KUNST CULTUUR 'Eigenlijk zijn alle filmregisseurs blind' Vlaaien voor geslaagden MLLTI-VLa\a\II Woody Allen begrijpt niet waarom hij in Europa populairder is dan in Amerika ER IS ALTIJD WEL IETS TE VIEREN vrijdag 2 AUGUSTUS 2002 door Pieter van Lierop cannes/gpd - De Amerikaanse filmkomiek en regisseur Woody Allen is legendarisch schuw en heeft zijn leven lang de plekken gemeden waar massaal werd feestgevierd rond het fe nomeen film. Dit jaar heeft hij twee keer met die gewoonte gebroken. Tijdens de Oscar-uit reiking - waar hij altijd afwezig bleef ondanks de 20 nominaties die hij met zijn films ver gaarde - trad hij dit jaar bij verrassing op als presentator van een eresaluut aan New York. Vervolgens kwam hij naar Cannes, waar het festival werd geopend met 'Hollywood En- ding*, zijn nieuwe film die gisteren in Neder land in première is gegaan. „Ik was al zo vaak uitgenodigd door het fes tival, dat het erg onbeleefd zou worden als ik in weigeringen bleef volharden. Holly wood Ending leek de juiste aanleiding om voor één keer naar het festival te komen. Deze film gaat immers over het maken van films en over de Franse waardering voor Amerikaanse cultuur." Hollywood Ending vertelt over de fictieve Amerikaanse filmregisseur Val Waxman, die ooit een degelijke reputatie bezat, maar aan lager wal raakte toen hij de Fransen ging ge loven die in hem een genie ontdekt meen den te hebben. Er kwamen alleen nog pre tentieuze onzinfilms uit zijn handen. Een producent met een knagend geweten - hij had Waxmans vriendin afgepikt - geeft hem een laatste kans, maar onder druk van de omstandigheden raakt de filmkunstenaar psychosomatisch blind. Dat wil hij niet la ten blijken en hij voltooit de film, die erger uitpakt dan alle rotzooi die de man eerder had afgeleverd. Maar dan blijken de Franse critici er een meesterwerk in te kunnen her kennen en loopt alles toch florissant af voor Val Waxman. De rol van in Frankrijk over het paard getilde cineast wordt gespeeld door Woody Allen zelf, Treat Williams is de Hollywoodproducent, Téa Leoni speelt de vriendin. Doodeng In een suite in het Carlton, met glorieus uit zicht over een legendarische stukje Rivièra, vertelt de Amerikaan zich in Cannes erg on gemakkelijk te voelen door al het huldebe toon. Hij wil niet dat het klinkt als valse be scheidenheid, maar toch: „Voorafgaand aan de vertoning van Hollywood Ending werd een hommage gebracht aan festivaldirec teur Gilles Jacob, met beelden van alle grootheden die hij ooit naar Cannes had ge haald. Je zag Fellini, Truffaut, Bergman en Orson Welles postvatten op hetzelfde podi um als waar ik later het applaus in ont vangst mocht nemen. Het leek een grap dat ik op een of andere manier werd gelinkt aan die categorie filmkunstenaars. Het was alsof er in de festivalorganisatie een of andere la gere administrateur een foutje had gemaakt en per ongeluk mij had uitgenodigd en ver volgens Gilles Jacob te beleefd was geweest de vergissing recht te trekken. Toen ik die staande ovatie kreeg, voelde ik me ontzet tend opgelaten. Alsof je als veel te klein mannetje terecht komt in een lift tussen al lemaal kerels van twee meter. Het is niet na tuurlijk. Ik vond het doodeng en wist me er absoluut geen raad mee." En ja, 'Cannes' leek inderdaad op wat hij eerder tijdens de Oscar-uitreiking in Los An geles al had meegemaakt. „Daar echter had ik verwacht dat ze fruit naar me zouden gooien. Want men had goed geheim gehou den dat ik daar zou staan en zelfs expres het gerucht verspreid dat het eresaluut aan de geteisterde stad New York zou worden ge presenteerd door burgemeester Rudolph Giuliani. En toen kwam ik achter de gordij Woody Allen naast Téa Leoni in zijn nieuwste film 'Hollywood Ending': „Drie maanden na de opnamen krijg je het gevoel datje stekeblind bent geweest. Het verhaal loopt niet. De grappen gaan te langzaam. Niks werkt.Foto: GPD nen vandaan... Maar goed, ze gooiden geen fruit, dus. Desondanks was het verschrikke lijk genoeg voor mij om dit te doen. Nie mand kan beseffen hoe zeer zoiets op mijn zenuwen werkt. Ze wilden me op het toneel aanvankelijk ook nog van een trap af laten lopen, maar dat heb ik geweigerd. Want die trap was helemaal bekleed met rood pluche en ik kan heel slecht diepte zien. Voor mij hadden ze het einde van elke trede met zwarte tape moeten afplakken, wilde ik daar heelhuids vanaf kunnen komen. Stel je dat toch voor: verzameld Hollywood wil even plechtig stilstaan bij de tragedie van al die gestorven burgers en gesneuvelde brand weermannen en dan komt Woody Allen de trap afgelazerd. Dat kan niet. Maar achteraf ben ik blij dat ik daar heb gestaan, voor New York, mijn stad." Psychosomatisch blind Het onderwerp van Hollywood Ending: een regisseur die psychosomatisch blind is. Het lijkt een beetje op een eerdere Woody Allen- film, 'Deconstructing Harry', waar het een acteur overkwam. Heeft de komiek, die het immers al had over zijn eigen slechte ogen, in de praktijk wel eens iets meegemaakt dat erop lijkt? „Het is een interessant gegeven dat wanneer je een film maakt - en het geldt voor zowel acteurs als regisseurs - je eigenlijk nooit echt goed ziet wat je aan het doen bent. In wezen zijn alle filmmakers blind. Je maakt ergens een scène, een stukje van 60 seconden er gens in het midden van de film. De volgen de dag draai je een minuut van het begin. De dag daarna een stukje van het einde. Dan zie je dus inderdaad maar amper waar je mee bezig bent. Je komt er pas in de montagekamer achter wat er uit al die blik ken tevoorschijn komt. Drie maanden na de opnamen krijg je dat eigenaardige gevoel dat je stekeblind bent geweest toen je stond op te nemen. Het verhaal loopt niet. De grappen gaan te langzaam. Niks werkt. Dan begint bij het monteren het echte werk, om er toch iets van te maken. En inderdaad, dat is de reden dat ik altijd tijd en ruimte pro beer te claimen om, indien nodig, later nog een paar scènes opnieuw te doen. Het schijnt dat ik daar bijzonder in ben, maar ik denk dat ook het werk van mijn collega's er niet slechter op zou worden als ze diezelfde werkwijze huldigden. Het verschil is natuur lijk wel dat ik vrijwel altijd werk met slechts een paar acteurs en in weinig gecompliceer de situaties. Dan is het ook makkelijker om maanden later iets opnieuw te doen." Hij mag zich graag voordoen als een film maker die in eigen land een vreemde eend in de bijt is en weinig wordt gewaardeerd door het grote publiek. Dat men hem in Eu ropa juist wel heel hoog heeft zitten, vindt Woody Allen dan in elk geval extra plezierig. Maar begrijpen doet hij het fenomeen aller minst. Lege zalen „Ik ben Amerikaan, geboren in Brooklyn, New York. Ik houd van baseball, Disney, al die Amerikaanse dingen. Ek maak soms grappen en ik hoor er Amerikanen om la chen. Ze begrijpen het. Maar als ik een film maak...? Wanneer de critici er negatief op reageren, komt er helemaal niemand. Wan neer ik wél goede recensies krijg, komen er een paar mensen. Het is vreemd. Soms, vooraf aan de echte première, organiseren we gratis voorstellingen voor studenten of zo. Dan heb je 500 mensen bij elkaar en ze lachen volop en schijnen de tijd van hun le ven te hebben. Maar zo gauw we geld vra gen voor kaartjes, blijft de zaal toch weer leeg." „En je kunt me er niet van beschuldigen dat ik telkens alleen maar hetzelfde kunstje doe wat niemand wil zien, want ik probeer voortdurend iets anders om de Amerikanen te verleiden. Ik heb het met een musical ge probeerd, maar het bracht geen geld op. Ik heb een moordmysterie geprobeerd en het bracht geen geld op. Ik heb het eens in zwart-wit gedaan en op widescreen, maar geld binnenbrengen: ho maar. Als ik mee speel in mijn films, het brengt niks op. Of ik mezelf er dan maar buiten houd, het maakt geen verschil." Japanners „Waarom het in Europa anders gaat, weet ik niet. Ik heb twee theorieën. De eerste is dat mijn films erbij winnen als ze worden ver taald. Misschien zetten ze er briljante verta lers op die geestiger zijn dan ikzelf ben. Daarnaast is het ook zo, dat wanneer je films ziet in een vreemde taal, de fouten minder opvallen. Een Japanner ziet in Ja panse films ook meer fouten dan ik. Mis schien dat Japanners dus ook over de fouten in mijn films heenkijken." „Vervolgens is er de andere theorie: In de tijd dat mijn persoonlijkheid werd gevormd, dus kort na de Tweede Wereldoorlog, wer den we in Amerika overspoeld met Europe se films. Dat was een openbaring voor ons. Ze waren zo veel interessanter dan de Holly- woodfilms: spiritueel, vernieuwend, origi neel en confronterend. Mijn vrienden en ik waren er gek op en zagen alle Italiaanse, Franse en Zweedse films. Steven Spielberg en Sydney Pollack zeggen dat ze nu eigenlijk dezelfde films maken als waar ze in hun jeugd dol op waren. Het is mogelijk dat er onwillekeurig ook bij mij zoiets meespeelt. Dat ik me dus onbewust voeg naar het 1 me, de nuances, de ideeën van die Europ< films en dat zoiets door Europeanen be wordt opgepikt. En werkend vanuit Ni York, wat toch al de meest Europese stad van Amerika, sluipt er ook wellicht iets dat meer Europees is. Toen ik 'Manhatt; had gemaakt, kreeg ik in andere delen v Amerika soms reacties als: 'O wat pracht Het is net een buitenlandse film.' En dat 1 tekent voor de thuismarkt een extra i deel." „Je moet bedenken dat veruit de mee Amerikanen niet zo veel hebben met Ni York. Neem een stad als Los Angeles, die toch ook heel groot, maar die is qua kar; ter totaal anders en ligt bovendien 3000 n verderop. Op een Europese schaal zoud daar drie andere landen tussen liggen. Amerika ligt daar voornamelijk een giga tisch agrarisch gebied tussen, met hier daar een stad waar ze één bioscoop hebb en waar ze het uitstekend af kunnen met leen films als Star Wars en Spiderman. Fili van mij halen die steden niet eens." De uitzondering was dan toch 'Annie Ha de film waarmee twee Oscars werden wonnen. Maar zelfs dat succes was volge 1 de maker maar heel betrekkelijk. 1 „Economisch gezien is Annie Hall wa schijnlijk de poverst presterende Oscar wii nende film aller tijden geweest. Mensen gj gen er wel heen en ze konden het waari ren ook, maar tót het winnen van die Osa had Annie Hall amper 7 miljoen dollar vi 1 diend. Daarna is het opgelopen tot 20 n I joen en dat mocht ik beschouwen als e succes. Maar hoe gaat dat tegenwoordig? 1 brengen een film uit op vrijdagmiddag 1 die heeft dan op maandagmorgen meer 1 gebracht dan het verzamelde werk van Fe ni, Bergman en Kurosawa bij elkaar... lulddg is er nog de rest van de wereld, da ik dan maar." Dol op Fransen Maar bij zijn eigen populariteit in de van de wereld, lijkt Woody Allen met Hol wood Ending toch ook weer sceptische aa tekeningen te maken. De critici van Frai rijk worden hier opgevoerd als pedante 0 nozelaars die meesterwerken herkennen totale rotzooi. Dit is evenwel een indruk de Amerikaan toch ietsje wil nuancen want hij heeft de Fransen innig lief en zelfs een huis kopen in Parijs om er del van het jaar met vrouw en kinderen te ku nen wonen. „Ik sluit niet uit dat iemand ondanks zit zelf en alle handicaps ter wereld toch iets I stand kan brengen dat wel degelijk bijzo 2 der en zelfs baanbrekend zou kunnen zi i Van de film-in-de-film krijg je dus niets zien, alleen maar hoe vreemd hij tot stam komt. Dus wie weet is het toch terecht de Fransen er een meesterwerk in ontdf 1 ken. Frankrijk heeft altijd de reputatie geh i dat men daar Amerikaanse cultuuruiting eerder wist te waarderen dan de Ameri s nen zelf. Het is gebeurd met schrijvers Faulkner en Edgar Allen Poe, maar ook n jazzmusici en filmregisseurs. Die keerd; beladen met Franse lof terug naar de Sta en kregen dan in hun eigen land ineens 0 2 hun terechte erkenning. Maar een enk 1 keer hebben de Fransen in hun prijzeis waardig enthousiasme een Amerikaan kunstenaar op het schild geheven die niet waard was. Namen noemen we niet. dan staan ze even voor gek in de ogen v de Amerikanen, die zo'n vergissing kostel vinden. Ik vind het leuk om mezelf te schouwen als iemand die ook zoiets 01 komt. Maar ik moet er gelijk aan toe voeg In mijn geval betreft het slechts een kif., foutje." GESLAAGDEN Aan het ID College in Alphen aan den Rijn zijn geslaagd: ADMINISTRATIE (Beroepsop leidend): Administrateur: Nicoline van den Akker, Catja van den Hoek, Linde van den Hout, Michel Volwater. Administratief Medewerker: Mark Jalink, Thuy Nguyen. Bedrijfsadministratief Mede werker: Liesbeth van Dam, Lin- sey van der Lek, Rianka Nap. Boekhoudkundig Medewerker Janneke Boerhout, Diane Schellingerhout, Kitty Slof, Mi chel Volwater. Commercieel Medewerker Marketing en Communicatie: Ymke van Atteveld, Sophie Bo- velander. Directiesecretaresse/Manage ment Assistent: Mirjam Visser, Anne Volgering. ICT-medewerker: Erik van der Hoeven. Secretaresse: Iris de Bruijn, Claudia de Groot, Mirjam Vis ser. Secretarieel Medewerker: Ai- cha Aini, Manon Bloupot, Latifa Essakka, Bona Jonker, Sneza Pandza. Angela Tol. Systeembeheerder MKB: Ben jamin van der Hoom, Sidney Lehmann, Wouter de Waal. GEZONDHEIDSZORG (Be- Het Leidsch Dagblad publi ceert regelmatig de namen van geslaagden. Elke dag dat de krant de opgaven van scholen afdrukt, wordt uit de lijsten ge heel willekeurig een aantal na men getrokken. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een vlaai aangeboden. De gelukkigen kunnen zich melden bij het redactiesecreta- roepsopleidend) Verzorgende I.G.: Adriana van Buren, Samira El Mahi, Rik van der Heijden, Annika Hooger- vorst, Marianne van der Horst, Mariska van der Leede, Stepha nie Nauta, Mariska de Vries, Martin van de Wetering. HANDEL (DETAILHANDEL, Beroepsbegeleidend) Commercieel Medewerker Binnendienst: Robert van Aller. Filiaalbeheerder: Martijn de Vries, Heidi Hoogwerff Kroon. Groepsleider Magazijn: Maxim Schuurman. Hoofd Magazijn: Roland Vu rens. Magazijnmedewerker: Martin riaat Gerry Broxterman of Yvonne Leenart (071-5356401 of 5356404). Zij nemen het adres op en versturen een brief waarmee de winnaars de vlaai kunnen ophalen. De winnaars van vandaag zijn: Diane Schellingerhout, AnniJka Hoogervorst, Suzan den Dub belden, Sonja van 't Zelfde (ID College) en Zoran Vasic (ROQ. de Winter, Danny van Eldik. Verkoopchef: Amber Metse laar, Jennifer Pietersen, Marie- José Stigter. Verkoopmedewerker: Stephan Visser, Ron den Dubbelden, Gert-Jan Dijkman, Silvana l'A- mie, Angelique Melis, Remco van Schaik. Winkelassistent: Daphne Zon- derop, Bone Driessen, Fatih Ka- rabulut, Dalan Selim Hoessein, Shekeb Frotan, Soraya Hester Wildeman, Ann Pakman, Alex Biever. HANDEL (INTERNATIONALE HANDEL, Beroepsopleidend): Assistent Exportmanager: Su zan den Dubbelden, Linda Ids- inga, Vincent Nugteren, Jesper Romijn, Pieter Rooswinkel, Rik van Sadelhoff, Mario Verbeij, Thijs Wessel. Commercieel Medewerker Binnendienst: Suzan den Dub belden, Linda Idsinga, Peter Meijers, Vincent Nugteren, Ed win Rijnbeek, Jesper Romijn, Pieter Rooswinkel, Niels Ros, Rik van Sadelhoff, Mario Ver beij, Thijs Wessel. District Manager: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Vin cent Nugteren, Jesper Romijn, Pieter Rooswinkel, Niels Ros, Rik van Sadelhoff, Mario Ver beij, Thijs Wessel. Eerste Verkoper: Jeroen Clerx. Export Medewerker Binnen dienst: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Vincent Nugte ren, Jesper Romijn, Pieter Roos winkel, Rik van Sadelhoff, Ma rio Verbeij, Thijs Wessel. Export Medewerker Buiten dienst: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Vincent Nugte ren, Edwin Rijnbeek, Jesper Ro mijn, Pieter Rooswinkel, Rik van Sadelhoff, Mario Verbeij, Thijs Wessel. Filiaalbeheerder: Sander van den Broek, Linda Loots, Krista Nobel, Irwan Othman, Frans Verburg, Rob Vrisekoop, Peter Baas, Karim Bizih. Hoofd Magazijn: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Pe ter Meijers, Vincent Nugteren, Edwin Rijnbeek, Jesper Romijn, Pieter Rooswinkel, Niels Ros, Rik van Sadelhoff, Mario Ver beij, Thijs Wessel. (advertentie) Medewerker Inkoop: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Peter Meijers, Vincent Nugte ren, Edwin Rijnbeek, Jesper Ro mijn, Pieter Rooswinkel, Niels Ros, Rik van Sadelhoff, Mario Verbeij, Thijs Wessel. Ondernemer Groothandel: Su zan den Dubbelden, Linda Ids inga, Vincent Nugteren, Jesper Romijn, Pieter Rooswinkel, Niels Ros, Rik van Sadelhoff, Mario Verbeij, Thijs Wessel. Ondernemer Manager Detail handel: Bianca van der Heijde, Véronique Holter, Vera Hoo- gendoom, Leonie de Knegt. Vertegenwoordiger: Suzan den Dubbelden, Linda Idsinga, Pe ter Meijers, Vincent Nugteren, Jesper Romijn, Pieter Rooswin kel, Niels Ros, Rik van Sadel hoff, Mario Verbeij, Thijs Wes sel. Monique de Joode, Desiree van Rossenberg, Annemiek Hooge- leidend): Larisa van Es, Sjot t de Rijk, Jeen Wouda. meer dan C35 soorten Tel. 071 -512 70 10 HET WERK WELZIJN Sociaal Pedagogisch Werker 3 (Beroepsopleidend) Kinderopvang: Anouk Bilder- beek, Sjoukje Brand, Leonie van Dolder, Chaninka van den Haak, Anita den Haan, Marlies Mertens, Suzanne Neuteboom, Mariëlle Overes, Sytske Ros kam, Dorien Sparreboom, Ag- netha Timmer, Ingeborg van Vugt, Chantal Zuidhoek. Basisonderwijs: Bona Breedijk, Sociaal Pedagogisch Werker 4 (Beroepsopleidend) Woonbegeleider: Nadine Boers, Tessa van Eijk, Karin van EUeswijk, Hayat Foutouhi, Lisette Kempenaar, Sanne Ket- tenis, Karen van der Kwaak, Ri- anne van Munsteren, Hanke Onderstal, Silvia Reijerkerk, An- nemarie van 't Riet, Daphne Roël, Linda Touw, Cynthia Zwarts, Hanna Zweverink, Emiel Bartens, Marco den Bra ve, Anke Domburg, Jannet Dreschler, DaniëUe Jalink, Jessi ca van Kippersluis, Wieteke Moerdijk, Tjitske Rijkaart, Lian- ne Winkel. Activiteitcnbegeleider: Yvonne Aartman, Marloes Bruné, Ina Burggraaf, Annemiek Hooge- veen, Klara van Leeuwen, San- der de Nie, Sanne van der Peet, Linda Plomp, Maartje Pruys- sers, Leslie Richters, Debby Tuinenburg, Ben Zwirs. Helpende Welzijn (Beroepsop leidend): Jolanda van de Groep, Jolanda Hoogerbrug, Maaike Loenen, Judith Venema, Mar loes Vermeulen, Denise Vogel, Nicole van Zonneveld. Helpende Welzijn (Beroepsop Brancheopleiding ervai peuterspeelzaalleidsters roepsbegeleidend): Jacqueli r van Aperen, Ineke Beekm; i Saskia van Belzen, Gertie v 0 Bruggen, Odette van Dam, h j Eveleens, Paula van Gestel, 1 a van Heteren, Janneke Höck a Trees de Jong, Hilma Lambi ei Ineke Loskamp, Diana van r Meer, Marit Mieremet, José C le kam, Petra Poetsema, Ire m Quartel, Loes de Rooij, Wil vftK Rijn, Riek Salzmann, Co )e Thus, Janine Versluis, Margi Zandvliet, Sonja van 't Zelfde. 0 Aan het ROC in Leiderdorp zijn geslaagd: Handel niveau 1 en 2 Verkoopmedewerker: Aisha barhi, Rachid Ben Dahman, Hassaaf Djaabir, Sezer Duygujm lu, Said Hamdi, Mark Heems- its kerk, Roel Heiligenberg, Cenn ei Karaman, Soraya Kok, Patrick ta Lalau, Sahin Gulsen, Lissa Kof Winkelassistent: Marine Gri- u gorjan, Saïda Kaghoubi, Arkai te Koluntz, Blaise Mbuanga Kinyoka, Michel van Oeveren n Michael Radjkoemar, Zoran 0 sic.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14