GESPREK VAN DE DAG Vakantiemysteries (en de antwoorden) MTV Europe viert vijftiende verjaardag ft mm Waarom smaakt dezelfde wijn in Frankrijk lekkerder dan thuis? De tragiek van Marilyn Monroe DONDERDAG 1 AUGUSTUS 20G MENSELIJK De Nederlandse Boksbond wil op korte termijn GESPREK KEN met de Vereniging Profboksen Nederland (VPBN) en bokser REGILIO TUUR. De sporter is onlangs opnieuw op gepakt op verdenking van mishandeling. Tuur is tevens voorzitter van de profsectie. Het bestuur van de boksbond beraadde zich gisteravond over de nieuwe situatie rond Tuur, die maandag is voorgeleid aan de rechter-commis- saris. Zodra Tuur beschikbaar is, wil de boksbond ook met hem gaan praten over zijn voorzitterschap. Tuur stapte vo rig jaar na een afwezigheid van vijf jaar weer de ring in. In mei werkte hij zijn 51ste profgevecht af. In het verleden is de bokser al diverse malen aangehouden wegens mishan deling. Foto.- ANP BORSTHAAR heeft zijn beste tijd gehad. Steeds meer mannen melden zich bij ontharingscentra vooreen laser behandeling om de haren op hun borst te laten verwijde ren. Ook haren op buik, schouders en rug lijken passé. Dat blijkt uit cijfers van een ontharingskliniek in Haarlem. On geveer 40 procent van onze klanten is tegenwoordig man, aldus algemeen directeur Erwin Kettman van Laser Aes thetic gisteren. Zijn bedrijf, met vestigingen in Breda, Nij megen, Amstelveen en binnenkort ook Groningen, verwij dert met lasertechniek haargroei op 'ongewenste plekken'. Dezelfde techniek kan de haargroei echter ook stimuleren. Ook andere schoonheidsklinieken constateren steeds meer mannelijke aandacht voor borstontharing. t De'herdenkingsfontein voor dein 1997 verongelukte PRINSES DIANA wordt een 'halsketting van water'. De Britse minister van cultuur Tessa Jowell maakte giste- rervbekend dat de keuze is getallen op het voorstel van de Amerikaanse land schapsarchitecte Kathryn Gustafson, wier ontwerp bestaat uit een grote ovale ring van stenen en water waarin kinderen naar har- tenlust kunnen spelen en een glooiend gazon. Jowell kon kiezen tussen het ovaal van Gustafson en een ge waagd ontwerp van de Brit se kunstenaar Anish Ka poor, die Diana wilde eren met een gekleurde koepel van water. De commissie die met het selecteren van het winnende ontwerp was betest, kon niet kiezen, zo dat de minister dat zelf moést doen. In totaal don gen zestigers ontwerpers 8 De kOELINSTALLATIE van een LIJKENHUISJE bij een ziekenhuis in de Indonesische hoofdstad Jakarta is KA POT. De lijkenlucht ontneemt patiënten de eetlust en hotidt hen uit hun slaap zodat ze minder snel opknappen. De koeling van het mortuarium hapert al een half jaar en pogingen om die te repareren falen. Ook omwonenden kla gen' steen en been over de lucht die er vandaan komt. Da gelijks worden er vier doden in het huisje afgelegd die vol gens de islam-regels meestal dezelfde dag nog worden be graven. Het zijn vooral de niet geïdentificeerde doden die overlast veroorzaken: de politie geeft pas toestemming de doden te begraven als familie van de overledene is gevon- deft. Inmiddels is er geld vooreen nieuwe koeling. Waar schijnlijk wordt die in november in gebruik genomen. mee naar de prestigieuze opdracht. De fontein komt naast het meer in het Lon- dense Hyde Park waarin ook Diana's Kensington Pa lace ligt. De regering hoopt dat de fontein op 31 au gustus 2003, de zesde sterfdag van Diana, kan worden onthuld. Foto: Reuters Een 3.500 meter hoge KIRGIZISCHE BERG heet voortaan JELTSIN. De gou verneur van de Kirgizische regio Issik-Koel wil de voor malige Russische president zo bedanken 'voor zijn bij drage aan de opbouw van de (democratie in de voor malige Sovjet-Unie'. De berg torent uit boven het meer Issik-Koel, vroeger een populaire vakantiebe stemming van de commu nistische elite. Boris Jeltsin verbleef er eerder deze maand. De Kirgizische ver eniging van bergbeklim mers heeft verre van en thousiast gereageerd. ,,Het is niet aan gouverneurs om te bepalen hoe bergbeklim mers de toppen moeten noemen die zij met gevaar voor eigen leven beklim men", zei voorzitter Levon Alibegasjvili. Foto: AP Een Britse WINNAAR VAN EEN SPELSHOW die zich al miljonair waande, kan mogelijk zijn prijzengeld weer inleveren. De 38-jarige Charles Ingram die in septem ber ruim anderhalf miljoen euro won met de spelshow 'Who wants to be a millionaire' is gisteren aange klaagd wegens oplichting en samenzwering omdat hij vals zou hebben gespeeld. Ingram en zijn vrouw moeten voor de rechter verschijnen. Vermoedelijk hebben de twee laatstgenoemden de antwoorden voor Ingram voorgezegd door vanuit het publiek 'kuchsignalen' te geven. Eerder had Ingrams zwa ger het prijzengeld van de show al in de wacht ge sleept, net als Ingrams echtgenote die daar boven dien een boek over schreef. Zij beschrijft daarin HONDEN zijn misschien wel slimmer dan gedacht. Zij kunnen zelfs TELLEN, zeggen Britse en Brazili aanse onderzoekers in het wetenschapstijdschrift New Scientist. Zij toonden dit aan door elf honden lekkernijen voor te zetten. De dieren hadden precies door wanneer het aantal veranderde. De onderzoekers lieten hen een aantal lekkere dingen zien. Dan zetten zij er een scherm omheen. Na een tijdje haalden zij dit weer weg. Hadden de onderzoekers ondertussen het aantal lekkere hapjes veranderd, dan keken de honden veel langer, dan wanneer zij hetzelfde aantal te zien kregen. De onderzoekers gaan ervan uit dat zij langer kijken wanneer het aantal is veranderd, omdat Ray Cokes. Een van de populairste 'veejays' van MTV Europe in haar bestaan. Foto: Archief De start van MTV Europe werd 1 augustus 1987 groots gevierd met een feest in de Amsterdam se discotheek Roxy. Elton John, Def Leppard en Tears for Fears zagen toen hoe na een druk op de knop in navolging van de VS ook in Europa een nieuw mu- ziektijdperk was aangebroken. Vandaag is dat vijftien jaar gele den, maar een feest komt er niet „MTV houdt niet zo van te rugkijken", zegt B. Hansen, di recteur van MTV Networks Eu rope. MTV Networks bestaat tegen woordig uit meer zenders dan alleen MTV. Zo heeft het in Ne derland ook TMF. De directeur is samen met Nederlander Mi- chiel Bakker (adjunct-directeur) een van de twee mensen die vanaf het begin bij MTV Europe werken. „Ik heb de zender zien groeien. Toen we in 1987 op de knop drukten, konden 1,5 mil joen Europeanen ons ontvan gen. Inmiddels zijn dat er 105 miljoen." Door andere zenders te begin nen en concurrenten op te ko pen hangt er wel een sfeer van imperialisme rond MTV Net works. In Nederland kocht Han sen clipzender TMF en maakte daar een interactief kanaal van, terwijl de meeste TMF-veejays naar MTV verkasten. Hansen is zo tevreden over hoe beide zen ders zich nadien ontwikkelden, dat hij het concept van TMF ook in andere landen wil introduce ren. „Bk weet nog niet welke lan den daarvoor in aanmerking ko men, maar we zijn er mee bezig. Ik denk dan trouwens niet aan analoge verspreiding." De kijkcijfers geven de directeur gelijk. Voor de introductie van de nieuwe zenderprofielen be reikten beide muziekzenders in Nederland in de doelgroep (13- 19 jaar) 6,3 procent van de kij kers. Inmiddels ligt dat percen tage op 8,3. De meeste van die jongeren kiezen voor MTV. TMF blijft iets achter, maar de site van die laatste zender trekt da gelijks 65.000 bezoekers. Hansen wil dat MTV een alge mener, joumalistieker mu ziekstation blijft Diverse mu zieksmaken moeten aan bod komen, terwijl TMF zich mag uitleven in popmuziek van dit momentAls bands op MTV zijn geweest, dan geeft ze dat een stempel van geloofwaaro heid. Zo zijn acts als Craig D< vid, Blink 182 en Lenny Kravi bij ons doorgebroken. Nee, zi heb ik geen bands ontdekt. D laat ik aan anderen over." In de jubileumuitzending kol men in kleine items de oud- MTV-veejays aan het woord., zien de kijkers Marijne van di Vlugt, Marcel Vanthilt en RayJ Cokes. Verder blikt MTV teruj op 'de meest gedenkwaardig» momenten uit vijftien jaar MTV'. Te zien zijn onder me^ het Nelson Mandela Freedon Concert, de Spice Girls die a t pella zingen, het einde van Tj That en Metallica dat een cor eert geeft in het huis van een, fan. Waarom duurt bij een vakantie de terugreis altijd korter dan de heenreis? En waarom vouwen ze in hotels in godsnaam toch altijd dat driehoekje in de rol wc-papier? Zo zijn er nog veel meer vakantiemysteries die ie der jaar zorgen voor discussies in reizende gezelschappen. Hieronder de antwoorden. Waarom duurt bij een vakan tie de terugreis altijd korter dan de heenreis? Voor een belangrijk deel is dat psychologisch. Het verlangen naar het eigen bedje en de herkenning van dingen die je op de heenweg hebt gezien maken dat je het idee hebt dat alles veel sneller gaat Maar soms is het ook werkelijk waar. Bijvoorbeeld op vliegrei zen naar Amerika en Canada. Het verschil heeft te maken met de straalstroom, de zeer forse wind die waait op de hoogte waar gevlogen wordt. Heen hebben de vliegtuigen altijd wind tegen, terug altijd wind mee, volgens voorzitter Henk de Vries van de Vereni ging van Nederlandse Ver keersvliegers. Overigens wordt per dag uitgerekend wat voor de vliegtuigen de meest ideale route is. Waarom is de kleur van Fanta in ons land minder oranje dan in de rest van Europa? Uitgerekend in Nederland, het land van oranje, is de klem- van Fanta een stuk minder fel dan in bijvoorbeeld Spanje of Frankrijk. Of zou ook dit op tisch zijn? Of zoals bij de wijn, een kwestie van minder kri tisch proeven en kijken. Woordvoerder Kees-Jan Ade- ma van Coca-Cola, tevens producent van Fanta, beves tigt de waarneming. „In de re ceptuur van Fanta zitten klei ne verschillen. Het recept wordt namelijk aangepast aan de lokale smaak. Uit onder zoek is gebleken dat ze in Zuid-Europa van iets zoetere smaakjes houden. Daarom is daar de smaak en klem wat anders." Wat die verschillen - suikergehalte, kleurstof etc. - dan precies zijn, wil hij niet zeggen. Coca-Cola doet im mers nooit mededelingen over de uiterst geheime recepten van zijn drankjes. Waarom wordt er direct na de landing van het vliegtuig altijd een muziekje opgezet? „Correctie. Per maatschappij wil het nog wel eens verschil len maar ook bij het instappen wordt vaak al muziek ge draaid", zegt Henk de Vries, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers. Deze zogeheten 'boar ding- en landing'-muziek moet volgens hem louter als entertainment gezien worden. „Vergelijk het met de lobby van een hotel", zegt hij. „Daar Meestal lijkt het slechts alsof de terugreis sneller gaat. Maar vanuit Amerika is dat ook echt het geval. Foto: GPD hoor je ook bijna altijd mu ziek." De muziek is dus niet bedoeld om passagiers op hun gemak te stellen. Waarom smaakt dezelfde fles wijn thuis anders dan op het vakantieadres? „Dat de wijn anders smaakt, ligt niet aan de wijn, maar aan degene die hem drinkt", zegt wijnkenner Hubrecht Duijker. „Op vakantie wordt zo'n wijn heel ontspannen genoten, meestal bij mooi weer en in een uitstekende stemming. Je proeft dan minder kritisch. Thuis, zonder dat vakantiege voel en die zonnige ambiance, kan dezelfde wijn opeens heel anders en minder aantrekke lijk overkomen." Blijft de vraag hoe je dit kunt vermijden. „Hoe? Door op va kantie wél kritisch te keuren. Dus even - enkele seconden - alle zintuigen focussen op de wijn, en de omgeving verge ten. En tenslotte een tip over het vervoeren van gekochte wijn: probeer te vermijden dat flessen uren, laat staan dagen in een loeihete kofferbak lig gen. Want tegen stoven zijn al leen hele stevige, krachtige wijnen enigszins bestand." Wie vouwt dat driehoekje in de rol wc-papier in hotels? En waarom? Toegegeven, het is meestal in de wat duurdere hotels waar ze mysterieuze 'driehoekjes- vouwers' in dienst hebben. Je hoeft maar even van je kamer af te zijn geweest of het wc- papier is weer in een mes scherp puntje gevouwen. Maar waarom? De woordvoerster van de In ternationale Hogeschool voor Hotelmanagement in Den Haag heeft een verklaring. „Dat is werk van de afdeling 'housekeeping'", zegt ze. „Daarmee laten ze zien dat er is schoongemaakt en er nog niemand eerder op het toilet is geweest. Het is een extra servi ce." Is het optisch of lijkt een vlieg tuig net voordat de wielen de^i grond raken, heel eventjes te jii versnellen? tv Vliegspecialist Henk de Vriestfj „Waarschijnlijk is het optisch Elk vliegtuig heeft tijdens de n landing namelijk een vaste jd snelheid die wordt berekend (a op basis van het gewicht. Die» j zogeheten 'final approach speed' is voor een Boeing 73>e waar ik vaak mee vlieg, onge-* veer 150 knopen. Zeg maar n 280 tot 290 kilometer per uurn Die snelheid hou je vast tot j^g net voor de landing de neus |t> iets optrekt en het gas dicht- n gooit. Dat het lijkt of je dan h toch sneller gaat, heeft alles maken met het feit dat je dicljtj ter bij de landingsbaan komtL Daardoor beleef je ineens de [s sensatie van die enorme snelt heid weer. Want die mis je als_ je hoog in de wolken vliegt." F Hans van Alebeek Zo uit de wijnkelder van die Franse boer smaakt die fles wijn geweldig... en thuis weer zo gewoontjes. Foto: GPD Zelf wilde Marilyn Monroe het graag anders. Op het hoogte punt van haar roem, midden jaren vijftig keerde zij Holly wood de rug toe om in New York lessen in acteren te nemen. „Ik ben nu vierendertig en ik wil de komende jaren beter en ge lukkiger worden in mijn werk en in mijn privé-leven. Dat is mijn enige ambitie", zei ze in 1959. Drie jaar later, na haar rol in The Misfits (1961), kreeg ze haar ontslag van Twentieth Century Fox. Er viel niet meer met haar te werken. Veertig jaar later is het te gemakkelijk Monroe te zien als het ultieme slachtoffer van de seksistische droomfabriek Holly wood. Zou het in deze tijd waarin voor vrouwen meer rollen zijn weggelegd dan die van maagd, moeder of verleidster, an ders met haar zijn afgelopen? Misschien. De diepgewortelde overtuiging dat bioscoopgangers geen vrouw in een agressieve heldenrol willen zien, is inmiddels door tal van succesvolle films waarin vrouwen hun mannetje staan, ontzenuwd. Dat is niet de verdienste van de nog altijd door mannen gedo mineerde filmindustrie maar vooral te danken aan een hand jevol vrouwelijke acteurs. Nog altijd zijn er weinig goede vrou wenrollen, zeker voor vrouwen boven de 35. „Het probleem is dat rollen voor vrouwen niet geschreven worden alsof het om menselijke wezens gaat. Ze worden geschreven als stereotype of als secundaire piotfunctie", meent actrice Jodie Foster. Ze be hoort tot de actrices die hun eigen speelruimte creëren, door zowel een film te regisseren als er een hoofdrol in te spelen. Voor Monroe was dat niet weggelegd. Ze had er de persoonlijk heid niet voor, en haar tijd niet mee. „Met al haar uitstraling was zij omgeven met een duisternis die mij perplex deed staan", noteerde Arthur Miller, haar derde echtgenoot. Ze vluchtte in pillen, drank en zelfmoordpogingen. Toen augi 1962 begon, luid de morsige Norma Jean Mortenson die Md] lyn Monroe in werkelijkheid was, gewonnen. Die Norma was op 1 juni 1926 aan de zelfkant van Los An& geboren. En in elf pleeggezinnen opgegroeid, omdat ze haar] vader niet kende en een geschifte, paranoïde moeder had. T demonen die zich daardoor konden nestelen in haar ziel, l ze nooit kunnen afschudden. Het was niet het gebrek aan k sen dat haar opbrak. Het waren haar jeugdtrauma's, het chi nische gebrek aan liefde en aandacht, haar uiterst wankele i zelfbeeld, het wanhopig makende idee dat ze voor niemandü echt de moeite waard was, alleen als sexy wegwerp hebbedii% getje. Marilyn maakte op haar 36-jarige leeftijd, omringd door d eenzaamheid die haar lot was, een keuze die haar leven blijk vend zou bepalen. De dood was haar genadig en droeg bij de legende. Door haar dood werd zij vereeuwigd als een tijdi ze godin, een transparante schoonheid in de bloei van haan ven. Zes en zeventig zou ze nu geweest zijn. Daar moet je niè aan denken. Zeker als je weet hoe het Mariene Dietrich is v gaan, die zich gedwongen zag tot publieke onzichtbaarheidJie toen zij ouder werd. Omdat alleen op die manier de mythe il de eeuwige jonge Mariene in stand kon worden gehouden, j mooie actrice en de angst te worden verlaten door schoonh succes en liefde, dat iets van alle tijden. Onlangs zag ik haar in de film Gentlemen prefer blondes. En besefte dat het dezer dagen maar liefst veertig jaar geleden is dat Marilyn Monroe stierf. Ze was 36 jaar oud toen ze, in de nacht van 4 op 5 augustus 1962, overleed aan een overdosis slaapmiddelen. Haar plotselinge, tragische dood deed wereld wijd mannen huilen. De smachtende, broeierige beschikbaar heid die zij in haar films en op foto's uitstraalde, maakt haar tot een icoon van de verleiding. Misschien wilde ze alleen maar vergetelheid voor een nacht, een klein beetje dood. Misschien is ze, zoals de complotthe orie wil, een handje geholpen door de CIA Ze had im mers het bed gedeeld met John Kennedy die haar ten slotte doorschoof naar zijn broer, Robert. De intieme voet waarop ze verkeerde met de Kennedy's was belas tend voor de Amerikaanse droom. Maar het is waar- Ischijnlijker dat ze eindelijk de regie van haar eigen leven in handen nam en er een einde aan maakte. Ze begon haar loopbaan als fotomodel, en trok met bijrollen in Asphalt jungle (1950) en All about Eve (1950) de aandacht. Daarna werd ze binnen enkele jaren de populairste ster van haar tijd door films als Mon key business (1952), Nia gara (1952) en Gentlemen prefer blondes (1953). Deze laa tste film, droeg, samen met The seven year itch, niet alleen bij tot haar enorme succes. Hij veroordeelde haar ook tot een blijvende ge vangene van haar image: het domme blondje dat zichzelf in de aanbieding doet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2