WEG WIEL 1 Mazda 6: mooi en comfortabel Directe inspuiting Au< A4 FSI nog niet zinvol Vier variaties op een Kronan Sterke varianten van Lotus Elise C-klasse nu met 'twinpulse' Mercedes S met umts-technologie Sterkste Audi ooit in serie gebouwd KALENDER Sterkste Audi ooit in serie gebouw Nieuwe middenklasser maakt korte metten met hemeltergende saaiheid FIETSSTROOK Derde generatie Chrysler met brandstofc Honda trakteert op Civic Yumè londen - Het Engelse sportwa genmerk Lotus komt met ster kere varianten van de Elise. De 111 en 111S hebben een 1.8 viercilinder met 160 pk die via de achterwielen de 806 kilo we gende auto in 5,1 sec. van 0 tot 100 km/u stuwt. Verder heeft de 111 nieuw ontworpen licht gewicht achtspaaks wielen en is aan de achterzijde een diffuser gemonteerd die qua vorm over eenkomt met die in de Formule I. Het grootste kenmerk van de lichte Lotus Elise is het alumi nium chassis. utrecht - Mercedes levert de C- klasse vanaf deze maand met nieuwe viercilinder benzinemo toren met 'twinpulse' techniek. Dat behelst een combinatie van technieken als compressor, tus- senkoeler, variabel verstelbare nokkenassen, vier kleppen per cilinder en balansassen in de 1.8 motor. Volgens Mercedes verlaagt dat het brandstofver bruik en het geluidsniveau. De nieuwe motoren voldoen al aan de emissie-eisen voor 2005. utrecht - DaimlerChrysler heeft samen met een aantal onderne mingen waaronder Siemens, Sun Microsystems, T-Mobile en Jentro een auto voorzien van umts-technologie. Dat toekom stige netwerk voor mobiele te lefonie biedt grote mogelijkhe den voor multimediadiensten aan boord van de auto. In de Mercedes S waarin het systeem ondergebracht is kunnen vi deoconferenties gehouden worden, maar er is ook toegang tot verkeersobservatiecamera's, videobewaking en allerlei vor men van entertainment. leusden - De nieuwe Audi RS6 met permanente vierwielaan- drijving (Quattro) wordt in sep tember leverbaar vanaf 125.900 euro. Als Avant (stationcar) is hij ruim 3.000 euro duurder. Het is de sterkste Audi die ooit in serie gebouwd is: onder de kap zit een aluminium 4.2 liter V8 biturbo-motor die 450 pk en een reusachtig koppel van 560 Nm ontplooit. Elke cilinder heeft twee uitlaat- en drie in- laatkleppen. Het remsysteem kent voor remtangen met acht zuigers. vrijdag 2 augustus 2002 AUGUSTUS 2002 t/m 16/8 Scalextric-expositie, gemeentehuis Dalfsen. www.dalfsen.nl t/m 27/10 Vroemm, minia tuurauto's van verzamelaars', Stedelijk Museum, Zutphen. 057 5516 878. www.chiczutphen.com 3 Oldtimerdag Kampen. 038 3322 358. 3-4 Rizla+ Racing Day, auto-, motor- en kartsportfestijn TT-circuit Assen. 06 1090 4130 of 059 2318 055. www. rizlaracingday. com 3-4 AutoMania, Six Flags Holland, Biddinghuizen. 4 Jubileumdag Toyota MR2- club, Midland circuit, Lelystad. 041 2638 989. 11 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 17-18 British Classic Cars Bikes Festival, TT-circuit Assen. 06 1090 4130. www.britishcarfestival.com 18 Meeting Heartbeat Corvette Club, Batavia Stad, Lelystad. 032 0234 780. 18 GP Hongarije, Formule 1, Budapest. 24-25 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 5233 300. 24-25 Vespa Car Meeting, Almere. e-mail: hollandse vespacarclub@hetnet.nl 25 ADAC Noordzee Cup, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 25 Eurofestival Opel-rijders, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl 30 HARC trainingsdag, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. 30-1/9 Vehikel Oldtimermarkt, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 30-1/9 Meeting Ford Capri Club, Eiland van Maurik. 078 6511 041. 31 HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. www. circuit-zandvoort. nl 31-1/9 Volvo BÜassiekerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 5233 300. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. De Audi A4 FSI met direct ingespoten benzinemotor. Foto: Pon door Mario Vos Directe inspuiting van de brandstof heeft de dieselmotor aan een inmiddels ongekende populariteit geholpen. Er zijn al automerken die van sommige modellen net zo veel diesel- als benzineversies aanbieden. Bij benzinemotoren is de techniek minder succesvol. Mitsubishi pionierde ermee in de Carisma, maar de verbruiksvoordelen wa ren gering en in die klasse wa ren kopers niet zo gauw bereid om de meerprijs te betalen. Au di probeert het nu in de A4. Bij de nieuwe Audi A4 FSI zullen kopers met de meerprijs niet zo'n probleem hebben. Want die komt netto neer op 760 euro en dat is op een bedrag van dik 30.000 mille een peulenschil. En daarvoor krijg je toch wel wat terug. De tweeliter viercilinder motor met directe inspuiting is met een vermogen van 150 pk namelijk een stuk sterker dan de gewone tweeliter, die bij 130 pk blijft steken. Tegelijk kun je wat zuiniger rij den met de A4 FSI, want de techniek van directe inspuiting zorgt bij deellast - zeg maar half gas - dat de motor op armere mengsels loopt, met meer lucht dan gebruikelijk. Optimaal pro fiteren van de techniek is echter niet mogelijk met de benzine die in Nederland verkrijgba Je zou eigenlijk zwavelvrije perbenzine moeten tanken een octaangetal van 98. De ge zwavelvrije benzine die i Nederland geleverd wordt, Shell Pura en dat heeft 95 0 taan. De motor compensee tekortkoming met een lagei mogen. In ons land kun je daarom maximaal profiteren van de voordelen van de Audi A4 F zijnde het lagere verbruik e geringere vervuiling. Blijft 0 het extra vermogen van de reet ingespoten Audi en dat met 20 pk extra op papier h aardig. In de praktijk is het ter nauwelijks voelbaar. De met FSI-motor is een tikje ger in de acceleratie en haa een hogere topsnelheid. En combineert dat met iets lag verbruikscijfers, maar voort de extra investering van 76( ro hebt terugverdiend, gaai toch wel een paar jaar voor Het wachten is dus eigenlijl de juiste brandstof in ons la verkrijgbaar is. In Duitslant wordt dat met subsidies ge muleerd en is die brandstol op beschikbaar. De Nederl; overheid lijkt nog geen plai in die richting te hebben, zt1 je de potentie van de A4 FS schoner en zuiniger te zijn 10 volledig kunt gebruiken. leusden - De nieuwe Audi RS6 met permanente vierwielaan- drijving (Quattro) wordt in sep tember leverbaar vanaf 125.900 euro. Als Avant (stationcar) is hij ruim 3.000 euro duurder. Het is de sterkste Audi die ooit in serie gebouwd is: onder de kap zit een aluminium 4.2 liter V8 turbo-motor die 450 pk en reusachtig koppel van 5601 ontplooit. Elke cilinder heef twee uitlaat- en drie inlaatk pen. Het remsysteem kent remtangen met acht zuiger (advertentie) HONDA Honda viert feest, want de Civic is dertig jaar jong en dus jarig. Daarom trakteert Honda met de Civic Yumè wat droom betekent.Deze Yumèis en speciale uitvoering van de Civic met veel extra's. In de motorversies is naast de 1.41' benzinemotor de gloednieuwe CTDi diesel toege voegd. In 1972 debuteerde het model Civic met drie deu ren en dat werd spoedig gevolgd door een 5-deurs. Eerst was er het bekende 'bolletje'. Veertien miljoen exempla ren later, waarvan 2 miljoen in Europa, rijdt nu de zeven de generatie van deze Civic rond. De Yumèis er vanaf 16.855 euro. Foto: Honda HONDA VAN HAASTEREN, LEIDERDORP B TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP, tel. 071-5895000 door Hans van Alebeek Amsterdam - Drie jaar lang ver kocht Kronan slechts één model fiets in Nederland. Deze zomer komen daar ineens liefst vier nieuwe modellen bij, plus nog een kinderzitje. Want ook kinde ren en oma's willen op een stoe re legerfiets rondrijden. In de auto-industrie doen ze het aan de lopende band: succes volle, oude modellen in een nieuw jasje steken en opnieuw op de markt brengen. Neem de nieuwe Beetle of de Mini en binnenkort ook de nieuwe VW- bus. Kronan deed hetzelfde met een oude Zweedse legerfiets. Drie jaar geleden kwam het oer degelijke gevaarte -een ontwerp uit 1939- in Nederland op de markt en meteen was het een enorm succes. Vooral in de gro te steden en bij jongeren. Want die kregen voor weinig geld veel fiets onder hun gat. En het was nog hip ook. „Ik schat dat we tot dusver zo'n 20.000 Kronans hebben ver kocht", zegt woordvoerder Jorrit Kreek namens Kronan. Allemaal een en hetzelfde model want keus was er alleen in kleur (en wel of geen bagagerek voorop). Maar dat is voorbij want deze zomer komen er zo maar ineens vier nieuwe modellen bij: een Kronan met handrem en ver snellingen, een Kronan-bakfiets, een Kronan-kinderfiets en een Kronan-omafiets. „Er is vraag naar", verklaart woordvoerder Kreek de forse uitbreiding van het aanbod. „We hebben gewoon goed ge luisterd naar onze klanten." Overigens met behoud van de klassieke Kronan-kenmerken: stevige bagagedrager, kenteken- plaatje, grote kettingkast, dikke banden en alles in één kleur. Van de nieuwe Kever maak je ook geen vierkant autootje. Kreek beseft dat de 'oer-Kronan- rijder' zal gruwen van zaken als een handrem of versnellingen. „Maar er zijn nu eenmaal men sen die dat prettig vinden. Dus waarom zouden wij ze dan dit 'basic comfort' niet bieden", zegt hij. Op dezelfde manier zijn ook de kinderfiets en het kinder zitje ontstaan. „Onze doelgroep, mensen tussen de 25 en 35, be gint kinderen te krijgen. Die vroegen daar gewoon om." De liefhebber kan straks bijna van wieg tot graf op een Kronan rondrijden want medio septem ber is ook de Kronan-omafiets klaar. Een fiets met lage instap, De Kargo-bakfiets is speciaal ontworpen. De fiets heeft een 26 inch achterwiel en een 20 inch voorwiel. Ook te koop in plus-uitvoering (met versnelling en handrem). Prijs 619 euro (plus-uitvoering: 739 euro). Voor jongetjes is hij er in blauw en rood, voor meisjes in geel en roze. De Kronan Kiddo kost 269 euro. De Kiddo plus: een gewone Kronan maar dan met handrem en versnellingen. Verkrijgbaar in de kleuren rood, blauw, oranje, zwart en wit. Prijs 439 euro. dus makkelijk voor oudere men sen, die luistert naar de stoere naam Kranny. „Dat moet de nieuwe oma-fiets gaan wor den", hoopt Kreek Net als de moederfiets zijn de nieuwe modellen straks via in ternet te bestellen. Maar ook nieuw is dat Kronan zijn karre tjes gaat verkopen via een be perkt aantal dealers. Voorlopig zijn het er een stuk of vijftien, aan het eind van dit jaar naar verwachting tegen de vijftig. „In het begin hebben we de ver koop van onze fietsen bewust in eigen hand gehouden. Maar we denken dat we op deze manier de service aan onze klanten ver der kunnen verbeteren." Of er in de buurt een Kronan- dealer zit, is na te kijken op in ternet (www.kronan.nl). Op die site zijn ook alle modellen te be kijken (van de Kranny en het kinderzitje -prijs 69 euro- zijn nog geen afbeeldingen beschik baar). Kreek hoopt met de nieuwe mo dellen jaarlijks zo'n 20.000 fiet sen te verkopen. „Waarbij ik er van uit ga dat de oer-Kronan nog altijd het meest verkocht zal worden", zegt Kreek Detroit - Na de Jeep Comman der in 1999 en de Commander 2 in 2000 heeft Chrysler de derde generatie brandstofcelauto ge presenteerd. Het is de Chrysler Town Country die tot 'zero emission vehicle' is omge bouwd. Het brandstofcel-sys teem maakt een actieradius van 480 kilometer mogelijk Daar mee is een van de voornaamste bezwaren van een auto met brandstofcel weggenomen. De Town Country Natrium Preli minary, zoals de auto officieel heet, wordt aangedreven door een 48 pk elektromotor die een topsnelheid van ongeveer 130 km/u mogelijk maakt. Voor de acceleratie van 0 tot 100 km/u is 16 seconden nodig. Het prototy pe gebruikt natrium boro-hy- dride als brandstof, een natuur lijke stof die onder meer wordt gebruikt in wasmiddelen. Het spul is niet giftig of ontvlambaar en veroorzaakt geen schadel emissie. Bovendien is de bij stof recyclebaar, zodat de vj raad in theorie onuitputteliji De grote ruimte die een bral stofcelsysteem doorgaans in slag neemt, heeft Chrysler 0 dervangen door de hele cod structie - inclusief brandstol - weg te werken onder de vil van de auto. Op deze manié hoeft de MPV niets aan ge- j bruiksgemak in te boeten. De Skoda wapenfabriek in het voormalige Tsjecho-Slowakije wilde vlak na de Eerste Wereld oorlog auto's gaan bouwen. Daartoe zocht de producent in 1923 contact met het Spaanse merk Hispano-Suiza en ging daarvan auto's in licentie bou wen. Na enige tijd ging Skoda een eigen koers varen met de Spaanse modellen en dat leidde tot een eerste eigen auto in 1929. Deze hoekige wagen kreeg de typenaam 422 (foto). Uit deze 422 ontwikkelde Skoda twee nieuwe modellen, de Popular en de Rapid, die in 1934 op de markt kwamen. In de daaropvolgende jaren volgden ook nog een perb en een Favorit en Tudor en Octavia, men die ver na de Tweede reldoorlog bruikt door dat voortaan onder de Volkswagen opereerde. Foto: Pon Mobiel door Joop van der Pol Geen kwaad woord over Maz da's. Het zijn niet de auto's waar de Wegenwacht het van moet hebben. De 626's bijvoorbeeld, de grote middenklassers van het merk, scoren al jarenlang uitste kend in betrouwbaarheids-polls. Vroeger had je zelfs hele mooie 626's, maar om de een of andere reden besloot Mazda de laatste edities hemeltergend saai te gaan maken. Alleen al daarom was het een handig idee van de Japanners om de opvolger anders te noe men: Mazda 6. Maar loop eens om die nieuwe 6 heen en je ont dekt nog minstens een reden waarom hij de kleurloze 626 vlug zal doen vergeten. De Maz da 6 is namelijk móói. Goed, over smaak valt niet te twisten, maar de Mazda 6 ziet er strak en stoer uit. Vooral in de kleur sparkling silver roept het model associaties op met het prestige- merk Lexus. Forse transparante lampenhuizen ter voor- en ach terzijde fungeren als blikvan gers. Maar van mooi kun je niet eten, dus is de volgende vraag: hoe rijdt en zit zo'n 6 eigenlijk? Mirakels best. Met de nieuw ontwikkelde tweeliter benzine motor is het in de Mazda ont spannen kilometervreten. Bij weinig toeren is er al genoeg trekkracht voorhanden. Laat je Voor in die vrolijk aangesneden bocht waar halverwege de mod- derboeren hun bieten van het land staan te rijden. Een slimmigheidje van Mazda zijn de hendels waarmee je van uit het kofferruim de achterban kleuning gedeeld neer kunt la ten. Je ontgrendelt als het ware een veer waardoor de leuningen losschieten en voorover vallen. Scheelt heen en weer geloop naar de achterportieren. De ba gageruimte meet in deze sedan overigens 500 liter en dat is ver dienstelijk. Of we dan helemaal niets op die 6 hebben aan te merken? Toch wel. De bedieningsknoppen en het display van de airco liggen te ver uit elkaar en dat is lastig. Achteruit inparkeren is een cri me, omdat je via de achterruit alleen schuin omhoog kunt kij ken. Bovenop het dashboard zit een opbergvakje met een klepje en een rotknopje dat je bijna niet opengepulkt krijgt. De Mazda 6 is te koop vanaf 25.370 euro, voorlopig alleen in benzineuitvoeringen, de diesel komt in september naar ons land. Er volgt in november nog een 4WD voor de prijs van 36.640 euro. De nieuwe Mazda moet in die prijsklasse concur reren met de Passat van Volks wagen, de Nissan Primera, Alfa's 156 of de Laguna van Renault. De Mazda 6 combineert een strak uiterlijk met ruimte en goede rij-eigenschappen. Foto: Jan Verhoeff de motor echt werken, dan pro duceert hij een enthousiaste rof fel. Eenmaal op kruissnelheid wordt-ie dan weer mooi stil. Sturen doet de 6 beter dan ge middeld. De versnellingsbak is probleemloos, de koppeling nogal ongevoelig. Een dikke pluim verdient Mazda voor het comfort. Dankzij fijne stoelen en een uitgekiende wielophanging smeert hij een ezelpad met die pe gaten zonder mankeren glad. Ook de carrosserie blijft tijdens zo'n mishandeling muisstil. Het interieur is ruim voor vijf personen en dankzij allerlei op- bergplekjes ook opgeruimd. Door subtiele chroomaccentjes en een titaniumlook-midden- console is de Mazda geheel in de mode. Sjiek is het lederen stuurwiel met daarop de bedie ning van radio en cruise-con trol. Allemaal standaard, net als de airconditioning en zes air bags. Niet merkbaar maar wel geruststellend is de aanwezig heid van dynamic stability con trol en traction control system.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16