'De pakkans is ontzettend klein' Tour Féminin: van opwarmertje tot topkoers SI enniswereld heeft in dopingaanpak de schijn tegen Dertien Nederlandse rensters staan aan de start Belangrijkste wielerronde voor vrouwen blijft in omvang, status en uitstraling ver achter bij grote broer SPORT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2002 Edwin Alblas en Martijn van Beeten ing in tennis bestaat Er zijn weinig profspelers die hog ontkennen. De belangrijkste tennisfederaties hen daarentegen moeizaam de schijn.van onver- ligheid wegnemen. Ze schermen wel met doping- >menten en wijzen naar cijfers, maar het gemor on- tpelers houdt aan. De beschuldigingen worden har- ^n nemen zelfs in aantal toe. „Onze sport heeft r baat bij openheid", meent Paul Haarhuis. „Van hiogen ze volgend jaar op Roland Garros een inval h, zoals een paar jaar geleden in de Tour de France, wordt veel blootgelegd." ge tijd hing er een waas van ontkenning over het erwerp doping. Wat voor baat hadden tennissers nou bij? Bij de Australian Open in 1999 stookte Courier het vuur eens flink op door te suggereren Europese tennissers - en hij doelde vooral op de inse gravelbijters - het door wielrenners bekend orden middel Epo gebruikten. De onbewezen be- Üdigingen sloegen in als een bom. Courier ver ben zelf daarna onder verdachte omstandigheden Biet toneel, zo gaat volgens tennisser John van pm het verhaal. „Over hem gaat juist het gerucht 8 de ATP stelde dat Jim beter kon stoppen, omdat _jiders zelf tegen de lamp zou lopen." Lottum: „Het verbaast mij niet als in het tennis Ing wordt gebruikt. Als je ziet hoe dicht de tennis- Ide tophonderd bij elkaar zitten, dan is het ont- 1 verleidelijk om te gebruiken. Zeker als je niet ïal fit bent en weet dat op een volgend toer- eer ontzettend veel geld is te verdienen. larhuis steekt zijn kop niet in het zand. „Tot r of vijf terug had ik het gevoel dat tennis rede- rijwaard was van doping. Maar op een gegeven nt hoor je te veel om je heen. Over tennissers n niet kunnen gebruiken, omdat er allerlei bij gen zijn. Door die verhalen werd ik ervan be at ook een tennisser baat kan hebben bij be middelen." gebruik van doping wordt in elk geval niet d door een lange lijst dopingzondaars. was het anti-dopingprogramma van de inter- ale tennisorganisaties ATT, WTA en ITF al ze- r actief en waren er tot dan slechts drie tennis- ;pakt'. Twee, de Zweed Mats Wilander en de Karei Novacek, werden betrapt op het gebruik cocaïne, een product dat door dopingdeskundi- niet bepaald als prestatiebevorderend wordt aan- erkt. Ook John McEnroe gaf in zijn eigen biogra- ïssen de regels door toe wel eens een 'recreatio- Irug' te hebben gebruikt. panjaard Ignacia Truyol had een paar jaar eerder vijfelachtige eer om als eerste te moeten 'bloe- Hij werd voor een jaar geschorst wegens het ge le van steroïden, een verboden substantie uit de te categorie. eschrikt werd de tenniswereld pas toen Petr Kor- le winnaar van de Australian Open, in 1999 posi- verd bevonden na een test op Wimbledon. In de e van de Tsjech werden sporen van nandrolon inden. De uitslag werd een half jaar later open gemaakt. Daarmee laadde de ITF, verantwoor- jk voor de Grand Slams, de Davis Cup en Fed I, de verdenking op zich dat ze de affaire in de fpot had willen laten verdwijnen. Bovendien werd lichte straf uitgesproken die tot verontwaardigde tties leidde. Korda hoefde slechts, na zijn verkla ring niet te weten hoe het spul zijn lichaam was bin nengedrongen, zijn in Londen verdiende punten en prijzengeld (94.000 dollar) in te leveren. Als reactie op de woede over die lage straf of uit eigener beweging - duidelijk werd dat nooit - ging de ITF bij het Arbitra gehof voor Sport in Lausanne (CAS) in beroep tegen de uitspraak van haar eigen commissie, omdat die het dopingreglement niet goed zou hebben geïnter preteerd. Het CAS oordeelde dat de beroepscommis sie van de ITF inderdaad niet volgens de regels van diezelfde organisatie had gehandeld. Korda werd daarop alsnog voor een jaar geschorst. „Die zaak is toen niet zo handig aangepakt", onder schrijft Babette Pluim, bondsarts van de Koninklijke Nederlandse Lawn en Tennisbond (KNLTB) en in ju ni gekozen tot voorzitter van de Society for Tennis Medicine and Science (STMS). De STMS is een orga nisatie van wetenschappers, sportartsen en fysiothe rapeuten werkzaam in het tennis. Ook heeft ze zitting in de medische commissie van de ITF. Typerend is dat Pluim nog tot voor kort in de veron derstelling verkeerde dat de internationale tennisor ganisaties lange tijd het beleid voerden om de namen van dopingzondaars niet vrij te geven. Op de burelen van de ITF in Londen wordt anders beweerd. Conclu sie: de ITF weet kennelijk niet overtuigend te brengen dat ze serieus werk maakt van haar dopingjacht. Debbie Jevans, executive director medische zaken bij de ITF, bestrijdt dat haar organisatie in de affaire Kor da onhandig te werk is gegaan. Over spelers die zich laatdunkend uitlaten over het dopingbeleid van de grote tennismachten, zegt ze. „Ze zijn vaak niet op de hoogte en pas geïnteresseerd als ze met een doping- geval worden geconfronteerd." Pas sinds 1 januari van dit jaar hebben de ATP, WTA en ITF zich geconformeerd aan de dopinglijst van het Internationaal Olympisch Comité. Min of meer ge dwongen, omdat bij nog langer uitstel de olympische status van tennis in het geding dreigde te komen. De tennisorganisaties plaatsen niettemin grote vraagte kens bij tal van producten op die lijst. Pluim vindt bij voorbeeld een stof als efedrine discutabel, omdat daardoor ook het gebruik van hooikoortsmiddelen en hoestdranken al taboe is en de winst van efedrine nooit is bewezen. „En zo helpen veel middelen op die lijst niet. Eigenlijk helpen alleen anabole steroïden: groeihormonen alleen als je daaraan een tekort hebt." Pluim wil haar ogen niet sluiten voor overtreders. „Natuurlijk zijn er tennissers die er alles voor over hebben om beter te worden. Ik krijg soms mensen op het spreekuur met twaalf verschillende voedingssup plementen. Er zijn spelers die over de grens gaan. Tennissers zijn niet heiliger dan de gemiddelde mens." Ook het gebruik van het door wielrennen zo bekend geraakt middel Epo, dat een toename van het aantal rode bloedlichaampjes veroorzaakt, waardoor het li chaam meer zuurstof kan opnemen en langduriger blijft 'werken', heeft in het tennis geen vlucht geno men, beweert Pluim. Hoewel ze daarover zegt: „Je hebt er op Wimbledon niets aan, misschien zou het iets helpen in een marathonpartij op Roland Garros." Hét is daarom niet vreemd dat Courier destijds de Spanjaarden in het verdachtenbankje plaatste. De Zuid-Europese gravelbijters bij uitstek staan er om bekend dat ze ogenschijnlijk moeiteloos urenlange tennispartijen op die ondergrond doorstaan. Tegen woordig worden niet zozeer de Spanjaarden als wel de Argentijnen en andere Zuid-Amerikanen argwa nend bekeken. Twee Argentijnen, Juan-Ignacia Chela (mytheltestosteron) en Guillermo Coria (nadrolon) Juan-lgnacio Chela werd vorig jaar ontmaskerd als dopingzondaar. Hij kreeg een schorsing van zeVen maanden. Foto: ANP/Toussaint Kluiters werden vorig jaar ontmaskerd als dopingzondaars. Coria werd voor zeven maanden geschorst, Chela kwam er met-drie maanden vanaf. De verwachting is dat de ITF op termijn nog een paar namen van betrapte tennissers naar buiten brengt. Het Franse anti-dopingbureau CPLD maakte onlangs bekend dat er op Roland Garros twee spelers positief waren getest. „Het zou me niet verbazen als vijftig procent van de tophonderd gebruikt", stelt Van Lottum. „Het risico dat je gepakt wordt is ontzettend klein, als je het maar slim aanpakt. Als het wel gebeurt krijg je een lage straf. En de tenniswereld blijft aardig voor je. Juan-lg nacio Chela was een publiekstrekker bij het toernooi in Amerfsoort, Guillermo Coria kreeg een wildcard in Monte Carlo. En Adidas haalde Chela binnen. Een grote schande. Die gasten moeten met een grote foto op de voorpagina, om duidelijk te maken dat ze vals spel hebben gespeeld." Van Lottum baseert zijn uitspraken op wat hij in zijn omgeving waarneemt. „In Barcelona zag ik in de kleedkamer dat een tennisser een kwartier voor de wedstrijd een spuit in z'n bil kreeg van z'n coach. Ik zat met grote ogen te kijken. Zelfs als het gaat om vi taminen, waar hebben we het over? Een spuit! Colle ga's, die net als ik rond de zestigste plaats op de we reldranglijst stonden, verdwenen een paar maanden uit het circuit. Ze kwamen terug met een compleet ander lichaam." Hij noemt man en paard. „Bij Guillermo Canas (Ar gentijn, red.) zet ik grote vraagtekens. Ik heb nog te gen hem getennist op hardcourt en na een set stond hij te puffen en te steunen. Hij had altijd last van klei ne blessures en kreeg snel kramp. Nu is hij na Lleyton Hewitt de fitste tennisser in het circuit en haalde hij de veertiende plek op de wereldranglijst. Hoe kan dat nou?" „Mariano Puerta (Argentijn, red.) is öok zü'n voor beeld. Staat driehonderdste van de wereld, is een tijd je weg. Stoomt door naar de dertigste plek. Zakt weer weg, is een tijdje uit de roulatie en staat wéér dertig ste. Zijn vader is de man die de doping heeft verstrekt aan Chela. Nou, dan is een en een toch twee?" Bij de dopingbestrijding in het tennis wordt nu alleen nog gebruik gemaakt van urinemonsters en dan vrij wel alleen nog maar tijdens toernooien. De tennisor ganisaties zien de meerwaarde van bloedcontroles niet in. Pas als ze daartoe door het Anti-Doping World Agency, het dopingbureau varl het IOC, wpr- den gedwongen, gaan ze daartoe over. Maurice Leeser van het Nederlands Centrum voor Dopingvraagstukken (NeCeDo) kan zich wel iets voorstellen bij de terughoudendheid van die bonden jegens bloedcontroles. „Bloedmortsteré worden voor namelijk gebruikt om op een indirecte manier zuur- stoftransporterende stoffen (Epo, NESP) aén te tonen, wat bij afwijking kan leiden tot uitsluiting van deelna me. Zoals in het wielrennen. Ik weet niet of je tennis ook een Epo-gevoefige sport kunt noemen." Vorig jaar werden door de drie bonden gezamenlijk ongeveer 1200 controles uitgevoerd. Slethts vijftig keer werd een tennisser verrast op een out-of-compe- titioncontrole. In bijna alle andere grote sporten ligt dat aantal vele malen hoger. Leeser „Vergeet niet dat tennis een year-round-competition is. Er is nauwe lijks een off season. Niettemin zijn out-of-competi- tion controles gewenst in het tennis. Er wordt over het algemeen in Nederland gestreefd naar een per centage van 60 procent out-of-competitian én 40 procent in competition." Wielrenners, atleten en zwemmers hebben zich al verzoend met die werkwijze én bloedcontroles. De oppositie in het tennis - topspelers staan niet te springen om thuis een dopingcontroleur te ontvan gen - neigt naar misplaatste arrogantie. Waarom zou den tennissers een andere behandeling verdienen als bovengenoemde sporters. De zusjes Williams en Jen nifer Capriati lieten onlangs op niet mis te verstane wijze nog weten er niet van gediend te zijn. Paul Haarhuis vindt dat onbegrijpelijk. „Bij mij zijn ze ook een keer thuis geweest. Heb ik totaal geen moeite mee. Het is de prijs die je betaalt voor het actief zijn op het wereldpodium. Ik kan niet begrijpen dat Ca priati roept dat ze een bloedcontrole zal weigeren. Dan is ze of ontzettend dom of ze maakt nog steeds de fouten die ze in het verleden maakte. John Mendoza, directeur van het Australian Sports Drugs Agency, het nationale dopingbureau, hamert op een stringentere aanpak. „Vorig jaar is niet één speelster buiten een toernooi om gecontroleerd. In een sport waarin de nummer honderd al heel veel geld verdient is dat onacceptabel." Menzoda kwam onlangs in het wereldnieuws omdat hij gezegd zou hebben dat het tennis vergeven is van doping. Dat citaat komt niet voor zijn rekening, be weert hij nu. „Ik heb niemand in het bijzonder be schuldigd. Wel blijft overeind staan dat doping in het tennis niet goed genoeg wordt aangepakt", zegt hij tegenover deze krant. „Het tennis staat, sinds Amelie Mauresmo het een paar jaar terug bij de Australian Open zo goed deed, bol van de speculaties over do ping. Dat houdt niet eerder op, dan wanneer de ten nisorganisaties daar serieus mee aan de slag gaan. Net als de wieier- en zwemwereld dat gedaan heb ben. Het draait in het vrouwentennis nu vooral om kracht. Ik zou me dus richten op het vinden van ste roïden. Dat is de grootste zorg." Het is ook Van Lottum niet ontgaan dat de fysieke ontwikkeling bij de vrouwelijke collega's hard is ge gaan. „Kijk naar de lichamen van sommige vrouwelij ke tennissers. Daar wil ik geen handje mee drukken." Oen bosch/anp - Dertien Ne derlandse wielrensters doen dit jaar mee aan de Ronde van Frankrijk voor vrouwen. De 'Grande Bouclé Féminin' be gint morgen met een ochten detappe en een ploegentijdrit in Den Bosch en wordt op 18 augustus afgesloten met een individuele race tegen de klok in Parijs. De Farm Frites-Hartol-ploeg van Michael Zijlaard start met bijna een volledig Nederlandse formatie. Alleen Madeleine Lindberg komt uit Zweden. De ploeg bestaat verder uit twee voudig winnares Leootien Zij laard-van Moorsel, die na ne gen jaar haar rentree maakt. Arenda Grimberg, Mirjam Mel- chers, Elsbeth Vink, Sissy van Alebeek en Anouska van der Zee. De zusjes Chantal en Ghita Beltman starten voor het Itali aanse Acca Due O. Yvonne Brunen en Christina Mos ma ken deel uit van het team van Power-Plate Bik. Verder staan Sandra Rombouts (Number- ger), Debby Mansveld (Vlaan deren) en Bgukje Doedee (Sa- beco) op deaeelnemerslijst. Naast Van Moorsel nemen nog vijf andere oud-winnaressen aan de ronde deel: de Russi sche Valentina Polkhanova (1994), de Italiaanse Fabiana Luperini (1995, 1996 en 1997), de Litouwse Edita Pucinskaite (1998) en Diana Ziliute (1999) en de Spaanse Joane Somarri- ba (2000 en 2001). 'u r Annemiek Steenbekkers Tour Féminin - eigenlijk moe- €iwe zeggen La Grande Boude Jinine Internationale - was bij vitart in de beginjaren tachtig l,5|meer dan een 'afwachtings- östrijd' voor de 'echte' Tour de jbJice. Nu is het voor de vrou- tfi de belangrijkste koers ter e1eld. Voor hun wel. I Ijlen Mirjam Melchers onlangs erste Nederlandse renster itte UCI-trui veroverde, Studio Sport daar precies seconden van uit. Het werd niet eens gemeld, ze stond wel eerste op de 'ldranglijst. Ik vraag me af je nog meer moet doen om op tv te komen." De klaag- ig van Michael Zijlaard, legleider van Farm Frites- hol waar Melchers sinds dit toen voor rijdt, is een beken- Ul'de wielervrouwen schieten 3f|ua aandacht schromelijk bij 'aj hebben eigenlijk nog het nste klagen", zegt Zijlaard, morgen in Den Bosch met ploeg begint aan de Tour linin. „Maar het is vooral Le- Öen (zijn echtgenote, red.) die L indacht trekt. Nu profiteren idere meiden daar ook van, wat als Leontien straks it?" Hij weet dat het ook an- kan. „Ik heb thuis zo'n 'teltje staan en daarmee heb lere dag de Giro, de Ronde van Italië voor vrouwen, ge volgd. Kwam daar ruimschoots op de televisie." Zes jaar geleden haalde Den Bosch de start van de Tour de France binnen. Nu is het, een week na de 'echte' Tour, de beurt aan de vrouwen. Van avond presenteren zij zich op de Markt, morgen is er in de och tenduren de eerste etappe Den Bosch-Den Bosch (92 kilometer) 's middags gevolgd door een ploegentijdrit over vijftien kilo meter. Uit een vergelijking tussen beide evenementen blijkt dat de be langrijkste wielerronde voor vrouwen in omvang, status en uitstraling ver achter blijft bij de grote broer. Voor Den Bosch betekende de Tour de France in 1996 een kos tenpost van ruim vier miljoen euro, nu is men voor de start van de Tour Féminin 250.000 euro kwijt. De gemeente heeft hiervoor de hulp ingeroepen van geldschieters. De mannen- tour bracht via sponsoring en kaartverkoop bijna vijf miljoen euro op, nu is de toegang gratis en moet de helft van de kosten via sponsors binnenkomen. Ook qua publieke belangstelling ver wacht de Bossche organisatie beduidend minder mensen: 10.000 tot 15.000 toeschouwers zou mooi zijn. In 1996 kwamen er meer dan 100.000 belangstel lenden opdagen. „Voor zoVer ik weet, is er ook geen merchan dising", meldt Hans van Schaik die de grote Tour van '96 én de 1992 door Leontien van Moor se!) besloot Pierre Boué de orga nisatie van de Ronde van Frank rijk voor vrouwen op zich te ne men. Hij bombardeerde zichzelf tot directeur général. Twee jaar lang bestookten de twee kam pen elkaar, daarna besloot de Société haar energie volledig in de mannenronde te steken. Wel dwong de organisatie via de rechter af dat Boué de naam van zijn ronde, en andere Tour de France kenmerken, moet wijzi gen. En dus werd het La Grande Bouclé Féminine Internationale en werd de gele trui een gouden trui, de groene trui een blokjes trui en de bolletjestrui en sma ragdgroen shirt. Van een opwar mertje is de ronde geworden tot de belangrijkste vrouwenkoers ter wereld. Tour Féminin binnenhaalde. „Bij de Tourstart in 1996 moes ten we de politie afsturen op mensen die in eigen beheer T- shirts verkochten in Den Bosch." Hoewel de ronde officieel La Grande Bouclé Féminine Inter nationale heet, is het in de volksmond nog altijd Tour Fé minin. Die naam dankt de vrou wenkoers aan de eerste jaren van haar bestaan. Van 1984 tot 1989 was de organisatie van de Tour de France Féminine in handen van de de Société du Tour de France, die ook achter de mannenronde zit. De vrou wentour diende eigenlijk als af- wachtingswedstrijd. Weer eens wat anders dan een reclameka- Leontien Zijlaard van Moorsel feli citeert ploegge note Arenda Grimberg met de nationale titel. Beide rensters starten morgen in de Tour Féminin. FotO: ANP/ Robert Vos ra va an. Toen de Société besloot de Tour Féminin in afgeslankte vorm voort te laten leven als de Tour de la Communauté Èurüpéenne (Ronde van de EG, in 1991 ge wonnen door Astrid Schop en in'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17