WEG WIEL 2 Het leven zoals het ooit geleefd werd AVERKEERSKRANT Binnenland WÊÊÊÊÊÊSÊÊÊÊ H DC 308 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 2002 BOEKEN Wallonië Als er één uitgeverij thuis is in België, dan is het wel Lannoo. Een kwart eeuw geleden al gaf het huis de eerste boeken uit van Julien van Remoortere, meest al handelend over Wallonië, waarin de auteur schit terende wandelroutes had uitgezet. Het estafette stokje van de inmiddels vrij bejaarde Van Remoorte re - van wie onlangs overigens nog een 'Wandelboek door de Ardense Natuur' verscheen - lijkt nu te zijn overgenomen door Jacques Maget en ook die weet van wanten. Alleen legt hij meer de nadruk op cul tuur waar Van Remoortere het bij voorkeur had over de natuur. Maar de overeenkomst is dan weer dat ook Maget in 25 lusvormige wandelingen zijn lezers langs de fraaiste hoekjes van de Ardennen voert. Nooit in Xhoffraix geweest? Of Nobressart? Maget wijst de weg. "Wandelen door de mooiste dorpen van Wallonië' door Jac ques Maget. Uitgeverij; Lannoo. Prijs: 15,95 euro. Bij Lannoo verschenen onlangs ook: 'Groot Fietsboek Ardennen', 'Fieisgids voor Vlaams-Brabant' en 'Wandelboek Ardense na tuur'. Dwars door Groene Hart Over het zogeheten 'Groene Hart' zijn de laatste tijd nogal wat boeken verschenen. Met dat van Frans Buissink en Toon Fey als het aanstekelijkste. Wat na tuurlijk ook komt door de schitterende foto's van Huub Smeding die de gedreven tekst illustreren. Buissink noemt het Groene Hart het 'Central Park' van Randstad Holland en toont zich - ongetwijfeld samen met de lezer - zielsgelukkig dat de grenzen van dit gebied in 2001 tot op de meter precies wer den vastgesteld. Niettemin - stellen de auteurs - wordt het Hart nog steeds bedreigd met een infarct, een gevaar dat met alle ten dienste staande middelen dient te worden bestreden. Een zo'n middel is onge twijfeld de uitgave van dit schitterende boek dat er iedere lezer van zal overtuigen dat het klakkeloos volplempen van dit unieke landschap met steen en asfalt volstrekt uit den boze is. 'Dwars door het Groene Hart' door Frans Buissink en Toon Fey. Uitgeverij: Uniepers. Prijs: 22,64 euro. Toscane Onder de titel 'Bibliotheek voor de literaire reiziger' verscheen halverwege de jaren tachtig een reeks boeken met daarin korte verhalen over onder meer Ierland, New York en Zwitserland. De novellen wa ren bijna altijd geschreven door vermaarde auteurs, reden waarschijnlijk dat de uitgever (Meulenhoff) ze door experts liet vertalen. Patrick Lateur de samen steller van het onlangs uitgebrachte 'Toscane, een li teraire ontdekkingsreis' deed die vertalingen liever zelf. Jammer. Niet dat hij niet z'n gloeiende best heeft gedaan. Maar ga die lintwormzinnen van Mar cel Proust maar eens vertalen. En als je dan ook nog Belg bent, krijg je regels als: 'Eenmaal mijn vader in een of ander jaar besloten had dat we de paasvakan tie gingen doorbrengen in Florence en Venetië en omdat ik geen plaats had om die elementen in de naam Florence te steken waarmee steden normaal worden gevormd,' enzovoort en zo verder. Gelukkig laat Lateur onder anderen ook Louis Couperus, He- lene Nolthenius en Hella Haasse aan het woord. Zo dat het boek de lezer vaak toch moeiteloos mee neemt naar het mooiste dat de wereld te bieden heeft. Toscane, een literaire ontdekkingsreis' samengesteld door Patrick Lateur. Uitgeverij: Het Spectrum. Prijs: 19,95 euro. REISBERICHTEN Wijnproeven Vakantiegangers die deze maand in de Zuid-Franse wijnstn Roussillon verblijven, kunnen op bezoek bij een wijnboer. Het p gramma, dat een hele avond in beslag neemt, begint met de zichtiging van het chateau, de wijngaarden en de kelders. Daa volgen een wijnproeverij en een Franse maaltijd. De kosten (ini sief bustransport) bedragen 29 euro voor volwassenen en 12 voor kinderen tot 12 jaar. De Engelstalige folder met het volled programma kan worden aangevraagd bij: Comité Roussillon Nederland, Mathenesserlaan 393a, 3023 GE Rotterdam. Milieu Door de Nederlandse recreatie-branche genomen mitieu-initia ven staan op een rij in de gids 'Milieuvriendelijk toerisme, uw zoek maakt het verschil'. De brochure met de lange naam is t initiatief van de ANWB, de Stichting de Milieubarometer en T risme Recreatie Nederland, het voormalige Nederlands Buri voor Toerisme. In de uitgave staan zo'n tweehonderd Nederlam accommodaties die zijn voorzien van de zogeheten 'milieuba meter', een kwaliteitskeurmerk voor milieubewust onderriem Daarnaast bevat de gids speciale arrangementen. Verdere infbrnu www.milieubarometer.com Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. 4. Afsluiting Meer en Houtplein (Lisse) Vanaf maandag 26 augustus wordt de weekmarkt voor on geveer zes weken verplaatst naar het parkeerterrein Meer en Houtplein omdat het terrein tussen de Haven en de Gracht- weg opnieuw wordt bestraat. Op zondag 4 augustus wordt een proefopstelling van de markt gemaakt. Het parkeerterrein Meer en Houtplein is dan tussen 13.00 en 16.00 uur niet beschikbaar. 7. Herstel asfalt op het Ammonslaantje - Wassenaar - Deze week is be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het her- stel van het asfalt en het aan- brengen van een slijtlaag op de -k rijbaan van het Ammonslaantje Om een goed wegprofiel te ver krijgen is het noodzakelijk n voorafgaande aan deze werk- u zaamheden een zestal deksels van de toegangskokers van het hoofdriool op hoogte te.stellen. Telkens wordt de weg ter hoogte Van zon putdeksel afgesloten voor al het verkeer. Na de bouwvakantie, in de eerste week van september, wordt het asfalt plaatselijk i* gerepareerd. De rijbaan is dan afgesloten voor het doorgaande verkeer. Als het weer het toelaat, 01 wordt voor 15 oktober de slijtlaag aangebracht. n; Het verkeer wordt omgeleid. Vooraan de Deijlerweg en bij de w Maaldrift komen hekken met borden doorgaand verkeer afgesloten te staan. Bewoners en Leveranciers kunnen tot aan de werkzaamheden rijden. De wereld van Toon Kortooms. Be schreven in bestsellers als 'Help de dokter verzuipt', 'Beekman en Beek man' en 'Mijn kinderen eten turf. Zo moet een dorp in de Peel er in het begin van de twintigste eeuw onge veer hebben uitgezien. Een pleintje, wat klinkerstraatjes en daar omheen de lage Hans en Grietje-huisjes. Waarin de turfsteker woonde, de bakker, de schoenlapper, de smid, de mandenvlechter, de spinster, de im ker en het keuterboertje natuurlijk ook. 2. Rioleringswerkzaamheden Van Beuningenlaan Interliner 380 van Connexxion die normaal richting Kerk en Zanen rijdt via de spoorweg overgang Laan der Continenten en Leidse Schouw, rijdt bij de afsluiting tijdelijk de route Laan der Continenten, Dr. J.M. den Uylsingel, Magazijnweg, Eiken laan, Leidse Schouw, Hoorn v.v. Op de halteborden wordt ver wezen naar de dichtstbijzijnde halteplaats. Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl Zogeheten oud-Hollandsche mark ten waarop houten lokeendensnij ders en wollen eierwarmerhaaksters hun eeuwenoude ambacht uitoefe nen, dienen zoveel mogelijk te wor den vermeden. Maar loop in het Limburgs Openluchtmuseum 'Eyn derhoof in Nederweert-Eind vooral even de bakkerij binnen. En de za gerij. En de smederij. En de boerde rij. En de mandenmakerij. En de imkerij. Niet eens zozeer omdat het décor in het Limburgse dorp zoveel aardiger is dan in die betonnen winkelcentra vol V&D's, Blokkers, Hema's en Kruidvaten, maar eerder nog omdat er zo vol overgave wordt gewerkt. Dit museum heeft soul 'Eynderhoof ligt aan de rand van Nederweert-Eind, in een gebied aan de 'stille kant' van de Zuid-Willems vaart Daar dus, waar de gehuchten namen dragen als Braakpeel, Heide, Achter het Klooster en de Horck. Wie niet weet dat het museumdorp er moet zijn, vindt het nooit. En toch komen er per jaar zo'n twaalf tot vijftienduizend bezoekers. Vrij veel, ook al als wordt bedacht dat er voor 'Eynderhoof tot nu toe nau welijks reclame werd gemaakt. Maar aangenomen mag worden, dat daar binnen niet al teveel tijd verandering in zal komen. Daarvoor immers, is 'Eynderhoof te aardig, te lief. Een stuk of wat wo ninkjes, de boerderij 'Bij Lieberte Gon', een plaggenhut en een paar akkertjes. Dat is het wel ongeveer. Maar elke zondag bruist het hier van het leven; het leven zoals het in de Peel ooit geleefd werd. Komen er vrijwilligers van heinde en verre om hier knapkoeken te bakken, om hier kroonluchters te smeden, om hier tenen duiventillen te vlechten, om hier spelt te verbouwen. En mochten er bezoekers zijn die niet Heb ik laatst iets vuils geschreven over gidsen die zelden voldoen aan eisen die aan goede gidsen mogen worden g steld? Dan komt hier de uitzondering die de regel bevesti Mike Lermer. Mike loopt twee of drie keer per dag aan het hoofd van eq stoet toeristen door de hoofdstad van Engeland en eigenl had ik met hem 'Het Londen van Jack de Ripper' willen ontdekken. Maar dat kon alleen 's avonds. Overdag moes ik het doen met de even fameuze als beruchte 'Great Firej Gelukkig kende Mike ook daarover mooie verhalen. Zoals dat van de Lord Mayer die bij het begin van de brai^ weliswaar uit zijn bed was gekomen, maar er even vlue l weer was ingekropen. 'Een vuurtje van niks', had hij U zijn vrouw geschamperd, 'dit kan zelfs nog door jou w den uitgepist.' Drie dagen later, op 5 september 1666, de brand uitgewoed. Dertien- van de veertienduizend zen lagen in as. Ter herinnering aan 'The Great Fire', die uitbrak bij et de Pudding Street (of all places) wonende bakker, is e monument opgericht waar we ook even bij stil stonde van een wat rillerig stemmend gevoel voor ne Mike (onbewogen gezicht, strakke bovenlip): 'Vier sen hebben zelfmoord gepleegd door hier vanaf te gen. Daaronder - niet geheel toevallig dunkt e me - twee bakkers en een bakkers dochter.' Geef me altijd zo'n gids. Rob van den 1. Tijdelijke afsluiting spoorwegovergangen Alphen aan den Rijn - Deze maand worden diverse werk zaamheden verricht aan de spoorbaan Alphen a/d Rijn- Leiden. De volgende spoorweg overgangen zijn in verband met de uitvoering van het werk tussen 20.30 uur en 05.30 uur voor het gemotoriseerde verkeer afgesloten: 1. Laan der Continenten - van 5 op 6 augustus 2. Magazijnweg - van 6 op 7 augustus en van 8 op 9 augustus 3. Leidse Schouw - van 8 op 9 augustus, van 9 op 10 augustus en van 12 op 13 augustus. Nieuwe spitsstroken Als iedereen straks weer terug is van vakantie lopen de snelwegen in Nederland in de spits weer snel dicht. Het nieuwe beleid (het zogeheten bennutingsbeleid) van het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet ervoor zorgen dat files worden teruggedrongen. Het beleid is erop gericht om bestaand asfalt zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Vluchtstroken worden spitsstroken. Het fenomeen spitsstrook is al een paar jaar bekend, echter met de steeds maar toenemende drukte op de wegen komen steeds mèer wegen in aanmerking voor deze stroken. Onderzoek naar bestaande spitsstroken op de A27A28 en A50 heeft geleerd dat de files nagenoeg verdwenen zijn en het aantal ongevallen met meer dan de helft is gedaald. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl Eynderhoof bestaat uit een paar woninkjes, de boerderij 'Bij Lieberte Gon', een plaggenhut en een paar akkertjes. Maar elke zondag bruist het er van het leven. Rob van den Dobbelsteen Leiden - Van maandag 12 tot en met vrijdag 30 augustus wordt gewerkt aan het vernieuwen van de riolering in de Van Beuningenlaan. Tijdens het werk is in het betreffende deel geen doorgaand verkeer mogelijk. 3. Groot onderhoud Kleyn Proffijtlaan Oegstgeest - De Kleyn Proffijtlaan is aan groot onderhoud toe. In september 2002 wordt de bovenlaag van het asfalt vervangen door een nieuwe toplaag. De kruispunten van de Kleyn Proffijtlaan met de Queridolaan/Cleveringalaan, I. Gerhardtlaan/W. de Merodelaan, A.R. Holstlaan/A. van Duinkerkenlaan, A van Schendelpad/M. Mincopad en M. ter Braaklaan/L. Couperuslaan worden voorzien van verhoogde plateau's. De nu aanwezige betonnen bollen in de aansluitende wegen van de Kleyn Proffijtlaan komen niet meer terug. Aansluitend aan deze werkzaamheden worden borden geplaatst waarmee wordt aangegeven dat de Kleyn Proffijtlaan een voorrangsweg is geworden. De exacte datum van aanvang van de werkzaamheden is nog niet bekend. 6. Spoorwegovergang Burgemeester Smeetsweg 's nachts afgesloten Zoeterwoude - In de periode van donderdag 8 augustus tot 25 september 2002 is de spoor wegovergang van de Burge meester Smeetsweg twaalf nachten afgesloten voor al het verkeer inclusief voetgangers. De geplande afsluitingen vinden plaats vanaf 's avonds 20.00 uur tot 6.00 uur de volgende ochtend. Het betreft de volgende data: Van 8 op 9 augustus! 9 op 10 augustus, 12 op 13 augustus, 15 op 16 augustus, 16 op 17 augustus, 19 op 20 augustus, 9 op 10 september, 10 op 11 september, 11 op 12 september, 20 op 21 september, 23 op 24 september en 24 op 25 september. Bij eventuele vertragingen van de werkzaamheden heeft de aannemer enkele reserve nachten achter de hand. Deze worden twee weken van tevoren via publicatie aangegeven. Het verkeer wordt via borden en pijlen omgeleid. weten wat spelt is, wel dan staat er altijd wel weer een andere vrijwilli ger in de buurt om uit te leggen dat daaronder een ouderwetse 'grof soort tarwe' moet worden verstaan, tarwe die vroeger in de streek vrij veel voorkwam, maar die nu hoogst zeldzaam is geworden. Precies de reden waaraan 'Eynder hoof zijn bestaansrecht dankt. Er ging al zoveel verloren. 'Waar moet ik mijn gereedschap laten?' dacht de schoenmaker van Nederweert toen hij z'n winkeltje zo'n vijftien jaar geleden definitief sloot. 'En waar ik mijn spinnewiel', zei de huisweefster bijna tegelijkertijd. Thieu Looyen, een van de organisa toren van de 'Festeynder', een folk loristische optocht die nu al 27 jaar lang op elke tweede zondag van au gustus door de straten van Neder weert-Eind trekt: „Ze dachten dat wij er wel iets mee konden. Maar omdat wij slechts één keer per jaar te voorschijn komen, is dat muse um gesticht." In 1990 gebeurde dat. Op een afge trapt, voormalig voetbalveld ver scheen dankzij het enthousiasme van zo'n 270 vrijwilligers steen voor steen het huidige 'Eynderhoof en de ontwikkelingen gaan nog steeds door. Voormalig smid Toine Brou wers die nu als één van de gidsen met z'n visite door het museum dorp trekt „Hier, in de Peel wordt tegenwoordig niets meer wegge gooid. Oude spullen bieden ze eerst aan ons aan. Soms zitten er unieke dingen bij. Laatst nog kregen we het volledige interieur van een schil derszaak. Plus de anekdotes die daarbij horen. Haha, ooit geweten dat verf vaak met karnemelk werd aangelengd om hem beter vloeibaar te maken?" Ook de verhalen worden door 'Eyn derhoof bewaard. Uiteraard behoort ook turfsteken tot de oude ambachten die in 'Eynderhoof worden gedemonstreerd. Foto's: GPD 'Eynderhoof ligt aan de Milderspaüt in Nederweert-Eind. Telefoon 04 95 46 06 55; internet www.tref.nl/nederwecrt/eynder hoof. Openingstijden: tot en met 27 okto ber elke zondag van 13 tot 17 uur. Op maandag, woensdag en vrijdag is het mu seumdorp op dezelfde uren eveneens ge opend, maar worden niet alle beroepen uitgeoefend. Entreeprijs: 3 euro (kinderen tot 12 jaar) 1,50 euro. De museuragids is gratis. Op zondag 11 augustus wordt in Nederweert-Eind de jaarlijks 'Festeynder' gehouden, een folkloristische optocht die vanaf 12.30 uur door de dorpskern trekt, inclusief het terrein van de 'Eynderhoof. Meer informatie daarover telefoon 04 95 6312 43. 5. Diverse straten afgesloten (Noordwijkerhout) Op zaterdag 3 augustus van 05.00 tot 19.00 uur worden de volgende weggedeelten afgesloten voor het verkeer, behalve voor voetgangers: De Dorpsstraat vanaf Viaduct- weg tot de Dorpsringweg, de Havenstraat vanaf de Dorps straat tot de Koninginneweg, en de Zeestraat vanaf de Dorps straat tot parkeerterrein Armentuin. De straten zijn afgesloten i.v.m. diverse activiteiten van de Noordwijkerhoutse Onder nemersvereniging (NOV). Geen werkzaamheden Katwijk - De komende twee weken worden geen werkzaam heden aan de weg uitgevoerd. Spitsstrook A4 tussen afslag Hoofddorp en knooppunt Burgerveen bron: anwb Sinds vorige week kunnen automobilisten gebruik maken van een spitsstrook op de A2 vlak bij Vianen tussen knooppunt Everdingen en de afrit Everdingen/Leerdam richting 's-Hertogenbosch. Op hetzelfde traject wordt nog een spitsstrook aangelegd, in de richting van Utrecht. Deze is in november 2002 klaar. Ook de westelijke rijbaan van de A4 (vanaf Amsterdam richting Den Haag) krijgt tussen afslag Hoofddorp en knooppunt Burgerveen een spitsstrook. Naar verwachting kan deze strook eind van dit jaar in gebruik worden genomen. De linker vluchtstrook wordt hiervoor aangepast. De nieuwe spitsstrook is in de avondspits geopend van 16.00 uur tot 19.00 uur, daarbuiten doet de strook dienst als vluchtstrook. De komende jaren zijn de volgende nieuwe spitsstroken gepland: 1. Al Muiderberg-Laren, Al Beekbergen-Deventer-Öost, A2 rondweg Eindhoven, A2 rondweg 's-Hertogenbosch, A2 tussen Roosteren en knooppunt Kerensheide (Limburg)A6 Muiderberg- Almere, A7 Zaandam-Purmerend, A9Velsen-Badhoevedorp, 9, A10/A4 vanaf knooppunt Amstel tot knooppunt Badhoevedorp, 10. AI2 Zoetermeer-Gouda, A12 parallelbaan tussen Laaggraven en kanaleneiland bij Utrecht, A50 Arnhem-Beekbergen. Spitsstrook A2 tussen knooppunt Everdingen en afrit Everdingen/Leerdam

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18