VN zien niets in aanval op regime Irak ■J! Ir 5Kassen en bollenvelden kunnen naar het buitenland Leidsch Dagblad Onderzoek KNVB naar spreekkoren Feyenoord Wachten met de mast omhoog Minder vluchten naar VS op 11 september Beeldje terug op bordes van stadhuis in Leiden I Verbazing over tirade van scheidend FNV-bestuurder Overleg over wapeninspecties Dance Valley wil weer groeien Meisje 'Poessie Mauw' overleden Dief Leiderdorpse Spar ontsnapt Schepen botsen op Noordiee Katten ziek van rokende baasjes Leidsch Dagblad onkballertjes isdragen zich dens EK WNR. 42991 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 AAAART1860 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 2002 Dagblad S£ door Peter van Egmond duin- in bollenstreek - In de gelede ren van FNV Bondgenoten is met ver bazing gereageerd op de 'afscheidstira- de' van scheidend vakbondsbestuurder J. van der Velde. Hij zegt in dat inter view dat de Nederlandse kassen en bol lenvelden maar beter naar het buiten land kunnen verhuizen. De vakbond heeft inmiddels afstand genomen van de uitspraken. In het gewraakte inter view met De Bloemenkrant zegt Van der Velde, die zich met de agrarische sector bezighoudt: „Je kunt in bijvoor beeld het Westland geen stap zetten of je botst wel tegen een illegale Pool op. Ga dan naar Polen waar arbeidskrach ten wel makkelijk te krijgen zijn. Voor de consument zal het verdwijnen van de tuinbouw geen gemis zijn." In het interview reageert Van der Velde op verontrustende geluiden uit de bol- lenteeltsector. Vanwege personeelste kort komt het handmatig onderhoud van de tulpenvelden in het gedrang. Het zou om die reden nodig zijn meer bestrijdingsmiddelen te gebruiken, wat de telers dan ook aankondigden te zul len doen. De uitspraken van Van der Velde zijn des te opmerkelijker, omdat hij juist nu met de VUT gaat In oktober neemt hij officieel afscheid, maar hij heeft zijn werkzaamheden al enkele weken geleden overgedragen. Zijn opvolger A.J. de Graaf wil niet pu bliekelijk afstand nemen van de uit spraken van 'een ervaren collega', maar kan er ook niet omheen dat Van der Velde vlak voor zijn afscheid 'te ver is gegaan'. „Wat hij zegt, komt wat onge nuanceerd over. Het is een opvatting die ik niet deel. Wij zijn juist aan de slag om de tuinbouwsector overeind te houden waar dat mo^ Probleem is wel dat de tuinbouwsector nu twee heel verschillende signalen krijgt. Het ene signaal is dat van Van der Velde, dat FNV Bondgenoten de tuinbouwsector liever kwijt is dan rijk. Het andere is dat van De Graaf, dat de vakbond zich juist inzet voor behoud van de sector. „Het signaal dat klopt, is het mijne", probeert De Graaf duide lijkheid te scheppen. new york/ar - Secretaris-gene- raal Kofi Annan van de Verenigde Naties Is tegen het Amerikaanse voornemen om de Iraakse presi dent Saddam Hussein ten val te brengen. In een gisteren versche nen interview met de Arabische krant Ai-Hayat noemt Annan de plannen voor een aanval onver standig. Ook valt een 'verandering van regime' in Irak buiten het taak gebied van de Verenigde Naties. De Veiligheidsraad steunt een dergelijke stap in elk geval niet, zei Annan. De Amerikaanse re gering beschuldigt Irak ervan nucleaire en biologische wapens te willen verwerven. Irak ontkent, maar stond tot op heden geen wapeninspecties toe. In een verrassende ontwik keling nodigde het land het hoofd van het wapeninspectie team van de Verenigde Naties, Hans Blix, gisteren echter uit voor een bezoek aan Bagdad. De Iraakse regering zegt bereid te zijn tot besprekingen die kun nen leiden tot een terugkeer van de VN-wapeninspecteurs naar Irak. Het is bijna vier jaar gele den dat de inspecteurs voor het laatst in Irak actief waren. De Iraakse minister van buiten landse zaken Naji Sabri stuurde Kofi Annan een brief waarin wordt gezegd dat zijn regering graag Blix en diens medewer kers 'op een zo snel mogelijk overeen te komen tijdstip' in Bagdad zal verwelkomen. Intussen kan Irak na de val van Saddam tot chaos vervallen als de Verenigde Staten en andere landen niet bereid zijn een ac tieve, kostbare rol te vervullen bij de wederopbouw van het land. Iraakse analisten hebben dit gis teren gezegd ten overstaan van een Amerikaanse Senaatscom missie die onderzoekt of Irak een bedreiging voor de VS vormt en of Saddam Hussein met geweld ten val moet wor den gebracht. Voordat getallen voor volgend jaar worden genoemd, moet de editie 2002 eerst door alle be trokken partijen worden bespro ken, vindt Bout. „Maar dat we gericht zijn op groei, moge dui delijk zijn." Bout, een van de directeuren van UDC, moedermaatschappij van Dance Valley, gaat ervan uit dat een chaos als vorig jaar zich niet herhaalt. Toen raakte een deel van de bezoekers op drift en onderkoeld doordat het ver voerssysteem faalde. Dit jaar zijn alle vervoersstromen strikt gescheiden. Fietsers, automobi- sten, taxi's en touringcars heb ben aparte aanrijroutes. alphen aan din run - Dagelijks Is het een drukte van belang op het water bij de Alphense hefbrug In Gouwsluls. Boten wachten tot zij verder kunnen op de zogeheten staandemastenroute tussen het Ussel- meer en de Zeeuwse wateren. ZIJ hoeven de masten dan niet te strij ken, maar liggen wel vaak in de file te wachten tot een gaat. Als dat gebeurt, staat het verkeer op de wal weer Foto: Wim Dijkman brug open- vast. door llan Sluis vilsin-zuid - Dance Valley wil volgend jaar weer groeien. Het huidige aantal bezoekers van 40.000 is ongeveer het bestaans minimum. Dit zegt woordvoer der Brian Bout van het dansfes- tival. Over de vraag hoeveel be zoekers volgend jaar zouden moeten worden toegelaten, wil hij zich nu nog niet uitspreken. Morgen is het evenement in re creatiegebied Spaarnwoude maar half zo groot als vorig jaar, omdat het bij de vorige editie grondig mis ging, waardoor dentallen mensen in ziekenhui zen belandden. AFP/Jacob van der Meulen Haarlem - De luchtvaartmaat schappijen SAS, British Airways en Air France hebben tal van vluchten op 11 september naar de Verenigde Staten geschrapt. Er bleek nauwelijks belangstel ling te zijn om de dag van de grote terroristische aanslagen naar New York te vliegen. Ne derlandse vervoerders merken weinig terughoudendheid bij passagiers. BA schrapt 24 van de 78 transat lantische vluchten. SAS schrapt twee van de drie vluchten naar New York. Air France ziet voor 11 september af van één vlucht naar New York en een andere reis naar Washington. Air Fran ce verzorgt onder normale om standigheden, met uitzondering van de dinsdag en zaterdag, ne gen vluchten per dag naar New York en twee naar Washington. Ook de KLM ziet een lichte da ling in het aantal boekingen naar bepaalde steden in de Ver enigde Staten op 11 september. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij wil niet zeg gen om welke bestemmingen net gaat, maar erkent dat New York gevoelig ligt die dag. De KLM schrapt vooralsnog geen vluchten op 11 september en zet ook geen kleinere toestellen in. Transavia laat weten dat er op door Erlc-Jan Berendsen ziet er op toe dat het beeldje recht op het bordes van het stadhuis komt te staan. Foto: Henk Bouwman gespeda stadhuis Het beeldje dat vorig jaar november van de trap van iet bordes van het stadhuis werd geduwd en op de Bree- straat kapot viel, is vanochtend teruggeplaatst. Het engelachtige figuur is de afgelopen maanden gerestaureerd door medewer kers van de firma De Boer uit Franeker. „Specialisten op het gebied van restauraties", aldus E. de Vaal van het gelijknamig bouwkundig adviesbureau uit Hoevelaken die het hele project heeft begeleid. De Vaal en De Boer zijn onder meer betrokken geweest bij de renovatie van het grafmonu ment van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft en het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Het kindbeeldje van het Leidse stadhuis dat door vandalisme in honderden brokstukjes uit el kaar viel, is in het atelier van De Boer in Franeker weer in elkaar gezet. „Het was een legpuzzel", aldus De Vaal. „Daarbij is ge bruik gemaakt van video-opna men en foto's. Er ontbraken ook brokstukken, maar die zijn uit natuursteen nagemaakt." Nadat het beeld weer vorm had gekre gen, werd het naar de Duitse stad Bamberg gebracht, waar het bij een gespecialiseerde fir ma onder hoge druk is geïm pregneerd met acrylhars. De kosten van de renovatie bedra gen circa 13.000 euro. Er was volgens een aantal pas santen niets van de restauratie te zien. Die mening klonk De Vaal als muziek in de oren. „Als ze zeggen dat er van de restau ratie niets is te zien, hebben we ons werk goed gedaan." restantenbusje. De politie voerde hem daarin woensi 11 september geen dip zit in de boekingen naar de bestemmin gen in de VS. Ook Martinair, dat overigens niet op New York maar wel op andere steden in Noord-Amerika vliegt, houdt het normale aantal toestellen in de lucht. Directeur Jan Doets van het ge lijknamige reisbureau dat veel Muchten op de Verenigde Staten aanbiedt, vermoedt dat bij SAS en Air France andere problemen de oorzaak zijn van het vermin derd aantal vluchten. „Wij heb ben op dit moment zo'n 50 pas sagiers op elf september. En dat is niet slecht voor een gewone doordeweekse dag." Doets vreest wel dat de algeme ne dalende trend van het toeris me naar de VS, die na de aansla gen van vorig jaar werd ingezet, zich voorlopig doorzet. „De dreigende taal die op dit mo ment in Amerika wordt gespro ken in de richting van Irak doet onze branche geen goed. Archieffoto pernis - Het meisje dat in no vember 1967 beroemd werd door 'Poessie Mauw" bij Dorus te zingen is woensdag in Pemis na een langdurige ziekte overle den. Corrina van Ginkel-Konij- nenburg was in november 1967 één van de vele kinderen die te gast was in het kindercabaret van Tom Manders alias Dorus. Eenmaal op schoot bij hem zong de toen net 3-jarige Corri na minutenlang 'poessie mauw". Corrina van Ginkel-Ko- nijnenburg is 37 jaar geworden. den haag/leiderdorp - De man die op zaterdag 6 april de week- opbrengst stal uit ae Spar in Leiderdorp, is ontsnapt. Hij is nog voortvluchtig. De 40-jarige Italiaan ontsnapte uit een ar- ver woensdag naar de rechtbank in Den Haag waar hij zou horen of hij ver oordeeld zou worden. Tijdens de rit forceerde hij een luik in het busje en ontkwam. De man zat sinas april vast. Als hij niet was ontsnapt, had hij nog veer tien maanden moeten zitten. De rechtbank veroordeelde hem tot achttien maanden, met aftrek van vier maanden voor arrest. Daarnaast moet hij de geschatte 4.100 euro betalen aan Spar-eigenaar Van Gessel. UMuiDiN - De bulkcarrier Wal ker, die gisteren op de Noord zee in botsing kwam met de gastanker Cotswold, is vandaag naar de IJmuidense Vissersha ven gesleept. Het IJmuidense bergingsbedrijf Wijsmuller wil daar een noodreparatie uitvoe ren. De aanvaring gebeurde 85 kilometer uit de kust van IJmui- den. De ongeladen Walker was op weg naar staalfabrikant Co- rus in IJmuiden. Over de oor zaak van de aanvaring is nog niets bekend. Er vielen geen ge wonden londen - Katten wier bazen thuis roken, lopen een groter ri- sco een vorm van kanker te krij gen. Dit is gebleken uit een stu die van dierenartsen in de Ver enigde Staten. De dieren zijn met name gevoelig voor lymf- klierkanker. Als een persoon thuis rookt, heeft de kat twee maal zoveel kans de ziekte op te lopen als een dier van niet-ro- kende bazen. Als het beest vijf jaar of langer meerookt, blijkt net risico driemaal zo groot te zijn. De artsen willen hetzelfde onderzoek uitvoeren met hon den. rottirdam/gpd - De aanklager betaald voetbal van de KNVB gaat vanwege de racistische spreekkoren in De Kuip mogelijk over tot vervolging van Feyenoord. Dat liet KNVB-woordvoerder De Leede gisteren weten. „De aanklager verzamelt materiaal en zal de komende dagen vaststellen of er voldoende gronden zijn om tot vervol ging over te gaan." Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft aangedrongen op een 'gewone' strafzaak. Volgens de Rotterdamse burgemeester Opstelten heb ben agenten echter geen misdrijf vastgesteld. Minister van binnenlandse zaken Remkes (WD) veroor deelt racistische spreekkoren in voetbalstadions, maar laat het aan de betrokken burgemeester en de KNVB over om passende maatregelen te treffen. Supporters lieten woensdag op de open dag van Feyen oord de kreet 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' horen. Diverse televisiecamera's brachten dat later in beeld, waarna PvdA-kamerlid Van Heemst direct kamervragen stelde. Feyenoord liet gisteren weten de praktijken van de sup porters liever te willen doodzwijgen. Het CIDI schrijft ae club nu in een brief dat 'misdrijven nimmer kunnen en mogen worden doodgezwegen.' Volgens het CIDI heeft juist dat ervoor gezorgd dat antisemitisme door voetbal supporters 'een aanvaardbaar fenomeen in onze sa menleving is gewordep.' Ja, Ik word abonnee an ontvang da krant aarat 2 wakan gratia. Niam MOV A üju Postcode Telefoon maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 ataatslot met jackpot cadeau Bil autonwOKfw bMftig a rijn 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblsd, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblsd.nl euwe Mazda 6 I en ooi tegelijk lJacobs ewel muziek hem terg trok, hield hij orm van bloes en rok Paar buien 21/22° |]2/j in der Luyt t ganzen transport bus Hollandse virsum/anp - Een jeugd- isim van de Nederlandse ïkbalbond blijkt zich een ir weken geleden ernstig hebben misdragen. De g|ft van de Oranjeselectie spelers tussen de 13 en jaar bezondigde zich tij- ns het Europees kampi- T tischap in Rosmalen aan sifcfstal en dierenmishande- sg- t bevestigde bestuurslid ihnische zaken Berry Eij- t ïdaal gisteren in NOS-ra- e (programma Langs de n. De honkbalbond J emt de zaak hoog op. De osdoeners worden voor derhalf jaar Reschorst. De Gnd stuurde nen donder- g een brief. zaak kwam aan het licht en bij de finale maar ne- n van de achttien Neder- bdse spelertjes op het veld 1 rschenen. De andere ne- n zaten toen al voor straf Juis. Ze hadden van honk- jJers van Zwitserland mo- ele telefoons en porte- eionnees gestolen. Verder hopten ze een haan dood. lacn Guus van Dee en zijn slstent Frank Koenen zijn de affaire opgestapt. 'Dit Is gedrag dat we abso- it niet kunnen tolereren, k al hebben de jongens It betuigd", zei Eijgen- d. „Het is alleen voor ons 'leidingstraject ook een ichte zaak. Er valt nu een t in de talentontwikke- g"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1