toponderzoeker in Lange wachtlijsten voor zwemlessen Bromfiets gestolen: rantenbezorger gedupeerd Uitgekeken op uw collega's lêtecommissie Aalmarktgroep huurt Belg Keppler loste verkeersproblemen Gent en Brugge op i^i bloeiende )ria In Hortus Marebrug opgeknapt Amsterdamse organisatie begint opvang Merenwijk SLS houdt brandpreventiedag REGIO www.autoheemskerk.com inderen even een reldvakantie Volkstuinen r heel »rdwljk liidin - Er dreigt een tekort aan zwemleraren in Nederland. Vakbladen staan vol personeelsadvertenties, veel verenigingen en zwembaden hebben wachtlijsten voor zwemles. Soms loopt de wachttijd op tot een jaar. Ver enigingen hebben geen personeel, zwembaden geen tijd. Het is een pro bleem dat niet alleen in de grote ste den speelt. Ook Leiden en de omlig gende gemeenten kampen met het probleem van de wachtlijsten. Wie in Leiden zijn kind naar zwemles wil brengen, doet er goed aan meerdere zwemverenigingen en zwembaden te bellen om te kijken waar hij het snelst terecht kan. „Het kan oplopen tot acht maanden", meldt een medewerkster van zwem bad De Zijl aan de Paramaribostraat. „We hebben behoorlijke wachtlijs ten." Personeelskrapte is hier overi gens opvallend genoeg niet het pro bleem. „We hebben voldoende men sen rondlopen. Het is meer dat we zo weinig uren over hebben voor het ge ven van les. De zwemverenigingen huren het bad voor nogal wat uurtjes per week. We hebben natuurlijk ook vrij zwemmen en allerlei andere acti viteiten. Er blijft niet zo veel tijd over om les te geven." Ema van Belkum-Maasdijk van zwemvereniging De Zijl/LGB heeft wel een verklaring voor het feit dat het personeelsgebrek in Zwembad De Zijl geen rol speelt. „Het gebeurt nogal eens dat de mensen die wij hebben opgeleid - vrijwilligers - uiteindelijk bij het sportbedrijf van de gemeente een baan aangeboden krijgen. Heel veel personeel in de gemeentelijke zwembaden, komen bij de verenigin gen vandaan. In de zwembadwereld is een groot tekort aan goed geschoolde mensen." „Als onze vrijwilligers de basiscursus hebben gevolgd - die ze overigens zelf hebben moeten betalen - zijn ze vaak heel snel vertrokken. Dan zegt bij voorbeeld de gemeente: 'joh, kom bij ons werken, dan betalen wij je ver volgopleiding'. Ik begrijp wel dat onze vrijwilligers de stap nemen. Bij ons staan ze vrijwillig naast het bad, bij het sportbedrijf van de gemeente kun nen ze geld verdienen. En dat misgun ik ze echt niet. Maar het is knap frus trerend." Van Belkum-Maasdijk merkt zelf geregeld dat de vraag naar goed zwembadpersoneel groot is. „Ik word nogal eens gebeld, zelfs vanuit plaat sen als Rotterdam en Utrecht. Dan zit ten ze daar omhoog en vragen ze of ik wil bijspringen. Omdat ze weten dat ik mijn papieren heb." Wachtlijsten bij zwemvereniging De Zijl/LGB zijn er overigens hoegenaamd niet. Les- zwemmertjes kunnen er over het alge meen snel terecht. Wachtlijsten zijn er weer wel voor wie zijn kind wil leren zwemmen bij het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan. Hetzelfde patroon als bij zwembad De Zijl: wel genoeg personeel maar te weinig vrije uren. „We hebben meer badwater nodig om meer les te kun nen geven", zegt Henri de Boer, van Sportbedrijf Leiden. „Het Vijf Meibad heeft wachtlijsten. Hoe lang het duurt voor een kind terecht kan, kan ik zo niet zeggen. We proberen iedereen zo snel mogelijk te helpen." Net als zwembad De Zijl huren vier, vijf zwemverenigingen een aantal uren per week het Vijf Meibad af. En kun nen recreatieve zwemmers er terecht voor de nodige uurtjes vrij zwemmen en baantjes trekken. De Boer ontkent overigens dat het Sportbedrijf veel gekwalificeerde men sen bij de zwemverenigingen wegvist. „De meeste mensen bij ons in dienst, werken al tien, vijftien jaar in de zwembaden. Er lopen een paar jonge personeelsleden bij. Twee komen er van het CIOS, die hebben bij ons stage gelopen. En ik weet dat er bij Zwem bad de Zijl een dame werkt, die ook voor zwemvereniging De Zijl/LGB werkt. Nee, dat kan echt het probleem niet zijn." o Het Leidse kamerlid 10 Het Leidse kamerlid ^ergeer (SP) maakt deel 3^le parlementaire en- osmmissie Srebrenica. geen rond de val van de 07 Srebrenica onderzoe- j?£lat de Tweede Kamer 4§nitief oordeel kan vellen van de Ka- en de militair saoordelijken met betrek- °°de enclave. Vergeer 2ijl mei van dit jaar na- 27& SP in de Tweede Ka- 44 °j: De Hortus Botanicus 35iavond niet open voor 4%nwaterlelie Victoria oJoica. Hoewel de voorte- 83erder deze week gunstig JJjOmt de plant niet goed De forse weeromslag 37ifgelopen dagen heeft J-jiet eten gegooid. De oo ontwikkelt pas bij zeer 20veer en hoge tempera- Q^n fraaie bloem. De oaioopt op een later tijd- sciog een avondshow te qc houden. Wanneer die 9cdit moment echter niet ^pellen. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in rolectgroep Nieuw i (NAP) heeft de Bel- door Timoteus Waarsenburg liidin - De Projt Aalmarktplan glsche stedenbouwkundige Ul- rlch Keppler opdracht gegeven om de verkeerssituatie In het centrum van Lelden te onderzoe ken. NAP heeft zeer bewust voor deze Belg gekozen omdat hij te boek staat als buitengewoon be kwaam. „Keppler geldt als de beste op dit gebied. Lelden wordt vaak vergeleken met steden als Gent en Brugge. HIJ heeft de ver- keers- en parkeerproblematlek In die steden opgelost", zegt Chris Verplancke van de projectgroep. Keppler zal zijn onderzoek zo wel richten op de bereikbaar heid en de parkeergelegenheid in het centrum als op de ver- keerscirculatie door de hele stad. Zo wil hij onder meer de verkeerseffecten van een par keergarage aan de Boommarkt onderzoeken, bekijken hoe V&D en de Stadsgehoorzaal bevoor raad moeten worden en zoeken naar mogelijkheden om van de Breestraat een promenade te maken. „NAP denkt zeer groot schalig. Het gaat namelijk niet alleen om de Aalmarkt, maar om de hele stad. Om die reden hebben we ook gekozen voor de beste stedenbouwkundige die veel ervaring heeft met dit soort steden", aldus Verplancke. NAP is in april van dit jaar opge richt. De Werkgroep Referen dum Aalmarkt kon zich niet vin den in het planconcept 'Leve de Aalmarkt' van het college van B &W van de gemeente Leiden. De werkgroep wilde dat de be volking zich in een referendum over dat planconcept zou uit spreken. Maar de referendum- procedure over het planconcept werd op het laatste moment ge stopt, toen de werkgroep en B &W overeenkwamen samen met verschillende betrokkenen uit de stad te gaan werken aan een nieuw besluit over het stadsver nieuwingsplan Aalmarkt en om geving. Dat werd NAP onder lei ding van een onafhankelijke voorzitter, oud-wethouder van Leiden en thans waarnemend burgemeester van Sassenheim, Cees Waal. De groep heeft van de gemeente Leiden een budget gekregen van honderdduizend euro, onder meer bedoeld om zelfstandig onderzoek te doen hoe het ge bied rond de Aalmarkt versterkt kan worden met winkels, wo ningen, parkeergelegenheid en culturele voorzieningen. In de projectgroep zitten 21 mensen uit verschillende segmenten van de samenleving, waaronder de cultuurwereld, net midden- en kleinbedrijf en bewonersorgani saties. Het college van Burge meester en Wethouders heeft de leden benoemd en een regle ment vastgesteld. Het onderzoek van Keppler moet begin september klaar zijn zodat de projectgroep op 24 september een besluit kan ne men. Met de gemeente is namelijk af gesproken dat NAP op 1 oktober een plan voor het Aalmarktge bied gereed heeft. „Hij heeft dus een maand de tijd. Dat is niet heel lang, maar NAP heeft al heel veel voorwerk verricht. En Keppler is inmiddels zeer goed geïnformeerd over Leiden. Wij verwachten dan ook erg veel van dit onderzoek", aldus Ver plancke. liidin - Het mag dan wel bouwvakvakantie zijn, op tal van plaatsen In Lelden wordt nog stevig In de tien Jaar. Daarbij laat het ook de onderkant onderhanden nemen. De brug Is Ing Oude Vest. Lelden schildert alle zewerkt. Zoals onder de Marebrug over de >IJ laat het ook de ondërkantondernanden nemen. De brug Is Ingepalct c voorkomen dat verf en dergelijke liffiet water valt. Ook'de bovenzijde krijgt een nieuwe verflaag. In de week van 19 augustus zet de gemeente de brug daarvoor een week lang open, zodat dit deel van de Lange Mare tijdelijk afgesloten Is. Foto: Henk Bouwman torn te liidin - Hoewel de geluidsoverlast rond Hairstyling Abdulah in de Beatrixstraat bekend is bij zowel gemeente, politie als woningbouwvereniging, wijst eigenaar Abdulah Hamidane de kritiek af. Volgens hem zijn de klachten ongefundeerd en komt de kritiek slechts van enkele straat bewoners. Hij zegt dat in reactie op een artikel in deze krant van afgelopen woensdag. Daarin werd hij door buurtbewoners be schuldigd van geluidsoverlast door ver bouwingen en illegale horeca-activitei- ten, niet alleen overdag maar ook 's avonds en in de nachtelijke uren. Boven dien zou hij geen bouwvergunning heb ben. „Onzin", zo reageert Hamidane. „Ik heb wel degelijk een vergunning." De eigenaar van de kapsalon is momen teel achter zijn winkel bezig met het ver bouwen van een ruimte om thee te schenken. Overigens spreekt Hamidane niet over een verbouwing maar over een verbetering. „Dat doe ik bewust om over last tegen te gaan. De Beatrixstraat heeft een sterk allochtoon karakter gekregen en veel van die mensen hangen maar op straat. Ik wil een plek maken waar zij sa men kunnen zijn. Ik probeer juist de buurt te verbeteren." Volgens Hamidane komen de klachten van maar twee bewoners. „Dat zijn men sen die ie nooit ziet op een vergadering van de buurtvereniging, mensen die het liefst helemaal geen allochtonen in de straat zien en mensen die je nooit gedag zeggen. Als er twee junks in de straat lo pen die vervelend zijn, is dat mijn schuld. Dat slaat natuurlijk nelemaal nergens op. Die twee straatbewoners die naar ae krant zijn gestapt, zijn mensen die alleen maar klagen." Ook voor de klachten over geluidsover last van terrassen, heeft Hamidane geen begrip. „Als het mooi weer is, worden er een paar tafels buiten gezet. Wat is daar nou mis mee? Dat is alleen maar goed voor de sfeer. De dame die boven mijn winkel woont, heeft nog nooit geklaagd." Wel erkent hij dat er een parkeerpro bleem in de straat is waardoor er auto's dubbel worden geparkeerd of zelfs op de stoep worden gezet. „Er zijn in de Bea trixstraat veel winkels voor allochtonen, waar overigens ook autochtonen hun boodschappen doen. Veel allochtone klanten komen van buitenaf en parkeren hun auto in de straat. Dat levert inder daad overlast op. Maar daar ben ik toch niet verantwoordelijk voor?" liidin - De Amsterdamse wel zijnsorganisatie Alcides begint in de Merenwijk een nieuwe buitenschoolse opvang. De voorziening telt zo n 40 plaat sen. De opvang, die aan het Ek sterpad komt, begint naar ver wachting op 1 januari. Alcides is door de gemeente Lei- !t het even niet meer rit- 72-jarige Henk Janzen Leemansstraat. Al jaren jf hij door weer en wind het Leidsch Dagblad in oi. Aan zijn carrière lijkt pig echter een einde te [komen. Woensdagmid- brd namelijk zijn brom- en rode Peugeot met ntas, in de Bilitonstraat sn. Janzen: „Die brom- as mijn lust en mijn le- lalig Indiëganger Janzen Densdag even na twee n kranten opgehaald in jiftepost aan de Drift- „In de Bilitonstraat had ik mijn brommer neergezet en was de kranten gaan bezorgen. Nee, die brommer stond niet op slot, dat doe je niet als je van de ene naar de andere deur gaat." Toen hij zijn rondje door de straat had gemaakt, bleek de bromfiets te zijn gestolen. „Een bewoonster heeft het zien ge beuren. De dief was een man van rond de 30 jaar, meer weet ze niet. Met iemand anders heb ik nog een rondje door de buurt gemaakt, maar mijn brommer heb ik nooit meer ge zien." Voor Janzen betekent de dief stal dubbele pech. „Omdat het zo warm was, had ik mijn jas in de krantentas gedaan. Daar zat wel mijn leesbril in van ruim 100 euro. Die is dus ook weg." Geluk bij een ongeluk was dat hij zijn huissleutels nog wel uit zijn jas had gehaald en in zijn broekzak had gedaan. Na de diefstal is Janzen meteen naar de uitgiftepost gegaan en vervolgens heeft hij aangifte ge daan bij de politie. „Dit is de tweede keer dat mijn brommer is gejat. Vorig jaar is de eerste uit de schuur achter mijn huis De Blauwe Steen, die al 700jaar In dé Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad, Janzen, die rijn hele leven in de bouw werkzaam is geweest, is door de diefstal behoorlijk van slag. „Ik ben geen man die thuiszit. Ik kan niet tegen stil zitten. Met die brommer be zorgde ik de kranten, deed boodschappen op het Dia mantplein en ging op bezoek bij mijn vier kinderen. Twee wonen er in Leiden, de ande ren in Delft en Den Haag. Maar zonder die brommer zal ik daar ook wel niet meer komen." De krantenwijk van Janzen wordt tijdelijk door een collega overgenomen. De bezorger zelf hoopt snel weer terug te keren in De Kooi „Maar dan moet ik wel een nieuwe brommer heb ben natuurlijk." Mensen die informatie hebben over de gestolen brommer, kunnen de krant bellen: 071- 5356424. Erlc-Jan Berendsen den uitverkoren na een openba re aanbesteding. Het is voor het eerst dat Leiden op die manier een nieuwe voorziening voor kinderopvang begint. „Er rijn tal van particuliere kinderopvang centra, maar dat zijn steeds mensen geweest die vanuit een eigen pand met eigen middelen aan de slag gingen", legt pro- jectondersteunster M. van der Weijden uit. „Als de gemeente in een van haar gebouwen een kinderopvang wilde beginnen, klopten we bijna automatisch bij de COKL aan. Maar ook hier willen we meer marktwerking krijgen." De aanpak is volgens haar goed bevallen. Leiden heeft tegelijk met het Eksterpad nog een tweede project openbaar aanbe steed: een buitenschoolse op vang en kinderopvang aan de Vondellaan. Daar is uit de gega- De panden^ aan het Eksterpad waar Alcides in begint, waren al eerder in gebruik als kinderdag verblijf. Toch heeft de Amster damse organisatie nog enkele maanden nodig om de gebou wen aan haar wensen aan te passen. „Het zal geen grote ver bouwing zijn", zegt manager J. van den Bereken van Alcides. „Maar het lukt niet in een paar weken. Bovendien moeten we nog personeel werven." Alciaes wil de komende tijd kij ken of het de naschoolse op vang aansluiting kan laten zoe ken bij bestaande initiatieven en instellingen in de Merenwijk en Leiden-Noord, zoals de speel goeduitleen van Sleuteldrop en de bestaande scholen in de buurt. De nieuwe vestiging aan het Eksterpad past in de strate gie van het bedrijf, dat rijn vleu gels wil uitslaan in en rond de Randstad. Onder meer opende het al een opvang in Amersfoort. Met het Eksterpad en de Von dellaan, waar ook enkele tiental len plaatsen komen, is er vol gens beleidsadviseur G. Visser een flinke stap gezet om de gro-. te behoefte in Leiden aan kin deropvang enigszins te lenigen. „Er is nog steeds een fors te-r kort", meent ze, „maar we rijn hard op weg om het in te lo pen." Volgens haar komt zelfs het moment dichtbij dat de ge meente nieuwe initiatieven kri tisch tegen het licht moet hou den. „We moeten natuurlijk voorkomen dat nieuwe projec ten leiden tot leegstand bij be staande kinderopvangcentra. BIJ wllze van hoge uitzondering werd er gisteren een glaasje champagne geschonken In het sport en gezondheidscentrum aan de Van Vollenho- venkade waar tevens Visser Fysiotherapie Is ge huisvest. Oe praktijk waaraan Peter Visser zijn naam heeft gegeven, bestond namelijk op de kop af 25 jaar. Een kwarteeuw geleden begon Peter Visser (49, midden op de foto) aan de Roodenburgerstraat. „Oe eerste dag zat ik op maandagochtend achter mijn bureau op de eerste patiënten te wachten. Na een maand was ik vol. Ik was de eerste sport- fysiotherapeut In Leiden en als hoogspringer en bestuurslid verbonden aan Atletiek Vereniging Holland. Dat was toen een dub met 600 leden en daar kwamen dus mijn eerste patiënten van daan." De praktijk groeide en bloeide en het werd tijd om uit te breiden. „Een sportfyslotherapeut heeft ruimte nodig", aldus Visser, bekend ais vraag baak voor sportend en revaliderend Lelden. „Ik ben toen In de Jaren '86 en '87 met diverse ban ken en de gemeente In de stag geweest voor nieuwbouw. Er waren momenten dat ik dacht. Ik stop er mee, koop een saxofoon en ga muziek maken." Zo ver kwam het echter niet. In augustus 1989 werd het huidige onderkomen geopend. „Het is een combinatie van fysiotherapie en sporten en bewegen", aldus Visser. „En de fyslotheraple- praktljk mag dan wel mijn naam draeen, alleen ben Ik al lang niet meer. We werken hier met een heel team en doen alles samen." Foto: Eric Taal liidin - De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) houdt een brandpreventiedag. Maan dag 12 augustus kunnen stu denten aan den lijve ondervin den wat er kan gebeuren bij een brand. De activiteiten vinden plaats op de eerste dag van de EL CID-week, de introductie week voor nieuwe studenten in Leiden. De SLS wil met de brandpreventiedag de aandacht vestigen op brandveiligheid ixi studentenhiÉten. De woningen van de SLS zijn naar eigen zeg gen veilig, maar in veel studen tenhuizen is te weinig aan brandveiligheid gedaan. De preventietips worden gege ven van 10.00 tot 17.00 uur bij de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade 100. Om 11.00 en 15.00 uur houdt de brandweer een reddingsoefening. (advertentie) LEIDEN OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Onder redactie van nmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9