BINNENLAND V 'Controle van bijstand niet betrouwbaar' Jerlander stikt toilet nachtclub rdenking van a in Drenthe liaan dood na il uit hotelraam k rmiste Brit in rühstel gevonden Verdachte in zaak-De Geus vrijgesproken 3 V -W-- Dode bij ongeval op A13 Nederlandse militairen terug uit Afghanistan eiankercontrole ijkt gevaarlijk Jj siliconen' Brussel: Geen bezwaar tegen MPA-vlees in de supermarkt COMMENTAAR Europa en de VS Voorstel verjaring moorden stelt (nog) weinig voor brdaid uit kritiek op VN-rapport Jenin Gemengde gevoelens over privégebruik van zakelijke airmiles - Een brand in een nachtclub heeft vanoch- vroeg aan een 20-jarige irlander het leven gekost, leeft het persbureau Ana- bekendgemaakt. De man pgesloten in het toilet van iouten gebouw in het dorp biet, vlakbij Bodrum aan egeïsche kust, en is gestikt, inderen liepen lichte ver dingen op. w-schoonebeek - De Rijks- St voor de keuring van Vee lees heeft een veehouderij euw-Schoonebeek op slot an na verdenking van id- en klauwzeer. Bij een dproef van een aantal voor sport bestemde runderen eerde een van de dieren tief. In afwachting van een de, uitgebreidere test is en afvoer van dieren op ledrijf verboden.De uitslag die test wordt begin vol- le week verwacht. terdam - Een Italiaanse ist is gisteren overleden, na- lij via een raam uit de dak- tvan een hotel in de bin- stad van Amsterdam was dien. Het team van de trau- lelikopter bood eerste hulp de zwaargewonde man, ir dit mocht niet meer ba- De Italiaan overleed ter 'e tse. Het is niet bekend wat ch precies heeft afgespeeld. e lolitie sluit een misdrijf niet 1 maar de recherche gaat 1 alsnog uit van een tragisch JwL terdam - Het lichaam van 32-jarige Engelse toerist is eren aangetroffen in de Am- in Amsterdam ter hoogte de Magere Brug. De man in de nacht van maandag ;ei linsdag door een vriend als m nist opgegeven. Inmiddels istgesteld dat de Engelsman r verdrinking om het leven 'komen. De politie sluit een drijf uit. vrijdag 2 augustus 2002 den haag/anp - De rechtbank in Den Haag heeft gistermid dag de verdachte van de moord op de Goudse studente Mariëlla de Geus vrijgesproken. De verklaringen van de ver dachte (22) waren volgens de rechtbank niet betrouwbaar genoeg om hem te veroorde len. De officier van justitie had tien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging tegen de man geëist. Justitie was ervan overtuigd dat hij Mariëlla zo lang met een baksteen had geslagen dat zij stierf. De rechtbank twijfelt echter aan de geloofwaardig heid van zijn verklaringen. On derzoekers van het Pieter Baan Centrum in Utrecht hebben de verdachte omschreven als zwakbegaafd, schizofreen, ver ward en snel gefrustreerd. Niemand heeft de man op de plaats van het delict gezien. Technisch bewijs tegen hem ontbreekt. Met deze vrijspraak is het on derzoek in de zaak-De Geus niet afgerond: het openbaar ministerie (OM) zoekt nog de gene die de studente heeft ver kracht. Uit dna-onderzoek bleek dat de verdachte dat niet heeft gedaan. De officier van justitie vermoedt dat de man wel seks met De Geus had wil len hebben. „Toen dat niet luk te, is er iets bij hem geknapt." De uitspraak veroorzaakte een grote stilte onder het publiek. Die stond in schril contrast met het rumoer dat familieleden van de verdachte maakten toen de officier haar eis verwoordde. Hoogstwaarschijnlijk gaat het OM in hoger beroep tegen de uitspraak - y-% delft - De technische recherche verrichtte vanochtend op de rijksweg A13 bij Delft een sporenonderzoek. Daar verongelukte afgelopen nacht een 15-jarige jongen uit Rotterdam. De auto waarin het slachtoffer zat, werd bij het inhalen door een andere auto geraakt. De autobestuurder die het ongeluk veroorzaakte, een 32-jarige Rotterdammer, was onder invloed. De inhaalmanoeuvre veroorzaakte volgens de politiewoordvoer ster een flinke klap, waardoor beide wagens zijn gaan tollen. Er vielen verder geen gewonden. Over de identiteit van het slachtoffer kon de woordvoerster nog niets zeggen. In de wagen die werd aangereden, zaten drie mensen, in de andere alleen de bestuurder. Het weggedeelte waar het ongeval gebeurde, was tot half tien vanochtend afgesloten. Rond zeven uur veroorzaakte de afsluiting een file van zes kilometer tus sen knooppunt Ypenburg en Delft-Zuid. Foto: anp/robin utrecht j/gpd - Voor vrouwen met si- ^nenborsten is het bevol- jsonderzoek op borstkanker :noos en gevaarlijk. De mees- 1 weten niet dat protheses a%i röntgenstralen doorlaten dat tumoren onzichtbaar :ri ren. Bovendien kunnen de theses bij het onderzoek ppen. Het gaat om circa 00 vrouwen in Nederland, stelt radioloog D. Dronkers het Gelderse Velp, een van rondleggers van het bevol- ionderzoek bij vrouwen, sns hem is het hoog tijd een betere voorlichting. Bij uitnodiging voor het bevol- gsonderzoek zou vermeld eten worden dat vrouwen siliconenprotheses zich op andere manier moeten la- onderzoeken. Bij hoeveel uwen borstkanker te laat dt ontdekt, is niet bekend. ordvoerder Boots van het unpunt voor Vrouwen met conenimplantaten (SVS) in ystad: „Het gros van de vrou- 11 weet het niet of is het ver- en. De meeste vrouwen laten jonge leeftijd hun borsten ïreren en worden pas op la- e leeftijd voor een borston- itl izoek opgeroepen." id ns van der Zwaan van Men- N Benelux in Weesp, leveran- h r van siliconenimplantaten, rd vestigt dat het onderzoek voor protheses funest kan zijn. eindhoven/anp - Op de lucht- machtbasis Eindhoven zijn gis teravond 105 militairen van de luchtmobiele brigade van de Koninklijke Landmacht terugge keerd uit Kabul. Zij werden ver welkomd door de brigade-gene raal van de landstrijdkrachten A Strik en vrienden en familie. Vorige week was al een groep van 116 militairen geland. De Nederlanders maakten de afge lopen drie maanden deel uit van de internationale troepenmacht (ISAF) in Afghanistan. Zij zijn ter plaatse afgelost door evenzoveel landgenoten. Tijdens de laatste fase van hun verblijf in Afghanistan vonden rond de Nederlandse afvaardi ging twee incidenten plaats. Op 22 juli stuurde de leiding twee militairen naar huis, omdat zij een Duits legervoertuig hadden beklad. Vijf dagen later reed een patrouille op een landmijn. Daarbij raakte niemand ge wond. Strik zei trots op zijn manschap pen te zijn en complimenteerde hen na de behouden thuiskomst met hun werk. „Jullie hebben een hele speciale opdracht in een heel speciaal land verschrik kelijk goed uitgevoerd en voor Nederland een prima ambassa deursrol vertolkt", zei hij. De toespraak was kort, want de mi litairen verlangden na een et maal reizen naar de wachtende familie. „Ook voor hen was het heel spe ciaal. Afghanistan was ver, daar mee vergeleken was onze missie in Bosnië relatief dichtbij." Toch kon ook Strik niet om de ge beurtenissen van de laatste we ken heen. De misdragingen van de twee militairen wilde hij niet bagatelliseren. „Zoiets telt in een internationale omgeving nog veel zwaarder. Ze zijn eer der naar huis gestuurd en hier bekijken we de zaak verder", al dus de brigade-generaal. Voor hun collega's, die met een auto op een mijn reden, was Strik niets dan lof. „Ze zijn heel rustig gebleven, zijn in het voer tuig gebleven en hebben zich precies aan de regels gehouden. Als ze waren uitgestapt, was de ellende veel groter geweest." Met weemoed denken de Europese leiders terug aan het pre sidentschap van Bill Clinton toen de Amerikaanse regering in elk geval de illusie wekte de opvattingen van Europa seri eus te nemen. Met George W. Bush aan het roer vaart Was hington een buitengewoon eigenzinnige koers. Europa en de VS drijven langzaam uit elkaar en beide partijen hebben hier schuld aan. In Europa schijnt men nog altijd niet te beseffen hoe heftig de schok is van de aanslagen op het WTC en het Pentagon. Een tweede aanval op de schaal van 11 september zou de ge nadeklap voor het Amerikaanse zelfvertrouwen kunnen zijn en in elk geval de doodsteek betekenen voor het president schap van George W. Bush. Daarom moet Bush hoe dan ook de fout van zijn vader herstellen en Saddam Hussein uit de weg ruimen. Saddam is met zijn biologische, chemische en nucleaire in frastructuur domweg een te groot veiligheidsrisico voor de Verenigde Staten. Dat geldt in zekere zin ook voor Iran, waar Rusland een kerncentrale aan het bouwen is. Op Groot-Brit- tannië na doet Europa liever zaken met deze regimes dan ze ten val te brengen en laat de VS - ook in Europa zelf - de rol van 's werelds politieman opknappen. De Amerikaanse er gernis over deze halfslachtige politiek is wel begrijpelijk. Op zijn beurt schijnt George W. Bush maar niet te willen snappen dat de belangen van de VS en Europa niet altijd pa rallel lopen. Tekenend hiervoor is de oprichting van een bu reau om het imago van de VS in de wereld te verbeteren. De filosofie erachter is niet dat de Amerikaanse buitenlandse politiek niet deugt, maar dat die simpele buitenlanders er niets van snappen. Dit uiterst naïeve en tegelijkertijd arrogante wereldbeeld kan de Amerikanen nog eens lelijk opbreken, omdat ook het machtige Amerika zonder steun van bondgenoten vrij mach teloos staat tegenover prominente vijanden van het Westen zoals Saddam Hussein. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De Europese Commis sie heeft geen bedenkingen te gen het besluit van Albert Heijn om Mees te verkopen van var kens die met MPA vervuild voer hebben gegeten. De voorwaarde die Albert Heijn stelt (het vlees moet aantoonbaar hormoonvrij zijn) is voor Brussel voldoende. Ook andere supermarkten zijn inmiddels bereid om vlees van varkens die MPA hebben bin nengekregen te verkopen. Albert Heijn wil vlees verkopen van varkens die met MPA ver vuild voer hebben gegeten, maar waarvan via een proef is gebleken dat het hormoonvrij is. Mogelijk besmet varkensvlees mag van de EU niet worden uit gevoerd. Nu de supermarkten de ban op MPA-vlees doorbre ken, overlegt het Centraal Bu reau voor de Levensmiddelen handel (CBL) vandaag met het ministerie of het mogelijk is de vernietiging van een grote partij varkensvlees te voorkomen. De Europese Commissie heeft geen enkele moeite met de stap van Albert Heijn. „Er zou pas iets aan de hand zijn als een su permarkt Mees wil verkopen van een bedrijf waar een steekproef heeft uitgewezen dat de varkens er niet hormoonvrij zijn", aldus een woordvoerder gisteren. Als een steekproef op een bedrijf wijst op hormonen in het vlees, moeten alle varkens indiMdueel worden getest of geruimd. zoetermeer/anp - Het systeem waarmee gemeenten controleren of mensen terecht een bijstands uitkering ontvangen, is zo lek als een mandje. Dat blijkt uit een rapport dat de Inspectie Werk en Inkomen (IWI) gisteren heeft ge publiceerd. Het Inlichtingenbureau, dat ge gevens uitwisselt van alle sociale diensten in Nederland, is bezig alle 496 gemeenten nog dit jaar aan te sluiten op het systeem. Met het systeem moeten de ge meenten kunnen controleren of mensen terecht een bijstands uitkering ontvangen en bijvoor beeld niet tegelijkertijd inkom sten hebben uit arbeid of stu diefinanciering. Het IWI heeft echter vastgesteld dat het netwerk - ook wel 'sa menloopapplicatie' of 'IB-sys- teem' genoemd - nog niet be trouwbaar is. De toezichthouder IWI, die voortkomt uit het voor malige CTSV, benadrukt dat het systeem niet kan worden inge voerd zolang het nog niet is ge zuiverd van alle haperingen. Wegens vertragingen bij de in voering van de samenloopappli catie heeft het Inlichtingenbu reau eind juni al besloten het aansluiten van gemeenten voor lopig met drie maanden op te schorten, omdat het eerst zeker heid wil krijgen over de be trouwbaarheid van het systeem. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) constateert dat de situa tie bij het Inlichtingenbureau ri sico's met zich meebrengt voor de bestrijding van fraude. Bo vendien is de kans volgens hem groot dat de geplande bezuini gingen op de bijstandskosten voor volgend jaar op deze ma nier niet worden gehaald. Blije gezichten op de luchtmachtbasis Eindhoven gisteren, toen 105 Nederlandse soldaten terugkwamen na drie maanden in Afghanistan gediend te hebben. Foto: GPD/ John Claessens den haag/gpd - Het voorstel van de kamer leden Rietkerk (CDA) en Dittrich (D66) om de verjaringstermijn bij moorden en andere zware misdrijven met dodelijke afloop af te schaffen, heeft in de praktijk niet veel gevol gen. Slechts weinig misdadigers hoeven se rieus te vrezen dat zij alsnog worden veroor deeld voor een misdrijf dat zij lang geleden pleegden. Uit het initiatiefwetsvoorstel dat Rietkerk en Dittrich voor adMes aan de Raad van State hebben voorgelegd, blijkt dat het afschaffen van de verjaring vooral gaat gelden voor 'nieuwe' moorden. Misdadigers die hun daad begingen voordat de nieuwe wet even tueel van kracht wordt, blijven na de verja ringstermijnen van 18 jaar (bij moord) en 15 jaar (bij doodslag) vrijuit gaan. In artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht is vastgelegd dat wanneer de wet wordt ver anderd na de datum van een delict, de voor een verdachte 'meest gunstige bepalingen' van toepassing blijven. Een verdachte zal daardoor het recht op de verjaring behou den. De Kamerleden willen dat voor één catego rie daders een uitzondering op artikel 1 van de Grondwet wordt geregeld. Het gaat om oude zaken waarin alsnog een verdachte opduikt wiens naam nooit in het politieon derzoek naar voren is gekomen. Voor deze categorie willen Rietkerk en Dittrich dat de verjaring wel met terugwerkende kracht ver dwijnt. Het is echter zeer onzeker of de Raad van State dit pikt, weet CDA'er Riet kerk. Voor verdachten die eerder al eens bij de politie in beeld waren, blijft de verjaring in ieder geval bestaan. Aantasting van hun 'veijaringsrecht' zou bij de Raad van State nooit genade vinden, blijkt uit eerdere uit spraken. Op zich kan het plan wel op een meerder heid in de Tweede Kamer rekenen. Naast hun eigen fracties steunen ook WD, PvdA en LPF het opheffen van de verjaringster mijn voor moord en doodslag en voor mis handelingen en gijzelingen waarbij doden vallen. De steun van de politie hebben zij even eens, weet woordvoerder Den Bakker van de Raad van Hoofdcommissarissen: „Die verjaring stamt uit de negentiende eeuw, toen je af moest gaan op getuigen wier her innering in de loop van de jaren vervaagde. De Amsterdamse strafpleiter mr. G. Spong is het geheel met hem eens. „Voor de nabe staanden slijt een moord nooit, voor hen is verjaring onverteerbaar. Wel neemt de kans op gerechtelijke dwalingen toe als moorden van tientallen jaren her nog voor de rechter komen. Dat moeten we dan maar op de koop toe nemen." Strafrecht-deskundige mr. J. Simmelink van de Katholieke Universiteit Brabant daaren tegen vindt dat strafoplegging na zoveel tijd geen enkel doel meer dient. „Wie schiet er wat mee op als een 80-jarige achter de tra lies belandt voor iets wat hij Mjftig jaar eer der heeft gedaan?" In de praktijk zal het vol gens hem nauwelijks voorkomen dat voor een moord van meer dan achttien jaar oud nog een dader wordt gevonden. haag-ruswuk/anp - Het id rapport over Jenin maakt hi 1 onrechte geen melding van ïendingen van de Conventies eifo Genève door het Israëlische er, aldus de Nederlandse nl Iporganisatie Cordaid. Tevens lent de organisatie dat Israël t VN-onderzoek naar de ge- df urtenissen in april in het Pa- ei Öjnse vluchtelingenkamp detoin, ernstig heeft belemmerd. 50 het VN-rapport worden zo- infl het Israëlisch leger als de e estijnse militia veroordeeld, trflaas ontbreekt een verwijzing ar de Conventies van Genève, verplichten dat een bezet- oi^de mogendheid burgers it te beschermen, waarmee aël een publieke veroordeling schendende partij ontloopt", idde de reactie van de Neder- et^dse hulporganisatie Cordaid het gisteren verschenen VN- - irt to rapport over onder andere Israëlische aanval op de Pa- Öjnse stad Jenin bevestigt dat aantal doden in Jenin niet meer dan 52 bedraagt", stelde Cordaid. „Dit getal is lager dan de oorspronkelijke Palestijnse schattingen. Dit doet echter niets af aan de ernst van de situ atie", aldus de bekendmaking. Cordaid zond begin mei twee Nederlandse forensische experts uit om onderzoek te doen in Jenin, Ramallah en Nablus. Zij constateerden grove en syste matische schendingen van mensenrechten. Zo zijn on schuldige burgers misbruikt als menselijk schild, zijn incidenteel jongeren gemarteld om infor matie te verkrijgen over militie leden en is voedsel en drinkwa ter onthouden aan burgers. „De obstructie van Israël zowel ten aanzien van de poging in mei om een onafhankelijke VN- missie te sturen en van het VN- besluit om middels een rapport de mensenrechtenschendingen te onderzoeken, is onaanvaard baar. Het VN-rapport had dit duidelijk moeten veroordelen", stond verder in de reactie van de hulporganisatie. Bovendien, stelde Cordaid, kan de feitelijk geaccepteerde tegenwerking van Israël, door Israël als een vrij brief voor nieuwe militaire in terventies in de Palestijnse ge bieden beschouwd worden. GroenLinks-kamerlid Karimi, die Jenin begin mei bezocht, vindt ook dat Israël in het vluch telingenkamp oorlogsmisdaden heeft begaan. In een reactie op het VN-rapport zei zij: „Israël heeft zonder meer oorlogsmis daden gepleegd. Meer dan de helft van de slachtoffers waren burgers: vrouwen en kinderen. Het geweld was niet proportio neel, huizen zijn vernield nadat Palestijnse strijders al waren uit geschakeld." Karimi vindt dat de VN in het rapport gemakkelijk over het hoofd zien dat Israël zich aan de Geneefse Conventies dient te houden. Ook noemt zij het te leurstellend dat de VN Israël niet veroordelen om de weige ring de onderzoekscommissie van de Finse oud-president Ah- tisaari toe te laten. den haag/gpd - Gregor Gysi, voormalig voorman van de Duit se post-communistische PDS, moest deze week opstappen als senator van Berlijn wegens mis bruik van zogenoemde 'airmiles'. Hij had met dienstreizen bij de luchtvaartmaatschappij 'verdien de' bonuspunten gebruikt voor privé-tripjes. In Nederland kijken publieke sector en bedrijfsleven verschillend naar dit fenomeen. De airmiles of 'frequent flyer punten', verkregen door een verre dienstreis, aanwenden voor een stedentripje met het gezin, mag dat? Nee, blijkt uit een gedragslijn die tien jaar ge leden in de ministerraad is op gesteld. Voor rijksambtenaren is het in ieder geval verboden. Het gebruik van bonuspunten voor privé-doeleinden staat namelijk gelijk aan het aannemen van gif ten. 'Politieke ambtsdragers' wordt verzocht 'op vrijwillige basis' af te zien van het gebruik van deze spaarsystemen, blijkt uit de gedragscode. Deze geldt overigens ook voor spaarpunten van benzinemaatschappijen. Voor bewindslieden zelf geldt deze kwestie trouwens niet of nauwelijks, aldus een woord voerder van Algemene Zaken. „De minister-president maakt meestal gebruik van het rege ringstoestel. Als dat toestel niet beschikbaar is, is er ook altijd nog een toestel van Defensie." Pas daarna wordt eventueel een lijnvlucht bij de KLM geboekt. Hoge ambtenaren vliegen met de staatssecretaris of minister mee, dus een standaard-dienst reis levert hen ook geen punten op. De reizen worden geboekt door een bureau Dienstreizen op het departement, dat geen gebruikt maakt van eventueel verworven bonuspunten. Die geven name lijk bij een bepaald aantal recht op een gratis vlucht. Bij Buiten landse Zaken geldt weer een iets andere regel. „Bonuspunten die verworven zijn tijdens dienstrei zen, mogen alleen worden ge bruikt voor andere dienstrei zen", aldus een persvoorlichter. Hij 'neemt aan' dat de speciale afdeling Integriteit toeziet op de naleving van deze regel. Het bedrijfsleven is een stuk soepeler bij het toestaan van het privé-gebruik van frequent flyer- miles. Gratis vliegreisjes worden doorgaans gezien als een mooi extraatje voor het personeel. Werknemers die veel vliegen, hebben daar ook nadeel van: jetlags, wachttijden en onregel matigheid. Electronicaconcem Philips en het wereldwijd actieve Ms- en veebedrijf Nutreco hebben geen Lufthansa geeft geen lijst airmiles-spaarders berlijn - afp/dpa - De Duitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa weigert, uit privacy-overwegingen, de namen prijs te geven van parlementsleden die gratis hebben geMogen met airmiles die ze tijdens dienstreizen hebben gespaard. De voor zitter van de Bondsdag, Wolfgang Thierse, had die geëist Aan leiding voor de opdracht aan Lufthansa is het schandaal rond het privé-gebruik van airmiles. Woensdag moest de voormali ge Oost-Duitse communistenleider Gregor Gysi aftreden als senator van de stadstaat Berlijn omdat hij ainniles had mis bruikt Eerder moest Groenen-woordvoerder £em özdemir al opstappen. Het Duitse dagblad Bild meldde dat Mjf andere Bondsdagleden ook airmiles hebben misbruikt. Alle Mjf heb ben ontkend. beleid. „Als wij de Ma dienstrei zen bijeen gesprokkelde punten gebruiken voor vakantiereizen, heeft de baas daar reen moeite mee", zeggen woomvoerders. Sommige bedrijven, zoals ABN Amro, proberen de miles zelf in handen te krijgen en ze in te zetten voor volgende reizen. Daarvoor moet de bank/verzekeraar met de ver schillende luchtvaartmaat schappijen afspraken maken. Dat lukt niet altijd; sommige maatschappijen willen dat niet Als de medewerker daardoor de miles krijgt, is dat een gelukje voor hem of haar. KLM bijvoorbeeld heeft geen bedrijfskaarten, alleen indiMdu- ele mensen kunnen een pas, de zogenaamde Flying Dutchman- kaart, krijgen. Volgens een woordvoerder krijgt de deelne mer bij elke reis punten als hij zijn pas laat zien bij het inchec ken. Daarbij kijkt de maatschap pij niet of de reis betaald is door een bedrijf of door de deelne mer zelf.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3