LEIDE Leiden doet te weinig aan kamernood Ome Joop's Tour bezoekt Leiden Oud en Nieuw in de Marenpoort Celstraf voor drugskoerier Fietsendief moet half jaar gevangenis in REGIO Jde stelling! Broers krijgen celstraf voor drugshandel irecteur Nem eist opschorting ontslag OPEL I den haag/leiden - Twaalf maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk, is de straf die een achttienjarige drugskoerier uit Sassenheim heeft gekregen voor het bezit van 66 bolletjes cocaïne en heroïne. De Haagse rechter volgt daarmee de eis van de officier van justitie. De drugskoerier werd in april in Leiden aangehouden nadat hij met zijn scooter een verkeers overtreding had gemaakt. Een agent fouilleerde de jongen en vond daarbij de drugs. De koe rier verklaarde tegenóver de rechter dat hij achteraf blij was met zijn aanhouding. Tijdens zijn hechtenis had hij nagedacht over zijn leven. Hij had spijt van zijn daden en wilde zijn leven veranderen. De rechter hield voor zijn uitspraak rekening met het positieve reclasseringsrap- port en de problemen (Se de jongen thuis ondervond. den haag/leiden - Een 26-jarige fietsendief uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbhnk ver oordeeld tot een celstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man had in februari en maart van dit jaar meer dan twintig fietsen gestolen in Leiden en Leiderdorp. De gestolen fietsen verkocht hij door bij een asiel zoekerscentrum. De junk was al veel vaker veroordeeld Voor het stelen van fietsen. De man pikte de fietsen uit tuinen en schuren die niet op slot stonden. De Lei- denaar was zijn criminele loop baan inmiddels zat. Hij wilde af kicken van de cocaïne, zodat hij ook geen geld meer bij elkaar hoeft te roven. Tegen de man was een onvoor waardelijke celstraf van tien maanden geëist (advertentie) Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treipen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 2 aug t/m 4 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-k>ket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.pi Onze medewerkers staan u grapg te woord. Op gesponsorde fietsen rijden de kinderen van Ome Joop's Tour Leiden binnen. Foto: Dick Hogewoning door René van Zoen leiden - Politiemotoren stormen aan. Daarachter rijdt een ge luidswagen. „Uit de weg, want Ome Joop's Tour komt eraan", schalt uit de luidsprekers. Een karavaan van 174 jeugdige fiet sers volgt. De derde etappe van Ome Joop's Tour, een wieler ronde voor kinderen die het thuis niet zo breed hebben, komt aan bij de 3 Oktoberhal in Leiden. Uit Leiden doet een ploeg van vijf jongens mee. De fietstocht wordt dit jaar voor de 52ste keer gereden. In negen etappes rijden kinderen van ne gen tot dertien jaar door Neder land. Start- en finishplaats is Arnhem. Daar organiseerde 'Ome' Joop Legerstee in de na oorlogse jaren de fietstocht voor het eerst. Hij wilde kinderen een verzetje geven en saamhorig heidsgevoel bijbrengen. De fietsploeg uit Leiden bestaat (advertentie) Campings moeten drankgebruik aan banden leggen. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl uit Mitchell Rompa (10), zijn broer Kevin (12), Jos Vlaar (11) en Kevin Oomen (12). „De vijfde man van het team is met heim wee naar huis gegaan", vertelt de 24-jarige ploegleidster Cyn thia Stouten uit Leiden. Elke dag leggen de kinderen een tocht van 55 tot 60 kilometer af. Kevin Rompa had al getraind. „Ik fiets elke dag tien kilometer naar school." Voor Kevin Oomen valt de inspanning ook wel mee. „De eerste dertig kilometer gaat vanzelf. Daarna wordt het wel wat zwaarder." De ploegen kunnen punten ver dienen. Niet door hard te fiet sen, maar met goed gedrag. „Gisteren zijn we van de elfde naar de derde plaats gestegen. We hadden heel goed opge ruimd en netjes gefietst", zegt Kevin Oomen trots. De jongens hebben het erg naar hun zin. „Nederland is mooi ge noeg", vertelt Kevin Rompa. De den haag/leiden - Twee broers uit Leiden (29 en 41 jaar) zijn gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld wegens han del in harddrugs in de omgeving van Leiden. De jongste broer kreeg een celstraf van twee jaar, waarvan een half jaar voorwaar delijk Volgens de rechtbank was hij de initiatiefnemer. De oudste broer moet een half jaar de cel in. Daarnaast kreeg ook hij een half jaar voorwaardelijk Diverse drugsgebruikers hadden de twee bij de politie aangewe jongens vinden ook de uitjes na het fietsen leuk „Gisteren wa ren we bij de marine. Dat was gaaf', zegt Mitchell Rompa en thousiast. De Leidenaars heb ben de andere deelnemers voor bereid op het verblijf in Leiden. „We hebben ze verteld over 3 oktober en het Leidse volkslied voor ze gezongen", vertelt Jos Vlaar. Ome Joop's Tour slaat voor de overnachting in Leiden een kamp op in de 3 OktoberhaL Al les wat zij nodig hebben wordt met vrachtwagens naar de rust plaats gebracht. De sporthal staat vol karren met kleding, slaapzakken, luchtbedden en eetgerij. Voor elk kind is er een dienblad. Het eten wordt dage lijks aangevoerd vanuit de Oran jekazerne in Arnhem. Buiten staan wagens met schoonmaak spullen. De tour wordt begeleid door 65 vrijwilligers: kwartiermakers, zen als hun vaste huisdealer. Ook bleek uit telefoontaps dat de broers regelmatig afspraken maakten om iets te leveren. Vol gens de broers werd hun han deltje schromelijk overdreven door het openbaar ministerie. Maar de rechtbank vond dat er genoeg bewijs tegen de mannen was. De broers zouden de afge lopen jaren regelmatig cocaïne en xtc hebben verkocht op feestjes en op straat. Officier van justitie mr. E. Schuijer eiste twee weken gele schoonmakers, EHBO'ers, een dokter, ploegleiders en fietsen makers. Er zijn zelfs drie 'tour- moeders', die kinderen een schouder geven om op te hui len. Clara Bartels (47) uit Arnhem is een van de tourmoeder. „Som mige kinderen die nooit lang van huis geweest zijn, krijgen na twee dagen verschrikkelijke heimwee. Dan kunnen ze alleen nog maar huilen. We laten de kinderen dan even naar huis bellen. Er zijn kinderen met wie het dan wel weer gaat Voor de echte heimweeklantjes is er geen houden aan. Dan bellen we de ouders of ze hun kind ko men ophalen. Tot nu toe heb ben maar vijf kinderen de tour verlaten." Vandaag gaat de fietstocht door Leiden en naar Gorinchem. Woensdag 7 augustus komt de kinderkaravaan weer aan in Arnhem. den een celstraf van twee jaar tegen de 29-jarige man. Tegen de oudste broer eiste hij een ge vangenisstraf van twintig maan den, waarvan vijf voorwaarde lijk. Het openbaar ministerie had ook om terugbetaling gevraagd van het geld dat beide mannen met hun handel zouden hebben verdiend: 18.000 euro per per soon. De rechtbank verlaagde die bedragen. De jongste broer moet 13.068 euro betalen en zijn broer 3.267,22 euro. bak. 'Dat doen we hier niet', mompelde hij. Dat is Ton. Niet moeilijk doen, geen gezeik, lek ker biertjes verkopen." Sinds vandaag heeft zijn vroe gere bedrijfsleider de zaak dus overgenomen. „Ik hoop dat de zaken goed blijven gaan en daar heb ik alle vertrouwen in. René is een goeie vent," zegt Ton van achter een biertje. En ook geen onbekende in de Leidse horeca- wereld. De laatste vijf jaar tapte hij in de Marenpoort. daarvoor werkte Dettmer in Café de Uyl van Hoogland, Jazzmatazz, Huis de Bijlen, The Duke en de Droomfabriek. En voor de ge zelligheid was hij ook vaak aan de andere kant van deze barre tjes te vinden. „Voor mij verandert er niet heel erg veel. Behalve dan dat ik nu een bordje kantoor op een ka mertje in mijn huis heb ge schroefd. Maar verder blijf ik dezelfde diensten draaien, de dezelfde werkzaamheden doen en zal ook het café niet veran deren. Het zou wel gek zijn als ik na vijf jaar bedrijfsleider te zijn geweest, nu zou zeggen dat de zaken anders moeten." Ondertussen blijven de gasten binnenlopen. Allemaal zijn ze op zoek naar Ton en René, om de een te bedanken en de ander te feliciteren. Tussen alle be dankjes door slaat Ton even een arm om René heen. „Bij de ze solliciteer ik naar een dag dienst op 3 oktober." En dat is voor de nieuwe eigenaar geen punt. „Graag zelfs." Timoteus Waarsenburg De nieuwe eigenaar van de Marenpoort René Dettmer (links) en voormalig kroegbaas Ton van der Heijden samen achter de bar van 'hun' kroeg. Foto: Taco van der Eb feestje voor de deur stond. Hij had geen idee dat het feest op 2 oktober al in volle hevigheid losbarst en dat 1 oktober Ook geen slechte dag is qua omzet. Aan het eind van de avond stond hij met een enorme grijns op zijn gezicht. Hij dacht echt een goudmijntje te hebben ge kocht Zich niet beseffend dat de omzet van 1,2 en 3 oktober geen gemiddelde dagopbrengst is." Maar toch is die grijns nooit meer van z'n gezicht gegaan. Onder leiding van Ton groeide de Marenpoort uit van een re delijk cafeetje tot een van de populairste tenten van Leiden. De voormalig eigenaar zelf wijt dat aan het goede personeel dat hij altijd heeft gehad. „Goede mensen bovendien die altijd lang bij mij gewerkt hebben." De aanwezigheid van zeer veel oud-personeel op zijn af- scheidsborrel onderstreept die goede band. Andersom menen de werkne mers van Ton dat hij zelf de zaak heeft laten uitgroeien tot wat het nu is. „Ton voert een no-nonsense beleid," vindt zijn bedrijfsleider en nieuwe eige naar René Dettmer. „Op de eer ste dag dat hij hier begon, zat het toenmalige personeel aan de bar te wachten om kennis te maken met de nieuwe baas. Ton stapte binnen, liep achter de bar en donderde meteen de sinaasappelpers in de prullen- (advertentie) door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Leiden is een van de twaalf studentensteden waar studentenhuisvesting onvoldoen de van de grond komt. Ronduit teleurstellend, meent L van Beek, voorzitter van het Interste delijk Studentenoverleg (ISO). Vooral de gemeente toont weinig initiatief. Uit het onderzoek dat het ISO in achttien studentensteden heeft gedaan, blijkt dat Leiden slecht scoort. Gemeente, corporaties en universiteit doen gezamenlijk te weinig om de kamernood aan te pakken. Een score Leiden on waardig, zegt Van Beek. „Het is van oudsher toch typisch een studentenstad. Dan mag je ver wachten dat ze het probleem aanpakken, proberen te zorgen dat er voldoende kamers zijn." De gemeente lijkt het probleem ook niet zo te zien, is haar in druk: „Er kwam gewoon heel weinig uit." De gunstige uitzonderingen zijn Amsterdam, Utrecht, Enschede, Delft, Tilburg en Den Haag. Lei den zou in dat rijtje moeten staan, vindt het ISO. Amsterdam werkt bijvoorbeeld aan huur contracten voor de duur van de studie. Studenten staan er bo vendien ingeschreven als wo ningzoekende, waardoor ze rechten opbouwen. De Stichting DUWO werkt in Utrecht en Delft intensief samen met de ge meente en de universiteit Ove rigens heeft Leiden DUWO on langs toestemming gegeven om ook hier actief te worden. Directeur L. Johnson van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) kan de kritiek van het ISO voor een deel onder schrijven. Alleen stelt zij wel dat in Leiden structureel wordt overlegd. „We hebben al sinds een aantal jaren een overleg waarin de gemeente, de SLS en de universiteit participeren, waar we het probleem proberen op te lossen. De laatste tijd zijn we druk bezig om locaties voor studentenhuisvesting te vinden. Er zijn alleen weinig mogelijkhe den." De directeur beaamt dat de ge meente onvoldoende onder neemt. „Ik wil meer medewer king. De gemeente moet door tastender worden. Ze zou zich meer bewust moeten zijn van de urgentie van de problematiek en van de noodzaak die op te los sen. De vraag naar kamers trekt weer aan, terwijl het aantal be schikbare particuliere panden afneemt. De kamernood is een nijpender probleem aan het worden dan het vier jaar gele den was." Onlangs drong de SLS aan op meer medewerking van de ge meente, bij haar pogingen meer panden in de binnenstad in be zit te krijgen. Wethouder R. Hü- lebrand (ruimtelijke ordening) zei toen dat de stichting zich meer moest richten op 'grote vissen'. Prima, antwoordt John son. Ze wil best zaken doen met de gemeente en de universiteit om aan de Wassenaarseweg een permanent complex voor stu denten te bouwen. Op die plaats wil DUWO semi-permanente huisvesting voor studenten bou wen. Johnson rekent ook op meer steun van het ministerie van vrom. Daar pleit het ISO ook voor. Door bijvoorbeeld studen ten op kamers recht te geven op huursubsidie kan de SLS meer betaalbare woningen verhuren. Daarvoor moet wel de Huurwet worden gewijzigd. garantstelling voor een contract van 83 miljoen dollar voor de le vering van installaties aan een energiebedrijf in New Jersey in de Verenigde Staten. Moederbe drijf Babcock Borsig Power, dat 98 procent van aandelen Nem bezit, eiste de garantie. Volgens Wittke bevindt het moederconcern zich in een moeilijke financiële fase. In deze omstandigheden zou een ga rantstelling in strijd zijn met de belangen van Nem. Het Leidse bedrijf zou al veel gedaan heb ben om het moederbedrijf met leningen te helpen. De garant stelling zou het bedrijf zelf in de financiële problemen kunnen brengen. Het moederbedrijf zei te allen tijde het recht te hebben om een directeur te ontslaan als er geen vertrouwen meer is. De rechter is volgens het moederbedrijf niet bevoegd een ontslag inhou delijk te toetsen. In ontslagza ken heeft het bedrijf een verre gaande bevoegdheid. Opschor ting van het ontslag voor drie maanden om een oplossing te zoeken zou volgens Babcock Borsig Power carte blanche voor de directeur betekenen om naar eigen goeddunken te handelen. Uitspraak volgt over een week ik nog nooit één voet in Leiden gezet," zegt hij. Drie oktober was hem dus volkomen vreemd. „Waar ik me het meest over verbaasd heb, die eerste keer, is dat hele groepen bier stonden te drinken in de regen. Ik heb dat jaar een buitentapje neergezet. Ondanks het slechte weer liep dat waanzinnig. Sinds die tijd is 3 oktober in de Mare npoort steeds meer een buiten- feest geworden." Maar Van der Heijden is niet de enige die zich zijn eerste viering van Leidens Ontzet nog leven dig kan herinneren. „Hij begon die dag," vertelt een barkeeper uit die tijd, „met in z'n achter hoofd dat er in Leiden een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jari Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Laatste kans. Nü bij de Opel dealer. jens Wittke is er geen enkele ai om hem te ontslaan. In ivee jaar dat hij de functie leedt, zou er nooit kritiek op I werkzaamheden zijn ge it. Wittke stelde dat hij ont- jkreeg aangezegd, omdat hij [erde mee te werken aan een jaar lang zwaaide hij de pter over een van de oudste best lopende cafés in Leiden, teravond nam hij afscheid, van der Heijden, afkomstig Haarlem, heeft café In den den Marenpoort verkocht, t gemengde gevoelens, zoals zelf zegt „Enerzijds is het uurlijk mijn eigen besluit ge est. Na 25 jaar horeca wil ik ts wat anders gaan doen. ar ik heb dit bedrijf met zeer il plezier gerund. Dat ga ik lmissea" 1 oktober 1991 nam Van der ijden In den ouden Maren- ort over - door regelmatige soekers steevast de Mapo ge- emd. „Tot dat moment had 00 Touwtrekkers it Gelderswoude familie it in pers 4,50 4,18 7.°6 o m Katwijk wil IJS Itel Savoy 7i7 let slopen 5,40 liooet vuilnisman 1.20 3,79 3,45 ^35 N - Een vuilnisman raakte 2.75 pen op de Langegracht met [oet beklemd in de pers 7^50 ïen vuilniswagen. Brand- en ambulancepersoneel ijdden de man uit zijn be- e positie. Dankzij de veilig- sschoen, die de 34-jarige enaar droeg, bleef het letsel jrkt tot een zere teen. I |rsussen |»ot Rijnland j-™ N - Thuiszorg Groot Rijn- -;02 begint het nieuwe cursus- i,7o jen vanaf 20 augustus met J qq lissen over borstvoeding en ij3 iiataleyoga. 'Postnatale yo- estaat uit vijf lessen van iiur en wordt in Leiden ge- d op dinsdag- en woens- Ivond van 21.00 tot 22.00 pok komen er twee cur- en over borstvoeding. Tij- een van de cursussen ;6o lt in twee bijeenkomsten .oo raktijk van het voeden uit Jg oeken gedaan en komen de 35 ndheidsvoordelen voor ■09 der en kind aan bod. Deze ;10 us wordt in Leiden en Al- !oo i aan den Rijn gegeven op •*o ndag van 20.00 tot 22.00 [55 De andere cursus, over .41 [voeding op het werk, is in en op maandag en in Al- '50 l aan den Rijn op woens- 12 ook van 20.00 tot 22.00 [20 |Geïnteresseerden kunnen act opnemen met Gezond- Service, telefoon 5161415 internet kijken: r.thuiszorggrootrijnland.nl 00 haag/leiden - Directeur 50 ke van Nem bv uit Leiden 92 1 gisteren in een kort geding q0 de Haagse rechtbank op- 30 irting van zijn ontslag voor 26 uur van drie maanden ge- 00 De directeur wordt in zijn Iszaak gesteund door de ememingsraad van het be-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9