ECONOMIE Casema overgenomen Grootste Europese verzekeraar Allianz onverwacht op verlies OPTA vergelijkt beltarieven op website Illegaal werken met sofi-nummer van dode lZT^ml7dnjlmln\ 'Slechts' 22.000 valse eurobiljettej Kritiek bonden op loonoffer Ain i 1 1 Rabo koopt bank VIB Corp in VS Veel mis in olie- en rubberindustrie OM onderzoekt ook Time Warner Shell eigenaar Duitse Shell DEA Met digi-camera gaat veel verloren Na noodweer veel schademeldingen Truc met pinpas in Zierikzee Moederbedrijf UPC nieuwe eigenaar 'Onverstandig van medewerkers' Groei economie VS valt tegen in tweede kwarta utrecht - De Rabobank-groep koopt voor 212,5 miljoen dollar VIB Corp in Califomië, de grootste agrarische markt ter wereld. VIB werkt onder namen als Bank of Stockdale en King River State Bank. Het bedrijf telt 24 vestigingen van de Mexi caans-Califomische grens tot aan Fresno. De activa belopen 1,3 miljard dollar. Rabo betaalt de overneming met bestaande middelen. VIB heeft 425 men sen in dienst. In het eerste half jaar van 2000 werd netto 6,6 miljoen dollar verdiend, 51 pro cent meer dan in 2001. den haag - De Arbeidsinspectie heeft vastgesteld dat in 85 pro cent van de onderzochte bedrij ven in de aardolie-, rubber- en chemische industrie de ar beidsomstandigeheden niet in orde zijn. Vorig jaar bezocht zij 449 bedrijven, ongeveer eenzes de van het totale aantal in deze sector. De inspectie heeft 21 keer het werk stilgelegd. In bij na alle gevallen wegens onveili ge machines. Verder deelde de inspectie 55 boetes uit. In totaal gaf de Arbeidsinspectie 931 waarschuwingen. new york - Na de Amerikaanse beurswaakhond SEC is ook het openbaar ministerie een onder zoek begonnen naar de boek- houdpraktijken van AOL Time Warner, het grootste mediabe drijf ter wereld. Voor welk deel van de boekhouding het OM belangstelling heeft is onbe kend. SEC stelde een onderzoek in naar aanleiding van berich ten over ongebruikelijke trans acties bij de AOL-kant van het bedrijf, waardoor de winstcij fers kunstmatig zouden zijn op geschroefd. den haag - Koninklijke/Shell Groep wordt voor 1,35 miljard dollar geheel eigenaar van Shell DEA Oil in Hamburg. Shell koopt vervroegd de nog ontbre kende helft van de aandelen van nutsbedrijf RWE. Er be stond een verkooprecht voor RWE, geldend tussen midden 2003 en 2004. Dit ontstond bij de bundeling van de tanksta tions van RWE en Shell vorig voorjaar. Shell DEA Oil is de grootste exploitant van pomp stations in Duitsland met een jaaromzet van meer dan 30 mil jard euro. Het marktaandeel is met ongeveer 3200 tankstations bijna 25 procent. Ook de raffi naderijen vielen onder de fusie. naarden - De digitale fotoca mera rukt snel op, maar door het veranderde gebruik is dat een bedreiging voor de ge schiedschrijving. Gemiddeld maakt een bezitter van een di gitale camera de helft meer fo to's dan een met een gewoon toestel. Driekwart van de beel den wordt echter nooit afge drukt. Een bron van zorg, want fotografie speelt een belangrijke rol bij het vastleggen van socia le fotografie en familiegebeur tenissen. Aldus beheerder Rus sell Roberts van het Britse Na tional Museum of Photography. Tilburg - Verzekeraar Interpolis heeft gisteren enkele honder den schademeldingen gekregen als gevolg van het noodweer dat dinsdag delen van Nederland teisterde. Zware hagelbuien veroorzaakten voornamelijk in de Noordoostpolder schade aan ongeveer twintig land bouwbedrijven. Verder werden volgens Interpolis twintig glas tuinbouwbedrijven in het West- land en rond Aalsmeer de dupe van zware regenval en hevige windstoten. Honderden ruiten sneuvelden. De verzekeraar verwacht dat de schade in deze sector oploopt tot enkele tien duizenden euro's. zierikzee - Vier inwoners van Zierikzee hebben deze week aangifte gedaan van oplichting met hun pinpas. Onbekenden probeerden de pincode van hun nieuwe pinpas te ontfutse len. Volgens de politie waren de slachtoffers vooral oudere men sen. De Postbank had hen een pinpas toegezonden, die nooit op de adressen aankwam. De betreffende mensen kregen ver volgens een telefoontje van ie mand die zich uitgaf als mede werker van de Postbank. Deze vroeg hen om de pincode en zei dat deze nodig was om hun pas te activeren. De Zeeuwen ble ken enkele duizenden euro's kwijt te zijn. donderdag 1 augustus 20 den haag/gpd - Kabelmaat schappij Casema wordt voor 750 miljoen euro ingelijfd door Liber ty Media uit de VS. De overname waarvoor de Nederlandse Mede dingingsautoriteit nog toestem ming moet verlenen komt niet uit de lucht vallen. Al in mei be gon het moederbedrijf van UPC 'exclusieve' gesprekken over de overname. Casema was sinds enkele jaren onderdeel van France Telecom, dat het bedrijf destijds voor 400 miljoen euro van KPN overnam. De overname voor Liberty Me dia, waaronder ook kabelmaat schappij UPC valt, komt voor Casema als geroepen. Het ka belbedrijf werd al anderhalf jaar geleden te koop gezet door France Telecom, dat zucht on der een miljardenschuld. Het achterblijven van de vraag naar kabeldiensten waarvoor wel grote investeringen waren ge daan, was de oorzaak van de schuld. Vooralsnog zijn er geen gevol gen voor de werkgelegenheid of de zelfstandigheid van Casema. Bedrijfsleiding en onderne mingsraad zijn blij met de over name. Tot grote veranderingen zal de overname op korte ter mijn niet leiden, meent Case- ma-woordvoerder Spaans. De begin vorige maand aangekon digde inkrimping met 150 ba nen gaat in elk geval door. „Dat staat los van de overname. We willen in 2004 winstgevend zijn en het plan daarvoor voeren we uit. Dat is het gevolg van het achterblijven van de vraag naar kabeldiensten." Het bedrijf heeft nu nog ruim 850 mensen in dienst. Liberty gaat volgens Casema wel investeren in Casema. „Daar door kunnen we uitvoeren wat we willen", aldus Spaans. Fran ce Telecom hield wat dat betreft de hand op de knip. „Zo worden nieuwe projecten mogelijk zoals breedband internet, digitale tv en een vervolg op kabeltelefo- nie. Maar alles hangt af van de markt voor deze producten." Casema, dat 1,35 miljoen kabel aansluitingen heeft in de Haagse en Leidse regio, de Bollenstreek, delen van Utrecht en Noord- Holland, de Betuwe en de regio Breda, verwacht voordeel van de samenwerking met UPC. Deze Liberty-dochter heeft 2,3 mil joen kabelaansluitingen in on der meer Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Almere Media-expert Jelgersma vindt dat de overname pas kan wor den goedgekeurd als er vooraf een aantal dingen geregeld zijn. „Liberty Media krijgt straks een marktaandeel van 60 procent. Voor consumenten maakt het niet uit of er nu drie of twee re gionale monopolisten zijn. Voor programma-aanbieders is het echter wel belangrijk, want de kabelexploitant krijgt macht over toegang tot de kabel." frankfurt/gpd-anp - In het eer ste halfjaar sinds de invoering van de euro zijn bijna 22.000 vervalste biljetten opgedoken. Dat is een fractie van het aantal vervalsingen van nationale valu ta als mark, frank en gulden die door de euro zijn opgevolgd. Dat blijkt uit een overzicht van de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Over het algemeen was de kwa liteit van de vervalsingen slecht. Doorgaans ging het om knullige kopieën die met behulp van scanner, computer en printer zijn gemaakt. Alleen de vervalste biljetten van 50 euro zijn van een professionele kwaliteit. Een ECB-woordvoerder sluit niet uit dat al deze valse 50 eu robiljetten afkomstig zijn uit de partij die onlangs in Frankrijk is ontdekt. Daar werd een bende valsemunters opgerold, die goedgelijkende 50 eurobiljetten had gedrukt. In totaal zijn er tot dusver 14.307 valse coupures van 50 euro on derschept. Tweede op de rang lijst is het biljet van 20 euro met 3.323 stuks. Valse biljetten van 10 euro (1210) en 5 euro (309) blijven hierbij ver achter. Deze week doken voor het eerst in Nederland enkele van deze bil jetten op. Ook het vervalste 50 eurobiljet is hier gesignaleerd. Eind juni waren er ongeveer 7,2 miljard eurobiljetten in omloop. Op dat aantal is het aantal ver valsingen volgens de de ECB vrijwel te verwaarlozen. Maar de centrale bank zegt alert te blij ven, want de recente opkomst van het goed nagemaakte 50 eu robiljet doet vermoeden dat de professionele valsemunters NOS jUnta langzamerhand de techniek^ a^u der de knie beginnen te krijf®sar De ECB registreert en analysj^®^ alle vervalste biljetten. Dat gN°s beurt in een technisch centr®ve in het Franse Pessac. ^"eÉ De Consumentenbond vrnd^®- banken coulanter moeten zjj.he als mensen een vals eurobilr®"* hebben ontdekt en dat will»?'™ omruilen voor een echt biljep. Voorwaarde is wel datde pei"1^ soon meewerkt aan poütieoNOS derzoek. De bond stuurt eeip6" verzoek daartoe aan De NedJ®nP landsche Bank. Voordeel zor e zijn dat het valse geld door omruil snel uit roulatie ver- dwijnt. Tot dusver is het voo*" R consumenten soms aantrekjwro' lijker vals geld uit te geven d[le- om het in te leveren bij de pRei' tie. *we 0p\ vaar |mer —ER. iNac 'herl |Ein< haarlem/anp - Vakbonden vin den het zeer onverstandig dat medewerkers van Aino gemid deld 20 procent van hun salaris afstaan om het bedrijf te red den. „Medewerkers die straks toch worden ontslagen, krijgen daardoor een lagere WW-uitke- ring. Dat is immers gebaseerd op het laatstverdiende loon. Ze snijden zich dan dubbel in de vingers", zegt bestuurder Burg graaf van CNV Dienstenbond. Hij en zijn FNV Bondgenoten- collega Vlek verwachten dat de vraag naar automatiseringsdes kundigen voorlopig niet aan trekt. Aino zou dan alsnog werk nemers moeten ontslaan. „Beter was dan om direct een ontslag ronde te houden met een goed sociaal plan", aldus Burggraaf. De vakbond FNV Bondgenoten had het personeel eerder al ge waarschuwd dat Aino geen in zage had gegeven in een red dingsplan. „Waarop nu geba seerd wordt dat met het inleve ren van arbeidsvoorwaarden ook de toekomst is veiliggesteld, blijft dus een raadsel", aldus Vlek. CNV-bestuurder Burggraaf vindt het bovendien slecht dat juist de werknemers die even geen werk hebben, relatief het meeste loon moeten inleveren: „Die werkne mers maken juist de meeste kans om ontslagen te worden". De CNVer kritiseert bovendien Aino-topman Haverkamp, die volgens Burggraaf zelf niet mee doet met de bezuiniging. goede baas zou het goede beeld geven." Haverkamp de werknemers om het lod fer gevraagd om een acuut probleem van het bedrijf 0 lossen. Hij verklaarde werknemers te willen ontsl omdat die mensen wellicht 1 nodig zijn als het aantal,... drachten toeneemt. Een meerderheid van het p< neel stemde vrijdag voor dejgj® willige salarisverlaging. 118. leed over de eerste vijf maaioo J van 2002 een verlies van 2,9£n^| joen euro. Dat was 2 mi£5 c meer dan het bedrijf hadieuw wacht. Over vorig jaar wasPPe verlies 5,5 miljoen euro. en. het li )9.0i rr/c Izzy e to\ ;40 Kabelbedrijven kregen de afgelopen jaren nogal eens nieuwe eigenaars. Foto: Hans van Weel den haag/anp - Telecomtoe- zichthouder OPTA zet vanaf vandaag op een speciale website de tarieven van de verschillende belbedrijven op een rijtje. De OPTA heeft deze stap gezet om dat er per 1 augustus ook con currentie mogelijk is op de markt voor lokale telefoonge sprekken. Hiermee is 60 procent van de gesprekskosten in Ne derland gemoeid. KPN heeft van alle vaste aansluitingen nog on geveer 95 procent in handen. KPN is niet blij met de actie van de OPTA De voormalige mono polist vindt prijsvergelijkingen geen taak voor een toezichthou der. „We vinden het niet leuk. Het is meer iets voor gespeciali seerde internetsites." De OPTA zegt dat KPN geen gegevens heeft verstrekt. Sinds een aantal jaren moet KPN andere bedrijven naast zich tolereren op de markt van vaste telefonie. Om via concur renten te kunnen bellen, moet de consument wel een KPN- abonnement hebben. Met deze dienst was het alleen mogelijk goedkoper interlokaal en inter nationaal te bellen. De telecomaanbieder Tele2 heeft al aangekondigd per van daag bijna al zijn tarieven voor zowel lokaal als interlokaal bel len te verlagen. Concurrent KPN maakte juist bekend diverse ge- spreks- en abonnementstarie ven te verhogen. De nieuwe regels leiden tot agressieve reclame. KPN en Te- le2 hebben beloofd hun uitin gen aan te passen. KPN staakt per direct een campagne waar uit zou blijken dat het bij dit be drijf goedkoper bellen is. KPN past de reclamespot met Ad Vis ser aan en staakt de mailing 'kijk en vergelijk'. Tele2 stopt met ui tingen met de tekst 'Als klant van KPN heeft u recht op goede informatie'. münchen/anp - Het Duitse ver zekeringsconcern Allianz heeft gisteravond gewaarschuwd dat de winst dit jaar tegenvalt. Alli anz deed dit na de publicatie van een onverwacht verlies van 350 miljoen euro in het tweede kwartaal. In het eerste kwartaal was er nog een winst van 1,9 miljard euro. Allianz verwachtte dit jaar een positief resultaat van 3 miljard euro te boeken na een winst van 1,62 miljard euro in 2001. Het aanhoudende zwakke beurskli- maat en de gevolgen daarvan voor de belangen in de banksec tor zorgen volgens het grootste verzekeringsconcern in Europa voor problemen. Vooral de prestaties van Dresd- ner Bank vallen tegen. Allianz nam Dresdner vorig jaar over voor circa 25 miljard euro, maar heeft er nog maar weinig vruch ten van kunnen plukken. De bankdochter wordt nu versneld gereorganiseerd om de resulta ten te verbeteren. Volgend jaar zijn daardoor al bijna 2 miljard aan kostenbesparingen te ver wachten. Of er banen verdwijnen bij de bank is onduidelijk Dresdner heeft al circa 8000 arbeidsplaat sen geschrapt. Allianz heeft ook geleden onder faillissementen en de problemen in Zuid-Ame- rika. In Duitsland gingen onder meer Philipp Holzmann en Bab- 2( 15 d cock Borsig ten onder, bedr^fy.; waar Dresdner Bank ook lq.50 gen had uitstaan. De verzekeringsdivisie van anz presteerde wel naar bg^® ren. De premie-inkomstenhq\ len mee, aldus het concern, n. 1 mogensbeheer lag ook voo|9e^ de begrotingen, ondanks^ slechte marktomstandighe|3.o Op de beurs ging Allianz nga; dan 10 procent omlaag. V«r'|j week kwam een andere 0 Duitse financiële instelling, jckt poVereinsbank, met een kM taalverlies van 179 miljoen C naar buiten. Die bank s| toen van 'een van de moeiliji F; jaren van het bankwezen 5 de Tweede Wereldoorlog'. door Sylvia Marmelstein Amsterdam - Mensen die na hun dood nog een paar maanden full time werken, of één werknemer die op veertig verschillende plek ken aan de slag is. Dat kan na tuurlijk niet. Maar als we de in formatie moeten geloven die so ciaal-fiscale nummers ons geven, gebeurt het wel. Dus is er maar een ding mogelijk: „Er wordt flink met sofi-nummers gefraudeerd", zegt Marcel Pisa, woordvoerder van het UWV. In het UWV zijn onlangs Ca dans, GAK, GUO, SFB en USZO samengegaan. De instantie ver zorgt de uitkeringen voor 1,2 miljoen Nederlanders en int de premies bij 390.000 werkgevers, die samen 6,7 miljoen werkne mers in dienst hebben. Gisteren maakte de instelling de resulta ten bekend van een onderzoek dat de afgelopen twee jaar werd verricht. Het unieke sofi-nummer dat wordt toegekend door de Belas tingdienst aan iedereen die le gaal in Nederland woont, biedt toegang tot vele geneugten van het leven. Alleen de bezitters van zo'n nummer mogen wer ken en alleen zij kunnen een be roep doen op een uitkering, op studiefinanciering, huursubsidie of een ziekenfondsverzekering. „Voor wie geen sofi-nummer heeft (illegale vreemdelingen, red.) is het dus aantrekkelijk zo'n nummer te pikken", zegt Pisa. En dat pikken gebeurt massaal, zo toont het onderzoek aan. Maar hoe komt een illegaal aan een sofi-nummer? „Dat kan op allerlei manieren", zegt Pisa. „Vaak is er sprake van fraude. Bijvoorbeeld wanneer Neder landers bewust hun sofi-num mer uitlenen aan een illegaal, Illegale arbeiders wachten op vervoer met busjes van koppelbazen naar hun werk. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis vaak tegen betaling. De illegaal gaat naar een werkgever waar hij zich legitimeert met een vals paspoort en waar hij soms voor jaren aan de slag gaat." Werkgevers zijn weliswaar ver plicht om de identiteit van po tentiële werknemers vast te stel len, maar daarvoor hebben ze weinig concrete mogelijkheden tot hun beschikking. „Ze kun nen moeilijk ruiken of de per soon die voor hen staat werke lijk degene is die hij zegt te zijn. Ze weten bovendien niet precies hoe ze kunnen zien of een pas poort vals is of niet." Nederlanders die bewust hun sofi-nummer 'uitlenen' zijn uit op gewin. Ze stellen niet zelden behalve hun sofi-nummer ook het nummer van hun bankreke ning ter beschikking om het loon op te storten. Zij maken dan zelf het loon over naar de il legale arbeider, maar houden wel een flink deel van dat salaris in voor zichzelf. Vaak zitten ze zelf in het buitenland. „Terwijl ze daar luieren in de zon bou wen ze in Nederland een ar beidsverleden op. Mochten ze ziek worden, dan kunnen ze ook nog eens een beroep doen op een WAO-uitkering." Soms zijn het de werkgevers die meewerken aan de fraude. Dan weten ze best wel dat een deel van hun werknemers werkt met valse sofi-nummers. Maar om dat ze met een personeelstekort te maken krijgen als ze de werk nemers wegsturen, knijpen ze een oogje dicht. Het alternatief is immers dat de asperges niet worden geplukt of de bloembol len niet gepeld. Erg vervelend wordt het als ille galen aan de slag gaan op het sofi-nummer van een Nederlan der die daar niks van weet „Hij komt bijvoorbeeld aan de gege vens door een paspoort te ste len, of vindt een verloren identi teitsbewijs op straat", zegt Pisa. De burger ontdekt dat vaak als hij het jaaroverzicht van het UWV binnenkrijgt. „Dan staat daar een inkomen op dat veel hoger is dan hij heeft verdiend. Soms komen mensen erachter op het moment dat ze huursub sidie, studiefinanciering of toe gang tot het ziekenfonds aan vragen. Dat wordt dan gewei gerd omdat ze volgens gegevens van de Belastingdienst te veel hebben verdiend." Heel soms werkt een illegaal op het sofi-nummer van een per soon die overleden is. Pisa: „Na tuurlijk wordt dat altijd ontdekt bij de Belastingdienst. „Maar dat is dan achteraf. Vaak is de werknemer dan al weer ergens anders aan de slag met een an der sofi-nummer." Het UWV heeft sterk de indruk dat de fraude het werk is van criminele organisaties. „We ko men veel dezelfde tussenperso nen tegen met dezelfde tele foonnummers en dezelfde bankrekeningen." De uitke ringsinstelling vindt dat er wat aan gedaan moet worden om fraude uit te bannen. Pisa: „Het kost veel geld. Allereerst loopt de fiscus inkomsten mis. Ook het UWV krijgt minder geld bin nen omdat premies niet worden afgedragen." rotterdam/gpd - Schandalen zoals bij de Amerikaanse bedrij ven Enron, WorldCom en Qwest zijn teleurstellend en bescha mend. „Ik hoop dat de veroor zakers van deze boekhoudkun dige schandalen hard worden aangepakt", zei topman Burg mans van Unilever gisteren bij een toelichting op de halfjaarcij fers van het voedings- en was middelenconcern. „Bij Unilever kennen wij de co de van 'business principes'. Daar heeft iedereen - managers en werknemers - zich aan te houden. Ik hoop dat iedereen deze principes in zijn heeft opgeslagen. Wij wilier er op fatsoenlijke manier reldwijd zaken wordt De sancties zijn bekend. Al mand zich niet aan onze houdt, kan hij vertrekken." Het geslonken vertrouwei het bedrijfsleven heeft zich ii VS volgens hem niet vertaal een afnemende vraag naar ducten van Unilever. „Een drijf dat al 70 jaar het vert wen heeft van de consun Een reputatie die mij heilig aldus Burgmans. UWV wil controleloket voor werkgevers Het UWV wil dat er een loket komt waar werkgevers de identi teitspapieren van hun (toekomstige) werknemers kunnen controleren. Het UWV noemt het onvoorstelbaar dat onder nemers nu nauwelijks kunnen controleren of een sofi-num mer ook echt bij een bepaalde persoon hoort. Ze lopen vast op de privacy-wetgeving. Ondernemersorganisatie VNO-NCW zit niet te wachten op zo'n steunpunt „Werkgevers kennen helemaal geen controleplicht Ze hoeven alleen de persoons gegevens.bij instanties als de Belastingdienst en UWV aan te leveren", aldus een woordvoerder. Volgens VNO-NCW leidt het alleen tot meer administratieve rompslomp. washington/anp - De econo- mie van de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal van dit jaar minder sterk gegroeid dan was verwacht. Volgens een gis teren gepubliceerde raming van de Amerikaanse regering nam het bruto binnenlands product (bbp) toe met 1,1 procent op jaarbasis. Analisten hadden ge rekend op ruim 2 procent. In het eerste kwartaal groeide de economie veel sterker. De groei vertraging in het tweede kwar taal kwam grotendeels voor re kening van de consumentenbe stedingen, die ongeveer twee derde van de Amerikaanse eco nomie dragen. De toename daarvan verminderde ten op zichte van het eerste kwartaal van 3,1 tot 1,9 procent. Ook de groei van de overheids bestedingen nam af. Positief was de ontwikkeling van de voorraden bij het bedrijfsleven. Die lieten voor het eerst sinds het vierde kwartaal van 2000 groei zien. Bedrijven teerden lange tijd in op hun voorraden, wat de productie drukte. President Bush verklaarde g ren ondanks de mindere ci positief te zijn over de An kaanse economie. Die is oj goede weg, aldus de presid al is de groei volgens hem sterk genoeg'. De Amerikaanse regering kv gisteren met herziene bbp s> fers voor de periode vanaf b( 1999. Daaruit blijkt dat de in king van de economie in 2 langduriger en dieper was tot nu toe werd aangenonJ Het bbp nam in elk van de I ste drie kwartalen af. Volga* eerdere cijfers kromp de eco mie alleen in het derde kwar van vorig jaar. Op de effectenbeurs in York werd de handel behe door de tegenvallende groe fers. Daardoor daalden de k( n sen, maar aan het einde vaiff0 handel was herstel zichtbaar. Dow-Jonesindex sloot 57 ten (0,65 procent) hoger op punten. De Nasdaq-index 1,2 procent tot 1328 punten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6