaiend neer zet, blijft hij staan. Daarnaast heeft het speelgoed alle tijden doorstaan. Afbeeldingen zijn zelfs op Griekse Vazen terugge vonden. Ik gun het de rode beuk om hem in de vorm van een magisch kunstwerk niet ver van zijn.geboortegrond te laten te rugkeren." Marjolijn Mandersloot wil een Bambi-achtig hertje in dé beel dentuin plaatsen. Haar ontwerp bestaat uit een zilverkleurig hert van aluminium, waarvan de po ten met boomstammeh zijn ver lengd. Het CBK is momenteel druk bezig de financiering van de twee kunstwerken rorid te krijgen. Het is de bedoeling de beeldentuin volgend voorjaar in gebruik te nemen. door Mischa de Bruijn hAarlem - De voormalige Haar lemse asieladvocaat Nol Vermo len moet zich terugtrekken als rechter in het proces van Volkert van der G., de verdachte van de nioord op Pim Fortuyn. Dat heeft vice-voorzitter Ferry Hoo- gendijk van de LPF-Kamerfrac- tie gisteren in het NOS Journaal gezegd. Volgens Hoogendijk is Vermolen een 'radicale beroeps activist'. De LPF-er twijfelt aan diens onafhankelijkheid. Veimolen werkte voor Vluchte lingenwerk Nederland. In een interview zou hij hebben verde digd dat Vluchtelingenwerk geld ter beschikking stelde aan asiel zoekers uit Noord-Irak voor de aanschaf van valse paspoorten. Met name dit laatste wordt hem door de LPF kwalijk genomen. Woordvoerder Janssen van Raay van de LPF-fractie is het niet met zijn vice-fractievoorzitter eens. Hij vindt de LPF-fractie niet de aangewezen instantie om een mening te ventileren over de kwaliteit van de rech ters. „Dat moeten de familiele den van Fortuyn doen." Broer Marien Fortuyn zei gister avond alle vertrouwen te heb ben in de onafhankelijkheid van Nederlandse rechters. „Wij ma ken geen bezwaar tegen welke rechter dan ook." Volgende week vrijdag is de eer ste zitting in het proces-Van der G. De verdachte zal daarbij zelf niet aanwezig zijn, hebben zijn advocaten bekendgemaakt. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Nfe&nt1MD V Straat Postcode Telefoon Ik nefem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 bataiing per acceptgiro 52,50 Handtekening: (i.v.m. controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling s mqn bank-qtronummer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■iAVicin.».vaia:ui:

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1