BUITENLAND Amerikanen gevrijwaard van vervolging Israëlisch leger trekt Gaza en Westoever in EU: Ex-accountant verkoopt echt onzin 'King Coal' Scargill laat marginale mijnindustrie achter Opzichtige hulp van parlementaire vrienden aan premier Berlusconi atter verkracht jen chatters Hoofddoekjes niet verplicht feer zoon van voor rechter ankrijk wil oslims uitzetten Inslag op ilitiebureau eer doden Afghanistan inkrijk, Spanje irken samen N verdwijnt n kabel Israël Illegalen aangespoeld Roemenië tekent als eerste verdrag Paus weer terug in Rome Franse ministers gaan er spectaculair op vooruit Chester - De 27-jarige Ameri- James Comfort wordt er- beschuldigd dat hij zeker in vrouwen of meisjes heeft icht met wie hij via een oom op internet in con- was geraakt. Comfort :e afspraakjes met zijn itoffers, die hij meenam zijn appartement. Als hij Idig wordt bevonden, kan ^50 jaar krijgen. Leran - Leerlingen en lera- ien op meisjesscholen in de use hoofdstad Teheran en voortaan geen hoofd- jkjes meer te dragen. Om de isjes en vrouwen tegen de ';en van glurende mannen ischermen, worden de be ffende schoolgebouwen zien van spiegelende rui- - Een van corruptie be- uldigde zoon van de Zuid- ianse president Kim Dae- is vanmorgen, in de hand- en jen, aangekomen bij het ge- oj itsgebouw van Seoul. De 'arige Kim Hong-up, de op na oudste zoon van Kim, terecht op verdenking van li istingontduiking en het aan- nen van steekpenningen. onndaag was de eerste dag van proces. De jongste zoon de president, Kim Hong- verscheen een maand gele- al voor de rechter. us - Het Franse ministerie binnenlandse zaken is van moslims die betrokken bij terroristische activitei- of daarvan worden verdacht ig te sturen naar hun land herkomst. Zonodig ont- mt het hun daarvoor de nse nationaliteit. Dat staat et Franse weekblad l'Ex- van vandaag. Volgens het geldt de maatregel als eer voor Kamel Daoudi, een neend lid van een islami- netwerk. vrijdag 2 AUGUSTUS 2002 door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De parlementaire vrienden van de Italiaanse premier Berlusconi gaan zo langzamerhand wel erg opzichtig te werk in hun pogingen hun leider uit handen van justitie te houden. Giste ren keurde de Senaat met overweldi gende meerderheid - de oppositie stemde uit protest niet mee - een wet goed die Berlusconi geweldig goed uitkomt Volgens deze nieuwe wet mogen ver dachten om verplaatsing van hun pro ces vragen als zij van mening zijn dat geen eerlijke, onbevooroordeelde rechtsgang mogelijk is in de plaats waar zij worden berecht. Dat is pre cies wat Berlusconi's juristen willen bereiken met een corruptieproces dat in Milaan wordt gevoerd tegen de pre mier en zijn vroegere advocaat en za kenpartner Cesare Previti. Het Consti tutionele Hof breekt zich het hoofd over hun klacht dat het Milanese par ket bevooroordeeld is en het proces daarom naar elders dient te worden verplaatst. Zoveel haast hadden Berlusconi's po litieke bondgenoten dat zij in plaats van de uitspraak van het Hof af te wachten een spurt inzetten om de wet nog voor het zomerreces door het parlement te jagen. De oppositie zat natuurlijk in de gordijnen. Het 'ver- gogna, vergogna' (schande) klonk gis teren herhaaldelijk door de statige Se naatszaal. „De moraliteit van dit land is te kijk gezet", oordeelde de voorma lige communist Angius. Zelfs Berlusconi ging het wat te ver. „Ik sta buiten deze affaire, heb er geen enkel belang bij. Ik had het meer op prijs gesteld als er haast was gemaakt met ons wetsontwerp tot steun aan de automobielindustrie", liet hij weten. Misschien was het wel waar ook. Eer der deze maand greep de premier persoonlijk in toen ijverige leden van zijn partij gezwind een wet wilden in troduceren - net als deze met terug werkende kracht - ter verkrijging van immuniteit voor strafvervolging voor leden van regering en parlement zo lang zij in functie zijn. Berlusconi kan zich vrij ontspannen boven de partijen opstellen omdat op een drietal nog lopende na, alle pro cessen tegen hem een gelukkig einde kenden. In de meeste gevallen kreeg de politicus-mediakeizer ontslag van rechtsvervolging wegens vormfouten of verjaring. Niettemin gebruiken de zeloten van centrum-rechts - dat in beide huizen van het parlement een meer dan comfortabele meerderheid heeft - elke gelegenheid om hun al ja ren in opspraak zijnde regeringsleider nog beter te dienen. Zo zei Renato Schifani, vooraanstaand senator van Forza Italia, het van het hoogste be lang te vinden dat iedere burger, dus ook Berlusconi, recht heeft op een eerlijk en onpartijdig proces. „In Frankrijk kent men deze wet ook", voegde hij er nog aan toe. In een vlammend commentaar over dit soort schijnredeneringen sneerde hoofdredacteur Ferruccio de Bortoli van het behoudende dagblad Corriere della Sera gisteren dat Berlusconi's 'Pretoriaanse garde' een schande voor het parlement is. Zijn oordeel is kort maar krachtig: Italië kan geen aanspraak maken op de benaming modern land. De Bortoli mag op nieuw in de pen klimmen, want giste ren deed minister van justitie Castelli een duit in het zakje. Zijn commen taar op de verkiezing van een door de oppositie gesteunde vice-president van de toezichthoudende standsorga nisatie van de magistratuur. „De to ga's hebben opnieuw tegen de rege ring gekozen". x>dweer bij Kterburen i iiurg - Noodweer heeft gis- I vond in het noorden van Island grote schade aange- t. Honderden kelders liepen er en brandweer en politie den de verzoeken om hulp iwelijks aan. In de deelstaat ersaksen werden vooral de eden rond Stade, Cuxhaven iüneburg zwaar getroffen. BI e laatste plaats stond het in de straten op sommige en 75 centimeter hoog. -ad Adendorf had te kam- B imet een windhoos. Luchthavenmedewerkers bij Tel Aviv zetten de kisten klaar van twee van de vijf Amerikanen die omkwamen bij de aanslag op de Universiteit in Jeruzalem. Ze worden vandaag naar de Verenigde Staten overgebracht. De Amerikaanse ambassadeur heeft gisteren bij een korte plechtigheid de slachtoffers herdacht. Foto: Reuters/Havakuk Levison nablus/afp-rtr - Het Israëlische leger is vanmorgen een grootscheepse operatie begonnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Daarbij werden ze ker vijf Palestijnen gedood. De operatie is een wraakactie voor de aanslag op de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem, waarbij woensdag zeven doden vielen, onder wie vijf Amerikanen. Het Israëlische leger zegt dat het bezig is met een operatie om het 'lokale terreur netwerk' met wortel en tak uit te roeien. De Israëliërs zijn er vooral op uit om de wapenfabriekjes te ontmantelen die zich volgens hen in het gebied bevinden. Het Israëlische leger trok met honderd tanks en voertuigen de stad Nablus bin nen. Het leger vernielde hier en in de stad Tulkarem twee woningen van Pales tijnen die vorig jaar bij aanslagen waren gedood. Ze waren lid van de Hamas-be- weging en de Islamitische Jihad. Een van hen werd vorig jaar gedood bij een zelf moordactie in Netanya waardoor drie mensen omkwamen. De ander werd ge dood toen hij in Jeruzalem een bus aan viel, waarbij twee Israëliërs omkwamen. In de binnenstad van Nablus werden vanmorgen twee Palestijnen in vuurge vechten gedood. In het dorp Salem werd Hamas-activist Amjad Jabur doodge schoten. Volgens een buurman had de 28-jarige Jabur zich al overgegeven toen hij door de Israëli's van twee meter af stand werd doodgeschoten. Maar het le ger zei dat de man werd neergeschoten toen hij wilde vluchten. Het Israëlische leger viel ook in de Gaza strook opnieuw Palestijnse woongebie den binnen. In de plaats Rafah werd een 20-jarige Palestijn gedood, terwijl een 14- jarige jongen gewond raakte. Gisteravond werd hier ook een Palestijns meisje ge dood. Het Israëlische leger heeft gisteravond de uitwijzing bevolen van twee familieleden van Palestijnse aanslagplegers. Ze wor den verbannen van de Westelijke Jor daanoever naar de Gazastrook. Het gaat om twee broers van militante Palestijnen die vorige maand betrokken waren bij ccio - Op het politiebureau Solenzara in het zuiden van sica is afgelopen nacht een islag gepleegd. Belagers iw iden twee granaten op de ïenplaats van het bureau. entree en enkele geparkeer- uto's raakten daarbij be- idigd. De daders zijn ge- ht. De aanslag is nog niet eëist, maar lijkt het werk radicale separatisten. mabad - Door gevechten en Pathanep en Tadzjieken e westelijke provincie Herat fghanistan zijn zeker vijftig \sen omgekomen. Volgens islamitische persbureau AIP 'de afgelopen dagen zwaar ochten tussen aanhangers de Pathaanse krijgsheer Ka- Khan en de Tadzjiekse gou- ïeur van Herat, Ismail Khan. (AP) - Frankrijk en aje hebben besloten samen erken in de strijd tegen de asche afscheidingsbewe- ETA. Politie-eenheden uit e landen zullen vanaf okto- samen patrouilles uitvoeren ezamenlijke politiebureaus [en. Gisteren werden in ikrijk twee vermoedelijke ■leden opgepakt. zalem - De televisiezender (verdwijnt in november de Israëlische kabel, nu Is- sche kabelmaatschappijen Bren hebben besloten de fracten met de nieuwszen- niet te verlengen. Niet van- b partijdigheid ten gunste de Palestijnen, waarvan 1 door sommige Israëlische tionarissen en joodse groe- is beticht, maar omdat de Ier te duur is geworden. Brussel/AP - Is de boekhouding van de Europese Unie inder daad een puinhoop of is er al leen maar sprake van een ont slagen accountant die herrie wil schoppen? The Financial Times kwam gisteren met een bericht over Maria Andreasen, die vier maanden accountant bij de EU is geweest en die meent dat on voldoende duidelijk is waaraan de 100 miljard euro wordt uitge geven die de Europese Commis sie jaarlijks te besteden heeft. Volgens Andreasen loopt de EU het risico van 'grootschalige fraude'. De Europese Commis sie heeft laten weten dat Andre- asens verhaal achterhaald is en dat er de laatste jaren grote ver beteringen zijn aangebracht in het boekhoudsysteem. Andrea sen werd in januari in dienst ge nomen om de overgebleven zwakke punten in het systeem te verhelpen. In april zou Andreasen hebben gevraagd om de aanschaf van een geheel nieuw computersys teem voor de boekhouding ter waarde van dertig miljoen euro. Zo'n 3.500 Europese ambtena ren zouden daarvoor op cursus moeten. Dat verzoek getuigde van een volkomen gebrek aan realiteitszin, zegt de Europese Commissie. Andreasen houdt vol dat de Eu ropese Commissie zich moed willig blind houdt voor de risi co's van het boekhoudsysteem. „Ik kan niet langer blijven zwij gen. Deze zaak gaat iedere lid staat en iedere belastingbetaler aan", zei Andreasen gisteren in Londen tegen journalisten. Volgens de woordvoerder van de Commissie is er niets nieuws onder de zon. „Ja, we hebben zwakheden geconstateerd in het systeem en we zijn bezig met verbetering. Dat is precies waar om we mevrouw Andreasen hadden ingehuurd." Tegen Maria Andreasen zijn 'disciplinaire maatregelen' ge troffen. Ze is niet ontslagen, maar sinds eind mei niet meer in haar oude functie actief. Ze is nu, met behoud van salaris, ad viseur van de administratieve diensten, aldus een woordvoer der van de Europese Commissie gisteren. tarifa - Spaanse reddingswerkers verwijderen een van de dertien lichamen die gisteren bij de kust van Ta- rifa aanspoelden. De dertien illegalen zijn mogelijk het slachtoffer van een schipbreuk. Een politiewoord voerder zei te vermoeden dat ze zijn verdronken toen ze probeerden zwemmend de zuidkust van Spanje te bereiken. Foto: EPA/A. Carasso Ragel Washington/anp - Roemenië is het eerste land dat in een speci aal verdrag de Verenigde Staten belooft nooit een Amerikaan te zullen overdragen aan het Inter nationaal Strafhof. De twee lan den tekenden daartoe gisteren een verdrag. De Amerikanen willen ook met Nederland en andere EU-lan- den afzonderlijk een dergelijk akkoord sluiten. De Europese Unie, groot voorstander van het Strafhof, komt in september met een gezamenlijk standpunt. Ne derland vindt dat de Amerika nen met hun tegenwerking van het hof 'op de verkeerde weg" zijn, aldus een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Bolton vloog gisteren speciaal van Mos kou naar Boekarest voor de on dertekening van het akkoord. Dat is gebaseerd op artikel 98 van het Statuut van Rome, dat de basis vormt voor het Interna tionaal Strafhof. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell kon digde onlangs al aan dat de VS verdragen willen met allerlei lan den afzonderlijk om Amerikanen te vrijwaren van vervolging. Eerder bereikte Washington een compromis met de Verenigde Naties over het Strafhof. De par tijen kwamen overeen dat Ame rikaanse militairen die deelne men aan een VN-vredesmissie een jaar lang ontheffing krijgen van eventuele vervolging door het hof. Door dat akkoord kon de VN-vredesmissie in Bosnië worden verlengd tot januari 2003. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat stem den vorige week in met een defi nitieve versie van de ASPA-wet. Die geeft president Bush de macht om 'alle noodzakelijke en juiste middelen in te zetten' om Amerikanen of onderdanen van bevriende landen te bevrijden uit gevangenschap van het Inter nationaal Strafhof. Deze wet, ook wel de 'Den Haag-invasie- wet' genoemd, wacht alleen nog op de ondertekening door presi dent Bush zelf. bloedige aanslagen op onder meer een joodse bus. De twee hebben twaalf uur de tijd om het beroep aan te vechten. VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft Israël opgeroepen de Geneefse Conven tie na te leven die burgers in een gewa pend conflict beschermt, en heeft ge vraagd de familieleden van aanslagple gers niet te deporteren. Het Israëlische kabinet nam woensdag strenge maatregelen om nieuwe aansla gen in de toekomst te ontmoedigen. Overigens menen waarnemers dat de dood van de Amerikaanse studenten de pogingen van Washington om onpartij dig te bemiddelen in het conflict zullen bemoeilijken. rome/ap-dpa - Na een reis van elf dagen langs Canada, Guate mala en Mexico is Johannes Paulus II vanmorgen terugge keerd in Rome. De 82-jarige paus is meteen naar zijn zomer verblijf in Castel Gandolfo ge bracht, om uit te rusten van de vermoeienissen. Ook voor hij naar Noord- en Midden-Amerika vertrok, had de paus zich teruggetrokken in zijn buiten in de koele heuvels ten zuidoosten van de Italiaanse hoofdstad, om aan te sterken voor de reis. De paus blijft twee weken in Castel Gandolfo. Daar na brengt hij een kort bezoek aan zijn vaderland Polen. Ondanks zijn broze gezondheid, leek het echter goed vol te hou den gedurende de lange Ameri- ka-reis, al waren er momenten, met name in Guatemala, dat hij de uitputting nabij leek. Gisteren sloot hij zijn reis naar Amerika af met de zaligverkla ring van twee Mexicaanse mar telaren uit de zeventiende eeuw. De ceremonie voor Juan Bautis- ta en Jacinto de los Angeles had plaats in de basiliek van Guad alupe in het noorden van Mexi- co-Stad. Bautista en De los An geles, die behoorden tot het Zapoteken-volk, keerden zich eind zeventiende eeuw tegen de religieuze traditie van de indi aanse gemeenschap. Dat be kochten ze in 1700 met de dood. Meer dan een miljoen Mexica nen gingen de straat op om een glimp van de rooms-katholieke kerkleider op te vangen. parijs/afp - De ministers van de conservatieve Franse regering gaan er qua inkomen spectacu lair op vooruit. Het parlement keurde gisteren een voorstel goed om hun salaris met ruim 60 procent te verhogen. De ver hoging geldt met terugwerkende kracht vanaf 8 mei van dit jaar, toen de regering aantrad. De beloning voor een minister komt op 13.300 euro bruto per maand. Nu is dat nog 7.809 eu ro. Bovenop hun salaris kregen mi nisters elke maand een onbe kend bedrag uit 'speciale fond sen', van in totaal 60 miljoen eu ro per jaar. Decennialang heb ben links en rechts geheimzin nig gedaan over die gelden die aan kabinetten werden overge maakt en die ministers naar ei gen inzicht mochten besteden. De vorige, socialistische rege ring van de toenmalige premier Lionel Jospin maakte daar in ja nuari een eind aan. Volgens cijfers van de regering verdient een Franse minister na de salarisverhoging toch altijd nog 800 euro minder dan zijn Duitse collega en zelfs 3400 minder dan een Britse minister. Premier Jean-Pierre Raffiarin, die er 50 procent bij krijgt, verdient dan 3000 euro minder dan Tony Blair. De socialistische oud-minister Jack Lang had geen goed woord over voor de 'zelfuvrijking' van de ministers, terwqi de regering aan het minimumloon geen cent wilde toegeven. londen/anp - Het vertrek van de Britse mijn werkersleider Arthur Scargill lijkt het einde te zijn van een tijdperk, maar in werkelijkheid was de invloed van 'King Arthur' al lang ver dwenen. De man uit Yorkshire die tijdens de regering van premier Thatcher de mijnwerkers voorging in een heftige confrontatie met de autoriteiten, laat de mijnwerkersunie achter in trieste staat. Scargill verlaat de arena vrijwillig enkele maanden voor zijn 65ste verjaardag. Toen hij in 1981 het roer overnam van zijn voorganger Joe Gormley, kwam hij aan het hoofd te staan van een sterke vakbond met ongeveer 250.000 leden. Twintig jaar later zijn er nog circa 5000 over. Waren er destijds 170 mijnen open, nu zijn het er nog 16. Daarvan staan zeker vijf op de nominatie om binnen enkele jaren te wor den gesloten. Medestanders zagen Scargill als een volksheld, die sterk opkwam voor de gewone man en let terlijk een vuist maakte tegen de autoriteiten. Hij koesterde zeer linkse sympathieën, on danks of wellicht dankzij zijn riante salaris als vakbondsleider, en keerde zich tegen het niets ontziende kapitalisme van Thatcher. Leden van de National Union of Mineworkers (NUM) prezen Scargill als een 'opmerkelijke leider' die het zeer lang heeft uitgehouden in een zware positie. De voormalige Labour-afge- vaardigde Tony Benn noemde Scargill gisteren een 'man van principes'. Maar 'King Coal' was volgens Benn ook de 'meest gedemoniseerde man' die hij kende. Scargill kreeg het met na me van zijn aartsvijand Thatcher en overige conservatieven hard te verduren, maar de kri tiek kwam steeds vaker ook van links. Scargill's voorspelling dat de conservatieve re gering uit was op de sluiting van zo veel moge lijk mijnen kwam uit. Maar veel waarnemers ontkomen nu niet aan de conclusie dat de vakbondsleider de marginalisatie van zijn be weging voor een deel aan zichzelf te wijten heeft gehad. Het traditioneel linkse dagblad The Guardian noemde gisteren een aantal cruciale fouten die ScargüJ tijdens zijn bewind heeft begaan. In 1984 trok hij ten strijde tegen de regering en gooide een groot deel van de mijnen plat. Maar Scargill deed dit zonder een algemene stemming onder alle leden, waardoor sommi ge districten doorwerkten en de vakbeweging gespleten raakte. Scargill wees het gebruik van geweld tijdens de stakingen niet af, wat af breuk deed aan het imago van de vakbond. Ook verweet de krant hem dat hij in feite uit was op de neergang van Thatcher en het be lang van de mijnwerkers uit het oog verloor. Scargill ging niet in op compromissen, waar door de mijnen later nog hardere klappen moesten incasseren. Toen 'New Labour' van Tony Blair zich enkele jaren geleden bekeerde tot het privé-ondeme- merschap, zette Scargill een eigen partij op, de Socialistische Labour-partij'. Maar politiek bleek de oude King Coal geen impact meer te hebben. De partij haalde geen zetels in het La gerhuis. Ook Scargill's poging om in 2001 een parlementszetel te winnen, mislukte. Hij werd met gemak verslagen door Blair's vertrouwe ling en voormalige minister Peter Mandelson. Scargill vertrekt nu niet in het niets. Hij blijft de komende negen jaar als betaald adviseur aan de bond verbonden. Ook is hij tot erevoorzitter benoemd. The Guardian meldt dat hij bezig is zijn memoires te schrijven, zichzelf vergelijkt met Nelson Mandela en wel licht nog een nieuw platform vindt om zijn opvattingen naar voren te brengen. „Maar zal er iemand luisteren?", besluit de krant

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5