Van der Luyt zet ganzen op transport LEIDEN 8f REGIO Voorschoten zit zonder carillon 'De rol van het waterschap Oude Rijnstromen is over' Meer geld voor bibliotheek in Leiderdorp Kinderen beleven m wereldvakantie' "hepkwekerij irold '"itverbranding lazerswoudse sjenbouw re de baan Een zee van koolzaad op De Schans 35.000 Euro extra voor digitale dienstverlening en aanschaf jeugdboeken Zomerproject in Swetterhage voorschoten - Het is sinds een paar dagen een stuk stiller in en om de Voorschotense Schoolstraat Het carillon in de Dorpskerk dat dagelijks van 9- 19 uur te horen is, speelt niet meer en ook de klok, die nor maal elk half uur slaat, zwijgt Vermoedelijk is er een compu terstoring opgetreden bij de verwisseling van het repertoire, wat elke maand gebeurt Zowel het carillon als de klok wordt door hetzelfde mechanisme aangestuurd. Het defect is vol gens de gemeente in elk geval niet het gevolg van de beklim ming van de toren tijdens de afgelopen maandag gehouden paardenmarkt De gemeente, die eigenaar is van de kerktoren, heeft inmid dels een deskundige ingescha keld die het probleem moet verhelpen. Hoe lang de repara tie gaat duren, is niet bekend. door Nancy Ubert oegstgeest - Transportbedrijf Van der Luyt heeft voor een deel het ganzenprobleem van de gemeen te Oegstgeest opgelost De on derneming heeft boer Koot uit Sassenheim ingehuurd om een koppel van zo'n dertig stuks te vangen. Geen illegale actie, want de ganzenkolonie leefde op het eigen terrein van de firma aan de Haarlemmerstraatweg. „Het heeft lang geduurd voordat onze directeur Richard van der Luit eraan wilde", zegt Nils Groot, beheerder gebouw en terreinen. „De bedrijfsgrond grenst aan een stuk polderland schap en natuur moet je koeste ren, vindt de baas. We hebben hier bijvoorbeeld ook hazen rondlopen. Ik herinner me nog dat er een keer een jachtpatroon was gevonden. Nou, de wereld was te klein." „Het gaat zo niet langer", klaag den de werknemers op een ge geven moment Ganzen vervui len hun leefgebied behoorlijk, ze poepen namelijk elke drie mi nuten. De grond van de firma raakte dus flink vervuild met uit werpselen. Steeds meer vliegen en ander ongedierte kwamen bij Van der Luyt van de ganzen- stront genieten. Ook durfden de vrachtwagenchauffeurs nog am per te rijden over het terrein, bang dat een gans onder de wie len geplet zou worden. De die ren zorgden met regelmaat voor gevaarlijke verkeerssituaties, ook op de nabijgelegen A44. „Wegja gen hielp niet", aldus Groot „Ze kwamen gewoon weer terug. Ganzen waggelen niet alleen, ze kunnen uitstekend lopen, vlie gen en zwemmen." Na lang wikken en wegen gaf di recteur Van der Luit toestem ming om de ganzen te laten ver wijderen. „We hebben een soort sluisje gemaakt Zonder proble men zijn de ganzen in de val ge lopen." Volgens Groot zijn de dieren niet op de slachtbank te rechtgekomen, maar onder meer verplaatst naar kinder boerderijen. Ook gaat een kwe ker, in het kader van het 'gan- zenherplaatsingsbeleid', drie watervogels inzetten als gras maaier langs de slootkant Oegstgeest heeft al jaren last van 'ganzenterrorisme'. Onlangs dacht wethouder Meester een oplossing gevonden te hebben. Zij wilde de dieren op transport naar een voormalige vuilnisbelt in Sassenheim zetten. Boeren van de Kagerzoom kwamen daartegen in actie. „Wij hebben Oegstgeest nu wel van een po pulatie verlost", grapt Groot „De gemeente mag de rest doen." „Wij kunnen de ganzen niet zo maar door een boer laten van gen", zegt gemeentevoorlichter Anholts daarop. „Als die beesten op particulier terrein bivakke ren, kun je als grondeigenaar met ze doen wat je wilt Anders is dat voor de beheerder van de openbare ruimte." Als de ge meente Oegstgeest zaken doet met een ganzenvanger, wil zij de garantie hebben dat de ganzen worden herplaatst en niet in de paté verdwijnen. _1- De politie heeft een (kwekerij in Ter Aar op- Zij hield deze week twee riars (28 en 50 jaar) en jarige Ter Aarder aan in id aan de Korteraarse- y de aangrenzende loods i agenten 800 hennep- L De planten worden Igd, de apparatuur is in i jenomen en de verdach- Ilgen een proces-verbaal. wi ^ivouDE-DORP - De grote rbranding na afloop van °!enbouwweek in Hazers- HfcJorp is van de baan. De rejatie van de huttenbouw "Se gemeente Rijnwoude om een uitzondering te woor het jaarlijkse evene- 111 waaraan in de laatste °V» augustus ongeveer 400 e^n deelnemen. >ninnen geen uitzonderin- ,rVken" zegt wethouder nj. „Het is ook slecht voor 'r<lieu. Daarom blijven we fading van hout verbie dt is wel jammer. Als wet- e'welzijn zat ik in een spa- tQ, had het hartstikke leuk '°'en voor de kinderen. |s je het in het algemeen dan moesten we deze Sig wel nemen en de be- regels handhaven. edemaker, organisator van 'ritenbouw, zegt teleurge- I zijn in de gemeente. „Ik iet de verantwoordelijke ïrlder Uljee gesproken en doorschemeren dat het uJkunnen. Maar goed, het 1 'heeft op basis van de re- a%loten geen uitzondering %i voor ons." eaker heeft geen begrip argument dat de hout- laiding slecht is voor het s< „We verbranden alleen "i hout Het geverfde hout we weg. Kijk, ik ben fleerde, maar wie zegt mij transport van al dat hout °t milieuvervuilend is dan branding ervan." janisator van de hutten- reek in Hazerswoude- gaat bezwaar maken. ,dat wordt niet behandeld e komende huttenbouw. neente denkt een prece- scheppen als ze voor ons sondering maakt. Dat het s uit de omgeving irri- in ik me wel voorstellen, ngen hun schone hout weg en mogen het niet aden. Het zou dan ook )or hen zijn als het ons t oegestaan." In de omlig- gemeenten, zoals in Al ge, is het wel toegestaan eut te verbranden. Daar is dat uitsluitend schoon i ordt gebruikt, voldoende. ,(bm kan het hier in Ha- ^ude-Dorp niet één keer voor de kinderen?" i< door Tim Brouwer de Koning runsaterwoude - Chris Vink verbreekt na acht tien zijn laatste banden met het waterschap. De voormalige bestuurder van De Oude Rijnstromen diende deze week zijn ontslag in als hoofdinge land, vergelijkbaar met een gemeenteraadslid. Zijn ontslagbrief volgt op zijn aftreden als heem raad (een soort wethouder) in juli, toen het water schap de 54-jarige Leimuidenaar en zijn vijf colle ga's naar huis stuurde. „De rol van De Oude Rijn stromen is uitgespeeld." Vink spreekt in zijn wethouderskamer van de ge meente Jacobswoude in Rijnsaterwoude met een mengeling van zorg en berusting. „Ik ben niet te leurgesteld of rancuneus", zo zegt hij bij herha ling. „Ook ga ik niet met modder gooien. Maar ik houd wel mijn rug recht, ook al kost me dat mijn functie. De doeners, zoals ik, en de denkers zijn bij het waterschap uit elkaar gegroeid. Op weg naar de fusie met andere waterschappen in 2005 huurt het bestuur dure deskundigen in, terwijl het aantal heemraden is gehalveerd." De door hem betreurde besluiten nam de verenig de vergadering op grond van verkeerde informa tie. Vink; „Er zit ruis in het waterschap. Het gaat er niet altijd democratisch aan toe. Zo zette de dijk graaf (Johannes Panman) de verenigde vergade ring op een dwaalspoor met zaken waarvan de rest van het dagelijks bestuur niets afwist Boven dien vind ik het weinig collegiaal dat de dijkgraaf in juli bleef zitten terwijl alle heemraden naar huis waren gestuurd. Van een voorzitter verwacht ik dat hij een bindende factor is, net als burgmeester Van Beek hier in Jacobswoude." Vink bestrijdt dat hij Panman afkraakt omdat hij twee jaar geleden het onderspit dolf in de strijd om het hoogste ambt bij het waterschap. De inge nieur van buitenaf (Panman komt uit de Flevopol- der) troefde de praktijkman uit Leimuiden net af als opvolger van dijkgraaf Kemp. „Ik heb me vanaf het begin loyaal opgesteld", zegt Vink. „Pas later zijn we uit elkaar gegroeid. Eigenlijk botste het al leen als we het over de reorganisatie hadden. Ik heb mijn mening daarover nooit onder stoelen of banken gestoken. Tot de fusie hoef ik geen dure krachten van buitenaf. We zijn al 60.000 euro kwijt aan rapporten van deskundigen, waarvoor het be stuur ondanks mijn waarschuwing niet eens een dekking heeft gevonden. De ingezetenen moeten dat ophoesten. Ons waterschap had juist de naam dat het zuinig met zijn geld omging." De afslanking van zes naar drie heemraden noemt Vink, die bij (de voorloper van) De Oude Rijnstro men zestien jaar heemraad was, een belediging voor hun zes voorgangers. Het wil er bij hem niet in dat de nieuwelingen Straathof, SchoufFoer en Veldstra hetzelfde werk kunnen verrichten als het ervaren zestal Vink, De Jong, De Jong, Heijkoop, en Langeveld. „Bovendien hadden wij gebiedsge bonden heemraden. Dat principe verdwijnt nu, waardoor de kennis van het gebied helemaal straks weg is. Dat kun je niet ondervangen met een interim-manager die denkt en notities maakt, maar geen doener is." Het zint Vink evenmin dat secretarisdirecteur Dick de Blaeij, met wie hij kan lezen en schrijven, minder taken krijgt. „Zeg nou niet meteen dat ik een connectie met hem vorm, want zo eenvoudig ligt het niet Maar De Blaeij, die ik ook tot de doe ners reken, is als spin in het web van grote waarde voor het waterschap. Je kunt hem op zijn leeftijd (61) alleen niet meer veranderen in een moderne manager. Maar waarom zou je hem zijn werk tot de fusie niet laten afmaken?" Nu voorziet de gewezen heemraad hoge kosten voor een interim-manager, uitkeringen aan de zes weggestemde heemraden en minder contacten met de mensen in het veld. Vink gaat er prat op dat de mensen, vooral agrariërs zoals hij, altijd een beroep op hem konden doen. „Nu nog bena deren mensen mij, maar die moet ik met pijn in het hart doorverwijzen naar het waterschap." Vink moet leren leven zonder waterschap, acht tien jaar zijn lust en zijn leven. De drukbezette be stuurder, die de laatste zes jaar plaatsvervangend- dijkgraaf was, stort zich nu helemaal op het wet houderschap. „Ook als wethouder zoek ik de bur gers graag op. Bovendien", zegt hij met pretogen, „zijn er over twee jaar alweer verkiezingen voor het nieuwe waterschap. Dan ben ik pas 56 jaar." Aad Straathof, in plaats van plaatsgenoot Chris Vink waarnemend dijkgraaf, neemt nadrukkelijk afstand van de kritiek van zijn voorganger. Straat hof noemt de frisse wind noodzakelijk voor een gezond waterschap, ook als de veranderingen op het waterschapshuis in Leiderdorp extra geld zou den kosten. „Maar ik bestrijd dat de mensen daardoor meer geld kwijt zijn", zegt Straathof. „Wij pakken de za ken anders aan. De nieuwe heemraden delegeren taken aan de verenigde vergadering." Straathof vindt het consequent van Vink dat hij opstapt „Maar ik vind niet dat de samenwerking tussen dijkgraaf Panman en waarnemend dijk graaf Vink vanaf het begin onmogelijk was. Op persoonlijk titel zeg ik dat de combinatie van een dijkgraaf van buitenaf met een helikopterblik en een waarnemer die het gebied goed kent goed is. Daarvoor heb ik destijds ook gestemd." alphen aan den run - Het koolzaad tiert nu nog welig op het bedrijventerrein De Schans 2 in Alphen aan den Rijn. Maar niet zo lang meer. De eerste bedrijven (de ambulan cedienst Rijn en Venen en Barndoor, een onderneming die theater- en studieverlichting verzorgt) staan inmiddels in de startblokken om er aan de slag te gaan. De komende maanden bebouwen nieuwe bedrijven de grond, die nu nog braak ligt maar wel bouwrijp is. Op de achtergrond is nog juist een topje zichtbaar van het distributiecentrum van textielsuper Zeeman en de wieken van molen De Een dracht aan de Gouwsluiseweg, waarin een Indisch restau rant is gevestigd. Foto Wim Dijkman. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse bibliotheek krijgt volgend jaar meer geld van de ge meente. Leiderdorp wil de subsidie ver hogen van 367.000 euro naar 402.000 eu ro. De openbare bibliotheek heeft het geld nodig voor de uitbreiding van de di gitale dienstverlening en de aanschaf van jeugdboeken. De verhoging van de bibliotheeksubsidie is een voornemen van burgemeester en wethouders, en staat in het Leiderdorpse subsidieprogramma voor 2003. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad op 1 ok tober vergadert over het plan en op 1 no vember een besluit neemt Als het plan wordt aangenomen, geeft Leiderdorp volgend jaar in totaal ruim 1 miljoen eu ro uit aan subsidies. Dit jaar was dit nog meer dan 1,2 miljoen euro. Het opmerkelijke verschil is met name te verklaren uit het ontbreken van de subsi die aan Stichting Sociaal Cultureel Werk ofwel Sjelter. Dit jaar kreeg Sjelter een subsidiebedrag van 238.000 euro in han den. Het bedrag voor volgend jaar is nog niet vastgesteld en staat daarom niet in het subsidieprogramma. Sjelter heeft 374.000 euro gevraagd, 135.000 euro meer dan dit jaar. Oorzaken van deze verhoging zijn stijgende organisatiekos ten door duurder personeel, de aanstel ling van een opbouwwerker die helpt om de leefbaarheid in buurten te vergroten en het wegvallen van huurinkomsten. Het gemeentebestuur heeft het verzoek nog niet gehonoreerd, omdat onduidelijk is of en wanneer Sjelter verhuist uit het bouwvallige pand aan de Heemraadlaan. De gemeente en Sjelter voeren er de ko mende tijd nog gesprekken over. Hetzelfde geldt voor RTV Leiderdorp. De omroep kreeg dit jaar ruim 7.000 euro en vraagt voor volgend jaar meer dan het dubbele. Leiderdorp stelt het besluit uit omdat nog niet bekend is waarheen de omroep verhuist als gebouw De Kamele on volgend voorjaar wordt gesloopt Het subsidiebedrag hangt af van de huur die RTV Leiderdorp in een nieuw pand moet betalen. ancy Ubert woude - Ontembaar vro- intaan en enthousiast is alfjarige Esmeralda Wes- „Vinden jullie het goed dat i de rondleiding verzorg", ze de leidsters. Zonder het ord af te wachten, sleept bezoeker mee de grote pa tent in. „Ik zal jou eens iten zien hoe lekker ik hier alda is op vakantie in irhage, de Zoeterwoudse jemeenschap voor men- et een verstandelijke han- Sinds 1983 draait hier s het zogenoemde Vakan- ject. Thuiswonende ver dijk gehandicapte kinde- n jongeren worden een vermaakt met tal van acti- n. Ondertussen kunnen uders bijtanken of er ook aar dagen tussenuit gaan. lige kinderen vinden het tieproject zo leuk, dat zij oor meer weken laten in- ven. len hier voor het tweede ratelt Esmeralda. „Helaas k maar een weekje. Maar daar zeur ik nu niet over. )pen zondag was ik jarig, tikke leuk hoor, om dat te vieren. Vandaag spelen i." Dan lachend; „Eigenlijk o we elke dag K3." Volgens ralda kan de Belgische engroep het mooist en het ringen van alle bands in de wereld. „Daarom doen we a. Ik ben Kathleen, mijn dje Aron doet Kristel." „En a Karen", roept Jesse direct daarop. Aan Jesse is te zien dat hij ver standelijk gehandicapt is. Hij is een kind met het Downsyn droom. De kinderen die aan het Vakantieproject deelnemen hebben niet allemaal hetzelfde niveau. De één kampt met een ernstiger handicap dan de an der. „Voor de leiding is dat wel eens moeilijk", zegt Eric-Jan Sa- veur die met Bemadette Kraan de vakantieweken organiseert. „Want elk kind dat bij ons komt, willen we een fantastische va kantie bezorgen. Van kinderen die in zichzelf gekeerd zijn, krijg je minder respons. Dan vraag je je wel eens af of je het goed doet" „Ik heb ook een ziekte", mengt Esmeralda zich in het gesprek. „Je moet maar aan mijn moeder vragen hoe het heet wat ik heb. Heel moeilijke naam, dat kan ik je wel vertellen. En ik heb ook iets vreemds. Ik onthoud niks. Maar liedjes zingen kan ik als de beste." Jesse knikt daarop seri eus en instemmend. Leidster José Hoogeveen is zo juist met een groepje kinderen teruggekomen van een uitje naar Noordwijk. De dertienjari ge Christian straalt. „Ik ben in het Oranjehotel naar de wc ge weest. Je maakt toch maar een keer in je leven mee dat je naar een sjiek hotel gaat. Wat een luxe daar, niet normaal meer." Het ultrakorte noodbezoek aan de Hotels van Oranje heeft meer indruk op hem gemaakt dan de speeltuin en de toeristenmarkt Het Vakantieproject van Swet terhage heeft in de loop der tijd een professioneel karakter ge kregen, vertelt coördinator Sa- veur. „We zijn begonnen in een gewone woning. Tegenwoordig De vrolijke Esmeralda met één van haar vakantiespeelkameraadjes. Foto: Dick Hogewoning staat er vier weken een speciale tent. Dat verhoogt het vakantie gevoel. Qua organisatie komt er veel bij kijken. Niet alleen moe ten er dag en nacht voldoende begeleiders aanwezig zijn, ook hebben we mensen nodig die met de kinderen leuke dingen ondernemen. Want het Vakan tieproject houdt meer in dan een stuk of twaalf kinderen in een grote tent laten slapen. En zoals wel vaker het geval is in de zorgsector, staat of valt dit pro ject met voldoende menskracht en geld. Dit jaar maken we voor het eerst gebruik van vrijwilli gers. Dat scheelt weer in de per sonele bezetting. Ook zijn er sponsors. De één financiert de tent, de volgende het slotfeest met barbecue." Saveur is nog op zoek naar een paar geldschieters. „Ik zit met een financieel gat. Dat is waar schijnlijk wel te dichten met het popevenement dat hier binnen kort plaatsheeft, maar liever zouden we de opbrengst daar van gebruiken voor volgend jaar." Esmeralda vindt de organisato rische kant van haar vakantie stukken minder interessant dan de skelter en al het andere speelgoed dat voor het grijpen ligt „Ik ga even met mijn vriendje een rondje maken." „Heerlijk toch", verzucht Bema dette Kraan als ze het tweetal nakijkt. „Ze hebben alle ruimte hier. Het terrein is zo groot Als we ons allemaal inzetten, bele ven ze hier een wereldvakantie. En dat verdienen ze. Trouwens, voor sommige kinderen is dit de enige vakantie die ze beleven." De enkele keer dat een kind Swetterhage per ongeluk uit loopt, brengt een passerende dorpsbewoner het subiet temg. „Dat vind ik ook zo geweldig hier", zegt Kraan. „Heel Zoeter- woude leeft en denkt mee met Swetterhage." Esmeralda is weer teruggekeerd en trommelt haar bandgenoten op. „Nu gaan we een optreden voor jullie verzorgen." Een leid stér zet een cd van K3 op en Jes se, Aron en Esmeralda beginnen te playbacken. „Wel goed naar ons kijken", gebiedt Jesse de lei ding. Nooit zal de echte K3 het nummer Yeke Yeke met zoveel geestdrift kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11