ECONOMIE Kwartaalwinst Unilever ^un °p ƒ^s, ^er en ^arneme^ met 25 procent gedaald Economische crisis sluimert in Zuid-Amerika Beurs-misère treft ook verzekeraar Achmea KLM zet schadeclaiiT tegen 200 stakers do< 'Valse eurobiljetten ncj geen reden voor panie Illegale fabriek cd's ontmanteld Boobytraps bij hennepkwekers Bush tekent anti-fraudewet Tegenslag BMW met Mini en X5 Top in Nederland minder positief Videootje kijken in 2006 afgelopen Goed eerste jaar van Batavia Stad Kooplust onder jongeren sterkst gedaald IBM koopt voor 3,5 miljard dollar PwC Consulting 'Top van QWest verrijkte zit nieuwegein - De opsporings- dienst van Buma/Stemra heeft gisteren in Nieuwegein een professioneel opgezette, illegale cd-fabriek ontmanteld. Het is de tweede keer dat in Neder land een illegale cd-pers in be slag wordt genomen. De direc teur van de fabriek is aange houden. De opsporingsdienst sluit meer aanhoudingen niet uit. Volgens Buma/Stemra wordt in Nederland jaarlijks 97 miljoen euro aan illegale kopie- en van cd's en dvd's uitgege ven. den haag - De afdeling brand weer van vakbond CNV Publie ke Zaak is bezorgd over booby traps en valkuilen in illegale hennepkwekerijen. De vakbond meldde gisteren dat brandweer en politie slachtoffer dreigen te worden van de verdedigingsli nie tegen indringers. Zo ont dekten hulpverleners dat de deurknoppen van een branden de kwekerij onder stroom ston den. Bij een andere kwekerij vielen brandweerlieden in een gat in de vloer, verborgen onder een matje. Het brandrisico is groot omdat kwekers stroom voor groeilampen vaak illegaal aftappen. Washington - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren wetgeving ondertekend die meer schandalen in het Ameri kaanse bedrijfsleven moet voorkomen. Bush stemde in met voorstellen die vorige week zijn aangenomen door het Amerikaanse Congres. De wet geving voorziet onder meer in zwaardere straffen voor direc teuren die knoeien met de boekhouding. Ook wordt een onderzoeksteam in het leven geroepen dat met grotere inzet fraude gaat opsporen. münchen - Het Duitse autocon cern BMW heeft een flinke te genvaller moeten incasseren met zijn nieuwe Mini-model len. BMW maakte gisteren be kend dat het 38.700 (van 87.000) Mini's terugroept we gens mogelijke problemen bij het schakelen. Het gaat om de modellen Mini One en Mini Cooper. BMW haalt ook 56.000 van de 187.000 stuks van zijn luxe terreinwagen X5 van de wegen. Bij deze wagens is ge bleken dat het rempedaal kan blokkeren bij lage snelheden. De terugroepactie kost BMW 6,3 miljoen euro. Amsterdam - In Nederland ver wacht 52 procent van de top mensen in vooraanstaande be drijven dat de situatie de ko mende twaalf maanden verbe tert, wereldwijd ligt dat op 61 procent. Dat heeft onderzoeks bureau Taylor Nelson Sofres gisteren bekendgemaakt. Lei dinggevenden in België zijn de meest optimistische managers (bijna 85 procent). De grootste pessimisten zitten in Duitsland en Spanje. Managers in de fi nanciële wereld zijn wereldwijd het zonnigst gestemd. In de sectoren reizen, transport en groothandel verwacht hooguit 58 procent dat het beter zal gaan. londen - Verreweg de meeste West-Europeanen (77 procent van de huishoudens) kijken in 2006 niet langer naar een vide ootje maar naar een film op dvd. De uitgaven aan deze schijfjes nemen tot dat jaar met zeker 150 procenj toe, aldus een studie door een Brits vak blad. Volgend jaar al heeft de verkoop van de dvd de video band ingehaald. Naar verwach ting hebben dan vijftig miljoen Europese huishoudens een dvd-speler in huis. lelystad - Koopjesdorp Batavia Stad in Lelystad telde sinds de opening vorig jaar juli ruim 2,4 miljoen bezoekers. Bijna een miljoen meer dan was ver wacht. Hoewel de helft alleen kijkt en niets koopt in het eerste 'outlet village' van Nederland, is de verwachte jaaromzet van 32 miljoen euro wel gehaald, zei directeur Bakker gisteren. Zij vindt 50 procent die geld uitgeeft, juist een „goede score" in vergelijking met reguliere winkelcentra, waar slechts een derde van de bezoekers de por temonnee trekt. In Lelystad wordt al hardop gedacht aan de bouw van Batavia Stad 2, tegen over het bestaande koopjes dorp. woensdag 31 JULI 2002 den haag/gpd - De nettowinst van Unilever is in het tweede kwartaal van dit jaar met 25 pro cent gedaald naar 658 miljoen euro. De omzet in die periode bleef nagenoeg gelijk op 13,3 mil jard euro. Toch verhoogt het voe- dings- en wasmiddelenconcern (Dove, Magnum, Knorr) de winst verwachting voor dit jaar. De halfjaaromzet kwam uit op 25,6 miljard euro (min 1 procent). De bedrijfswinst nam toe met 16 procent tot ruim 3,8 miljard euro. Beleggers reageerden vanoch tend positief op de cijfers van Unilever. Het aandeel stond een uur na opening op 57 euro, een winst van 5,5 procent. De afge lopen weken had Unilever ook zwaar te lijden onder de beursmalaise. Sinds enkele jaren is Unilever bezig 1200 van de 1600 merken te schrappen. Met die operatie ligt het concern bijna op sche ma. Inmiddels vertegenwoordi gen de leidende merken 88 pro cent van de omzet. De omzet van de topmerken in de divisie Huishoudelijke Persoonlijke Verzorging is terug op een ni veau om de doelstellingen van de reorganisatie te realiseren, al dus topman Burgmans in een toelichting op de vanochtend gepresenteerde halfjaarcijfers. Bij de divisie Voedingsmiddelen versnelde de groei. De integratie met het in 2000 overgenomen Bestfoods is inmiddels voltooid. Nog dit jaar nemen de leidende merken de nagestreefde 90 pro cent van de omzet voor hun re kening. Burgmans verwacht een groei van deze merken met 4,5 tot 5 procent. De groei van de winst per aandeel zal volgens Burgmans rond de 15 procent uitkomen. Bij de presentatie van de eerste kwartaalcijfers gaf het concern nog aan dat de doel stelling over 2002, een dubbel- cijferige stijging van de winst per aandeel, zou worden ge haald. Europa en Noord-Amerika zijn de belangrijkste afzetmarkten voor Unilever, maar de omzet ten daalden in deze markten door het afstoten van merken. Unilever in miljoenen euro liMpfeSff- 2e kwartaal netto-omzet 2001 j 2002 +/- Europa 5.301 i 5.141 -3% Noord-Amerika 3.593 3.447 -4% Afrika en Midden- Oosten en Turkije 887 948 +7% Azië en Pacific 2.034 I 2.089 +3% Latijns-Amerika 1.597 1 1.727 +8% Totaal 13.412 13.352 nettowinst^ 2e kwartaal 881 tegen constante wisselkoers en 2001 658 2002 anp bron. Unilever In West-Europa verwaterde de omzetgroei bij onder meer Bak Braadproducten, Knorr en Dove ook als gevolg van een ge lijkblijvende ijsomzet. Centraal en Oost-Europa zijn belangrijke groeimarkten voor Unilever. In Afrika, het Midden-Oosten, Azië en Laüjns-Amerika namen de omzetten toe. De marktomstandigheden in Turkije zijn lastig en hoewel de omzet daar afnam, is de winst gevendheid er wel toegenomen. In Latijns-Amerika steeg de om zet vooral door prijsverhogin gen. De vraag in Argentinië zak te in, maar volgens Unilever blij ven de winsten en de kasmidde len daar op gezond peil. Unilever-dochter IgloMora timmert op het ogenblik veel aan de weg met het Ola-ijsje Raket, dat veertig jaar bestaat. Een van de oudste ijsjes van ons land wordt geproduceerd in deze fabriek in Hellendoorn. Foto: Unilever zeist/gpd - Achmea Holding - bekend van Zilveren Kruis, Centraal Beheer en FBTO - is flink getroffen door de misère op de beurzen. Het nettoresultaat lag de eerste zes maanden van dit jaar 175,4 mil joen euro lager dan het jaar daarvoor. De presentatie van de halfjaarcijfers was gisteren geen feestelijke ge beurtenis voor voorzitter Overmars en financieel directeur Pruis. De beursmalaise laat diepe sporen na in de resultaten van Achmea. Ondanks de positieve resultaten bij de meeste bedrijfsonderdelen (netto premies Schade plus 9 procent, Zorg plus 13 procent en ban caire baten plus 6 procent), kwam het nettoresultaat met 21,3 mil joen euro fors lager uit dan vorig jaar. De eigen beleggingsopbrengsten daalden met 385,8 miljoen euro, die voor polishouders met 232,1 miljoen. De slechte beursresultaten sijpelen ook door in de andere activiteiten van de verzekeraar. Ze drukken de provisies bij het bankbedrijf. De bmto geboekte premie bij Leven daalde in de eerste zes maanden ten opzichte van de eer ste helft van 2001 naar 942,2 miljoen euro. Toch haast de verzekeraar zich te zegen dat de solvabiliteit nog steeds erg sterk is. „We zitten ver boven de dekkingsnorm van de Pensioen- en Verzekeringskamer", zegt Pruis. De halfjaarcijfers ge ven slechts een beeld tot en met eind juni, terwijl de beurzen in de maand juli verder zijn gezakt. De PVK waarschuwde onlangs dat met name pensioenfondsen, maar ook verzekeraars in de gevarenzone komen met hun dek- kingsvermogen. Achmea heeft voor 15,5 miljard euro aan beleggin gen, waarvan 3,8 miljard euro in aandelen. Achmea voerde ook al vast de nieuwe accountancyregels in die over een aantal jaren in Europa verplicht zijn. Deze aanpassing drukte ook het resultaat. den haag/gpd - Supermarkten verkopen de laatste dagen vier keer meer bier, fris en karne melk dan op minder warme da gen. „Fris en koel drinkt lekker weg en die dranken gaan nu met kratten tegelijk de winkel uit", meldt een woordvoerder van het Centraal Bureau voor Levensmiddelenhandel. „Bij de distributiecentra worden over uren gemaakt om de winkels te bevoorraden." Als fris langs de kassascan gaat, weet het distri butiecentrum al dat een nieuwe voorraad aangeleverd moet worden. De Nederlander drinkt jaarlijks gemiddeld 84 liter frisdrank, 18 fiter mineraalwater en 177 liter koffie. De koffieconsumptie stagneert bij warm weer ten gunste van fris en water. In de winkels van Albert Heijn en van supermarktconcern Laurus (Edah, Konmar) is de verkoop voorburg/anp - De koopbe reidheid van 18- tot 25-jarigen is dit voorjaar juist het sterkst ge daald van alle Nederlanders, zo blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Dit kan volgens het CBS wijzen op problemen voor deze groep om aan (tijdelijk) werk te komen of om een baan vast te houden. Het aantal vacatures is immers sinds eind vorig jaar te ruggelopen en de werldoosheid is licht gestegen. Het CBS bespeurt dat ook al leenstaande ouderen flink zuini ger zijn geworden. De prijsver hogingen van veel boodschap pen zijn voor deze groep met la ge inkomens veel merkbaarder. Nu zijn 25- tot 34-jarigen het meest bereid tot het doen van aankopen. Dit betekent volgens het CBS dat voor deze leeftijds groep de financiële perspectie ven nog steeds goed zijn. Naar inkomen gemeten, zijn de men sen met de hoogste inkomens nauwelijks minder gaan beste den. new york/anp - Het Ameri kaanse computerconcem EBM neemt voor 3,5 miljard dollar de adviestak over van het accoun- tancyconcem Pricewaterhouse- Coopers (PwC). IBM, 's werelds grootste IT-ondememing, be taalt in aandelen en contanten. Door de overname is een beurs gang van PwC Consulting van de baan. PwC wilde met een beursgang zijn activiteiten in de accountancy en advisering dui delijk scheiden om de schijn van belangenverstrengeling te voor komen. EBM wil zijn IT-expertise koppe len met de zakelijke kennis van de PwC-consultants. PwC Con sulting verwacht dit jaar met cir ca 30.000 werknemers een om zet van 4,9 miljard dollar. IBM behaalde in 2001 met dienstver lening een omzet van 35 miljard dollar. Bij IBM Global Services werken 150.000 mensen. De overname is afhankelijk van goedkeuring van de mededin gingsautoriteiten. Ook de lokale PwC-kantoren moeten nog in stemmen. /7/sm Lange rijen wachtende Uruguayanen voor de pinautomaten gisteren in de hoofdstad Montevideo. Foto: AP/Marcelo Hernandez sao paolo-montevideo/anp-afp-dpa-rtr - Brazilië en Uruguay moeten alle zeilen bijzet ten om te voorkomen dat hun economie net zo hard wordt geraakt als die in Argentinië. Beide landen vrezen dat de ernstige financiële crisis van 1999 zich herhaalt op het Zuid- Amerikaanse continent. Uruguay sloot gisteren voor het eerst in meer dan zestig jaar per decreet alle banken toen bleek dat de peso kort na aanvang van de va- lutahandel 20 procent van zijn waarde was kwijtgeraakt Vooral de beslissing van de Uru- guayaanse centrale bank om de activiteiten van Banco Montevideo Caja Obrera op te schorten veroorzaakte de val van de peso. De ze belangrijke bank werd tot voor kort nog ge controleerd door het noodlijdende Argentijnse Gmpo Velox, handelspartner van Ahold. Paniek was gisteren ook zichtbaar in Brazilië. Daar zakte de real, de munt waarmee Brazilia nen betalen, ondanks interventies van de cen trale bank naar 3,30 peso per dollar. Dit is het laagste niveau sinds de koers in 1999 werd vrijgegeven. Brazilianen raakten in één klap 5,5 procent van hun koopkracht kwijt. Sinds de Argentijnse overheid in december vorig jaar de betaling van haar schulden moest stopzetten, sidderen de buurlanden. Uruguay lijdt net als Argentinië onder een ka- pitaalvlucht en de bevolking staat net als de Argentijnen te trappelen om haar spaargeld op te nemen. In Uruguay wordt nu gevreesd dat de autoriteiten na de sluiting van de ban ken ook de spaartegoeden bevriezen. Brazilië heeft vergeleken met zijn buurlanden de situatie redelijk in de hand. Het land wordt al enige tijd geprezen om zijn financiële be leid. Een crisis zoals in Argentinië is niet te verwachten, zo denken deskundigen. Buitenlandse investeerders in Brazilië zijn er niet helemaal gerust op. Zo vrezen ze de presi dentsverkiezingen in oktober. In de peilingen liggen linkse kandidaten voorop, die bedrijven willen nationaliseren en de overheidsuitgaven willen verhogen. Daarmee zou een einde kun nen komen aan het solide financiële beleid van de huidige president Cardoso. De Europese beurzen waren gisteren al in de ban van de problemen in Zuid-Amerika. Zo ging de koers van ABN Amro 7,6 procent om laag. Volgens analisten was deze waardedaling een direct gevolg van de zwakkere real. De bank haalt 15 procent van haar inkomsten uit Brazilië. Ahold, dat door zijn Argentijnse part ner Velox in de crisis wordt meegesleurd, daalde 6,3 procent. De VS zijn nog steeds voorstander van inter nationale financiële steun aan Brazilië, zo liet de regering-Bush gisteravond weten. Eerder deze week gooide minister van financiën O'N eill nog olie op het vuur met zijn oprrierking dat hulpgelden voor Latijns-Amerika de nei ging hebben te belanden op Zwitserse bankre keningen. De Braziliaanse regering eist daar voor schriftelijke excuses. van bronwater flink gestegen. Bij Albert Heijn werd afgelopen maandag - bij 30 graden Celsi us - twee keer meer water ver kocht dan vorige week maandag (19 graden Celsius). Om hoeveel flessen het gaat, wil de winkel keten niet kwijt. Wel zegt een woordvoerder dat halve litertjes Spa blauw popu lair zijn. Daarvan worden er dit jaar al drie keer meer verkocht dan in 2001. „Veel mensen wil len met zo'n flesje gezien wor den. Het is eenvoudig meene men en het drinkt gemakkelijk." Uit gegevens van de Commissie Frisdranken en Waters blijkt dat in de warme zomermaanden veel meer mineraalwater wordt gedronken. In augustus vorig jaar ging 29,5 miljoen liter op, in de koude novembermaand 19,2 miljoen liter. Deconsumptie per hoofd van de bevolking is de laatste decennia explosief ge groeid. In 1980 werd per hoi van de bevolking 5,5 miljoei mineraalwater gedronken, 2001 was dat 21,1 liter. Fervi kraanwaterdrinkers vragen vaak af waarom het nodig is 'duur' water in een fles te kc pen. „De consument heeft 1 j hoefte iets bij zich te dragen een zekere status heeft", vei directeur Cramwinckel van Centrum voor Smaakonden „Een flesje water is kennelijl ter dan een lege colafles wat Vergelijk het maar met kind die graag merkkleding dragi Jongeren zijn volgens het Q traal Bureau voor Levensmi lenhandel tegenwoordig 00 op (koelverse) fruitsappen, thee is een populaire dorstli voor jong en oud. „Als je ou wordt, drink je niet meer al] frisdranken, maar ice-tea ke geen generatiekloof', aldus CBL-woordvoerder schiphol/gpd - De 200 grond- werktuigkundigen die afgelopen weekeinde meededen aan de wilde staking op Schiphol, krij gen een zware berisping en een hoge boete. De KLM wil zo een deel van de geleden schade ver halen op de individuele stakers. Nooit eerder heeft een werkge ver dat gedaan. De KLM raamt de schade op 15 miljoen euro, maar zal deze in redelijkheid verhalen op de sta kers. „Als we de volledige scha de verhalen, hebben veel van onze werknemers in een klap een levenslange schuld. Dat is zeker niet de bedoeling", zegt KLM-woordvoerder Baas. De boete kan wel oplopen tot enke le duizenden euro's, erkent hij. „We willen laten zien dat we wilde stakingen niet accepteren. Als we nu geen straffen uitdelen, hebben we over enkele maan den weer een staking aan onze broek. Bovendien heeft de rech ter bepaald dat de staking on rechtmatig is. Wie iets doet wat niet mag, moet worden ge straft." Voorts overweegt de KLM de stakers te schorsen („Van ont slag is geen sprake"). Vast staat in ieder geval dat het personeel geen loon krijgt uitbetaald over de uren die ze niet hebben ge werkt. De Nederlandse Vereniginj Luchtvaarttechnici was g avond nog niet officieel o hoogte dat de KLM de scl claim doorzet. De vak vreest dat die stap een aver effect heeft. „De arbeidsvei dingen worden er niet bete als we een maandenlang vecht moeten voeren ove lar boetes. Want we zullen alll£ roepsprocedures uit de kas len om die te voorkomen"" bestuurder Laplooi. De werknemers zijn vo hem nu al flink aangesl Sommigen zijn compleet slag en velen hebben zich 91 gemeld. KLM kan beter p ren de arbeidsverhoud fi snel weer te herstellen, anders loopt de financiële de alleen maar verder op." Laplooi denkt dat de stake e dupe zijn geworden van o onder een veel groter de het personeel. „Ook on< trekkerrijders die de vliegt nc terugduwen naar hun p 2f heerst grote onvrede over i larissen. En de vrachtmedi e, kers hebben ook al eerdi dreigd het werk neer te le De KLM wil met deze act werknemers bang maken, a? ze niet durven te staken. oen haag/gpd - De onlangs in Nederland opgedoken valse eu robiljetten zijn geen reden voor paniek. Dat zegt De Nederland- sche Bank (DNB). Deze week werden twee professioneel ver valste biljetten van 5 en 10 euro in Veldhoven ontdekt. In mei werd al eens een biljet van 50 euro aangetroffen. „Het is waar dat de hoeveelheid vervalsingen iets toeneemt. Maar dit is niets nieuws en het komt ook niet onverwacht", zegt DNB-woordvoerder E. van den Berg. „Het totaal aantal ver valsingen is nog geen tien pro cent van het aantal dat voor de invoering van de euro in de om loop was. We hoeven ons geen zorgen te maken." Volgens Van den Berg zijn er verschillende redenen waarom er nu wat meer vervalsingen op duiken. „De echtheidskenmer- ken zijn lang geheim gehouden. Valsemunters kregen pas vanaf 1 januari de biljetten in handen. En er is een bepaalde aanloop voordat valse biljetten in om loop komen. Verder is de euro één van de best beveiligde valu ta ter wereld. Er zitten 37 ver schillende echtheidskenmerken op een biljet. De euro is niet na te maken." Ook de Nederlandse horeca, een sector die vaak met vals geld te maken krijgt, ziet vooralsnog geen problemen. „Wij zijn nog niet massaal ongerust," aldus een woordvoerder van Konink lijke Horeca Nederland. „Het gaat dan ook niet om grote hoe veelheden valse euro's en We hopen dat het hierbij blijft. Maar we blijven alert op de situatie." Van den Berg: „Het zal me niet Nep euro in TokyoeuL Ook in Tokyo is een vals e JJ robiljet opgedoken. De ptjur in Japan is een onderzoeli gonnen nadat in een ban Bc( aal op de internationale luchthaven het eerste na-Ie maakbiljet van 50 euro W aangetroffen. De falsificatr werd twee weken geledei ontdekt bij het overbrenj van een bundel geld van wisselkantoor naar de ho vestiging van de bank. H< biljet had geen watermei de kwaliteit van het papil verschilt van een echte, a de politie. Die vermoedt de dader meer falsificatii omloop heeft gebracht verbazen als er nog meer singen opduiken. Valse b zijn vaak wel een tijd in oi Maar we zullen niet oven worden." Wel adviseert goed op te letten. „Je ku biljet nog zo goed beve maar het hangt toch af v mensen die ermee betale vooral goed op het wate de veiligheidsdraad, en kenmerken. En als je een sing tegenkomt, geef di meteen af bij de bank of d tie." Ook volgens Koninklijke I Nederland is alert blijve beste. De woordvoerder adviseren onze leden om goed op te blijven letten.' troleer de biljetten op heidskenmerken en gf( desnoods een UV-lamp." new york/anp - Topfiinctiona- rissen van het Amerikaanse tele- combedrijf QWest hebben on geveer 500 miljoen dollar ver diend met opties en aandelen transacties in de periode dat het bedrijf omzetcijfers kunstmatig oppompte. Dat meldde de New York Times gisteren. Volgens de krant vergaarde ex- topman Nacchio tussen 1999 en 2001 met het verkopen van aan delen 227 miljoen dollar. De-fi nanciële voorman Woodruff kon met het te gelde maken van via opties verkregen aandqj miljoen dollar op zijn bai ning bijschrijven. De nieuwe topman Nol gaf maandag toe dat QWef zijn aantreden met de boat ding heeft gesjoemeld zof voor ruim 1 miljard dollai leek te zijn verkocht dan Ij val was. Hij zei dat de ja« ningen zullen worden heito ven. De Amerikaanse t waakhond SEC en het-mi» van justitie onderzoeken jtc QWest is gefraudeerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6