'Europese begroting is chaos' Leger Israël trekt Ramallah binnen MANGO Leidsch Dagblad 'Leiden pakt kamernood nauwelijks aan' 'Feyenoord straffen voor antisemitische leuzen' VdH' kampioen »p 100 meter Winst Shell 38 procent gedaald Mooi stuk! NAT Kritisch oordeel Rekenkamer LPF schorst voorlichtster Huis zelfmoordpleger vernield Loco-burgemeester Berlijn struikelt over airmiles SUMMERSALE Getuige botsing Maxima weigert te verschijnen Bedreigingen tegen politici afgenomen Leidsch Dagblad 'agb NR. 42990 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 1 AUGUSTUS 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Cabelaar Casema n handen van \merikanen 4H wil wel rerkoop vlees MPA-varkens VS openen tantoor voor magoverbetering Ome Joop's Tour doet Leiden aan Spektakel is voor KRB dagelijkse kost Brullende tractoren in Koudekerk Toeristen in Leiden al moe voor ze iets zien Paul van den Bergh Waarom bouwen wij zoveel muren en zo weinig bruggen? zw luuN - Pieter van den Hoo- jenband heeft gisteren bij de iuropese kampioenschappen wemmen in Berlijn goud ver- jïerd op de 100 meter vrije lag. De wereldrecordhouder 47,84) bleef in de finale twee- londerdste boven zijn toptijd 'au Sydney. Met 47,86 secon- len - voor de derde keer onder Ie 48 seconden - was hij de fcncurrentie veel te snel af. De lus Aleksander Popov eindigde lis tweede in 48,94 seconden, let brons was voor de Kroaat )uje Draganja (49,31). •agina R7 'en haag - Koninklijke/Shell koep heeft de nettowinst over 'et tweede kwartaal fors zien lalen. De oliemaatschappij 'oekte een winst van 2,2 mil- aid dollar, 38 procent minder lan dezelfde periode een jaar jerder. Het resultaat is lager 'an de 2,5 miljard dollar die •ankanalisten hadden ver vacht. Vooral aan raffinage verd minder verdiend en ook [e prijzen van olie en gas daal- wn. Leidsch Dagblad Ruit kapot? Bel: 589 88 87 i 3 R GLAS-E N SCHILDERWERKEN door Robbert Minkhorst leiden - Gemeenten, woningcor poraties en rijk doen veel te wei nig om de kamemood onder studenten aan te pakken. Dat concludeert het Interstedelijk Studentenoverleg (ISO) na een onderzoek. Leiden komt er sa men met een aantal andere stu dentensteden slecht af in het onderzoek van het ISO. Er is on voldoende overleg en er wordt te weinig nagedacht over oplos singen. In bijna alle steden is onduidelijk wie verantwoorde lijk is voor de aanpak van het probleem, aldus ISO. Onderling overleg tussen gemeente, corpo raties, hogescholen en universi teiten leidt er gauw toe dat ze el kaar gaan zitten aankijken. Over Leiden meldt de studen tenorganisatie: „Er is wel over leg, maar niet echt een stimu lans om dit structureel te doen. Niet veel initiatieven dus." Zo'n conclusie is een typische stu dentenstad als Leiden onwaar dig, vindt ISO-voorzitter L. van Beek. „Het probleem van de ka memood wordt zeer ernstig", zegt Van Beek verder. „Elk jaar hoor je hoe de nood toeneemt Men moet ophouden de bal naar elkaar te kaatsen." Het ISO, waarbij ongeveer 160.000 stu denten zijn aangesloten, pleit ook voor aanpassing van wet en regelgeving. Pagina Rl: Leiden scoort slecht met aanpak kamernood -"v L V--::.' j: - -'■< T;rv'V' door onze correspondente Hetty van Rooij brussel/gpd - De begroting van de Europese Commissie is onbe trouwbaar, onveilig en chaotisch. Ondanks alle beloften en goede voornemens is het dagelijks be stuur van de Europese Unie er nog steeds niet in geslaagd het kasboek van Europa (98 miljard euro per jaar) op orde te krijgen. Het is onmogelijk vast te stellen hoeveel geld van de belastingbe taler daardoor jaarlijks verloren gaat. De Europese Rekenkamer velt in een vanmorgen via de Financial Times uitgelekt rapport een ver nietigend oordeel over de ma nier waarop 'Brussel' zijn finan ciële zaken regelt Die kritiek is niet nieuw. Jaar na jaar krijgt de Europese Commissie een onvol doende van de Rekenkamer en de financiële chaos was in 1999 een van de oorzaken die leidden tot het aftreden van de Commis- sie-Santer. Voor de Commissie-Prodi is de oorveeg echter extra pijnlijk, omdat zij bij haar aantreden drie jaar geleden heeft gezworen de zaken goed te zullen regelen. Er is nog helemaal niets opge lost, constateert de Rekenkamer. Het gehanteerde boekhoudsys teem deugt niet en het is daar door onmogelijk zicht te hou den op het geld dat wordt uitge geven. Het nog niet gepubliceerde rap port van de Rekenkamer is al in februari naar de Commissie ge zonden, die daardoor in grote verlegenheid is gebracht. Het is ook pijnlijk omdat de inhoud het gelijk bevestigt van Marta Andreasen, een accountant van de Europese Commissie die vo rig jaar de noodklok luidde. Andreasen, die begin vorig jaar in dienst trad, was verbijsterd over wat ze in Brussel aantrof en weigerde haar handtekening te zetten onder de rekeningen over het jaar 2001. Vier maanden la ter werd ze geruisloos overge plaatst naar een andere functie, met behoud van salaris. „Ik had geen idee wat ik tekende, omdat het boekhoudsysteem noch mijn medewerkers in staat wa ren mij dat duidelijk te maken of om aan te tonen dat het klopte", zegt Andreasen in de Financial Times. Israël heeft vanochtend als vergelding het huis verwoest in de stad Beit Jalla van de vader van de man die dinsdag met een zelfmoordaanslag zeven mensen verwondde. Foto: AP den haag/gpd - LPF-fractievoor- lichtster Ines Scheffers is voor onbepaalde tijd geschorst. Zij vroeg LPF-minister Bomhoff (volksgezondheid) per e-mail om een arts in het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis aan te pakken. Haar broer zou enkele slechte erva ringen met de arts hebben ge had. De fractie bekijkt de komende tijd of zij kan terugkeren, aldus LPF-vice-fractievoorzitter Ferry Hoogendijk. Scheffers zelf was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. In de e-mail, die ook naar diver se journalisten was verstuurd, meldt Scheffers aan Bomhoff dat haar broer kanker had en een buikoperatie moest onder gaan. Bij de operatie zou per ongeluk de dikke darm zijn ge raakt Scheffers vraagt de LPF- minister de verantwoordelijke arts aan te pakken. LPF-Kamerlid Gerard van As, die ook in het fractiebestuur zit, meent dat de voorlichtster niet meer terug kan komen. „Je mag je positie absoluut niet aanwen den voor privé-problemen, dat kan niet Met zo'n klacht heeft de minister toch niets te maken. Die gaat er ook niet over. Je moet je tot het ziekenhuis zelf wenden en er een beroepspro cedure van maken. Dat geldt voor iedereen." jeruzalem/dpa-afp-rtr - Als ver gelding voor de bomaanslag op de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, waarbij gisteren ze ven mensen omkwamen, is het Israëlische leger vanochtend Ramallah binnengetrokken. Hierbij werd onder meer het huis vernield van de dader van een zelfmoordaanslag die eer gisteren in Jeruzalem plaats had. Tijdens de inval in Ramallah werden vlakbij de ambtswoning van de Palestijnse president Arafat explosies gehoord. Nade re gegevens zijn niet bekend. De militaire actie kwam nadat de Israëlische minister van defensie Ben-Eliezer het groene licht had gegeven voor een wraakactie na het bloedbad op de universiteit. Onder de dodelijke slachtoffers bevinden zich vijf buitenlan ders, vier Amerikanen en een Fransman. Ook een Israëlische diplomaat kwam om het leven. Ongeveer tachtig mensen, voor namelijk studenten, zijn ge wond geraakt, onder wie twee Zuid-Koreaanse studenten. De militante Palestijnse organi satie Harnas heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Honderden aanhan gers van Harnas gingen gister avond in Gaza-Stad de straat op en scandeerden dat de aanslag pas de eerste was van een reeks van tien geplande acties. Het Israëlische kabinet stemde gisteren vlak voor de bomaan- slag in met een pakket maatre gelen dat een einde moet maken aan de terroristische aanslagen. Het kabinet besloot onder meer familieleden van daders te ver bannen en huizen van aanslag plegers te vernielen. Ook kun nen Palestijnen gerechtelijk worden vervolgd als ze wisten dat een familielid een aanslag voorbereidde. Gisteren besloot de regering al een familielid van een militante Palestijn te verbannen van de (advertenties) KORTINGEN TOT 70% AANBODH Westelijke Jordaanoever naar de Gazastrook. Het gaat om een fa milielid van een van de twee Pa lestijnen die op 17 juli een zelf moordaanslag pleegden op een bus, waarbij negen mensen om kwamen. Vlak voor de aanslag op de uni versiteit maakte Israël een eerste deel over van het Palestijnse te goed aan belastinggeld. Volgens de Palestijnse minister van fi nanciën Salam Fayad heeft Isra el geen voorwaarden verbonden aan de overboeking. In totaal heeft de Palestijnse Autoriteit zo'n 430 miljoen dollar aan be lastinginkomsten tegoed, die Is raël sinds september 2000 heeft bevroren. den haag - Voorburger Kees Groen die in oktober vorig jaar vermoedelijk getuige was van de aanrijding tussen prinses Maxi ma en de Wassenaarse vlees handelaar Van der Bent, wil on der geen beding voor de rechter getuigen. „Ik wil niet Ik word er helemaal zenuwachtig van", laat de man weten. Groen werd vori ge week op verzoek van de ad vocaat van Van der Bent ge daagd om op 21 oktober zijn verhaal te doen voor de Haagse rechtbank die de aanrijding nog steeds onderzoekt. De Voorburger werd twee we ken geleden door een kennis bij de Haagsche Courant aangedra gen als de 'kroongetuige' die uitsluitsel zou kunnen geven over de vraag wie schuld heeft aan de koninklijke aanrijding. Groen zou haar hebben verteld van foto's die hij van het onge val heeft gemaakt. Maar Groen zelf ontkent in alle toonaarden dat hij ook maar iets gezien heeft van de aanrijding. Niet hij, maar een vriend zou de foto's hebben gemaakt. Groen weet wel te melden dat de foto's zijn mislukt Van zijn vriend - die hij tegenover de Haagsche Courant eerst Klaas en daarna Frans noemt - zou hij vervol gens hebben gehoord dat Maxi ma in tegenstelling tot wat steeds door de prinses en haar lijfwachten wordt verteld, met hoge snelheid de paleisuitrit uit kwam rijden en 'met een rot- vaart' op Van den Bent botste. De advocaat van de Wassenaar- se vleeshandelaar houdt er aan vast dat de Voorburger voor de rechter moet verschijnen. Des noods moet de politie de tegen stribbelende man thuis ophalen om hem naar de rechtbank te halen. „Hoe meer Groen tegen stribbelt, hoe meer ik in hem ge ïnteresseerd ben", aldus de raadsman. den haag/anp - Het aantal dreigbrieven, bedreigende e- mails en telefonische bedreigin gen aan het adres van politici is tussen 28 mei en half jidi fors af genomen. Dit blijkt uit een in ventarisatie van het ministerie van binnenlandse zaken. Vlak na de moord op LPF-lijst- aanvoerder Pim Fortuyn, in de periode tussen 6 en 28 mei, wer den politici een kleine duizend keer bedreigd of beledigd. In de afgelopen periode werden vier dreigbrieven tegen landelijke politici gesignaleerd en één te gen een lokale politicus. (advertenties) door onze correspondent Wlerd Duk berlun - Het 'airmiles-schandaal' in Duits land heeft gisteren een nieuw slachtoffer ge- eist. Gregor Gysi (PDS), loco-burgemeester van Berlijn en als senator verantwoordelijk voor economische zaken, kondigde aan zijn functie neer te leggen. Gysi was in opspraak geraakt door een ont hulling in het boulevardblad Bild dat hij air miles, die hij als lid van de Bondsdag bij dienstreizen vergaarde, voor privé-trips had gebruikt. Gysi's vrouw en dochter hadden de bonuspunten in 2000 en 2001 ingeruild tegen tickets naar Cuba. Volgens de fatsoensregels van het Duitse parlement moeten airmiles, die zijn ver diend op door de staat betaalde vluchten, worden aangewend voor nieuwe dienstrei zen. 'Fraude' met airmiles is weliswaar niet strafbaar, maar schaadt de reputatie van de politicus. Gysi beweerde 'slecht geïnfor meerd' te zijn geweest „Maar ik heb zelf niet genoeg gedaan om er meer over te we ten te komen", zei hij. Gysi is de meest prominente politicus van de PDS, de opvolger van de SED, de com munistische partij van de voormalige DDR. Eerder legde een vooraanstaand Bondsdag lid van De Groenen/Bündnis'90, Cem özde- mir, eveneens wegens het privé-gebruik van dienst-airmiles zijn mandaat neer. Bild zegt over een 'hele lijst' te beschikken van politici, die zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan 'airmiles-misbruik'. Inge wijden bevestigen dat de nu bekend gewor den gevallen slechts het topje van de ijsberg zijn. „Als je alle vluchten zou natrekken, kan ie dere tweede parlementariër wel inpakken", beweert een anonieme volksvertegenwoor diger. Gysi had eerder nog aangekondigd aan te zullen blijven. Het vertrek van de scherpzin nige jurist wordt door collega's betreurd en omschreven als een 'overtrokken reactie'. De PDS vormt in de Duitse hoofdstad met de SPD een omstreden coalitie. Burgemees ter Klaus Wowereit (SPD) zei Gysi's besluit te 'respecteren'. Sommige commentatoren suggereren dat Gysi's besluit mede is ingegeven door de uitzichtloze economische situatie waarin Berlijn verkeert. De stad heeft een schuld van tientallen miljarden euro's. De irritatie onder Duitse politici over de bij na dagelijkse onthullingen in Bild, in 'kom kommertijd' en acht weken voor de parle mentsverkiezingen, is groot Volgens de SPD probeert Bild met de aantijgingen aan het adres van linkse politici de rood-groene co alitie van bondskanselier Schroder te onder mijnen. „Stelselmatig wordt de CDU/CSU gespaard", aldus SPD-woordvoerder Franz Müntefering. NOORDWIJK HOOFDSTRAAT 83 www.mango.es Do allerlaatste mogelijkheid om uw fnstapkaart vol to sparen voor een kans op een Big Holiday. Nu of noot*! Feyenoord-spelers kijken tijdens de open dag naar de helikopter die in De Kuip landt. Foto: ANP/Olaf Kraak rotte rdajm/g pd - Feyenoord moet hard gestraft worden voor de kwetsende kreten over joden die supporters gisteren tijdens de Open Dag uitriepen. Eventu eel moeten de nieuwe ministers van binnenlandse zaken (Rem- kes) en justitie (Donner) zelf be vorderen dat de Stadionploeg binnenkort een wedstrijd zon der publiek moet spelen. In ie der geval moet strafrechtelijk worden opgetreden tegen Fey enoord. Dat vindt het Rotterdamse Ka merlid Peter van Heemst (PvdA) Hij heeft inmiddels Kamervra gen gesteld over de kwestie, na dat hij gisteravond op het NOS- Joumaal zag dat een groep sup porters tijdens de Open Dag de leus 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' uitschreeuwde. De sup porters richten zich met die woorden tot aanhangers van Ajax, die overigens niet op de Open Dag aanwezig waren. Van Heemst begrijpt niet dat de politie of de stadion- of clublei ding gisteren niet ingrepen. Zo had de de dag, die bezocht werd door tienduizenden Feyenoord- fans, best stilgelegd kunnen worden, vindt Van Heemst.Het PvdA-Kamerlid zegt het voorval des te erger te vinden, omdat gisteren duizenden kleine kin deren de Kuip bevolkten. „Die kinderen zouden kunnen den ken dat dit soort teksten nor maal zijn. Dit soort hufterigheid moet worden aangepakt" Als de ministers dit laten lopen, kan het aanstaande voetbalsei zoen wat betreft de strijd tegen discriminerende spreekkoren nu reeds als verloren worden beschouwd, vindt de PvdA'er. Feyenoord-manager Jan D. Swart heeft moeite met de actie van Van Heemst. „Feyenoord heeft dit soort spreekkoren al twintig keer oprecht betreurd", zegt hij. „Maar zolang NOS Sport van een zes uur durend familiefeest tien seconden schande gaat uitvergroten, zul len we ons waarschijnlijk nog wel twintig keer moeten veront schuldigen." Pagina Binnenland: Commentaar Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. S|n Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMQVA n/. Postcode Telefoon (Lvju. contrde nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automat®*» betaling is rrqn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl BmmE IDÜ

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1