Met de bus langs Hollandse hoogtepuntjes Van Shanghai tot Toscane, de Treinreiswinkel boekt het allemaal tükll Sneeuw op het strand in Katwijk Glaasje op, laat je varen Verloren heiligdom vrijdag 2 AUGUSTUS 2002 katwijk - Volgende week za terdag gaM niet alleen de zwembroek maar ook de ijs muts mee naar het strand. In Katwijk, bij paviljoen Willy Zuid, is die dag een ijshelling te vinden van echte sneeuw. Het Amsterdamse bedrijf Snowteam legt een baan aan, waar kinderen de hele dag van de sneeuw kunnen ge nieten. Het idee komt van paviljoen houder D. Groenewegen. „Ik wil de gasten die hier heel de zomer vertoeven eens per jaar iets bijzonders voorzet ten. In plaats van beachsoceer of live muziek kiezen we dit jaar voor een strandpiste. Volgens mij is dat uniek: midden in de zomer op het strand met een autoband van een sneeuwhelling glijden." Er komt een nieuwe campagne om de watersport en de be roepsvaart te wijzen op het ge vaar dat zij voor elkaar kunnen vormen. Alcoholgebruik aan boord en onoplettendheid van beroepsschippers krijgen in de ze voorlichtingscampagne spe ciale aandacht Het Watersport- beraad, een praatclub van wa tersportorganisaties en verte genwoordigers van de beroeps vaart, hoopt met deze campag ne het aantal slachtoffers op het water terug te dringen. Per jaar vallen gemiddeld onge veer twintig doden op het water; de meeste door gasexplosies en branden op jachten, maar enke le doden zijn het gevolg van aanvaringen tussen beroeps- en pleziervaart. Dit laatste risico neemt toe, meldt Robert Zwiers, secretaris van de Koninklijke Schippersvereniging Schutte- vaer, doordat het vaarseizoen van jachten langer wordt en de vaartuigen (zowel de beroeps- als de jachten) groter. Ze kun nen daardoor minder snel uit wijken. Zwiers vindt het onaanvaard baar dat jachten soms plotseling van koers veranderen doordat de schipper even een borreltje is gaan halen in zijn kajuit. Ook onoplettendheid van beroeps schippers wordt een speerpunt. Zij zitten - vertrouwend op hun automatische navigatieappara- tuur - in de stuurhut vaak naar de tv te kijken. „Wij vinden dat onverantwoord, al maken we ons daarmee niet populair bij onze achterban", aldus Zwiers. Het Watersportberaad is bezig de campagne voor te bereiden die begin volgend jaar van start moet gaan. Die wordt, anders dan een soortgelijke actie enkele jaren terug, gericht op de ple ziervaart én de beroepsvaart. Het ministerie van verkeer en waterstaat moet nog wel finan ciële steun toezeggen. Volgens Zwiers, moet het een opvallende campagne worden waarbij van allerlei materiaal ge bruik gemaakt wordt: posters, videofilmpjes, publiciteit in de watersport- en binnenvaartbla- den en zelfs op placemats. ledereen hoopt op een onverge telijke tijd op vakantie. Maar een maal op pad kan veel misgaan. Voor de Leiderdorpse dj Armin van Buuren was een korte trip naar Ibiza het begin van een nachtmerrie die een week duur de. „Vier weken geleden vloog ik met Transavia naar Ibiza, via Barcelona Ik ga daar regelmatig heen om op te treden. Mijn kof fer met te draaien platen ging dus ook mee. Dat ding is voor mij heilig, daar ritten unieke exemplaren tussen. Ik kan niet zonder. Voor vertrek hadden we alles ge controleerd, gezorgd dat we ze ker wisten dat de koffer aan zou komen. Maar helaas zat er een miepje achter de balie op Schip door Marijn Kramp Wow, wonderful en sehr schön. Dat is Nederland, gezien door de ogen van toeristen. En vanuit een touringcar begrijpt een geboren en getogen Nederlander ook wel waarom. Goed, het Paleis Noord einde is regelmatig op televisie te zien en de Scheveningse boule vard is ook geen onbekende. Maar een rondleiding door een Delftse porseleinfabriek en een boottocht door de Rotterdamse haven ligt minder voor de hand. And now, ladies en gentlemen, we are entering a little dutch vil lage called Wassenaar." „Und jetzt, meine Damen und Herren, fahren wir durch ein kleines, hollandisches Dörfchen, na mens Wassenaar." Iedereen veert op uit de busstoelen en verrekt bijkans rijn nek om door de bomen, heggen en oprijlanen een glimp op te vangen van al die prachtige onderkomens. Wat een paleizen!', klinkt het in verschillende talen en dialecten. Buschauffeur Rob Boyenk kon digt het dorp achteloos aan. Dat dit 'kleine Wassenaar' op de weg naar Scheveningen een van Neerlands rijkste gemeenten is, wordt buiten beschouwing gela ten. „Ik ben niet zo'n prater door de microfoon", legt Rob tijdens de eerste stop uit. „Er rijn chauf feurs die dat ding niet uitzetten. Maar het lijkt mij prettiger voor de gasten als ze eerst zelf alles kunnen bekijken. In plaats van het allemaal zo voorgekauwd te krijgen. En als ze vragen heb ben, dan komen ze wel hoor." Die eerste stop heeft plaats in de Scheveningse haven. Maar eerst rijdt Rob via 'the prison where Milosevic stays', naar de boule vard. „Wo man sehen kan wie Scheveningen sich von Katwijk oder Noordwijk unterscheidet." In de haven kunnen de passa giers even de benen strekken. Snel een kopje koffie drinken in café Albatros. Een fotootje schieten. En weer door. Rob rookt in de tussentijd een siga retje. Hij rijdt dit soort dagtocht jes vaak voor rijn werkgever Brouwer's Tours. Rond een uur rest van de artikelen komt ge woon uit China of Taiwan." Ze houden het maar op foto's van al die prachtige potten, vazen en schalen. Na een lunch in het historische centrum van Delft rijdt Rob naar het sluitstuk van de dag. Een rondvaart met de Spido door de haven van de dazzling en dyna mic city Rotterdam. Veel feiten en cijfers, geschiedkundige wee tjes en toekomstige uitbrei dingsplannen klinken uit de speakers terwijl de kades met metershoge scheepsdokken en containerterminals aan het oog voorbij trekken. Anna en Hans, een jong stel uit een klein Duits dorpje vlak over de grens bij Emmen, stappen na vijf kwartier uitwaaien weer in de bus voor de rückfahrt. Ze hebben waar voor hun geld ge kregen, concluderen ze, en van daag beduidend meer genoten dan van hun trip naar Amster dam. Die stad poogden ze eer der tijdens hun twee weken du rende kampeervakantie met de eigen auto te bedwingen. „Dat was geen succes voor twee dor pelingen uit Duitsland. Nee, doe dan maar de bus." Waar: De Noordwijkse tour operator Brouwer's Tours ver zorgt gedurende het toeristi sche seizoen vijf verschillende dagtochten per week. Prijs: De kosten van een dag tocht met de bus bedragen 15 euro exclusief rondvaarten. Voor informatie: Brouwer's tours; 071 3619218 of www- .brouwers-tours.nl Het is behalve leuk om Nederland eens doot 'buitenlandse ogen' te zien, ook informatief want het is voor een deel toch onbekend terrein. Bovendien doe je deze rit met de huidige groot stedelijke parkeertarie ven met eigen auto niet goedkoper. De foto die van je wordt gemaakt als je de rond vaartboot in Rotterdam opstapt. lok het ultieme vakantiegevoel ervaren? Stuur de foto die dat weer oproept in en wie it haalt uw 'gevoelige plaat' de krant. U kunt uw foto opsturen naar Leidsch Dagblad, tbus 54, 2300 AB Leiden of in jpg-formaat zenden naar redactie.ld@damiate.hdc.nl hol, die zorgde voor de enige fout die we niet hadden voor zien: ze plakte labels op mijn koffer, waarop stond dat die naar Ibiza moest en daarna di rect terug naar Amsterdam. En daar zat ik dus, die avond op Ibiza: zonder platen. Een ramp. Gelukkig kon ik van Nederland se dj's daar wat lenen, waardoor ik toch nog iets kon draaien. Maar ik zat zwaar in de stress. Terug in Nederland hebben we echt alles gedaan om de koffer terug te vinden. Een paar dagen later moest ik namelijk draaien in de Amsterdam Arena, voor 40.000 mensen. Ik voelde mij als een violist die rijn geliefde viool kwijt is. Ik wist niet meer wat ik moest doen, voelde me vreselijk. Het was de ultieme nachtmerrie voor iedere dj. We werden nauwelijks gehol pen. We hebben honderden ke ren naar KLM en Transavia ge beld, maar ze wilden zich niet inspannen om me te helpen. Zwaar teleurstellend. Bijna een week later, een dag voor het op treden in de Arena, werd de kof fer toch gevonden. Hij bleek- dat was nog wel het ergste - ge woon in een loods van de KLM op Schiphol te hebben gestaan en was nooit op Ibiza geweest. Ongelofelijk. Ik geef mijn bagage nooit meer af. Voortaan gaat mijn koffer mee als handbagage en anders ga ik helemaal niet." Een dagje met de toeristenbus: de ogen krijgen een explosie van indrukken en souvenirs te verwerken. Particuliere foto n •r ij rit er wat beduusd bij, Hel- 0 ïut BralL Een maand geleden 1 pende hij samen met Jos van 31 arteveld de Treinreiswinkel, r et eerste reisbureau dat zich titer bezighoudt met treinrei- en. En sindsdien is het in hun 11 rinkel aan de Breestraat geen icönde meer rustig geweest Leidenaars moeten wel heel tg van treinreizen houden, iders kan ik het succes ook iet verklaren." arteveld en Brall kennen el- aar van NBBS, het Leidse reis- ureau dat vorig jaar op de fles ing. Jarenlang werkten ze in e reisbranche en het viel ze op at reisbureaus de treinreiziger tèddeels negeren. De meeste reisbureaus vinden ïtmaar lastig, mensen die iet de trein willen reizen", egt Brall- „Terwijl veel mensen et juist heel leuk vinden Wij jn echt geen treintjesfreaks, ■aar het is gewoon een pretti ge manier om te reizen. Je riet tenminste wat van de landen die je aandoet." Na het faillissement van NBBS moesten rij allebei een nieuwe baan zoeken, maar al gauw rees het idee om een eigen winkel te beginnen. En omdat Nederland - in tegenstelling tót veel andere landen in Europa - sinds de opheffing van de NS Reisbureaus geen treinreiswin kel meer heeft, kozen de twee maar voor de meest voor de hand liggende naam. De Treinreiswinkel boekt rei zen naar alle mogelijke be stemmingen/van Zuid-Frank rijktot Shanghai, van wereld steden tot het kleinste dorpje in Toscane. Niet alleen de treinreis, maar ook hotelovernachtingen kun nen worden geboekt. Het tot nu toe populairste tripje is vol gens Brall een klassieker: de Transsiberië Express. „Dat had ik wel verwacht. Maar er rijn ook bestemmingen waar ik mé over verbaas, hoor. We krijgen bijvoorbeeld veel vragen over Kroatië. Daar zou ik zelf niet zo snel voor kiezen." Hoewel veel bezoekers anders vermoeden, is de winkel geen onderdeel van een keten. „Wij doen dit gewoon samen", zegt Brall. „En we ritten toevallig in Leiden, omdat we hier wonen. Er is in Nederland maar één treinreiswinkel en dat rijn wij. Hoewel ik na de afgelopen we ken het idee krijg dat dat niet heel lang zal duren. Volgens mij hebben we bij toeval een enorm gat in de markt ont dekt." De Treinreiswinkel is gevestigd in het centrum van Leiden, aan de Breestraat 57, tegenover de Stadsgehoorzaal. Meer infor matie op de website www.treinreiswinkel.nl of via telefoonnummer 071-5137008. Ze mogen in leeftijd wat verschillen, maar Mare Coenders en zijn opa Wim zijn even geobsedeerd door het speelgoed dat voor ze ligt. Mare, op vakantie met z'n ouders op een camping in Zuid-Frankrijk, is blij dat hij iemand heeft ontmoet die dezelfde passie voor kraanwagens koestert als hijzelf. Opa Wim, met oma Ineke op doorreis naar Ita lië, zocht zijn kleinzoon even op en was al snel zo verzonken in het spel van zijn kleinzoon dat hij niet eens merkte dat deze foto genomen werd. „Zo geno ten ze op geheel eigen wij ze van de vakantie in Zuid- Frankrijk", vertelt Marja Knops, een goede vriendin van opa en oma Coenders, die ons deze foto stuurde. „Ah dit geen ultieme va kantiegevoelplaat is!" Argentinië niet van licht hou den. Het werkpaleis van de koningin, een paar huizen verderop, maakt een hoop goed. De luiken staan open dus de koningin is aanwezig, weet Rob. De gasten kunnen een foto maken. „Maar alsjeblieft wel heel snel want ik mag hier niet stoppen met de bus." Na een rappe 'click en go' vervolgt Rob de rit naar porse leinfabriek de Delftse Pauw. „Buitengewoon duur spul," be reidt Rob rijn gasten alvast voor. „Maar dat is omdat het nog steeds allemaal met de hand wordt gemaakt De goedkope souvenirs in het centrum rijn dat niet. Daar rit weliswaar ook een vrouwtje in de winkel met de hand te schilderen, maar de Treinreizen vinden de meeste reisbu reaus maar lastig. Helmut Brall en Jos van Harteveld van de Treinreiswinkel kunnen er geen ge noeg van krijgen. Foto: EPA onder de indruk en maken voor alle zekerheid nog maar een foto van dit 'wunderschöne' ge bouw. Als iedereen weer is ingestapt rijdt Rob via de 'hollandischen Bundestag" naar het Paleis Noordeinde.And take a look at number 66. Where our crown prince Willem-Alexander lives with his bride Méxima." „Oehhhhh, Méxima", zoemt het door de bus. Daar hebben ze al lemaal wel eens van gehoord. „Die schone Blondine aus Ar- gentinien." Helaas is nummer 66 van de buitenkant erg teleur stellend. Meer dan een saaie stadsgevel is er niet te zien. En de dikke gordijnen voor de ra men doen een Duits jongetje verwonderd afvragen of ze in tje of acht 's ochtends stapt hij in de bus en doet vervolgens de opstapplaatsen in Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Noordwij- kerhout en Leiden aan. Een uur tje later rit hij dan, als alles meerit, op de snelweg rich ting eerste bestemming. Hij vindt het leuk om te doen. „De re laxte houding van de vakan tiegasten straalt af op het werk." Vandaag staat de route Scheveningen, Den Haag, Delft en Rotterdam gepland. Na een kleine omrit door de sta tige Haagse ambassadeurswijk, wordt het Vredespaleis aange daan voor een fotostop. Rob vertelt aan een paar Duitsers dat hun land destijds in 1912 de hekken le verden, de Fransen de tuinen aan legden, de Zwitsers de klokken maakten, de Italianen met het marmer kwamen en de Engelsen het glas in lood naar Den Haag verscheepten. „En zo droeg elke land wat bij aan de bouw van dit Vredespaleis." De Duitsers rijn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13