GELOOF SAMENLEVING Welke ballon komt het verst? 'Het lijkt wel het einde van de wereld' I WEKEN VOOR 22,00 r Liever het woord van God dan een ijsje 'Bijbel eist doodstr; na moord op kind' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 j Katwijks Gospelkoor Salvation op tournee door de Oekraïne Duizenden gelovigen op Zendingsdag Pleidooi voor 'zwaardmacht' overh? Volkstuinen voor heel Noordwijkerhoutse bollenbedrijven openen hun deuren Noordwijk door Ilse Keuenhof kiev/leiden - Gospelkoor Salva tion uit Katwijk is op tournee in de Oekraïne. Het veertigkoppig gezelschap deelt bijbels en hulpgoederen uit. Net voorbij Kiev belanden ze in een afgele gen gebied. Op een slechte mo biele verbinding doet tourma nager Nico Houwaard (30) kra kend en haperend zijn verhaal. „Vanmorgen gaven we een concert op een plein. Het hele dorpje, onder de rook van Kiev liep uit. Vier jaar geleden wa ren we hier ook. Er is niets ver beterd in de leefomstandighe den van de bewoners. Hier is een toilet nog steeds een gat in de grond. Met een beetje geluk hebben ze er een paar plankjes omheen getimmerd. Best hef tig" „Voor het concert hebben we met z'n allen voor de bewo ners gebeden. We bidden dat de mensen in Here Jezus gaan geloven of dat ze de keuze voor Jezus willen maken. We beke ren niemand, dat is Gods werk. Wij zijn slechts Zijn instru ment De bewoners, die bijna te vies zijn om aan te pakken, schoten vol met tranen. Toen hebben we gezongen en bij bels weggegeven. „In de supermarkten in het dorp zijn de schappen halfvol. Ze hebben wel Cola en een paar Marsjes, Maar je moet niet raar opkijken als die twee jaar oud zijn. Het is of je aan het einde van de wereld bent beland. „Afgelopen week hebben we in twee kindertehuizen gespeeld. Het laatste was een vakantie- Leden van het gospelkoor tijdens de voorbereiding op hun toernee. Foto: Dick Hogewoning kamp voor vierhonderd kleine wezen. Ze waren zichtbaar ver zwakt en ziekig. We zitten hier tenslotte vlakbij Tsjemobyl. Veel kinderen zijn ook seksueel misbruikt. In het kamp is het absoluut niet schoon. De kin deren ruiken zurig en muf. Ze worden niet veel gewassen." „Als we optreden zie je de ge zichtjes opfleuren. Een wees meisje had haar armen gedu rende het hele concert om het middel van de chauffeur gesla gen. Als je zo'n kind na een concert oppakt, heeft ze de dag van haar leven. Dan moetje toch wel even slikken als je ze weer achterlaat" „We hebben het met de direc teur van het tehuis gehad over financiële steun of adoptie. Maar als je dan hoort dat Ne derland heeft gezegd dat nie mand uit de Oekraïne naar Ne derland mag emigreren, dan breekt je hart. Je voelt je zo machteloos. Gelukkig kunnen we vanuit Nederland het te huis wel financieel steunen." „We maken op deze tournee voortdurend wonderen mee. Alleen al het vieren van een feest met de wezen is een won der. Wanneer hebben ze dat voor het laatst meegemaakt? En bij de grens mochten we vanwege het eten dat we mee brachten niet naar binnen. Terwijl we er dan alles aan doen om het toch voor elkaar te krijgen, gaat het koor in groepjes bidden. En toen kwa men de stempels er toch. Dat is toch bizar." door Jeroen Kreule driebergen - Tomas verkoopt ijsjes. Althans, daar wordt hij voor betaald. Het is half twaalf, maar de 14-jarige Driebergenaar heeft in anderhalf uur tijd geen enkel ijsje verkocht. Hij bladert nog maar eens in het program maboekje. „Pff, ik zie geen pau zetijden staan. Hebben ze dan helemaal geen rust? Of toch, hier. Shit, dat zijn andere getal len. Psalmnummers enzo." Tomas verveelt zich. Hij staat met zijn lekkende mini-caravan op de hoek van het Seminarie terrein in Driebergen. Potentiële klanten genoeg, maar de honger naar het woord van God lijkt groter dan een koele versnape ring. Ruim drieduizend leden van de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) in de Nederlands Her vormde Kerk togen gisteren naar Driebergen om de jaarlijkse Zendingsdag bij te wonen. In een open tent op het midden terrein preekt de dominee over het onderwerp 'Alles er voor over'. Tomas aanschouwt het geheel en denkt er het zijne van. „Gelovigen zullen toch wel ijsjes eten? Ik heb een gelovig neefje, dat regelmatig bij mijn tante zeurt om een ijsje. Soms krijgt hij er een." De GZB is een bijbelgetrouwe stroming, zoals organisator B. van Bokhoven het noemt. De vereniging, ruim honderd jaar oud, hecht veel waarde aan zen dingswerk in ontwikkelingslan den. Van Bokhoven: „Het is niet zo dat wij beter zijn dan de an deren. Maar wij geloven in de boodschap: de Here God heeft de wereld goed geschapen. Dat is het begin. Later was er sprake van een boze macht, die bracht het kwaad in de wereld. Inder daad, het verhaal van Adam en Eva. Maar God heeft deze we reld nog steeds lief. Daarom is Jezus Christus gezonden om het behoud van de mensen te be werkstelligen. Wij willen dat ie dereen, waar ook ter wereld, deelt in die redding. Het is de enige uitweg." Op dit moment werken er 80 GZB'ers op alle plekken in de wereld: van Zuid-Amerika, Afri ka, Centraal-Azië tot het Mid den-Oosten. Om de boodschap te verkondigen, maar ook om te participeren in plattelandspro gramma's en medische projec ten. Van Bokhoven wil het vooroor deel uit de weg ruimen dat hij en zijn geloofsgenoten opdrin gerig zijn. „Wij hanteren geen agressieve manier. Ontmoeten en vertrouwen winnen, daar gaat het om. Daarom is deze dag zo belangrijk: praten, luiste ren, zingen en elkaar motiveren. Paulus had alles over voor de boodschap. Dat is de vraag die wij onszelf vandaag stellen: heb ben wij er alles voor over?" De 42-jarige J. Oosterwijk uit Dordrecht vindt het een lastige vraag. „Wat is alles? Zendings werkers doen hun werk uit roe ping, dat moet wel. Ik kan het niet, ook al is zendingswerk heel belangrijk. Sterker, ik vind dat kerken er veel te weinig aan dacht aan besteden." Het is 28 jaar geleden dat Oos terwijk voor het laatst de Zen dingsdag bezocht. Zij is ge vraagd om dwarsfluit te spelen voor een groep kinderen, anders was ze waarschijnlijk thuis ge bleven. „De jeugd is wat braver gewor den. Toen ik hier op mijn veer tiende was, kwam ik voor de jongens. De rest herinner ik me nauwelijks." DUIN- BOLLENSTREEK stanton/gpd - Het enig juiste en voluit bijbelse antwoord op het wreedaardig ombrengen van een jong land is de doodstraf voor de dader. Dat meent de baptist Richard Land, presenta tor van het programma Richard Land Live. Land is voorzitter van de com missie voor ethiek en gods dienstvrijheid van de grote Amerikaanse Zuidelijke Baptis- tenkerk. Hij riep in zijn praat programma luisteraars op te reageren op zijn pleidooi voor de doodstraf voor Alejandro Avi- la. Deze 27-jarige man wordt er van beschuldigd dat hij de vijfja rige Samantha Runnion heeft mishandeld en vermoord. De bijbel schrijft volgens Land in zo'n geval de doodstraf voor. Land verwees in dit verband naar de rol van de burgerlijke overheid volgens Romeinen 13 ('de overheid draagt het zwaard niet tevergeefs'). Volgens hem is met name vers 4 heel duidelijk: „Het woord dat daar gebruikt wordt voor zwaard wijst op het speciale zwaard waarmee de doodstraf werd voltrokken. Dat gebeurde in de tijd van de Ro meinenbrief bij Romeinse bur gers door onthoofding". De baptist zei dat volwassenen en kinderen naar het beeld van God zijn geschapen en dat men sen die het leven van een ander nemen iets doen wat alleen God toekomt. Op telefoontjes waarin men zich bezorgd afvroeg of je die zwaardmacht wel aan de overheid kunt toevertrouwen, antwoordde Land, dat God de burgerlijke magistraat dit recht verleent „Vaak ben ik niet ge lukkig met wat de regering doet, maar God heeft de overheid wel deze taak opgedragen: de kwaaddoeners straffen en de goeden belonen." Persoonlijk wraak nemen is ech- b ter bijbels ontoelaatbaar Land. „Als ons kwaad wol daan, dienen wij de 1 wang toe te keren. Als nr mand van mijn familie mag ik niet zelf gericht 1 Ien. Maar ik heb wel he|( om van de staat te verwi dat er snel en juist recht^ gedaan." Het gevaar dat de dojg wordt voltrokken over njj die toch geen dader wareu Land gering. „Ik geloof n£ dit in de VS vaak gebeu^ het nu gehanteerde DI^ derzoek is het erg onwaanv lijk dat de verkeerde wo^ executeerd." Land verwe^ de wetgeving in Califorij stelde vast, dat de moor^ van Samantha wel vijftien j de cel kan zitten voor<{j doodstraf wordt uitgevoeij, rechtssysteem deugt niet,, Land, maar moorden mef, bedachten rade moet to correcte wijze met de doo^ den gestraft. 1, Luisteraars die vonden i doodstraf strijdt met d^. Geboden, die doodslag den, kregen van Land te^ dat het Hebreeuwse woor^ tal') hier niet 'doden', 'moorden' betekent. Een andere beller wees ei}( Jezus in Johannes 8 de op spel betrapte vrouw nik stenigen, wat de wet van in Leviticus 20 eiste, ma^ juist keerde tegen haar gers. Land antwoordde he, hier geen sprake was van fideel rechtsgeding, maa, geweldpleging van mens< het recht in eigen hand rif Als de vrouw schuldig,, moest ze voor de rechtba; bracht worden. Alleen de' heid heeft het recht 01 doodstraf op te leggen en, voeren. f I Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar vai bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haar onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van b Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Wiersma damt in Rijnsburg rijnsburg - Topdammer Harm Wiersma geeft tijdens de feest- week in Rijnsburg een damsi- multaan. Dertig sterke spelers nemen het tegelijk op tegen de internationaal grootmeester. Daarnaast is een aanschuifs- imultaan tegen de internationa le meester Cor van Dusseldorp, zelf Rijnsburger. Dit alles ge beurt op 14 augustus vanaf 19.00 uur in de kantine van het gemeentehuis. De simultaan te gen Wiersma is al volgeboekt, aanschuiven tegen Van Dussel dorp is gratis. Aanwezigen wordt een bijdrage gevraagd voor stichting Ondosa, die zich inzet voor medische en onder wijsvoorzieningen in het Gha- nese district South Tongu. door Kees van Delft rijnsburg - Meer dan tweehonderd ballon nen stegen gisteravond op uit de handen van kinderen op de Rijnsburgse camping Koningshof. En evenveel euro's vlogen uit de portemonees van hun ouders. Zij be zorgden daarmee niet alleen hun eigen kind een zweethandjes-spannende avond - 'komt mijn ballon het verst?' - maar lever den tegelijk een bijdrage aan het goede doel. De opbrengst van de ballonnenactie gaat naar Warchild. Opgetogen kinderen drom men samen rond de Prinsenhof, het hoofd gebouw van camping Koningshof. De reden is de honderden ballonnen die tegen het plafond hangen en die de campinggasten kunnen kopen voor 1 euro. Er staat een flin ke rij voor de deur. Want behalve voor het goede doel, kunnen de mensen van wie de ballon het verste is gekomen, ook prijzen winnen. De stemming binnen is opperbest. Een va der ademt wat helium uit zijn ballon in en met een piepstemmetje imiteert hij een klein kind. Pennen worden uitgeleend om de kaartjes aan de ballonnen in te vullen en trossen ballonnen komen naast blije ge zichtjes naar buiten. Bij een tafel blaast een man de ballonnen op met een heliumappa- raat. Kinderen houden hun vingers in de oren tegen het geluid dat het maakt en voor het geval de groeiende ballon klapt. Na clrie kwartier wordt het binnen wat rusti ger, maar buiten zwelt de ballonnenmassa aan. N. van Slageren, een van de mensen van het recreatieteam, vertelt: „De mensen konden hier de laatste anderhalve week kaartjes kopen om aan de ballonnen te han gen. We zijn zelf ook over de camping ge gaan, daarmee hadden we al 150 kaartjes verkocht. En nu toch zeker weer een stuk of 50." De actie is opgezet door Footzy, een or ganisatie van vele recreatiebedrijven over het hele land. De Koningshof is dan ook niet de enige plek waar vanavond ballonnen worden opgelaten. Om 19.00 uur geeft het recreatieteam, door Footzy benaderd om de actie uit te voeren, het sein om bij elkaar te gaan staan. De massa telt af en weg zijn de ballonnen. Een enkel exemplaar sneuvelt en is kansloos voor een wereldreis. De ballon nen die hoog de lucht in gaan worden nog lang nagewezen door de kinderen, ervan overtuigd dat die van hun het verste komt. Als ze uit het zicht zijn, haasten de kinderen zich weer de Prinsenhof in. Want op de camping staat het volgende onderdeel, Droppie's Goochelshow, alweer op het pro gramma. noordwuk - Volkstuinders in Noordwijk krijgen een nieuw onderkomen tussen de provin- cialeweg N206 en de Achterweg. De gemeente wil daar een com plex aanleggen naast de riool zuivering en de milieustraat voor groente- fruit- en tuinafval. Alle Noordwijkse volkstuinders krijgen na de vakantie een uit nodiging om van gedachten te wisselen over de invulling van dat gebied, dat eigendom is van de gemeente en nu nog een agrarische bestemming heeft. B en W willen alle volkstuinen samenbrengen op één plek. Op dit moment zijn de tuinen nog verspreid over het dorp. In de nieuwe wijken Boechorst en Of- fem-Zuid moeten de tuintjes plaatsmaken voor woningen. Een probleem voor de gemeente is dat de volkstuinders niet ver enigd zijn. „We schrijven ze daarom allemaal apart aan en nodigen hen uit voor een over leg. Hopelijk komt daar een ver eniging uit voort, die de belan gen kan behartigen", zegt een gemeentewoordvoerder. Het nieuwe volkstuinterrein waar de gemeente aan denkt, ligt weliswaar vlak bij de snel weg, maar wordt afgeschermd door bosschages. Dankzij de milieustraat kunnen de volks- tuinders hun afval straks vlak bij de deur kwijt. noordwukerhout - Tientallen bollenbedrijven in Nederland, waarvan elf in Noordwijkerhout, openen dit weekeinde hun deu ren voor het publiek. De reden daarvoor zijn de Nationale Bol- lendagen, die voor de tiende keer gehouden worden. Vorig jaar gooide de mkz-crisis nog roet in het eten, maar deze keer kan er volgens de organisa tie - de KAVB en de WLTO - niets mis gaan. Bij de elf Noord wijkerhoutse bedrijven aan het Westeinde zijn bezoekers mor gen tussen 10.00 en 16.00 uur welkom. Daar staan teeltbedrij- ven met meer dan bolgewassen alleen, ook zomerbloemen en vaste planten worden daar ge teeld. De hoofdmoot is echter van oudsher de teelt van hya cinten en narcissen. In de Bollenstreek zijn ook broeierijbedrijven opengesteld. De broeierij is een specialisti sche tak van de bloembollen sector, waar de bollen afwisse lend een koude- en warmtebe handeling krijgen. Daarmee kunnen herfst en winter worden nagebootst. De gewassen kun nen dan elk moment in bloei worden gezet om vervolgens te worden verkocht als snijbloe men. uit de Leidsch DagbladAHCIIIFVFN Opgetogen kijken kinderen op de Rijnsburgse camping de ballonnen na. Maakt die van hun een wereldreis? Foto: Taco van der Eb ANN Zaterdag 2 Augustus HAARLEMMERMEER - Het stille Abbenes, waar weinig vreemdelingen gezien worden, kreeg Donder dag j.l. het verwachte bezoek van een 150-tal onder wijzers, allen afgevaardigden van het N.-O. Genoot schap te Leiden. Die komst behelsde een groette brengen aan het graf van den geliefden kinderdich ter en kindervriend dr. J.P. Heye. De schoonzoon van den overledene, de heerServaas, was hiervoor uit Keulen gekomen, om de afgevaardigden te ont- O 1902 vangen. Zoowel van als naar de Kaag had de heel1 Servaas gezorgd, dat er een omnibus ten dienstd voor hen, die tegen de voetreis opzagen. Opgewacht en verwelkomd aan de groeve door dj - heer Servaas, werd aan de groeve het woord gevq door de heeren Brouwer, uit Leiden, Bigot, uit A( sterdam, De Jong, van Abbenes, en Kielstra, schoolopziener te Leiden, en werd in welgekozer woorden Heye als dichter en kindervriend herdat Een paar schoone liederen werden ten gehoore g bracht. LEIDEN - Werklie den van de ge meente zijn van ochtend begon nen met het ma ken van een paar visstekken in de sloot langs de Van den Brande- lerkade. Omwo nenden zijn enke lejaren bezig ge weest om dat te bereiken, maar telkens stuitte dat op verzet van andere bewoners. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 2 augustus NOORDWIJK - Op het nabij Arnhem gelegen zweef- vliegveld Teriet werd kortgeleden wat schamper ge lachen toen daar twintig leden van de Kennemer Zweefvliegclub uit Noordwijk arriveerden. De ingetogen pret gold de op aanhangwagens mee gevoerde zweefvliegtuigen, die één van de omstan ders deed uitroepen: "Als jullie nog even wachten kunnen jullie de hele handel zo overdoen aan het Aviodome". Overdreven om te doen voorkomen alsof de 'Noord wijkse luchtvloot' rijp is voor het luchtvaartmuseum op Schiphol? "Die man die dat toen zei had wel een beetje gelijk", zegt penningmeester Henk van Put ten. "We vliegen inderdaad met een paar erg oude beestjes. Niet voor niets noemen ze ons 'De muse umclub'. Wij vliegen bijvoorbeeld meteen in 1952 gebouwde Grunau Baby, waar nog een open cockpit in zit. Je kan er veilig mee de lucht in, maar om nou te zeggen, het is een moderne kist..., nee". Bij de Kennemer Zweefvliegclub is men ervan tuigd dat vervanging van de huidige vloot, zes vliegtuigen in totaal, niet al te lang meer op zie moet laten wachten. En dat geldt ook voor de gri lier waarmee de kisten de lucht in worden getro( ken. Noodzakelijke aanschaffingen waar het gel voor ontbreekt. En dat kan er alleen komen alsij beheerster van het 35 ha. grote 'Noordwijkse vl| geld', de Amsterdamse duinwaterleiding, akkoq gaat met een door de Kennemer Zweefvliegclub voorgestelde ruilverkaveling in het bewuste duil bied. Van Putten: "Het terrein dat we tot onze beschi king hebben ligt vrij ongunstig. Met dwarswind er nu niet worden gevlogen. Daarom willen we it de Amsterdamse duinwaterleiding lapjes grondi Ien, zodat we wel met dwarswind kunnen gaan gen. En dat levert weer meer leden, dus meer ga op. Bovendien zal de provincie met een subsidia de proppen moeten komen! We snappen niet da sportverenigingen wel wat toe stoppen en ons ni ANNO 1977

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10