KUNST 8c CULTUUR 'Ik bossa nova? Ik doe wat ik doef Boekfeestje van Imca Marina met burgemeesters en bn'ers Dance-zangeressen in gelegenheidstrio Wie krijgt de Zilveren Veer 2002? irmoede en rijkdom in Angola Tien jaar SplotsZ in Roelofarendsveen Dance Valley beter bereikbaar Aanmelding eld gestolen Brits museum cord kopieën i Minoes in Dik Hout gt 'Volle Maan' Belgen blazen theaterproject af na beschuldiging plagiaat positie van Leidse fotograaf Teun Voeten Dochter van Joao Gilberto trotse vaandeldraagster nieuwe bossa nova-golf lelystad/anp - De zangeressen van de drie bekende Nederland se danceformaties 2 Unlimited, 2 Brothers on the 4th floor en T- Spoon hebben besloten samen te gaan optreden als de Diva's of Dance. De drie dames scoorden met hun eigen bands samen al ruim 45 hits en 29 toptien note ringen, maar stonden nog nooit samen op het podium. De samenwerking tussen Anita Doth, Linda Estelle en Des'ray komt voort uit een eenmalig op treden voor het goede doel. De drie zangeressen zijn allen am bassadrice van de stichting Doe Een Wens, die zieke kinderen op een leuke dag trakteert. Dat spe ciale optreden is zo goed beval len, dat ze hebben besloten het samenwerkingsproject een ver volg te geven. De dames treden komend week einde voor het eerst op tijdens de Gay Parade in Amsterdam. Maandag staat het gelegenheid strio voor de voetballers van PSV in Eindhoven. Daarna volgen optredens in het hele land. Het trio gaat door zolang het publiek het wil, aldus het management. Ze zingen vooral dance- en dis cohits uit de jaren tachtig en ne gentig. Anita Doth, voormalig leadzan- geres van 2 Unlimited, had hits met onder meer 'No Limit' en 'Get ready for this'. Linda Estelle scoorde als frontvrouw van T- Spoon met 'Sex on the beach'. Des'ray had als de vrouwelijke helft van 2 Brothers on the 4th floor hits met 'Never Alone' en 'Dreams'. amsterdam/anp - De organisa tie van het housefestijn Dance Valley verwacht aanstaand weekeinde geen problemen met de toe- en afvoer van bezoekers. Het festivalterrein in het recrea tiegebied Spaarnwoude is voor de 40.000 feestgangers dit jaar makkelijk te bereiken. Dance Valley ontaardde vorig jaar in een chaos, omdat er voor duizenden bezoekers geen ver voer was. Talloze feestgangers moesten na afloop urenlang in de regen lopen. Toegangswegen naar het festivalterrein raakten geblokkeerd en taxi's en pendel bussen konden niet meer rijden. Zevenhonderd bezoekers raak ten onderkoeld en tientallen kwamen in het ziekenhuis te recht. Het aantal bezoekers is dit jaar meer dan gehalveerd en de or ganisatie heeft in samenwerking met de politie, de brandweer en de gemeente Velsen een nieuw vervoersplan opgezet Er wor den 250 pendelbussen ingezet en er zijn 250 mensen inge huurd om het verkeer te rege len. De gemeente sluit een van de toegangswegen, de N202, af om chaos te voorkomen. Dè enige manier om het festival te bereiken is via de A9. leiden/regio -Wie doen er dit jaar mee aan de race om de Zilveren Veer, de cultuur prijs voor Leiden en omge ving die op 12 november wordt uitgereikt in de Leidse Schouwburg? Kent u mensen of organisaties die zich op cultureel gebied hebben on derscheiden, dan heeft u tot 15 augustus de tijd om hen aan te melden via de bon hieronder. Op basis van de inzendingen beslist een des kundige jury in september welke vijf kandidaten worden genomineerd voor de Zilve ren Veer. Daarna is het woord weer aan het publiek, In de laatste ronde mag het publiek de voorkeur uitspreken voor een van de genomineerde kandi daten. De jury krijgt evenveel stemmen als er binnen ko men van het publiek. Uitein delijk worden de stemmen bij elkaar opgeteld en wordt dui delijk wie de winnaar is van de Zilveren Veer 2002. Zo is de Zilveren Veer een pu blieks- én juryprijs. Tijdens een galafeest op 12 november in de Leidse Schouwburg wordt bekend gemaakt wie de prijs krijgt van 3000 euro plus een zilve ren speld. Alle genomineer den ontvangen sowieso een bedrag van 500 euro en een oorkonde. Onder de inzenders van deze bon worden 25 toegangs kaarten verloot voor het Zil veren Veer Galafeest in de Leidse Schouwburg. De Zilveren Veer is een initia tief van MVKK Kommunika- tié BV, Nuon, het VSB Fonds en het Leidsch Dagblad. Gegevens van uw kandidaat voor de Zilveren Veer 2002 Naam persoon of gezelschap: Adres: Postcode: Woonplaats: Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandidaat zich onderscheidt op cultureel gebied en welke speciale betekenis uw kandidaat heeft voor de regio: Uw naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad, Zilveren Veer Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden (Een postzegel is niet nodig) - Een dief heeft, tijdens igheid van de suppoos- i een zaal van het British eum in Londen een 2500 oud Grieks marmeren gestolen. Het beeld, een f centimeter hoge kop, i geschatte waarde van 140.000 euro. Veilinghui len kunsthandelaren zijn feldwijd op de hoogte ge il van de diefstal. De kop is lelijk beschadigd aan neus 'ezicht. irsum - De Nederlandse 'Minoes' van Vincent Bal tl volgende week donderdag ichtig kopieën draaien in iland. De rolprent heet lal'Die Geheimnisvolle Mi- Volgens distributeur ler Bros. is nog nooit een jrlandse familiefilm op grote schaal in Duitsland /^ulatie gegaan. In Neder- was 'Minoes' de kersthit !001 met ongeveer 830.000 ikers. De film, met Theo ;sen, Carice van Houten en Bannier, gaat over de Minoes die plotseling in touw verandert. Samen leen journalist begint ze een "ienst waarvoor de katten dorpje het nieuws leve- ie film is gebaseerd op loek van Annie M.G. idt. larERDAM - Popgroep Van Dik ui t gaat de titelsong zingen o de Nederlandse speelfilm e Maan', van regisseur Jo- Nijenhuis. Ondanks vernie lde kritieken trok zijn de- 'Costa!' vorig jaar bijna ellOOO bezoekers en was daar- ;u de best bezochte Neder- se film van 2001. Volle i( n' gaat over acht schoolver- ts die na het eindexamen :o ;eheime Volle Maan Party d it Middellandse-Zeegebied eken. Onderweg worden anrigeren stuk voor stuk ge- ngen belangrijke beslissin- lf te nemen die bepalend zul- h ijn voor de rest van hun le- Cas Jansen, Daan Schuur- s, Georgina Verbaan, Ellen lamme en Michiel Huis- vertolken de hoofdrollen dfilm. De titelsong wordt a 7 augustus uitgebracht. De o zelf draait vanaf 10 oktober k eer dan honderd Neder- 3i se bioscopen. roelofarendsveen - Jongeren centrum SplotsZ in Roelof arendsveen viert zijn tienjarig bestaan. Muziek, cabaret en een reünie van De Veen Gaat Vreemd, zijn enkele van de acti viteiten op het jubileumpro gramma voor de komende we ken. Het jongerencentrum verhuisde in 1992 van het voormalige Veense badhuis naar de nieuw bouw aan het Sportpad, bij het parkeerterrein van voetbalclub DOSR. Het nieuwe gebouw kwam tot stand na een jarenlan ge lobby en maandenlange zelf werkzaamheid van de vasthou dende vrijwilligers. De geschiedenis van SplotsZ gaat terug tot eind jaren zestig. De toenmalige jongeren- en hippie-opvang 'Our House' huurde in die tijd het voormali ge badhuis. Begin jaren tachtig ging het niet zo goed meer met de hippies, waarna in 1983 de vereniging OJS SplotsZ het licht zag. De vereniging telt nu meer dan driehonderd leden, onder wie zo'n veertig vrijwilligers. Het aantal bezoekers per jaar bena dert de 15.000. Het jubileumprogramma begint vanavond met de vertoning 'The Lord of the Rings', volgens SplotsZ de beste film van de af gelopen tien jaar. Over een week, op 9 augustus, overspoelt de Eindhovense formatie Peter Pan Speedrock het jongerencen trum. Zaterdag 10 augustus is er een bierestafette. In de Splots- Zquiz, op vrijdag 16 augustus, wordt het geheugen van enkele doorgewinterde Splotszers op de proef gesteld. Een dag later, op 17 augustus, is er een grun- ge-avond. Tijdens een voetbal toernooi, de dag ema, schudt men zich de kater van het lijf. Het grootste en misschien wel bekendste SplotsZ-fenomeen is het festival 'De Veen Gaat Vreemd'. Op vrijdag 30 augustus is er een reünie, waarvoor alle muzikanten die ooit aan het fes tival hebben meegedaan zijn uitgenodigd. De dag ema staat de Twentse band Krang op de planken. In september volgen nog een optreden van de caba retier Mike Bodde (6 september) een open podium (7 septem ber) en een disco-avond (13 september). Het jubileumpro gramma wordt afgesloten, op zaterdag 14 september, met 'een groots super-muziek-spelshow- spektakel' en een swingfeest met muziek uit de Top 30 uit de afgelopen 10 jaar. antwerpen/anp - Het Belgische bureau Villenella heeft een thea terproject in Antwerpen afgebla zen nadat twee Nederlandse theatermakers de producent hadden beschuldigd van plagi aat. Volgens de Nederlanders heeft Villanella een door hen ontwikkeld idee gepikt dat eer der tijdens Brugge 2002 Culture le Hoofdstad van Europa werd uitgevoerd. Het gaat om het project Harts tocht waarbij een bus met spie gels door de stad rondrijdt Door de spiegels zien de inzit tenden van de bus de stad on dersteboven. Villanella wilde een dergelijke bus tien dagen in Antwerpen laten rondrijden. De twee Nederlanders kwamen hier bij toeval achter en hebben de organisatie gesommeerd het project te stoppen. en - Angola is arm en rijk te- i Het Afrikaanse land heeft diamanten en olie een me rijkdom aan bodem- itten. Aan de andere kant is een van de meest onderont- ;elde landen ter wereld. De se fotograaf Teun Voeten ft die tegenstelling met een e foto's in beeld gebracht. door Eva Vriend ameland - Imca Marina presenteerde gisteren op Ame land haar nieuwe boek. De zangeres van Viva Espana' en Vino waar blijft de wijn' heeft een dichtbundel ge schreven over haar favoriete eiland. De presentatie werd een gala van burgemeesters en B-sterren. „Hé, wie is dat ook alweer. Waar kennen we die toch van?" Het gaf niet dat de commissaris van de koningin in Friesland Ed Nijpels te laat kwam op het feestje van Imca Marina. Door het slechte weer was zijn helikopter- vlucht vertraagd. De gasten vermaakten zich intussen met semi-bekende Nederlanders spotten. Oh, dat is Annet uit Big-Brother 2. Wat heeft de deel neemster van de reallifesoap van Yorin met Imca Mari na? „Dezelfde kapper in Amstelveen." En wat brengt Joop (Sweere) uit het SBS-afslankprogramma Big Diet hier? „Ik ben bevriend met Ed Nijpels. Ik kom uit Breda en ken Ed uit de tijd dat hij daar burgemeester was." Imca waggelt tussen de mensen door. Hier een kus, daar een omhelzing. Niemand ontsnapt aan haar aan dacht. Het is „lieve Ed" en „lieve Roel". Roel is burge meester Roel Cazemier van Dongeradeel. Alle vijf burge meesters die ze heeft uitgenodigd, zijn lief. Nijpels krijgt het eerste exemplaar van haar bundel. Op zijn beurt overhandigt de commissaris een exem plaar aan de eerste burgers van de gemeentes waar ze ooit woonde of woont. Dit geldt niet voor Winschoten van Janny Vlietstra, oud-wethouder van Leeuwarden. Maar haar man speelt wel eens accordeon met Imca. Nijpels: „Het is onthutsend hoeveel autoriteiten ze bij elkaar weet te vergaren." Bekende Groninger Jacques d'Ancona praat de boel aan elkaar. „Imca speelt zalen plat, maar kan ook klein, in getogen en artistiek zijn." De gedichten beschrijven haar gevoelens voor Ameland. In een paar verhaaltjes haalt ze herinneringen op aan de tijd dat ze er een gezin had. Een paar gedichten gaan over de liefde. „Maar 't liefst, 't mooiste zijn de kleine blote kindjes zanderige kont jes koddig kleine stapjes chocolade mondjes", schrijft Imca in 'Moederliefde'. Bij de gedichten staan foto's van Tom Wouters. Het komt uit in een oplage van drieduizend exemplaren. Dertien jaar was de zangeres getrouwd met Amelander Dirk Oud. In die tijd verbleef ze veel op zijn camping Kiekduun in Buren. Imca is nu nog vaak in haar tweede huisje in Nes. Aan de wal is ze onlangs met haar Engelse vriend Steve verhuisd van het Noord-Hollandse Ouden dijk naar het Drentse Midwolda. Om vaker bij haar moeder te kunnen zijn. „Maar aan Ameland heeft Imca haar hart echt verlo ren", vertelt Tineke de Nooij, het zweet van haar voor hoofd deppend. De oud-Veronicaster leerde Imca ken nen in de tijd dat zij een wilde dj was en Imca haar eer ste single uitbracht. Zelf overwintert Tineke liever in Zuid-Afrika, maar ze begrijpt wel wat haar hartsvriendin in Ameland ziet: ruimte en vrijheid. Tineke vindt het goed voor Imca dat haar spirituele kant nu wat meer aandacht krijgt Altijd maar "Viva Espana'. Zelf wordt ze ook wel eens moe van dat '1,2,3,4, 5,6, 7, 8, 9, Tieieiei- eneke'. Gedichten van Ameland, uitgeverij De Vicarie (Hoera Imca bv), 18,50 euro. Vooralsnog alleen te koop in de Amelander boekhandel en bij Imca Marina zelf. Imca Marina leest voor uit eigen werk. Ed Nijpels is aandachtig toe hoorder. Foto: GPD/Corne Sparidaens «foto's hangen momenteel 11 Ie ontvangsthal van Research r Beleid in Leiden. Niet de felste muurdecoratie die een r kantoorpand mag opvrolij- I Voetens foto's zijn welis- li r kleurrijk, maar zijn onder- p stemt bepaald niet vrolijk. v og, ziekte, honger, ellende. A otograaf lijkt bij voorkeur de 1* kere kant van het menselijk k aan op te zoeken. Hij maak- II erder reportages van onder r de daklozen in New York Qle val van de Taliban in Af- e üstan. Teun Voeten verbleef v 000 twee maanden in Ango- °Pe fotograaf legde de gevol- van de burgeroorlog vast. otografeerde bijvoorbeeld in egeringsstad Cuito. Hier ar en de vluchtelingen na een 1wekenlange voettocht door rebellengebied. Is de onafhankelijkheid in aren zeventig is Angola een I cheurd land. De regering is upt, maar blijft door de II in van Amerikaanse olie- itschappijen als Chevron D reind. De rebellen van de kfe controleren 75 procent het land. Met de opbrengst de diamanten financieren iun wapenaankopen, iten toont de schrijnende ge- daarvan. Hij heeft kunst baten gefotografeerd in het lopëdisch centrum van een ltsèlijk ziekenhuis. En men- Diamantzoekende Angolezen wassen erts in de rivier. Foto: Teun Voeten sen die zich daarmee proberen voort te bewegen. De oorzaak is niet moeilijk te raden: Angola telt meer landmijnen dan inwo ners. Ook laat de Leidenaar zien hoe Angolezen wonen in stuk geschoten gebouwen. En hoe mensen er wat van proberen te maken. 'Angola', foto's van Teun Voe ten bij Research voor Beleid, Schipholwegl3-15, Leiden; tij dens kantooruren, 9.00-17.00 uur. Vanuit haar appartement in New York vertelt zij een beetje geïrriteerd waarom zij zo moe wordt van al dat geëtiketteer. „Ik zie mijn muziek niet per se als bossa nova, hoor...", zegt ze. En dan, in de woorden van Len- naert Nijgh: „Ik doe wat ik doe. Ik ben Braziliaanse. Dat is alles." Volgens Gilberto is elektroni sche dansmuziek een waar ge schenk uit de hemel voor haar geweest Dat de mensen de ech te Braziliaanse soul er niet met een uit halen zal haar een zorg zijn. „Muziek hoeft niet op één manier begrepen te worden. Als mensen een verband leggen met lounge vind ik dat prima. Als zij de melancholie er niet uit halen, halen zij er wel iets anders posi tiefs voor zichzelf uit. Je moet positief denken!" Ook het uitblijven van succes in haar thuisland Brazilië schijnt haar niet echt te deren. „Ik speel daar te weinig, ja, maar de Bra zilianen houden nu eenmaal meer van commerciële pop, funk en country. Ik ben daar bij lange na niet zo populair als in Europa, hoewel ik er wel als Braziliaanse word beschouwd. Het is jammer. Maar misschien komt het nog." Omdat haar moeder een groot zangeres was, haar vader zo'n beetje als de grondlegger van bossa nova gezien wordt, ont komt zij moeilijk aan vergelij kingen. Zij heeft er moeite mee het er steeds over te hebben, maar kan wel precies omschrij ven wat zij muzikaal van haar - overigens nog steeds optreden de - vader heeft meegekregen: „Wat ik van hem heb geleerd? Dat je eerlijk moet zijn ten op zichte van je muziek. Dat je dis cipline moet hebben en - mis schien wel het belangrijkste - dat minder meer is." Bebel Gilberto met het dj-col- lectief van A Guy Called Gerald, vanavond in Paradiso, Amster dam. door Rick Treffers Amsterdam - Het lijkt wel of bos sa nova het niet volledig op eigen kracht kan. Misschien is de zwoe le en weemoedige Braziliaanse muziekstijl, die een rechtstreekse, vereenvoudigde afgeleide van de samba is, daar wel te subtiel, in tiem en ingetogen voor. Toen Joao Gilberto in 1957 bos sa nova-grootmeester Antonio Carlos Jobim's Desafinado tot een grote hit zong en de bossa nova (nieuwe golfdaarmee in één tijd op de wereldkaart zette, werd de stijl binnen de kortste keren 'geconfisqueerd' door Amerikaanse jazzmusici (o.a. Stan Getz) en in hun kielzog de grote platenmaatschappijen met dollartekens in de ogen. Bossa nova werd al snel de lounge- muziek van de jaren zestig. Sommige mensen denken daar om ook nog steeds ten onrechte dat evergreens als 'The Girl from Ipanema' of 'One Note Samba' tot het vermaledijde liftmuzak- genre behoren. De afgelopen vijf jaar zit bossa nova opnieuw in de lift, maar dit keer lijkt het genre een beter, en ieder geval hipper lot bescho ren. De 'lounge-afdeling van het mondiale dance-concem' ont dekte dat bossa nova de nodige warmte en exotica kon toevoe gen aan digitale ritmes. Vanwe ge de syncopische, maar uiter mate constante bossa-cadans en de subtiele mogelijkheden van elektronische geluiden, val len beide muzikale werelden bovendien prima met elkaar te integreren. Bebel Gilberto, de dochter van Joao Gilberto (die eerder met de 'Ipanema-zangeres' Astrud Gil berto getrouwd was, maar Bebel pas in zijn tweede huwelijk met zangeres Miricha verwekte), is buiten Brazilië momenteel de belangrijkste en succesvolste bossa nova-exponent. Haar de buut-album 'Tanto Tempo' uit 2000 verkocht wereldwijd al dik een half miljoen exemplaren en is qua sfeer op en top bossa no va, al zal Gilberto dat niet snel volmondig beamen. De elektro nica van diverse producers (o.a. wijlen Suba en ook het Neder landse Arling Cameron) doet helemaal niets aan af aan de losse Braziliaanse swing en geeft de uitmuntende liedjesplaat een moderne strandtent-sound mee, een combinatie waar de als wispelturig bekend staande 33-jarige zangeres altijd naar op zoek is geweest. Op de remix- versie van 'Tanto Tempo' (2001) wordt die lijn verder voortgezet. Foto: GPD/Monica Rawlinson Bebel Gilberto: „Ik zie mijn muziek niet per se als bossa nova, hoor

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15