ECONOMIE Twee topbestuurders van WorldCom gearresteerd Belegger ontevreden over lagere winst Shell Computerbedrijf ze 400 man op straat Miljardenclaim voor KirchMedia UPC deels weg van Duitse kabel Lagere resultaten bij 'Bakker Bart' Minder toeristen naar Walt Disney ING neemt belang in bank in Mexico Nieuwe CAO bij uitzendbureaus Superunie haalt partij wijn terug 'UWV schiet zelf tekort bij sofi-nummerfraude> Winkels geplunderd in Uruguay Winst Delta Lloyd daalt met ruim twintig procen3 Groei in Nederland staat onder druk jg De waardering van aandeler mönchen - De kredietverstrek kers eisen van het noodlijdende Duitse mediaconcern KirchMe dia bij elkaar 8,5 miljard euro terug. Daarbij zitten naast de leningen van banken waar schijnlijk ook schadevergoedin gen van schuldeisers. Dat heb ben directie en bewindvoerders van KirchMedia gisteren na een bijeenkomst van schuldeisers bekend gemaakt. De claims zijn waarschijnlijk vele malen groter dan de bezittingen vein het con cern van zakenman Leo Kirch waard zijn. Het hoogste bod voor de belangrijkste activa be draagt tot dusver 2,6 miljard euro. Amsterdam - Kabelbedrijf UPC heeft 22,3 procent van zijn aan delen in UPC Duitsland overge dragen aan een partner, de Strizl-familie. In ruil daarvoor hoeft UPC geen goederen ter waarde van 359 miljoen euro in te brengen. Door de transactie bezit UPC nu nog 28,7 procent in UPC Duitsland en de familie Strizl de overige 71,3 procent. In maart maakte UPC-moeder- bedrijf Liberty Media bekend zich terug te trekken uit Duits land. den haag - Het Duitse bedrijf Kamps, dat in Nederland onder meer Bakker Bart en Quality Bakers bezit, heeft een winst waarschuwing gegeven. Het be drijfsresultaat van de bakke- rijgroep zal in het eerste half jaar van 2002 lager uitvallen dan vorig jaar. Dat is vooral een gevolg van de kosten die sa menhangen met de overname van Kamps door de Italiaanse pastamaker Barilla. Kamps komt later in augustus met de halfjaarcijfers. Volgens de con cernleiding is de omzet in deze periode wel gestegen. los angeles - Het Amerikaanse amusementsconcern Walt Disney heeft in het afgelopen kwartaal minder winst geboekt, omdat minder toeristen naar de pretparken kwamen. Ook da lende inkomsten bij de tv-zen- ders zorgden voor een lagere winst. De nettowinst in het af gelopen kwartaal kwam uit op 364 miljoen dollar tegen 392 miljoen vorig jaar. De omzet zakte van 5,96 miljard tot bijna 5,8 miljard dollar. Amsterdam - ING neemt een belang van 19,2 procent in de Mexicaanse bank Banco Bital. Daarover heeft de Amsterdam se bank-verzekeraar overeen stemming bereikt met de Gru- po Financiero Bital. ING betaalt 230 miljoen euro. ING werkt al sinds 1997 samen met Bital. Zij richtten samen Afore Bital op, een van de grootste pensioen fondsen van Mexico. In oktober 2000 nam ING vervolgens Bitals aandeel over. Amsterdam - De circa 15.000 werknemers van uitzendbu reaus hebben een nieuwe CAO. De vakbonden maakten giste ren bekend zich neer te leggen bij het eindbod dat werkgevers eind juni op tafel legden. De nieuwe CAO loopt tot 1 april volgend jaar en kent in augus tus een loonsverhoging van 2 procent en nog eens 1 procent in januari 2003. Verder krijgt het personeel nog een eenmali ge uitkering van 0,7 procent in augustus. Ontevredenheid heerst over de beperkte moge lijkheden om werken met zorg taken te combineren. vrijdag 2 AUGUSTUS 2002 beesd/anp - Superunie, een in kooporganisatie voor regionale supermarktketens, neemt een partij Lambrusco uit de handel. Het gaat om ruim 600.000 fles sen witte Puglia Bianco en rode Dell'Emilia Rosso. Geconsta teerd werd dat de mousserende wijn nagist in de fles. Daardoor loopt de druk in de fles op en kan deze spontaan barsten of kan de wijn na het losdraaien van de schroefdop met kracht uit de fles spuiten. Ook tast het de smaak van de wijn aan. Volgens Superunie le vert het drinken van de wijn geen risico's op voor de volksge zondheid. De Lambrusco-wijn is voorna melijk verkocht bij Boni, MCD, Coop, E-Markt, Volumemarkt, Deen, Dekamarkt, Jumbo, Hoogvliet, De Wit Komart, Jan Linders, Nettorama, Poiesz, Sanders, Go Iff, Meermarkt, At tent, Spar, Sligro, Plus, Garant- markt, Em-Té en Vomar. Superunie adviseert consumen ten de fles te omwikkelen met een handdoek, de dop los te schroeven en de inhoud weg te gooien. Tegen inlevering van de lege fles krijgen klanten het aan koopbedrag terug. Grote toeloop bij KPN-concurrentie den haag/gpd - „Al onze mede werkers zijn in gesprek." Dat kregen veel Nederlanders giste ren minutenlang te horen die zich wilden aanmelden voor lo kaal bellen via een concurrent van KPN. Gistermiddag hadden er al een paar duizend mensen gebeld zegt Tele2-baas Vogel poel. „Twee tot drie keer zo veel als normaal" Tele2 is met 1,1 miljoen klanten de grootste con current van KPN. Vogelpoel ver wacht geen capaciteitsproble men op het net. „We hebben ruim voldoende ingekocht" Sinds gisteren kunnen bellers voor lokale telefoontjes vanaf hun vaste telefoon kiezen uit zo'n 15 aanbieders. Daarvoor konden bellers alleen him natio nale en internationale gesprek ken laten lopen via aanbieders als Tele2 en One.Tel. Lokale ge sprekken liepen tot 31 juli bijna allemaal via KPN. Bellers kun nen nu bijna al hun gesprekken via deze zogheten CPS-aanbie- der laten lopen. Alleen voor abonnementskosten en 0900- gesprekken krijgen abonnees al tijd een rekening van KPN. new york/rtr-afp-anp - De Amerikaanse federale politie FBI heeft gisteren twee bestuurders uit de top van WorldCom gear resteerd. Het zijn de inmiddels ontslagen financieel directeur Sullivan en zijn rechterhand My ers. De twee wordt onder meer fraude en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. FBI-agenten voerden het duo onder veel media-aandacht ge boeid af, twee dagen nadat pre sident Bush een strengere anti- fraudewet had ondertekend. Beiden zijn aan een rechter in Manhattan voorgeleid, waarna ze onder borgtocht weer werden vrijgelaten. Hun paspoorten zijn ingenomen. Als Sullivan en Myers voor alle aanklachten schuldig worden bevonden, riskeren ze een ge vangenisstraf van maximaal 65 jaar, aldus de Amerikaanse mi nister van justitie Ashcroft. Ook hangt hen een miljoenenboete boven het hoofd. Behalve voor fraude en valsheid in geschrifte moeten beiden zich ook verant woorden voor samenzwering bij het misleiden van de buiten wacht en voor het verstrekken van gemanipuleerde cijfers aan de Amerikaanse beurswaak- hond SEC. Volgens de dagvaarding is Sulli van de grote man achter de om vangrijke fraude. Myers zou on der zijn leiding accountants op dracht hebben gegeven om met de cijfers te knoeien. Toen de af faire eind juni uitkwam werd Sullivan onmiddellijk ontslagen. WorldCom-oprichter Ebbers vertrok in april al. De aanklachten komen boven op de civiele procedure die de SEC al heeft aangespannen te gen WorldCom. Daarin verwijt de SEC het concern dat de winst kunstmatig is opgekrikt. Daar mee wilde WorldCom tegemoet komen aan de hooggespannen verwachtingen op Wall Street. Vijf kwartalen achtereen noteer de WorldCom voor totaal 3,85 miljard dollar op onjuiste pos ten in de boekhouding. Daar door wist het bedrijf steeds winst te tonen. In werkelijkheid leed het een verlies van 1,2 mil jard dollar. Boekhoudschandalen hebben geleid tot grote onrust onder be leggers. Die zijn gaan twijfelen aan de juistheid van cijfers van andere Amerikaanse en ook Eu ropese ondernemingen. De arg waan van beleggers heeft de af gelopen weken kelderende koer sen op de internationale aande lenmarkten tot gevolg gehad. WorldCom vroeg begin vorige week uitstel van betaling aan. Montevideo - In Montevideo, de hoofdstad van het door een economische crisis geteisterde Uruguay, zijn gisteren zestien winkels geplunderd. Bij nog eens veertien winkels is dat geprobeerd. De politie verrichtte twintig arrestaties. De plunderaars dron gen met tientallen of soms honderden tegelijk win kels of restaurants binnen om goederen en geld te stelen. Veel winkels zijn inmiddels gesloten en heb ben hun metalen rolluiken neergelaten. De regering besloot dinsdag dat de banken tot vandaag moes ten sluiten om verder waardeverlies van de peso te voorkomen. FotorAP/Marcelo Hernandez den haag/anp - Het Uitvoe ringsinstituut Werknemersver zekeringen CUWV) laat zelf ver antwoordelijkheden liggen in de fraude met sofi-nummers. Dat zegt het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) „Het UWV moet persoonsgegevens die werkgevers over nieuwe werknemers aanleveren, contro leren en ondernemers waar schuwen als fraude wordt ver moed. Het instituut heeft zelf de verantwoordelijkheid de werk gever te waarschuwen", aldus collegelid Van de Pol van het CBP, opvolger van de Registra tiekamer. Het uitkeringsinstituut van WAO, WW en Ziektewet, maakte woensdag bekend dat duizen den illegalen fraude plegen via sofi-nummers van overleden personen en teruggekeerde bui tenlanders. Het UWV noemde het een probleem dat het niet aan werkgevers kan vertellen of den haag/gpd - Ondanks een winstdaling van 39 procent sprak Shell-topman Jeroen van der Veer gisteren van een 'robuust resul- taafgezien de onzekere econo mie. Maar hij beseft dat het altijd beter kan. Een uitspraak over heel 2002 wilde hij niet doen. „Als nie mand de olieprijs en de economie kan voorspellen, hoe kunnen wij dan iets over onze winst zeggen", aldus Van der Veer. ExxonMobil draait ook minder Concurrent ExxonMobil heeft in het tweede kwartaal ook fors in geleverd. 's Werelds grootste olieconcern zag zijn nettowinst te ruglopen van 4,5 naar 2,6 miljard dollar. De omzet kromp met bijna 10 procent van 56,2 naar 50,9 miljard dollar. Het bedrijf meldde vooral last te hebben van de verslechterde wereldmarkt en het verminderde vliegverkeer op de VS na de terreuraanslagen van 11 september. Het was het vierde achtereenvolgende kwar taal dat de winst terugliep. Daarvoor boekte het concern de ene recordwinst na de andere. Analisten raamden een winst per aan deel van 41 tot 56 dollarcent. Het werd 39 dollarcent. Een jaar ge leden was dat nog 65 dollarcent. De belegger was minder tevre den over het resultaat dan de bestuurstop. De koers van Ko ninklijke Olie daalde gisteren op de beurs bijna zes procent. Het aandeel ging afgelopen weken al in de uitverkoop door het nood gedwongen vertrek uit de toon aangevende Standard Poor's index. Van der Veer rekende gis teren voor dat de afgelopen drie weken 700 miljoen van de 2 mil jard aandelen Koninklijke Olie zijn verhandeld. „Dat zijn enor me aantallen," aldus Van der Veer. „We hebben het vertrek uit de Standard Poor's als een mokerslag op het aandeel erva ren, maar we zijn er relatief goed uitgekomen." Overigens is Shell zelf nog steeds bezig met de inkoop van eigen aandelen. In het tweede kwartaal kocht het concern voor een half miljard dollar eigen aandelen in. Dit jaar werd in to- Koninklijke Shell Groep bedrijfsresultaat per sector in miljoenen dollars nettowinst aangepast op basis van geschatte actuele kosten 2001 2002 +/- Exploratie en productie $2.171 $1.759 -19% Gas en elektriciteit 390 128 -67 Olieproducten 1.045 326 -69% Chemie 109 122 +12% Andere segmenten -60 -69 -60% Totaal $3.655 2.246 -39% taal voor 1 miljard dollar inge kocht als dekking van optierege lingen voor werknemers. De omzetl in het tweede kwar taal kwam uit op 44,4 miljard dollar. De stijging van 24 pro cent is vooral te danken aan de overname van het Britse Enter prise Oil in april. Shell kende overigens geen goed tweede kwartaal in de olie. De prijzen voor ruwe olie waren re delijk stabiel, maar lager dan in het vergelijkbare kwartaal vorig jaar. In de raffinage ging het in het tweede kwartaal zo slecht, dat enkele raffinaderijen, waaronder amsterdam/anp - Delta Iioyd heeft in de eerste zes maanden van dit jaar ruim een vijfde minder winst geboekt. Het net toresultaat van de verzekeraar, voortgekomen uit de fusie van Delta Lloyd en Nuts/Ohra, kwam uit op 106 miljoen euro. In dezelfde periode vorig jaar stond daar 136,6 miljoen euro tegenover. Over heel 2002 komt de winst lager uit dan vorig jaar, zo waarschuwde de verzekerings maatschappij gisteren. De tota le omzet over de eerste zes maanden bleef gelijk aan die van vorig jaar op 3,1 miljard eu ro. De opbrengst uit beleggin gen liep evenwel met 11 pro cent terug naar 730 miljoen eu ro. Het bruto premie-inkomen ging met 4 procent licht om hoog naar iets meer dan 2,3 miljard euro. Het bedrijf moest het vooral van zijn buitenlandse activi.05 ten hebben. Door het veraniOO de fiscale klimaat, staat de gj in Nederland onder druk. ,30 België brachten de levensvet keringen echter 66 procent mOO op, in Duitsland 9 procent f30 middels komt eenderde van inkomsten van levensverz400 ringen uit ht buitenland. Ook met de schadeverzeke 43 gen boerde Delta Lloyd goed Ohra ging het daarentegen ni der. Het resultaat voor belast35 zakte met bijna 40 procent in 7,9 miljoen euro. Om het tif35 keren poogt Delta Lloyd inn) dels de kosten terug te drinj 22 Het resultaat daarvan moet ijl 3 af de tweede helft van dit zichtbaar worden. Het totaal heerde vermogen van D Lloyd bedroeg aan het eii van het eerste halfjaar 42,2 1 jard euro. Dat is 5 procent n der dan in 2001. 00 Met vele miljoenen subsidie binnengehaa heerenveen/gpd - Het Ameri kaanse computerbedrijf Sanmi- na-SCI sluit nog dit jaar de ves tiging in Heerenveen. Daardoor komen 400 werknemers op straat te staan. SCI, die pc's voor Hewlett-Packard assem bleert, zegt slachtoffer te zijn van de wereldwijde dip die de pc-industrie treft. Het bedrijf werd vier jaar geleden met tien tallen miljoenen guldens over- heidssubidie naar Friesland ge lokt. Vakbonden en ondernemings raad nemen een extern onder zoeksbureau in de arm om te onderzoeken of de sluiting on ontkoombaar is. Tot dusverre draaide de fabriek met winst. Directeur Volker ziet geen toe komstmogelijkheden meer. „Er is van alles geprobeerd om meer opdrachtgevers te werven. Maar de markt is ingestort." SCI kampt daardoor wereldwijd met enorme overcapaciteit. Óp dit moment wordt maar de helft gebruikt van de productiecapa citeit in de tientallen fabrieken die SCI wereldwijd heeft. Het concern, vorig jaar goed 1T1 een omzet van 13 miljard do 10 F heeft 40.000 mensen in diens Volker: „Het is voor ons oni gelijk om te concurreren Oost-Europa. Ook al zou personeel 20 procent loon veren en nog harder werlio" dan komen we qua kostprijs sv niet in de buurt van een lan< Polen. De kosten liggen daai een kwart van de onze." Bij de start van SCI in 1998 dat geen probleem. „Het gin om dat we snel en betrouw!1 konden leveren. Prijs was ir het belangrijkste", schetst as ker. Het bedrijf kreeg in Fi land een royaal onthaal, me 10 c ge grondprijzen en spet rea loonkostensubsidies. Volgens de prognoses zou snel werk bieden aan 2000 n sen. SCI mikte daarbij op opgeleide werklozen, die vaa q jaren zonder werk zaten. ar werden er nooit meer dan Het afgelopen jaar bood SCI werk aan 260 mensen plus sterk wisselend aantal uitzi krachten. BEURS IN ZICHT een sofi-nummer bij een be paald persoon hoort. Dit zou de Privacywet verbieden. Volgens Van de Pol is dit echter flauwekul en heeft het UWV wel degelijk de bevoegdheid werk gevers te vertellen of persoons gegevens kloppen. „Tenminste als er een vermoeden bestaat van fraude." Hij wijst echter ook op de verantwoordelijkheid van werkgevers. „Controle aan de poort is heel belangrijk, want de werkgever is verantwoordelijk voor de mensen die hij in zijn bedrijf laat werken" stelt Van de Pol. Het CBP heeft het UWV ge vraagd om een gesprek. Een UWV-woordvoerder zegt daar mee blij te zijn. „Voor ons is het nu heel moeilijk de juistheid van gegevens te achterhalen. Het zou goed zijn met het CBP, maar ook met de Belasting dienst, gemeenten en Arbeidsin spectie, hierover goede afspra ken te maken." Pernis, werden gesloten voor onderhoud. „De marges waren beroerd," aldus Van der Veer, „we konden er toch niets op verdienen." In de chemie waren de marges iets hoger. De afgelo pen jaren heeft Shell 5 miljard dollar bezuinigd. De komende tijd poogt het concern drie pro cent van de kosten te besparen. In de duurzame energiebronnen concentreert het olieconcern zich voortaan op wind- en zon- ne-energie. In Califomië werden twee windparken overgenomen. Volgens Van der Veer is Shell Solar de vierde producent van zonne-energie ter wereld. De bossen die Shell nog bezit in Zuid-Amerika worden afgesto ten; in West-Afrika en Nieuw- Zeeland werden de bossen al verkocht. In de jaren tachtig ver wachtte Shell nog op grote schaal stroom uit hout te ma ken. Juli 2002 behoort tot het verle den. Aandelenbeleggers slaken een zucht van verlichting. Met een koersdaling van bijna 18 procent behoort juli tot de vijf slechtste beursmaanden van de afgelopen 100 jaar. Ongekend wat zich in de afgelopen weken aan het Damrak heeft afge speeld. Wie had ooit gedacht dat je een aandeel Aegon nog eens zou kunnen kopen voor onge veer 10 euro? Een aandeel Ahold voor 14 euro? Een certificaat van de ING Groep voor 16 euro? Prijzen die we nog maar enkele maanden geleden voor onmo gelijk hielden, maar inmiddels hebben ze wel degelijk op de koersenborden gestaan. Als de superzwakke julimaand was voorafgegaan door een periode van scherpe koers stijgingen, zou je het nog kunnen begrijpen. Een gul den regel op de beursvloer is im mers, dat actie re actie uitlokt. Maar het tegendeel is het geval. De maanden april tot en met ju ni waren ook al slechte beurs maanden. Geheel tegen de verwach tingen van vrijwel alle analisten in, wordt 2002 vrijwel zeker het derde opeenvolgende jaar met negatieve aandelenop- brengsten. Was de maand juli nu de blow- offEen langdurige periode van koersstijgingen of dalingen ein digt meestal met een korte maar buitengewoon heftige beweging in dezelfde richting. In de tech nische analyse heet dat een blow-off. We hebben deze ge zien met de technologiebeurs van drie jaar geleden, toen koer sen steeds harder stegen en aan het eind min of meer explodeer den. Aan de onderkant zie je bij langdurige koersdalingen vaak vergelijkbare, zij het tegengestel de bewegingen. De ontwikkelingen in juli heb ben veel kenmerken van zo'n blow-off. De koersuitslagen wa ren ongemeen fel, de verhandel de volumes waren gigantisch, en de laatste en tevens heftigste koersdaling - op 24 juli - werd onmiddellijk gevolgd door een TN «1 WIM FONTEINE Private Banking ABN Amro Haarlem al bijna even steile koersstijgi 01 Het zou derhalve het einde g weest kunnen zijn van de al 251 twee jaar durende periode va :hei steeds maar verder dalende aandelenkoersen. Het is echter niet denkbeeldig 1 dat de kou nog niet uit de lui 61 is. Hoezeer je ook kunt beplf ^e; ten dat sommige aandelen in middels spotgoedkoop zijn worden; dat de boekhoud schandalen binnenkort wel len overwaaien; dat de koei lingen worden overtrokken doordat pensioenfondsen gt dwongen zijn om te verkop Allemaal valide constaterin] Maar zij doen geen recht grote angst die inmiddels is gebroken. De angst voor mische stilst, en onderbestp-] ding. Te grote schulden bij 1 drijven en co) menten. Met z1 allen de hand de knip. De beurs heeft gigantisch waa ringsprobleem Wat zijn aande waard in een z< onzekere omgi ving? Welke wi sten maken be ven nu werkeli en wanneer gai deze verbetere Conservatieve waarderingsmodellen van de cennia geleden geven aan, di ij aandelen nog altijd te duur z Tegelijkertijd becijfert de Am kr kaanse centrale bank, dat aaqto: delen ten opzichte van oblige ties zo'n twintig procent te goedkoop zijn. Hoe dit ook zij, het is duidelij dat groei momenteel niet wo ID gewaardeerd. Telden belegge 00 drie jaar geleden voor talloze P" jonge bedrijven nog grif enke honderden keren de uiterst 0 trr zekere winsten van een verre toekomst neer, nu worden aandelen in de AEX-index ge waardeerd op gemiddeld der t; tien keer de verwachte winst lai aandeel. Daarmee zijn ze bijidlc terug op hun dividendrende ment en is er nauwelijks belo iD ning meer voor de potentiële 3d groei in de toekomst. In Zeeland zeggen ze dan: „1 groeit nog wel, maar dan alsi 4 koeienstaart naar beneden." David Myers, voormalig controller bij WorldCom, wordt met de handen op de rug gebonden, weggeleid door FBI-agenten na zijn arrestatie. Foto:AFP/Matt Campbell j

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6