BUITENLAND 'Geen massaslachting in Jenin' =fj VS openen kantoor om imago te verbeteren Noord-Korea geeft signalen van verandering af leorietkrater loordzee |<iezingen voor as parlement ekend virus "veel levens |iw is moeder |tweeling ijongeluk jakraïne [iter VS bevoegd' orzakers luk gelyncht VN vinden geen bewijzen voor beschuldiging Indiaan heilig verklaard België mag verkoop fluor niet verbieden Land wordt als arrogant, hypocriet en egocentrisch gezien Brits militair niet geschikt voor woestijn Australië wijst harde kritiek op asielzoekerscentrum af Hemel verdwijnt boven MoskoU - Britse bodemonder- jnss hebben in de Noordzee ïe<ater ontdekt van een in- ffen meteoriet. Dat schrij- ptenschappers in het Brit- ■enschapsblad Nature. De 'st die inmiddels de naam heeft gekregen, is 60 jaar oud en ligt kilometer afstand van de jig van de rivier de Hum- Midden-Engeland. In de a>egentig waren er al aan een dat er in de Noordzee I ijk een meteorietinslag jweest. Pas onlangs was .^gelijk om met de nieuw- ^smologische methoden ictuur van de krater, die 300 tot 1500 meter sediment bedolven st te stellen. a - Het Turkse parlement 'steren ingestemd met rstel van een parlemen- mmissie om 3 novem- froegde verkiezingen te i. De leden van het par- 4. hadden hun zomerreces broken om over de ver- stembusgang te beslis- rkije bevindt zich in een e crisis doordat de coa- i premier Ecevit is afge- d. Vrijwel alle partijen :n voor vervroegde ver- Tien. Uitzondering was de jn Ecevit. Die vindt dat ;de verkiezingen de le schaden en de her- die voor het EU-lid- nodig zijn, belem- lnarivo - Een onbekend seft het leven van 62 BEi op Madagascar geëist zal vermoede- oplopen. In juni stier- lt)5 mensen op het eiland ■elfde symptomen te heb- Xtoond als de huidige ffers van het virus. Het ~"eeld lijkt op dat van een griep. Mensen die het ?bben opgelopen, krij st last van hoofd- en In, maar sterven soms twee dagen. Het minis- n volksgezondheid heeft sten naar de regio ge- dm vast te stellen om ris het gaat. - De blanke vrouw die 'tyli in Groot-Brittannië "/F-behandeling het le- mk aan een zwarte is inderdaad de biolo- ioeder van de kinderen, feneens blanke echtge- lus niet de vader. Dat is S;tisch onderzoek geble- j£pft een Britse rechter bekendgemaakt. De ekliniek heeft een man ^)og die mogelijk de bio- 31 vader van de twee kin- |S. De man was samen vrouw bezig met een in 2 kliniek. l£n explosie in een mijn van de Oekraïne ker negentien mijnwer- lood. Dat heeft het mi- noodgevallen gis- d gemeld. Het is het rote mijnongeluk in de e deze maand. Vorige ndag kwamen zes mijn- om en raakten er vijf- targewond door een ex- een mijn bij Dnepro- c. Twee weken daarvoor 135 zogeheten kompels leven door een brand in i in de regio Donetsk. jpton - Rechters in de -de Staten zijn niet be lui zich uit te spreken (legaliteit van het vast- pvan mensen op de Banse basis Guanténa- op Cuba. Dit heeft een (rechter in Washington beslist. Een Ameri- ïensenrechtenorgani- i rechtszaken aange- i namens twaalf Koe wee Britten en een Au- Die waren in Afghanis- ?pakt en naar Cuba ge- raar Washington terro- ïrdachten vasthoudt en - De politie van Chica- gisteren om hulp ver- 1 de opsporing van de an een moord op twee die een verkeersonge- len veroorzaakt waarbij ïwen gewond raakten. :p ooggetuigen van het sloeg de mannen 2 politie zei dat één voor verhoor werd tuden, maar er waren sstaties verricht. new york/ap-anp - Een langver wacht VN-rapport over het optre den van het Israëlische leger in zijn invasie van Palestijnse steden op de Westoever ontkracht be schuldigingen dat het leger in het vluchtelingenkamp bij Jenin een massaslachting zou hebben aan gericht. Door het brute optreden van het Israëlische leger in Jenin zijn in april 52 Palestijnen om het leven gekomen, van wie de helft burgers. Voor dodentallen rond de 500, zoals door Palestijnse bron genoemd, is echter geen be wijs. Dit schrijft VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan in een rapport dat vandaag verschijnt. Israël heeft in Jenin 23 soldaten verlo ren, aldus Annan. Het leger wordt ervan beschuldigd hulp en medische verzorging voor de bewoners van het kamp lang te hebben tegengehouden. De ra dicale Palestijnse organisaties hebben het internationale recht geschonden door strijders en wapentuig midden in een woonwijk te plaatsen, luidt de conclusie in het rapport. Israël lanceerde zijn offensief op 29 maart, na een zelfmoordaan slag waarbij 29 Israëliërs waren omgekomen. Het leger trok op 3 april Jenin binnen, volgens Isra el een bolwerk van zelfmoord terroristen. Na een hevige strijd met Palestijnse strijders bleek het vluchtelingenkamp ter plek ke met 14.000 inwoners volledig verwoest te zijn. Palestijnen be schuldigden de Israëliërs ervan wel 500 mensen te hebben ge dood. Op 19 april gaf Israël toe stemming voor een onderzoek door een VN-team. Toen de sa menstelling en het mandaat van het team bekend werden, kwam Israël daar echter op terug en uiteindelijk werd het hele on derzoek afgeblazen. De Algeme ne Vergadering van de VN droeg secretaris-generaal Kofi Annan toen op zelf een rapport samen te stellen. Dat zou niet alleen betrekking moeten hebben op Jenin, maar op de hele Israëli sche invasie. Volgens diplomaten die voorin zage hebben gehad in het rap port, zijn bij Operatie Verdedi- gingsschild tussen 1 maart en begin mei 497 Palestijnen ge- MEXico-STAD - Indianen voeren in Mexico een dans op voor paus Jo hannes Paulus II. De paus heeft gisteren voor het eerst een indi aan heilig verklaard. Het gaat om de Mexicaanse boer Juan Diego (1474-1548) aan wie in 1531 de maagd Maria zou zijn versche nen. De verschijning inspireerde miljoenen indianen tijdens en na Diego's leven om zich bij de rooms-katholieke Kerk aan te sluiten. De ceremonie had plaats in de basiliek van Cuadaloupe in het noorden van Mexico-stad. De paus greep de gelegenheid aan om de aanhoudende discrimina tie van de indianen in Mexico te bekritiseren. Hij pleitte voor een 'beter Mexico met meer gerech tigheid en solidariteit'. Later op de dag werd het konvooi van de paus tijdens een rondrit door Mexico-Stad door een 14-jarige jongen met een luchtbuks be schoten. Een politieman werd ge raakt. De jongen is gearresteerd. Foto: AP/Erich Schlegel dood, bijna dubbel zoveel als de 262 die de Rode Halve Maan heeft geteld. Maar het dodental in Jenin is per 18 april op 52 ge steld, van wie de helft mogelijk burgers zijn geweest. De informatie waaruit het rap port is samengesteld komt uit velerlei bron, waaronder VN- fïinctionarissen en -lidstaten, Palestijnen, hulporganisaties en openbare documenten. Annan heeft ook Israël om informatie gevraagd, maar daar is volgens VN-functionarissen niet op ge reageerd. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - België kan de verkoop van fluortabletten, fluordrup- pels en fluorkauwgom niet te genhouden. Fluor staat op een lijst met vitaminen en voedings supplementen die volgend jaar overal in de Europese Unie vrij mogen worden verkocht. België heeft met die lijst ingestemd en kan zich volgens een woord voerder van de Europese Com missie niet zomaar aan die af spraak onttrekken. De Belgische minister van volks gezondheid Magda Aelvoet kon digde eerder deze week in het weekblad Humo aan dat zij de verkoop van voedingsmiddelen met fluor wil verbieden, omdat fluor mogelijk het zenuwstelsel en het afweersysteem aantast. Tabletjes en druppels zouden in België alleen nog op voorschrift van de arts te krijgen zijn. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Unie, wist van niets en reageerde verbaasd. Zolang Aelvoet geen volledige duidelijkheid over haar plannen verschaft, houdt een woord voerder van de Commissie een slag om de arm. Gisteren werd wel duidelijk dat een totaal verbod onmogelijk is. De vijfden EU-landen hebben een groot aantal vitaminen en voedingssupplementen aange wezen die bij normaal gebruik niet schadelijk zijn voor de ge zondheid en met ingang van 31 juli 2003 in alle landen vrij mo gen worden verkocht Dat bete kent dat een Belgisch verbod, dat volgens Aelvoet over een paar weken van kracht wordt, maar een jaar rechtsgeldig kan zijn. Vanaf volgend jaar zomer kunnen fabrikanten van fluorta- bletjes en -kauwgom de Belgi sche regering voor de Europese rechter dagen, als zij hun pro ducten in België niet vrij mogen verkopen. washington/ap - Het Witte Huis heeft dinsdag een bureau geopend dat de reputatie van de Verenigde Staten in het buiten land moet verbeteren. Het Office on Global Communi cations lijkt een antwoord op een ongeveer gelijktijdig uitge bracht rapport van de Raad voor het Buitenlands Beleid, waarin wordt gesteld dat de VS door ve len in de wereld worden gezien als 'arrogant, hypocriet, egocen trisch, egoïstisch en neerbui gend tegenover anderen'. „We moeten eens gaan begrij pen en aanvaarden dat 'imago problemen' en 'buitenlands be leid' geen aparte dingen zijn, maar een onlosmakelijk geheel vormen", aldus het rapport. Bush heeft velen in het buiten land van zich vervreemd door zich te onttrekken aan interna tionale verdragen over milieu, wapens, biologische oorlogvoe ring en het internationale straf- hof. Ook dreigementen om Irak aan te vallen, de heffingen op staal- import en het onttrekken van de Amerikaanse bijdrage aan een VN-fonds voor gezinsplanning zijn slecht gevallen. De commissie stelt echter te vens dat het niet haar bedoeling is dat Bush zijn beleid verandert alleen om Amerika populairder te maken. „We moeten het (beleid) uitdra gen en formuleren op een ma nier die ons de meeste steun oplevert", zei Henry Grunwald, oud-hoofdredacteur van het tijdschrift Time en een van de opstellers van het rapport. „Zelfs de grootste imperia uit de geschiedenis hebben steun van andere mensen nodig gehad." Het nieuwe bureau komt voort uit een eerder dit jaar gelanceer de informatiecampagne om steun te verwerven voor de strijd tegen het terrorisme. In fe bruari is een bureau dat de Amerikaanse visie uit moest dragen om tegenwicht te bieden aan de ideeën van de Taliban, al-Qaeda en andere tegenstan ders van de VS, door het Penta gon gesloten. Medewerkers hadden intern geopperd om via het internet en andere media valse informatie te verspreiden. Wïtte-Huiswoordvoerder Ari Fleischer gaf dinsdag desge vraagd de garantie dat het nieu we kantoor zich 'absoluut niet' zal bezondigen aan desinforma tie. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft vorige week een voorstel goedgekeurd om de komende twee jaar 244 mil joen dollar uit te trekken voor een campagne ter verbetering van Amerika's imago tegenover wat Henry Hyde, de voorzitter van de Commissie van Buiten landse Betrekkingen, karakteri seerde als een 'Fantasyland van haat' in de buitenlandse media. Van het geld zouden onder an dere uitwisselingsprogramma's en uitbreiding van Amerikaanse radiouitzendingen naar mos limlanden moeten worden be kostigd. De Senaat moet zich nog over het voorstel uitspreken. door onze correspondent Cert-Jan Broere Peking - Noord-Korea komt in beweging. In een tijdsbestek van nog geen week heeft Pyongyang het ene hoopgevende signaal na het andere afgegeven. De sig nalen leidden in de marge van de Asean- top in Brunei tot een vijftien minuten du rende ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell en zijn collega van Noord-Korea Paek Nam Sun. Het was het eerste contact op minis terieel niveau tussen beide landen sinds het aantreden van de Amerikaanse presi dent Bush. Noord-Korea's opmerkelijke ommekeer werd in gang gezet met een briefing voor buitenlandse diplomaten in Pyongyang over de economische wijzigingen die per 1 juli van kracht zijn in 's werelds meest gesloten staat. Salarissen zijn verhoogd en de prijzen van rijst en koren zijn meer aangepast aan de markt. Het distributie systeem voor basisgoederen zou zijn af geschaft. De bedoeling is dat het communistische regime zich langzamerhand uit de eco nomie terugtrekt, zonder zijn grip op het land te verliezen. Het gaat slechts om een aanpassing van de centraal geleide eco nomie, zo werd de diplomaten verze kerd. Het is geen omarming van het kapi talisme. Noord-Korea wordt door een to taal failliete economie wel gedwongen in te grijpen. Maar veel diplomaten wijzen er op dat de veranderingen te laat ko men. Op het platteland zijn de afgelopen jaren mogelijk miljoenen mensen door hongersnood om het leven gekomen. Het tweede signaal betrof verontschuldi gingen aan het adres van Zuid-Korea voor de kleine zeeslag tussen schepen van noord en zuid, nadat een Noord-Ko- reaanse boot zich in de territoriale wate ren van Zuid-Korea had begeven. Bij het kortstondige gevecht drie weken geleden kwamen twee Zuid-Koreaanse mariniers om het leven. Tenslotte mocht de Russische minister van büitenlandse zaken Ivanov dit week einde zijn shuttle-diplomatie tussen Se oul en Pyongyang bekronen met de me dedeling dat Noord-Korea zich bereid verklaarde te praten met de VS en Zuid- Korea 'zonder voorwaarden vooraf. Het is tot nu toe gebruikelijk geweest voor het regime van de grote leider Kim Jong II om aan besprekingen met Washington het vertrek van de 37.000 Amerikanen te koppelen, die aan de zuidelijke kant van de 37ste breedtegraad zijn gestationeerd. De 'ontdooiing' van Pyongyang maakte het gesprek tussen Powell en Paek moge lijk, maar Paek zat in Brunei ook rond de tafel met zijn Japanse collega Kawaguchi. Ze spraken af de besprekingen om een formele relatie tussen de beide landen tot stand te brengen weer aan te zwengelen. Bovendien lijkt er toch nog een toekomst voor het verzoeningsproces van de Zuid- Koreaanse president Kim Dae-jung, ook al verdwijnt hij later dit jaar zelfvan het politieke toneel. Seoul ging begin deze week in ieder geval in op een handreiking van Pyongyang om ambtenaren van bei de kanten weer bij elkaar te brengen. Maar ondanks alle positieve geluiden is er ook de bezinning. De economische veranderingen die zijn aangekondigd, kunnen volgens analisten even ingrij pend zijn als het opengooien van China aan het eind van de jaren zeventig. Maar het Westen, Amerika voorop, heeft zich al te vaak stuk gebeten op de nukken van Kim Jong II en zijn generaals. Washington ziet Noord-Korea als een wezenlijk onderdeel van de 'As van het Kwaad' en Bush heeft al eens verkondigd dat alleen een vertrek van Kim en con sorten die kwalificatie kan veranderen. Misschien dat Bush met minder genoe gen neemt en Kim laat zitten, al is het al leen maar om zich meer op Irak te kun nen concentreren. Bovendien wil hij geen oorlog riskeren met Noord-Korea's belangrijkste bondgenoot China. Maar het stoppen van het Noord-Koreaanse raketprogramma en de verspreiding van de rakettechnologie zal hoe dan ook in zet zijn van besprekingen met Kim. Daar veranderen enkele handreikingen van Pyongyang niets aan. londen/anp - De Britten mogen dan misschien wel overwegen samen met de Amerikanen ten strijde te trekken in Irak, maar het militair materieel is niet erg geschikt voor de woestijn. Het faalde verleden jaar hopeloos tijdens oefeningen in Oman. Dat bleek uit een regeringsrap port dat gisteren is verschenen. Stof deed tanks stokken. De hit te maakte verrijdbaar geschut onverplaatsbaar. Soldaten kre gen zware laarzen die smolten aan hun voeten en een commu nicatiesysteem bleek totaal te fa len. Er was nog wel een positief punt De oefeningen verleden jaar september en oktober toon den aan dat Groot-Brittannië heel goed in staat is snel een grote troepenmacht uit te zen den naar het buitenland. Het rapport komt in een tijd dat gesuggereerd wordt dat later dit jaar of begin volgend jaar een Amerikaanse aanval op Irak te verwachten valt om de Iraakse leider Saddam Hussein te ver drijven. Londen zou dan de be langrijkste bondgenoot zijn van de Amerikanen. De oefeningen die verleden jaar in Oman werden gehouden, wa ren al jaren geleden gepland. De Britse plannenmakers lijken echter de omstandigheden in de donderdag 1 AUGUSTUS 2002 - 1 j Arabische woestijn ernstig on derschat te hebben. Slechts de helft van de Challenger-2-tanks doorstond het stof de hele oefe ning lang. Stoffilters die een jaar mee zouden moeten gaan, moesten om de vier uur worden vervangen. Met tonnen tegelijk moesten zij naar Oman worden gevlogen, wat de rest van de be voorrading ernstig onder druk zette. De Omaanse troepen reden ook in Britse Challengers. Die waren echter wel aangepast aan de^ barre omstandigheden en de-* den het prima. Het communicatiesysteem 'deed het gewoon niet'. Bestuur ders van tanks moesten naast elkaar gaan rijden, naar elkaar schreeuwen en met handgeba ren proberen duidelijk te maken wat de orders waren, aldus het rapport Voor het Britse ministerie van defensie is dit alles geen reden tot zorg. „Wij zijn in het alge meen bijzonder te spreken over de manier waarop onze mensen en hun materieel de vele uitda gingen waarvoor de oefening hen stelden, overwonnen." De militaire leiding kijkt naar de problemen met de tanks en het geschut. „Daar zijn oefeningen' voor; kijken wat werkt en wat aanpassing vergt" sydney/rt - De Australische mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Downer, heeft giste ren het VN-rapport over het asielzoekerscentrum Woomera in felle bewoordingen van de hand gewezen. Volgens de be windsman is het vrijwel uitslui tend op emoties gebaseerd en brengt het schade toe aan de ge loofwaardigheid van de volke renorganisatie. Downer zei dat de opsteller van het stuk, de Indiase rechter Prafullachandra Bhagwati van het Hoge Commissariaat van de VN voor de rechten van de mens, zich vrijwel alleen door gevoelens heeft laten leiden. „Dit is een rapport dat noch uit voerig noch accuraat is. Het heeft tot gevolg dat de gelodf- - waardigheid van de Verenigde Naties in Australië wordt onder mijnd." Downer verweet de rechter dat hij slechts een dag in Woomera heeft doorgebracht en dat hij vooral met tegenstanders van het centrum heeft gespro ken. Volgens Bhagwati zijn de omstandigheden in het kamp, dat is gevestigd op een vroegere militaire basis in de woestijn, vaak 'onmenselijk en mensonte rend'. Hij roept de regering in Canberra op asielzoekers met meer mededogen te behande len. Woomera is het bekendste van alle asielzoekerskampen. Opstanden, vluchtpogingen ?n zelfmoordpogingen zijn er a^n de orde van de dag. De torens van het Kremlin zijn nauwelijks te zien door de dichte laag smog die boven Moskou hangt. Foto: AP/lsha Japaridze door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het opwekkende zo- mergevoel is voorbij in Moskou. De bevolking klaagt alleen nog maar over hoofdpijn, vermoeid heid en stank. Reden is de don kere stofwolk die sinds gisteren over de stad hangt. Bosbranden in combinatie met een ongun stige oostelijke wind hebben Moskou veranderd in een spookstad waar het zicht op sommige plekken amper nog veertig meter is. De prachtige staalblauwe hemel boven Moskou is sinds gister ochtend volkomen aan het zicht onttrokken. Van de befaamde Stalin-torens zijn alleen nog silhouetten zichtbaar, de gouden koepels van de Christus-de-Verlosser- kathedraal zijn dof geworden en het Kremlin Lijkt plotseling in de schaduw te liggen. Moskou be leeft de mooiste zomer sinds ja ren, maar de ontnuchtering kwam gisterochtend snel en on verwacht; de komende vijf da gen zal de stad waarschijnlijk smog ademen. De smog is een gevolg van de sterke bosbranden in het gebied' rond de stad. Door de extreem warme zomer woeden er mo menteel meer dan honderd bos branden. Een oppervlakte van 250 hectare staat üRirand. De rook wordt door een matige oostelijke wind richting stad ge dreven. Meer dan duizend brandweermannen proberen de* vuurzee onder controle te krij- gen, maar voorlopig zonder veel» resultaat. Zeker tot het weekein-Jj de zal de rook richting Moskou waaien, aldus de weervoorspel- lingen. Artsen hebben de inwoners ge adviseerd zoveel mogelijk bin nen te blijven. Sporten in de buitenlucht moet in elk geval vermeden worden. Zwangere vrouwen en kinderen kunnen de stad het best verlaten. De koolmonoxide in de lucht over- schrijdt de norm met 20 procent en bedraagt inmiddels 6 milli gram per kubieke centimeter. Medici voorspellen een sterke toename van het aantal long- aandoeningen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5