LEIDEN 8f REGIO 'De politie krijgt niet meer, maar minder' Stompwijkers 'kicken' op kerkuil ANNO 1977 dlphenaar langer in voorarrest voor roofoverval op tankstation testen uit de deertiende eeuw p Dorpsstraat Avifauna dolblij met geboorte 'natuurlijke' helmcasuaris "dereen rijgt over ïtsnapte dief Helikoptervluchten boven Aarlanderveen Korpschef Straver teleurgesteld in regeerakkoord uit de Leidsch DagbladARCIl Ui'VISX ANNO 1902 Maandag 4 Augustus LEIDEN - Wij willen thans voortgaan met het doen van eenige grepen uit het door B. en Ws. den Raad aangeboden gemeenteverslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1901. De geneeskundige armendienst wordt uitgeoefend door 6 geneesheeren, die met den stadsvroedmees- ter het College van Stadsgeneesheeren' vormen. Kostelooze genees- en heelkundige hulp werd door 2105 personen toegestaan. Hun werd een kaart uit gereikt, geldig van 1 Mei 1901-1 Mei 1902. Deze nieuwe, eenvoudige regeling wordt door belangheb benden zeer op prijs gesteld. Het aantal der van gemeentewege gesubsidieerde vereenigingen, welke zich wijkverpleging ten doel stellen, werd dit jaar met 2 vermeerderd. Aan een zestal verenigingen werd ieder een subsidie toege kend van 600. Deze wijkvereenigingen hebben ook in 1901 zeer veel bijgedragen tot een behoorlijke verpleging der arme patiënten. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart uit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Woensdag 3 augustus LEIDEN - De leden van de gemeenteraad zullen zich in de eerste vergadering na net zomerreces moeten uitspreken over het drugbeleid, zoals B en W dat de komende jaren willen gaan voeren. In die vergade ring komt onder meereen voorstel aan de orde om het komend jaar vijftienduizend gulden beschikbaar te stellen voor een drugpreventieprogramma voor het voortgezet onderwijs in Leiden. Dat programma, dat door de GG en GD in samenwer king met de Sociaal Psychiatrische Dienst wordt op gesteld, richt zich met name op leerlingen van der tien tot vijftien jaar. Het geld is nodig voor de aan schaf van documentatiemateriaal, waaronder het boekje 'Het'drugprobleem staat niet alteen', een aantal bandjes met opnamen van gesprekken over dit onderwerp, als ook een serie dia's. De voorstellen van B en W zijn gebaseerd op de ad viezen, die zijn opgesteld door de projectgroep drug gebruik. Deze groep, waarin hulpTOleners, justitie en gemeente zijn vertegenwoordigd, werd in novem ber van het vorig jaar ingesteld, nadat het PvdA-ge- meenteraadslid Armand Höppener het college een aantal vragen had gesteld over het ontbreken van een gerichte aanpak van het toenemende drugpro bleem in de gemeente. De projectgroep, waarin druggebruikers zelf niet wa ren vertegenwoordigd, kwam enkele malen bij elkaar en richtte zich in de adviezen met name op de be hoefte aan preventiemaatregelen. Voorts werd gewe zen op de noodzaak om de huisvesting van het plaat selijke consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (een dependance van het Haagse bureau) te verbeteren en te laten verhuizen van het Bevrijdingsplein naar een gunstiger piek in het centrum. Belangrijk achtte de projectgroep ook een geregeld overleg met de omliggende gemeenten over een be tere crisisopvang, die voor gezamenlijke rekening 2ou moeten komen. haag/ alphen - „Roofover- en is iets voor andere men- meneer, ik doe geen crimi- fie dingen", zo hield een 28-ja- O' Alphenaar gisteren tijdens y hele rechtszaak vol. Hij stond f )en Haag terecht op verden- g van een gewapende overval 5 een benzinetankstation in ihen aan den Rijn. man zou op 22 april een pis tool op het gezicht van een pompbediende hebben gericht en hem toegeschreeuwd heb ben: Al je geld uit je kassa, of ik schiet je voor je kop." Daarop gaf de pompbediende hem 705 euro. Een aantal getuigen herkende de verdachte. De pompbedien de meende dat zijn stem, ogen en zijn loop overeenkwamen met die van een jongen die met zijn moeder regelmatig kwam tanken. Eén van de klanten zag hem bij de overval zijn Palesti- na-sjaal afdoen en herkende de man van een foto. Een paar da gen later zag de getuige de over valler door de stad lopen. Hij lichtte direct de politie in, die de verdachte vervolgens kort daar op arresteerde. De verdachte gebruikt metha don en kwam al eerder met de politie in aanraking. Hij ontkent iets te maken te hebben met de overval. Op het moment van de overval was hij meegefietst om met een vage kennis in het cen trum iets te gaan eten. De ken nis bevestigde aanvankelijk het verhaal, maar trok dat tijdens het onderzoek weer in. Daar- -tot gat langs de Dorpsstraat in izerswoude-Dorp tegenover Nederlands hervormde kerk. n diepe sleuf ligt naast de ndering van nieuw te bouwen ïizen. Voordat de nieuwe hui- n worden gebouwd mag het ngim van de Voorschotense ar- eoloog Van der Kooij een kijk- nemen in de braakliggende uwgrond. Hij is niet ontevre- m n over wat hij aantreft. „We bben een fundering gevon- Sn die stamt uit de veertiende uw en wat aardewerk." in der Kooij heeft nog een :ine vier weken de tijd om ver- r te graven, maar hij verwacht t hij niet veel meer ontdekt. e hebben niet de middelen n de sleuf veel dieper uit te aven dan op dit moment. Die- ir graven betekent dat het risi- op instorting groter is. Onze iiligheid staat voorop. We ho- -n nog resten te vinden uit de :raalfde eeuw." irrast is Van der Kooij niet ver de vondsten. „Dit had ik j el verwacht. Het is bekend dat azerswoude uit de Middeleeu- j. 'en stamt en dat er veel te vin- en is. Dat komt vooral doordat les op veengrond is gebouwd, een zakt weg en daardoor Archeoloog Van der Kooij legt veertiende-eeuwse resten bloot langs de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp. Foto: Henk Bouwman moet er met regelmaat worden opgehoogd." De archeoloog legt uit dat je de grond als een tijdlijn kunt zien. „Hoe dieper je graaft, hoe ouder de vondsten zijn. Daardoor blijft er meer in de grond zitten. In de Bollenstreek heb je zandgrond die niet hoeft te worden opge hoogd. Daardoor blijft alles aan de oppervlakte en gaat het dus sneller verloren. In die streek moet je soms wel vier of vijf me ter graven om iets te vinden uit de twaalfde eeuw. Nu hebben we een fundering uit de veer tiende eeuw gevonden. Het zijn stenen muren die rusten op houten balken van vermoedelijk een boerderij. Verder hebben we wat aardewerk gevonden. Van der Kooij tilt niet zwaar aan het feit dat hij het onderzoek voortijdig moet afblazen. De fundering blijft liggen waar zij ligt en het aardewerk gaat naar een museum. „We hielden hier al rekening en wisten dat het een proefonderzoekje werd. Ik hoop in de toekomst een uitge breid onderzoek te kunnen doen, want er zit veel waarde vols in de grond hier." door was de verdachte zijn alibi kwijt. Tijdens het onderzoek besloot justitie hem te onderwerpen aan een psychologisch onderzoek. Omdat dit onderzoek nog niet is afgerond, buigt de rechter zich op 30 oktober opnieuw over de zaak. Tot die tijd blijft de Al- phense overvaller in de gevan genis. alphen aan den rijn - Nu de pasgeboren helmcasuaris twee weken oud is, gaat de vlag in top bij vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. De kans dat de vo gel, die op natuurlijke wijze werd geboren, in leven blijft, is groot. Volgens een woordvoerster van Avifauna komt het zelden voor dat een helmcasuaris in Europa zonder kunstgrepen ter wereld komt, maar gewoon als kind van een vader en een moeder. „Dit is uniek voor een dierentuin in Europa", zegt de woordvoerster opgetogen. Zij beschrijft de helmcasuaris als een soort emoe (een wat kleine re uitgave van een struisvogel). „Het is een grote loopvogel met een knalblauwe kop." Ook twee jaar gelden boekte Avifauna een foksucces toen vier helmcasuariskuikens uit hun gifgroene eieren kropen. De helmcasuaris komt vooral voor in de tropische regenwouden van Noord-Australie en Nieuw- Guinea. Een slag van zijn ge spierde poot kan een mens openrijten en doden. Toch zijn er Papoea's die graag een jong opvoeden. De vogel is namelijk veel waard. NOORDWUK- Noordwijk-Bar- celona liep op een teleurstel ling uit De (Spaanse) doel punten werden duur betaald. Vooropgesteld dat voor de komst van Bar- 9a een fors be drag zal zijn neergelegd, moeten de goals de mage re 0-2 zege ge statte gaf, vele peseta's gekost hebben. Foto: Archief Leidsch Dagblad l^jjanneke Dijke is. haag/leiderdorp - Het is it leuk om een blunder toe mw»ven. Wellicht is dat er de re- van dat diverse rechterlijke indes en politieafdelingen Tiisrtelings met de vinger naar önder wijzen. Zij weigeren j0 Imentaar op de ontsnapping een veertigjarige Italiaan, veroordeeld is voor diefstal :g 2 de weekopbrengst van de [erdorpse Spar. man werd woensdag van de itentiaire inrichting in Sche- 5 Hingen, waar hij in voorarrest vervoerd naar het Paleis van [tie in Den Haag. Daar lag de lordeling al klaar: terugbeta ald van de gestolen 4.100 euro, d^aarde van de portemonnee ichttien maanden cel met af- van vier maanden voorar- j 1 De man stal op 6 april door 4tt afleidingsmanoeuvre van familieleden een portemon- >ls- met de opbrengst van een week uit de Spar aan de ifdstraat in Leiderdorp. De üe hield de familie na een lo Ie achtervolging door het ogp aan. Agenten troffen de le- jortemonnee aan in de on- 7q oroek van het zoontje. Het jzJ bleef zoek. jnsdag werd de Italiaan in lien arrestantenbusje naar de ^Igse rechtbank vervoerd, ïr daar kwam hij nooit aan. iet busje lukte het hem een te forceren en te ontsnap- 'ierl Hij is nog steeds voort- [htig. Zijn signalement is wel le douane bekend. Niemand mt de verantwoordelijkheid r de ontsnapping, ^gtj arrondissementsparket op rechtbank verwijst naar de jerpst Justitiële Inrichtingen het ministerie van justitie, d-ij gaan alleen over de straf- it. Zij over de bewaring", 1 Sdt een woordvoerder van de 3 itbank. Bij de Dienst Justitië- firichtingen zijn ze het daar mee eens: „De politie Haag sen heeft de man vervoerd. 3 %ijn verantwoordelijk." Daar jjJ de politie Haaglanden weer op. „Deze man zat in het Kirj> van bewaring. Daarmee iben wij niets te maken." nstie Dienst Justitiële Inrichtin- l raken ze geïrriteerd als de &g voor een tweede keer |dt gesteld. „Wil de politie [s zeggen? Wij weten wel hoe komt. Het was een nieuw ^Hjje met een mankement. Ik p best dat ze dat niet leuk den." De politiewoordvoer- t spreekt dat tegen. „Het is in arrestantenvervoer van de jtie Haaglanden geweest." aarzelender: „Volgens mij )ben wij hem niet vervoerd." ter weten doet ze het niet, lekken wil ze het niet. „De dichting ligt niet bij ons", is uiterste redmiddel. aarlanderveen - De beroemde Molenviergang van Aarlanderveen is woensdag ook vanuit de lucht te bezichtigen. Helikoptervluchten maken vanaf negen uur deel uit van het feestprogramma dat het plaatselijke Oranjecomité van maandag tot en met woensdag aanbiedt. Een rondje boven het dorp van het Aërodroom Aarlanderveen kost 20 euro per persoon. Een andere manier om bij de molens te komen is door mee te doen aan de gratis molentocht op skeelers en skates die maandag van 18-19 uur duurt. Om 18.45 uur begint het poldervolleybal- toemooi. Maandagmiddag van 14-15 uur is er een skeelerpuzzeltocht voor kinderen tien tot zestien. De feestavond voor mensen van 65 jaar en ouder begint om 19.30 in het Dorpshuis en om 20 uur barst de kermis los. Op dinsdag is er om 8.30 uur reveille door blazers en ruiters. De vrijmarkt begint om 9.30 uur en om 10 uur proberen kinderen tot twaalf jaar het grootste schilderij van het dorp te maken. Om 11 uur is het kindertheater, 's Middags staan het bor- stelduiken voor kinderen van acht tot en met vijf tien jaar (14 uur), het springkussen (14 uur en het buikglijden (15) op het programma. Het kam pioenschap bierfietsen begint' 's avonds om 20 uur bij café Het Oude Rechthuis. Op woensdag begint de dag met een viswedstrijd (7 uur), rijden er vanaf 9.30 landbouwtractoren op de Kerkvaartsweg, is er om 14 uur teamzeskamp (vanaf zestien jaar) en om 15.30 uur een wedstrijd met trapskelters voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar en jeu de boules voor zestienplussers. Het slotonderdeel is de levende stoelendans (van af zestien jaar) met dweilorkest dat om 19.30 uur begint. Zo zien kerkuilen eruit als ze drie weken oud zijn. Publiciteitsfoto Wim van der Helm (links). Publiciteitsfoto door Judy Nihof stompwijk - Hoe krijg je kerkui len zo ver dat ze zich settelen in een gebied waar deze vogels hoogstwaarschijnlijk voorheen niet voorkwamen? Met die vraag houden Wim van der Helm en Martin van de Reep van de kerkuilenwerkgroep, die werkzaam is in Stompwijk, Zoeterwoude, Nootdorp, Leid- schendam, Wfisveen en Gel- derswoude, zich al een paar jaar bezig. En met succes: anno 2002 komen er in Zoeterwoude twee kerkuilenpaartjes voor en telt Stompwijk één paartje. In totaal hebben ze twaalf jongen. Waar de vogels zich precies be vinden, hangt Van de Reep lie ver niet aan de grote klok. „De uilen zijn nu eenmaal gesteld op hun rust." Van der Helm en Van de Reep vatten drie jaar geleden het plan op om de kerkuil, die nog maar weinig voorkomt, naar het landelijke gebied tussen Nootdorp en Gelderswoude te lokken. Weliswaar is dit gebied niet van oudsher het domein van kerkuilen. „Ik heb wel van oudere mensen gehoord dat ze vijftig, zestig jaar geleden kerk uilen hebben gezien. Maar er zijn geen bewijzen terug te vin den dat de vogel hier ook heeft gebroed", zegt Van der Helm. Toch is het tweetal van mening dat de kerkuil, die zich voedt met muizen, goed past in het landelijke gebied. Kerkuilen vestigen zich het liefst in vervallen schuurtj es en bouwwerken waar ze gemakke lijk in en uit kunnen vliegen. Het probleem is dat boeren hun oude schuur tegenwoordig snel vervangen door een nieu we. Ook de meeste kerktorens zijn niet meer geschikt als on derkomen omdat de zogeheten galmgaten vaak dicht worden gemaakt. Op die manier wor den duiven geweerd. Om de vogels toch een aantrek kelijke broedplaats te bieden, Een volwassen uil wordt geringd. Dankzij de ring kan in de gaten worden gehouden waar het dier zich bevindt. Publiciteitsfoto bouwen Van der Helm en Van de Reep grote nestkasten, die ze ophangen in de nok van lood sen bij agrarische bedrijven. Het kost het tweetal geen moei te om mensen te vinden die willen meewerken. „De agrari ërs die we benaderen, reageren allemaal even enthousiast. En als ze zien dat een nestkast be woond is, dan zijn ze trots. Van de week werden we nog opge beld door een boer om te ko men kijken naar jonge uilen die vliegoefeningen aan het doen waren. Zo'n man wil dat met je delen. Daarna dronken we een pilsje en kwamen de kaas en de worst op tafel. Het werd ge woon een feestje!" De eerste nestkasten werden opgehangen in het najaar van 1999 en het voorjaar van 2000. Tot verbazing van Van der Helm en Van de Reep kwamen er snel kerkuilen op af. „We hadden erop gerekend dat we zeker vier jaar moesten wach ten, maar het was meteen raak. In korte tijd hadden we het eer ste broedgeval." Van der Helm en Van de Reep, die zich 'kerkuilengekken' noe men, zien veel minder van de vogels dan de agrariërs bij wie de nestkasten hangen. Zelf zit ten ze daar niet mee. „Natuur lijk missen wij veel. Maar voor ons is het weer een kick als blijkt dat zich kerkuilen vesti gen in een kast die wij hebben opgehangen en als we zien hoe intens de mensen van de kerk uilen genieten." Bovendien ko men Van der Helm en Van de Reep aan hun trekken bij de controle van de nestkasten. Dat gebeurt twee keer per jaar. Niet vaker, want kerkuilen houden niet van pottenkijkers. In juni is de eerste controle. In septem ber kijken de uilenliefhebbers of de vogels voor de tweede keer jongen hebben gekregen. ,Als het een goed muizenjaar is, broeden ze twee keer." Inmiddels hebben de leden van de uilenwerkgroep alweer een nieuw plan opgevat. Ze willen de kerkuil verleiden om zich te settelen in de kerktoren van Stompwijk. De afspraken met de koster hierover zijn al rond. In het najaar gaan ze een nest kast in de toren ophangen. Ze hebben goede hoop dat het plan slaagt. ,Als een gebied om een kerk heen helemaal is vol gebouwd, dan hebben uilen er niets te zoeken. Maar hier in Stompwijk vliegen ze zó de pol der in." door Nancy Ubert vervolg van voorpagina leiderdorp - De kreten die de po litieke partijen hebben laten ho ren vóór de Tweede-Kamerver kiezingen, zijn maar mondjes maat vertaald in het regeerak koord. Dat is de mening van korpschef Ries Straver van politie Hollands Midden. Straver is flink teleurgesteld, zegt hij. ,Als het voorgenomen veiligheidsbeleid werkelijkheid wordt, krijgen we niet meer maar juist minder." Straver loopt niet over van en thousiasme sinds hij het regeer akkoord heeft gelezen. „Er staan zogenaamd nieuwe maatregelen in. Maar die zijn al maanden ge leden aangekondigd. Bijvoor beeld het idee dat mensen die eenvoudige werkzaamheden verrichten, lager ingeschaald kunnen worden." Om Neder land veiliger te maken, moet meer geld vrijgemaakt worden voor de 'basispolitiezorg1 en de recherche, meent Straver. „En wij streven dat doel wel na. Toen ik in 1997 aantrad, pakten we 7.000 daders per jaar op. Nu zijn dat er 10.000. Ik kan ze niet eens in de Groenoordhallen kwijt. Tussen die duizenden die Korpschef Ries Straver Archieffoto: Hielco Kuipers we jaarlijks in de kraag vatten, zit een reusachtig percentage grootaandeelhouders. Kijk, daar is nou winst te boeken. Voor de draaideurcriminelen moet een speciale behandeling komen. Het OM en het gevangeniswe zen moeten de komende jaren veel beter ingesteld raken op de 'veelplegers'. Laten we met zijn allen alsjeblieft dat onderwerp op de agenda zetten. Dan heb ben wij weer meer tijd om ons met zaken bezig te houden die nu op de plank blijven liggen. Bedrijfsdiefstallen, bijvoor beeld." Zolang de politie menskracht en geld tekort komt, moet zij priori teiten stellen. „Geweld, jeugd criminaliteit en woninginbra ken: daar zitten we strak boven op. Dat heeft tot gevolg dat we bij bedrijfsinbraken en autodief stallen minder hard kunnen lo pen. En ga nu niet meteen jam meren dat met de aangiften van die delicten niets gedaan wordt, want we verwerken ze wel dege lijk. En als daar op een gegeven moment een patroon uitrolt, hebben we meteen beet. Waar mee ik tevens zeg dat investeren in informatieverwerking ook broodnodig blijft. Straver verwacht dat de Neder landse regering haar aangekon digde beleid nog bijstelt. Ze moet wel De bevolking vraagt daar duidelijk om. Zo niet, dan blijft het vooroordeel 'de politie komt nooit als je haar nodig hebt en als ze wel komt, is ze al tijd te laat' gewoon voortbe staan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11