LEIDE Noorderkwartier te hoop tegen overlast Een servicepunt voor al uw mobiele bankzaken Vrom: 'Onnodige onrust huursubsidie' REGIO R1 teistering treft tlse regio -positie s Buiten ia io iln dag aula Jenesteeg ópgezocht ouderen Uitgegroeid Ministerie begrijpt paniek woningcorporaties niet Amazonica bloeit weer Jeugddorp is in aantocht woensdag 31 JULI 2002 Katwijkers leken moellng Oegstgeest eedt op tegen egaal afmeren De Leidse regio is gis- Dnd rond kwart over zeven U6 fen door een kabelstoring, oor waren de televisiezen- lederland 1, 2 en 3 en Ra- tot en met 5 tijdelijk niet tvangen. De storing trof iljoen kabelaansluitingen van kabelexploi- lasema. De oorzaak van ring lag in Driebergen, iasema het signaal voor 4! blieke zenders vandaan Daar was door het nood- iat grote delen van het 5,02 sisterde de stroom uitge legen acht uur was de l verholpen. i'2 door Eric-Jan Berendsen leiden - Een groot aantal bewo ners van de Beatrixstraat, Irene- straat en Bernhardkade is de overlast van onder meer illegale horeca zat. De problemen wor den volgens hen veroorzaakt door Hairstyling Abdulah en res taurant Eurostar in de Beatrix straat. In een brief op poten aan woningbouwvereniging Zijl en Vliet, de afdeling Bouwen en Wo nen van de gemeente Leiden, het Meldpunt Ernstige Overlast en de politie eisen zij rust in hun buurt. De omwonenden hebben een aantal grieven. Zo zeggen zij last te hebben van een verbouwing die plaatsvindt achter de kapsa lon en illegale horeca-activitei- ten, niet alleen overdag maar ook 's avonds en in de nachtelij ke uren. „De ene verbouwing is nog niet achter de mg of er is weer een andere grote gaande. De aangeleverde bouwmateria len doen het ergste vrezen maar wij hebben nergens iets over de aanvraag van een bouwvergun ning gelezen." Als gevolg van deze verbouwin gen zegt de buurt bijna iedere avond en nacht te worden ge confronteerd met ernstige over last, mede veroorzaakt door ille gale horeca-activiteiten. „Schreeuwen, toeteren, dubbel en op de stoep parkeren, harde muziek uit autoradio's, wegrij den met piepende banden en mobiel telefoneren", aldus de brief. „Het lijkt bij ons de Bees tenmarkt wel met vaten bier voor de deur van Abdulah en mensen die tot 5 6 uur 's och tends in de kapsalon aanwezig zijn met doorlopende herrie. Er heeft zelfs een toiletcabine voor 9,37 5,401 1.311 - In het verenigingsge- f'afvan turnvereniging 'Ons 4'98ti' aan het Joop Vervoorn- :3.50pin Leiden is zaterdag 24 5j§tus om 10.00 uur een fo- 37«oonstelling. Aansluitend 'o oopn rondleiding over het 2^|ex langs monumentale 30 oil - Op de begraafplaats teioéesteeg is 4 augustus een 3®'°|dag. Die zondag is niet al- d4'4! et terrein zelf geopend 59le iet publiek, maar kunnen j7A in ook de monumentale 1,5 an het kerkhof bezoeken. .0 en dag is van 13.00 tot J'q uur en wordt georgani- 55I0 door de Stichting tot in- ïouding van de begraaf- Groenesteeg. Een aantal bewoners van de Beatrixstraat en omgeving is de overlast van winkels in de buurt meer dan zat. Foto: Henk Bouwman de deur gestaan." Het twee panden verder gelegen restaurant Eurostar veroorzaakt ook de nodige overlast, volgens de omwonenden. „Nu we drie a vier eigenaren zijn, is het ge woon een café geworden, eten zie je er nooit iemand", zo valt er in de brief te lezen. „Regel matig worden er tafels en stoe len voor de deur gezet en dit geeft ook weer de nodige herrie. Is er vergunning voor een café met terras in een woonstraat die dagelijks tot half twee of twee uur open is?" Als de politie wordt gebeld, komen de agen ten wel maar ze doen niks, aldus de buurt. „Dan wordt er zoge naamd een verjaardag gevierd en kijkt de politie alleen maar toe." Tenslotte wijst de buurt op een groep jongeren die regelmatig overlast veroorzaakt op de hoek van de Beatrixstraat en de Bern hardkade en mensen die daar regelmatig 's nachts in de tele fooncel staan te bellen. De om wonenden eisen het stopzetten van de verbouwing van kapsa lon Abdulah en een verbod op het uitoefenen van nachtelijke activiteiten daar. Daarnaast moet er een onderzoek komen naar de eventuele vergunning van restaurant Eurostar en de sluitingstijd en moet de tele fooncel worden verplaatst naar buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade of naar het Kooi- plein. Tot slot moet er een op lossing worden gevonden voor de hangjongeren, vinden de buurtbewoners. De eigenaar van het restaurant is op vakantie. Bij Hairstyling Abdulah was niemand bereik baar voor commentaar. 22,0 leiden - De liefde is klaarblijkelijk voorlopig even uitgegroeid in de Hortus. 'So let love grow*, stond er tot voor kort in manshoge letters langs het water van de Witte Singel. Maar onverlaten hebben in de nacht van maandag op dinsdag een potje scrabble gespeeld met de creatie van kunstenaar Jan Kleingeld, onderdeel van de tentoonstelling Beeld en Evenbeeld. Bij de Hortus zijn ze er erg verdrietig over. „We hebben de let ters weg moeten halen. Ze waren zo ontzet, dat ze niet meer in oorspronkelijke staat teruggeplaatst konden worden", zegt woordvoerster S. van der Veen. Voor zover bekend heeft niemand de 'grappenmakers' gezien. Van der Veen: „Het is duidelijk dat het vanaf het water is gebeurd. Vol in het zicht, maar de daders konden kennelijk ongestoord hun gang gaan." De kunstenaar is nog niet op de hoogte van de vernieling van 'So let love grow'. Hij is met vakantie. Foto: Henk Bouwman 'De gemeente kent de problemen' - De Stichting Dienstver een nieuw project be- n voor ouderen in de Me- k en Leiden-Noord Daar- et de bedoeling dat vrij- rs ouderen helpen of be- :n bij uitjes en activitei- 11 het project goed van nd te krijgen, zoekt de ng nog vrijwilligers. Be kenden kunnen contact 2 upen met Anneke Rood 45,8> Stichting Dienstverle- Jf;j 71-5143503. 52^4 49,8 18,1 leiden - „De problematiek rond de Beatrixstraat, Irene- straat en Bernhardkade is bij de gemeente bekend", laat een woordvoerder weten. „De brief bevat een uitgebreide opsomming aan klachten, dus er is daar duidelijk iets aan de hand. We nemen de klachten serieus en houden deze na de zomer tegen het licht Mo menteel is dat onmogelijk, omdat een aantal sleutelfigu ren binnen de gemeente va kantie heeft," Volgens een woordvoerder van woningbouwvereniging Zijl en Vliet, eigenaar van de winkels, is er inderdaad spra ke geweest van overlast rond de kapperszaak. „Daar is toen politie bij geweest maar het ging om een éénmalig feestje. We hebben met de eigenaar gesproken en dat gebeurt niet meer. Het is ons bekend dat de huurder van Abdulah an dere plannen heeft. Hij heeft bij ons een aanvraag inge diend om meer te mogen dan alleen haar te knippen. Er moet een soort theeschenkerij komen. We moeten, uiteraard samen met de gemeente, maar eens goed naar dat ver zoek kijken, want de brief van omwonenden geeft natuurlijk aan dat er al overlast is. Wat betreft de verbouwing geldt dat er niet mag worden ge werkt zonder vergunning. Maar als iemand ergens een muurtje verplaatst, is het na tuurlijk moeilijk om dat als een verbouwing te zien. Over restaurant Eurostar hebben wij geen signalen gekregen dat daar iets fout is." Ook bij de politie zijn de pro blemen in de buurt bekend. „Naar aanleiding van een tele fonische klacht rijn wij met de uitbater van de kapsalon gaan praten. De verbouwing duurt daar inderdaad vrij lang, maar dat komt omdat het werk in eigen beheer wordt uitge voerd. Wij hebben hem er op gewezen dat hij niet tot 's avonds laat kan blijven door werken. Over een terras voor restaurant Eurostar is ons niets bekend." door Robbert Minkhorst leiden - Woningcorporaties zaaien onnodige onrust in Lei den door de huursubsidies van hun huurders voor te schieten. Daarbij komt dat die actie geen enkele zin heeft. Dat meent het ministerie van vrom. Met de veronderstelling dat het tegemoetkomen aan de huur ders door de corporaties vol strekt overbodig is, reageert het ministerie op de publicatie van gisteren in deze krant. De reac tie van vrom (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) staat haaks op de ervaringen van de verhuurders, die zeggen te merken dat hun klanten in de problemen raken. Dat heeft te maken met het vaststellen van de huursubsidie voor het komende jaar. Het mi nisterie is daar laat mee dit jaar. De koepel van woningcorpora ties, Aedes, stelde begin deze maand dat grofweg een op de drie huurders nog geen subsidie had gekregen, waardoor rij in juli de volledige huur moesten betalen. Woonstichting Portaal, de grootste corporatie in de stad, gaat ervan uit vrom in augustus rijn zaken nog niet op orde heeft en biedt huurders die in de knel raken een betalingsrege ling aan. Portaal schiet dan de huursubsidie voor. Ons Doel deed dat in juli al. Bij De Sleutels hoeven mensen ook niet de volledige huur te betalen als ze dat niet kunnen. „Wat niet in de portemonnee rit, kun je er ook niet uithalen", zei M. Kap- tein van De Sleutels gisteren. Bij De Sleutels verschenen klanten aan de balie die aankondigden dat ze minder huur gingen beta len omdat ze anders geen geld voor eten hadden. In elk geval De Sleutels en Ons Doel zeggen dat rij nog dagelijks te maken krijgen met huurders die in de problemen ritten. Portaal heeft vorige week aan 600 mensen een brief gestuurd die in aanmerking komen voor de regeling. Zij kunnen daarvoor een afspraak met Portaal ma ken. Dat leidt alleen maar tot onno dige onrust, laat een woordvoer der van het ministerie weten. „De betaling van de huursubsi dies geschiedt volgens planning. Alleen in juli was die wat later. Er is verder nog een kleine groep huurders waarvan de ge gevens niet goed rijn aangele verd. Die huurders worden nu opnieuw benaderd." Pas als de gegevens compleet rijn, kan worn de hoogte van de huur subsidie vaststellen. De woord voerder zegt dat het om zo'n 3.000 mensen gaat, op een to taal van één miljoen huurders met huursubsidie. „Bij ons is dus niet bekend dat het om gro te aantallen kan gaan." Het ministerie kan zich daarom evenmin voorstellen dat wo ningcorporaties zelf betalings problemen krijgen. Dat vreest bijvoorbeeld Ons Doel. Het voorschieten van de huur subsidies kan aardig in de pa pieren lopen. Uitgaande van (gemakshalve) 600 huurders die maandelijks een beroep doen op een huursubsidie van gemid deld honderd euro, kost dat een corporatie 60.000 euro per maand. Ie bankmanagers één uur salaris per maand inleve- 6,£ loeten banken toch in j zijn om in een aantal wij- 9^ e service weer op het oude ju terug te brengen. Van ïld moet er namelijk in f meerdere buurten in Lei- et Servicepunt Concurre- Banken komen, stelt Jac- 14,1 ie Schoonwater uit de isorenwijk voor. 3a Servicepunt moet geopend p maandag en donderdag -00 tot 16.00 uur, het per- 1 bestaat uit medewerkers ^e.jBN/Amro, ING, Rabo, en de Postbank en ieder- ioet er terecht kunnen iet opnemen van geld en 1 over bankzaken. „Zet er een mobiele pinautomaat en een laptop neer en klaar is Kees", aldus de initiatiefneem ster. In het Servicepunt moet ook de koffie klaar staan. Dat is name lijk goed voor de sociale contac ten. Buurtcentra-, winkels of verzorgingshuizen zouden idea le plekken zijn. Zo zouden de grote banken voorlopig voor twee jaar tegemoet moeten ko men aan de groeiende vraag naar ondersteuning door oude, maar ook door jonge mensen, voor wie de immer voortschrij dende automatisering te snel gaat. Dit opmerkelijke plan van Jac queline Schoonwater komt niet uit de lucht vallen. Als bewoon- In de hele Professorenwijk is nog maar één pinautomaat: aan de Zeemanlaan. Foto: Hielco Kuipers 52.1 10671 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen ■i 0 71 - 33 56 424 ster van de Professorenwijk heeft rij de afgelopen jaren de leegloop van banken in de buurt aan den lijve ondervon den. Alle banken en postagent schappen rijn gesloten, wat rest is één pinautomaat aan de Zee manlaan en een TPG-steun- punt aan de Van 't Hofstraat. Maar daar kan men terecht voor slechts een gedeelte van de postzaken. Zo kan wel een pak je worden verstuurd, maar geen doos worden gekocht. Die do zen koopt de uitbaatster dus maar zelf op een groot postkan toor, waarna ze ze doorver koopt inde Van 't Hofstraat. En de pinautomaat aan de Zee manlaan lijkt ook meer dan hij is. Door de grote toeloop is die geldmachine gemiddeld vijf da gen in de week leeg. Door het verdwijnen van ban ken is de sociale ellende groot, meent Schoonwater. Ze zegt veel signalen te hebben opge vangen van (vooral) oudere, maar ook jongere mensen die problemen hebben met pinnen. „Ik ken een flink aantal mensen voor wie de kinderen van hun eigen rekening geld pinnen, waarna vader en moeder het geld terugstorten. Oudere men sen wijken bovendien vaak uit naar het station of het centrum om daar hun bankzaken te re gelen. Daardoor worden ze op hogere kosten gejaagd, omdat ze de bus of zelfs een taxi moe ten nemen. De wachttijden in het centrum en bij het station zijn trouwens vaak buiten pro porties." „Tot slot kan pinnen onveilig rijn, zowel in het drukke cen trum als bij een automaat in een rustige buitenwijk. Zo vindt mijn 82-jarige moeder het doodeng en levensgevaarlijk. Het gevaar bestaat ook dat mensen weer veel geld in huis gaan halen met alle risico's van dien. Intemetbankieren zal best leuk rijn en de toekomst heb ben, maar daar wagen een hele boel mensen zich nog. niet aan. Lang niet iedereen is trouwens in het bezit van een computer." De initiatiefneemster wordt ge sterkt in haar plan, omdat veel bedrijven vrijwilligerswerk sti muleren. Daarom kunnen de kosten beperkt blijven. „Het bankpersoneel van het Service punt wordt dus betaald door de managers op hun salaris te kor ten. De veiligheid kan worden gegarandeerd door stagiaires van de politie en vrijwilligsters kunnen als gastvrouw een kopje koffie schenken." Vooralsnog heeft rij één reactie ontvangen. De ING-bank liet weten het een sympathiek initi atief en een leuk idee te vinden, maar dat het niet zou lukken om de vijf banken op één lijn te krijgen. Dat is voor Schoonwa ter geen reden om het bijltje er bij neer te gooien. „Waar een wil is, is een weg. Zo'n eenvou dig Servicepunt er toch ook kunnen komen? Al is het maar een proef." Eric-Jan Berendsen leiden - De Hortus Botanicus opent komend weekeinde zijn deuren 's avonds voor de Victoria Amazonica. Deze reuzenwaterielie staat name lijk weer op het punt om een fraaie bloem te openen. „En dat is altijd weer een Leids feestje", meent hortusmede werkster S. van der Veen. De Victoria vormt vanaf juni, als de omstandigheden goed rijn, elke zevende tot achtste nacht een bloem. De eerste nacht is de waterle lie spierwit en verspreidt ze een zoete ananasgeur. De tweede nacht is de bloem ro ze en reukloos. Volgens Van der Veen heeft de Amazonica heeft de Ama zonica nu een bloem in ont wikkeling die de moeite waard is om aan het publiek te tonen. Door het warme weer van de afgelopen dagen is het bloeiproces van de wa terlelie enorm versneld. Als alles meerit kan de bloem vrijdag aan het publiek wor den getoond. „Slaat het weer plotseling om, en wordt het veel grijzer, dan kan de bloei iets vertragen. In dat geval gaat de kas zaterdagavond open." De Hortus is tijdens de avondopenstelling tussen 20.00 en 23.00 uur te bezoe ken De entree bedraagt voor volwassenen vier en voor kin deren twee euro. Wellicht kan de Hortus later deze zomer nog een tweede bijzondere bloem tonen. Vol gens Van der Veen lijkt het erop dat de Amorphophallus in bloei komt. Deze reuze- aronskelk - in de volksmond ook wel penisplant geheten - trok voorgaande keren ook grote aantallen bezoekers naar de Hortus Botanicus. leiden - De LWO houdt vanaf volgende week maandag weer een Jeugddorp. Dat is een va kantie-evenement voor kinde ren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. Jeugddorp is vooral bedoeld om kinderen van wie de ouders niet het geld hebben om op vakantie te gaan, toch een leuke zomervakantie te bie den. Het is de zevende keer dat het evenement wordt gehouden. Jeugddorp 2002, dat neerstrijkt op een terrein aan de Voorscho- terweg naast zwembad De Vliet, bestaat uit een reeks activiteiten. Naast hutten bouwen, kunnen kinderen er onder meer knutse len, toneelspelen, spelletjes spe len en sporten. Het terrein is uitgerust met springkussens. Verder rijn er workshops van TechnikalO. Het Jeugddorp is dagelijks geopend van 10.00 tot 15.45 uur. Toegangskaarten - 3.80 euro voor één dag, 16 euro voor vijf dagen - rijn te koop bij het ter rein. Stichting Stadsparkeerplan rijdt tijdens de openingsdagen met busjes langs verschillende buurthuizen om deelnemertjes gratis op te pikken en weer terug te brengen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9