BUITENLAND 'Meer aanslagen opkomst' Grenspost Vrolijk houdt Abchazië in leven Polen is bijna klaar voor Europese Unie ienden zijn rerleden »ngo en Rwanda uiten akkoord rlijn en Parijs gen aanval Irak Itht jaar cel tor Congreslid etentie is (criminerend' D apendiefstal bij pi/D Suriname stappen uit ,o derzoek bruiloft Israëlische veiligheidsdienst waarschuwt na nieuwe aanslagen Frankrijk scherpt asielwetgeving aan Munten ra pers zijn werkloos Senaat VS stelt stemming over 'superministerie' uit Problemen met staartvlak oorzaak vliegtuigongeval woensdag 31 JULI 2002 =ag lfieet - Het drama met de houdende strandingen van iaa itallen grienden, een walvis- rt, aan de Amerikaanse tkust is gisteren geëindigd de dood van nagenoeg alle en. Gisteravond besloten enartsen ongeveer 28 ui- t verzwakte dieren een Tite dood te geven nadat de issen voor de derde keer in e dagen waren gestrand. toria - De Congolese presi- t Joseph Kabila en zijn indese ambtgenoot Paul Ka- ie hebben gisteren in de i-Afrikaanse stad Pretoria handtekening gezet onder vredesakkoord. Het verdrag et een einde maken aan de nlange vijandelijkheden ;en beide landen. Volgens >vereenkomst dient Rwanda troepen uit Congo terug te m ken. Rwanda bezette in 8 grote delen van Congo het probeerde de Congole- egering ten val te brengen ijn oostelijke grenzen wilde -hermen tegen Rwandese 'u-milities die vanuit Congo land binnenvielen. Congo ooft nu mee te helpen de u-milities te ontwapenen. pi :ht< werin - Duitsland en Frank- d v zijn tegen een eventuele erikaanse aanval op Irak als /erenigde Naties daarvoor n mandaat hebben gegeven, hebben de Franse presi- t Chirac en de Duitse dskanselier Gerhard Schrö- onigisteren tijdens hun ont- wjj ïting in het Duitse Schwerin igd. „Een aanval zou alleen ;rt( ichtvaardigd zijn als daar- >rg een mandaat is goedge- trd door de Veiligheidsraad de VN. Dat is het standpunt Duitsland en Frankrijk", al- tety Chirac tijdens een geza- ïlijke persconferentie. 1 ef eland - De Amerikaanse af- irej, lardigde James Traficant Jr., i0g werd veroordeeld wegens ruptie en daarna door colle- !ongresleden uit zijn ambt d gezet, heeft gisteren van rechter te horen gekregen hij acht jaar naar de cel iet. Koppig tot het einde, nde Traficant recent nog zijn ld melding in als onafhankelij- ididaat voor de Congres- iezingen van november, iraal rechter Lesley Wells raficant een langere straf de aanklagers hadden ge- ;d omdat hij zijn ambt misbruikt en zo een slecht ieeld heeft gegeven. den - Een Britse beroeps- vjwiïissie voor immigratieza- heeft gisteren geoordeeld Jiet vasthouden zonder aan- k tht van negen personen ver- V pt van terreurconnecties Iriminerend is. De negen r« den vastgehouden op basis noodwetten die na 11 sep- I )er zijn aangenomen. Vol- i het ministerie van justitie yehet oordeel niet zeggen dat etentie onwettig is en wor de negen niet vrijgelaten, de mening van de com- oel ;ie is het onredelijk dat bui- eru anders wel zonder aan ht vastgehouden kunnen den, maar Britten niet. vei imaribo - Uit het depot van stf Centrale Inlichtingen- en gheidsdienst (CIVD) in Pa- aribo zijn maandag twintig i-automatische wapens Teemd. President Ronald ,37 etiaan, die gisteren officieel de diefstal op de hoogte d gesteld, zei dat de mihtai- /10 Dlitie een diepgaand onder- ris begonnen. De president Ie diefstal 'zeer ernstig' te l en. york - De Verenigde Na- ïebben zich volledig terug- i.v., ikken uit het onderzoek blijf de Amerikaanse luchtaan- en p een bruiloftsfeest in Af- ken listan. VN-woordvoerder '"j Eckhard zei gisteren dat N-missie in Afghanistan al- plaatse verzamelde infor- ine, e heeft overgedragen aan on* erenigde Staten en de rege- rtin Kabul. De VS en Afgha- jord in voeren zelf ook onder- •isbi uit naar de beschieting op ruiloft op 1 juli, waarbij bij- jftig feestgangers werden en 117 gewond raakten. de Amerikanen was de jteraanval een reactie op lietingen vanaf de grond. lerzoekers zeiden eerder roor geen bewijzen te heb- Ifgevonden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het hoofd van de Israëlische vei ligheidsdienst, Avi Dichter, heeft gisteren in de Knesset gewaarschuwd voor een nieuwe golf van zelfmoordaanslagen. Dichter zei dat zijn dienst alleen al in de afgelopen week twaalf van dergelijke aanslagen in de kiem heeft gesmoord. Nog eens zestig aan slagen zouden in de maak zijn. Hij noemde de liquidatie van Hamas-commandant She- hadeh van vorige week een succes, maar de bloedige luchtmachtoperatie als geheel een mislukking. De waarschuwing kwam op dezelfde dag dat Israël het toneel was van nieuwe aan slagen. Bij acties van de Palestijnse Aksa- brigade op Israëlische burgers vielen twee doden en vijf gewonden. In de loop van de ochtend beschoten gemaskerde Palestij- nen in het dorp Jama'in op de Westelijke Jordaanoever een Israëlische tankauto. De twee inzittenden, kolonisten uit de neder zetting Tapuach, werden gedood. Later op de dag blies een 17-jarige Pales tijnse jongen zich op in een falafelkraam in het centrum van Jeruzalem. Hij doodde daarbij zichzelf, maar geen Israëlische om standers. Vijf mensen moesten met meest lichte verwondingen naar het ziekenhuis. De politie gaat ervan uit dat de jongen van plan was elders in Jeruzalem een aanslag te plegen. De falafelkraam ligt dicht bij het hoofdbureau van politie en veel agenten halen er tussen de middag iets te eten. Een van hen rook onraad toen hij de jongen zag passeren en vroeg hem zich te identifi ceren. In plaats van aan dat verzoek gevolg te ge ven vluchtte de jongen de kraam in en ac tiveerde de ontsteking van de bom, die hij in een zwarte schoudertas met zich mee voerde. De eigenaar van de falaffelzaak en zijn zoon waren op dat moment in de keu ken, waardoor ze aan de dood ontsnapten. De aanslag in Jeruzalem kwam voor de po litie tamelijk onverwachts. Al een paar da gen geldt groot alarm voor Tel Aviv en de streek ten noorden van die stad. De veiligheidsdienst zegt over aanwijzin gen te beschikken dat Palestijnse militan ten daar zware aanslagen willen uitvoeren. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Asielzoekers kunnen zich in het vervolg minder makkelijk in Frankrijk vesti gen. Het kabinet-Raffarin heeft besloten de asielwetge ving drastisch aan te scher pen. Belangrijkste elementen in een nieuw wetsvoorstel zijn: het terugbrengen tot hooguit een maand van de periode dat een asielaanvraag in behande ling is, uitbreiding van het aantal 'veilige landen' (waarop de Geneefse Conventie van 1951 niet van toepassing is) en het opvoeren van het aantal terug te sturen afgewezen asielzoekers (thans 20 pro cent) naar het land van her komst. De maatregelen van de Franse regering volgen op de uitspra ken van president Chirac, ruim twee weken geleden, dat het 'absurd' is dat asielzoekers gemiddeld anderhalf jaar op een beslissing moeten wach ten. Premier Raffarin heeft vo rige week met zijn ministers van binnen- en buitenlandse zaken, Sarkozy en De Villepin, de hoofdlijnen van de nieuwe wet besproken. Eind augustus spreekt de voltallige minister raad zich uit en kort daama volgt een eerste debat in het parlement. Sarkozy heeft de bestaande wetgeving 'te laks' genoemd. Hij wil dat de pro cedures worden vereenvou- digd. De minister wil voorts groe pen afgewezen asielzoekers in één vlucht terugsturen naar hun land van herkomst. Dit 'charter'-idee werd in het eer der verworpen omdat het af breuk zou doen aan het indi viduele karakter van een asiel verzoek. Franse mensenrech tenorganisaties zien in het op nieuw introduceren van dit idee een bevestiging van hun vermoeden dat de asielpolitiek in Frankrijk repressiever wordt. rome - Een politieman kijkt naar de honderden muntjes die een schoonmaker uit de Trevi-fontein heeft gehaald. De drie mannen die sinds jaren hun brood verdienden met het rapen van muntjes uit de Romeinse Trevi-fontein zul len inmiddels erg spijt hebben van hun interview met een Italiaanse krant. De drie vertelden dat zij tot 600 euro per dag ophaalden uit de fontein, waar toeristen geld in gooi en 'om Rome nog eens terug te zien'. Dat was de autori teiten kennelijk te gortig en maandagmorgen vroeg wer den de muntenrapers op hun weg naar de fontein tegen gehouden door politieagenten gewapend met bezems, scheppen en emmers. Roberto Cercelletta, die in het kran tenartikel werd aangehaald, zei dat hij en de andere twee mannen gisteren naar de gemeente waren gestapt om een baan te vragen, maar waren afgewezen. „En wat moeten we nu doen?" vroeg zijn collega Francesco Mac- coni. „We zijn werkloos en hebben gezinnen waar we voor moeten zorgen." In 1994 bepaalde het Italiaanse hooggerechtshof overigens dat het opvissen van munten uit de fontein niet in strijd is met de wet. Foto: AP/Corrado Giambalvo door onze correspondent Frank Hendrickx vesjoloje - De opstandige repu bliek Abchazië in Georgië leidt al bijna tien jaar een schijnbestaan. In 1993 won het de oorlog met Georgië, maar de wereld weigert de kleine provincie in de Kauka- suste erkennen. Alleen Rusland steunt de opstandelingen. Nu krijgen de Abchaziërs zelfs het Russische staatsburgerschap. Ge orgië is woedend en spreekt van een 'verkapte annexatie'. „Het zal generaties duren voordat de wonden genezen zijn." De regen slaat stuk op de krom gebogen ruggen van de Abcha ziërs. Onverstoorbaar duwen de mannen en vrouwen hun ver edelde winkelwagens over de smalle modderweg van het Rus sisch grensplaatsje Vesjoloje (Vrolijk). Chauffeurs in de bewe gingloze file van auto's en kleine vrachtwagens kijken toe hoe meel en olie richting Abchazië wordt geduwd en groenten en fruit richting Rusland. Grens post Vrolijk is de dunne levens ader van de Republiek Abchazië - of de 'afvallige Georgische pro vincie Abchazië', zoals de rest van de wereld het gebied aan de Zwarte Zee noemt. „Deze han del is alles wat we hebben", moppert Valeri in zijn kleine vrachtwagen. De 49-jarige pensionhouder heeft vanmorgen dakpannen gekocht in de Russische bad plaats Sotsji. Nu moet hij, zo leert de ervaring, vijf uur wach ten om weer langs de grenspost te komen. De controle van de Russische soldaten is strikt. Al leen Abchaziërs en Russen mo gen de grens over, burgers uit 'derde' landen moeten rechts omkeert maken. „Het is erger dan vroeger de muur in Berlijn", bromt de dikbuikige pension houder, die zijn achternaam niet wil noemen. Valeri ver trouwt de buitenwereld niet. „De hele wereld steunt Georgië, wij hebben sinds onze onafhan kelijkheid alleen steun van Rus land." Abchazië is een sudderende brandhaard in de altijd roerige Kaukasus. In 1992 verklaarde de republiek zich onafhankelijk van Georgië. De oorlog die volgde, kostte het leven aan tienduizend mensen. De Abchaziërs wisten in 1993 de 280.000 Georgiërs te verdrijven uit het gebied. Door slaggevend was de militaire steun van Rusland, dat een zeer moeizame relatie onderhoudt met Georgië. Sindsdien leidt Ab chazië een schijnbestaan. Er is een parlement, een regering, een president, een vlag, maar niemand erkent de labiele repu bliek. Steeds weer breken er ge vechten uit tussen Georgische infiltranten en de Abchaziërs. Omstreden Russische vredes troepen slagen er amper in de rust bewaren. De laatste maanden zijn de spanningen tussen Georgië en Rusland over de republiek weer opgelopen. In het paspoort van Valeri is de oorzaak te vinden. Tevreden laat de pensionhouder de lichtblauwe stempel in zijn oude Sovjetpas zien. 'Russische staatsburger - 20 juni 2002', staat er gedrukt. Zeker 210.000 Abchaziërs hebben de afgelopen twee maanden een dergelijke stempel gekregen, tot grote on vrede van Georgië. De Georgische president Eduard Sjevardnadze beschuldigt Rus land van een verkapte annexatie door paspoorten. Woedende parlementariërs in de Georgi sche hoofdstad Tbilisi spreken van een ongeëvenaarde illegale De grenspost Vrolijk, waar goederen vanuit Rusland worden binnengevoerd. Foto: GPD/Frank Hendrickx campagne. Moskou beperkt zich ondertussen tot een for meel antwoord. Iedereen die sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie geen nieuwe natio naliteit verwierf, heeft volgens de wet recht op een Russische staatsburgerschap. En de Ab chaziërs weigeren een Geor- gisch paspoort. „Nooit zullen we deel uitmaken van Georgië", zegt Valeri. „Ze hebben ons al tijd uitgebuit." Premier Anri Dzjergenia van Ab chazië denkt er net zo over. Vol gens de politieke leider is de paspoortaffaire een soort refe rendum. Dat zeker zeventig pro cent van de Abchaziërs voor een Russisch staatsburgerschap koos, betekent dat de bevolking bij Rusland wil horen. „Georgië heeft ons de hel laten zien", zegt Valeri fel. Een oplossing van het conflict lijkt vooralsnog ver weg. Vredes besprekingen onder leiding van de Verenigde Naties zijn op niets uitgelopen. Georgië wil vergaande onafhankelijkheid beloven, maar Abchazië wil niets meer met Tbilisi te maken hebben. De honderdduizenden verdreven Georgiërs zijn even min welkom, want Abchaziërs zijn bang dat ze dan weer in minderheid raken. Als reactie plegen militante Georgiërs aan slagen in Abchazië. „Ze doen het meestal aan het begin van de zomer", zegt Valeri. „De Ge orgiërs willen zo Russische toe risten afschrikken." De pensionhouder weet ook niet hoe het nu verder moet met zijn republiek. Nooit meer Geor gië, dat is het enige wat hij zeker weet. Kaukasiërs hebben nu eenmaal een specifieke eigen schap, aldus Valeri. „Niemand vergeet wat zijn familie ooit is aangedaan." washington/anp-afp - De Ame rikaanse Senaat heeft de stem ming over de oprichting van het nieuwe 'superministerie' voor de binnenlandse veiligheid uit gesteld tot na haar zomerreces. Daarmee lijkt het onmogelijk geworden dat het 'Department of Homeland Security" nog voor de herdenking van de aanslagen op 11 september een feit is. De Democraten, die de Senaat domineren, vinden dat presi dent Bush de rechten van de werknemers van het nieuwe de partement te veel wil aantasten. Aannemen en ontslaan moet een stuk simpeler worden, vindt de president Dat is volgens hem nodig om de flexibiliteit te ver groten. De Democraten vinden dat hij daarmee de arbeidswet geving aantast. Het Huis van Afgevaardigden ging eind vorige week wel ak koord met de oprichting van het nieuwe ministerie dat de Ameri kaanse bevolking beter moet gaan beschermen tegen terroris tische aanvallen. Meer dan twintig diensten, zoals de kust wacht en de douane, komen on der toezicht van het departe ment. Senator Robert Byrd zei gisteren dat de Senaat er nog maar eens over moet nadenken of de samenvoeging van allerlei diensten juist niet leidt tot gaten in de landsverdediging. Senaats voorzitter Daschle vindt ook dat de Senaat niet over een nacht ijs moet gaan. „Dit is de allergroot ste reorganisatie van de federale regering die ik ooit heb meege maakt en daarom zou het een slechte zaak zijn als wij binnen een paar dagen een besluit zou den nemen." door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Polen is bijna klaar voor toetreding tot de Europe se Unie. Na maandenlang touwtrekken zijn de onderhan delaars het gisteren eens ge worden over gevoelige onder werpen als immigratie en grensbewaking. Daarmee ves tigt Polen zich definitief in de 'kopgroep' van tien landen die er op rekenen dat zij in 2004 lid worden van de Unie. De vorderingen van Polen op het pad naar het EU-lidmaat- schap zijn van groot belang, omdat het land met 39 miljoen inwoners veruit het grootste kandidaat-lid is. Na zijn toetre ding wordt Polen, achter Duits land, Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk, het op vier na groot ste land in de Unie. De onderhandelaars van de EU en Polen werden het gisteren eens over de manier waarop Polen zijn 1200 kilometer lange grens met Rusland, Wit-Rus- land en de Oekraïne denkt te bewaken, die in de toekomst de buitengrens van de Europe se Unie wordt. Volgens Poul Christofferson, ambassadeur van EU-voorzitter Denemar ken, zal Polen daarvoor een 'enorme prestatie' moeten le veren. Er moet veel geld op ta fel komen voor de opleiding van douaniers en voor een seri euze aanpak van fraude, cor ruptie, illegale immigratie en de handel in mensen en drugs. De voorstellen die Polen vorig jaar op tafel legde waren in de ogen van de EU-onderhande laars onvoldoende. Nu is er een akkoord op basis van een uit gewerkt scenario dat aan de ei sen van de EU tegemoet komt. In 2006 moet de oostgrens van Polen zo waterdicht zijn dat de grenscontroles tussen Polen en andere EU-landen kunnen ver vallen, zo luidt de afspraak. Tot het zover is, moeten Poolse burgers in de EU een paspoort laten zien. Polen moet met de EU alleen nog onderhandelen over de vrije concurrentie, voor veel voormalige Oostbloklanden een moeilijk hoofdstuk. Veel voormalige staatsbedrijven worden nog op de been gehou den met hoge subsidies, die in Brussel allang niet meer accep tabel zijn. De Deense ambassa deur Christofferson verwacht desondanks dat het mogelijk is om eind september een ak koord te bereiken. Daarna moet Polen, net als de andere kandidaat-landen, geduld be trachten; de vijftien EU-landen zijn het onderling nog niet eens over de financiering van de uitbreiding en de kosten van de steun aan de boeren. Dat gevecht wordt in oktober gevoerd, waarna er nog een paar weken overblijven voor het afronden van de onderhan delingen. Op de top in Kopen hagen in december, zo is de bedoeling, nemen de staats hoofden en regeringsleiders een definitief besluit over de toelating van nieuwe leden. moskou/afp-anp-rtr - Opna men van de laatste momenten van de zondag neergestorte II- joesjin IL-86 hebben bevestigd dat het Russische toestel is neergestort door een verkeerde stand van de horizontale 'stabi- lo' aan het staartvlak, die dient ter verhoging van de stabiliteit van de vlieghoogte. Dat heb ben onderzoekers van het on geluk gisteren gemeld. De Iljoesjin IL-86, dat wordt beschouwd als het betrouw baarste vliegtuig van Rusland, stortte vlak na de start van luchthaven Sjeremetjevo bij Moskou neer. Veertien van de zestien inzittenden kwamen daardoor om het leven. Deskundigen zeiden te ver moeden dat de piloot per on geluk de horizontale stabilo in de verkeerde positie heeft ge zet, waardoor het toestel steil begon te klimmen bij hoge snelheid. Eerder werd gedacht dat de stabilo vast was komen te zit ten. „Het zat niet vast, de stabi lo heeft bewogen, dat blijkt uit de opnames", aldus de vice- voorzitter van de onderzoeks commissie Jermolov. Het staartvlak - dat de hoek be paalt van de neus van het vlieg tuig- stond in een verkeerde positie, waardoor het toestel te steil omhoog kwam. „Nu moe ten we uitzoeken of de piloot de stabilo in werking heeft ge steld of dat die door een ande re oorzaak heeft bewogen", al dus Yermolov. Yermolov voegde nog toe dat de voice recorder aan boord van het toestel leeg was. „De gesprekken van de bemanning zijn niet opgenomen, de band is leeg. Maar de gesprekken met de luchtverkeersleiders zijn wel opgenomen, want die hadden hun recorder aan staan", legde hij uit. Het bijna twintig jaar oude toe stel was opgestegen voor een testvlucht naar Sint Petersburg. Aan boord waren alleen be manningsleden en technici. Twee stewardessen overleef den de crash en liggen in een ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5