GESPREK VAN DE DAG Wel parkeren, niet lunchen op de stoef Je hoeft er niet type kleerkast voor te zijn Amsterdam verliest status homohoofdstad Jaap Jongbloed op zoek naar vermiste Westerhof ZWAAR Opvoerei van rollatx is verbode 'Roken en eten voor ingang is slecht voor imago van ministerie' HDC152 MENSELIJK Het zou wellicht het showbizzhuwelijk van het jaar wor den. Maar aan het sprookje van XANDER DE BUISONJÉ en WENDY VAN DIJK is abrupt een einde gekomen. Het paar bevestigt dat het huwelijk morgen niet doorgaat. In een gezamenlijke verklaring zeggen De Buisonjé en Van Dijk dat de bruiloft is afgeblazen door problemen in de re lationele sfeer. De afgelopen maanden is hun relatie bij zonder onder druk komen te staan door diverse publicaties over het verleden van Xander, aldus het paar. Jk heb vre selijke fouten gemaakt en daar zal ik nu voor boeten", al dus de voormalig leadzanger van Volumia. Jk heb er alles voor over om het vertrouwen van Wendy terug te winnen." De huwelijksvoltrekkingen het feest zouden plaatsvinden op de Loosdrechtse Plassen. Foto: ANP Zeker negentig nakomelingen van de befaamde Russische schrijver Leo TOLSTOJ zijn gisteren in Moskou bijeenge komen voor de grootste REÜNIE uit hun familiegeschiede nis. De familie viert op het landgoed bij Jasnaja Poljana zowel het 140-jarig huwelijk van Tolstoj en zijn vrouw So fia als de 150ste verjaardag van de eerste publicatie van hun voorvader. De familie Tolstoj telt vandaag de dag ze ker driehonderd leden, verspreid over Rusland, de Ver enigde Staten en Europa. De reünie werd onder andere bijgewoond door de 87-jarige Tatiana Paus uit Zweden, een van de laatste nog levende kleinkinderen van de au teur. Tolstoj leefde van 1828 tot 1910 en is vooral be kend geworden door zijn romans Anna Karenina en Oorlog en Vrede. KROONPRINS FREDERIK van Denemarken heeft voor begin 2003 TROUWPLAN NEN en wil zich nog dit jaar verloven met zijn Au stralische vriendin, zo heb ben Deense kranten giste ren bericht. Het konings huis weigert tot nog toe elk commentaar op de geruch ten over een aanstaand hu welijk. De 34-jarige troon opvolger heeft al meerdere affaires achter de rug. De 30-jarige Mary Donaldson is echter de eerste vrouw wier vriendschap met de kroonprins door het konink lijk huis officieel is beves tigd. De twee hebben el kaar leren kennen bij de Olympische spelen van P 2000 in Sydney. De Au stralische vertoeft sinds be gin van dit jaar in Dene marken en heeft al kennis gemaakt met haar mogelijk toekomstige schoonouders, koningin Margrethe en prins Henrik. Foto: Reuters In de Pakistaanse stad Lahore heeft de politie acht werk nemers van een moskee gearresteerd, nadat daaruit een paar SLIPPERS was gestolen dat aan de PROFEET MO HAMMED zou hebben toebehoord. Mufti Ghulam Sarwar Qadri, die verantwoordelijk is voor de relikwieën, zei dat de slippers woensdag zijn gestolen uit een glazen kast in de Badshahi Moskee. De acht werknemers zijn ingesloten voor verhoor. Volgens Qadri zijn de beheerders nalatig ge weest en worden degenen die hun plicht verzaakt blijken te hebben, gestraft. Behalve de slippers worden er in de Badshahi Moskee nog meer dingen bewaard die in ver band worden gebracht met de profeet, waaronder hoofd haren. De gestolen slippers maken deel uit van een verza meling van drie paren. Jaap Jongbloed, presentator van het TROS-programma Vermist, is op zoek naar Clemens Wes terhof. De Arnhemse voetbal trainer is opgenomen in de lan ge lijst van vermiste personen op de website van de omroep (www. vermist nl). Westerhof wordt volgens de site gezocht door 'familie en vrienden' en is al bijna drie maanden spoor loos. Op 3 mei, zijn 63ste verjaardag, gaf de voormalig trainer van on der meer Vitesse, MW, Feyen- oord en de nationale ploeg van Nigeria voor het laatst een teken van leven. Hij belde toen met een oude voetbalvriend, Henk Westdorp uit Velp. Volgens Westdorp maakte Westerhof een enigszins verwarde indruk. Westerhof leefde in de Zimbab waanse hoofdstad Harare sa men met zijn derde vrouw. Hij was mede-eigenaar van een voetbalclub en had een voetbal academie. Met een jeugdploeg zou hij in juli deelnemen aan een toernooi in Zweden. Op weg daarheen zou de kleurrijke voet- balcoach Nederland aandoen om een boek over zijn leven, 'De Tarzan van de voetbaljungle', te promoten. De auteur van het boek, journa list Michel Bongers, wachtte vergeefs op zijn hoofdpersoon en heeft ook niets meer van hem vernomen. Ook contact met de huidige vrouw van de trainer bracht geen uitsluitsel. Westerhof zou zijn koffers heb- Foto: CPD ben gepakt en inmiddels een andere woning hebben betrok ken, maar daarvan is geen be wijs. Volgens Bongers is er in Harare inmiddels een onderzoek gestart naar de vermissing, terwijl ook de kranten zich bij de huidige vrouw van Westerhof hebben gemeld. Bij de Nederlandse am bassade is niets bekend. Hij staat niet te boek als vermist. Voor westerling Westerhof zou de Zimbabwaanse hoofdstad echter niet veilig zijn. „Er gaan verhalen dat er geld en diaman ten uit zijn kluis zijn gestolen. Het schijnt een politiezaak te zijn", aldus Bongers. GPD WERK Glenn Telusa drankbezorger 32 jaar Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 4 in een serie over fysiek zware beroepen Vraag je naar een bierfus- tensjouwer, dan krijg je bij Heineken Brouwerijen Haaglanden een vrachtwagen chauffeur. Fout? Nee hoor. De vrachtwagenchauffeurs bij Hei neken zijn de mannen die de kratten limonade (15 kilo), do zen sterke drank (12 kilo) en fus ten bier (67 kilo) vanuit het dis tributiecentrum in Wateringen afleveren. Pure krachtpatsers die de hele dag fusten van hot naar her sjouwen zijn er niet meer. Dus zegt Glenn Telusa 'vracht wagenchauffeur' als hem ge vraagd wordt naar zijn beroep. Maar het gaat om het sjouwen. En daar kan hij een aardig woordje over meepraten. „Je hoeft er niet type kleerkast voor te zijn", zegt hij op zichzelf wij zend. Zijn gewicht? „Zeg maar 82 kilo." Zo lang je niet tot het type 'magere lat' behoort, is het werk volgens hem goed te doen. „Ik bevoorraad horeca en sport kantines met bier, limonades en sterke drank." In de praktijk be tekent dat: 'je rijdt de rolcontai ner op de klep, laat de klep zak ken en zet de spullen op de plaats waar de klant dat wil'. Dat laatste verschilt per klant. „Soms kun je de rolcontainer met alles erop in een ruimte achterlaten." Maar regelmatig kom Glenn met de container tot de drempel en begint voor hem en zijn bijrijder het sjouwen. „Dan nog niet fust voor fust of krat voor krat. We hebben steek- wagens en daarmee kom je een heel eind. Je moet de trucjes we ten." Heel soms heeft de klant een plaats in gedachten voor de af te leveren bestelling waarbij aan het edele handwerk niet valt te ontkomen. Bij cafés met open klappende metalen kleppen in de straat die leiden naar de voorraadkelder bijvoorbeeld. „Dan móet je de fusten wel op pakken. En ik moet sjouwen als het te krap is voor de steekwa- gen." „Maar het is zwaar werk", vindt Glenn. „Want je bent de hele dag in de weer." Hij heeft zijn wijk ook niet bepaald mee. Glenn bevoorraadt klanten op de boulevard van Scheveningen. Dat zijn er veel op een klein stukje, dus een beetje uitpuffen tijdens een rit van de ene naar de volgende klant is er niet bij. „Maar ik ben niet elke dag bek af." „Ik heb leuk werk", vindt Glenn. „Je hebt veel contacten met klanten en collega's en het is ge zellig met de bijrijder." Als hij moet zeggen wat de leukste werkzaamheden zijn, vergt dat enige bedenktijd. En dan in een adem: „Je bent met je handen De handen van biersjouwer Glenn Telusa. Foto: GPD/Jacques Zorgman bezig. Geen gezeur. Je bent ei gen baas op je wagen." Ja, en hij houdt natuurlijk van rijden. De rotste klus heeft hij meteen paraat. „Opruimen. Je krijgt lege emballage van de klanten mee en dat moeten we hier oprui men. Dat vinden alle chauffeurs het vervelendste werk. Het kost gewoon veel tijd, zeker in de zo mer. Je moet het uitladen en sorteren. Grote en kleine limo- nadeflessen zitten door elkaar." Heineken werkt er hard aan dat de afnemers het fatsoenlijker gaan aanleveren. Dat het voor het personeel van een strand tent of café in het heetst van de strijd logisch is dat ze lege fles sen in het eerste kratje stoppen dat voorhanden is, doet Glenn weinig. „Ze krijgen het van ons toch ook fatsoenlijk", zegt hij droog. Er is in de elf jaar dat Glenn drank aflevert veel ten goede veranderd. „Sinds zes jaar ge bruiken we de rolcontainers met de bestelling per klant er op. Daarvoor werd de drank op pal lets, zoals ze bij ons binnenko men, in de wagen geladen en moesten we als een aap in de wagen klimmen om de beno digde kratten, dozen en fusten te pakken. Naast de steekwagen hebben we glijplanken en stoot kussens voor de fusten en we krijgen regelmatig een cursus tillen." Met blessures valt het daardoor bij hem en onder col lega's wel mee. „Vroeger zag je vaak knieklachten van het op en van de wagen springen. Nu heb ben mensen soms last van hun rug of handen. Nee, ik niet." Erik Huisman De Markt van Beilen (Drentl is vanaf zeven uur vanavoni strijdtoneel van een uniek N derlands Kampioenschap: h NK rollatorcacen. „Het word fantastisch. Er komt een hex volk op af. Dikke lol", zo be zweert Jan Voortman, die he evenement op poten zet. Een NK met een heel vette k oog. Zo moet het feestje van Voortman vooral worden gel zien. Dat blijkt alleen al uit a reglementen. Daarin is ondcj meer sprake van een verbod het opvoeren van het loophd middel. Ook is het verbodenl roken tijdens de race en dien de deelnemer het parcours i 100 meter binnen de drieënfl uur af te leggen. De races worden in twee lee tijdscategorieën verreden: dd jeugd, en de oudere jongerd De eerste groep betreft de dd nemers van 15 tot en met 60] jaar. De tweede categorie on rollatorcoureurs van 61 tot el met 111 jaar, zo heeft Voorüi verordonneerd. Dat zou betekenen dat 's lan oudste, Hennie van Andel ui Hoogeveen, met haar 112 lei van deelname is uitgesloten Maar organisator Voortman doet daarover niet moeilijk, ze al 112? Dat wisten we niet We dachten dat de oudste 11 is. Maar dan maken we er ra een 112 van." GPD Amsterdam dreigt de status van homohoofdstad van Europa te verliezen. De stad ondervindt grote concurrentie van steden als Berlijn, Barcelona, Londen en Parijs die ach steeds meer als 'gay capitals' profileren. Dat melden zowel de Amsterdam Tourist Board (de vroegere VW) als de stichting Gay Business Amsterdam, het samenwer kingsverband van bedrijven die zich richten op homoseksuelen. Gisteren begon voor de zevende keer het vierdaagse homo-eve nement Amsterdam Pride, een initiatief van de GBA. Traditio neel hoogtepunt én publieks trekker is de Canal Parade op zaterdag. Met het mooie weer in het vooruitzicht zal de botenpa- rade door de grachten het aantal toeschouwers van 250.000 van vorig jaar makkelijk kunnen eve naren. Maar wat betreft de voortrek kersrol van Amsterdam als ho- movriendelijke bestemming is er eigenlijk niet veel reden tot feest, zegt secretaris Siep de Haan van de GBA. Vooral de homobars en -disco's klagen over een fikse daling van het aantal toeristen dat de hoofdstad aandoet. „Het afgelo pen jaar hebben zij vijftig tot zestig procent minder omzet ge draaid door de afname van de buitenlandse bezoekers", vertelt De Haan. Namens Amsterdam Tourist Board erkent woordvoerder Herman ter Balkt dat het homo- toerisme in Amsterdam af neemt. „Door het grote aantal gay bars en het tolerante klimaat in Nederland was Amsterdam jarenlang de onbetwiste homo hoofdstad", aldus Ter Balkt. Volgens hem timmeren bijvoor beeld Barcelona en Berlijn in middels met succes aan de weg als steden die het predikaat 'gay capital' verdienen. Amsterdam is 'op zich' niet minder aantrek kelijk geworden, maar heeft het last van de wet van de remmen de voorsprong, denkt het toeris tenbureau. De tachtig hotels, bars, disco's en andere ondernemingen die zich richten op de homoseksue le toerist, zien dat anders. „Er wordt veel te weinig geld uitge trokken om dit aspect van Am sterdam te promoten", vindt De Haan. De gemeente werkt met haar 'anti-evenementenhou- ding* volgens hem ook niet mee. „Het is belachelijk hoeveel moeite het ons kostte om de vergunningen voor Amsterdam Pride te krijgen." Verder zou het nieuwe beleid voor terrassen (onder meer in de Reguliersdwarsstraat en de Warmoesstraat mag het publiek niet meer op straat drinken) bij dragen aan de verminderde po pulariteit van de hoofdstad. .Amsterdam prijst zich uit de markt, het wordt de truttigheid zelf. Zelfs een plaats als Edin burgh haalt Amsterdam links en rechts in." Met name in de horeca worden de klappen gevoeld. De Haan Minister Heinsbroek van econo mische zaken kondigde een rook- en eetverbod op de stoepen van zijn departement af. Het zou, al thans volgens de minister, niet bijdragen aan een positief beeld van het ministerie. Zijn blinkende Bentley doet dat blijkbaar wel. Het kan geen toeval zijn. Sinds de Bentley van minister Heins broek op de stoep van het mi nisterie van economische zaken is geparkeerd, is er geen roken de of etende ambtenaar meer te bekennen. Het trapje dat toe gang geeft tot het departement figt op deze zomerse dag te bla keren in de felle zon. De meeste ambtenaren zoeken rond het middaguur met hun boterham zakje de beschutting van het Haagse bos, het nabijgelegen Emmaplein of duiken aan de overkant van de Bezuidenhout- seweg in de schaduw van de kantoren. Een enkele ambtenaar steekt zijn sigaret al op het trap je op. Heinsbroek liet zijn secretaresse een paar dagen na zijn aantre den een e-mailtje naar alle werknemers sturen dat 'het bordes' is bedoeld voor auto's en arriverende bezoekers en niet om een sigaret te roken of te eten. Kortom: of ze een andere plek willen zoeken om dat t,e doen. Het was gewoon niet slim, dat mailtje van de nieuwbakken mi nister, vindt een medewerkster van het departement, die liever anoniem wil blijven.Als je di rect een oekaze doet uitgaan over zo'n onderwerp, dan valt dat gewoon verkeerd. En dan nog wel met zo'n vervelend mailtje. De precieze formulering weet ik niet meer, maar het was niet erg vriendelijk." Bij de schuintegenoverligge t ministeries van landbouw c van buitenlandse zaken is e blijkbaar nog geen decreet B roken en eten op de stoep i gaan. Vooral in de lommen tuinen van landbouw brenj ambtenaren hun lunchpau rokend en etend door. Ook ll buitenlandse zaken wordt 1 druk gegeten en gepaft. Dri vrouwen en een man hebbi daarjuist plaats genomen 0 - een kunstwerk en blazen d< rook de buitenlucht in. Leg j terhamzakjes verdwijnen in klaarstaande prullenbak. „B chelijk dat het dóór niet me mag." De roker wijst richtin economische zaken. „Ik ho dat de nieuwe hier minder I tiek is." Op het Pamassusplein van ministerie van volksgezond welzijn en sport, waar sinds Eduard Bomhoff de scepter zwaait, zwermen de ambtei ren in de lunchpauze richti Clioplein en eetetablisseme uit. Blijkbaar heeft de woon voerder van dit departemei lijk als hij meldt „Hier lope geen kliekjes mensen op de stoep nerveus aan hun siga ten te trekken. Ambtenaren bij volksgezondheid werker misschien gemiddeld ietsje wuster over hun rookgedra{ De nieuwe minister heeft al zich doen spreken door een rookverbod in de Trêveszaa eisen. „Het lijkt me niet oro schijnlijk dat er ook hier eer geheel rookverbod komt." I ministerie geldt dat al voor i openbare ruimten, maar op eigen kamers kan in overleg de betreffende directies een zondering worden gemaakt woordvoerder weet echter: zit verandering in de lucht." Irene Nieuwenhuijse en GPD verwijst naar de recente sluiting van Havana, een vermaarde ho motent. „En nota bene de Regu liersdwarsstraat, toch dé uit- gaansstraat voor homo's, heeft dit jaar alweer niet genoeg geld om een eigen boot naar de Ca nal Pride te sturen." De Amsterdam Tourist Board bespreekt volgende week met het stadsdeel centrum de 'ver dere promotie van Amsterdam als gay capital'. De organisatie wil de 'economisch zeer aan trekkelijke groep' graag voor de stad behouden. Ter Balkt waar schuwt wel dat er maar een 'be perkt budget' beschikbaar is. Ondertussen broedt Gay Busi ness Amsterdam op een eigen reddingsplan. De haalbaarheid van een educatief homomuse um wordt berekend. Verder moet een winterevenement, ver gelijkbaar met Amsterdam Pride, ook in dat jaargetijde meer toeristen lokken. Bernice Breure Sinds de Bentley van Heinsbroek voor het ministerie van economische zaken als waakhond staat gepar keerd, is er op de stoep geen rokende ambtenaar meer te bekennen. Foto: GPD/Theo Bohmers Dat laatste denken blijkbaar meer mensen op het departe ment. De redactie van de inter ne e-mailkrant voerde vrijwel direct na de mededeling van Heinsbroek een enquête uit. Op de vraag wie het eens is met de bewindsman antwoordde 25 procent 'ja, het is niet represen tatief, als medewerkers van een ministerie hun lunch gebruiken op de trappen'. Maar liefst 75 procent van de 325 mensen die antwoord gaven, ziet het anders: 'Nee, even lunchpauze op de trappen moet kunnen', stellen zij. De ambtenaren wijken nu bij goed weer uit naar tal van ande re plekken in de omgeving. Dat kan ook makkelijk, aldus een woordvoerder van het departe ment, het Haagse Bos ligt hier vlak achter. Bovendien heeft het ministerie een aardige kantine. Een loyale ambtenaar van het ministerie heeft zich, met Snoo- py-lunchtrommel, geïnstalleerd op een bankje bij het Malieveld. „Er is behoorlijk over gefoeterd op mijn afdeling. Men vond het een overdreven reactie van de minister", zegt hij. Zijn collega relativeert de opschudding. „Het maakt mij niet zoveel uit; ik eet mijn broodje en mijn kop- Een wassen beeld van Dame Edna, 's werelds meest bekende t tiet, werd gisteren tijdens de kick-off receptie van de Gay Pride Amsterdam onthuld door haar Nederlandse equivalent May Da) to: GPD/Roland de Bruin Minister Heinsbroek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden je soep meestal in de kantine." Met een knipoog: „En het wós ook geen gezicht, die kauwende ambtenaren, dat ben ik met de minister eens." j

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2