MENINGEN i Wel Light Rail door het centrum, maar niet vanuit Gouda en Alphe Egoïstische opstelling Lammenschansweg Ouders bezorgd over luchtverontreiniging 'Dit kabinet moet gewoon hard werken en de volle rit uitzittf Stuur zit verkeerd Burger dichter bij de politiek HOC 945 WOENSDAG 31 JULI 2002 Onder de titel "Tram over bestaand spoor een probleem" werd in het Leidsch Dagblad van 17 juli gewezen op het door de publieke opinie afgedwongen onderzoek naar een Rijn Gouwe Lijn Oost geheel over bestaand spoor. Merkwaardigerwijs wordt nog steeds gesproken over een tram; bedoeld wordt een Light Railvoertuig, dat zowel - met een gematigd hoge snelheid - over een vrijlig- gende raillijn (bestaande spoorlijnen) kan rijden, als door een stad op straatspoor. Het in de krant omschreven probleem ontstaat doordat er nog steeds wordt uitgegaan van een fysieke koppeling tussen het project Rijn Gouwe Lijn Oost (Gouda-Alphen-Lei- den) en het project Rijn Gouwe Lijn West (Leiden-Katwijk/Noordwijk). Rijn Gouwe Lijn Oost en het Leidse cen trum. Het is begrijpelijk dat veel ondernemers in de Breestaat en omgeving bezwaren hebben tegen het plan de Rijn Gouwe Lijn Oost door het centrum te voeren. Slechts een zeer beperkt gedeelte van hun klanten komt uit de streek die deze lijn zal aandoen. Al phen en Gouda zijn evenals Leiden streek- centra en hebben een vergelijkbaar assorti ment aan winkels en dienstverlening. Van daaruit bestaat relatief weinig behoefte aan een bezoek aan het Leidse centrum. Verre weg de meeste klanten die naar het centrum reizen, komen uit andere richtingen. De rei zigers komen nu (grotendeels zonder over stappen) per bus. Om deze klanten gelijk waardig te blijven bedienen zullen naast de 'trams' (Light Railvoertuigen) ook de bussen vrijwel allemaal door het stadscentrum - dus de Breestraat - moeten blijven rijden. Dit zal tot een druk en onoverzichtelijk ver keersbeeld leiden. Worden de bussen uit de Breestraat geweerd, dan zullen velen van de huidige centrumbezoekers verder moeten lopen of gedwongen op de 'tram' moeten overstappen. Hun directe, overstapvrije ver binding is dan immers vervallen. Dit is do delijk voor het openbaarvervoergebruik. Light Rail door het centrum. Toch kunnen de centrumondernemers een groot voordeel ontlenen aan een comforta bele railverbinding naar het centrum. Zo'n raillijn moet dan echter de woonkernen ontsluiten vanwaar men op het Leidse cen trum is georiënteerd. Van daaruit komt nu het merendeel van de bussen die nu een overstapvrije verbinding met het Leidse centrum bieden. Dat zijn in de eerste plaats een aantal gemeentes die betrokken zijn bij het project Rijn Gouwe Lijn West, maar eveneens onder meer Voorschoten, Zoeter- woude en Leiderdorp. Rover heeft al herhaaldelijk voorstellen in die richting ingediend. Deze komen er op neer dat de Rijn Gouwe Lijn West via het Leidse centrum wordt doorgetrokken naar station Leiden Lammenschans en van daar een tak naar Voorschoten en vervolgens naar Leidschendam, aansluitend op het HTM-net en een tak naar Zoeterwoude en vervolgens naar Zoetermeer, waar kan wor den aangesloten op Randstadrail. Leider dorp kan ontsloten worden door een lusver binding die enerzijds deze gemeente snel via de Willem de Zwijgerlaan met het station De Breestraat in vroeger tijden, toen er nog kleine, langzame trams doorheen reden. Foto: Archief Leidsch Dagblad Leiden Centraal verbindt en anderzijds via de Hoge Rijndijk met het Leidse centrum. Het door de gemeente Leiden gewenste transferium kan worden gevestigd bij de kruising van de A4 en de N206 bij Zoeter- woude-Dorp. Deze lokatie zal vermoedelijk ook uit milieu- en landschapsoverwegingen minder bezwaar opwerpen. Het railnet dat zo ontstaat, valt veel gunstiger uit voor het Leidse centrum. Daarmee kan het stadscen trum zonder nadeel voor het klantenpoten- tieel van een groot deel van de bussen wor den verlost. Deze Rover-voorstellen zijn in middels wel in studie genomen, maar reali sering zal toch wat langer uitblijven, zelfs als de noodzakelijke procedures zoveel moge lijk worden bespoedigd. De daardoor ont stane langere voorbereidingsperiode biedt de mogelijkheid de problemen/bezwaren die nu leven in het centrum en op de Lam- menschansweg en omgeving, tot een goede oplossing te brengen. Wat te doen voor de Rijn Gouwe Lijn Oost? Natuurlijk staat Rover vierkant achter de verbetering van het openbaar vervoer in de Rijn- en Gouwestreek. Dit kan echter veel beter met een zgn. Light Train. Dit is een zeer moderne, lichte stoptrein, die net zo snel is als bestaande treinen en die door snel optrekken en remmen zonder veel tijd verlies meer haltes kan bedienen. Exploita tie delen met bestaande NS-treinen is een voudiger en de dienstregelingen kunnen be ter op elkaar worden afgestemd. Per saldo kan de dienstverlening beter zijn met een iets geringere frequentie dan in het LD van 17 juli werd gesuggereerd. De stations/hal tes kunnen eenvoudiger worden gebouwd en benut, omdat alle voertuigen de zelfde (hoge) perrons kunnen gebruiken. Het ont breken van lage perrons langs de bestaande spoorlijn, waar ook zware NS-treinen zon der stoppen langs denderen draagt daarbij ek SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Voor mij is de opstelling van de Lammenschanswegbewoners, die zich verzetten tegen de aan leg van de Rijn Gouwe tramlijm over hun weg, puur egoïstisch. Als er één weg is in Leiden waar er ruimte is voor de sneltram, is het wel de Lammenschansweg met aan beide zijden ventwegen en veel groenstroken. Als het zicht op de tram storend is, zou men hem zelfs achter het groen kunnen verbergen op sommige stukken. De bezwaannakers zijn zeker onbekend met het feit dat er tientallen jaren een tram heeft gereden over de Lammen schansweg. Het gemeentebestuur zou wel mal zijn om deze bezwaren te honoreren en de tram van het Lammenschansstation door te laten rijden naar het centraal station en verder richting Kat wijk-Noordwijk. Leiden cen trum heeft toch geen enkel voordeel bij deze variant. Als Leids wethouder ga je je toch niet inzetten voor een verbin ding van Alphen naar Katwijk en Noordwijk. Gewoon weigeren toch of anders je portefeuille be schikbaar stellen. En dan het ge zeur over de bezwaren op de Breestraat voor de fietsers. Alsof de Breestaat nu veilig is voor de fietsers. Het is een ramp en le vensgevaarlijk met de bussen die nauwelijks elkaar kunnen passeren. Spelende kinderen zijn er niet op de Breestraat, dus kunnen op sommige plaatsen de stoepen best smaller. En bij een tram weet je als fietser waar het veilig is. George W.M. Gussenhoven, Leiden. in belangrijke mate bij aan de veilighi le stations/haltes worden snel verb met de belangrijkste attractiegebiede de bewoners langs het tracé van Gouwe Lijn Oost; te denken valt onde aan de scholen en werkgelegenheit het station Lammenschans, de univei gebouwen bij onder meer de Witte door de halte Haagweg en het statii den Centraal met het LUMC, scholen dere werkgelegenheid in de omgevinj Wat is er nodig voor de Rijn Gou\0C Oost? Om te beginnen volledig dubbel spo a! sen Leiden Centraal en Alphen aa Rijn. Een aantal nieuwe haltes, waa1 Hazerswoude-Rijndijk. Voorts een station Leiden Lammenschans botor Lammenschansweg met goede o\ige voorzieningen tussen sneltrein en st enerzijds en 'tram' (Light Rail) en derzijds. Lammenschans zal een openbaarvervoersknooppunt in moeten worden. De al genoemdi Haagweg en tenslotte een - voorlop ee tief kleine - aanpassing van het statig den Centraal. Wat brengt dit plan op voor de on van station Lammenschans? Een geconcentreerd openbaarvi )0 knooppunt, geen onoverzichtelijke |t bochten dwars door het overige meer voorbereidingstijd voor de op*"' van de problemen die bij een railii het centrum worden voorzien. En, not least, geen aantasting van de N fA" Treublaan. jal ng J. Pol"1 Voorzitter Rover afd. Lei v ie hi |u< 06 In het Leidsch Dagblad van 24 juli 2002 zit de vrouw van De Rechter achter het stuur van een auto, waarvan het stuur aan de linkerzijde zit. Dit is niet erg waarschijnlijk, omdat ze met het vliegtuig naar Ierland zijn gegaan. En in Ierland zit het stuur maal aan de rechtei omdat men daar links De groeten en maak strips, Frans Karrenu Ld KLANKBORD Ouders hebben hun bezorgd heid geuit over het verplaatsen van de school aan de Kastanje laan naar de Ericalaan in Leider dorp. Zij maken zich zorgen over de ter plaatse verontreinig de lucht. De vraag is of deze zor gen doordringen tot de gemeen teraad. Wat is het geval? In de nota Ver keersproblematiek in Leider dorp', 28 september 2001, voor gelegd aan de raad en B&W van Leiderdorp, is bij de aanleg van de rotonde Hoogmadeseweg- Acacialaan-Ericalaan de ge meenteraad geattendeerd op de toename van vervuiling met ver melding dat woon/leefklimaat en milieu verder wordt aange tast. De gemeenteraad gaf nul op het rekest. Dat de heer Mol- kenboer verbolgen reageert op de zorgen van de ouders is niet de beste benadering. Gepro beerd wordt met argumenten de problemen te omzeilen met on der andere de aanpassing van de tunnelbak als de oplossing tegen de vervuiling. Rijksweg A4 op de nu bestaande hoogte geeft mede door turbulentie van de wind minder vervuiling dan de in de toekomst verlaagde open tunnelbak die gaat werken als een open schoorsteen. Jaren geleden is al besproken nooit meer de fout te maken van een snelweg door een stad of dorp aan te leggen. Wat voor kardinale fout kan nu gemaakt worden met een verdiepte open bak? De ex-wethouder van ver keer, de heer Molkenboer en, nu de huidige wethouder van deze post, de heer Don Mac Gillavry, hebben in hun enthousiasme voor het realiseren van de ver diepte ligging de vervuiling ver geten. Bij de indiening van de verdiep te ligging is ook haakse bebou wing op de tunnel geprojec teerd. Deze plannen zijn 18 juni 2001 nog eens duidelijk aan de gemeenteraad voorgelegd. Wat heeft men ermee gedaan? In de gemeentelijke informatiefolder, 26 juni jl., verwacht de gemeen te dat het woongenot van de be woners langs onder andere Aca cialaan-Ericalaan-Mauritssingel zal toenemen. In de nota Ver keersproblematiek in Leider dorp' is het plan autobussen op de rijbaan bij haltes te laten stoppen al afgewezen uit het oogpunt van filevorming, extra vervuiling e.d. Het advies was bussen buiten de rijbaan te la ten stoppen en in te laten voe gen. Een vervuilende zorg min der. Wat bezielt de gemeenteraad om zo arrogant en rancuneus adviezen te negeren? Is het angst of onkunde? Bewoners die met extra vervuiling e.d. worden belast, zullen zich eens moeten beraden. H. Verhoogt, Leiderdorp. Eerst was ik tegenstander; wist ik veel? Nu zich een meerder heid blijkt af te tekenen voor de gekozen burgemeester ben ik volledig overstag gegaan. Je bent nu eenmaal democraat of je bent dat niet, ja toch? Men heeft mij dus kunnen overtuigen van het feit dat in deze, begrippen als uitstraling het modewoord dat tegenwoordig op ieders lip pen ligt- en populariteit onein dig veel belangrijker zijn dan kennis, ervaring, deskundigheid, karakter en dergelijke, verouder de zaken die alleen maar tot op onthoud leiden. En zeg nu zelf, een burgemeester die op een kameel over de Breestraat da vert (Goekoop) valt toch verre te verkiezen boven een Vis, een Van der Willigen of een Post. Wel vind ik dat we nu verder moeten gaan op deze weg. Er zijn nog talrijke gemeentelijke functionarissen, die, dacht ik, nu allemaal rechtstreeks geko zen moeten worden. Ik noem in dit verband de gemeentesecre taris, de gemeente-ontvanger, de commandant van de brand weer, de hoofden van de diverse gemeente-instellingen en ten slotte de hoofdcommissaris van politie! Het is toch van de gekke dat al deze uiterst belangrijke lieden zomaar benoemd wor den zonder dat de bevolking daarbij enige inbreng heeft. Je reinste achterkamertjespolitiek. Als u mij nu vraagt u doet dat uiteraard niet- of ik het boven staande nu allemaal wel goed doordacht heb, dan is mijn ant woord: nee, natuurlijk niet; ik ga gewoon met mijn tijd mee, want dan ben je modem, dan ben je progressief en dan hoor je erbij. Waarbij? Dat weet ik eigenlijk nietprecies. Wilfried van den Domme N.B. Ik verleen iedere gemeentelijke po liticus volledige vrijheid ook van dat pseudoniem gebruik te maken. Ik stel daar namelijk inmiddels geen prijs meer op, zoals u zult begrijpen. J.H.Th, van Beest, Leiden. We hebben nu ruim een week er varing om een antwoord op de vraag 'Haalt het nieuwe kabinet de kerst?' op te baseren. Maar het blijft natuurlijk een kwestie van koffiedik kijken. Of zijn er toch politici, wetenschappers, commentatoren en burgers die zicht hebben op de stabiliteit van hét kabinet Balkenende? Melanie Schultz, voormalig Leids wethouder, nu staatsse cretaris van Verkeer en Water staat: „Het kabinet zal nog vele jaren meegaan. Voor alle partij en is er veel reden om te slagen. Voor de WD bevat het regeer akkoord een aantal aantrekkelij ke zaken die niet makkelijk op nieuw in een regeerakkoord te krijgen zullen zijn. De afschaf fing van de onroerendezaakbe- lasting (OZB) vanaf 2005, bij voorbeeld. Dat was één van on ze paradepaardjes. Afgezien van de chemie tussen de mensen, zijn er dus inhoudelijke redenen om dit kabinet te doen slagen." Daan Sloos, fractievoorzitter Van Leefbaar Leiden: „Die LPF- ministers hebben een nieuwe aanpak. Als ze snel tot daden komen, zal het wel lukken. Ze zijn natuurlijk wel in de peiling gezakt. Voor de WD zijn nieuwe verkiezingen misschien beter. Toch denk ik dat dit kabinet lan ger zal zitten dan tot de kerst. De LPF is veel zakelijker in zijn aanpak dan die kwezels van weleer. Maar op het moment ziet het er niet best uit. Bomhoff staat zwak, met zijn PvdA-ach- tergrond. Ik hoop echter dat ze het halen, al was het maar om dat de politieke onrust al te lang duurt." Paul Day, raadslid namens de SP: „Nee, ze halen het niet. Op de eerste dag waren er al strub belingen. Er was openlijke ruzie tussen de vice-premiers. Het plan tot afschaffing van de OZB is heilloos. Herben heeft een aantal zwakke beslissingen ge nomen, waardoor de populari teit van de LPF is gekelderd. De ze man geeft staaltjes van je reinste achterkamertjespolitiek, bijvoorbeeld in de verwikkelin gen rond minister van Econo mische Zaken Heinsbroek. Het is een slechte zaak dat er niet wordt geïnvesteerd in zorg en onderwijs. Een aantal porte feuilles is volkomen uitgehold, zoals die van asielzaken. Ik zie het dus niet erg zitten." J. Luksenburg van de Neder landse Bond voor Pensioenbe- langen: „De bezuinigingen zijn gigantisch. Ze worden afgewen teld op de gepensioneerden. Dit is niet wat ik van het CDA had verwacht Pensioenfondsen spe- Het kabinet-Balkenende begon ontspannen, maar nu is de tijd van hard werken aangebroken, zegt LPF-Kamerlid De Jong. Foto: ANP len een kwalijke rol met hun be leggingsstrategie. Je hebt er geen zicht op. Er ontstaat een tekort aan verzorgenden in verzor gingstehuizen. Mijn enige hoop is op de heer Balkenende geves- tigd." Servas van Berkum van de Jon ge Socialisten: „Ik draag ze geen warm hart toe, maar ik denk dat ze door kunnen regeren. Het ka binet heeft wat opstapproble- men, er zijn enige destabilise rende factoren, maar toch ziet het er wel stabiel genoeg uit. Het zou ook niet goed zijn voor het land als zich nu meteen weer een kabinetscrisis aandient. Ik ben benieuwd wat ze gaan doen. Ik gun ze de kans om aan Nederland te laten zien wat voor rechtse boel ze ervan maken en hoe ze Nederland naar de kloten helpen." Hans Hillen, oud-Kamerlid voor het CDA en opvolger van Pim Fortuyn als columnist bij Elsevier: „Kerstmis halen ze nog wel, maar het zal niet veel later zijn. Dat ligt aan de omstandig heden, niet aan het kabinet zelf. Zalm etaleert dédain voor de re gering en de minister-president. Er was onenigheid binnen de WD over de verdeling van pos ten. Zalm zal Bomhoff in gijze ling nemen vanwege het begro tingsrisico. Er is een machts strijd gaande in de LPF-fractie. Dat gaat ten koste van Herben. Zijn opvolger zal een ongenuan ceerd harde koers gaan varen. Dit is niet goed of slecl de loop der dingen." Een woordvoerder Leidse anarchistisch Eurodusnie: „We kunni maar hopen dat ze het len. Maar zelfs dan za niet veel beters voor in komen. De arrogantie macht is groot genoeg, puur politiek oppor zijn, bijvoorbeeld van Een schandaaltje meer der zal ook geen verschi Schandalen zijn doorlopend in de poli zien niet zoveel versch de politieke culturen var en Paars. Het is allemaal nat. Er is al jaren een sti verrechtsing gaande. I heeft het kabinet gekrej het om heeft gevraagd." Winny de Jong, Twc merlid namens de LI vind ik een belachelijk Het lijkt er toch zeer op zich bij de pers een be veelt en aan het potlo gend zit na te denken dan nu weer eens een kunnen verzinnen. De Fortuyn, als onderdeel huidige kabinet, moe waar sinds de start in dit jaar alles in enorm M ronden, van het opridf de partij tot het vinden j didaat-kamerleden en i haar ministerkandidate! wij verwachten dat erl normale periode ai waarin op een overwd nier politiek gemaakt li dit licht bekeken, vee kabinet dus niet van v binetten: dit betekent dereen hard werken er rit uitzitten. Maar dit al vindt u waarschijnlijk! spectaculair?" Wijn) Op de stelling van deze week, 'Het kabinet-Balkenende haalt de kerst niet', kwamen weinig beargumenteerde reacties bin nen. Voorspellen is kennelijk een vak apart. Van de lezers die hun mening gaven, denkt een kleine meerderheid van 55 pro cent dat de CDA-LPF-WD-coali- tie de iendstreep niet haalt. De rest ziet de toekomst van de nieuwe Nederlandse regering met vertrouwen tegemoet. R. van West, Leiden: „Ik denk niet dat dit kabinet de kerst haalt, omdat de achter ons lig gende gebeurtenissen een te groot gat geslagen hebben. Ze ker niet gezien de laatste ont wikkelingen met de staatsse cretaris Bijlhout. Het kan toch allemaal anders? Er was zoveel commentaar op Wim Kok, maar wat de nieuwe minister president en de regering er tot nu van bakken, laten wij eerlijk zijn, is niet veel soeps. Om van die kwestie met die hoge amb tenaar nog maar te zwijgen..." Huib Hooglander, Sarasota (Florida, VS): „Nederland is nog niet gewend aan een cen- traalrechtse regering. Het kan niet altijd aan de linkerkant blijven. Het is gewoon even wennen." Jaap Kotter, Amsterdam: „Zonder Fortuyn heb ik er wei nig vertrouwen in. De LPF is zonder leiding en van het CDA verwacht ik weinig vooruitstre vends. Het zal wel van de WD- 'ers moeten komen, maar of die de kar alleen kunnen trek ken?" De verhalen over jonge alco holgrootverbruikers in vakan tieoorden liggen ten grond slag aan de stelling van deze week: 'Campings moeten het drankgebruik aan banden leg gen'. Op deze stelling kan tot en met maandag worden ge reageerd, via de post (o.v.v. 'Stelling') of op www.leidsch- dagblad.nl. Het kabinet-Balkent haalt de kerst nie SD33(33JJS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14