AH wil vlees MPA-varkens wel verkopen Flnriarie BINNENLAND Deze week Sritse defensie wil SAS'er Srebrenica de mond snoeren Rugstreeppad uitgezet om bouwproject te frustreren' aë M loemilitairen ngkojen bijstand COMMENTAAR I boos over opNVU-site (odil gezien, gevonden houder tr bedreigd Consumentenbond laakt actie van meubelgigant Spelen op de snelweg Steeds meer Nederlanders in buitenlandse cel Hufterig Bijenkorf stopt verkoop zuurstoffles Ambtenaren asielsector in verzet tegen bezuinigingen 'Stop verjaring van moord' naar de leukste tuin van Nederland Kas van de Toekomst Waterlelies in bloei Iciër meldt bij politie O i~f c l - De Nederlandse r die maandagavond op asplas in het Belgische Stokkem een dodelijk veroorzaakte, heeft j de politie gemeld. De ;gt dat hij na het ongeluk 3s vertrokken, omdat hij dde gaten had hoe ernstig ze da» taigDi" rKravi oud, lag - Militairen die het aanhangen kun- van dtnaf volgend jaar rekenen ;n Raystelijke bijstand van twee hindoeïstische gods- Binnen de krijgs- aar bestaat al langer de be- ;r meeom het aantal geestelijke uit te breiden, gezien itief grote percentage al- Tj sncoi neen. he militairen (7,3). lag - Het Centrum voor )iatie en Documentatie Is- jlDI) is verbolgen over [ernetlink op de deze jeopende site van de Ne- dse Volks Unie. De link it naar het CIDI. Volgens ;eem-rechtse NVU is er van een 'grap'. NVU- tter Kusters spreekt van Ir'. „Ik doe het gewoon t CIDI te zieken. Zij heb- _ij ook vaak zitten te zie- pt allerlei aanklachten." id a/d hoef - De gemeen ten heeft gisteren defini- zoekactie naar een kro- n een sloot in het Noord- tdse Egmond aan den jestaakt. Gemeente en in- zochten afgelopen week efs naar een kaaiman geveer vijftig centimeter )roe ooggetuigen meld- rige week het beest ge- hebben. sum - Familie van wet- r Steiner van de gemeen- ïssum heeft aangifte ge- an bedreiging. Dat heeft •ordvoerder van de poli- iburg-Zuid gisteravond igd. Onbekenden bliezen de auto van Steiners op met een handgranaat, is namens de partij iumse Christen Demo- (BCD) wethouder en zich onlangs tegen de Ivan een coffeeshop in •onplaats. eindhoven/gpd - Ahold is bereid om in zijn supermarktketen Al- bert Heijn vlees te verkopen van varkens die met MPA vervuild voer hebben gegeten. Het var kensvlees moet wel aantoonbaar vrij zijn van het hormoon MPA. Een steekproef is hiervoor vol doende, aldus Albert Heijn giste ren. Volgens LTO Nederland komt het aanbod te laat. Vrijdag besloot de varkenssector enkele tienduizenden dieren te laten vernietigen onder meer omdat het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) niet bereid was vlees van MPA-varkens af te nemen. Het CBL wilde de Nederlandse con sument geen vlees voorschote len dat niet goed genoeg is voor de export. In een brief aan de Dierenbe scherming neemt Albert Heijn afstand van de opvatting van het CBL. Als voorwaarden noemt het bedrijf dat het vlees geen MPA bevat en dat het vlees vers is. Albert Heijn vindt het niet nodig dat alle dieren individueel worden getest, een eis die de Europese Commissie stelt Steekproeven zijn ook goed om dat alle dieren uit een partij het zelfde voer hebben gehad. De eis van individuele tests was voor de sector ook een reden om de dieren te laten vernieti gen. De tests zijn duurder dan het vlees van een varken. Dan nog komt het aanbod van Albert Heijn volgens voorzitter Van Gisbergen van LTO Neder land, te laat. „Sommige bedrij ven zitten al weken op slot. Het welzijn van deze varkens komt in het gedrang als we nog langer moeten wachten." Het aanbod toont volgens Van Gisbergen wel een bemoedigen de mentaliteitsverandering. „AH neemt hiermee zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid. We hopen dat dit een doorbraak zal betekenen naar de toekomst, maar nu zijn we er niet mee ge holpen. We roepen al weken lang dat vernietigen van de zotte is." Het CBL meldt dat over het standpunt van Albert Heijn te praten valt „Maar dan moet de overheid het wel kunnen uitleg gen aan de consument", aldus een woordvoerder. Ook moet het ministerie de garantie geven dat steekproefsgewijze controles waterdicht zijn. den haag/gpd - De Consumen tenbond vindt dat meubelgigant Seats and Sofas klanten op het verkeerde been zet Het bedrijf bood gisteren in paginagrote advertenties stoelen en banken aan voor de helft van de prijs plus geld toe. Wie erop ingaat, zit volgens de Consumenten bond vast aan een lening tegen hoge rente. „Verwerpelijk", oor deelt de bond die juridische stappen overweegt. Seats and Sofas heeft negentien vestigingen in Nederland en werkt samen met de Ameri kaanse kredietverstrekker Pri- meline. In de advertenties biedt de meubelzaak korting van 1.995 euro op een bank van 3.995 euro. Wie de afgeprijsde bank koopt, de 2.000 euro leent en het totaalbedrag in 72 maan delijkse termijnen terugbetaalt, is uiteindelijk 6019,20 euro kwijt. Daarmee is de oorspron kelijke 'korting' teniet gedaan. De Consumentenbond heeft voor de wijze van adverteren geen goed woord over, aldus een woordvoerster. „Het gaat om een schrikbarend hoge ren te." De bond vindt het vooral kwalijk dat hiermee een kwets bare groep in de samenleving wordt getroffen. „Het is een vrij goedkope winkel, dat trekt men sen met minder geld en mensen die snel geld nodig hebben." Woordvoerder Key van Seats and Sofas verwerpt de kritiek. „We hebben de advertentie sa men met Primeline opgezet, volgens de regels. Er staat een rekenvoorbeeld bij, dat is een verplichting." Dat dit voorbeeld pas op de laatste pagina staat, maakt volgens hem niet uit. breda - Met een driewieler de snelweg op. Een beeld dat doet denken aan de autoloze zondagen in de ja ren zeventig toen benzine schaars dreigde te worden. Op de A27 kan nog nog tot en met komend weekein de gespeeld worden. Dit deel van de weg, in de richting van Breda bij knooppunt Everdingen, is volledig af gesloten. Rijkswaterstaat voert namelijk grootschalige werkzaamheden uit. Foto: ANP/Robin Utrecht i de hag/gpd - Het Britse ministerie van te iie vervolgt een lid van de Special rvices (SAS) omdat de man zijn over de val van de moslimen- isclfrebrenica verbrak. De Britse sol de ntving eerder een medaille voor de e die hij samen met Nederlandse lando's toonde. In Nederland ble- Diq medailles in de kast. 1 het pseudoniem Nick Cameron 73>eef de ex-SAS'er in twee artikelen Sunday Times zijn belevenissen ir in tijdens de val van de enclave, uurnkelijk worden hij en zijn collega's jëgwaan door de leiding van Dutch es itvangen als zij zich in de enclave jn, waarna zij - min of meer tegen n in - onder bevel van overste Karre- tfcij de gewone werkzaamheden van worden ingezet, mtjivankelijke argwaan van de Neder- de fs was volgens Cameron terecht: de waren in het geheim door de ho- gere leiding van de Verenigde Naties ge vraagd om, naast militaire informatie over de enclave, ook te rapporteren over mogelijke misdragingen door Nederland se VN-militairen. Daarover gingen ge ruchten op het VN-hoofdkwartier in Sa rajevo. Cameron zegt van die misdragin gen tijdens zijn 'detachering' niets te hebben gemerkt Volgens Cameron was zijn eigen (Britse) militaire leiding in Sarajevo al op de hoogte van een Servisch plan de enclave aan te vallen, toen de Nederlanders nog van niets wisten. Hij hoefde het de Ne derlanders van zijn commandant ook niet te vertellen: 'Zij komen er vanzelf achter,' zei die. Karremans en zijn men sen hoorden pas dagen later van het plan. Tijdens de val van de enclave, als de Ser vische eenheden met tanks oprukken, neemt Cameron met zijn collega's een strategische positie in, van waaruit zij met een speciale radio NAVO-gevechts- vliegtuigen naar de vijandelijke doelen kunnen loodsen. In deze 'bunker' komen Cameron en zijn collega's samen met drie Nederlanders zwaar onder vuur te De groep overleeft zelfs een voltreffer op hun verblijfplaats, waarna de Serviërs denken dat ze dood zijn en ophouden met de zware beschietingen. In zijn ver halen krijgen de Nederlandse comman do's een pluim van Cameron, die zelf als SAS'er tot de best getrainde militairen ter wereld behoort Ook uit zijn verslag van de beschietingen blijkt dat de comman do's onder zeer zware omstandigheden bleven functioneren in een poging via de luchtaanvallen de enclave te ontzetten. Die grote aanval uit de lucht bleef uit. In Nederland zijn nooit mensen onder scheiden wegens getoonde moed in Sre brenica. Het was de toenmalige com mandant van de commando's, Van Wig gen, die vorig jaar opriep tot zo'n onder scheiding. Volgens hem mocht die niet uitblijven wegens de Nederlandse gevoe ligheid omtrent Srebrenica. 'U begrijpt dat het voor de soldaten die meer heb ben gedaan dan van hen mocht worden verwacht, uitermate frustrerend is te constateren dat waardering van de hoge re niveaus afhankelijk is van de politieke gevoeligheid', schreef Van Wiggen. Cameron vindt dat de val van de enclave te wijten is aan de hogere, militaire en ci viele leiding van de Verenigde Naties. De Nederlanders treft volgens hem geen blaam. Nadat hij het Britse leger verliet, wil hij zijn verhaal over het drama in Sre brenica niet langer achter de kiezen hou den, ook al verplichtte zijn handtekening onder een document hem daartoe. Ca meron refereert vooral aan de ongeveer 7.000 moslimmannen die tijdens en na de val door de Serviërs werden gedood. Het had niet hoeven gebeuren, vindt hij. a van Beek - Worden beschermde dieren it uitgezet om bouwprojecten te ^ren? Ja, denkt fractievoorzitter Go- 1 de WD in de Amsterdamse ge- leraad. Bewijzen kan hij het niet, pij heeft een donkerbruin vermoe dt tegenstanders van een groot project met opzet een rugstreeppad nsterdamse Watergraafsmeer «gin uitgezet. Volgens Goring hadden arjr al eerder mee gedreigd. Dpj de mogelijke aanwezigheid van /j^streeppad wist een Amsterdamse Eerster via de bestuursrechter te c/jDmen dat een geplande weg kan le in aangelegd. Eerst moet beter wor- Tditgezocht of het dier daadwerkelijk rfz'/lgebied leeft. Daardoor loopt het louwproject ernstige vertraging op. deaat om de ontwikkeling van een we- /z/haps- en technologiecentrum en de fivan 650 woningen. jdie Zuiderwijk van de Universiteit Amsterdam betwijfelt of de rug- Ipad in het gebied leeft. Zij onder- speciaal voor dit bouwproject de rdieffecten. Daaruit bleek onder meer fl 1995 voor het laatst een rugstreep- fb de toekomstige bouwplek was 'zeienomen. gstreeppad hoort thuis in het rijtje Drenwolf, zandhagedis, zeggekorf- H kamsalamander. Volgens Europe- De Bufo Calamita, oftewel de rugstreeppad. Foto: Kina se regels geniet het dier bijzondere be scherming. In Nederland komt het overi gens nog niet voor op de zogeheten rode tijst van bedreigde diersoorten. De rug streeppad laat zich vooral zien in de dui nen, op dijken en opgespoten zand voor bouwplaatsen. Volgens natuurbescher mers is deze pad in ons land zeker geen bedreigde diersoort. Maar de Europese beschermde status blijkt wel afdoende om een bouwproject stil te leggen. Directeur Fokkema van de Vereniging van Nederlandse Projektontwikkeling Maatschappijen (Neprom) vermoedt op zet van natuurbeschermers. „Ik kan het niet bewijzen, maar ik weet dat het in derdaad gebeurt dat beschermde dieren in dit soort gebieden bewust worden uit gezet. Vaak gebeurt het helemaal niet uit motieven om het dier te beschermen te gen bouwactiviteiten. Vaak zijn het indi viduele acties die uitsluitend zijn gericht op eigenbelang. Ondertussen kan de schade in de miljoenen lopen." „Dat roepen veel bouwondernemingen, maar je moet het wel kunnen bewijzen", reageert voorzitter Dirkmaat van de Ver eniging Das Boom. Zijn vereniging wist de ontwikkeling van een bedrijventerrein in Heerlen op een laag pitje te zetten na het ontdekken van de korenwolf. Zelf zou hij het in Amsterdam niet zo hebben aangepakt. „Rugstreeppadden komen veel voor in Nederland. Daarom zullen we die nooit gebruiken om bouwprojec ten tegen te houden. Samen met andere natuurbeschermingsorganisaties hebben we ook afgesproken dat we ons zullen distantiëren als blijkt dat een beschermd dier op een bouwlocatie helemaal niet voorkomt." Zowel ondernemers als natuurbescher mers zien grote lacunes in de huidige wet- en regelgeving. Tot nu toe bestaat nog geen duidelijk beeld waar bescherm de dieren zich precies ophouden. Zowel de Raad voor het Landelijk Gebied, de Neprom als het Platform van Bescher mende Organisaties vroegen dit voorjaar aan toenmalig staatssecretaris van na tuurbeheer Faber om een landelijke in ventarisatie. „Sindsdien bleef het stil", al dus Dirkmaat. „Het gevolg zal zijn dat het gedrag van belanghebbenden er al leen maar erger op zal worden." den haag/anp - Het aantal Ne derlanders in buitenlandse cel len blijft toenemen. Zo'n 80 pro cent van de opgepakte Neder landers zit vast voor overtreding van de drugswetgeving. In totaal zitten wereldwijd momenteel 2.138 Nederlanders achter de tralies, van wie 1.646 voor han del in verdovende middelen. In juli 2000 waren dat 1.880 mensen, van wie ongeveer 1500 voor drugsdelicten. In januari 2001 zaten 2.000 Nederlanders in buitenlandse cellen, van wie 1.650 opgepakt voor het overtre den van de opiumwetgeving. De meeste Nederlanders verblij ven in Duitsland (472). Daarna volgen de Verenigde Staten (268), het Verenigd Koninkrijk (249), Spanje (159), Frankrijk (141), Suriname (126), België (121), Marokko (80), Italië (47) en Portugal (42). Deze zomer zet de toename door. „De mensen op de consulaire afdelingen hebben de handen vol", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Moed kan het Rotterdamse PvdA-Kamerlid Peter van Heem st in deze tijd van bedreigingen en intimidatie aan het adres van politici en gezagsdragers niet worden ontzegd Hij wil Feyenoord hard aanpakken voor het onbestraft laten van het hufterige gedrag van een aantal 'supporters' op de open dag van de club gisteren in de Kuip. 'Harnas, Harnas, joden aan het gas', zo riepen ze in koor en de club stond erbij en keek ernaar. In plaats van oprechte spijt te betuigen, kiest Feyenoordma- nager Jan D. Swart voor de aanval en beschuldigt de volks vertegenwoordiger ervan uit te zijn op publicitair voordeeL 'Doodzwijgen', zo luidt het recept van Swart voor de aanpak van racistische spreekkoren. Dat deze aanpak in het verleden niet heeft gewerkt, is blijkbaar nooit doorgedrongen tot de voormalige journalist Swart Wat hem betreft is alle ophef de schuld van de media die zo'n onbetekenend incidentje op blazen en zijn het de politici die het vuurtje blijven opstoken om elkaar vliegen af te vangen. q9g Deze reactie van Feyenoord doet weer het ergste vrezen voor het komende voetbalseizoen. Want Van Heemst heeft ge woon gelijk. Op de open dag waar duizenden kleine kinde ren hun Feyenoordhart komen ophalen, is geen plek voor hufters. Door racistische spreekkoren oogluikend toe te staan, moedig je als club dit gedrag in de ogen van de jeugd aan. En daarmee staat de volgende generatie hufters alweer in de startblokken. il9b Blijkbaar kunnen of willen de clubs het wangedrag van sup porters niet zelf aanpakken. Het wachten is daarom op actie van het nieuwe kabinet in de vorm van een voetbalwet naar Engels model. Hiermee kan effectiever tegen voetbalvanda len en -racisten worden opgetreden. Het kabinet heeft zijn mond vol over fatsoen. Geen woorden, maar daden dus. amsterdam/anp - De Bijenkorf stopt voorlopig met de verkoop van zuurstofflessen. Het waren huis nam de maatregelen na uitlatingen van professor Tim merman van de Vrije Universi teit Amsterdam over de schade lijkheid van zuurstof. De weten schapper stelt dat overmatig ge bruik van pure zuurstof kan lei den tot ernstige gezondheids problemen. De leverancier van de zuur stofflessen, O-company, begrijpt niets van de commotie. „We verkopen dit product al enkele jaren in onder meer Groot-Brit- tannië en Duitsland", aldus een voorlichter. „In Duitsland kun nen de kosten voor de zuurstof T' zelfs worden verhaald op het ziekenfonds." Volgens O-company kan het ef fect van de extra zuurstof van persoon op persoon verschillen en bij mensen met een goede conditie een positieve invloed hebben. Het bedrijf erkent dat het effect van de zuurstofflesjes i nog nooit wetenschappelijk is- bewezen en heeft toegezegd'ag mee te zullen werken aan eens onderzoek van de Keurings dienst van Waren. ?u0 den haag/gpd - Ambtenaren uit de asielsector komen in verzet tegen, wat ze noemen, de 'voor genomen kaalslag' door het nieuwe kabinet Het begin is voorzichtig, maar harde acties worden niet uitgesloten. „Onze leden staan te popelen om actie te voeren", aldus woordvoerder Van 't Hooft van de ambtena renbond AbvaKabo, gisteren na afloop van de oprichting van het Actiecomité Asielsector. Het kabinet wil uiteindelijk ne gentig procent bezuinigen op het budget voor asielbeleid op voorwaarde dat de stroom asiel zoekers evenveel afneemt. De bonden vrezen dat de werkdruk voor ambtenaren daardoor enorm wordt opgevoerd. Maar ook voor de asielzoekers zelf heeft het gevolgen, voor spelt Van 't Hooft. Zij vreest dat door minder ambtenaren meer asielzoekers in het illegale cir cuit terechtkomen. En degenen die mogen blijven, worden min der goed voorbereid op de Ne derlandse samenleving. Het Actiecomité Asielsector 9. (AAS), dat bestaat uit vertegenno woordigers van de ambtenaren^ bonden van FNV en CNV, is op- gericht om de druk op LPF-mi-y nister Nawijn (vreemdelingen- zaken en integratie) zodanig op te voeren, dat hij de bezuinigin gen in voorgestelde omvang niet- uitvoert. Vertegenwoordigers van AAS willen de bewindsman op 26 augustus tijdens een gesprelc duidelijk maken dat het budget voor de asielsector moet worden vastgesteld op basis van doelen, in plaats van op afspraken over bezuinigingen. De bonden vin den ook de houding van dé, 'werkgevers' in de sector te af wachtend. Zij willen dat die een standpunt innemen over de ka binetsplannen. In de asielsector werken circa, 11.000 mensen, onder meer bij" de Immigratie- en Naturalisatie dienst (^JD), het Centraal Or gaan Asielzoekers (COA), de Me dische Opvang Asielzoekers en Vluchtelingenwerk Nederland. voorkomen dat als er bijvoor beeld na 18 jaar nieuw bewijs wordt gevonden, iemand niet meer kan worden vervolgd. De vorige minister van justitie, de WD'er Korthals, wilde eerder niet aan de termijn tomen. CDA en D66 vinden dat de be langen van slachtoffer en nabe staanden zwaarder moeten we gen dan die van de dader. „Tijd heelt niet alle wonden en wist 1 bovendien niet alle sporen uit. Ook na 15 of 18 jaar worden er soms nog misdrijven opgelost", zeggen Rietkerk en Dittrich. den haag/anp - CDA en D66 willen dat verdachten van een moord altijd vervolgd moeten kunnen worden. Volgens beide partijen mag iemand die een ander van het leven heeft be roofd niet aan justitie ontsnap pen omdat de zaak 'verjaard' is. Kamerleden Rietkerk (CDA) en Dittrich (D66) hebben gisteren daarom een initiatiefwetsvoor stel bij de Raad van State inge diend om de huidige verjarings termijn van 18 jaar bij moord en 15 jaar bij doodslag af te schaf fen. Rietkerk en Dittrich willen (advertentie) www.floriade.com Actie! Twee kinderkaarten gratis! Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, ontvangt u bij aankoop van twee toegangskaarten voor volwassenen, twee kinderkaarten* (4 t/m 12 jaar) gratis. Deze actie Is geldig tot en met 6 september. ter waarde van 8.50 per toegangskaart.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3