Klimmen op Australische rots in Zoetermeer Toeristen in Leiden: 'al moe voor ze iets hebben gezien 'Ik hoor hem nooit over Jezus' Aanslag Ontdek je digitale plekje DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2C door Silvan Schoonhoven Ayer's Rock is een rots van plastic, die verrijst aan de rand van Zoe termeer. Alles waarbij je verwon dingen kan oplopen, is hier mo gelijk. Boogschieten, abseilen, mountainbiken, vlotvaren, en vooral klimmen. Maar ook de 'Amazing Aboriginal Jump' staat op het programma. De steenrode kunststof rots in Zoetermeer is omgroeid door een oerwoud van houten palen, sloten, tonnen, touwen en net ten. Hier worden bezoekers blootgesteld aan activiteiten als vlotbouwen en kanoën. In to taalprogramma's met namen als het Aboriginal Fun Arrangement moeten ze bovendien bungee- nmnen, sumoworstelen, torens oprichten en worden ze door een touwbanenparcours ge jaagd. Avontuur wordt hier vol strekt risicoloos en in hapklare brokken voorgeschoteld. „Beleef de sfeer van de binnenlanden van Australië", adviseert de fol der van dit 'In- en Outdoorcen- trum'. „Ervaar op een actieve manier de mogelijkheden op het gebied van duif, conditie en ple zier." Inderdaad is Ayer's Rock ge bouwd als een stedelijke inter pretatie van het beroemde Abo riginal-heiligdom in de Australi sche woestijn. Donkerrode glas vezel platen zijn in grillige con touren aan de buitengevel ge schroefd. Hier en daar hangt de kunstrots vervaarlijk over. Om dat alleen de bobbels en bulten van het glasvezel veel te weinig steun bieden, zijn er talloze klimgreepjes in verschillende kleuren op bevestigd. Ook bin nen in het gebouw verrijzen vijf tien meter hoge klimwanden. De natuur deed de afgelopen dagen extra zijn best om Zoeter meer op de zinderende Australi sche woestijn te doen lijken. Warmte en klimmen verdragen elkaar slecht. Zweterige vingers hebben weinig grip op het war- Klimmer Sergio bedwingt de plastic versie van de Ayer's Rock. Foto: Dick Hogewoning me plastic, ondervinden Ram en Sergio (14 en 15) en Roxi, Zoey, Lisa (9) en Sterre (8). Met een stel anderen on dergaan ze de Koala Clim bing Party. Gelukkig is het binnen wat koeler. Instructeur Mye' Lung Choy deelt klimgordels en wat tips uit. Het touw gaat met een knoop aan de gordel en dan is de klimmer op eigen kracht en lenigheid aangewezen om de verti cale platen te bedwin gen. Sommi ge van de plastic gre pen op de wand bieden steun aan een hele hand. Andere geven niet meer dan een gemeen randje of een bult om een voet op te plaatsen. Met een beetje pech is een gat of richel niet groter dan een vin ger. De kunst is om de wand te bedwingen zonder letterlijk op het touw te moeten terugvallen. Mye' Lung houdt dat losjes vast, voor het geval dót. Sergio, wiens kapsel wonder baarlijk goed past bij zijn lui- paardprint-klüngordel, slingert zich moeiteloos als een aap naar boven. De jongere deelnemers hebben het moeilijker. „Een klein eindje nog", brult Roxi naar Zoey, terwijl die zuchtend en steunend houvast zoekt. „Daar, stop je voet in dat gat. Pak die groene greep. Precies!" Even later zijn de rollen omge draaid en loopt Zoey te schreeu wen, terwijl Roxi tegen de mum- hangt. ,Auw, m'n handen", klaagt die. „Oeoeoeh, ik val, hi- hi." Het touw vangt haar op en de instructeur laat haar voor zichtig naar beneden zakken. „Nou zeg. Dat was een moeilijk stuk. Auw." Als iedereen zijn vingers heeft moegetrokken, is het tijd voor de Amazing Aboriginal Jump. Roxi rent via de wenteltrap i de bovenste verdieping van gebouw. Daar haakt de inst tem haar vast aan een staalj bel. Een loopplank eindigt j luchtledige. De vloer wachtl tien meter lager. Roxi stapt i leegte en zacht zoemend wf een katrol de staalkabel af. paar seconden later staat z^ grijnzend op de grond. Ook, po legt schijnbaar moeiteld ajn leven in handen van de tel en laat zich als een zak i appelen vallen. Zoey en Ste daarentegen deinzen terug' de afgrond als ze aan de bel ajn. „Niet naar beneden kij Gewoon doen! Loop maar r \oren!" moedigt Roxi hen a^ ,Het is best griezelig om ov. het randje te stappen", geef toe. „Maar eenmaal in de li is het niet eng meer." Lisa is het daar blijkbaar ml eens, want ze laat zich al vc de derde keer vasthaken. ben altijd bang dat ik niet g vist zit", geeft ze toe. Hoewi best weet dat de touwen ed ken zo sterk zijn dat je er ee olifant aan kan hangen. „M dat doen ze natuurlijk nietj dat is zielig." Waan Ayers Rock, Buytenj laan 14, Zoetermeer. Telef €79 3230323. www.ayersrc Prijs: tal van arrangement, mogelijk voor kinderen en vahvassenen. De Koala Cli bing Party kost bijvoorbee 14,50 per kind voor twee u inclusief menu en ijs. Vooi boeken is noodzakelijk. Klimmen betekent loze diepten, verkra spieren, ondei competitie en gel met touw. Wat wi mens nog meer. De drankjes zijn i sproken dum. -i9bi 3b -3 OV/ Vari Lsiden genieten is soms een kwestie van stug volhouden, blijkt uit een korte rondgang langs toeristen in de binnen stad. Datlgaat bijvoorbeeld op voor Guy Truchet Die maakte met kind en al bijna weer rechtsomkeert, toen hij het sta tionsplein op stapte. Even dacht de Fransman dat hij in de ver keerde, stad was beland. „Het leek wel de eerste de beste ban- lieu sale, vieze voorstad." Maar hij zette door en zit nu achter een Cola Light naar Molen de Valk te kaken. Kijk: dót is hoe hij zich Nederland had voorgesteld. Brigitte Preo uit Duitsland kwam aiejt per trein aan, maar met de auto. Dat beviel slecht. „Weet je wat echt blöd is in Lei den", sist ze. „Het is een schan de. Je gaat de snelweg af en dan? Niets! Geen enkele aanwijzing over waar je kan parkeren." Boos roert ze in haar thee aan een tafeltje in de Haarlemmer straat. „Het probleem is niet dat je véélmoet betalen", vult haar man Milicek aan, „maar dat je vooióf fnöet betalen. Je denkt, ik gooi ervoor twee uurtjes in en dan moet je weer helemaal te rug lopen. We zijn al moe voor we wat gezien hebben." Nee, dan Zweden. Daar parkeer je gratis buiten de stad, trek je een plattegrondje uit een appa raat en neem je een pendelbusje naar het centrum. Het Transfe rium? Niet gezien. Erg behulp zaam ajri de Leidenaren overi gens ook niet. En wat Brigitte en Milicek verder tegenvalt: nie mand spreekt hier Duits. Geen last van parkeerproble men hebben Csilla Karlik en Gi- zella Börcsök uit Boedapest, Hongarije. Op de fiets doen ze met veertig Hongaren een rond je Nederland. Vandaag hebben ze hun fietsen bij de Burcht ge stald. „We rijden zo'n zeventig kilometer per dag. In Haarlem troffen we een Hongaarse orga nist die op het orgelfestival speelde. Ook hebben we al van de famous Dutch fish gegeten." Op het Rapenburg loopt een slonzige rugzaktoerist met een vlasbaardje. Rudolph Ivan Wels- ka blijkt uit Tsjechië te komen. Per bus en liftend, met een ruim persoonlijk rantsoen Oost-Euro- pese wiet in het slaapzakcom partiment. Of hij geen water naar de zee draagt? Daar moet Rudolph even over nadenken, draaiend aan de knopen van zijn jas. „Een roker wil afwisse ling", is uiteindelijk de slotsom. De wiet is hier goed, maar ei genlijk té goed, 'een beetje nas ty'. Hij maakt een weids gebaar en wijst naar de straattegels. Hongaarse toeristen in Leiden: „We hebben al een 'famous Dutch fish' gegeten." Foto: Henk Bouwman „Wist je dat Einstein hier gelo pen heeft? Hier, over deze te gels. En weet je wie nog meer? Freud! Freud, hier over deze te gels." Alsof hij verwacht dat het tweetal zich elk moment weer kan melden, tuurt hij verwilderd van tegels naar horizon. Dan moet hij door, want hij moet de universiteitsbibliotheek nog be zoeken. Ook Irvin Kehoe uit het Ameri kaanse Boulder voelt de wind van cultuur en wetenschap waaien door Leiden. Al rond wandelend is de geoloog tot de slotsom gekomen dat de Euro peaan hoger op de intellectuele ladder staat dan de Amerikaan. „Neem nou die muurgedich ten", zegt Kehoe die op het sta tionsplein op de bus wacht. „Ik snap er meestal geen woord van. In de States zou dat dus niet kunnen." Kehoe had een flinke stapel waarschuwingen meegekregen van huis toen hij op het vliegtuig stapte. Je moest in Nederland bijvoorbeeld geen sigaretten aannemen van een vreemde, want die zitten tjokvol weed of heroïne. De werkelijk heid bleek minder spannend. Slechts één waarneming viel de Amerikaan rauw op het dak. „In de Pieterskerk zag ik een meisje met het woord Slut op haar T- shirt. Dat zou dus óók niet kun nen in de States." door Ilse Keuenhof Op camping Noordduïnen huist een evangelisatieteam dat da gelijks Het Woord verkondigt en de kinderen bezig houdt met spelletjes en bijbelverhalen. Een vervolg van een tweeluik over campingevangelisatie in Katwijk. Stel je voor: Je rit eindelijk rus tig in je tuinstoel onder je pa rasolletje voor je stacaravan. Uit de verte komt een jonge, blije evangelist aanlopen die je een folder in handen duwt en een verhaal begint over de pracht van een leven met God. Geen ondenkbaar scenario voor de gasten van camping Noordduinen in Katwijk. Het evangelisatieteam Dab ar huist in het gebouwtje 'de Boei' op het campingterrein, en houdt met een spelletjesprogramma de koters bezig. Ger Velda, een oudere vrouw uit Velp heeft wel van de Boei gehoord. Ze staat dan ook al tien jaar op dezelfde plek op de camping. Een bezoekje aan de evangelisatiekeet heeft ze nog nooit gebracht. „Daar heb ik echt geen zin in. Dat bingo en zo, nee dat vinden wij hele maal niet leuk." Velda is bij lange na niet de enige vaste gast op de cam ping. Dolf en Marietje Heide- man uit Utrecht komen er al dertig jaar. Ze bezweren de warmte door heel kalmpjes in de schaduw van hun stacara van te zitten. En de Boei? Dat zijn 'hele lieve mensen die goed werk doen'. „Ze zullen wel van een dorp komen aan gezien ze nog geen interesse hebben in verkering en dat soort zaken." Dolf denkt met weemoed terug aan betere tijden. „Vroeger, toen stikte het hier nog van de kinderen. Ze konden ook ner gens anders naartoe. Nu heb ben ze allemaal een eigen fiets en gaan naar zee." Campingbeheerder Hany Ber- gelink kijkt toe hoe een paadje wordt bestraat. Hij vindt het 'allemaal prachtig' daar bij de Boel „Ze laten de mensen vrij in him keuze en voorzien ken nelijk in een behoefte, want de kinderen en volwassenen blij ven komen." En nee, een evangelisatieteam drukt vol gens Bergelink 'absoluut geen christelijk stempel op de cam- ping". Henk van Dongen kijkt tijdens 'waterpret', de middagactiviteit van Dabar, tevreden toe vanaf de zijlijn. Leuke spelletjes, daar gaat het de vader van Barry en Jessy om. „Het evangeliseren is geen drijfveer om mijn kinderen hier dagelijks naartoe te bren gen. Maar ik moet zeggen dat ze de bijbelverhalen prachtig vinden. Geen probleem toch", schatert het in onvervalst Am sterdams over het terrein. „Nu vinden ze alles leuk. Later kun nen ze zelf besluiten of ze ge loven of niet." Bas Huiskamp en Dirk van der Wetering uit Epe vinden al die drukte maar niets. Zij zitten heel relaxed voor hun caravan. De zoon van Bas, Twan, is naar de Boei. „Maar wij gaan nooit hoor", haast Bas zich te zeggen. „Wij gatn lekker naar het strand, twan vindt het daar wel leuk, geloof ik. Om negei uur staat hij al voor de deur 1 wachter!, terwijl ze pas om ti uur beginnen." Met het chri: telijk geloof heeft dat niets te maken, denkt Dirk. „Wij gele ven niet. Het gaat Twan dan ook voornamelijk om de spe letjes. Ik hoof hem ook nooit over Jezus." Ondertussen wordt op het speelveld eamlid Rianne flir onderhanden genomen met een waterpistooL Nadruppe- lend strijktze neer bij twee o ders. Ze troosten hun dochte die net eengoede smak op d zeepbaan heeft gemaakt Voi Rianne een mooie gelegenhc voor een pnatje en een acht loze vraag oyer het geloof Ze heeft beet. De ouders vinder Dabar een 'prima initiatief. „We kregen de folder in han den gedrukt", vertelt Bert Westland. „VIfe wisten dat er activiteiten vraren maar niét dat een evangelisatieteam ze verzorgde. We zijn zelf gelov dus het is mopi meegenome Toch?" Op zoek naar een leuke fiets-, wandel- of kanoroute in de re gio? Verschillende instanties uit Zuid-Holland schieten geza menlijk te hulp. De website www.ontdekzuid- holland.nl biedt een schat aan informatie over mooie plekjes in de nabijheid. Naast ruim dertig routes ver meldt de site ook toeristische gegevens en informatie over flo ra en fauna. Zo komt u te weten dat u tijdens het volgen van de Oostgeerroute Gangs Spookverlaat, Galgweg en Papenvaart, nabij Hazerswou- de-Dorp) de pinkster- en koe koeksbloem, kunt tegenkomen, net als de wilde eend en de klei ne karekiet. Via een digitale kaart zijn routes op te zoeken en kan de gekozen route worden uitgeprint. Een mooie fietstocht in de buurt van Leiden? Klik met uw muis op de plaatsnaam en u weet alles. Na deel: gebruik van de digitale kaart neemt veel tijd in beslag. ledereen hoopt op een onverge telijke tijd op vakantie. Maar een maal op pad kan veel misgaan. De Leidse cabaretier Onno Inne- mee ondervond dat aan den lijve toen hij met zijn vriendin in de winter van 1997 naar het Egypti sche Hurghada afreisde. „Mijn vakantie in Egypte was verschrikkelijk. Daar ging echt alles mis. Ik heb er zelfs nog een sketch over geschreven. Mijn vakantie vond plaats vlak na een aanslag op een bus met toeristen. Egypte was op dat moment dus niet erg populair. Het gevolg was dat het groepje toeristen waar ik me in bevond, voortdurend besprongen werd door iedereen. Wij moesten met z'n zessen de verloren omzet goedmaken. We werden elke winkel en elk restaurant inge- sleurd. En als je er eenmaal zat, lieten ze je niet meer gaan. We stapten een zaak binnen om naar een buikdanseres te kijken: we hebben er uren onvrijwillig gezeten. En de buikdanseres hebben we nooit gezien. Toen had ik al kunnen weten dat het de hele vakantie niet meer goed zou komen. We ver bleven in een kamer op de bo venste verdieping van een be hoorlijk smerig hotel. Overal za ten vochtplekken. Het is de cul tuur, zeiden we telkens maar. Precies boven onze kamer wa ren ze ook nog aan het werk op het dak. En niet één dag natuur lijk, maar continu. Een herrie! Dat hotel was sowieso geen suc ces. De lakens op de bedden, bijvoorbeeld, zaten onder de vlekken. Van die zwarte puntjes, die opduiken wanneer ze voch tig worden opgeborgen. Als je om andere lakens vroeg, kreeg je lakens met dezelfde vlekkei een andere plek. Tot ovenr van ramp werd ook nog eei lingerie van mijn vriendin 1 hotelkamer gestolen. We zouden eigenlijk tien di blijven. Maar halverwege d week hoorde ik dat onze vli geannuleerd was. Los van I feit dat ik temg moest vanv een optreden, wilde ik ook niet langer in Egypte blijvei het nodige regelen kon ik u delijk per boot naar Sharm Sheik om daar een andere vlucht te pakken. Zes uur d de die boottocht. En zes ui lang heb ik gekotst. Dat wa Egypte dus. Gelukkig had d rugvlucht verder geen verü ging."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14